چرا باید خود را دوست داشته باشیم

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بارها شنیده ایم که می گویند: «خودت را دوست داشته باش! گاهی اوقات حتی این جمله انتقادی تر می شود: “تو اصلا خودت را دوست نداری!” باید بیشتر مراقب خودت باش.» در چنین مواقعی، بزرگترین سوالی که به ذهن می رسد این است که دوست داشتن خود به چه معناست و چگونه خود را دوست داری؟

معمولاً کسانی که ما را به خاطر دوست نداشتن خود سرزنش می کنند، در این مورد سکوت می کنند و ما هنوز نمی دانیم چگونه خودمان را دوست داشته باشیم و در اعماق وجود، چرا این عشق ضروری است و چگونه به ما کمک می کند؟

آیا خودتان را دوست دارید یا مانند بسیاری از مردم هنوز در مورد معنای دوست داشتن خود سردرگم هستید؟ در این مقاله از مجله بوکاپو سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم و به چرایی و چگونگی دوست داشتن یکدیگر بپردازیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه یکدیگر را دوست داشته باشیم؟

وقتی از خود می پرسیم چگونه خودمان را دوست داشته باشیم، نه به دنبال خودخواهی و خود محوری هستیم و نه می خواهیم خودی و مغرور ظاهر شویم. در فرهنگ ما، محبت دیگران، بزرگان، معلمان و اساتید، دوستان و خانواده، برای همه بسیار ارزشمند است و همیشه توصیه می شود. اما معمولاً هیچ کس در مورد دوست داشتن یکدیگر چیزی به ما نمی گوید.

دوست داشتن خود چیزی شبیه عشق مادر به فرزندش است. آیا مادری را دیده اید که عشق و علاقه خود را نسبت به فرزندش شرطی کند و فقط در شرایط خاص به فرزندش محبت کند؟

در هر شرایطی باید بتوانیم خود واقعی خود را بپذیریم و همه اشتباهات خود را ببخشیم. شناخت خود واقعی و دوست داشتن آن می تواند کمک شایانی به آرامش ما کند.

پیشنهاد مطالعه: خود واقعی چیست و چگونه می‌توانیم خود واقعی‌مان باشیم؟

همانطور که مادران پس از اشتباهات و اشتباهات خود، محبت خود را از فرزندان خود دریغ نمی کنند، ما نیز می خواهیم خود را دوست داشته باشیم و عشق خود را به موفقیت ها و دستاوردهای خود گره نزنیم.

همه ما باید به یاد داشته باشیم که کامل نیستیم و نباید انتظار داشته باشیم که همیشه بهترین عملکرد و دستاورد را داشته باشیم. وقتی به مسیری که در زندگی پیموده‌ایم نگاه می‌کنیم، موارد زیادی را می‌بینیم که با خود ظالمانه رفتار کرده‌ایم و چه محبت‌هایی به دیگران داده شده است که شایسته‌تر هستیم.

اگر بدون قید و شرط خود را دوست داشته باشیم، دید مثبتی نسبت به خود داشته باشیم و از یکدیگر قدردانی کنیم، تمام جنبه های زندگی ما تحت تأثیر چنین نگاهی قرار می گیرد و موفقیت های ارزشمندتر و رضایت درونی بیشتری خواهیم داشت.

چرا باید همدیگر را دوست داشته باشیم؟

اما چرا واقعا اینقدر مهم است که خودتان را دوست داشته باشید؟ چرا باید بدانیم چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟ در چند سال گذشته، کلمات زیادی به فرهنگ لغات ما اضافه شده است که نشان دهنده اهمیت مراقبت از خود است:

عشق به خود

خودمراقبتی

شفقت به خود

و کلماتی از این قبیل. شاید به نظر برسد که کم کم داریم به سمت خودخواهی پیش می رویم و همه این مفاهیم و کلمات به این معناست که همیشه باید خود را بر دیگران مقدم داشته باشیم و خواسته ها و حقوق دیگران را زیر پا بگذاریم. برعکس!

اگر خودتان را دوست داشته باشید و به خود احترام بگذارید، با دیگران نیز به همین صورت رفتار خواهید کرد. زیرا رفتار ما با دیگران بازتابی از رفتار ما با خودمان است! بنابراین، دوست داشتن خود فقط به معنای خودخواه بودن و زیر پا گذاشتن دیگران نیست، بلکه به معنای احترام گذاشتن و رفتار خوب با دیگران است.

از سوی دیگر، عموماً در جامعه به ما یاد می دهند که همیشه باید محبت دیگران را دریافت کنیم. ما باید مورد توجه و تحسین دیگران باشیم و آنها نیز ما را دوست داشته باشند. یا باید در یک رابطه عاشقانه باشیم تا احساس ارزشمندی و خوشحالی کنیم.

اما اینطور نیست! شاید شما در یک رابطه عاشقانه هستید و هنوز احساس خوبی نسبت به خود ندارید. آنچه مهم است رابطه شما با خودتان است نه رابطه شما با دیگران. و دقیقاً به همین دلیل است که هیچ عامل اضافی نمی تواند جایگزین عشق به خود شود! این عشق باید در درونت بجوشد.

داشتن یک رابطه عاشقانه خوب با خود اولین قدم برای داشتن عزت نفس بالا است. یکی از ارکان عزت نفس که در کتاب شش رکن عزت نفس ذکر شده است، پذیرش خود و مسئولیت پذیری است.

زیرا اگر همیشه به دنبال یک نیروی خارجی برای احساس مفید بودن هستید، احتمالاً شانس زیادی نخواهید داشت. در عوض، این عزت نفس و اعتماد به نفس باید یک نقطه قوت در شما باشد.

عدم عشق به خود می تواند شما را به آهنربایی تبدیل کند که روابط سمی و ناکارآمد را به سمت شما جذب می کند و شما را در دام عشق گرفتار می کند. فداکاری بیش از حد برای دیگران و تلاش برای حفظ رابطه ای که در آن ارزشی برای شما قائل نیستید.

در حالی که اگر یکدیگر را دوست داشته باشید، تحمل رابطه ای که در آن نیازهای شما نادیده گرفته می شود و نادیده گرفته می شود، غیرممکن خواهد بود و از روابط سمی دوری خواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه: تله مهرطلبی: چرا مهرطلب‌بودن زندگی شما را نابود می‌کند؟

7 دلیل برای دوست داشتن یکدیگر

بهبود رابطه ای که با خود دارید در بهبود سلامت روان و رفاه شما بسیار موثر است. دوست داشتن خود استرس ما را کاهش می دهد و عزت نفس و اعتماد به نفس را برای ما به ارمغان می آورد.

از سوی دیگر، اگر با خودتان رابطه عاشقانه نداشته باشید، به احتمال زیاد در دام کمال گرایی بیمارگونه یا عشق جویی گرفتار خواهید شد. کمال گرایی افراطی می تواند به راحتی شما را در یک دور باطل قرار دهد که هرگز از خودتان راضی نیستید و همیشه از خودتان انتقاد می کنید.

برای آشنایی بیشتر با این موضوع، حتما کتاب چگونه یک کمال گرا نباشیم را مطالعه کنید. این کتاب به شما می گوید که چگونه خود را از کمال گرایی رها کنید و بدون هیچ ترسی زندگی کنید.

قبل از پاسخ به این سوال که چگونه خود را دوست داشته باشیم، به 6 مورد از مهمترین مزایایی که دوست داشتن خود برای شما به ارمغان می آورد، اشاره می کنیم:

افزایش عزت نفس

داشتن عزت نفس بالا یکی از مهم ترین نشانه های سلامت روان است. عزت نفس یعنی ارزش قائل شدن برای خود، و به این معناست که چقدر خودتان را دوست دارید و چقدر برای تمام جنبه های وجود منحصر به فرد خود ارزش قائل هستید.

بخونیدش:  چطور با شماره تلفن کد ملی را پیدا کنیم

کتاب شش ستون عزت نفس یکی از محبوب ترین کتاب های بوکاپو است که راه حل های عملی برای افزایش و تقویت عزت نفس شما ارائه می دهد. خواندن خلاصه این کتاب در بوکاپو تنها 20 دقیقه از وقت شما را می گیرد.

استرس را کاهش دهید

وقتی خودمان را دوست داشته باشیم و برای هر چیز کوچکی خود را سرزنش نکنیم، استرس کمتری را تحمل خواهیم کرد. در دنیایی که هر روز استرس‌زاتر می‌شود، باید با مهربانی با خود بار استرس را کاهش دهیم. برای رهایی از استرس می توانید از کتاب پایان استرس کمک بگیرید.

تاب آوری را افزایش دهید

اگر همدیگر را دوست داشته باشید و از یکدیگر قدردانی کنید، گذر از روزهای سخت و لحظات حساس زندگی آسان تر خواهد بود. ثابت شده است که افرادی که تصویر بهتری از خود دارند با آسیب های عاطفی مانند طرد شدن یا شکست های عاشقانه سازگاری بهتری دارند.

هدف داشته باشند

چقدر همدیگر را می شناسید؟ اگر خود واقعی‌مان را بشناسیم و به آن احترام بگذاریم، می‌توانیم بین آنچه واقعاً می‌خواهیم و آنچه نیروهای بیرونی بر ما تحمیل می‌کنند، یکی را انتخاب کنیم و مطابق با اهداف واقعی خود به جلو برویم.

زیرا اگر خودمان را دوست داشته باشیم، ارزش و احترام خود را در گرو برآوردن خواسته های جامعه و دیگران نمی کنیم.

پیشنهاد مطالعه: هدف در زندگی چیست؟ ۶ روش مهم برای تعیین اهداف چه هستند؟

روابط اجتماعی بهتر

کیفیت رابطه شما با خودتان، کیفیت روابط شما با دیگران را تعیین می کند. پس هر چه با خودتان مهربانتر باشید، با دیگران مهربانتر و دوستانه تر خواهید بود.

هر چه بیشتر به خودتان احترام بگذارید، به دیگران احترام بیشتری خواهید گذاشت و از طرفی اگر کسی بخواهد شما را تحقیر کند، به او اجازه نمی دهید.

موفقیت بیشتر

دوست داشتن خود و داشتن عزت نفس بالا به شما این امکان را می دهد که نقاط قوت خود را به خوبی بشناسید، کمتر مرتکب اشتباه شوید و اگر مرتکب اشتباه شوید، در دام احساس گناه و سرزنش دائمی خود نیفتید. به این ترتیب می توانید با درس گرفتن از اشتباهات خود و داشتن اعتماد به نفس بالا به موفقیت خود کمک کنید.

5 راه برای دوست داشتن خود

اگرچه دوست داشتن خود در عمل بسیار دشوارتر از آن چیزی است که در کتاب ها می خوانید یا در رسانه های اجتماعی می شنوید، در اینجا می خواهیم به 5 استراتژی عملی و کاربردی در زندگی روزمره برای دوست داشتن بیشتر خود اشاره کنیم:

محدودیت های خود را تعیین کنید

بسیاری از ما با تعیین مرزهای اخلاقی و رفتاری خود برای دیگران دست و پنجه نرم می کنیم. این مشکل ممکن است به دلیل تله محبت، ترس از طرد شدن، ترس از متکبر و متظاهر به نظر رسیدن یا الگوهای نادرست فرزندپروری باشد.

دلایل هر چه که باشد، فقدان مرزهای مشخص می تواند سلامت روان شما را به خطر بیندازد. باید یاد بگیرید در موقعیت هایی که به هر دلیلی دوست ندارید نه بگویید.

زمان و انرژی شما چیزی است که باید برای شما ارزش قائل شوید، نه لزوماً انتظارات و خواسته های غیرمنطقی دیگران. به یاد داشته باشید که تعیین این حد و مرزها یا نه گفتن خودخواهانه نیست، بلکه ارزش گذاری برای خودتان است.

آن را بالا بزن!

مل رابینز نویسنده کتاب باز گدش! این یک قانون است، در مورد یک عادت و یک روش ساده برای دوست داشتن خود است: او پیشنهاد می کند هر روز قد خود را با تصویر خود در آینه اندازه گیری کنید!

در واقع این کار فقط یک حرکت فیزیکی نیست، عادتی است که باعث می شود به خود عشق ورزیده و حمایت کنید.

کاری را که دوست داری انجام بده

آیا واقعا برای انجام کارهایی که دوست دارید وقت می گذارید؟ با انجام فعالیت هایی که واقعاً از آنها لذت می برید، به بهبود رابطه خود با خودتان کمک کنید. شما می توانید یک مهارت جدید را امتحان کنید و سعی کنید به سطح بالایی در آن مهارت برسید.

کسب نمرات بالا یا تکمیل یک کار باعث می شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم و احساس کنیم که کافی، قابل اعتماد و مدبر هستیم.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

در جامعه به ما آموخته اند که به دنبال رقابت با دیگران باشیم و به همین دلیل داوطلبانه یا ناخواسته خود را با دیگران مقایسه می کنیم. اما چنین مقایسه هایی بسیار خطرناک است.

اگر به دنبال راهی مطمئن برای احساس بی کفایتی هستید، می توانید به مقایسه خود با دیگران ادامه دهید! فکر نکنید که باید با معیارهای دیگران زندگی کنید. خودتان را با آنچه دیگران در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند مقایسه نکنید. چنین تصاویری تنها برش هایی از واقعیت هستند که معمولاً به طرز شگفت آوری کامل به نظر می رسند.

هرکسی مسیر خود را در زندگی دنبال می کند و هیچ کس نمی داند که دیگران در زندگی خود با چه چالش هایی روبرو هستند. بدانید که فقط شما می دانید که چه اتفاقی برای شما افتاده است و هرگز نمی توانید خود را با کسانی که هرگز جای شما نبوده اند مقایسه کنید.

این شما هستید که باید افسار زندگی خود را به دست بگیرید و برای آن باید به خودتان تکیه کنید. طراح کتاب زندگی خود بودن به شما در این مسیر کمک می کند.

به نظر دیگران اهمیت نده

دقیقاً به همان دلایلی که نباید خود را با دیگران مقایسه کنید، به همان دلایلی که نیازی نیست دائماً به نظرات دیگران توجه کنید و در هنجارها و انتظارات دیگران در زندگی خود دخالت کنید. هیچکس جای تو نیست

شما هرگز نمی توانید همه را راضی نگه دارید. چنین چیزی عملا غیر ممکن است. پس وقت و انرژی خود را برای جلب رضایت دیگران هدر ندهید.

به خودتان اجازه اشتباه بدهید

فکر نکنید که اشتباه کردن فقط برای کودکان یا جوانان مجاز است! همه ما انسان هستیم و هیچ یک از ما کامل نیستیم و هرگز تجربه کافی برای اطمینان از اشتباه نکردن نخواهیم داشت.

هر اشتباهی، هر چقدر هم بد باشد، می تواند درسی در دل داشته باشد که از هزاران اشتباه دیگر در آینده جلوگیری کند. پس از اشتباه کردن نترسید. خودتان را ببخشید، از اشتباهاتتان درس بگیرید و ادامه دهید.

یکی از کتاب هایی که می تواند به شما نشان دهد چگونه پس از شکست به میدان نبرد بازگردید، کتاب من انتظار چنین فاجعه ای را نداشتم است. خواندن این کتاب را از دست ندهید.

نتیجه

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا و چگونه باید یکدیگر را دوست داشته باشیم. دوست داشتن خود به ما این امکان را می دهد که عزت نفس بیشتر، استرس کمتر، موفقیت بیشتر، انعطاف پذیری بیشتر و روابط اجتماعی عمیق تر را تجربه کنیم و روابط سمی، احساسات منفی و ترس را از بین ببریم.

بخونیدش:  چرا در سه ماه اول بارداری لکه بینی دارم

برای تجربه عشق به خود، باید از مقایسه خود با دیگران دست بردارید، کمتر نگران نظرات دیگران باشید، به خود اجازه اشتباه بدهید و محدودیت های خود را مشخص کنید.

سوالات متداول

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

برای دوست داشتن خود، باید توانایی نه گفتن و تعیین محدودیت های خود را داشته باشید. زندگی و دستاوردهای خود را با دیگران مقایسه نکنید و از اشتباه کردن نترسید.

چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خود باعث افزایش عزت نفس و احساس ارزشمندی می شود، از دام نیاز به عشق خلاص می شود، احساس مفید بودن می کند و از روابط و افراد سمی دور می شود.

قبل از اینکه یاد بگیریم خودمان را دوست داشته باشیم، باید بدانیم معنی آن چیست. عشق به خود نوعی قدردانی از اعمال ماست. این کارکردها می تواند شامل حوزه های مختلفی مانند جسم، روح و معنویت ما باشد. وقتی خودمان را دوست داریم، به شادی و خوشبختی خود احترام می گذاریم. در واقع دوست داشتن خودمان به معنای اهمیت دادن به نیازهایمان و دست کشیدن از آزار خودمان برای جلب توجه دیگران است. کسی که خود را دوست دارد به کمتر از آنچه که لیاقتش را دارد قانع نمی شود.

مفهوم عشق به خود برای هر کسی می تواند متفاوت باشد زیرا همه ما از روش های مختلف و متفاوتی برای مراقبت از خود استفاده می کنیم. درک اینکه چگونه و به چه روش هایی می توانید خود را دوست داشته باشید بخش مهمی از سلامت روان شما است.

دوست داشتن خودت برای تو چه معنایی دارد؟

اگر هنوز به طور کامل معنی دوست داشتن خود را درک نکرده اید، به نکات زیر توجه کنید. خود عشق می تواند هر یک از معانی زیر را داشته باشد:

از ما با محبت و عشق صحبت کن

خودت را در اولویت قرار بده

از قضاوت کردن خود خودداری کنید

به ما اعتماد کنید

با خودمان صادق باشیم

با خودمان مهربان باشیم

مرزهای سالم تعیین کنید

زمانی که فکر می کنید به اندازه کافی خوب نیستید یا خوب نیستید، خود را ببخشید

برای بسیاری، عشق به خود راهی برای مراقبت از خود است. برای تمرین خودمراقبتی، ابتدا باید اصول اولیه را بیاموزید.

علاوه بر این، شما باید:

به بدنت گوش کن

در محل کار به اندازه کافی استراحت کنید و ورزش کنید

تلفن خود را کنار بگذارید و با دیگران صحبت کنید یا کاری خلاقانه انجام دهید

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید اما گاهی اوقات خود را با غذای مورد علاقه خود پذیرایی کنید

دوست داشتن خود یعنی پذیرفتن خود همانگونه که در حال حاضر هستید. این بدان معناست که احساسات خود را همانطور که هستند بپذیرید و سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود را در اولویت قرار دهید.

چگونه ذهن خود را از افکار منفی/آزاردهنده پاک می کنید؟

چرا و چگونه باید یکدیگر را دوست داشته باشیم؟

اکنون می دانیم که دوست داشتن خود منجر به یک زندگی سالم و شاد می شود. هرچه بیشتر به خود احترام بگذاریم، احتمال بیشتری وجود دارد که چیزهایی را انتخاب کنیم که کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشد.

با این برنامه ساده، تنها با گوش دادن به مدت 5 دقیقه در روز، در 80 روز به هر زبانی مانند بلبل صحبت کنید! بهترین روش روز تقویت حافظه همزمان آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

راه های تمرین عشق به خود عبارتند از:

آگاهی: افرادی که خود را دوست دارند به افکار، احساسات و خواسته های خود توجه بیشتری نشان می دهند و از آنها آگاهی کامل دارند.

بر اساس نیازهایتان عمل کنید، نه خواسته هایتان: وقتی روی چیزهایی که واقعاً نیاز دارید تمرکز می کنید، رفتارهای خاصی که شما را به دردسر می اندازد یا شما را در گذشته گیر می کند باعث می شود خودتان را دوست داشته باشید. اجازه نده اذیتت کنند

خودمراقبتی را تمرین کنید: وقتی بدانید نیازهای اساسی شما چیست و به آن نیازها توجه کنید، احساس بسیار بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. افرادی که خود را دوست دارند از طریق فعالیت های سالم مانند ورزش، تغذیه مناسب، خواب کافی، دوستان خوب و روابط اجتماعی سالم از خود مراقبت می کنند.

ایجاد محیط مناسب برای عادات سالم: مراقبت از خود را با اصلاح برخی عادات بد شروع کنید. مثلاً غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید و به این فکر کنید که وقت خود را صرف چه کاری می کنید و آیا این کارها برای شما مفید است؟ هر کاری را انجام دهید نه فقط به این دلیل که مجبورید یا به این دلیل که مجبورید، بلکه به این دلیل که به خودتان فکر می کنید.

در نهایت، برای تمرین عشق به خود، باید با مهربانی، صبر، ملایمت و شفقت با خود رفتار کرد. درست همانطور که با دیگران رفتار می کنید.

چگونه از قانون جذب برای دوستی، ثروت و موفقیت استفاده کنیم؟

چرا اینقدر مهم است که خودتان را دوست داشته باشید؟

دوست داشتن خود یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای خود انجام دهید و گاهی اوقات از هر چیز دیگری مهمتر است. دوست داشتن خود با اعتماد به نفس باعث ایجاد عزت نفس و احترام به خود می شود و به شما کمک می کند تا در کل نسبت به خودتان احساس مثبت و خوبی داشته باشید. همچنین، وقتی برای اولین بار یاد می گیرید که خودتان را دوست داشته باشید، می توانید راحت تر و بهتر عاشق شخص دیگری شوید.

اگر یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید، شادتر خواهید بود و یاد خواهید گرفت که از خود مراقبت کنید. کسی که خودش را دوست دارد، خود را با دیگران مقایسه نمی کند، به خودش اعتماد دارد و اهمیتی نمی دهد که دیگران در مورد او چه فکری می کنند و در مورد او قضاوت می کنند.

15 نکته بسیار موثر برای دوست داشتن خود

حالا یاد می گیریم همدیگر را دوست داشته باشیم. اگر از بهترین راه‌های دوست داشتن خود آگاه باشید، می‌توانید آن مسیر را راحت‌تر طی کنید.

برخی از این مراحل ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسند یا ممکن است فکر کنید قادر به انجام این وظایف نخواهید بود. اما وقتی مهارت های کافی کسب کردید، احساس خوشبختی بیشتری خواهید کرد و می توانید بگویید که خود را دوست دارید. در اینجا ما 15 نکته موثر برای دوست داشتن خود را به شما پیشنهاد می کنیم. از آنها برای ایجاد اعتماد به نفس و عشق به خود استفاده کنید.

بخونیدش:  گل من چرا زخمی از نیش خاری

1- برای خود وقت بگذارید و لذت ببرید

خیلی خوب است که چند روز را به خود اختصاص دهید و فعالیت های مورد علاقه خود را انجام دهید. این بار فقط برای شماست که از آن لذت ببرید. با انجام این کار، یاد خواهید گرفت که از شرکت خود لذت ببرید و به احتمال زیاد، اعتماد به نفس شما در انجام کارها به تنهایی افزایش می یابد. می توانید هر فعالیتی مانند رفتن به سینما، یافتن سرگرمی های جدید یا گشت و گذار را امتحان کنید.

2- سالی یک بار به تنهایی سفر کنید

شاید کاملاً خارج از منطقه راحتی شما باشد. اما ارزش امتحان کردن را دارد! اگر بتوانید به تنهایی سفر کنید، واقعاً گام بزرگی برای دوست داشتن خودتان برداشته اید. با این کار نه تنها خود را کشف خواهید کرد، بلکه با فرهنگ مردم مناطق دیگر نیز آشنا خواهید شد. به علاوه با این شغل از یکنواختی و روتین زندگی دور می شوید.

3- اشتباهات خود را ببخشید

تأمل در اشتباهات خود می تواند به شما کمک کند خود را ببخشید و آن اشتباهات را فراموش کنید. اگر بتوانید به انتخاب‌ها یا اشتباهات بد خود نگاه کنید و خودتان را ببخشید و از آنها پیش بروید، می‌توانید پیش بروید و گذشته را پشت سر بگذارید. وقتی خودتان را با تمام اشتباهاتی که مرتکب شده اید دوست داشته باشید، احساس ارزشمندی می کنید.

تفاوت بین دوست داشتن و دوست داشتن چیست؟

4- خود را غافلگیر کنید

گاهی اوقات چیزهای جدیدی را امتحان کنید که خارج از کنترل شما هستند و به چیزهایی که معمولاً از آنها می گذرید “بله” بگویید. به شما کمک می کند خود را بشناسید. به این ترتیب آنچه را که دوست دارید یاد می گیرید و کارهایی را امتحان می کنید که قبلا هرگز انجام نداده اید. سعی کنید از منطقه راحتی خود خارج شوید، چیزهای جدید را امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد! (احتمالا مثبت خواهد بود!)

5- خاطره بنویسید

اگر افکار و احساسات خود را روی کاغذ بیاورید، بعداً می توانید به عقب برگردید و ببینید که در آن تاریخ چگونه با آن موقعیت خاص برخورد کرده اید. همچنین راه خوبی برای رهایی از تجربیات و احساسات منفی است. این روش به شما کمک می کند تا روی خوبی ها تمرکز کنید و از بدی ها درس بگیرید.

6- زیاد تند نباشید

گاهی اوقات به خودمان سخت می گیریم، طبیعی است و برای همه ما پیش می آید. اما هر از چند گاهی باید استراحت کنید. هیچ کس کامل نیست، شما هم نمی توانید کامل باشید. هر اتفاقی بیفتد، آن را بپذیرید و به خودتان سخت نگیرید.

۷- با «نه» گفتن به دیگران یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید

گاهی اوقات بیش از حد تلاش می کنیم که دیگران را راضی کنیم و خواسته های آنها را به خواسته های خود ترجیح دهیم. در چنین مواقعی فراموش می کنیم که مراقب خودمان باشیم. بنابراین، شما باید قدرت نه گفتن را داشته باشید. اگر خسته هستید، روی خودتان تمرکز کنید نه روی برآوردن خواسته های دیگران.

8- فهرستی از دستاوردهای خود تهیه کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای دوست داشتن خود انجام دهید این است که فهرستی از دستاوردهای خود تهیه کنید. باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید و خوشحال باشید. گاهی اوقات ما فقط روی نکات منفی خود تمرکز می کنیم و نکات مثبت را فراموش می کنیم. تهیه فهرستی از کارهایی که انجام داده اید به شما کمک می کند تا نکات مثبت را به خاطر بسپارید.

9- برای خود یک چشم انداز ترسیم کنید

تجسم اهداف راهی عالی برای ایجاد انگیزه و هیجان در مورد آینده است. روی رویاهای خود تمرکز کنید و شروع به دوست داشتن خود کنید. برای خود یک چشم انداز روشن از آینده ترسیم کنید و به آن امیدوار باشید.

12 کاری که کسی اگر شما را دوست داشته باشد انجام خواهد داد

10- به دنبال علایق جدید باشید

این عالی است که چیزهای جدید را امتحان کنید. مخصوصاً کارهایی که همیشه دوست داشتید انجام دهید اما از انجامشان می ترسیدید. تا زمانی که آن را امتحان نکنید، هرگز نمی دانید چقدر می تواند سرگرم کننده باشد. بنابراین به یک سرگرمی جدید فکر کنید یا یک کار جدید را شروع کنید یا به جایی جدید بروید که مدت ها به آن فکر می کردید.

11- خود را به چالش بکشید

اگر بتوانید خود را به چالش بکشید، خود و توانایی های خود را خواهید شناخت. مثلاً می توانید صدای خوبی داشته باشید و در یک گروه بخوانید. اما سال ها بود که می خواستی کنسرت اجرا کنی یا رسما وارد این حرفه شوی. علاقه خود را دنبال کنید، خود را به چالش بکشید و با موانعی که در انتظار شما هستند روبرو شوید.

12- کمی به خود استراحت دهید

سعی کنید هر روز 30 دقیقه را در آرامش بگذرانید. دور شدن از هرج و مرج زندگی راهی عالی برای دوست داشتن خود و مراقبت از خود است. می توانید این زمان را صرف حمام آب گرم، خواندن کتاب یا مدیتیشن کنید. مدیتیشن یک راه عالی برای آرامش است، آن را امتحان کنید.

13- در جایی که لازم است به خودتان اعتبار بدهید

موفقیت های خود را جشن بگیرید! درست مانند تهیه فهرستی از دستاوردها، جشن گرفتن چیزهای خوب و موفقیت ها می تواند به شما کمک کند خودتان را دوست داشته باشید. به دیگران درباره کارهایی که انجام داده اید بگویید، تجربیات خود را با آنها در میان بگذارید و به کاری که انجام داده اید افتخار کنید. برای خود ارزش و اعتبار قائل شوید.

14- روی اعتماد به نفس خود کار کنید

یکی از بهترین راه ها برای دوست داشتن خود، داشتن اعتماد به نفس است. به احتمال زیاد شما خودتان می دانید چه چیزی برای شما بهتر است و اعتماد به نفس شما را به خواسته هایتان نزدیک می کند. یادتان باشد قبل از اعتماد به دیگران به خودتان اعتماد کنید. به ندای درون خود گوش دهید و به احساسات خود اعتماد کنید.

15- مراقب خودت باش

این ممکن است بسیار بدیهی به نظر برسد. اما حقیقت این است که بسیاری از مردم واقعاً از خود مراقبت نمی کنند. اگر مراقب خودت باشی، بهترین نسخه از خودت خواهی بود. به کارهایی فکر کنید که می توانید برای مراقبت از خود و احساسات خود انجام دهید و آنها را انجام دهید. سعی کنید زندگی مورد نظر خود را داشته باشید و به یاد داشته باشید که شما لایق بهترین ها هستید.

منبع کمکی 1 منبع کمکی 2

چگونه سریع دوست پیدا کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا