چرا از جنین اکو قلب میگیرن

اکو قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین معمولاً برای بررسی بیماری های قلبی در غربالگری دوم انجام می شود. در حین انجام اکو قلب جنین، دکتر رستگار وضعیت قلب جنین را از جهات مختلف و یا طبق توصیه پزشک و همچنین در سه ماهه سوم بررسی می کند. غربالگری.

در این راستا اکو قلب جنین برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی جنین بین هفته های 18 تا 22 انجام می شود. جنین
اکوکاردیوگرافی جنین اول است. در ابتدا در سال 1374 معرفی شد اما امروزه پزشکان متخصص اکوکاردیوگرافی از جمله دکتر مازیار رستگار فوق تخصص اکوکاردیوگرافی جنین کاملاً پیشرفته هستند و با دقت تشخیصی بالای 80 درصد قادر به شناسایی اکثر موارد قلب جنین خواهند بود. ناهنجاری ها به خصوص انواع پیچیده
. البته مشروط بر اینکه این کار توسط متخصص مربوطه با تخصص و مهارت کافی در این زمینه انجام شود.

لیست عناوین

انواع بیماری های قلبی جنین

همه زنان باردار نیازی به اکوکاردیوگرام قلب جنین ندارند. در اکثر زنان، پایه چهار حفره قلب با سونوگرافی مشخص می شود. در صورت عدم نتیجه از آزمایشات قبلی و یا تشخیص ضربان قلب غیرطبیعی و به تشخیص پزشک، اکوکاردیوگرام قلب جنین توسط دکتر روزگار متخصص اکو قلب جنین برای تشخیص انواع بیماری های قلبی جنین انجام می شود.

بیماری های غیر طبیعی و مشکلات قلبی جنین

از جمله این ناهنجاری ها و مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد

سوراخ های بین بطنی قلب

حرکت عروق بزرگ قلب

ناتوانی در تشکیل دریچه های قلب

عدم رشد کافی حفره های قلب یا عروق

بیماری های مرتبط با کاهش عملکرد قلب جنین

نوع دوم بیماری‌های قلبی جنین، بیماری‌هایی هستند که در آن‌ها عملکرد قلب کاهش یافته و نارسایی قلبی وجود دارد، اما این وضعیت می‌تواند اولیه یا ثانویه باشد که به دلیل ساختار و ساختار قلب یا اختلال در ریتم یا ضربان قلب است. جنین

بیماری های ریتم قلب جنین و اختلالات ریتم

نوع سوم بیماری قلبی جنین مربوط به اختلالات ریتم قلب است، گاهی برای جلوگیری از تبدیل این مشکلات به نارسایی قلبی، باید برای مادر دارو تجویز شود.

به طور کلی، اگر بیماری قلبی جنین جدی باشد، مشاوره برای سقط جنین قانونی انجام می شود.

در کشور ما با توجه به آخرین مهلت صدور مجوز سقط جنین که در هفته نوزدهم می باشد، معاینه قلب جنین در هفته هجدهم توسط اکوکاردیوگرافی انجام می شود و برای جلوگیری از تولد نوزادان با مشکل و ناراحتی قلبی. در دوران بارداری قابل درمان نیست اگر قابل درمان باشد هزینه و دردسر زیادی برای والدین به همراه دارد و اگر درمان نشود بار روانی و غم بزرگی را برای والدین به همراه دارد. توسط جناب آقای دکتر روزگار توصیه و انجام می شود

چه مواردی در اکو قلب جنین بررسی می شود؟

هدف از اکو قلب جنین در دوران بارداری بررسی ساختار قلب جنین است که شامل موارد زیر است:

محل و زاویه قلب در داخل قفسه سینه

تعداد و ساختار حفره های قلب

دریچه های قلب

عروق قلبی ریوی

سیستم وریدی جنین

ریتم و ضربان قلب جنین

در واقع در اکو استاندارد قلب جنین پذیرفته شده توسط مقامات علمی; حداقل 4 نمای اصلی از قلب جنین باید بررسی شود.

چرا اکو قلب جنین مهم است؟

نتایج غیرطبیعی اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی قلب جنین) ممکن است نامشخص باشد یا ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتر برای یافتن مشکل چیست. هنگامی که نتیجه مشخص شد، می توانید بارداری خود را بهتر مدیریت کنید و برای زایمان آماده شوید.

اطلاعاتی که از اکوکاردیوگرام جنین به دست می آورید به شما و پزشکتان کمک می کند تا درمان هایی را که باید بعد از زایمان انجام شود، مانند جراحی های اصلاحی، برنامه ریزی کنید. همچنین می‌توانید تأییدیه یا توصیه‌ای را که برای تصمیم‌گیری درست در مورد پیشبرد بارداری خود نیاز دارید، دریافت کنید.

اکوکاردیوگرافی جنین روش اصلی تشخیص بیماری های قلبی قبل از زایمان است. به طور کلی می توان اکوکاردیوگرافی را مهمترین روش برای تشخیص نقص مادرزادی قلب در دوران نوزادی یا اوایل کودکی دانست.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که در مورد اکوکاردیوگرافی جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین شنیده اید و در مورد آن کنجکاو هستید، در این مقاله همه چیز را در مورد اکوکاردیوگرافی جنین توضیح داده ایم.

برای دسترسی سریعتر به قسمت مورد نظر در این مقاله می توانید از لیست مقالات آماده شده استفاده کنید

لیست عناوین

همه چیز در مورد اکو قلب جنین

در سال های اخیر بررسی سلامت دوران جنینی به منظور ارزیابی وضعیت سلامت جنین جزء جدایی ناپذیر مراقبت های دوران بارداری شده است که توسط متخصصین زنان و رادیولوژیست به خوبی انجام می شود. با این حال، برخی از بیماری های مادر یا جنین می تواند باعث بیماری قلبی در جنین شود، که نیاز به بررسی دقیق تر در سطح دیگری از ارزیابی دارد.

بخونیدش:  چرا باید تنها خداوند را عبادت کرد

در چنین مواردی انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین توسط متخصص قلب و عروق کودکان با تجربه در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مادرزادی قلبی، اختلالات ریتم قلب و اکوکاردیوگرافی جنین ضروری است.

اکوکاردیوگرافی چیست؟

اگر بخواهیم در مورد مفهوم اکو قلب به صورت علمی صحبت کنیم، در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا (که ما آن را اولتراسوند یا اولتراسوند می نامیم) برای ایجاد تصویر متحرک از قلب با استفاده از دستگاه سونوگرافی پیشرفته با پروتکل های اکو استفاده می شود. . .

این امواج از طریق دستگاهی به نام پروب که در حین انجام اکوکاردیوگرام یا اکوکاردیوگرام روی پوست قرار می گیرد ارسال می شود. این امواج صوتی ساختارها و سیالات قلب را بدون هیچ اثر مخرب شناخته شده و مخربی به ارتعاش در می آورند و بازگشت آنها (اکو/اکو) دوباره از طریق همان مبدل (پروب) دریافت می شود. این برگشت ها به تصاویر روی صفحه اولتراسوند تبدیل می شوند. پس همانطور که در توضیحات مشخص است این روش کاملا بی خطر بوده و نیازی به تزریق برای اکوکاردیوگرام جنین نیست.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یا سونوگرافی قلب جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین یکی از انواع اکوکاردیوگرافی است که در بالا توضیح دادیم با این تفاوت که بهترین زمان برای اکوکاردیوگرافی جنین باید توسط متخصص اکوکاردیولوژی کودکان انجام شود و یک روش تشخیصی برای کشف مشکلات قلب جنین و عمدتا برای بررسی بیماری های مادرزادی است. و از بی نظمی های قلب جنین استفاده می شود. فرآیند انجام سونوگرافی قلب جنین بسیار شبیه به سونوگرافی است. با این تفاوت که این کار فقط باید توسط پزشک متخصص با فلوشیپ اکوکاردیوگرافی جنین و با استفاده از دستگاه های پیشرفته و گران قیمت سونوگرافی انجام شود.

اکوکاردیوگرافی جنین تفاوت هایی با سونوگرافی دارد که در زیر به اختصار به آن می پردازیم.

اکوکاردیوگرافی اغلب بعد از هفته هفدهم بارداری انجام می شود.

این آزمایش در ماه دوم بارداری و بین هفته های 18 تا 24 بارداری انجام می شود.

بسته به تشخیص پزشک، این معاینه ممکن است در ماه های بعد انجام شود و انجام سونوگرافی محدودیتی ندارد.

تفاوت اکوکاردیوگرافی جنین با سونوگرافی بارداری چیست؟

به طور کلی سونوگرافی یکی از روش های تشخیصی غیر تهاجمی در پزشکی است. روش تشخیصی اولتراسوند متکی بر امواج اولتراسوند است و بر اساس معاینه بافت های زیر جلدی مانند ماهیچه ها، مفاصل، تاندون ها و اندام های داخلی بدن و آسیب های آنها است. سونوگرافی در دوران بارداری نیز کاربردهای زیادی دارد. سونوگرافی معمول در دوران بارداری دو تفاوت عمده با اکوکاردیوگرافی قلب جنین دارد.

اکوکاردیوگرافی جنین فقط برای بررسی قلب جنین استفاده می شود.

سونوگرافی توسط متخصص سونوگرافی انجام می شود در حالی که اکوکاردیوگرافی باید توسط متخصص قلب و عروق کودکان انجام شود.

سونوگرافی مرسوم و سه بعدی که توسط متخصصین محترم زنان و رادیولوژیست انجام می شود برای بررسی سایر اختلالات جنینی انجام می شود و به همین دلیل حساسیت کمی در تشخیص بیماری های مادرزادی قلب دارد. اما سونوگرافی تشخیصی مانند آنالیز ناهنجاری و اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص بیماری های جنین در حین تولد و بعد از تولد و تصمیم گیری در مورد سقط جنین ناشی از بیماری های حاد جنین در دوران بارداری بسیار مهم است.

البته نیازی به توضیح نیست که دستگاه های اکوکاردیوگرافی بسیار تخصصی تر از دستگاه های سونوگرافی معمولی هستند. هرچه دقت دستگاه اکو قلب جنین بیشتر باشد، می تواند تصاویر بهتری از قلب جنین ارائه دهد و به پزشک در تشخیص دقیق تری کمک کند.

سونوگرافی قلب جنین و تشخیص بیماری های مادرزادی قلب

نقایص مادرزادی قلب شایع ترین مشکلات جنینی است که معمولا در معاینات سونوگرافی در دوران بارداری تشخیص داده نمی شود. این بیماری ها پیامدهای درمانی، اقتصادی، اجتماعی و روانی متعددی خواهند داشت. در مقاله ای جداگانه به بیماری های مادرزادی قلب پرداخته ایم که می توانید با جزئیات بیشتر آشنا شوید.

اکو قلب جنین و بیماری های مادرزادی، شیوع بیماری های مادرزادی قلب بسته به نوع ضایعات در نظر گرفته شده در تجزیه و تحلیل آماری متفاوت است. به طوری که برای ضایعات بسیار شدید تقریباً 3 در 1000 مربع، برای موارد شدید تا متوسط ​​6 تا 9 در 1000 و برای ضایعات خفیف تر (مانند تنگی خفیف دریچه و نقص دیواره کوچک) 10 تا 20 در 1000 گزارش شده است. اگرچه چندین عامل خطر برای بروز بیماری های مادرزادی قلبی شناخته شده است، اما بیش از 90 درصد موارد علت دقیقی ندارند.

لازم به ذکر است که این آمار بر اساس مطالعات انجام شده در کشورهای توسعه یافته است که از یک سو میزان زاد و ولد کمتر است و از سوی دیگر وضعیت تغذیه و مراقبت های قبل از بارداری مناسب تر است و تماس با عوامل زیان آور محیطی مانند انگل ها، آلودگی هوا و… کمتر است و متاسفانه احتمال شیوع این بیماری ها در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران بیشتر است.

بخونیدش:  چرا به غذا نیاز داریم علوم هفتم

چرا، به چه منظور و در چه شرایطی اکوکاردیوگرافی جنین انجام می شود

1- والدینی که به دلایل مختلف به شدت نگران قلب ناسالم جنین یا مادر باردار هستند، با پژواک قلب جنین (که به جنین و مادر آسیبی نمی رساند) تسکین می یابند. ) اگر این طبیعی است.

2- از آنجایی که اکثر عیوب مادرزادی قلب قابل درمان هستند، در صورت ابتلای جنین به بیماری قلبی مادرزادی، برنامه ریزی لازم برای زایمان در بیمارستانی انجام می شود که امکانات لازم برای مراقبت و جراحی این نقایص مادرزادی قلبی را داشته باشد. نوزادان.

3- برخی از بی نظمی های قلب جنین (آریتمی ها) پس از تشخیص با سونوگرافی با درمان دارویی زن باردار قابل درمان است.

4- با توجه به اینکه در مواردی از عیوب مادرزادی پیچیده قلبی، صعب العبور و برای خانواده ها بسیار پرهزینه، حاملگی با اکوکاردیوگرافی و از طریق مراجع قضایی خاتمه یافته است.

اکو قلب جنین برای چه کسانی لازم است؟

اکوکاردیوگرافی جنین در دوران بارداری برای همه زنان باردار اجباری نیست. اما وقتی پزشک تشخیص داد که این آزمایش ضروری است، باید آن را انجام دهید. اما اگر کنجکاو هستید که چه زمانی انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین ضروری است، می توانید لیست زیر را بررسی کنید. اکوکاردیوگرافی جنین برای گروه های زیر توصیه می شود:

داشتن سابقه خانوادگی نارسایی مادرزادی قلب توصیه می شود.

در خانواده هایی که مادر، پدر یا فرزندانشان سابقه نارسایی مادرزادی غیر قلبی دارند، اکوکاردیوگرافی جنین توصیه می شود.

مادرانی که از طیف وسیعی از بیماری‌های متابولیک مانند دیابت، فنیل کتونوری یا لوپوس رنج می‌برند، بیشتر از سایرین از نارسایی قلبی در جنین خود رنج می‌برند.

مادرانی که سابقه سقط مکرر داشته اند.

برخی از مادران سابقه ناباروری دارند و از روش های کمک باروری استفاده می کنند.

مادرانی که سابقه مصرف مواد مخدر، به ویژه داروهای نوروتوکسیک دارند، بیشتر در معرض حاملگی با نارسایی قلبی هستند.

سابقه بیماری های عفونی در دوران بارداری مانند سرخجه، سیتومگالوویروس، انترو ویروس ها و پاروویروس ها را داشته باشید.

استفاده از داروهای تراتوژن در دوران بارداری مانند الکل، آمفتامین ها، داروهای ضد تشنج، لیتیوم، ویتامین A (رتینوئیک اسید)، وارفارین.

وجود یک نتیجه غیر طبیعی در سونوگرافی معمول مانند مشکوک به بیماری های قلبی یا خارج از قلب، اختلالات ریتم قلب جنین، هیدروپس جنین، ادم پشت گردن جنین، اختلالات مایع آمنیوتیک، کاهش رشد جنین.

تشخیص بیماری های کروموزومی در دوران جنینی.

دوقلوها

وجود سطوح غیر طبیعی نشانگرهای بیوشیمیایی در خون مادر مانند AFP و HCG

باید اضافه کرد که موارد اکو جنین لزوماً به لیست بالا محدود نمی شود، به خصوص که همانطور که قبلاً ذکر شد، بسیاری از بیماری های قلبی در حاملگی های کم خطر یا ایمن رخ می دهد. بنابراین برای اطمینان بیشتر والدین، معاینه جامع و جامع بیماری های قلبی جنین توصیه می شود.

بسیاری از موارد نقایص مادرزادی قلب در دوران بارداری رخ می دهد و هیچ فاکتور خطر خاصی ندارد و بر اهمیت معاینه دقیق و کامل اکوی قلب جنین می افزاید، زیرا بسیاری از آنها معاینه اکوکاردیوگرافی را در همه جنین ها توصیه می کنند.

بهترین زمان برای انجام اکوکاردیوگرام جنین

اکوکاردیوگرافی جنین بسته به مورد و نظر پزشک معالج در هر ماه بارداری از هفته چهاردهم تا پایان بارداری قابل انجام است. بهترین زمان برای انجام اکوکاردیوگرام جنین بین هفته 18 تا 24 بارداری است، البته در مواردی که احتمال سقط وجود دارد انجام آن قبل از هفته 19 توصیه می شود. حساسیت این روش تشخیصی تقریباً 90-80 درصد است.

با توجه به محدودیت های قانونی سقط جنین در ایران، توصیه می شود قبل از هفته نوزدهم اکوکاردیوگرام انجام شود تا در موارد نقص قلبی عمده از سقط قانونی استفاده شود.

دکتر مازیار رستگار
فوق تخصص اکو قلب کودک و جنین

آمادگی لازم قبل از اکو قلب جنین در دوران بارداری

برای انجام اکوکاردیوگرام جنین آمادگی خاصی لازم نیست. برای تکمیل این آزمون باید بین 30 دقیقه تا 2 ساعت زمان بگذارید. بهتر است مانند سایر تست های بارداری، همسر یا یکی دیگر از اعضای خانواده خود را برای این آزمایش همراهی کنید.

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

تست اکو قلب جنین به دو روش انجام می شود که در زیر توضیح داده شده است:

اکوکاردیوگرافی شکم

روند انجام این آزمایش مانند سونوگرافی است. همانطور که از نام این آزمایش مشخص است، این آزمایش بر روی رحم مادر انجام می شود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام کاوشگر به بدن فرستاده می شود. تصاویر ایجاد شده را می توان بر روی مانیتور مشاهده کرد.

بخونیدش:  چطور با کفش پاشنه بلند راه برویم

اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال

در طی این آزمایش، دستگاه کوچکی وارد واژن می شود. تصاویر تهیه شده در رشد ترانس واژینال واضح تر از تصاویر اکوکاردیوگرافی شکمی هستند.

انواع اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین شامل چهار دسته زیر است:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی

اکوکاردیوگرافی داپلر

اکوکاردیوگرافی سه بعدی

اکوکاردیوگرافی چهار بعدی

با توجه به تصاویر تهیه شده در تست اکو جنین، دسته بندی های زیر قابل ارائه است:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی

این اکو ساده ترین نوع اکوکاردیوگرافی در بین انواع اکو است. این نوع اکو امکان اندازه گیری قسمت های مختلف قلب مانند: محفظه پمپاژ، اندازه قلب، ضخامت دیواره های قلب و غیره را فراهم می کند. تصاویر اکوکاردیوگرافی دوبعدی شبیه “طراحی ساختار قلب” است.

اکوکاردیوگرافی داپلر

اکوکاردیوگرافی داپلر برای اندازه گیری سرعت و جهت جریان خون در قلب استفاده می شود. این روش اکو برای بررسی مشکلات گردش خون و فشار خون استفاده می شود. مشکلات دریچه ها، بطن ها، دهلیزها و دیواره های قلب را می توان با استفاده از اکوکاردیوگرافی داپلر تشخیص داد.

اکوکاردیوگرافی سه بعدی

برخلاف اکوکاردیوگرافی های معمولی که تصاویر دو بعدی ایجاد می کنند، این نوع اکو تصاویر سه بعدی را نشان می دهد. با استفاده از این تصاویر می توان مشکلات دریچه قلب، تعویض دریچه قلب و بطن چپ (سمت چپ پایین قلب) را با دقت بسیار بیشتری تشخیص داد.

اکوکاردیوگرافی چهار بعدی

این سونوگرافی که پیشرفته ترین نوع اکوکاردیوگرافی است در مراکز بسیار محدودی در سراسر کشور انجام می شود. در این نوع اکو که با استفاده از دستگاه های فوق پیشرفته اکوکاردیوگرافی چهار بعدی انجام می شود، متخصص تصاویر را به صورت همزمان از زوایای مختلف بررسی کرده و قدرت تشخیص را افزایش می دهد.

کلینیک سلامت جنین در بیمارستان صارم با حضور دکتر مازیار رستگر بهترین مرکز قلب و عروق جنین و نوزاد در ایران است که علاوه بر محیطی مناسب برای زنان باردار، نوید تشخیص بیماری های قلبی احتمالی را با بیشترین دقت ممکن می دهد. با استفاده از دستگاه های اکوکاردیوگرافی GE و فیلیپس.

تفاوت اکو قلب جنین و ECG جنین چیست؟

در اکو قلب جنین، ساختار قلب، دریچه های قلب و عروق خونی بررسی می شود و مشکلات احتمالی قلب جنین به طور کامل بررسی می شود، در حالی که در اکوی قلب جنین، منظم بودن و تعداد ضربان قلب جنین بررسی می شود. و نوار قلب جنین

آیا اکوکاردیوگرافی جنین خطرناک است؟

تاکنون گزارشی مبنی بر خطرناک بودن تست اکو جنین وجود ندارد. زیرا مانند بخش “اکوکاردیوگرافی چیست؟” گفته شده است که از امواج اولتراسوند با فرکانس بسیار پایین برای ایجاد اکو استفاده می شود که هیچ خطر و عوارضی برای مادر و جنین ندارد.

هزینه اکوکاردیوگرافی جنین

با توجه به هزینه های دوران بارداری، ممکن است از شما خواسته شده باشد که هزینه اکوکاردیوگرافی قلب جنین خود را بدانید. برای اطلاعات بیشتر باید در نظر داشته باشید که تجهیزات مورد استفاده، نوع دستگاه، سطح تخصص اپراتور اکو دستگاه می تواند بر هزینه نهایی پرداختی شما تأثیرگذار باشد. برای اطلاع از هزینه اکو قلب جنین در 1400 می توانید با شماره 09020761789 تماس بگیرید و یا برای اطلاع از هزینه اکو قلب جنین در واتساپ پیام دهید.

اکوکاردیوگرافی چیست؟

به طور خلاصه، اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا (که اولتراسوند نیز نامیده می شود) برای ایجاد تصویر متحرک از قلب استفاده می کند.

تفاوت اکو قلب جنین و ECG جنین چیست؟

در اکو قلب جنین، ساختار قلب، دریچه های قلب و عروق خونی بررسی می شود و مشکلات احتمالی قلب جنین به طور کامل بررسی می شود، در حالی که در اکوی قلب جنین، منظم بودن و تعداد ضربان قلب جنین بررسی می شود. برای جزئیات بیشتر وب سایت را بخوانید

آیا اکوکاردیوگرافی جنین خطرناک است؟

تاکنون گزارشی مبنی بر خطرناک بودن تست اکو جنین وجود ندارد. از امواج اولتراسوند با فرکانس بسیار پایین برای تولید اکو استفاده می شود که هیچ آسیب و عارضه ای برای مادر و جنین ندارد. اساسا سونوگرافی یک روش تشخیصی پزشکی غیر تهاجمی است.

اکوکاردیوگرافی جنین برای چه کسانی ضروری است؟

اکوکاردیوگرافی جنین در دوران بارداری برای همه زنان باردار اجباری نیست. اما وقتی پزشک تشخیص داد که این آزمایش ضروری است، باید آن را انجام دهید. 12 موردی که بیشترین ریسک را دارند در این مقاله بررسی می شوند.

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین به دو روش اصلی انجام می شود: اکوکاردیوگرافی شکمی با قرار دادن پروب روی پوست و اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال با استفاده از یک پروب نازک که در واژن قرار می گیرد.

اکو قلب جنین به زبان فرانسوی

در زبان انگلیسی به اکو جنین Fetal Echo Cardiogram یا Fetal Echo Cardio Ultrasound یا Fetal Echo Cardiograph گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا