چرا اجساد کمی از جانداران گذشته به فسیل تبدیل شده اند

یکی از دلایل اصلی عدم تشکیل فسیل برخی از موجودات مانند حشرات این است که هیچ قسمت سختی در بدن آنها وجود ندارد و دلیل دوم این است که در معرض عوامل پوسیدگی مانند هوا، نور … نظریه هایی وجود دارد که نشان می دهد می گویند فسیل حشرات نیز وجود دارد. حالا چطور توضیح بدم؟
برخی از حشرات در صمغ درختان گرفتار می شوند و به مرور زمان فسیل نیز تشکیل می دهند.

سرویس محتوای کمک آموزشی ستاره – به طور کلی، فسیل ها بقایای موجودات زنده هستند که آثار خود را در سنگ ها، صمغ های گیاهی یا گل رودخانه در طی میلیون ها سال به جا می گذارند.

فسیل چیست؟

سنگ یا فسیل چیزی است که با حفاری یافت می شود. فسیل ها در واقع اجساد، بقایای و آثار موجوداتی هستند که پس از مرگ در رسوبات مدفون شده و تحت تاثیر پدیده استخوانی شدن به نام دیاژنز قرار گرفتند.

فسیل ها بقایای جانوری و گیاهی مانند بدن حیوانات و استخوان های آنها، تنه های قدیمی گیاهان و ساختار آنها، کرم های نرم، ستاره های دریایی و غیره هستند. بنابراین شامل آثار و مواد به جا مانده از آنها مانند فضولات، فضولات، تخم مرغ (آثار طبیعی) و آثار لانه، لانه، رد پا (آثار دست ساز) می شود. همه این بقایا مستقیماً توسط موجوداتی که در گذشته زندگی می کردند ایجاد شده اند. بر این اساس، برای اینکه یک شی فسیل در نظر گرفته شود، باید بقایایی یا آثاری از فعالیت بیولوژیکی از موجودات گذشته داشته باشد.

انواع فسیل ها

انواع فسیل ها عبارتند از:

فسیل های اندام

آثاری از فسیل ها

فسیل های اندام بقایای واقعی موجودات زنده هستند که در شرایط بسیار مساعد شکل آنها کاملاً با شکل موجود زنده اولیه مطابقت دارد و تغییر زیادی در آن ایجاد نشده است. اما آثار فسیلی نشانه های غیرمستقیم حیات به جا مانده از موجودات هستند. رد پای دایناسورها، اثرات خزنده تریلوبیت ها، و دیگر شواهدی از فرآیندهای حیات، مانند مدفوع و مدفوع تبدیل به فسیل، همگی فسیل محسوب می شوند.

فسیل چگونه تشکیل می شود؟

فسیل های قطعات سخت (مانند استخوان و دندان) به صورت زیر تشکیل می شوند:

برخی از حیوانات به زودی پس از مرگ (با دفن در زیر گل یا دفن در طوفان شن و غیره) دفن می شوند.

با گذشت زمان، رسوبات بیشتری بقایای حیوان را پوشانده بودند.

بخش‌هایی از حیوانات که تجزیه نشده‌اند (معمولاً قسمت‌های سخت‌تر مانند استخوان‌ها و دندان‌ها) در زیر رسوبات تازه تشکیل شده مدفون می‌شوند.

در شرایط مساعد (بدون لاشخور، دفن سریع، تغییرات آب و هوایی زیاد)، اعضای بدن حیوانات به مرور زمان فسیل می شوند.

پس از مدتی طولانی، مواد شیمیایی موجود در بدن حیوان مدفون شده دستخوش یک سری تغییرات می شود. برای اینکه استخوان پوسیده شود و به آرامی تجزیه شود، آب با مواد معدنی خود وارد استخوان می شود و مواد شیمیایی داخل استخوان را با مواد معدنی سنگ مانند جایگزین می کند. فرآیند سنگ‌سازی بستگی به این دارد که چگونه کانی‌های اصلی جسم با کانی‌های دیگر جایگزین و حل شوند.

این فرآیند منجر به یک کپی سنگ‌مانند سنگین از شی اصلی می‌شود، یعنی یک فسیل همان شکل جسم اصلی را دارد، اما از نظر شیمیایی بیشتر شبیه به یک سنگ است. مقداری از هیدروکسی آپاتیت اصلی (یک ماده اصلی ساختمان استخوان) باقی می ماند، اگرچه کلسیفیکاسیون با سیلیس (سنگ) اشباع شده است.

مکان های مساعد برای تشکیل فسیل ها

مساعدترین مکان برای تشکیل فسیل ها لبه های دلتاها و کوه های آتشفشانی باستانی است که از آنها خاکستر ساطع می شود، دریاهای کم عمق، یخچال ها و باتلاق ها. اکثر دانشمندان بر این باورند که فسیل ها در دریاهای باستانی قرار داشته و در میان مواد رسوبی قرار گرفته اند و در اثر فشار و حرارت زیاد به این شکل شکل گرفته اند.

عنکبوت در صمغ درخت می ماند

چرا فسیل ها رنگ سنگی دارند؟

چون سنگ هستند. یک شیء فسیل شده دقیقاً یک مدل سنگی از یک شی باستانی است که از مواد متنوع تری نسبت به شی اصلی ساخته شده است. در طول فرآیند، اتم های اصلی با مواد معدنی جدید جایگزین می شوند. بنابراین یک سنگ قیمتی همان رنگ (یا ترکیب شیمیایی) شی اصلی را ندارد. فسیل ها رنگ های زیادی دارند و از انواع مختلفی از مواد معدنی تشکیل شده اند. رنگ فسیل به ترکیب سنگ اطراف بستگی دارد. همچنین، برخی از فسیل های پوست (و سایر قسمت های نرم) یافت شده است. رنگ پوست در طول فرآیند حفظ نمی شود. امروزه تنها یک مدل سنگی از شی اصلی باقی مانده است.

بخونیدش:  چرا در سه ماه اول بارداری لکه بینی دارم

چگونه فسیل ها را پیدا کنیم؟

تکنیک ها و روش های خاصی وجود دارد که دیرینه شناسان برای یافتن فسیل ها از آنها استفاده می کنند. نباید تصور کرد که در جایی که آنها نیستند، هیچ موجود زنده ای در گذشته در آنجا زندگی نکرده است. شاید در گذشته موجودات زنده زیادی در آنجا زندگی می کردند، اما محیط شرایطی برای فسیل شدن موجودات نداشت. به همین دلیل برای یافتن فسیل ها باید خیلی خوش شانس باشید.

برای یافتن این شگفتی های خلقت، قبل از هر جستجو، لازم است اطلاعاتی در مورد فسیل مورد نظرمان جمع آوری کنیم. به عنوان مثال، اگر به دنبال فسیل گیاهان هستیم، اطلاعاتی مانند نوع شرایط زندگی آنها در طول زندگی و مراحلی که برای فسیل شدن طی کرده اند به ما کمک می کند تا فقط سنگ های خاصی را جستجو کنیم.

به طور کلی آنچه مشخص است این است که احتمال وجود آنها در سنگ های رسوبی بسیار بیشتر از سنگ های دگرگونی و سنگ های آذرین است. به طوری که از میان این سه گروه سنگ، نزدیک به 99 درصد فسیل ها در سنگ های رسوبی یافت می شود.

فسیل ها به ما چه می گویند؟

فسیل ها اطلاعاتی در مورد ساختار موجودات زنده در گذشته به ما می دهند.

فسیل ها شواهدی از تغییرات در سطح زمین به ما ارائه می دهند.

فسیل ها به دانشمندان کمک می کنند تا از گذشته محیط زیست یاد بگیرند.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بله خیر

بر اساس رای 29 بازدید کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا