چرا اثر انگشت انسان ها با هم متفاوت است

پریسا عباسی – در یک تحقیق جدید، سرنخ هایی برای این سوال وجود دارد. امواج سیگنال های شیمیایی از انگشتان در حال رشد عبور می کنند و الگوهای منحصر به فردی از برجستگی های اثر انگشت ایجاد می کنند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که ژن ها در شکل گیری الگوهای پیچیده شیارها و برجستگی های نوک انگشتان ما نقش دارند، اما چرا دوقلوهای همسان اثر انگشت یکسانی ندارند؟

یک مطالعه جدید نشان می دهد که سه خانواده از مولکول های سیگنال دهنده – با تفاوت های جزئی در شکل انگشتان دست و زمان رشد پوست – همگی در ایجاد این اثر انگشت های مختلف در ما نقش دارند.

بیشتر بخوانید: خبری که در سایت منتشر نمی شود!

بیشتر بدانید:

انگشتان مرده‌ از تنه درخت بیرون زده‌اند / عکس

روئل ناس، زیست‌شناس رشدی در دانشکده پزشکی استنفورد که در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید: «این یک مثال عالی از این است که چگونه نوسانات و تغییرات کوچک می‌تواند منجر به الگوهای مختلف بی‌پایانی شود.

انواع شکل‌ها در اثر انگشت

سطوح ناهموار انگشتان باعث گرفتگی می شود و این ویژگی در انسان و گونه هایی مانند کوالا و شامپانزه وجود دارد. آنها همچنین به ما کمک می کنند تفاوت بین بافت ها را احساس کنیم. اثر انگشت تقریباً در ابتدای رشد جنین ایجاد می شود و در حدود هفته سیزدهم بارداری با ایجاد فرورفتگی در نوک انگشتان شروع می شود که به آن برجستگی های اولیه می گوییم. این برجستگی ها به سه الگوی اصلی تبدیل می شوند: الگوهای متقارن و دایره ای به نام «کلاف»، الگوهای بلندتر، منحنی به نام «حلقه» و الگوهای منحنی بلندتر که به آنها «قوس» می گوییم. دانشمندان چندین ژن را شناسایی کرده اند که الگوهای تاثیرگذار بر اثر انگشت افراد را تعیین می کنند، اما مکانیسم های بیوشیمیایی که باعث ایجاد این برجستگی ها می شوند بسیار هوشمندانه هستند.

تاثیر ژن‌ها بر اثر انگشت

برای روشن شدن این معما، دنیس هدون، متخصص ژنتیک در دانشگاه ادینبورگ، با کمک همکارانش، توالی RNA را در هسته سلول های انگشت شست جنین انسان کنار هم قرار دادند تا ژن های تاثیرگذار در مسیر رشد را شناسایی کنند. محققان دریافتند که این ژن ها (خانواده های پروتئین هایی که دستورالعمل ها را بین سلول ها منتقل می کنند) دارای سه مسیر ژنتیکی مختلف هستند که هر یک بر رشد پوست نوک انگشتان تأثیر می گذارد. دو گروه از ژن‌های دخیل در مسیرهای سیگنال‌دهی به نام‌های WNT و BMP بر تشکیل نوک انگشتان در نوارهای متناوب سلول‌ها تأثیر می‌گذارند و در نهایت به شیارها و برآمدگی‌هایی در اثر انگشت تبدیل می‌شوند. عامل سوم، به نام EDAR، در کنار WNT در گسترش شیار رشد قرار می گیرد.

موش ها همچنین دارای الگوهای برجسته ساده روی انگشتان خود هستند. هنگامی که دانشمندان به طور مصنوعی مسیرهای سیگنالینگ را در موش ها مسدود کردند، متوجه شدند که سیگنال های WNT و BMP به روش های متضاد کار می کنند. به نظر می رسد که WNT رشد سلولی را برای ایجاد برجستگی در لایه بیرونی پوست تحریک می کند، در حالی که BMP رشد سلول را سرکوب می کند تا شیار ایجاد شود. سیگنال های EDAR به تعیین اندازه و فاصله برجستگی ها کمک می کند. به عنوان مثال، زمانی که محققان مسیر WNT را حذف کردند، سیگنال‌های آن‌ها هیچ قله‌ای را نشان ندادند، در حالی که حذف مسیر BMP باعث گسترش قله‌ها شد. در موش های حامل جهشی که EDAR را غیرفعال کرد، به جای تشکیل یک الگوی راه راه، فقط الگویی از نقاط برآمدگی انگشت مانند شکل گرفت.

تیم تحقیقاتی در گزارشی که این هفته در Cell منتشر شد، در نهایت، این سه مسیر سیگنالینگ برای کنترل تشکیل برجستگی‌های اولیه که به ساختار موج‌دار اثر انگشت تبدیل می‌شوند، با هم کار می‌کنند.

رابطه متضاد بین WNT و BMP در نوک انگشتان انسان نمونه ای از الگوهای تورینگ است (که در آن فعالیت های شیمیایی مختلف با هم تداخل دارند و الگوهای پیچیده ای را تشکیل می دهند) که به طور گسترده در طبیعت یافت می شود و باعث ایجاد خراش و لکه بر روی پوست حیوانات و ماهی ها در مناطق گرمسیری می شود. Headon می گوید: منحصر به فرد بودن اثر انگشت به دلیل عناصر بسیار کوچک الگوها است. مدل های تورینگ به راحتی می توانند این نوع مدل های بسیار کوچک را تولید کنند.

بخونیدش:  چرا در ساعت شلوغ پلیس از سوت استفاده می کند

اما شکل کلی الگوهای اثر انگشت – چه اثر انگشت گرد، دایره ای یا کمانی باشد – به آناتومی انگشت و دقیقاً زمان تشکیل این برجستگی ها بستگی دارد. محققان دریافته‌اند که اولین برجستگی‌ها در بافت جنین انسان در سه مکان شروع به شکل‌گیری می‌کنند: در مرکز برآمدگی نرم انگشت جنین، در نوک انگشت و زیر ناخن، و در چین مفصلی که انگشت در آن قرار دارد، خم می‌شود. به گفته هادون، “برآمدگی ها از این سه مکان مانند “موج” پخش می شوند و هر موج موقعیت پشته بعدی را تعیین می کند.

آناتومی انگشت به هدایت الگوی رشد سلولی کمک می کند. اگر انگشتان پا پهن و متقارن باشند و برجستگی ها به سرعت شروع به تشکیل شدن کنند، بیشتر به سمت شکل گیری چرخ تمایل دارند. اگر نوک انگشتان بلندتر و نامتقارن باشند، شکل حلقه به خود می گیرند. اما اگر این برجستگی‌ها فقط روی نوک انگشت ایجاد نمی‌شوند یا در اواخر رشد شروع به تشکیل می‌کنند، چین و برجستگی ناخن در وسط به هم می‌رسند و یک قوس یا قوس ایجاد می‌کنند.

محققان همچنین دریافتند که همان سیگنال‌های WNT، BMP و EDAR باعث می‌شود که سلول‌های سایر قسمت‌های بدن به فولیکول‌های مو تبدیل شوند. اما نوک انگشتان ما بدون مو هستند، زیرا تشکیل فولیکول در کف دست خیلی زود متوقف می شود. این نشان می دهد که ساختارهای مختلف پوست همگی از یک مسیر رشد اولیه شروع می شوند و بعداً نقش های متفاوتی را ایفا می کنند. به گفته Nousse، “به نظر می رسد تمام ساختارهای ما که توسط بزرگترین اندام ما، پوست (مانند مو، غدد و اثر انگشت ما) تشکیل شده اند، اساساً با استفاده از مکانیزم یکسان ایجاد شده اند.

منبع: علم

5858

کد خبر 1730659

منبع: خبرآنلاین

کلمات کلیدی: اثر انگشت ژنتیکی، اصلاح ژنتیکی، برجستگی، نوک انگشتان ایجاد برجستگی، اثر انگشت، تشکیل سلول

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به صورت خودکار از سایت www.khabaronline.ir دریافت کرده است، بنابراین منبع این خبر سایت «خبرآنلاین» است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. در صورت درخواست حذف این خبر کد 37102157 را با موضوع به شماره 100010022100 ارسال فرمایید.لطفا در صورت نظر یا نظر در مورد این خبر با منبع اطلاعات (اینجا) تماس حاصل فرمایید.

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 شورای اسلامی و با توجه به اینکه سایت “خربان” نمونه ای از بستر تبادل الکترونیکی متون، صداها و تصاویر است، مسئولیت تخلف از کپی رایت مندرج در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هرگونه محتوای خلاف قوانین ایران به عهده منبع خبر و کاربران می باشد.

خبر بعدی:

خدایا تو فقط یک وکیل صورتی نیستی!

در 10 روز گذشته 2 قسمت از گفتگوی عادل فردوسی پور با علیرضا جهانبخش در سایت فوتبال 360 منتشر شده است که بدون اغراق از جذاب ترین و بهترین مصاحبه های فوتبالی در چندین مصاحبه ثابت کرده است که عادل چقدر در زمینه کاری خود شایستگی دارد. سال ها. اخیرا بود.

به گزارش عصر ایران، مدت زیادی می گذرد که فردوسی پور دیگر برنامه 90 (29 اسفند 1396) را تا به امروز ندارد، اما هیچ برنامه ای و هیچ برنامه ای و تهیه کننده و مجری نتوانست جای آن را پر کند یا حداقل استانداردهای رویکردش را برآورده کند.

پس از تماشای مصاحبه علیرضا جهانبخش، اولین چیزی که به ذهن می رسد، اشراف و تسلط عادل بر تمامی موضوعاتی است که درباره آن صحبت می کند. بی دلیل نیست که او و اطرافیانش همیشه گفته اند که فقط فوتبال را دوست ندارد. ، بلکه در این ورزش ذوب می شود.

چند مورد دیگر برای تفکر در این گفت و گو به میان آمد، صراحت و بیان غیرتعالی فردوسی پور از همان ابتدا بسیار لذت بخش بود، زمانی که او اشاره کرد که در این هفت ماه همه ما ناراحت بودیم و جای زیادی برای این کار وجود نداشت. پخش مصاحبه های فوتبالی که در واقع قلب بسیاری از مخاطبان است و همین همدلی با مخاطب است که فردوسی پور را از بقیه متمایز می کند. وی تاکید کرد: اتفاقی که در این چند ماه برای ما افتاد بسیار دردناک بود و از حافظه جمعی ما پاک نخواهد شد.

مروری بر تمام اتفاقات فوتبالی ماه های گذشته و در این مدت اشاره به مسائل اجتماعی و همچنین احساسات مردم و جامعه نسبت به تیم ملی و جام جهانی قطر کار ساده ای نبود اما اگر دیده باشید برنامه، خواهید فهمید که چقدر زیبا و استادانه است.

بخونیدش:  چرا در کوره به سنگ آهن کربن اضافه میکنند

اولین سوال او از جهانبخش ربطی به فوتبال نداشت. می پرسید در سال 1401 چه اتفاقی برای شما افتاده است، پاسخ های جهانبخش هم جالب است.

نوع مصاحبه و سوالات مطرح شده در مورد موضوعات بسیار بحث برانگیز و مرزی مانند اتفاقات جام جهانی قطر نیز جالب بود. در واقع او با کاپیتان گلایه هایی که در این چند ماه در دل مردم از تیم ملی وجود داشت را به بهترین شکل ممکن در میان گذاشت و جهانبخش نیز با بیان اینکه این دوران بخشی ناخوشایند از زندگی او به عنوان یک فوتبالیست است، حتی به این موضوع اشاره کرد. نقطه سیاه.

نکته دیگر اینکه مصاحبه شونده هر چه پاسخ دهد، به عنوان یک فعال رسانه ای سوالات درستی را مطرح کرده و حداقل به وظیفه خود عمل کرده است، حتی اگر این سوالات همچنان در ذهن بسیاری از مردم وجود داشته باشد.

مصاحبه روندی دراماتیک دارد، در ابتدا با آرامش و فضاسازی نسبت به فوتبال و جامعه شروع می شود و هر چه پیش می رود نقاط عطف و چالش های مهمی را مطرح می کند که باعث می شود جهانبخش سر گرم شود و به اصطلاح باز درباره مسائل صحبت کند. او همچنین مشتاق است هر آنچه در ذهنش است را بگوید.

در بین همه این سوالات فلاش بک های جالب و جالبی نیز وجود دارد (مرجع) مانند سوال هوادار ایرانی انگلیسی زبان در قطر معروف به خانم بیکاز.

در هر اثر نمایشی، همیشه 2 رکن اساسی لحن و فرم وجود دارد که آن را معیاری مهم برای سنجش آن برنامه یا آن اثر نمایشی قرار می دهد، اما آنچه مخاطب را در لذت تماشای آن اثر غرق می کند، حس است. مصاحبه عادل یک احساس دارد، زندگی دارد، یا به اصطلاح زنده است، تکلیف یا رژه نیست، از دل حرف می زند و طبیعتاً به دل می نشیند.

وقتی این پارامترها به اشراف و شناخت حوزه مورد نظر، حساسیت و توجه به جزئیات در رابطه با مشکلات و … اضافه شود، اتفاق اصلی رخ می دهد که منحصر به فرد و بدیع است، از سطحی از کار و استاندارد متفاوت بهره می برد و نشان می دهد. که چرا او پیرو و پیشگام است و دیگران فقط از او تقلید می کنند؟

از همان برنامه نود هم همینطور بود، عادل اصل است و دیگران آن را کپی کرده اند، هنوز هم کپی کرده اند و ادامه می دهند.

شاید بعضی ها بگویند شما طرفدار عادل هستید و مدام از او تعریف می کنید، واقعیت این است که ما طرفداران با بهترین کیفیت هستیم و خودتان قضاوت کنید که در این 5 سال چه برنامه ای بوده یا دیده اید که یک سوم استاندارد را دارد و کیفیت برنامه های فردوسی پور هم در پوشش فوتبال لیگ برتر و جام جهانی و …

کیفیت برتر یک استودیو بزرگ یا دیوارهای نمایشگر 10 در 20 متری، لباس و مدل مو نیست، اینها را می توان با پول بیشتر بزرگتر و بهتر خرید، اما اصل سوال در خلاقیت، سواد، دانش و تفکر خلاصه می شود که می توان به آن دست یافت. بی پول. نه برای خرید

به اتفاقات مهم فوتبال ایران در آن 4 سال و اگر عادل در تلویزیون بود و آنتن زنده داشت فکر کنید.

هر چند عادل فردوسی پور همیشه با هجمه هایی از جاهای دیگر مواجه بوده است، اما به قول حمید رسایی اخیراً: «تو بازجو و دنده ورزشی هستی»! اما عادل با ساخت هر نمایشی به ما و مخاطبانش یادآوری می کند که عادل فردوسی پور است. کسی که نقش مهمی در تکامل ادبیات و بینش فوتبال این کشور داشت.

و در نهایت، بله، افتخار می کنم که طرفدار عادل هستم.

به گزارش سیناپرس، در اواخر دهه 1800 پزشکان و دانشمندان شروع به جمع آوری شواهدی کردند که نشان می داد الگوی انگشتان یا اثر انگشت افراد برای هر فرد خاص است و در طول زندگی ثابت می ماند و برای شناسایی افراد از یکدیگر مفید است. .

طولی نکشید که اثر انگشت برای دستگیری مجرمان مورد استفاده قرار گرفت و امروزه همچنان به عنوان یک ابزار مهم پزشکی قانونی شناخته می شود.

احتمال اینکه دو نفر به طور تصادفی اثر انگشت مشابهی داشته باشند کمتر از یک نفر در 64 میلیارد تخمین زده می شود. محققان محاسبه کرده اند که بیش از یک میلیون سال طول می کشد تا دو نفر با اثر انگشت یکسان به طور تصادفی در پایگاه داده اثر انگشت اسکاتلند یارد ظاهر شوند.

بخونیدش:  چطور با همراه بانک ملت کارت به کارت کنیم

به گزارش سیناپرس، حتی دوقلوهای همسان که توالی DNA یکسانی دارند و بسیار شبیه به هم هستند، اثر انگشت کمی متفاوت دارند. می توان گفت که اثر انگشت در دوران رشد در رحم تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی قرار می گیرد.

مطالعات نشان می دهد که ساختار اثر انگشت بین هفته سیزدهم تا نوزدهم رشد جنین تنظیم می شود. جزئیات دقیق حلقه‌ها، برجستگی‌ها و الگوهای نوک انگشتان هر فرد تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله طول بند ناف، موقعیت در رحم، فشار خون، تغذیه و سرعت بارداری و رشد انگشت قرار دارد. این تفاوت های کوچک ممکن است پس از تولد به دلیل تفاوت در وزن و قد آشکارتر شود.

اگرچه DNA مشترک دوقلوها به این معنی است که اثر انگشت دوقلوهای همسان بسیار شبیه است، کارشناسان پزشکی قانونی و نرم افزارهای تشخیصی پیشرفته هنوز هم می توانند آنها را از هم تشخیص دهند.

لازم به ذکر است که اثر انگشت منحصر به انسان نیست و شامپانزه ها و گوریل ها نیز دارای برجستگی های ظریفی در نوک انگشتان خود هستند که به نظر منحصر به فرد به نظر می رسد و در واقع این ویژگی از جد مشترکی بین نخستی ها، انسان و حیوانات نشات می گیرد.
به گزارش سیناپرس، نکته جالب این است که کوالاها نیز دارای اثر انگشتی هستند که به طرز شگفت آوری شبیه به نمونه های انسانی است.

مترجم: مولود یوسفی
منبع: sciencefocus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا