چرا اعدام در صبح زود انجام میشود

آیا می دانید که اعدام در صبح انجام می شود؟ یعنی بعد از اذان صبح

در ماده 134 این قانون تصریح شده است که زمان اجرای حکم طلوع اول خورشید خواهد بود مگر اینکه دادستان وقت دیگری را مقتضی بداند.

پاسخ به این سوال که چرا اعدام صبحگاهی انجام می شود ریشه در سوالات شرعی و حقوقی دارد. یک فقیه گفت: یکی از دلایلی که محکوم به اعدام قبل از طلوع آفتاب مجازات می شود این است که اعدام شده صبح روز بعد را نبیند. تمامی احکام دارای روش اجرائی مشخصی هستند و چون مجازات اعدام بسیار حساس است، جزئیات نحوه اجرای حکم در آیین نامه نحوه اجرای احکام آمده است، مثلاً اگر زن محکوم باردار باشد یا تازه متولد شده اجرای حکم تا 90 روز پس از زایمان اجرا می شود.

شاید مراجعه به این موارد حقوقی بتواند یکی از پاسخ های این سوال باشد. قانون زمان اجرای حکم را تعیین کرده است و اگر قبل یا بعد از ظهر تا طلوع آفتاب باشیم، اجرای حکم به دلیل منع قانونی امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر، محکوم به اعدام قبل از طلوع آفتاب مجازات می شود، زیرا فرد اعدام شده نباید صبح روز بعد را به طور قانونی و برای اجرای حکم در تاریخ مقرر ببیند.

پاسخ فقهی به سوال زمان اعدام در صبح

برخی از حقوقدانان معتقدند که دلیل فقهی برای اجرای حکم اعدام در طلوع آفتاب یا قبل از آن وجود ندارد و این زمان برای اجرای حکم صرفاً برای ایجاد رویه واحد تعیین شده است; بنابراین در صورتی که به دلایلی امکان اجرای حکم قبل از طلوع آفتاب وجود نداشته باشد، تأخیر اجرای حکم تا فردای آن روز عواقب حقوقی، فرهنگی و اجتماعی دارد، بنابراین بهتر است حتی پس از طلوع آفتاب، حکم را در همان روز اجرا کنید. .

علاوه بر این موارد، حدیثی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که می فرماید: «قرار دادن حد و مرز بهتر از چهل باران صبح است» و حدیث دیگری از امام محمد باقر نقل شده است. درود خدا بر او که فرمود: مرزی که با او بر زمین استوار شود، از باران چهل روز و چهل شب پر برکت تر است. با توجه به این احادیث می توان حدس زد که شاید اجرای مجازات قصاص با امید به سرازیر شدن رحمت الهی بر سر افراد جامعه (به دلیل اجرای حکم الهی قصاص) و به هدف دریافت رحمت از محکوم به اعدام، در مدت زمان بعد از اذان صبح در سحر خورشید انجام می شود.

لطفا نظر خود را در مورد علت اعدام صبحگاهی در کادر زیر بنویسید.

این روزها که قوه قضاییه برای احقاق حق قربانیان اغتشاشات اخیر حدود الهی را اجرا می کند، سوالی در ذهن مردم ایجاد شده است که بد نیست پاسخ آن را مرور کنیم. سوال ذکر شده این است که چرا اجرای حکم اعدام بعد از اذان صبح و قبل از طلوع آفتاب اجرا می شود؟

یک سوال خاص که بیش از یک پاسخ دارد

علت اجرای مجازات اعدام در ساعات اولیه روز و قبل از طلوع آفتاب را می توان به تفصیل توضیح داد، اما در توضیحی اجمالی می توان پاسخ های موجود را به دو قسمت قانونی و شرعی تقسیم کرد.

پاسخ حقوقی به یک سوال متداول

در قانون اجرای احکام اعدام مقرر شده است که زمان اجرا قبل از طلوع آفتاب خواهد بود مگر اینکه دادستان وقت دیگری را مقتضی بداند (و قاضی این موضوع را تأیید کند).

شاید مراجعه به این موارد حقوقی بتواند یکی از پاسخ های این سوال باشد. قانون زمان اجرای حکم را تعیین کرده است و اگر قبل یا بعد از مهلت اسمبل صبح در طلوع آفتاب باشیم، به دلیل منع قانونی امکان اجرای حکم وجود ندارد. یعنی محکوم به اعدام قبل از طلوع آفتاب مجازات می شود زیرا قانونا و به منظور اجرای حکم نباید صبح روز بعد را ببیند.

در این مورد باید به این نکته توجه داشت که کلیه تصمیمات دادگاهی که نتیجه تصمیم دادگاه است، نحوه اجرای خود را دارد. در خصوص مجازات اعدام با توجه به حساسیت بالایی که دارد، جزئیات نحوه اجرای آن در «آیین نامه اجرای احکام» با شرح کامل و مفصل آمده و احتمالات در نظر گرفته شده است. مثلاً اگر محکوم به اعدام زن باردار باشد یا مدت کوتاهی از زایمان او گذشته باشد، اجرای حکم حداقل تا سه ماه پس از زایمان متوقف می شود.

بخونیدش:  چرا پزشکان در اتاق عمل لباس سبز می پوشند

پاسخ فقهی به سؤال در مورد زمان اعدام

برخی از حقوقدانان معتقدند که دلیل فقهی برای اجرای حکم اعدام در طلوع آفتاب یا قبل از آن وجود ندارد و این زمان برای اجرای حکم صرفاً برای ایجاد رویه واحد تعیین شده است; بنابراین در صورتی که به دلایلی امکان اجرای حکم قبل از طلوع آفتاب وجود نداشته باشد، تأخیر اجرای حکم تا فردای آن روز عواقب حقوقی، فرهنگی و اجتماعی دارد، بنابراین بهتر است حتی پس از طلوع آفتاب، حکم را در همان روز اجرا کنید. .

از سوی دیگر به نظر می رسد با توجه به فضایل ذکر شده در مورد فاصله زمانی اذان صبح تا طلوع آفتاب، این زمان برای اجرای حکم الهی انتخاب شده است. در مورد توزیع غذای روزانه انسان در بین سحر و فضیلت بیداری در این دوران احادیث فراوانی وجود دارد.

علاوه بر این موارد، حدیثی از پیامبر اسلام نقل شده است که می فرماید:

“تعیین حد بهتر از چهل باران صبحگاهی است”

حدیث دیگری از امام محمد باقر علیه السلام نقل شده که فرمود:

«مرزی که بر زمین نهاده شده از باران چهل شبانه روز پر برکت تر است».

با توجه به این احادیث، می توان حدس زد که شاید اجرای مجازات قصاص با این امید که رحمت خداوند بر سر افراد جامعه (به دلیل اجرای حکم الهی قصاص) نازل شود و به این منظور. دریافت رحمت از محکوم به اعدام، در مدت زمان پس از اذان صبح در سحر خورشید انجام می شود.

منبع: jahatpress.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا