چرا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنیم

تحویل پیام، حرف و پیام در کلمه را تحویل می گویند.

در زمینه رسیدگی های حقوقی، خود شخص باید از این اطلاعیه مطلع باشد، اما همیشه قابل اجرا نیست و در برخی موارد ممکن است این ابلاغ به شخص دیگری غیر از شخص اصلی انجام شود.

طبق آیین دادرسی مدنی هیچ حکم یا قراردادی بدون حضور یا به صورت کتبی و رونوشت مصدق و ابلاغ به طرفین یا وکلای آنها قابل اجرا نیست. یعنی در صورتی می توان حکم را اجرا کرد که خود شخص در جریان دعوا حضور داشته باشد یا سند قانونی به وکیل او ابلاغ شده باشد.

اطلاع رسانی الکترونیکی سامانه ثنا چیست؟

این پورتال با تلاش مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه طراحی شده و یکی از بزرگترین و مهمترین اقدامات قوه قضائیه در سال 1394 می باشد.

اساس این برنامه عدالت الکترونیکی شبکه ملی است.

بر اساس قانون 175 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 قوه قضائیه موظف است با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی نسبت به ثبت اسناد و مدارک اقدام کند و به همین دلیل کلیه مشتریان باید برای دریافت اسناد و مدارک قضایی و پیگیری به سامانه الکترونیکی ثنا مراجعه کنند.

بدین ترتیب کلیه اعمال قضایی به طور موثر از طریق سامانه ثنا انجام می شود که کار اصحاب دعوا، نمایندگان قانونی آنها، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطین و سایر اشخاص مرتبط را تسهیل و تسریع کرده است.

تمامی اعلان ها به حساب کاربری فرد ارسال شده و از طریق پیامک برای فرد ارسال می شود.

امروزه کلیه امور مربوط به تحویل اسناد دادرسی از طریق سامانه ثنا انجام می شود و هیچگونه اطلاعیه فیزیکی به درب سایر منازل ارسال نمی شود.

بنابراین اهمیت استفاده از سامانه ثنا بسیار مهم است و برای ثبت نام در این سامانه می توانیم درب منزل انجام دهیم اما برای تایید ثبت نام باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنیم.

4 مرحله برای ثبت نام در سامانه ثنا

برای مشاهده و دریافت اطلاعیه الکترونیکی برای ثبت نام در سامانه اطلاع رسانی الکترونیکی (سانا) باید مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله اول: از طریق آدرس ایمیل http://sana.adliran.ir/Sana وارد سامانه سانا شوید.

مرحله دوم: اطلاعات را مطابق نقشه ملی وارد کنید، تمام مشخصات خود را وارد کنید.

مرحله سوم: دریافت کد رهگیری پس از تکمیل مراحل ثبت نام، کد رهگیری به شماره تماس یا آدرس ایمیلی که قبلا در سامانه وارد کرده اید ارسال می شود.

مرحله چهارم: فعال سازی ثبت نام

با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، فعال سازی ثبت نام خود را درخواست کنید و شناسنامه، کارت ملی و کد رهگیری خود را به همراه داشته باشید.

در این بخش یک رمز عبور شخصی و قانونی به شما تعلق می گیرد که برای حفاظت از اطلاعات شخصی خود باید از دادن آن به دیگران خودداری کنید.

توجه داشته باشید که سیستم سانا را نباید با سنا اشتباه گرفت.

سامانه سنا درگاهی برای ثبت روزانه معادلات پولی و روش جدید بانکی است و کاملاً با سامانه ثنا متفاوت است.

نحوه مشاهده اعلان ایمیل در سامانه ثنا

پس از ایجاد حساب کاربری در سیستم، اگر:

از کسی شکایت کنید

یا کسی با شما دعوا می کند.

یا با توجه به شرایط فعلی طرف دعوای کیفری یا حقوقی باشد.

کلیه اخطاریه های صادره از سوی سردفتران یا دادسرا در پورتال شما ثبت و از طریق پیامک به اطلاع شخص خواهد رسید.

اعلان الکترونیکی سیستم سانا کار می کند

یکی از مهمترین نکات این سیستم کافی و قابل اعتماد بودن آن است. برای مثال، فردی نمی تواند ادعا کند که چون به صورت الکترونیکی به او اطلاع داده شده است، به دلایلی نمی داند یا نمی تواند بگوید که نقصی در سیستم بوده که باعث عدم اطلاع او شده است.

اهداف راه اندازی سامانه سانا

شکایت کنید

طرح و تنظیم دادخواست

پیگیری و ارسال بازده

محاسبه هزینه های قانونی

افزایش سطح رضایتمندی شهروندان و طرفین دعوی

از اتلاف وقت و به تعویق انداختن رویه ها خودداری کنید

صرفه جویی در منابع انسانی و هزینه های مبادله

افزایش اثربخشی اطلاعیه های واقعی و کاهش مشکلات ناشی از اخطاریه های قانونی

ارتقای کیفیت سلامت قضایی و اداری

به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید و سطح بوروکراسی اداری را کاهش دهید

با ثبت نام در سامانه ثنا پس از ظهور، تفاوتی بین زمان حال و نه چندان دور وجود دارد که افراد برای انجام و پیگیری اعمال قضایی خود مجبور بودند زمان زیادی را در دفترخانه سپری کنند. و کارهای حقوقی

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تا حد زیادی، قوه قضاییه نیز به این فکر افتاد که باید خدمات خود را از راه دور ارائه کند. امروزه بسیاری از خدمات دادگاه را می توان به صورت غیر حضوری انجام داد و مردم دیگر برای هیچ کاری نیازی به مراجعه به دادگاه ندارند.

بخونیدش:  چرا میرم تو اینستا میگه پوشش خبری بازخوانی نمیشود

یکی از خدمات غیرشخصی قوه قضائیه، ابلاغ و احضار است. به این ترتیب پستچی دیگر برگه ای با عنوان احضاریه یا اخطاریه را به خانه مردم نمی برد و این کار از طریق سامانه و آنلاین انجام می شود.

این سامانه که وظیفه برقراری ارتباط را دارد سانا نام دارد. اما از آنجایی که نوتیفیکیشن مهم است و از حساسیت بالایی برخوردار است، لازم است افراد در این سامانه احراز هویت شوند تا از سوء استفاده از این طریق جلوگیری شود. این سیستم می تواند افراد را احراز هویت کند و خدمات آفلاین را به افراد احراز هویت شده ارائه دهد.

در واقع می توان گفت استقرار نظام قضایی ایران یا همان سامانه ثنا یکی از موفق ترین و مهم ترین پروژه های اجرا شده توسط قوه قضائیه بوده که خوشبختانه اجرای آن نیز با موفقیت همراه بوده است.

اگر تاکنون و قبل از راه اندازی سامانه ثنا در محاکم قضایی یا سایر مراجع قانونی حضور داشته اید، حتماً می دانید که این مراجع بسیار شلوغ و ناخوشایند بودند و گاهاً این شلوغی باعث می شد کارمندان نتوانند وظایف خود را انجام دهند. .

دادگستری برای رفع این مشکلات و کاهش مراجعه کنندگان به دفتر دادگاه تصمیم گرفت تا حد امکان خدمات خود را به صورت غیر حضوری ارائه کند تا افراد دیگر حتی برای ساده ترین کارها به دفتر دادگاه مراجعه نکنند.

راه اندازی سامانه ثنا یا سامانه دادگستری ایران تعداد مراجعین به دادگاه ها را به شدت کاهش داده است زیرا دیگر نیازی به افراد برای اقداماتی مانند طرح شکایت، پیگیری شکایت، محاسبه هزینه دادرسی، ارائه نیست. یک درخواست، ارائه یک بیانیه، پاسخ به یک بیانیه و یک درخواست و غیره. حضوری در دادگاه حاضر شود.

برای استفاده از خدمات سامانه ثنا، ثبت نام و انجام مراحل احراز هویت الزامی است.

اگر سوالی هم دارید مثل سیستم ثنا چیست؟ اطلاع رسانی الکترونیکی چیست؟ چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟ آیا ثبت سامانه ثنا در منزل امکان پذیر است؟ آیا می توان سیستم ثنا را روی تلفن همراه نصب کرد؟ و غیره، تا پایان این مقاله وب سایت بنیاد وکلا برای پاسخ های آنها با ما همراه باشید.

اطلاع رسانی الکترونیکی به چه معناست؟

ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری مربوط به ارتباطات الکترونیکی مقرر می دارد: استفاده از سامانه های رایانه ای و مخابراتی از قبیل پیام (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا پیگرد قانونی، عزل. احضار متهم، ابلاغ اسناد قانونی و نیابت قضایی با رعایت مقررات مربوط به دادرسی الکترونیکی مانعی ندارد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که سیستم اطلاع رسانی الکترونیکی به چه معناست؟

در پاسخ به این سوال باید تصریح کرد که سامانه ابلاغ الکترونیک سامانه ای را تعیین می کند که با ایجاد بستر الکترونیکی، رسیدگی به ابلاغ های قضایی مانند احضار یا احضار را به طرفین ابلاغ و ابلاغ می کند.

به عبارت دیگر، تمامی اعلان‌هایی که باید برای شخص ارسال شود، از طریق سامانه اطلاع رسانی الکترونیکی به حساب کاربری وی ارسال می‌شود.

بنابراین افراد برای دریافت الکترونیکی اطلاعیه های خود باید در سامانه مربوطه حساب کاربری داشته باشند. حساب کاربری همچنین شامل شناسه کاربری و رمز عبور است.

ساخت این پلتفرم الکترونیکی باعث شده است که همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، پستچیان دیگر اطلاعیه ای را به درب منزل تحویل ندهند و این اطلاعیه ها در سامانه الکترونیکی ثنا برای آنها ارسال شود.

این کار نه تنها برای خود اصحاب دعوا، بلکه برای کارشناسان دادگستری، ضابطان، نمایندگان حقوقی اصحاب دعوا و دفاتر دادگستری، کار را سریع‌تر و راحت‌تر کرده است.

در واقع زیرساخت های این سامانه برای جلوگیری از ارسال نوتیفیکیشن به منازل افراد و تحویل مستقیم به صورت آنلاین به فرد در نظر گرفته شده بود. این همه اعلان ها را واقعی می کند.

اما آنچه مهم است بدانید این است که برای استفاده از خدمات سامانه آنلاین باید عضو باشید. برای این منظور می توانید از طریق آدرس های زیر در سامانه ثنا ثبت نام کنید:

سیستم سانا چیست؟

گفتیم قبل از راه‌اندازی سامانه ثنا، تمامی اخطاریه‌ها اعم از احضار و اخطاریه‌ها از طریق ماموران پست به منازل ارسال می‌شد و یا افراد باید شخصاً به دفتر مراجعه می‌کردند تا بتوانند علیه شخصی شکایت یا دادخواست ارائه کنند. به دادگاه رفت

این کار علاوه بر زمان بر بودن، مشکلات زیادی را نیز به همراه داشت. به عنوان مثال، ممکن است یک اعلان به موقع به دست فرد نرسد و غیره.

همانطور که در ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است و در بالا اشاره کردیم، قانونگذار قوه قضائیه را مکلف کرده است تا بستر الکترونیکی ایجاد و از طریق آن نسبت به صدور اسناد قانونی برای اصحاب دعوا یا نمایندگان قانونی آنها اقدام کند.

سرانجام در سال 95 قوه قضائیه سامانه ابلاغ الکترونیکی را با نام اختصاری «ثنا» راه اندازی کرد.

بخونیدش:  چرا وسایل ارتباطی با گذشت زمان تغییر کرده است

با تشکر از سامانه ثنا، اصحاب دعوا که ممکن است شاکی و متهم یا شاکی و متهم و وکلای آنها باشند، می توانند به آخرین اسناد دادگاه صادر شده و آخرین رأی صادره در پرونده خود مراجعه کنند.

بنابراین، آنها دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دادگاه یا دفاتر ثبت خدمات قضایی ندارند. هر چه این سیستم الکترونیکی بیشتر رشد کند، روش های قدیمی و حضوری منسوخ می شوند.

برای استفاده مردم از این سامانه، قوه قضائیه ثبت نام در سامانه ثنا را در زمان ثبت دادخواست یا شکایت یا برخی امور بانکی الزامی کرده است.

از سال 95 مردم می توانند تشریفات قانونی خود از قبیل ارسال درخواست و ثبت شکایات و نظارت بر آنها، تشکیل اظهارات و نظارت بر آنها، محاسبه هزینه دادرسی و … را انجام دهند.

چرا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟

به منظور امکان استفاده از خدمات آنلاین و غیرحضوری دادگستری و عدم مراجعه حضوری به دادگستری یا دفاتر اسناد قضایی برای اقداماتی از قبیل طرح شکایت و درخواست، پیگیری درخواست و شکایات، وصول اخطاریه. و احضار و غیره .، بهترین کار ثبت نام در سامانه ثنا است.

مهمترین نکته در جریان رسیدگی به پرونده این است که طرفین به موقع و شخصاً از اسناد دادگاهی که برای آنها صادر و برای آنها ارسال شده است مطلع شوند.

تا بتوانند در جلسه حضور یافته و با بررسی جزئیات و تنظیم مدارک خود از خود دفاع کنند. امروزه پس از راه اندازی سامانه ثنا هیچ اطلاعیه ای به صورت حضوری برای افراد ارسال نمی شود و تمامی ابلاغیه های دادگاه از سامانه ثنا به حساب کاربری افراد ارسال می شود.

حال برای بهره مندی مردم از این خدمات باید در سامانه ثنا ثبت نام کنند. بدون ثبت نام در سامانه ثنا و بدون حساب کاربری امکان دسترسی به آراء و اسناد قضایی صادره به صورت آنلاین وجود ندارد.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله قدم به قدم نحوه ثبت نام در سامانه ثنا را به شما بگوییم.

مزایای سیستم الکترونیکی سانا چیست؟

حتما قبلاً به مزایای سیستم ثنا پی برده اید. با این حال، در ادامه مزایای راه اندازی این سیستم را به صورت موردی بررسی خواهیم کرد.

مهم ترین مزیتی که برای سامانه ثنا می توان به آن اشاره کرد این است که دیگر لازم نیست مأموران وظیفه به درب منازل مردم رفته و اسناد قضایی صادر شده را به آنها تحویل دهند.

در روش سنتی اگر خود فرد حضور نداشت، مأموران ابلاغ باید برگه ابلاغ را به شخص دیگری تحویل می دادند که این امر می توانست مشکلات زیادی را ایجاد کند.

اگر در حال حاضر داشتن حساب کاربری در سامانه ثنا برای فردی کافی باشد، به راحتی می تواند تمامی نوتیفیکیشن هایی که برای وی صادر شده است را مشاهده کند.

ضمناً زمانی که اخطاریه جدیدی برای شخصی صادر می شود، پیامکی برای وی ارسال می شود که در این صورت باید به سامانه ثنا مراجعه و متن اخطاریه را مشاهده کند.

البته در این صورت باید مراقب پیامک های جعلی حاوی لینک و ارسال با شماره شخصی باشید.

یکی دیگر از مزایای سامانه ثنا برای سیستم قضایی کاهش قابل توجه هزینه ابلاغ بود. در واقع راه اندازی سامانه سانا هم هزینه های ارتباطی را کاهش داده و هم در زمان صرفه جویی کرده است.

اهداف راه اندازی سامانه ثنا چه بود؟

سامانه سانا به منظور دستیابی به اهداف زیر راه اندازی شد:

تسلیم و پیگیری اظهارنامه

هزینه روش را به صورت آنلاین محاسبه کنید

ثبت شکایت آنلاین

پیگیری و ارسال درخواست ها به صورت آنلاین

صرفه جویی در منابع انسانی و هزینه های ارسال پستی

ارتقای سطح کیفی سلامت قضایی و اداری

افزایش سطح رضایتمندی شهروندان و طرفین دعوی

از اتلاف وقت و به تعویق انداختن رویه ها خودداری کنید

افزایش سطح اثربخشی ابلاغ های واقعی و کاهش مشکلات ابلاغیه های قانونی

آیا ثبت سامانه ثنا در منزل امکان پذیر است؟

در همان سال های اول راه اندازی سامانه ثنا یعنی از سال 95 تنها یک راه برای ثبت نام در سامانه ثنا وجود داشت و برای ثبت نام در این سامانه باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر مراجعه می کرد. خدمات الکترونیک قضایی برای تکمیل مراحل و احراز هویت موفقیت آمیز آنها.

اما از ژانویه 2019 و با اپیدمی کرونا، قوه قضائیه به مردم اجازه داده است تا در منزل خود در سامانه ثنا ثبت نام کنند و به صورت آنلاین احراز هویت کنند.

ثبت نام در این سامانه به هیچ وجه سخت و پیچیده نیست و تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سایت sana.adliran.ir مراجعه کرده و گزینه ثبت ریسک شخص حقیقی را انتخاب کنید.

پس از آن باید تمامی مراحل را طی کرده و پس از پرداخت هزینه اندکی برای ثبت نام، مراحل احراز هویت را طی کنید.

بخونیدش:  چرا خلیج فارس ارزش فرهنگی و سیاسی دارد

برای احراز هویت باید عکس خود را با وب کم آپلود کنید و طبق توضیحات یک ویدیو از خود آپلود کنید. بدین ترتیب مراحل ثبت نام در سامانه خانه ثنا را تکمیل کرده اید.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا

از سال 95 که تاریخ راه اندازی سامانه ثنا بود، افراد برای ثبت نام در این سامانه باید با در دست داشتن مدارک هویتی به یکی از دفاتر خدمات قضایی شهرستان مراجعه می کردند تا مراحل ثبت نام برای آنها انجام شود. و آنها را شناسایی کنید. احراز هویت برای دادن

اما از دی ماه 1397 این عملیات توسط دادگستری آنلاین برای مردم امکان پذیر شد و از آن زمان سایر افراد می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

هم اکنون برای اینکه بتوانید به راحتی در منزل و با سیستم خود در سامانه ثنا ثبت نام کنید، راهنمای تصویری گام به گام ثبت نام را در اختیار شما قرار داده ایم. فقط مراحل نشان داده شده در تصویر را دنبال کنید.

مرحله اول: قدم اول وارد شدن به سایت ثنا به آدرس sana.adliran.ir است تا صفحه اصلی سایت برای شما باز شود. اکنون باید گزینه ثبت نام با ریسک شخص حقیقی را انتخاب کنید.

مرحله دوم: اکنون در این مرحله پس از انتخاب گزینه فوق، باید اطلاعات هویتی خود را که شامل کد ملی، تاریخ دقیق تولد، شماره سریال شناسنامه و کد امنیتی که مطابق تصویر زیر به شما اختصاص داده شده است، وارد نمایید. روی گزینه ادامه کلیک کنید.

مرحله سوم: پس از وارد کردن اطلاعات درخواستی و فشار دادن ادامه، صفحه جدیدی شامل شرایط و ضوابط استفاده از سامانه ثنا برای شما باز می شود. تمامی این شرایط و قوانین را بخوانید و در پایان گزینه تایید را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: در این مرحله برخی از مشخصات شناسنامه شما وارد شده و قابل تغییر نیست. حال باید قسمت هایی که مطابق شناسنامه شما پر نشده است را پر کنید و سپس روی گزینه مرحله بعدی کلیک کنید.

مرحله 5: پس از اتمام مرحله قبل، نوبت به پر کردن مشخصات خود می رسد. شماره تلفن ثابت و شماره موبایل خود را در کادرهای مشخص شده وارد کنید، سپس دکمه مرحله بعد را انتخاب کنید. در صورت تمایل می توانید ایمیل خود را نیز وارد نمایید.

مرحله ششم: در مرحله ششم باید اطلاعات محل سکونت خود که می تواند محل سکونت یا محل کار شما باشد را در فیلدهای مربوطه وارد کرده و در پایان گزینه step next را انتخاب کنید.

مرحله هفتم: پس از وارد کردن اطلاعات اقامتی، حال در این مرحله باید سطح تحصیلات و همچنین شغل خود را وارد کرده و بر روی گزینه ذخیره اطلاعات اولیه کلیک کنید.

مرحله هشتم: در این مرحله باید هزینه ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا را پرداخت کنید که مبلغ 9000 تومان می باشد. به سادگی یکی از کارگزاران موجود در تصویر را انتخاب کرده و دکمه پرداخت را انتخاب کنید.

مرحله نهم: پس از انتخاب یکی از کارگزاران، باید به صفحه پرداخت رفته و اطلاعات کارت اعتباری خود را وارد کنید تا هزینه ثبت نام از آن کسر شود.

ثبت نام شما در سامانه ثنا به همین راحتی انجام شد. اکنون پس از پرداخت هزینه باید احراز هویت خود را انجام دهید، برای این کار فقط باید با دوربین موبایل یا وب کم لپ تاپ از خود عکس بگیرید به گونه ای که صورت شما با نقطه مشخص شود.

پس از تایید عکس شما، صفحه ای باز می شود که باید امضای خود را در آن ذخیره کنید. تنها بهانه این است که امضای خود را در صفحه بکشید.

پس از آن یک جمله به شما داده می شود که باید گزینه ضبط ویدیو را انتخاب کنید و این جمله را در ویدیو تکرار کرده و ارسال کنید.

مراحل ثبت نام شما در سامانه ثنا به پایان رسیده است.

نصب نرم افزار سانا بر روی تلفن همراه

اگر گوشی هوشمند دارید و می خواهید نرم افزار ثنا را روی گوشی خود نصب کنید، باید گفت که بسیار ساده است.

فرقی نمی کند سیستم عامل گوشی موبایل شما اندروید باشد یا iOS، در هر دو صورت باید به آدرس eblagh.adliran.ir مراجعه کرده و گزینه دانلود نرم افزار سیستم ثنا را انتخاب کنید. (مطمئن شوید که گزینه انتخاب شده با سیستم عامل شما سازگار است.) سپس آن را روی موبایل خود نصب کنید.

کار با نرم افزار موبایل ثنا بسیار ساده و بدون پیچیدگی است و همه می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. اگر شخص حقیقی هستید برای ورود به سامانه فقط به کد ملی و رمز عبور خود نیاز دارید.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره حقوقی یا تماس با وکیل متخصص در اختلافات خود، می توانید از طریق سیستم حقوقی بنیاد وکلا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا