چرا باید شب یلدا هندوانه خورد|


|


کد خبر:
۹۳۵۳۷۴


ارسال به دیگران


|


پرینت

هندوانه یکی از ارکان اصلی سفره یلدا است که همیشه به زیبایی تزیین شده است، اما چرا هندوانه؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

به گزارش بارنا؛ به هر کجای کشور که نگاه کنید، یلدا نشینی سنت خاص خود را دارد، هرچند معلوم نیست آداب و رسوم این شهرک ها تا کی پابرجاست و این روزها مردم محلی تا چه اندازه این آداب و رسوم را می شناسند!

شب یلدا در برخی شهرها مانند اصفهان، دامغان و روستاهای آن با هندوانه، انار و انگور اهمیت دارد، اما برای پذیرایی از میهمانان به صورت آونگ و همراه با میوه های خشک مصرف می شود.

در تالش در شب چله (یلدا) 40 نوع غذا باید خورد. در اردبیل و آذربایجان هموطنان آذری ماستی شبیه پنیر می خورند و معتقدند خوردن ماست بریده در شب یلدا بدن را در برابر گرما و سرمای زمستان مقاوم می کند.

در کمره یا خمین انگور سبز بسته می خورند، کدو تنبل و گندم کبابی می پزند. در سنندج زنان کرد خربزه ترشی شبت می گذارند و در محلات رسم است سفره ای با «هفت ظرف» می چینند که در آن از هفت نوع غذا استفاده می شود که عبارتند از: سنجد، سیب، سماق، سه سینه. ، سمنو، سرکه و سبزی!

اما چیزی که در شب یلدا در اکثر شهرها و شهرستان ها طرفدار دارد، سفره رنگارنگی است که میوه هایی مانند هندوانه و انار را به عنوان غذای اصلی آن به کار می برند.

مراسم یلدا، اگر بتوان آن را جشن نامید، یک آیین خانوادگی است و مجالس و محافل منحصر به اقوام و دوستان نزدیک است. در کتب و اسناد تاریخی هیچ اشاره ای به مراسم شب یلدا نشده است. ابوریحان بیرونی از جشن اول آذرماه به نام خرم روز در حکومت و پادشاهی یاد می کند. خبری از شب یلدا نیست و شاید دلیلی بر خانوادگی و عمومی بودن و غیر رسمی بودن جشن یلدا باشد.

چرا در شب یلدا هندوانه می خوریم؟

آیین و جشن شب یلدا یا شب بزرگ چله هنوز در تمام سرزمین های باستانی ایران و در همه اقشار و خانوارها برقرار است.

یلدا جشن و جمع خانوادگی است. اقوام عصر یلدا در خانه بزرگ خانواده جمع می شوند و در سرمای اوایل زمستان دور صندلی می نشینند و تا نیمه شب میوه و آجیل می خورند و به فال حافظ گوش می دهند.

هندوانه؛ یکی از ارکان اصلی سفره یلدا همیشه جذاب تزیین می شود، اما چرا هندوانه؟

هندوانه یادآور گرما و گرمای تابستان است. اعتقاد بر این است که اگر در شب یلدا هندوانه بخورید، در طول زمستان دچار سرماخوردگی و بیماری نمی شوید و این باور با خواص هندوانه سرشار از ویتامین های A، B و C همخوانی دارد.

ارزش تغذیه ای هندوانه :

90 درصد بافت هندوانه را آب تشکیل می دهد. بنابراین در رفع تشنگی بسیار مفید است. به دلیل وجود آب فراوان در این محصول مصرف آن برای پیشگیری و از بین بردن سنگ کلیه بسیار توصیه می شود. هندوانه منبع غنی از بتاکاروتن و لیکوپن است که آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و همانطور که ثابت شده آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از بروز سرطان در انسان جلوگیری می کنند، از این رو این باور وجود دارد که با خوردن هندوانه احتمال ابتلا به بیماری ها کمتر می شود. . مزیت ما در وجود این آنتی اکسیدان ها نهفته است.

هندوانه از بروز آسیب های پوستی در اثر نور جلوگیری می کند. موجب دفع بیشتر و سریع مواد زاید از بدن می شود و به شادابی و طراوت پوست می انجامد. درصد کمی قند دارد و میزان کالری آن بسیار پایین است.

بسیاری از خانواده ها برای لذت بردن و تزیین سفره زیبای «شب یلدا» به طراحی و تزیین میوه ها به خصوص هندوانه می پردازند و آن ها را در اشکال و طرح های مختلف درست می کنند.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف است


ارسال به دیگران

چرا باید در شب یلدا هندوانه بخوریم؟ خوردن هندوانه در شب یلدا یکی از رسوم ایرانیان از قدیم الایام بوده است، اما چرا این رسم همچنان پابرجاست؟ معمولاً پشت این آداب و رسوم و آیین های قدیمی مجموعه ای از باورها و باورهای سنتی نهفته است که برای قرن ها به قوت خود باقی مانده است. در این مقاله سرویس سبک زندگی به توضیح چرایی خوردن هندوانه در شب یلدا و تاریخچه و فلسفه خوردن هندوانه در شب چله می پردازیم و همچنین یاد می گیریم که چگونه فال هندوانه را در شب یلدا بدست آوریم. این مطلب را از مجله کوروش دنبال کنید.

بخونیدش:  چرا در ناحیه معتدل و نیمه خشک کوهستانی امکان کشت دیم وجود دارد

رسم هندوانه خوردن در شب یلدا

آداب و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف ایران تا حدودی متفاوت است. بخشی از این آیین‌ها را می‌توان به تفریحات خاص شب یلدا که گاه منطقه‌ای به منطقه‌ای متفاوت است، جستجو کرد.

اما برخی از این آداب و رسوم در سراسر ایران رواج یافته است، مانند گرفتن فال حافظ در شب یلدا و خوردن میوه هایی مانند انار، هندوانه و تنقلات مانند آجیل. هر کدام از این تفریحات و غذاها جزو نمادهای شب یلدا هستند و فلسفه ای دارند که شاید کمتر کسی آن را بشناسد.

هندوانه و پیوند آن با گردی زمین

یکی از دلایلی که در شب یلدا هندوانه می خوریم ظاهر آن است که ما را به یاد زمین می اندازد. گرد بودن هندوانه این تصور را ایجاد می کند که با کره ای سبز رنگ روبرو هستیم. رنگ سبز هندوانه یادآور و نماد رفاه و زندگی روی زمین است.

اگرچه تصور می شود که زمین کروی و گرد است، جدید است، اما ایرانیان باستان بر این باور بودند که زمین گرد است، که حتی در روایات دیگر مانند شناور گذاشتن سیب در زمین، آب در هنگام قرار دادن زمین دیده می شود. . نقاشی هفت سین.

هندوانه و زمین نماد باروری در شب یلدا است

از سوی دیگر زمین در باور ایرانیان باستان نمادی از باروری بوده و برای ایرانیانی که از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می کردند اهمیت خاصی داشت. تا آنجا که سپندارمذ، خدای نگهبان زمین، یکی از خدایان مهم ایرانیان باستان به شمار می رفت که مورد استناد قرار می گرفت. در میان تمام میوه های شب یلدا، هندوانه تنها نماد میوه زمین است.

رنگ سبز هندوانه نمادی از زمین و رفاه است

اصرار بر انتخاب هندوانه سبز تنها با بلوغ این میوه مرتبط نیست. یکی از دلایل خوردن هندوانه در شب یلدا این است که سبزه نماد رفاه و زندگی روی زمین است.

رنگ قرمز هندوانه و نمادهای آن

اگرچه گاهی اوقات هندوانه هایی با رنگ قرمز کمتر می توانند طعم شیرینی داشته باشند، هندوانه رسیده به دلیل رنگ قرمزش شناخته می شود. هر چه هندوانه قرمزتر باشد احتمال رسیده بودن آن بیشتر است.

یکی از دلایلی که در شب یلدا هندوانه می خوریم، شیرینی هندوانه است. این رنگ قرمز نماد عشق، دوستی، رفاه، آسودگی و زندگی آرام در سایه رفاه و سرسبزی است.

بیشتر بخوانید: 11 روش حرفه ای برای تشخیص هندوانه قرمز و شیرین

گرد هندوانه؛ یادآور کروی بودن زمین

اگر نگاهی به دیگر میوه های استفاده شده در شب یلدا بیندازید، میوه انار را نیز می بینید که با ویژگی هایی مشابه هندوانه به شدت در دکوراسیون سفره شب یلدا کاشته شده است. انار با رنگ قرمز و ظاهر کروی خود کروی بودن زمین را نشان می دهد و به ما یادآوری می کند. معمولاً در این عصر از میوه های گرد سر سفره استفاده می شود.

رنگ سفید هندوانه ای؛ نماد صلح و هماهنگی

بین لایه بیرونی سبز رنگ هندوانه و خود هندوانه که قرمز رنگ است یک لایه سفید وجود دارد و حتی این قسمت از هندوانه به دلیل رنگ سفیدش نماد آرامش، هماهنگی، آرامش و آسایش است.

دانه های هندوانه نماد چیست؟

هسته یا تخمه هندوانه که در برخی مدل ها حتی برشته شده و آجیل شب یلدا خورده می شود، نشانه باروری و افزایش نژادهای مختلف انسان روی زمین است. با کاشت این دانه ها است که بوته های جدید هندوانه از زمین جوانه می زنند و این باروری نمادی از افزایش نسل بشر روی زمین است.

خوردن هندوانه در شب یلدا و فواید آن برای بدن

حتما شما هم می دانید که طبیعت هندوانه سرد و مرطوب است و علاوه بر آن این طبیعت در زمستان سرد با آن هماهنگ است. استفاده از میوه سرد تابستانی که خاصیت خنک کنندگی دارد ما را به یاد گرمای تابستان در زمستان می اندازد.

اگرچه خواص و فواید هندوانه بسیار زیاد است و می توانید از آن به عنوان یکی از میوه های مفید برای درمان بیماری های خاص استفاده کنید، اما اعتقاد بر این است که اگر در شب یلدا هندوانه بخورید، از بیماری و سرماخوردگی شکست نخواهید خورد. زمستان. .

این به دلیل طبیعت سرد هندوانه است. حتی مازندرانی‌هایی که در شب یلدا مراسم چله‌شو برگزار می‌کنند، معتقدند اگر در این عصر هندوانه بخورید، در طول سال دندان درد نخواهید داشت و حتی آرزوهایتان برآورده می‌شود.

بخونیدش:  چرا در حالی باید تسلیم دستورات الهی باشیم

فال هندوانه در شب یلدا

از تمام خواص و ویژگی های هندوانه برای سلامتی و قدردانی از طعم آن بگذریم، به رسم «فال هندوانه در شب یلدا» می رسیم. اگرچه این رسم در همه شهرهای ایران شناخته شده نیست، مثلاً در شهر تلاش، پس از خوردن هندوانه در شب یلدا، فال با پوست آن انجام می شود.

انسان برای گرفتن فال هندوانه شب یلدا پوست هندوانه ای که خورده را به چهار قسمت تقسیم می کند. پوست هندوانه را یکی پس از دیگری می اندازد. اما منظور از هر حالت در فال شب یلدا چیست؟

اگر دو تا از پوست هندوانه سبز و دو تای آن سفید باشد، فال آنها خوب است (یا جواب مثبت است).

اگر یک سکه در روی سبز و سه سکه روی سفید قرار گیرد، ثروت باطل است و باید پس گرفته شود.

اگر چهار سکه سفید شود، بدشانسی در انتظار فرد است.

اگر هر چهار سکه به سمت سبز بیفتند، فال بسیار خوبی است و روزها عالی خواهند بود.

بیشتر بخوانید: عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف جهان

مضرات خوردن هندوانه در شب یلدا

با توجه به عوارض خوردن هندوانه در شب یلدا و سردی شدید این میوه، توصیه می شود آن را در حد اعتدال مصرف کنید یا از فواید آن مانند عسل یا غذاهای گرم استفاده کنید تا روحیه شما سرد نشود. ایرانیان باستان با مصرف انواع آجیل و همچنین هندوانه این نکته را رعایت می کردند.

هندوانه شب یلدا معمولا بعد از شام و بعد از نیمه شب مصرف می شود که باعث اختلال در خواب می شود. بدن ما قادر به هضم هندوانه در شب نیست و این می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص برای افرادی که معده ضعیف تری دارند.

خوردن هندوانه باعث شب ادراری می شود، خواب شبانه را مختل می کند و مدام شما را به دستشویی می برد. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله عوارض خوردن هندوانه در شب یلدا را مطالعه کنید.

سوالات متداول

آیا در شب یلدا هندوانه نخوریم؟

با وجود تمام خواصی که هندوانه دارد و از طرفی به دلیل رسم خوردن هندوانه در شب یلدا، برخی از متخصصان طب سنتی معتقدند بهتر است از خوردن هندوانه در شب یلدا خودداری شود. این توصیه برای کسانی است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا هنگام خوردن هندوانه فشار خونشان به سرعت پایین می آید.

به توصیه برخی کارشناسان به جای خوردن هندوانه در شب یلدا، بهتر است در فصل زمستان از کدو حلوایی استفاده کنید که خاصیت گرمی دارد. در 3 ماه آخر سال خوردن هندوانه به دلیل آب زیاد و طبیعت بسیار سرد باعث آسیب کلیه می شود. بنابراین بهتر است هندوانه را در شب یلدا به مقدار کم و متعادل میل کنید و در صورت تمایل آن را با دسر کدو حلوایی جایگزین کنید.

برای هندوانه سرد شب یلدا چه بخوریم؟

برای از بین بردن سرماخوردگی هندوانه در شب یلدا می توانید آن را با تنقلات گرم و آجیل میل کنید.

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست؟

دلایل زیادی برای خوردن هندوانه در شب یلدا وجود دارد. برخی معتقدند خوردن این میوه برای جلوگیری از بیماری در زمستان مفید است. برخی دیگر بر این باورند که خوردن هندوانه در شب یلدا می تواند نشانه دوستی، عشق، رفاه و شروع خوبی برای زمستان باشد.

چه زمانی در شب یلدا هندوانه بخوریم؟

خوردن هندوانه در شب یلدا یکی از آداب و رسوم اصلی این شب است، اما بهتر است هندوانه را با غذا یا بعد از غذا نخورید. مصرف هندوانه حرارت معده را کاهش می دهد و مشکلات گوارشی جدی ایجاد می کند. بهترین زمان مصرف هندوانه چند ساعت قبل یا بعد از غذا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا