چرا باید سر مار را له کرد

چیزهای زیادی در مورد مارها وجود دارد که شاید برای کسی جذاب نباشد، اما برخی از این حقایق قطعا ارزش خواندن دارند.

سر بریده مار مرده حتی چند ساعت بعد از مرگ هم می تواند گاز بگیرد! این نوع نیش ها معمولاً می توانند مقدار زیادی سم را به بدن قربانی تزریق کنند.

مارها در 70 میلیون سال پیش پاهای عقبی خود را در آناتومی خود داشتند و به تدریج در طول تکامل آنها را از دست دادند.

اینکه کدام “خطرناک ترین مار” در نظر گرفته می شود به مراقبت های بهداشتی کشور مربوطه و در دسترس بودن پادزهر پس از گزش بستگی دارد. با این معیارها خطرناک ترین مار دنیا افعی جعفری است که سالانه بیش از هر گونه مار دیگری انسان را نیش زده و منجر به مرگ آنها می شود.

مارها در همه جای کره زمین به جز ایرلند، ایسلند، نیوزلند و در قطب شمال و جنوب زندگی می کنند.

از حدود 725 گونه مار سمی در جهان، 250 گونه می توانند با یک نیش انسان را بکشند.

مارها حدود 100 میلیون سال پیش از یک جد خزنده چهار پا – به احتمال زیاد یک مارمولک کوچک خشکی – تکامل یافته اند. در برخی گونه ها مانند پیتون ها و بوآها، آثاری از پاهای عقبی باقی می ماند.

ترس از مار (اپیوفوبیا یا هرپتوفوبیا) یکی از رایج ترین فوبیاها در سراسر جهان است. حدود 1/3 از کل انسان های بالغ افعیدیوفوبیک هستند و از مارها می ترسند.

دانشمندان بر این باورند که انسان به طور طبیعی مستعد ترس از مار است و این ترس در طول تکامل در انسان ایجاد شده است.

  5 مار سمی برتر جهان شامل تایپان غربی، مار قهوه ای شرقی، تایپان ساحلی، مار ببر و مار ببر سیاه است.

  هر چه بدن مار گرمتر باشد، سریعتر می تواند طعمه خود را هضم کند. معمولاً 3 تا 5 روز طول می کشد تا مار بتواند غذایی که خورده را هضم کند. برای مارهای بزرگی مانند آناکوندا، هضم طعمه ممکن است هفته ها طول بکشد.

  برخی از حیوانات، مانند میمون‌های دماغ بلند، در برابر سم مار مصون هستند.

  برای جلوگیری از شکارچیان، برخی از مارها ممکن است هر زمان که بخواهند مدفوع کنند. این نوع خاص از مارها آنقدر سریع کثیف و بدبو می شوند که شکارچی مجبور به فرار می شود!

  سنگین ترین مار دنیا آناکوندا است. این مار معمولاً بیش از 270 کیلوگرم وزن دارد و طول آن به بیش از 9 متر می رسد. قربانیان این مار معمولاً بزرگ هستند، مانند آهو، جگوار، گوسفند و حیوانات هم اندازه.

  مار کور برهمن یا مار گلی تنها گونه مار است که فقط جنس ماده دارد و بنابراین برای تولید مثل نیازی به جفت گیری ندارد. همچنین در بین انواع گونه ها گسترده ترین است.

  در حالی که انسان ها 24 دنده در سینه خود دارند، برخی از مارها می توانند بیش از 400 دنده داشته باشند.

  اعتقاد بر این است که مامبای سیاه پیشرفته ترین تکامل سیستم انتقال زهر را در میان همه گونه های مار دارد. این مار خطرناک می تواند تا 12 بار متوالی حمله کند، اگرچه یک حمله و نیش زدن برای کشتن یک انسان بالغ کافی است.

  تایپان غربی سمی ترین مار دنیاست، یعنی خطرناک ترین مار را دارد و هنگام گاز گرفتن بیشترین سم را به بدن قربانی تزریق می کند. کیسه های سم می توانند سم کافی برای کشتن 80 انسان بالغ را در خود نگه دارند.

  در حالی که تایپان غربی سمی ترین مار جهان است، اما می توان گفت آرام و حتی خجالتی است!

  مار کشنده سریعترین حمله را در بین مارهای جهان دارد. او می تواند در کمتر از 0.15 ثانیه حمله کند، سم خود را تزریق کند و بلافاصله به حالت حمله بازگردد.

  مارها گوش خارجی یا لاله گوش ندارند. به جای پوست، ماهیچه ها و استخوان های جمجمه، ارتعاشات صوتی به گوش داخلی آنها می رسد.

  برخی از مارها تا زمانی که منفجر شوند می خورند و این یک استعاره نیست! به عنوان مثال، یک پیتون 4 متری پس از تلاش برای خوردن یک کروکودیل 2 متری منفجر شد. این مار در حالی پیدا شد که دم تمساح از وسط بدنش بیرون زده بود و سرش در حین انفجار به مکان نامعلومی پرتاب شده بود.

  کلمه “مار” از ریشه پروتو-هندو اروپایی “sneg” به معنای خزیدن گرفته شده است.

  جغجغه مار زنگی از حلقه هایی از کراتین تشکیل شده است که همان ماده ای است که در مو و ناخن انسان یافت می شود. هر بار که مار زنگی پوست خود را می اندازد، حلقه جدیدی به حلقه های زنگ آن اضافه می شود.

  به گفته بومیان آمریکا، هیچ چیز زیباتر از دم مار در زنگ نیست.

  برخی از مارها بیش از 200 دندان دارند. از دندان ها برای جویدن استفاده نمی شود، بیشتر برای جلوگیری از فرار طعمه از دهان مار و برگشتن به عقب استفاده می شود.

  تقریباً 500 نوع و 3000 گونه مختلف مار وجود دارد که همگی به عنوان شکارچی طبقه بندی می شوند.

  پل روزولی، طبیعت شناس، تلاش کرد تا اولین فردی باشد که در سال 2014 توسط یک آناکوندا بلعیده شد و زنده ماند. با اینکه لباس مخصوصی از فیبر کربن به تن داشت و مجهز به سیستم تنفس، دوربین و سیستم ارتباطی بود، اما در نهایت این آزمایش را لغو کرد. چون احساس می کرد آناکوندا در حال انقباض استخوان هایش را می خورد!

  پنج گونه شناخته شده از مارهای پرنده وجود دارد. با طول بیش از یک متر، برخی از آنها می توانند تا صد متر در هوا پرواز کنند.

  فلس ها تمام بدن مار، حتی چشم هایش را می پوشاند. فلس ها قطعات ضخیم و سفت پوستی هستند که از کراتین ساخته شده اند که قبلاً گفته شد مو و ناخن انسان نیز از این ماده ساخته شده است.

  رایج ترین مار در آمریکای شمالی مار گارتر است. این مار نیز خزنده بومی ایالت ماساچوست آمریکا است. قبلا تصور می شد که این مار غیر سمی است، اما در واقع یک نوروتوکسین خفیف تولید می کند که برای انسان بی ضرر است.

  مارها مانند پستانداران آب نمی نوشند. روشی که آنها استفاده می کنند این است که سر خود را زیر آب می گذارند و از گلوی خود برای پمپاژ آب به معده خود استفاده می کنند.

  دندان نیش مار معمولاً حدود 10-6 هفته طول می کشد. هنگامی که نیش از بین می رود، می افتد و دیگری به جای آن رشد می کند.

  از آنجایی که انتهای زبان مار دوشاخه است و دو شاخه دارد، دو سر زبان می تواند مقادیر مختلفی از مواد شیمیایی را بچشد. در واقع، مار می تواند انواع چیزها را با زبانش «بو» کند و حتی می تواند تشخیص دهد که بو از کدام جهت می آید. بو با استفاده از سوراخ های سقف دهان تفسیر و شناسایی می شود.

  مقدار غذایی که یک مار می خورد تعیین کننده تعداد بچه هایی است که مار به دنیا می آورد. مار آرافورا خیلی کم غذا می خورد و هر ده سال فقط یک تخم می گذارد.

  در حالی که مارهای کوچک مانند مارهای درختی از زبان و حس بویایی خود برای یافتن طعمه استفاده می کنند، مارهای بزرگتر مانند مارهای بوآ سنسورهای گرما در بدن خود دارند و از آن برای یافتن طعمه استفاده می کنند.

  معمولاً مارها فقط به 6 تا 30 وعده غذایی در سال نیاز دارند تا زنده و سالم بمانند.

  مارها دوست دارند در جاده ها و مناطق صخره ای دراز بکشند. زیرا سنگ و آسفالت گرمای خورشید را جذب می کند و مار از آن برای گرم کردن بدن خود استفاده می کند. استفاده از این سطوح به سرعت مار را گرم می کند تا بتواند به اطراف حرکت کند. اگر دما به کمتر از 10 درجه سانتیگراد برسد، عملکرد بدن مار دچار مشکل می شود.

  مار کبری موزامبیکی می تواند سم را در فاصله دو و نیم متری و بدون توجه به وضعیت بدنش تف کند. معمولاً سم به سمت چشمان قربانی هدایت می شود.

  مارها توانایی جویدن ندارند، بنابراین باید غذای خود را به طور کامل ببلعند. به دلیل داشتن آرواره های انعطاف پذیر، آنها می توانند دهان خود را کاملا باز کنند و حیواناتی را چند برابر اندازه خود ببلعند.

  مار برای جلوگیری از خفگی هنگام بلعیدن طعمه بزرگ، انتهای نای را مانند غواصی از دهان بیرون می‌کشد.

  افعی گابون دارای طولانی ترین دندان نیش در بین گونه های دیگر است. گزش این مار پنج سانتی متر است.

  آناکونداها می توانند نفس خود را تا 10 دقیقه زیر آب نگه دارند. همچنین مانند تمساح، محل سوراخ‌های بینی و چشم‌های آناکوندا به گونه‌ای است که می‌تواند قسمت کوچکی از سر خود را بالای آب نگه دارد که استتار و روند شکار را بسیار تسهیل می‌کند.

  طولانی ترین مار ثبت شده مار پیتون مشبک است. طول این مار می تواند به بیش از 10 متر برسد، این اندازه به گونه ای است که می تواند گوسفند، آهو یا حتی انسان را به راحتی و بدون هیچ مشکلی ببلعد.

  مارهای دریایی با دم پارو مانند خود می توانند بیش از صد متر در عمق اقیانوس شیرجه بزنند.

  اگر مار بلافاصله بعد از خوردن احساس خطر کند، می تواند به سرعت از غذایی که خورده انرژی جذب کند تا بتواند از جایی که احساس خطر می کند فرار کند.سیستم گوارشی مار می تواند هر چیزی را به جز مو، پر و پنجه بخورد.

  مارها پلک ندارند. در عوض، یک ترازو شفاف به نام بریل از چشم آنها محافظت می کند. مارها چشمانی تیزبین دارند و می توانند به خوبی ببینند، به خصوص اگر چیزی که به آن نگاه می کنند متحرک باشد.

  مارها با چشمان باز می خوابند.

  طولانی ترین مار “سمی” جهان مار شاه مار آسیایی است. طول این مار به شش متر می رسد، به اندازه انسان می رسد، با صدای بلند غرش می کند و به اندازه ای سم تزریق می کند که یک فیل را بکشد.

  اعتقاد بر این است که شاه کبرا یکی از باهوش ترین مارها است. بر خلاف بسیاری از مارها که به بچه های خود اهمیت نمی دهند، شاه مارها والدین محتاط هستند که به شدت از تخم های خود در برابر حمله محافظت می کنند.

  همه مارها نیش ندارند. فقط مارهایی که طعمه خود را با سم می کشند نیش دارند. هنگامی که دندان نیش استفاده نمی شود، مار آنها را در سقف دهان خود جمع می کند، به جز مار مرجانی که دندان هایش تا نمی شود.

  گاهی اوقات مارهای سمی به طور تصادفی خود را نیش می زنند و می میرند.

  مارهای فیل کاملاً آبزی هستند و توانایی خزیدن در خشکی را ندارند. چون زیر بدنشان فلس نیست. در عوض، فلس‌های بزرگ و قلاب‌دار روی پوست آن‌ها وجود دارد که به آن‌ها کمک می‌کند موجودات لغزنده را در زیر آب نگه دارند و از فرار شکار جلوگیری کنند.

  کوتاه ترین مار شناخته شده مار پنبه ای است. طول این مار حدود ده سانتی متر است و در جزیره باربادوس یافت می شود. این مار به نازکی یک رشته پاستا است و از موریانه ها و لارو حشرات تغذیه می کند.

  در سال 2009، یک کارگر مزرعه در شرق آفریقا پس از اینکه به طور تصادفی روی یک مار بزرگ قدم گذاشت، از یک نبرد حماسی 3 ساعته با یک مار پیتون سه متری جان سالم به در برد. مار دور مرد حلقه زد و او را به داخل تنه درخت کشید. این مرد توانست پیراهن خود را دور دهان مار ببندد تا بلعیده نشود، سپس با تلفن همراه خود با پلیس تماس گرفت و درخواست کمک کرد و در نهایت نجات یافت.

  زهر افعی برزیلی برای درمان فشار خون بالا استفاده دارویی دارد.

  کلمه “کبرا” به معنای “کلاهدار” است. برخی از مارهای کبرا نقاط بزرگی در پشت سر خود دارند که شبیه چشم است، بنابراین ممکن است حتی اگر چیزی پشت سرشان باشد احساس خطر کنند.

  قربانیان انسان مار کبرا سی دقیقه پس از گاز گرفتن نفس خود را متوقف می کنند.

  برخی از مارهای بیابانی مانند پیتون آفریقایی در گرمترین بخش تابستان صحرا به خواب زمستانی می روند. این خواب تابستانی شبیه خواب زمستانی است.

   مامبای سیاه سریعترین مار جهان پس از شاه کبرا و دومین مار سمی طولانی جهان است. این مار در شرق آفریقا یافت می شود و سرعت آن به 19 کیلومتر در ساعت می رسد. رنگ این مار سبز زیتونی است اما نام انتخابی مربوط به رنگ داخل دهان آن است که سیاه و سفید است. سم این مار بسیار کشنده است و بدون پادزهر، قربانی انسانی این مار پس از 7-15 ساعت می میرد.

   اگرچه سرعت رشد یک مار با بالغ شدن کاهش می یابد، اما هرگز متوقف نمی شود.

   کسانی که مار را با فلوت کنترل می کنند از صدای فلوت استفاده نمی کنند. مار در واقع به پاهای شخص و حرکت فلوت واکنش نشان می دهد نه صدا.

   اکثر مارها برای انسان مضر نیستند و با کنترل جمعیت موش ها، موش های صحرایی و پرندگان به تعادل اکوسیستم کمک می کنند.

   بزرگترین فسیل مار کشف شده متعلق به تیتانوبوا است. این مار بیش از 60 میلیون سال پیش می زیسته و طول آن به بیش از 15 متر می رسد. کروکودیل ها و لاک پشت های غول پیکر با وزن بیش از 20 نفر قربانی این مار شدند.

   مارهای دو سر مانند دوقلوهای به هم چسبیده هستند. یک جنین شروع به تقسیم سلول ها برای ایجاد دوقلوهای همسان می کند، اما این روند کامل نیست. این مارها به ندرت در طبیعت زنده می مانند، زیرا این دو سر حواس جداگانه ای دارند، بنابراین برای غذا می جنگند و ممکن است یکی سعی کند دیگری را بخورد.

   مارها را می توان به دو قسمت تقسیم کرد: مارهای اولیه و مارهای واقعی (عادی). مارهای ابتدایی مانند مارهای کور، کرم مارها و مارهای رشته ای قدیمی ترین شکل مارها را نشان می دهند. مارهای واقعی مانند مارهای موش و شاه مارها تکامل یافته تر و فعال تر هستند.

   قدیمی ترین سند مکتوب در توصیف مارها یک لوح پاپیروس در بروکلین است که یک پاپیروس پزشکی است. قدمت این لوح به مصر باستان (450 قبل از میلاد) برمی گردد.

   تقریباً 70 درصد مارها تخم می گذارند که به طور طبیعی به آنها تخمگذار می گویند. 30 درصد باقی مانده که اغلب در آب و هوای سردتر زندگی می کنند، حاصلخیز هستند. زیرا محیط سرد برای رشد و سلامت تخمک در خارج از بدن مناسب نیست.

   اکثر مارها دارای ریه راست بلند هستند و برخی حتی دارای ریه سوم هستند. مارها حس چشایی ندارند و بیشتر اعضای بدن آن ها به صورت یک خط در امتداد بدن قرار گرفته اند.

   نادرترین و در معرض خطرترین مار دنیا مار سنت لوسیا است. از این مار فقط 18 تا 100 عدد باقی مانده است.

   مارها سالانه بیش از 40000 نفر را می کشند. با این حال، با احتساب حوادث گزارش نشده، این تعداد ممکن است بیش از 100000 نفر باشد.حدود نیمی از این مرگ و میرها مربوط به هند است.

   در برخی از فرهنگ ها، مار را یک غذای خوشمزه می دانند. به عنوان مثال، سوپ مار بیش از 2000 سال است که یک غذای معروف کانتونی بوده است.

   در برخی از کشورهای آسیایی اعتقاد بر این است که نوشیدن خون مارها، به ویژه مار کبرا، مردانگی جنسی را افزایش می دهد. خون معمولاً از یک مار زنده گرفته می شود و سپس با الکل مخلوط می شود.

   در ایالات متحده، از هر 37500 نفر کمتر از 1 نفر سالانه توسط مارهای سمی گزیده می شوند. (7000-8000 نیش در سال) و از هر 50 میلیون نفر تنها 1 نفر بر اثر گزش مار می میرند (5-6 مرگ در سال). در ایالات متحده احتمال مرگ یک فرد بر اثر صاعقه 9 برابر بیشتر از مارگزیدگی سمی است.

   نماد مار یکی از گسترده ترین و قدیمی ترین نمادهای فرهنگی تاریخ است. مارها اغلب نمایانگر دوگانگی خیر و شر و زندگی و مرگ هستند.

   همچنین بخوانید: فال چینی سال مار
   چرا عاشق میشویم؟
   دانستنی های جالب درباره باکتری ها
   از بین بردن خراش روی چرم، فلز، چوب، پلاستیک و شیشه
   کشنده ترین حیوانات جهان

   در این قسمت از مقالات Happy Pet قصد داریم در مورد مارهای خانگی آموزش دهیم، برای اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

   آموزش مار گرفتن چیست؟

   اولین قدم برای گرفتن مار، تشخیص سمی بودن یا نبودن مار است. اگر حیوان غیر سمی باشد استرس کمتری در حین زایمان ایجاد می شود و اگر حیوان سمی باشد باید بسیار مراقب بود. یکی از راه های تشخیص مارهای سمی و غیر سمی این است که گونه های سمی بسیار آهسته حرکت می کنند و سرهای مثلثی دارند اما گونه های غیر سمی بسیار سریع هستند و چشمانی گرد دارند. مرحله دوم این است که مار را به جایی هدایت کنید که بتوانید حرکات آن را کنترل کنید، برای این کار می توانید از یک تکه چوب استفاده کنید. مرحله سوم گرفتن حیوان است که به دو صورت انجام می شود، روش اول با دست و روش دوم با چوب است که بستگی به مهارت فرد دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید ویدیوهای آموزش مار را در YouTube Happy Pet مشاهده کنید.

   یک مار خانگی تربیت کنید

   برخی از گونه های مارها بی خطر هستند و برخی از انسان ها از آنها محافظت می کنند. حال در مورد آموزش مار خانگی برای انجام حرکات باید گفت که ابتدا نژادی را انتخاب کنید که قابل آموزش باشد سپس با خلق و خوی حیوان خانگی خود آشنا شوید سپس شروع به آموزش خود کنید. به خاطر داشته باشید که از آنجایی که مارها حافظه کوتاهی دارند، باید حوصله زیادی هنگام تمرین داشته باشید و تمرین را مدام تکرار کنید.

   دوره شکار مار

   از آنجایی که مارها بسیار خطرناک و کشنده هستند و بیشتر آنها سمی هستند، اگر می خواهید این حیوانات را بگیرید باید در این امر مهارت داشته باشید و همچنین آموزش های لازم را به خاطر بسپارید. در قسمت قبل آموزش شکار مار را به طور کلی شرح دادیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید فیلم آموزش شکار مار موجود در اینترنت را مشاهده کنید. این ویدیوها به شما در یادگیری شکار مار کمک می کند.

   یاد بگیرید مار را با دست بگیرید

   یکی از روش های صید مار با دست است، در این زمینه باید گفت که انسان باید انتهای بدن حیوان را با دست راست بگیرد. به طوری که 20 سانتی متر از انتهای بدن فاصله داشته باشد و به دم نرسد، زیرا اگر از دم آن ها بگیرید، احتمال کنده شدن دم وجود دارد و همچنین احتمال چرخش مار به سمت شما وجود دارد. مار را روی زمین بگذارید و پای چپ را روی سر حیوان قرار دهید و به سرش فشار کمی وارد کنید سپس با انگشت شست دست چپ سر حیوان را فشار دهید و با انگشت اشاره فک حیوان مار را بگیرید و فشار دهید. پس از کنترل سر، مار دیگر خطرناک نیست، بنابراین انتهای بدن حیوان را با دست راست خود بگیرید و آن را بالا بیاورید. فیلم نحوه گرفتن مار با دست را می توانید در اینترنت مشاهده کنید، این کلیپ ها به شما کمک زیادی می کند.

   پیدا کردن سوراخ مار را بیاموزید

   یافتن سوراخ این حیوانات به مهارت و آموزش زیادی نیاز دارد تا بتوانید این مهارت را بیاموزید و تجربه سایر افراد در این زمینه را به دست آورید، پیشنهاد می کنیم کلیپ ها و فیلم های اینترنتی در این زمینه را مشاهده کنید. منتشر شده است. در این کلیپ ها نحوه یافتن لانه و سوراخ این حیوانات به خوبی آموزش داده شده است.

   نحوه گرفتن زهر مار را بیاموزید

   مارها بسیار کشنده و خطرناک هستند، با این حال سم آنها در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد و خواص زیادی دارد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد زهر آنها را به صورت قانونی و غیرقانونی می گیرند. اگر قصد برداشت زهر مار را دارید ابتدا باید آموزش های لازم در این زمینه را بیاموزید زیرا این کار بسیار حساس است و نیاز به تجربه و آموزش زیادی دارد. آموزش مار کبری را می توانید از اینترنت دانلود کنید، این آموزش ها به شما کمک می کند.

   جدول اطلاعات

   جدول زیر برای آموزش مار موجود است:

   موضوع آموزش ماروسایل مورد نیازشن کش، بیل و بیلچه، چراغ قوه و نورافکن، تور دستی، پنستغذای مار حشرات، تخم پرنده، مارمولکبیماری های مارآبسه، بی اشتهایی و …قیمتبا مشاوران ما تماس بگیرید

   وسیله ای برای گرفتن مار

   هنگام شکار و صید مارها باید وسایل لازم و ضروری را به همراه داشته باشید تا صید این حیوانات برای شما آسان شود. رایج ترین این ابزارها بیل، بیل، چراغ قوه و نورافکن، توری دستی، موچین، کمند، میله، قلاب، انبردست پیشرفته، کیسه پارچه ای و جعبه است. همچنین برای تهیه یکی از این دستگاه ها می توانید با شماره درج شده در سایت هپی پت تماس بگیرید، مشاوران ما شما را در این امر راهنمایی خواهند کرد.

   سوالات متداول

   برای آموزش مار باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

   اگر می خواهید مار خود را تربیت کنید، ابتدا باید گونه ای را انتخاب کنید که قابل تربیت باشد، سپس خلق و خوی حیوان خانگی خود را بشناسید و در حین آموزش صبور باشید و آموزش های لازم را مدام تکرار کنید.

   روش گرفتن مار به چند صورت است؟

   این کار معمولا به دو صورت با دست یا با چوب انجام می شود.

   به چه دلیلی افراد به گرفتن سم مار می‌ پردازند؟

   در این زمینه باید گفت که سم مار در بسیاری از موارد استفاده می شود و به همین دلیل برخی افراد قانونی یا غیر قانونی اقدام به انجام آن می کنند.

   بهترین روش برای آموزش پیدا کردن سوراخ این جانوران چیست؟

   بهترین راه تماشای کلیپ هایی است که مردم در این زمینه در اینترنت قرار داده اند زیرا در این کلیپ ها آموزش های لازم در این زمینه گنجانده شده است.

   4/5 – (25 امتیاز)

بخونیدش:  چرا وقتی وارد تلگرام طلایی میشم میاد بیرون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا