چرا باید با همه حتی حیوانات مهربان بود

حیوانات اعم از اهلی و وحشی همگی مخلوق خداوند هستند و مانند انسانها حق حیات دارند و اهل دل هرگز اجازه ظلم به آنها را نمی دهند. حیوانات هم درد را به خوبی درک می کنند و نمی توانند در برابر انسان ها از خود دفاع کنند، اما باید مطمئن باشیم که آنها تنها نیستند و خداوند مراقب اعمال ما انسان هاست و مطمئناً مجازات آزار و اذیت از زبان مردم است. ما هم در این دنیا و هم در دنیای آینده خواهیم دید.

در روایات آمده است که زنی از صحرای داغ و سوزان عبور می کرد و تشنگی او را گرفت. در راه چاهی پیدا کرد و چون گلی نداشت که از آن آب بکشد، برای رفع تشنگی وارد چاه شد. تشنه بود و چون از چاه بیرون آمد سگی را دید که از تشنگی داشت خاک خیس می خورد و دلش به سگ می سوخت و گمان کرد مثل من تشنه است پس وارد چاه شد و او را پر کرد. کفش هایی با آب و بستن زبان حیوان و پیامبر خدا (از داستان های معراج) گفتند خداوند گناهان این زن را به همین دلیل بخشید و او را از اهل بهشت ​​قرار داد.

یکی از شهروندان زنجانی به خبرنگار ایرنا گفت: حیوانات مخلوق خداوند هستند و با جان و دل احساس درد و رنج می کنند، بنابراین هیچ کس نباید با آنها ظالمانه رفتار کند وگرنه حتما تاوان زحماتشان را می دهند.

وی افزود: انسان ها باید پناهگاه حیوانات باشند و بی مورد به آنها حمله نکنند و اگر در جایی حیوان اسیر شده ای پیدا کردند آن را از دام رها کرده و انسانیت خود را با توجه به اینکه انسان بهترین موجود است نشان دهند.

پیرمردی نیز می گوید: یک روز صبح از محل کار در باغ های همسایه رد می شدم، سگی را دیدم که در حصارهای آهنی کلبه ای گیر افتاده بود و برای نجات جانش با ترس به جلو رفتم و با تلاش فراوان این سگ را آزاد کردم. . حیوان درنده .

وی ادامه داد: زمانی که این حیوان خود را آزاد و گشاد یافت دور من یک دور کامل چرخید و از آنجا دور شد که این نشان از قدردانی بود که تا امروز لذت آن لحظه را فراموش نکردم.

این شخص گفت: کشتن بی مورد حیوانات اعم از گوشت حلال یا حرام به هیچ وجه مورد رضایت خداوند نیست و در صورت لزوم به خصوص در فصول سرد سال باید آنها را کشت.

یک شکارچی پیر نیز با بیان اینکه باید از آه حیوانات با دهان بسته ترسید گفت: در جوانی کبوتری را تعقیب می کردم و وقتی به سر شکارم رسیدم آن را زخمی و خون آلود یافتم و این پرنده داشت نگاهی خاص و قابل توجه در آن زمان. این به من لرز داد و باعث شد برای همیشه شکار را متوقف کنم.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: روستائیان و شهروندان در صورت مشاهده حیوانات وحشی در مجاورت محل سکونت خود از آزار و اذیت خودداری کرده و سریعا به محیط زیست اطلاع دهند.

امجد باقری افزود: گاهی بارش برف و هوای سرد باعث می شود حیوانات برای یافتن غذا به قلمرو انسان نزدیک شوند و وقتی پا به داخل روستا و شهر می گذارند ناخواسته راه برگشت را گم می کنند و این طرف و آن طرف می روند. در حال حاضر، مردم می توانند از ترس جان خود مورد حمله قرار گیرند.

وی گفت: طی این ماه یک قلاده سمور سنگی و یک قلاده شغال در داخل شهر زنجان صید شد که موضوع توسط دوستداران حیات وحش به محیط زیست گزارش شد و محیط بانان آنها را در زیستگاه اصلی خود به دام انداخته و رهاسازی کرده اند.

باقری آزار و اذیت حیوانات را غیرمنطقی و ناپسند خواند و افزود: از ابتدای سال تاکنون حدود 30 مورد حیوان وحشی در سکونتگاه های انسانی زنجان مشاهده شده که با استفاده از تجهیزات موجود توسط محیط بانان زنده به دام افتاده اند. دامان طبیعت

پیامبرم فرمود: با حیوانات مهربان باشید

احتمالاً تعجب می شود که آیا می توان دری از رحمت یافت که پیامبر رحمت (ص) به امت خود نیاموخت؟

در جواب می گویم: اگر اصرار دارید در مورد مهربانی با حیوانات چیزی بدانید که از مظاهر رحمت الهی است، بدانید که غربی ها و غربی ها چه چیزی را مایه مباهات خود می دانند و این روزها بازار تبلیغات آنها علیه اسلام و سودجویی است. خود را داغ کردند ((مهربانی به حیوانات)) در بهانه رعایت حقوق حیوانات، بر بسیاری از خیانت های خود سرپوش گذاشتند.

بخونیدش:  چرا با آمدن خلیفه هرکس خود را در گوشه ای پنهان کرد

در حالی که پیامبر رحمت (ص) 1400 سال پیش در مکتب بیت اعظم در خصوص حقوق حیوانات یکی از درهای رحمت اسلام را به روی جهان گشود.

اگر بله کدام در؟

می گویم: دری که برای حیوانات است.

شاید برای برخی تعجب آور باشد که قرن ها پیش پیامبری برای اولین بار قوانین حقوق حیوانات را وضع کرد که اخیراً برخی از سارقان پیام رحمت پیامبر(ص) آن را برای خود ادعا کرده اند، زیرا بسیاری از مردم معتقدند غرب این پدیده یکی از دستاوردهای غرب است. تمدن در جهان امروز!

اما با اوج شجاعت از حاملان چنین عقایدی می پرسم از چه حقوقی صحبت می کنید؟

آیا غربی ها کسانی نیستند که ادعای حمایت از حقوق حیوانات را دارند اما به بهانه های واهی مانند مبارزه با تروریسم و ​​ایجاد دموکراسی و غیره؟ به سمت کشورهای اسلامی منطقه خلیج فارس حرکت کردند و هر روز صدها زن و کودک را کشتند و میلیون ها نفر را آواره کردند و در این میان کسی به نام حقوق بشر صحبت نمی کند؟

نمی بینید چه بازی هایی را در فلسطین و افغانستان و سوریه و عراق و … راه انداخته اند و با تمام توان و در سریع ترین زمان ممکن منابع طبیعی و مالی این ملت ها را غارت می کنند، حتی در برخی از کشورها مانند بیگانگان فلسطین. به صورت دسته جمعی از کشورهای غربی جابه جا شدند و در شهرهای مختلف مستقر شدند؟؟!

البته برای سرخ پوستان قاره آمریکا که اولین مالکان سرزمین آمریکا بودند، همین وضعیت پیش بینی می شود تا اینکه اسپانیایی ها آن را کشف کردند و چند قرن پیش توسط دریانورد (کریستف کلمپ) در آنجا ساکن شدند، اما اکنون همان است. red ما می بینیم که پاکستانی ها به خاطر سیاست دو رویی رهبران آمریکا چگونه زندگی می کنند!

با اندکی تأمل می توان به این تناقضات پی برد، البته نباید فراموش کرد که حاکمان غرب نیز مانند دیگر حاکمان جهان دارای دو عنصر خیر و شر هستند، اما امروزه عنصر شر آنها بسیار قویتر و بیشتر شده است. فعال.

من از فعالان حقوق حیوانات می خواهم که حداقل به همان اندازه که به حیوانات و اطرافیانشان مهربانی می کنند، حقوق بشر را سرلوحه کار خود قرار دهند.

طبق بررسی های موثق بیش از 30 درصد از مردان و زنان اروپایی سگ و گربه خود را بیشتر از همسر خود دوست دارند و حتی برخی از آنها وصیت می کنند که پس از مرگ وی تمام دارایی وی صرف هزینه های زندگی شود.سگ یا گربه او. ; این زمانی است که صدها نفر در جهان اطراف هر روز از گرسنگی می میرند.

برای حل این مشکل باید به سال 1400 و چند سال پیش برگردیم و زانو بزنیم تا خدمت به دروس وفادارترین و مهربان ترین مردم یعنی پیامبر رحمت برسیم، تصور کنید دنیا پر از جهل و تبعیض و ظلم بود. و بی عدالتی و صدها سال قبل از ایجاد آن سازمان هایی برای دفاع از حقوق انسان و حیوانات! پیامبر(ص) امت خود را به مهربانی با حیوانات، به ویژه حیواناتی که برای سوارکاری یا مصرف انسان استفاده می شده اند، سفارش می کند، آنجا که می فرماید: به حیوانات تقوا داشته باشید، در هنگام سوار شدن به آنها یا اینکه ذبح کنید تا بخورید. با آنها مهربان است

این به معنای کار نکردن بیش از حد حیوانات و قرار دادن بارهای سنگین بر روی پشت آنها است.

مثلاً طبق یکی از سخنان گرانقدر حضرت (علیه السلام) نباید از حیوانات به عنوان کرسی یا منبر برای سخنرانی یا سخنرانی استفاده کرد.

در این باره نقل شده است که پیامبر (ص) روزی به باغ یکی از انصار در مدینه رفت که شتری نیز در آن جا بود. وقتی شتر پیامبر را دید، بر صاحبش شکایت کرد و چشمانش پر از اشک شد. پیامبر دستش را بین دو گوش شتر گذاشت و سپس فرمود: صاحب این شتر کیست؟ جوانی پاسخ داد: من صاحب آن هستم، حضرت فرمود: آیا از این شتر از خدا نمی ترسی؟ چون این حیوان از آزار و بی انصافی شما نسبت به او به من شکایت کرد!

همچنین رسول خدا (ص) مرتباً به شاگردان و امت خود توصیه می کرد: با حیوانات بدرفتاری نکنید و برای آنها علوفه و اصطبل کافی تهیه کنید.

پیامبر رحمت صلی الله علیه و آله و سلم در دانشگاه تخصصی خود راههای برخورد لفظی و عملی در رابطه با نحوه و شرایط ذبح حیوانات حلال گوشت را به شاگردان خود القا کرده است.

بخونیدش:  تو چرا شمع شدی سوختی ای هستی من هایده

در روايت صحيح آمده است كه پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله شخصى را ديد كه پاى خود را بر گردن گوسفندى گذاشت و كارد خود را تيز كرد و گوسفندان به چاقو مظلوم نگاه كردند. رسول خدا خشمگین شد و به این شخص فرمود: چرا قبلاً چاقوی خود را تیز کردی؟ مگه نه ؟ آیا می خواهید این حیوان را دو بار قربانی کنید؟ ! و سپس فرمود: خداوند حسنه را در هر چیزی واجب کرده است; پس وقتی حیوانی را می کشید، آن را به بهترین شکل بکشید و وقتی حیوانی را ذبح می کنید، بهترین راه را انتخاب کنید، هر کدام از شما می خواهید حیوانی را قربانی کنید و چاقوی خود را تیز کنید تا قربانی شما در آرامش بمیرد.

این برای برخی تعجب آور است! وقتی این پیام های شیوا را به آنها می رسانیم و آنها اشتباه می کنند، برای ما انسان های آزاده و صالح جای تعجب نیست. زیرا همانطور که می دانیم پیامبر بخشنده و مهربانمان پیام خود را چنان شیوا و کامل بیان کرد که هم نتیجه خوبی است و هم فصل کلام مربوط به محیط زیست این کره خاکی و به ساکنان زمین یعنی انسان هاست. ، گیاهان و حیوانات خواهند بود. این بدان معناست که هرگز سخنان هیچ کس با سخنان رسول خدا مطابقت ندارد; زیرا اطمینان این علوم و قوانین را از ذات پروردگار حکیم گرفت.

در مورد حیوانات و حقوق آنها برای متقاضیان این دسته همین بس که پیامبر رحمت وقتی شتری را دید که بر اثر سختی کار و بار سنگین به سختی راه می رفت، بر آن گریست و صاحب آن را به شدت سرزنش کرد.

یا در حدیث داریم که پیامبر رحمت (ص) فرمودند: زن به خاطر زندانی شدن گربه ای که به خاطر آن مرده به جهنم می رود.

همچنین فرمود: مرد فاسقی را خداوند بخشید که به حیوان تشنه آب داد.

خلاصه تاسف و شرم برای کسانی است که عمداً رحمت اسلام و پیامبرش را نادیده می گیرند و این مردانگی را به نام یک وکیل یا یک سازمان حقوق حیوانات ثبت و منتشر می کنند. خیانت در تاریخ البته این نکته را فراموش نکنیم، خود ما مسلمانان از قرآن و سنت عقب مانده و دور افتاده ایم که زمینه نادیده گرفتن و فراموشی این حقایق را برای دیگران فراهم کرده است، به امید اینکه ما امت پیامبر رحمت (ص) باز هم پایبند به کتاب و دستورات آن است. حضرت بیایید دیگران را در اوایل دوران طلایی اسلام الگو بگیریم و بار دیگر مایه مباهات دین جهانی خود و دیگران باشیم.

به خواست خدا

ترجمه و تحقیق: عبدالواحد رحمت الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا