چرا باید به نیازمندان کمک کنیم

زمان مطالعه: 9 دقیقه

یکی از ابزارهای رشد و تعالی انسان، کمک به انسان های دیگر به ویژه نیازمندان است. بیشتر ما دوست داریم به دیگران کمک کنیم و اگر کسی از ما کمک بخواهد و مطمئن شویم که فرد نیازمند واقعی است، از کمک به او دریغ نخواهیم کرد. امروزه با افزایش سودجویان، شناخت نیازمندان واقعی کار آسانی نیست. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چگونه تشخیص دهیم چه کسانی واقعاً نیازمند هستند و چگونه به آنها کمک کنیم؟ با ما همراه باشید تا بتوانیم از طریق سایت ابک افراد نیازمند واقعی و نحوه کمک به آنها را به شما معرفی کنیم.

مسئولیت اجتماعی ما در قبال نیازمندان واقعی چیست؟

حتماً افرادی را در خیابان دیده اید که درخواست کمک می کنند و افراد دیگری بدون توجه از آنجا عبور می کنند. متأسفانه یکی از معضلاتی که این روزها بسیار رایج شده، بی تفاوتی اجتماعی نسبت به نیازمندان است، به عبارتی بی توجهی به مشکلات دیگران و همچنین مشکلات جامعه می تواند بسیار تاسف بار باشد.

البته گاهی این حق را به مردم می دهیم چون برخی از آنها واقعاً نیازمند نیستند و به این شکل تجارت می کنند و از طرفی برخی از افراد واقعاً نیازمند به دلیل شهرت نمی توانند با کسی تماس بگیرند. وقتی از نیازمندان واقعی صحبت می کنیم، منظور کسانی است که واقعاً نیازمند هستند. همین افراد مریض یا خرج روزانه ندارند و خوراکی برای خوردن ندارند یا پدری بالای سرشان نیست که از آنها حمایت کند.

آنها نیازمندان واقعی جامعه هستند و همه ما آنها را دوست داریم و می خواهیم به آنها کمک کنیم، اما نمی دانیم کجا آنها را شناسایی کنیم و به آنها کمک کنیم.

نیازمندان واقعی چه کسانی هستند؟

اگر بخواهیم نیازمندان واقعی را دسته بندی کنیم، باید کسانی را که نان آور خود را از دست داده اند یا پدری ندارند، در اولویت قرار دهیم. خیرخواهی جان تازه ای به زندگی آنها می بخشد و امید را به خانه هایشان می آورد.

برای شناخت نیازمندان واقعی راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها جستجو در محله های محروم است. از این طریق می توانیم افراد نیازمند را شناسایی کرده و مستقیماً به آنها کمک کنیم. البته این یک مشکل دارد و آن این است که گاهی اوقات افراد تمایلی به کمک گرفتن از دیگران ندارند و غرور و عزت نفس آنها اجازه نمی دهد از دیگران کمک بگیرند و ترجیح می دهند مشکلات زندگی را حل کنند. . تحمل کنید اما حمایت دیگران را نپذیرید.

در این صورت بهتر است این کار را به مؤسساتی که برای چنین اهدافی در نظر گرفته شده اند سپرد. آنها می توانند به طور غیر مستقیم به نیازمندان واقعی کمک کنند.

در انجام این کار، کسانی که در بین نیازمندان واقعی هستند می توانند از طریق خیریه حمایت شوند. یکی از مزایای این کار عدم دریافت کمک نقدی به مردم است. موسسات خیریه برای توانمندسازی نیازمندان واقعی اقدام می کنند که بسیار مهم است. زیرا کمک های دوره ای نمی تواند مشکل این بستگان را حل کند.

چگونه می توانیم به نیازمندان واقعی کمک کنیم؟

یکی از راه های کمک به کسانی که واقعاً به آن نیاز دارند، توانمندسازی آنهاست. توانمندسازی و تقویت مهارت های این بستگان با برپایی کارگاه های مهارت آموزی می تواند کمک واقعی برای محروم ترین افراد باشد. این راهی است که خیریه ها برای حمایت از کسانی که واقعاً به آن نیاز دارند، طی می کنند.

بهترین راه برای شناخت نیازمندان واقعی چیست؟

برای اینکه بتوانید افراد نیازمند واقعی را از کسانی که خود را شبیه به آن می‌دانند تشخیص دهید، راه‌های زیادی را در زیر به شما معرفی می‌کنیم:

گروه هایی را برای شناسایی نیازمندان واقعی تشکیل دهید

به مناطق فقیرنشین بروید

همکاری با موسسات خیریه

در ادامه موارد ذکر شده را برای شما توضیح خواهیم داد:

۱-تشکیل گروه های برای شناسایی نیازمندان واقعی

بهترین راه برای کمک به نیازمندان واقعی تشکیل گروه هایی با دوستان خود و شناسایی نیازمندان واقعی است. افراد را با مصاحبه با دیگران شناسایی کنید و کمک های مورد نیاز را جمع آوری کنید، سپس آن را بین آنها توزیع کنید.

۲- رفتن به مناطق فقیر نشین

یکی دیگر از راه‌های شناخت نیازمندان واقعی، رفتن به مناطق فقیرنشین و آشنایی با زندگی مردم و در صورت امکان کمک‌های نقدی یا غیر نقدی مانند پوشاک، دارو، غذا و… البته این کارها زمان می برد و زمان زیادی می برد و همچنین همانطور که گفتیم ممکن است برخی از افراد به دلیل عزت نفس و غرور، مایل به دریافت کمک مستقیم ما نباشند و در مقابل کمک ما مقاومت کنند.

۳- همکاری با مؤسسات خیریه

یکی دیگر از راه های کمک به نیازمندان، همکاری با موسسات خیریه است که هر کدام در زمینه های مختلف به نیازمندان کمک می کنند. ما باید افراد و خانواده های نیازمند را شناسایی کنیم و در صورت عدم تمایل به کمک ما، آنها را برای حمایت به این نهادها معرفی کنیم.

نیازمندان و دستفروشان

در مورد نیازمندان و دستفروشان نباید به همه آنها به یک چشم نگاه کرد. همه این افراد دزد و دروغگو نیستند، ممکن است بسیاری از آنها نان آور خانه باشند که از سر ناچاری این کار را انجام می دهند. فردی که در خیابان کالاهای ارزان می فروشد احتمالاً راه بهتری برای کسب درآمد ندارد و این کار را از روی نیاز واقعی انجام می دهد. این افراد به جای گدایی یا دزدی می خواهند مقداری پول دربیاورند و مشکلات خود را حل کنند. بنابراین نباید به آنها به عنوان تقلب انگ زد. بسیاری از افراد نیازمند خجالت می‌کشند که مستقیماً از ما کمک بخواهند و به دلیل عزت نفس، تحمل مشکلات خود را برایشان دشوار است.

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم بهترین راه کمک به نیازمندان خیریه است چرا که این موسسات به صورت ناشناس به نیازمندان کمک می کنند. کمک های خیریه به خانواده های نیازمند دائمی است و از آنها حمایت مالی می شود. حامیان می توانند کمک های دائمی خود را از طریق حسابی که افتتاح می کنند به این موسسات واریز کنند.

این کمک ها به همان اندازه که کوچک هستند می توانند بار خانواده های نیازمند را کم کنند و شرایط زندگی آنها و فرزندانشان را اندکی بهبود بخشند. اگر در شرایط فعلی نمی توانید به یک موسسه خیریه اعتماد کنید، باید از طریق اطلاعات جمع آوری شده از خیریه نیازمندان واقعی را بیابید و مستقیما به آنها کمک کنید.

آیا می خواهید یک انسان دوست باشید؟

همانطور که می دانید انسان موجودی اجتماعی است. این شاید یکی از کلیدهای مهم دستیابی به صلح باشد. دستیابی به صلح به معنای حمایت از جامعه است. وقتی از سوی دیگران حمایت می شویم، رضایت و آرامش تمام وجود ما را فرا می گیرد و جالب است بدانید که کمک و حمایت شما می تواند احساس آرامش را در دیگران نیز ایجاد کند.

برای اینکه آدم خوبی باشید نیازی نیست کارهای سخت و غیرممکن انجام دهید. شما می توانید یک انسان دوست باشید و برای آرامش همنوعان خود مبارزه کنید. اقدام مثبت برای افراد نیازمند می تواند برای آرامش دیگران و حل مشکلات آنها بسیار مهم باشد. حتما شنیده اید که می گویند: «قطره قطره، مثل دریا می شود».

بخونیدش:  چرا مگس سرکه برای مطالعات ژنتیک مناسب است؟

با این حال کمک های کوچک خیرین جمع آوری می شود و می تواند مشکلات بزرگ نیازمندان واقعی را حل کند.

چرا باید به دیگران کمک کنیم؟

وقتی به دیگران کمک می کنید، حتی اگر صرف وقت صرف صحبت با آنها باشد، ناخودآگاه احساس تنهایی را از شما می گیرد و به شما احساس هدفمندی می دهد. این کمک به شما امکان می دهد ارتباط و همبستگی خود را با دیگران تقویت کنید و همه این کارها به آرامش درونی شما کمک می کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید کمک به دیگران می تواند باعث سلامت افراد و افزایش امید به زندگی آنها شود.

نتیجه ی افکار تاریک در مورد نیازمندان واقعی چیست؟

برخی افکار سیاه دارند و فکر می کنند بی خانمان ها بی لیاقت هستند یا افرادی که مشکلات خانوادگی و مالی دارند افراد مفیدی نیستند و باید از آنها دوری کرد! در واقع این افراد بدبینی و عصبانیت را در خود پرورش می دهند که آرامش را از آنها می گیرد و به سلامت روان آنها آسیب می رساند. اگر به جای قضاوت و انتقاد از دیگران، با صمیمیت و مهربانی به آنها کمک کنیم، می توانیم خشم و سوء ظن را در درون خود از بین ببریم و سلامت روان خود را بهبود بخشیم.

شما باید مردم را خوب بشناسید. کسانی که پر از ترس و امید و نیاز و ترس هستند، اما به دلایل مختلف دچار مشکل شده اند و اکنون به کمک ما نیاز دارند، شاید روزی با این وضعیت مواجه شویم. در این صورت ما از دیگران چه انتظاری داریم؟؟

نتیجه

در این مقاله از مجله ایبک سعی کرده ایم نیازمندان واقعی و نحوه کمک به آنها را به شما معرفی کنیم. اگر می خواهید به نیازمندان واقعی کمک کنید، بهترین راه این است که به خیریه مراجعه کنید. از طریق این مؤسسات می توانید از نیازمندان واقعی که شناسایی شده اند حمایت کنید و در این کار الهی با آنها همکاری کنید.

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نتیجه افکار سیاه در مورد نیازمندان واقعی چیست؟


امتیاز کاربر:

اولین نفر باشید !

مایکل کندی

تقریباً 10 سال پیش ما در یک سفر مأموریتی به سائوپائولو، برزیل رفتیم. اولین چیزی که عمیقاً مرا تحت تأثیر قرار داد وسعت این شهر مهم و مرکزی بود که به نظر می رسید بدون محدودیت تا دورترین سطوح افق کشیده شده است.

وقتی ناگهان وارد خیابان های مرکز شهر شدیم، این منظره نفس گیر همچنان توجه من را به خود جلب کرده بود. در اینجا آنچه بیش از هر چیز خودنمایی می کرد تضادی بود که در این مکان حاکم بود. خیابان های کثیف و شلوغ با ساختمان های اصیل و مجللی که آنها را احاطه کرده بود، همخوانی نداشت.

در آن زمان من یک مسیحی تازه متولد شده بودم که می خواستم دنیا را تغییر دهم و آرزوی من این بود که آن را به محیطی بهتر تبدیل کنم. اما خدا، هر فکر آرمان گرایانه ای که داشتم، درس های مهمی به من داد و معلمی که برایم انتخاب کرد، پسری 13 ساله به نام موسی نبود! من با جان و دل به دنبال اراده و هدف خداوند در زندگی ام بودم و خداوند بر اساس میل قلبی ام وسایلی را فراهم کرد، اما تنها با خدمت به نیازمندان بود که دریافتم خداوند بیش از آنچه می خواستم به من عطا کرده است. می خواستم به خدا تقدیم کنم. برکت گرفتم

در مدت اقامتم در سائوپائولو با موسی دوست شدم. خانواده موسی او را ترک کرده بودند و هر لحظه در کوچه پس کوچه های شهر خطری جان او را تهدید می کرد. اما سرانجام یک زوج مسیحی به نام های پادرینو و نئومی او را از خیابان های شهر به محل امن خانه خود بردند و او را به مسیح معرفی کردند.

موسی با خداحافظی از من، یکی از با ارزش ترین دارایی هایش، پیراهن قهرمانی تیم فوتبال مورد علاقه اش را به یادگاری به من داد. با بخشش فروتنانه او متحول شدم. من خیلی بیشتر از او داشتم، اما چقدر کمتر از او بخشیدم.

اما چرا بخشش و سخاوت مهم است؟ چرا مسیحیان باید بخشش به نیازمندان را بخشی از رسالت خود بدانند؟

1- خداوند در کلام خود بر اهمیت رسیدگی به نیازمندان تکیه می کند:

من بسیار تحت تأثیر سخاوت موسی قرار گرفتم و این تنها آغاز سفر من در جستجوی مسیح بود. من می‌خواهم آنچه را که هنگام فکر کردن به روزهای اولیه و گام‌هایم در جستجوی عیسی به ذهنم می‌رسد، با شما در میان بگذارم، که نشان دهنده عشق و توجه خداوند به مستضعفان و نیازمندان است. توجه به این معارف و آیات نیز ما را به تأمل و تأمل وا می دارد تا بدانیم این امر چقدر نزد خداوند اهمیت دارد.

الف) شریعت موسی در تورات برای نیازمندان تدارک دیده شد.

با خواندن قوانین موسی، از ابتدا می آموزیم که خدا قوم خود را مجبور می کند که از این قوانین پیروی کنند. اگر اطاعت می کردند، سعادت می یافتند و در غیر این صورت، لعنت خدا بر آنان نازل می شد. کلام خدا از ابتدا نشان می دهد که چقدر به نیازهای مادی و تأمین غذا و عدالت برای نیازمندان قومش اهمیت می داد. اگر هیچ یک از خلق خدا برای احقاق حق مظلوم قیام نمی کرد، ظالم باید برای پاسخگویی به عرش خدا می آمد. به عنوان مثال به آیات زیر توجه کنید.

– از فقرا و نیازمندان بهره نبرید. «اگر به فقیری از قوم من که همسایه توست، پول قرض می‌دهی، با او مانند یک کوسه قرضی رفتار نکن و به او بهره نده» (خروج 22:25).

– میوه سال هفتم زمین برای فقرا است. «مزرعه خود را به مدت شش سال بکارید و محصول آن را درو کنید، اما در سال هفتم آن را رها کنید و بگذارید تا فقرای قوم شما از آن بخورند و حیوانات صحرا نیز آنچه از آن باقی مانده است بخورند. از تاکستان و درختان زیتون شما» (خروج 23:10).

– سهم فقرا در برداشت مزارع نباید فراموش شود. “و انگور خود را بچین و انگورهایی را که از تاک تو افتاده است بچین و برای فقرا بگذار، من یهوه خدای تو هستم” (لاویان 19:10).

– منکر عدالت در مورد نیازمندان. «به بیوه و یتیم ستم مکن و اگر به او ستم کنی و مرا فریاد بزند، حتماً فریادش را اجابت می‌کنم و خشم من برانگیخته می‌شود و تو را با شمشیر می‌کشم و زنانت بیوه می‌شوند و پسران شما یتیم هستند» (خروج 22:22-24).

ب) عیسی مسیح از نیازمندان صحبت می کند.

وقتی به عهد جدید نگاه می کنیم، می بینیم که خدا خود را در پسرش عیسی مسیح آشکار کرد و دوران سخت و طاقت فرسایی را در میان کسانی که طرد شده و فقیر جامعه بودند، گذراند. عیسی مسیح بارها پیروان خود را تشویق کرد که بدانند و آگاه باشند که هر کاری که با دارایی های خود انجام می دهند برای پیشرفت و ساختن ملکوت خداست و ما نیز مانند حواریون باید هوشیار باشیم و بدانیم که با آنچه خدا داریم چه می کنیم. سپرده است. دست ما بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از مواردی که عیسی ذکر کرد:

بخونیدش:  چرا بعد از بتن ریزی باید آب داد

– «خوشا به حال فقیران در روح، زیرا ملکوت آسمان از آن ایشان است» (متی 5:3).

– “عیسی پاسخ داد: اگر می خواهی کامل باشی، برو، آنچه را که داری بفروش و بهای آن را به نیازمندان بده تا در بهشت ​​گنجی خواهی داشت” (متی 19:21).

«سپس عیسی شاگردان خود را خواند و به آنها گفت: «آمین، به شما می‌گویم، این بیوه فقیر بیشتر از همه کسانی که در قلک می‌گذارند هدایایی داده است. در فقر خود، هر چه داشت، یعنی تمام معاش خود را داد» (مرقس 12: 43 و 44).

بیشتر اوقات با اشاره به این که خودمان نیازمند و نیازمندیم از کمک به دیگران امتناع می ورزیم یا کوتاهی های خود را اینگونه توجیه می کنیم. اما عیسی مسیح ما را تشویق می‌کند که با اعتماد به او و نشان دادن فداکاری، خود را تسلیم کنیم، زیرا او نمی‌گذارد از اعمال خود پشیمان شویم، درست مانند این بیوه بیچاره که واقعاً برکت و فیض خدا را درک کرد.

ج) کلیسای اولیه این کار را مکررا انجام می داد

نمونه‌های زیادی از کلیسای اولیه وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه حواریون و شاگردان از آنچه مسیح گفت اطاعت کردند و تمام تلاش خود را برای کمک به کسانی که بیشتر به آن نیاز داشتند انجام دادند. یکی از این نمونه‌ها خشکسالی در یهودیه و حواریونی است که هر چه داشتند به آنها دادند تا بتوانند به نیازمندان کمک کنند.

– “یکی از آنها به نام آگابوس برخاست و با الهام از روح نبوت کرد که قحطی جدی در جهان روم رخ خواهد داد. این قحطی در زمان سلطنت کلودیوس رخ داد. بنابراین شاگردان تصمیم گرفتند برای برادران ساکن در آن کمک بفرستند. یهودیه، هر یک از آنها تا آنجا که می توانستند، و این کار را کردند و بزرگان هدیه ای به دست برنابا و شائول فرستادند.» (اعمال رسولان 11:28-30). این اولین نمونه از چگونگی عمل سریع کلیسا است. در شرایط بحرانی، و هنوز هم امروزه در کلیسا انجام می شود.

– «پس چون یعقوب، پطرس و یوحنا، معروف به ستونها، فیضی را که به من داده شده بود دیدند، به من و برنابا دستی دوستانه دراز کردند و قرار شد که ما نزد غیریهودیان برویم و آنها به آنها فقط از ما خواستند که فقرا را به یاد بیاوریم، که من خودم مشتاق انجام آن بودم.» (غلاطیان ۲:۹، ۱۰) پولس نیز مشتاق کمک به فقرا بود.

“زیرا شما به فیض خداوند ما عیسی مسیح می دانید که اگرچه او ثروتمند بود، اما به خاطر شما فقیر شد تا شما به دلیل فقر او ثروتمند شوید” (دوم قرنتیان 8: 9).

کلیسای اولیه نه تنها مشتاق بود که مژده را به یهودیان و سایر ملل برساند، بلکه از هر فرصتی برای رفع نیازهای فقرا و نیازمندان و کمک به آنها استفاده می کرد.

2- با خدمت به نیازمندان به خداوند عیسی خدمت می کنیم.

یکی از کلمات قابل توجه و قابل توجه مسیح خطاب به شاگردان و همه کسانی که خود را مسیحی می دانند در متی فصل 25 انجیل آمده است. کسانی که به گرسنگان، تشنگان، بیماران، غریبان و برهنگان توجه کنند، مورد رحمت خداوند قرار خواهند گرفت. مسیح این موضوع را در متی فصل 25 آیه 40 به وضوح بیان می کند. “پادشاه پاسخ خواهد داد: “به راستی به شما می گویم، آنچه را که با یکی از کوچکترین برادران من کردید، با من نیز کردید.” عبارت تکان دهنده، اما سوال اینجاست: چند نفر از ما به آن واکنش نشان می دهیم؟ چند نفر از ما حاضریم وقت خود را به نیازمندانی که در اطراف ما زندگی می کنند اختصاص دهیم؟ در واقع، نعمت های زیادی در اطراف ما نهفته است و باید چشمانمان را باز کنیم تا آنها را پیدا کنیم و از فرصت هایی که خداوند برای برکت دادن به ما می دهد استفاده کنیم.

یکی از خادمین تحت حمایت موسسه ایلام آرتور است. آرتور یکی از تجربیات خود را با ما به اشتراک می‌گذارد و توضیح می‌دهد که چگونه با به اشتراک گذاشتن «خبر خوب»، توانست زندگی یک فرد را تغییر دهد و او را به مسیح برساند. ساشا نام مردی است که دوست ما در مورد او صحبت می کند. ساشا سال ها تنها زندگی کرده بود و از نظر مردم طرد و از جامعه دور شده بود. هیچ کس نمی توانست با او صحبت کند و اتاقش همیشه پر از انبوه زباله بود. در این زمان بود که آرتور از وجود چنین شخصی در شهر باخبر شد و خدا بر دل او گذاشت که برود و ساشا را ملاقات کند. ساشا کاملاً متعجب و متحیر شد که دید یک نفر تمایل خود را برای دیدن او و بودن با او نشان داده و حاضر است راه طولانی را طی کند تا ساعتی را با او سپری کند. با کمک خدا، آرتور توانست “خبر خوب” را با ساشا در میان بگذارد و او را به آغوش مسیح برساند. علاوه بر این، او را به دستشویی برد، لباس های نو برایش خرید و با کمک افراد دیگر آپارتمانش را تمیز کرد. اعضای کلیسا مردمی که در همسایگی ساشا زندگی می کردند از همه تغییرات در زندگی ساشا شگفت زده شدند و کلیسا توانست عشقی را که مسیح می تواند به هر انسانی بدهد برای همسایگان ساشا آشکار کند.

حضرت عیسی مسیح نیز زمانی وارد زندگی ما شد که پر از کثیفی بود، اما با وجود این، خودش تصمیم گرفت در همین شرایط به ما لطف و محبت عطا کند و با اینکه پر از گناه بودیم، ما را تنها نگذاشت. اکنون که در مسیح برکت یافته ایم، خدا از ما انتظار دارد که آن برکت را با دیگران به اشتراک بگذاریم. هرگاه به نیازمندان کمک می کنیم، مانند خدمت به مسیح و انجام کاری برای اوست.

3- روزی بر اساس کمک هایی که به نیازمندان کرده ایم، در برابر عرش الهی قضاوت خواهیم شد.

در کلام خدا در متی فصل 25، آیات 41 تا 46، می خوانیم که هرکس از کمک و توجه به فقرا و نیازمندان امتناع کند، در برابر کرسی داوری خدا خواهد ایستاد. «…….پس در عذاب جاودانه وارد می شوند، اما پرهیزگاران به حیات جاودانی وارد می شوند». این یک حقیقت وحشتناک و تکان دهنده است. نجات یافتن کار پسندیده ای است، اما جدای از آن، باید با همه آنچه خدا داده و با نعمت هایی که داده است، کارهای نیک انجام دهیم و به دیگران کمک کنیم و رستگاری خود را در عمل نشان دهیم. وقتی تصمیم می‌گیریم شادی و آرامشی را که در خدا یافته‌ایم با دیگران تقسیم کنیم، کارهای خوب خود به خود از ما سرازیر می‌شوند. ما زمان زیادی در این دنیا نداریم، اما در این مدت کوتاه می توانیم ذخیره ای برای ابدیت خود با پدر آماده کنیم و تغییری در ابدیت ایجاد کنیم.

بخونیدش:  چرا زمین از مدار خود خارج نمی شود

چقدر باید احمق و کوته فکر باشیم که این فرصت اندک را با جمع آوری مادیات تلف کنیم در حالی که در پایان زندگی هیچ کدام را به بهشت ​​نخواهیم برد. تمام زندگی مسیح به مردن، رها کردن و رها کردن هر چیزی که دوام ندارد برای به دست آوردن و به دست آوردن آنچه همیشه باقی می ماند، خلاصه می شود.

4- با کمک و همدردی با نیازمندان، درهای نعمت های بهشتی را به روی زندگی خود باز می کنیم.

با خواندن کتاب امثال متوجه می شویم که با کمک به نیازمندان به حداقل سه حقیقت مهم و اساسی می رسیم:

الف) اگر نیازمندان را شکار کنیم، باید انتظار داشته باشیم که روزی شکار شویم. «کسی که گوشهای خود را بر فریاد فقرا ببندد، گریه خواهد کرد و هیچ کس او را اجابت نخواهد کرد» (امثال 21:13).

ب) حضرت سلیمان در اکثر اشعار و تمثیل ها به ما می فرماید که وقتی با تمام وجود و حتی بیش از توانایی خود به دیگران و نیازهای آنها رسیدگی کنیم، خداوند نیازهای ما را نیز برآورده می کند و به ما برکت می دهد به گونه ای که حتی در رویایی که نمی توانیم تصورش کنیم، آن را محقق نکرده ایم. «کسی که بر فقرا ترحم کند به خداوند قرض می‌دهد و او رحمت خود را برمی‌گرداند» (امثال 19:17).

فوق العاده نیست؟ وقتی به نیازمندان کمک می کنیم مانند قرض دادن به خداست و بخشیدن به نیازمندان در واقع به ما یادآوری می کند که خداوند نیز نیازهای ما را می داند و چیزی از ما دریغ نمی کند. پاسخ خداوند ممکن است همیشه آن چیزی نباشد که ما انتظار داریم، اما شکی نیست که کارهای خدا فراتر از تصورات و انتظارات ماست. خداوند در حین خدمت به نیازمندان، برکات و امتیازات بسیاری را به من عطا کرده است که برخی از آنها به من امکان می‌دهد دوستان زیادی پیدا کنم و تجربیات فرهنگی غنی کسب کنم، افق دیدم را وسعت بخشم، ذهنم را باز کنم و تغییر دهم و دیدگاهم را نسبت به زندگی بهبود بخشم. همه دست به دست هم دادند و مرا تشویق کردند. خدا را بیشتر از قبل به خاطر نعمت هایش شکر کن

ج) حقیقتی معنوی وجود دارد که فقط با بخشش می توان به آن دست یافت یا آن را تجربه کرد و واقعاً اگر هنوز آن را تجربه نکرده اید، ارزش آن را دارد که در زندگی خود به آن عمل کنید. “کسی که به فقیر می بخشد نیازمند نخواهد بود، اما کسی که چشمان خود را می پوشاند بسیار لعنت خواهد شد” (امثال 28:27).

بهتر است در این زمینه واقعاً به خدا اعتماد کنیم و راه های منحصر به فرد و منحصر به فردی را که او به ما ارائه می دهد، ببینیم. از آنجایی که من خدا هستم هیچ احساس کمبودی در زندگی ام ندارم و او تمام نیازهای مرا تامین می کند.

5- با کمک به فقرا و نیازمندان است که خدا را خالصانه عبادت می کنیم.

اگر قصد داریم با تمام وجود خدا را بپرستیم، ابتدا باید یاد بگیریم که به همسایه و کسانی که نیاز به کمک دارند، اطرافیان و شاید چشمانمان هرگز آنها را ندیده، محبت کنیم و به آنها کمک کنیم. تنها شریعت و تنها ایمانی که در نزد خداوند پسندیده و پسندیده است، قانونی است که در آن به نیازهای فقرا و نیازمندان رسیدگی شود و نیازمندان به کمک رها نشوند. “در نزد خدای پدر ما، دینداری پاک و بی عیب این است که از یتیمان و زنان بیوه در مواقع سختی مراقبت کنیم و خود را از آلودگی های این جهان دور نگه داریم” (یعقوب 1:27).

وقتی با اعضای کلیسا خانه ساشا را تمیز کردیم، همسایه‌هایی که در آن نزدیکی زندگی می‌کردند دهان خود را باز کردند تا خدا را شکر کنند که محیط زندگی آنها نیز تمیز شده است. «و کسى که بذر زراعت کننده و نان خورنده بدهد، بذر تو را مى دهد و زیاد مى کند و بر محصول صلاح تو مى افزاید، آن گاه از هر جهت توانگر خواهى بود تا در هر مناسبتى سخاوتمند باشى. سخاوت شما بوسیله ما خدا را شکر خواهد کرد» (دوم قرنتیان 9: 10، 11).

شاید شنیده باشید که تنها انجیلی که مردم می خوانند مربوط به اعمال یک مسیحی است. لازم است که افکار و اعمال خود را هر روز بررسی کنیم و ببینیم آیا واقعاً بهترین ها را برای اطرافیانمان که نیاز به کمک دارند می خواهیم یا خیر.

نتیجه:

در پاسخ به سوالی که از ابتدا مطرح شد که چرا باید به نیازمندان کمک کنیم، متوجه شدیم که دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید محیط امن خانه را ترک کنیم و به کمک نیازمندان بشتابیم.

رفتار بسیاری از مردم با فقرا و نیازمندان متفاوت است. گروهی ظالمانه و بی رحمانه به همه نیازمندان ظلم می کنند و از آنها سوء استفاده می کنند، فقط برای یک سود ناچیز. اکثر ما این دسته از افراد را نادیده می گیریم، به آنها توجهی نمی کنیم و فکر می کنیم که کمک کوچک من نمی تواند در زندگی آنها تغییر ایجاد کند.

افراد خوب و مهربان نسبت به این قشر همدردی و دلسوزی نشان می دهند و از خرج کردن پول خود دریغ نمی کنند، اما متاسفانه در بیشتر موارد فقط برای آرامش وجدان خود همه این کارها را انجام می دهند. به هر حال، در پایان این راه، روزی به عنوان مسیحی، باید در برابر کرسی داوری خداوند بایستیم و پاسخگوی اعمال خود باشیم. حالا که این متن را خواندیم و فهمیدیم کمک به نیازمندان برکت دارد، آیا حاضریم دوباره خودمان را گول بزنیم و فرصت هایی که هر روز برایمان پیش می آید را نادیده بگیریم؟ آیا امروز روزی باشد که خدا را اطاعت کنیم و اطاعت کنیم و بپرسیم که خداوند امروز چه کسی را بر سر راه من قرار می دهد تا او را یاری کنم، گرسنه یا تشنه یا برهنه یا تنها یا بیمار و حتی اسیر؟ وظیفه من نسبت به او این است که همان محبتی را که از خدا دریافت کرده ام با او در میان بگذارم و او را دلداری و تشویق کنم.

امروز از خداوند بخواهیم به ما قدرت و هوشیاری عطا کند تا بتوانیم فرصت پیدا کنیم و به فقرا و نیازمندان کمک کنیم و مطیع باشیم و از خدای خود پیروی کنیم و الگوی خود باشیم و فراموش نکنیم که ما هر کاری را برای مردم انجام می دهیم. از خدا در واقع ما این کار را برای خود خدا انجام دادیم.

ترجمه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا