چرا اغلب دانشمندان کتابهای خود را به زبان عربی مینوشتند

چرا علما در دوره اسلامی کتاب های خود را به زبان عربی می نوشتند؟

برخی از پاسخ ها:

1- زیرا مسلمانان در دوران اسلامی در علوم مختلف پیشرفت های زیادی کرده بودند و زبان علمی آن عصر زبان رسمی جهان اسلام یعنی عربی بود.

2- زیرا در آن زمان مسلمانان در علم پیشرفت می کردند و زبان رسمی آن زمان در این کشور عربی بود.

3- زیرا ملت ها و کشورهایی که به اسلام گرایش داشتند یا عرب زبان بودند و یا عربی برای تحصیل قرآن آموختند. زبان عربی به تدریج زبان مشترک و علمی همه مسلمانان این کشور شده است.

4- زیرا مسلمانان در دوره اسلامی در علوم مختلف پیشرفت های زیادی کرده بودند و زبان علمی آن زمان زبان رسمی جهان اسلام یعنی عربی بود.

5- چون وقتی به ایران حمله کردند و تصمیم گرفتند ایران را مسلمان کنند، زبانشان عربی بود و زبان ما به عربی تبدیل شد، لذا کتابهایشان را به زبان عربی نوشتند تا این زبان در حال گسترش باشد.

مقاله مرتبط:

البته آنچه مسلم است این است که این افراد ایرانی هستند، در این شکی نیست. در آن زمان زبان عربی مانند زبان انگلیسی زبان رایج و قابل قبول علم بود که امروزه بسیاری از محققان از کشورهای مختلف جهان که زبان مادری آنها زبان دیگری است، کتاب های خود را به زبان انگلیسی می نویسند. اگر بخواهیم در این موارد زبان را ملاک ملیت آنها قرار دهیم، همه آنها آمریکایی یا انگلیسی هستند. در آن زمان این قانونمندی برای بسیاری از دانشمندان ایرانی هم نمونه داشت.

«بنابر آنچه جمعی از محققان و مورخان نوشته اند، «ابعلی سینا» در گذشته در همدان و در زیر حصار این شهر دفن شده است. «البیهقی»، «ابن خلکان»، «ابن العبری»، «خواند» میر» و «قاضی نورالله» نیز نوشته اند که قبر او در همدان است.

چرا علما در دوره اسلامی کتاب های خود را به زبان عربی می نوشتند؟

منبع: سایت تست باز

مشاهده بیشتر

چرا اکثر دانشمندان در دوره اسلامی کتابهای خود را به زبان عربی می نوشتند
در دوره اسلامی اکثر نویسندگان و دانشمندان بزرگ اعم از عرب و غیر عرب کتابهای خود را به زبان عربی می نوشتند. دانشمندانی مانند ابوعلی سینا، خوارزمی و… کتاب های خود را به زبان عربی نوشتند. دلیلش هم این بود که در آن زمان زبان عربی زبان رایج در تمام کشورهای اسلامی بود و اگر دانشمندی می خواست کتابش شهرت داشته باشد و مورد استفاده افراد بیشتری قرار گیرد، باید به زبان عربی می نوشت. از طرفی زبان عربی در آن زمان زبان علم بود و بیشتر آثار علمی به زبان عربی منتشر می شد و در اسلام مقدس زبان رسمی در جهان عرب و زبان اقلیت در بقیه شمال آفریقا است. [3][4][5][6] عربی زبان رسمی 25 کشور است و با 470 میلیون گویشور یکی از رایج‌ترین زبان‌های جهان است. 7] امروزه این زبان دارای 13 گویش و گویش مختلف است، اما عربی استاندارد مدرن به عنوان زبان نوشتاری رسمی در تمام کشورهای عربی پذیرفته شده است. جهان مانند فارسی، پشتو، اردو، هندی و زبان های مختلف خانواده زبان های ترکی چشمگیر است [11] [12] [13] [14].

زبان عربی زبان قرآن و بسیاری از نوشته های اولیه مسلمانان است و بسیاری از مسلمانان آن را زبانی مقدس می دانند.[15] در عصر طلایی اسلام، زبان عربی به عنوان اولین زبان جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بود و بسیاری از آثار علمی، ادبی و دینی به این زبان نوشته شد.

به این زبان «زبان الزاد» نیز می گویند زیرا تنها زبانی است که ضد زاد دارد. زاد سخت ترین کلمه برای استفاده است. حرف زاد پس از ورود زبان عربی به زبان آلبانیایی اضافه شد.

همچنین بخوانید : شامپو لیان کجاست؟

جهت نوشتاری

بخونیدش:  چرا باید به پدر بزرگ ومادر بزرگ احترام بگذاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا