چرا از واژنم ترشح سفید میاد

سرویس سلامت ستاره – زنان انواع مختلفی از ترشحات دارند که برخی طبیعی و برخی غیرطبیعی هستند. در دوران بلوغ، دختران نوجوان ترشحات طبیعی واژن دارند و ترشحات غیرطبیعی ترشحات چسبناکی هستند که احساس سوزش خاصی دارند. علاوه بر این، ترشحات زرد رنگ، ترشحات سفید پنیری، ترشحات بدبو، ترشحات خونی یا قهوه ای از جمله ترشحات غیر طبیعی در زنان هستند.

پیشنهاد ستاره

ترشحات طبیعی زنان چیست؟

ترشحات طبیعی انواعی از ترشحات آبکی هستند که بو یا رنگ قوی یا نامطبوع ندارند. ممکن است هنگام بیرون آمدن این ترشحات احساس نم و مرطوب داشته باشید، اما نباید با درد، سوزش یا خارش همراه باشد. ترشحات طبیعی زنان عبارتند از:

ترشحات مخاطی طبیعی واژن

ترشحات رحم، غدد و ضمائم آنها که وظیفه خاصی برای آبرسانی و روان کنندگی مجرای واژن دارند.

ترشحات دهانه رحم

علل و علائم ترشحات سفید رنگ واژن

عفونت قارچی واژن یکی از عفونت های زنانه است که باعث ایجاد این نوع ترشحات واژن می شود. در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس در واژن ایجاد می شود که محیط طبیعی واژن را تغییر داده و رشد قارچ ها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث این نوع عفونت می شود و ترشحات ناشی از آن است. به طور کلی برخی از مهمترین علل ایجاد آن عبارتند از:

دوره بارداری

مصرف آنتی بیوتیک ها (زیرا باکتری های مفید داخل واژن را از بین می برند و رشد قارچ را افزایش می دهند.)

قرص های ضد بارداری مصرف کنید

دیابت یا دیابت

استفاده از کورتیکواستروئیدها

ترشحات قبل از قاعدگی (طول چرخه قاعدگی و زمان تخمک گذاری)

ارتباط جنسی

افزایش وزن

برخی از بیماری های عفونی مانند ایدز، هپاتیت، زگیل تناسلی و غیره.

لباس زیر نامناسب

فشارهای عصبی مانند استرس

یائسگی

سیستم ایمنی ضعیف

علائم عفونت واژن

علائم اصلی عفونت قارچی واژن عبارتند از:

خارش داخل واژن

ترشح بیش از حد سفید

ترشحات غلیظ و پنیری

سوختگی واژن

قرمزی اطراف واژن

در برخی موارد عفونت شدید، تورم نیز دیده می شود.

احساس درد هنگام ادرار کردن

احساس درد در هنگام رابطه جنسی و صمیمیت

این ترشحات اغلب بی بو هستند و گاهی بوی مخمر یا ماهی دارند.

درمان ترشحات سفید بیش از حد در زنان

اگر ترشحات شما سفید، آبکی، خیلی رقیق یا خیلی غلیظ است، یک نوع عفونت قارچی شایع در زنان دارید که گاهی با خارش و سوزش همراه است و باعث ناراحتی در اطراف واژن می شود. این ترشحات ممکن است بوی مخمر و گاهی بوی ماهی بدهد. برای درمان این عارضه، درمان های دارویی و گیاهی زیادی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

درمان دارویی: داروهای تجویز شده توسط متخصص زنان برای این بیماری عمدتاً خوراکی، تزریقی و موضعی (قرص یا کرم واژینال) بسته به نوع عفونت واژن است. به عنوان مثال، عفونت کپک با داروهای ضد انگلی که به عنوان کرم یا ژل در واژن استفاده می شود، درمان می شود. عفونت باکتریایی با قرص و کرم آنتی بیوتیک درمان می شود.

درمان گیاهی: طب سنتی برای درمان عفونت ها و ترشحات سفید واژن نیز راهکارهایی ارائه می دهد که به اختصار برخی از آن ها عبارتند از:

گزنه: گیاه دارویی گزنه خاصیت مقوی و قابض دارد و در درمان خونریزی رحم فوق العاده مفید و موثر است. برخی از پزشکان زنان استفاده از تنتور گزنه سفید را برای درمان ترشحات سفید غیرطبیعی در زنان بسیار مفید می دانند و مصرف آن را بین 5 تا 10 قطره می دانند. برای تهیه دم کرده آن می توان بیست گرم گزنه را در یک لیتر آب دم کرده و استفاده کرد.

حنا: استفاده از حنا نیز در درمان این بیماری مفید است. برای این کار حنا را به شکل شیاف در داخل رحم قرار دهید.

اسطوخودوس: پانزده گرم گل اسطوخودوس هندی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس آن را فیلتر کرده و مصرف کنید. اگر خانم ها دو بار در روز صبح و عصر با آن شستشو دهند، ترشحات سفید رنگ قطع می شود.

گردو: زنانی که از ترشحات سفید رنگ رنج می برند می توانند خود را با دم کرده برگ گردو درمان کنند. همچنین می توانند از جوشانده برگ گردو با تزریق مخصوص برای شستشو استفاده کنند.

پوست انار: یکی دیگر از درمان های گیاهی این بیماری استفاده از پوست انار است. برای این کار پوست انار را آسیاب کرده و شب هنگام خواب روی یک پد پنبه ای بگذارید و در دهانه رحم قرار دهید و بگذارید تا صبح بماند.

بخونیدش:  چرا نباید در برابر انتقاد صحیح دیگران مقاومت کرد

برای آشنایی بیشتر با روش های درمان گیاهی این بیماری، توصیه می شود لینک درمان خانگی ترشحات واژن را در همین سایت مطالعه کنید.

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینااطلاعات این مقاله صرفاً برای افزایش آگاهی شماست. به‌هیچ‌عنوان بدون مشورت با پزشک، خوددرمانی نکنید. دریافت مشاوره آنلاین

ترشحات سفید رنگ واژن معمولا طبیعی است و نشان دهنده عملکرد سالم دستگاه تناسلی زنانه است. این ترشحات در طول چرخه قاعدگی کمی تغییر می کنند. در بیشتر موارد، این تغییرات طبیعی است. اما در برخی موارد می تواند نشانه عفونت باشد. با دانستن این موارد می توانید برای تشخیص و درمان قطعی در صورت بروز اقدام سریع انجام دهید. در این مقاله به انواع و علل ترشحات سفید واژن می پردازیم.

فهرست مطالبی که می خوانید:

ترشحات غیر طبیعی واژن

واژن عضوی حساس است و محیط آن محیطی مناسب برای رشد و تکثیر انواع مختلف باکتری ها و قارچ ها است. ترشحات واژن یکی از راه هایی است که واژن محیط خود را از این میکروارگانیسم ها پاک می کند. دیواره های کانال واژن و دهانه رحم دارای سلول های خاصی هستند که قادر به تولید این ترشحات هستند.

انواع ترشحات واژن

وقتی باکتری ها یا قارچ ها در محیط واژن بیش از حد تکثیر می شوند، بر محیط تأثیر می گذارند. یکی از راه های تشخیص چنین مشکلی داشتن ترشحات غیر طبیعی واژن است. بافت، رنگ، شکل و بوی ترشحات ممکن است تغییر کند:

ترشحات پنیری واژن: این نوع ترشحات یکی از بارزترین علائم عفونت قارچی واژن است. عفونت قارچی اغلب با خارش، قرمزی و درد در ناحیه تناسلی همراه است.

ترشحات زرد واژن: اگر ترشحات واژن کمی زرد باشد، معمولاً نشان دهنده مشکل خاصی نیست. با این حال، ترشحات زرد، زرد تیره یا زرد مایل به سبز، به ویژه اگر با علائم دیگری مانند درد یا سوزش هنگام ادرار همراه باشد، نشان دهنده عفونت باکتریایی واژن یا بیماری های مقاربتی است.

همانطور که گفتیم بیماری ها و اختلالات مختلف اثرات متفاوتی بر ترشحات واژن دارند. با مطالعه مقاله انواع ترشحات واژن می توانید اطلاعات کامل تری در این زمینه کسب کنید.

در بیشتر موارد ترشحات سفید رنگ واژن مشکل خاصی ندارد و نشانه سلامتی است.

انواع ترشحات سفید واژن

ترشحات سفید واژن می تواند به طرق مختلف نازک، لکه دار یا کشدار باشد.

ترشحات رقیق و شیری رنگ واژن

همانطور که گفتیم بافت و رنگ ترشحات واژن در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند. در روزهای اول این چرخه، ترشحات سفید و شیری رنگ واژن طبیعی است. می توان گفت که ترشحات در این زمان دارای بافتی شبیه سفیده تخم مرغ است. تا زمانی که ترشحات بوی نامطبوع یا غیرطبیعی نداشته باشد و با علائمی مانند خارش و درد همراه نباشد جای نگرانی نیست و طبیعی است.

یکی دیگر از دلایل ترشحات سفید و شیری رنگ واژن بارداری است. در ماه های اول بارداری بدن دچار تغییرات هورمونی زیادی می شود و برای چندین ماه بارداری و سپس زایمان آماده می شود. این تغییرات هورمونی می تواند محیط واژن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تولید این نوع ترشحات شود.

ترشحات ضخیم و لکه دار سفید رنگ

می توان گفت که عفونت قارچی عامل اصلی ترشحات سفید و پنیری است. هنگامی که PH واژن تغییر می کند یا تعادل بین میکروارگانیسم های واژن به هم می خورد، بستر برای انواع عفونت ها از جمله عفونت های قارچی آماده می شود. یکی از شایع‌ترین عفونت‌های قارچی واژن، عفونت مخمری به نام کاندیدا آلبیکنس است که اغلب با خارش و درد در واژن و همچنین ترشح سفید رنگی مشخص می‌شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله ترشحات پنیری واژن را مطالعه کنید.

در بیشتر موارد، عفونت قارچی چندان نگران کننده نیست و پزشک با تجویز داروهای ضد قارچ به درمان آن کمک می کند. اما اگر این عفونت درمان نشود یا دوره درمان کامل نشود، عفونت قارچی می تواند به یک مشکل مزمن و عود کننده تبدیل شود. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در صورت مشاهده علائم عفونت قارچی واژن، در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کنید.

جریان سفید قابل گسترش

گفتیم که واژن در دوره قاعدگی دچار تغییراتی می شود. در روزهای تخمک گذاری، فضای واژن برای ورود اسپرم و لقاح آماده می شود. اما در روزهای بدون تخمک گذاری، ترشحات واژن به گونه ای تغییر می کند که تا حد امکان از ورود عوامل خارجی جلوگیری شود.

بخونیدش:  چرا در دماسنج جیوه استفاده می شود

ترشحات سفید و کشدار واژن معمولا در چند روز آخر قبل از شروع خونریزی قاعدگی و در چند روز اول پس از قطع خونریزی مشاهده می شود. وظیفه این ترشحات جلوگیری از ورود عوامل خارجی و احتمالاً بیماری زا تا حد امکان و حفظ سلامت واژن است.

علائم ترشحات سفید واژن چیست؟

واژن به طور طبیعی حاوی ترشحاتی به نام لکوره است. این ترشحات معمولاً بی رنگ یا سفید هستند و قوام و غلظت آنها در طول دوره قاعدگی تغییر می کند. ترشحات سفید واژن فقط نشانه بیماری نیست. برعکس سلامت واژن را تضمین می کنند. این ترشحات محیط واژن را مرطوب نگه می دارند و با تنظیم PH و آنزیم های خاصی که دارند از رشد و تکثیر باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا جلوگیری می کنند.

چرخه قاعدگی

دوره قاعدگی یک سیکل تقریباً 28 روزه تا یک ماهه است. با توجه به خونریزی قاعدگی در ابتدای این سیکل، تخمک گذاری در اواسط سیکل اتفاق می افتد. در طول تخمک گذاری، ترشحات واژن سفیدتر و کمی غلیظ تر می شوند. در روز تخمک گذاری، ترشحات واژن به غلیظ ترین حالت خود می رسد. اگر قصد بارداری دارید، سفیدی ترشحات و غلظت آنها نشانه نزدیک شدن به روز تخمک گذاری است.

در نهایت، علت ترشح سفید رنگ واژن را می توان به شرح زیر در نظر گرفت:

عملکرد طبیعی دستگاه تناسلی در طول چرخه قاعدگی

تخمک گذاری

فشار

بارداری

علل ترشحات سفید غیر طبیعی واژن

همانطور که گفتیم ترشحات سفید رنگ واژن در دوران قاعدگی کاملا طبیعی است. اما اگر این ترشح با بوی بد واژن یا خارش همراه باشد، ممکن است نشان دهنده بیماری و عفونت باشد. ترشحات واژن معمولاً بوی کمی دارد. اما اگر واژن شما بوی نامطبوع و بدی بدهد، نشان دهنده مشکل و بیماری است که باید درمان شود.

اگر ترشحات سفید واژن شما با بوی بد یا خارش واژن همراه باشد، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

عفونت قارچی: در اثر رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا ایجاد می شود. این عفونت اغلب باعث ترشح غلیظ، سفید و توده‌ای می‌شود که بافتی شبیه پنیر دارد. این ترشحات ممکن است بوی مخمر یا خمیر نان بدهد. علاوه بر این، این عفونت اغلب با خارش و سوزش واژن همراه است.

واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن، در اثر رشد بیش از حد باکتری در واژن ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث ترشح رقیق، سفید یا خاکستری با بوی ماهی و همچنین احساس سوزش شود.

تریکومونیازیس: این یک عفونت مقاربتی است که توسط یک انگل ایجاد می شود و می تواند باعث افزایش حجم ترشحات، ترشحات کفی سفید، زرد-سبز یا خاکستری همراه با خارش و سوزش شود. ترشحات ناشی از تریکومونادها اغلب حالت تهوع آور است.

سوزاک و کلامیدیا عفونت‌های مقاربتی هستند که می‌توانند باعث ترشحات سفید یا زرد رنگ و همچنین درد هنگام رابطه جنسی یا ادرار شوند.

واکنش های آلرژیک: برخی از زنان ممکن است به محصولاتی مانند صابون، مواد شوینده یا کاندوم واکنش آلرژیک داشته باشند که می تواند باعث ترشحات سفید، قرمز و خارش دار شود.

پس توجه داشته باشید که در صورت مشاهده تغییر در اندازه، بافت، رنگ یا بوی ترشحات واژن، حتما با متخصص زنان مشورت کنید.

ترشحات سفید واژن بعد از رابطه جنسی

ترشحات سفید پس از رابطه جنسی نیز طبیعی است و می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

ترشحات طبیعی واژن برای تسهیل نفوذ

انزال زنانه

مایع منی

روان کننده ها

در برخی موارد، پس از رابطه جنسی خشن یا اگر واژن خشک باشد، مقاربت می تواند به واژن آسیب برساند. به دنبال زخم یا پارگی واژن، ممکن است بعد از مقاربت ترشحات صورتی داشته باشید که طبیعی است و به طور کلی نگران کننده نیست. اما بهتر است توسط پزشک متخصص بررسی شود.

ترشحات سفید واژن در طی سیکل قاعدگی کاملاً طبیعی است.

ترشحات سفید رنگ واژن قبل از قاعدگی

دهانه رحم در هنگام خونریزی قاعدگی باز می شود. دهانه رحم بستر را برای ورود عوامل بیماری زا و بروز عفونت باز می کند. بدن زنان دارای مکانیسم های دفاعی طبیعی است که از این اتفاق جلوگیری می کند. یکی از روش های دفاعی، داشتن ترشحات سفید رنگ واژن در روزهای قبل از شروع قاعدگی است.

در این زمان، هورمون پروژسترون به اوج خود می رسد و سلول های دیواره واژن و رحم را تحریک می کند. این سلول ها در روزهای قبل از قاعدگی ترشحات سفید و چسبناکی تولید می کنند. این ترشحات قادرند از ورود باکتری ها و عوامل بیماری زا جلوگیری کرده و این میکروارگانیسم ها را از واژن خارج کنند.

بخونیدش:  چگونه وقتی دو بسته اینترنت داریم از یکی استفاده کنیم

ترشحات سفید واژن در دوران بارداری

افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری کاملا طبیعی است. این ترشحات معمولاً سفید، رقیق و شیری رنگ بوده و بوی کمی دارند. این ترشح که لکوره نامیده می شود، به دلیل افزایش سطح استروژن و افزایش جریان خون در ناحیه واژن ایجاد می شود.

بنابراین ترشح سفید در دوران بارداری طبیعی است. اما اگر این ترشحات با علائمی مانند خارش، سوزش یا بوی بد همراه باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر این، اگر متوجه افزایش ناگهانی و قابل توجه ترشحات شدید یا خون یا مخاط در ترشحات خود مشاهده کردید، باید فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

درمان ترشحات سفید رنگ واژن

ترشحات سفید واژن معمولاً نیازی به درمان ندارند. زیرا سلامت واژن را نشان می دهند. اما اگر همراه با خارش واژن، سوزش یا بوی بد باشد، نشانه بیماری است. روش های پردازش را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

روش های درمان ترشحات سفید واژن

علت ترشح سفید واژن

علائم

درمان

عفونت قارچی

ترشحات تکه‌ای و پنیری و سفید رنگ، درد هنگام رابطه جنسی، خارش و سوزش واژن

داروهای ضدقارچ مثل استفاده از پماد، کرم، شیاف و یا قرص‌ها

واژینوز باکتریایی

ترشحات سفید یا زردرنگ با بوی ماهی، خارش و سوزش واژن، تورم واژن

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها

تریکومونیازیس

ترشحات سفید، زرد یا سبز و کف آلود، احساس خارش هنگام ادرار

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها

سوزاک

ترشحات سفید، خونریزی بین قاعدگی، درد زیر شکم

مراجعه سریع به پزشک

چگونه با ترشحات سفید واژن مقابله کنیم؟

نکات زیر به شما در مقابله با ترشحات سفید واژن کمک می کند:

لباس زیر نخی بپوشید.

مرتب دوش بگیرید.

از استفاده از دوش واژینال، ژل و صابون های معطر خودداری کنید.

پس از ادرار کردن، دست خود را به جلو و عقب پاک کنید تا از ورود باکتری از طریق مقعد به واژن جلوگیری کنید.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

در بیشتر موارد، ترشحات سفید واژن نشانه سلامت کامل واژن است. اگر ترشحات سفید با علائم زیر همراه باشد، بهتر است با پزشک مشورت کنید:

درد

خارش

غمگینی

خونریزی (به غیر از خونریزی قاعدگی)

دیر پریود یا عدم پریود

جوش یا بثورات در ناحیه تناسلی

احساس سوزش در هنگام ادرار یا هنگام رابطه جنسی

بوی قوی و غیر معمول واژن

بافت یا رنگ غیر طبیعی ترشحات واژن

سخنان پایانی دکتر ساینا

ترشحات سفید واژن، حتی اگر زیاد باشد، اغلب نشانه سلامت دستگاه تناسلی است. اما اگر این ترشحات با علائم دیگری مانند درد، خارش، سوزش، تکرر ادرار و بوی غیر طبیعی همراه باشد، احتمالاً نشانه عفونت است.

اگر احساس می کنید که ترشحات بدن شما طبیعی نیست، تحت هیچ شرایطی به دنبال درمان نباشید. زیرا مصرف هر محصول یا دارویی می تواند تعادل باکتری های طبیعی در واژن را به هم بزند و باعث بروز بیماری های مختلف شود. اگر علائم غیرطبیعی دارید که شما را نگران می کند، در اسرع وقت با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

سوالات متداول

ترشحات غیر طبیعی واژن اغلب با علائم بالینی خاصی مانند خارش، سوزش، درد، خونریزی، بوی غیر طبیعی و رنگ غیر طبیعی ترشحات همراه است. در صورت مشاهده هر یک از این موارد به متخصص زنان مراجعه کنید.

ترشحات سفید رنگ واژن معمولا نشانه سلامت واژن است. اگر ترشحات پنیری یا رنگ و بوی نامتعارفی دارد، بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید.

نیازی نیست برای صحبت با او به دکتر بروید! در سامانه دکتر ساینا می توانید در هر زمان و مکان از بیش از 2500 متخصص پزشکی و روانشناس مشاوره فوری از طریق متن، صوتی یا تصویری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا