چرا از پلی استور برنامه دانلود نمی شود

اگر هنگام دانلود از Google Play با پیام خطا یا مشکلات دیگری مانند Waiting to download مواجه شدید، نگران نباشید. در این مقاله به مهم ترین مشکل دانلود از فروشگاه گوگل پلی می پردازیم و راه هایی برای رفع آن پیشنهاد می کنیم.

گوگل پلی معمولا اولین و بهترین انتخاب کاربران برای دانلود اپلیکیشن های اندروید است. به عبارت دیگر باید گفت که بهترین انتخاب این فروشگاه خواهد بود زیرا نه تنها با تمامی برنامه های لازم برای کاربران غنی است، بلکه از نظر امنیت گوشی را نیز تهدید نمی کند.

اما گاهی کاربران با مشکل عدم دانلود از گوگل پلی مواجه می شوند که یکی از بارزترین نمونه های آن ماندن در صفحه دانلود است. به عنوان مثال، پیام Waiting for download را مشاهده می کنید، اما اگر آن را همانطور که هست رها کنید، هرگز برنامه را برای شما دانلود و نصب نمی کند. در این مقاله راه حل هایی را برای این مشکل دانلود از گوگل پلی استور معرفی می کنیم که امیدواریم برای شما عزیزان مفید واقع شود.

اما قبل از معرفی روش ها و بررسی دلیل دانلود نشدن گوگل پلی، لازم است به یک مشکل و راه حل آن اشاره کنیم. کاربران دارای IP ایرانی نمی توانند یک سری برنامه را از پلی استور دانلود کنند زیرا معمولا با پیام آزاردهنده «این مورد در کشور شما موجود نیست» مواجه می شوند. حتی گاهی اوقات اگر پلی استور را باز کنید و مثلا کلمه خوان را جستجو کنید، 10 مورد برای شما نمایش داده می شود، اما پس از انجام مراحلی که در ادامه به شما آموزش می دهیم، این تعداد افزایش می یابد و می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. برنامه اصلی یا همان برنامه ای که در کشور ما موجود نبود. (روش اول پیشنهاد شخصی است.)

1. حل مشکل دانلود از فروشگاه Google Play – تغییر آدرس IP

اولین قدم نصب یک برنامه خوب برای تغییر آدرس IP است. اگر از یک برنامه راضی کننده استفاده می کنید مشکلی وجود ندارد زیرا تا زمانی که یک برنامه خوب داشته باشید همه چیز درست می شود و مشکل دانلود نشدن از گوگل پلی حل می شود.

هنگامی که مطمئن شدید که اتصال کار می کند و تغییر آدرس IP کار می کند، همه برنامه های پس زمینه را ببندید و به تنظیمات تلفن بروید. به قسمت برنامه ها رفته و Play Store را از بین آنها انتخاب کنید. روی گزینه حافظه یا مدیریت حافظه (این تنظیمات در گوشی های مختلف متفاوت است) کلیک کنید تا با گزینه های «پاک کردن اطلاعات» و «پاک کردن کش» روبرو شوید. در اینجا فقط روی گزینه دوم یعنی “Clear Cache” کلیک کنید و دوباره همه برنامه ها را ببندید. در حالی که تغییر دهنده IP در حال اجرا است، به play store بروید و هر آنچه را که می خواهید دانلود کنید.

با این روش 90 درصد از مشکلاتی که هنگام دانلود برنامه از پلی استور دارید حل می شود اما اگر این اتفاق نیفتاد، روش های زیر را امتحان کنید.

2. مشکل دانلود از فروشگاه Google Play را حل کنید – گوشی را ریستارت کنید

اگر مشکلی در گوشی وجود دارد که نمی‌توانید آن را حل کنید، آن را خاموش کنید، سپس آن را دوباره روشن یا راه‌اندازی مجدد کنید. این اقدام ساده گاهی نتایج خوبی برای شما به همراه خواهد داشت، پس آن را دست کم نگیرید. اگر با این روش مشکل حل نشد به روش دوم بروید در غیر این صورت هیچ تنظیمات دیگری را تغییر ندهید.

3. مشکل دانلود از فروشگاه گوگل پلی – وضعیت اینترنت حل شد

گاهی اوقات به دلیل سرعت پایین اینترنت، پلی استور نمی تواند برنامه ای را دانلود کند و از این فرآیند فقط پیام Waiting for Download را مشاهده می کنید که آن هم بدون تغییر است. بنابراین، پس از اتصال به اینترنت، روند دانلود را از سر بگیرید و اگر مشکل همچنان ادامه داشت، به راه حل چهارم بروید. در غیر این صورت، باید بررسی کنید که آیا سرعت اینترنت فقط در گوگل پلی یا هر سایت دیگری که قصد بازدید از آن را دارید، کند است یا خیر. اگر مشکل سرعت اینترنت است در حالی که سرویس مورد استفاده شما پهنای باند زیادی دارد، باید با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید.

4. مشکل دانلود از فروشگاه Google Play – وضعیت حافظه حل شد

کمبود حافظه یکی از مشکلات رایجی است که معمولا متوجه آن خواهید شد. همیشه هنگام دانلود یا به روز رسانی برنامه ها در یک کادر نسبتا بزرگ پیامی ظاهر می شود و به شما اطلاع می دهد که کمبود حافظه کافی مانع از نصب یا به روز رسانی برنامه می شود.

بخونیدش:  چرا در زمان هخامنشیان تجارت رونق گرفت مطالعات هفتم

برای بررسی وضعیت حافظه می توانید به تنظیمات و سپس به حافظه بروید تا ببینید دقیقا چه چیزی (فایل شخصی، برنامه و …) باعث اشغال آن شده است. در این قسمت می توانید مدیریت بهتری روی گوشی داشته باشید و حتی با پاکسازی کش اپلیکیشن ها فضای خالی مورد نظر خود را ایجاد کنید.

به طور کلی همیشه سعی کنید برنامه های غیر ضروری را از گوشی حذف کنید و گهگاه عکس ها و فیلم ها و به طور کلی فایل های شخصی را به کامپیوتر، لپ تاپ یا کارت حافظه جانبی منتقل کنید. به خصوص اگر حافظه گوشی شما کمتر از 32 گیگابایت باشد.

بیشتر بخوانید: سودآورترین و محبوب ترین اپلیکیشن ها و بازی های موبایل دهه اخیر

5. تاریخ و ساعت تلفن را تنظیم کنید

گاهی اوقات تنظیم نادرست تاریخ و زمان گوشی منجر به مشکل دانلود از گوگل پلی استور می شود. برای اینکه روال دانلود عادی شود، باید آن را تنظیم کنید و در بیشتر موارد این تنظیمات درست است زیرا بعید است کاربر از گوشی با تنظیمات تاریخ و زمان نادرست استفاده کند.

گفتنی است برای ایجاد تغییرات در این قسمت به تنظیمات رفته و روی گزینه General Management کلیک کنید. سپس با لمس گزینه تاریخ و زمان می توانید تاریخ و زمان را تغییر دهید. معمولا ورود به این قسمت از تنظیمات بسته به مدل گوشی متفاوت خواهد بود.

همچنین می توانید با فعال و غیرفعال کردن تنظیمات خودکار تاریخ و زمان و سپس راه اندازی مجدد گوشی، وضعیت دانلود از گوگل پلی را در همان قسمت بررسی کنید. اگر هیچ یک از این روش ها مشکل شما را حل نکرد، می توانید به روش بعدی بروید.

6. وضعیت دانلود از گوگل پلی را بررسی کنید

Google Play معمولاً از شما می‌خواهد که روشی را برای بارگیری برنامه‌ها بین Wi-Fi، داده‌های اینترنتی یا هیچکدام انتخاب کنید (با هر بار پرسیدن). اگر برنامه فقط زمانی مجاز به دانلود باشد که یکی از آنها فعال است، با مشکل دانلود مواجه خواهید شد. بنابراین به این بخش مراجعه کنید و مطمئن شوید که دانلود در همان اینترنت مورد استفاده شما انجام شده است.

7. به روز رسانی خودکار را غیرفعال کنید

گاهی اوقات فعال کردن به‌روزرسانی خودکار، روند دانلود را کند می‌کند و ممکن است آن را متوقف کند. بنابراین، بهتر است در مواقعی که اینترنت ضعیفی دارید یا به طور کلی با Play Store مشکل دارید، به روز رسانی خودکار برنامه ها را خاموش کنید.

برای خاموش کردن به‌روزرسانی خودکار برای یک برنامه خاص، مطابق تصویر روی سه نقطه در صفحه مربوطه در Play Store کلیک کنید و به‌روزرسانی خودکار را خاموش کنید.

به طور کلی می توانید با وارد شدن به تنظیمات برنامه گوگل پلی گزینه Do not update apps automatically را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه، اکنون فقط اطلاعیه ای مبنی بر وجود آپدیت دریافت می کنید و باید خودتان آن را دانلود کنید.

8. حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور – کنترل والدین

کنترل والدین به عنوان یکی از عملکردهایی شناخته می شود که با فعال سازی آن دسترسی به یک سری نقاط حساس گوشی را با مشکل مواجه می کند. گوگل پلی نیز به صورت پیش فرض این قابلیت را دارد و در صورت فعال بودن ممکن است به شما اجازه دانلود یا آپدیت اپلیکیشن ها را ندهد.

برای غیرفعال کردن Parental Control، دوباره وارد تنظیمات برنامه Google Play Store شوید و روی گزینه Parental Control ضربه بزنید. در این بخش آن را به طور کامل غیرفعال کنید یا بنا به نیاز خود آن را سفارشی کنید.

9. داده ها و کش گوگل پلی را پاک کنید

ما آموزش نحوه پاک کردن کش و پخش داده های فروشگاه را در روش 1 توضیح دادیم، بنابراین دیگر توضیح نمی دهیم. گاهی اوقات، پاک کردن کش و داده ها باعث می شود تمام تنظیماتی که روی آن برنامه اعمال کرده اید حذف شود و به عبارت دیگر برنامه به حالت پیش فرض خود برگردد. به این ترتیب مشکلاتی که شما درگیر آن هستید قابل حل است.

توجه داشته باشید که پس از پاک کردن کش یک برنامه، مشکلی وجود ندارد، اما اگر اطلاعات آن را نیز پاک کنید، انگار برنامه را تازه نصب کرده اید. بنابراین اگر اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و… روی گوشی شما نصب شده اند و رمز ورود به این برنامه ها را نمی دانید، ابتدا سعی کنید راهی برای پیدا کردن آن پیدا کنید سپس داده های برنامه را حذف کنید.

بخونیدش:  چرا باید بعد از عمل بینی چسب زد

اما اگر پاک کردن حافظه پنهان و داده‌ها کار نمی‌کند، می‌توانید این کار را برای برنامه Google Play Service انجام دهید تا حافظه پنهان و داده‌ها را برای همه برنامه‌ها و سرویس‌های Google پاک کند.

ده دسترسی به حافظه Google Play

معمولا برنامه های مختلف برای عملکرد صحیح نیاز به دسترسی به حافظه و سایر قسمت های گوشی دارند. گوگل پلی و به طور کلی سرویس های گوگل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از آنجایی که این برنامه ها به صورت پیش فرض روی گوشی نصب می شوند، معمولا مشکلی برای دسترسی به آنها وجود ندارد. اما گاهی اوقات ممکن است این دسترسی به اشتباه یا به دلایلی قطع شود، بنابراین باید دوباره آن را راه اندازی کنید.

برای این کار، به تنظیمات گوشی رفته و با لمس برنامه ها، فروشگاه Google Play یا Play Service را پیدا کنید. سپس با رفتن به منوی همه و در قسمت App Permissions دسترسی آنها را به هر چیزی که ممکن است فعال کنید. سپس می توانید دوباره به برنامه مراجعه کرده و وضعیت دانلود را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: گوگل 600 برنامه حاوی تبلیغات مزاحم را از پلی استور حذف کرد!

11. حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور – برنامه تغییر آدرس IP را غیرفعال کنید

به عنوان روش اول، اجرای برنامه تغییر مالکیت فکری را پیشنهاد داده بودیم که با شرایط خاصی همراه بود. اما اگر برنامه مورد نظر شما فعال است و پلی استور به درستی کار نمی کند، یک بار آن را غیرفعال کنید زیرا ممکن است روی سرعت اینترنت تاثیر بگذارد.

12. حل مشکل دانلود از فروشگاه Google Play – بازنشانی برنامه به تنظیمات پیش فرض

بازنشانی یک برنامه به پیش‌فرض، تنظیماتی را که روی آن اعمال کرده‌اید بازنشانی می‌کند. معمولا تنظیمات مختلف می تواند روال عادی کار نرم افزار را مختل کند، بنابراین بهتر است یک بار سعی کنید برنامه را به تنظیمات پیش فرض برگردانید.

به خاطر داشته باشید که با این کار تنظیماتی که روی یک برنامه اعمال کرده اید بازنشانی می شود و باید دوباره آن را سفارشی کنید. اما مانند حذف داده ها، برنامه ها نیازی به ثبت مجدد ندارند. به عنوان مثال، دسترسی قطع می شود، مقادیری که تنظیم کرده اید به شکل اصلی خود باز می گردند و غیره.

برای این کار کافیست تنظیمات را باز کنید و به منوی برنامه ها بروید. سه نقطه در بالا سمت راست وجود دارد که با کلیک بر روی آن و انتخاب گزینه Reset app preferences که معمولا آخرین گزینه است، می توانید تمام برنامه ها را به تنظیمات اصلی خود بازگردانید. اکنون دوباره به فروشگاه Play بروید و بررسی کنید که آیا مشکل همچنان وجود دارد یا خیر.

13. حل مشکل دانلود از فروشگاه Google Play – حذف به روز رسانی

Google Play و Play Service معمولاً به صورت خودکار در پس‌زمینه گوشی به‌روزرسانی می‌شوند. گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد و ممکن است باعث رکود وضعیت دانلود یا نمایش پیام انتظار دانلود شود. برای رفع این مشکل ابتدا به تنظیمات گوشی رفته و از قسمت برنامه ها Play Store را انتخاب کنید. روی سه نقطه سمت راست بالای صفحه این برنامه کلیک کنید و روی گزینه Uninstall updates ضربه بزنید. همین مراحل را برای برنامه Play Services انجام دهید.

این به‌روزرسانی‌های اخیر را پاک می‌کند و ممکن است به حل مشکل شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که با این کار هیچ برنامه ای از سیستم شما حذف نمی شود، فقط آخرین به روز رسانی که ممکن است باعث ایجاد مشکل شده باشد را حذف می کند. پس از 5 دقیقه، زمانی که برنامه ها دوباره به روز شدند، فروشگاه بازی را باز کنید و شانس خود را امتحان کنید.

14. نصب دستی گوگل پلی استور

گاهی اوقات، حتی نصب مجدد به‌روزرسانی‌ها از Play Store نیز مشکل را برطرف نمی‌کند. شاید به این دلیل که نسخه فعلی این برنامه دارای اشکال است. در اینجا راه حلی برای دانلود و نصب دستی نسخه قدیمی برنامه وجود دارد که قبلاً روی سیستم به خوبی کار می کرد.

15. بلوتوث را غیرفعال کنید

بسیاری از کاربران، به خصوص آنهایی که گوشی های سامسونگ دارند، گزارش دادند که با خاموش کردن بلوتوث، مشکل دانلود از گوگل پلی در گوشی آنها به طور کامل حل می شود. ایده عجیبی به نظر می رسد، اما وقتی بسیاری از مردم آن را مفید می دانند، چرا که نه؟

بخونیدش:  چطور با نوجوانی که دوست مجازی دارد رفتار کنیم

در نهایت، اگر هیچ یک از روش های بالا برای شما کار نکرد، می توانید حساب Google خود را از برنامه Play Store حذف کنید تا تمام اطلاعات همگام سازی شده حذف شود. سپس شانس خود را با یک حساب دیگر امتحان کنید.

در حال حاضر، بسیاری از کاربران با همان روش اول مشکلی ندیده اند، زیرا در اکثر مواقع مشکل در دسترس نبودن یک برنامه مشکل ساز است. حتی زمانی که پیامی در انتظار دانلود دریافت می کنید، این روش پاسخگو خواهد بود. اما اگر راه دیگری برای رفع مشکلات Play Store می‌دانید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: تعداد دانلود برنامه ها و بازی ها در سال 2019 9.1 درصد افزایش یافته است!

منبع: guidancetech

در بیشتر موارد، خطاهای Google Play به دلیل قطع یا کندی اینترنت ایجاد می شود. به جای استفاده از اینترنت موبایل، به یک شبکه Wi-Fi پایدار متصل شوید. اگر پس از اتصال به Wi-Fi هنوز نمی توانید از Google Play دانلود کنید، ممکن است لازم باشد ابتدا شبکه Wi-Fi خود را عیب یابی کنید. همیشه قبل از شروع دانلود از برنامه Google Play، اطمینان حاصل کنید که اتصال اینترنت پایداری در تلفن خود دارید. .

نحوه بررسی اتصال اینترنت

اگر به شبکه Wi-Fi متصل هستید، می توانید پایداری اتصال اینترنت را در نوار دسترسی دستگاه مشاهده کنید. اگر از اینترنت موبایل استفاده می کنید، حتما از طریق پنل تنظیمات سریع گزینه اینترنت با تلفن را فعال کنید. برای بررسی قابلیت استفاده از اینترنت گوشی مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1) برای نمایش پنل سریع ، نوار بالا را به پایین بکشید.

مرحله 2) Mobile Data را فعال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا