چرا باید گل از شاخه جدا شه گل همیشه باید تو گلدون باشه

امروز در دیجی کالا مگ قصد داریم نحوه مراقبت از گل های شاخه بریده طبیعی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید عمر آنها را تا حد امکان افزایش دهید و از طراوت آنها لذت بیشتری ببرید. البته این مقاله شامل گل هایی که ریشه دارند و در گلدان می رویند نمی شود.

وقتی بهار می رسد، طراوت و تازگی همه جا را فرا می گیرد، همه درختان می رویند و این نشاط به حال و هوای ما منتقل می شود. علاوه بر این، گل های رنگارنگ زیبا در بهار رشد می کنند و ما می توانیم هر روز چند گل تازه روی میز یا اتاق نشیمن خود داشته باشیم. اما اغلب اتفاق می افتد که گل های شاخه بریده طبیعی پس از یکی دو روز پژمرده می شوند و دیگر طراوت روز اول را ندارند.

به نظر شما نگهداری از گل های طبیعی سخت است؟ با استفاده از این ترفندها می توانید گل هایی که از شاخه بریده شده اند را نجات دهید. اگر شما هم مثل ما گل و گیاه دوست دارید این مطلب را تا انتها بخوانید.

چگونه از گل های شاخه بریده طبیعی مراقبت کنیم؟

قبل از اینکه به روش های نگهداری گل ها بپردازیم، بهتر است کمی در مورد علت پژمرده شدن آنها در خانه صحبت کنیم. وقتی یک گل از شاخه اصلی خود جدا می شود، در واقع از منبع غذایی خود جدا می شود و به راحتی توسط باکتری های موجود در محیط یا آب آلوده می شود.

فقط از قرص آسپرین استفاده کنید، نه مسکن‌های مختلف. نتیجه‌ای که به دنبال آن هستیم فقط با مواد موجود در آسپرین پیش می‌آید.

با قرار دادن یک قرص آسپرین در آب می توانید از آلودگی جلوگیری کرده و عمر گل ها را افزایش دهید. علاوه بر این، قرار دادن یک حبه قند در آب می تواند منبع تغذیه خوبی برای گل باشد و عمر آن را افزایش دهد.

1. گل ها را روزانه چک کنید

هر روز آب قابلمه را خالی کنید، آن را بشویید و با آب تازه پر کنید. سطح آب باید به اندازه ای باشد که کوتاه ترین و بلندترین میله ها در آب باشند. غذای گل تازه را به آب اضافه کنید، می توانید آن را از گل فروشی ها تهیه کنید.

غذای گل علاوه بر مواد مغذی، موادی دارد که از تجمع باکتری‌ها در آب جلوگیری می‌کند و با این کار آوندهای گل‌ها همیشه باز خواهند بود.

جوانه ها را باز کنید تا عمر دسته گل افزایش یابد. هنگام خرید گل بهتر است نور و دمای لازم را از گلفروش بپرسید تا بتواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. با ایجاد شرایط مناسب برای گل ها می توانید طول عمر آنها را افزایش دهید.

2. مراقب ساقه ها باشید

هر چند روز یکبار چند سانت از ته ساقه ها را جدا کرده و دوباره در آب قرار دهید. برش ساقه ها باید زاویه دار باشد تا گل ها بتوانند حداکثر آب و مواد غذایی را جذب کنند. برای این کار از یک چاقوی تیز یا قیچی استفاده کنید. شاخه های گل را قطع نکنید و در انتهای آن سوراخ ایجاد نکنید. این کار از جذب آب و غذا جلوگیری می کند و به گل آسیب می رساند.

شاخه های آسیب دیده و شکسته را از دسته گل جدا کنید. برای قرارگیری بهتر گل ها در گلدان می توانید ساقه ها را با نخ پنبه ای یا کنفی ببندید. هر زمان که خواستید ساقه ها را ببرید، ساقه ها را از قسمتی که با نخ بسته شده نگه دارید و انتهای آن را ببرید، سپس در گلدانی تمیز با آب تازه و غذای گل قرار دهید.

3. مراقب گلدان باشید

قبل از قرار دادن گل ها در گلدان، آب تازه را داخل آن بریزید و زمانی که آب به دمای محیط رسید، غذای گل تازه و تمیز را اضافه کنید. مطمئن شوید که هیچ تکه‌ای از برگ‌ها و ساقه‌های قدیمی در گلدان باقی نمانده است، زیرا این تکه‌های ریز می‌توانند باعث رشد باکتری‌ها و کاهش عمر گل شوند.

4. گل ها را در قسمت خنک خانه قرار دهید

بهترین دما برای گل ها معمولا بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است و بهتر است آنها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. به یاد داشته باشید که نباید آنها را در مسیر جریان هوا از بخاری، کولر یا فن قرار دهید. بالای تلویزیون و کنار رادیاتور نیز جای نامناسبی برای قرار دادن گلدان است، گرمای اینگونه وسایل باعث از دست دادن آب و پژمرده شدن گلها می شود. شاید برای شما عجیب باشد اما قرار دادن میوه در کنار گل ها باعث مرگ آنها می شود. میوه های رسیده مقدار زیادی گاز اتیلن آزاد می کنند که عمر گل ها را کوتاه می کند. پس شیشه و ظرف میوه را کنار هم قرار ندهید.

روش نگهداری گل های مختلف

هر گل نیاز به روش مراقبت خاصی دارد و اگر اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم می توانیم عمر دسته گل های زیبایی را که در خانه داریم افزایش دهیم. در اینجا چند نکته در مورد نحوه مراقبت از محبوب ترین گل ها آورده شده است.

آلسترومریا

جوانه های آلسترومریا بسیار کوچک به نظر می رسند و معمولاً قبل از باز شدن بسیار پژمرده می شوند. با یک برنامه غذایی مناسب می توانید تمام جوانه ها را باز ببینید. آلسترومریا گلی است که به دلیل تشنگی مداومش شناخته می شود، بنابراین گلدان آن باید همیشه تمیز و پر از آب شیرین باشد. هر بار که آب را عوض می کنید، گلدان را بشویید، آب تازه بریزید و به اندازه کافی غذای گل را در آب حل کنید.

آماریلیس

آماریلیس یک گل بسیار حساس است. می توانیم آن را به صورت جوانه های بسته بخریم تا در خانه باز شوند، پس باید مراقب آن ها باشیم. ساقه های این گل باید همیشه پر از آب باقی بمانند، بنابراین بهتر است هنگام تعویض آب، انتهای ساقه ها را با نوک انگشت یا پنبه بپوشانید.

آماریلیس به رسیدگی روزانه نیاز دارد و بهتر است انتهای ساقه را با نواری شفاف بپوشانید. نوارهای مخصوص این کار را از گل‌فروشی تهیه کنید.

این کار باید بعد از بریدن ساقه انجام شود. ساقه های آماریلیس بسیار شکننده و شکننده هستند، بنابراین مراقب باشید که در هنگام حرکت خم نشوید یا نشکنید. با باز شدن گل های جدید، گل های پژمرده و قدیمی را با احتیاط جدا کنید تا به گل های جدید آسیب نرسانید.

خشخاش

تمام دستورالعمل های داده شده در مورد آماریلیس باید در مورد شقایق نیز اعمال شود. از آنجایی که ساقه های شقایق ها بسیار نرم هستند و به راحتی آسیب می بینند، آنها را حرکت دهید و با احتیاط برش دهید. پیشنهاد می کنیم هنگام بریدن ساقه ها، آنها را روی میز قرار دهید و با دست نگه دارید، سپس انتهای آن را با یک قیچی تیز ببرید. عمر این گل لطیف و زیبا بسیار کوتاه است و شما می توانید 3 تا 5 روز از زیبایی آن لذت ببرید.

پرنده بهشتی

هر شاخه از گل پرنده بهشتی معمولاً دارای 4 یا 5 گل است که به آنها گل آذین می گویند. بیشتر اوقات ما آنها را به صورت تک گل می بینیم زیرا ممکن است جوانه های آنها پنهان باشد یا گل های دیگری که روی آن شاخه بودند پژمرده شده باشند. وقتی گلی مستعد پژمرده شدن است، باید با احتیاط از قسمت قایق کاسبرگ گل جدا شود. این گل ها به دمای زیر 10 درجه سانتیگراد حساس هستند، بنابراین آنها را در جای گرم قرار دهید.

بخونیدش:  چرا نباید ایکس باکس سری اس را به اینترنت وصل کرد

کالاس

همین مراقبت کلی برای حفظ کالا مناسب است اما نکته مهم مربوط به قسمت رنگی آن است. این ناحیه که لکه نامیده می شود به راحتی تغییر رنگ داده و کبود می شود. بله واقعا مثل بدن انسان کبود می شود. به همین دلیل در لمس و جابجایی آنها باید بسیار مراقب باشیم. ساقه های کالاها گوشتی و ضخیم است و با افزایش سن قسمت های پایینی ساقه پیچ خورده می شود. آب گلدان نباید بیشتر از دو روز بماند و باید مرتب تعویض شود. جذب آب در این گل ها بسیار بالاست پس حتما به سطح آب گلدان توجه کنید.

میخک ها

روش نگهداری میخک همان روش کلی است که در ابتدای مطلب توضیح دادیم. میخک به گاز اتیلن حساس است و اگر در نزدیکی میوه ها یا سبزیجات قرار گیرد آسیب می بیند. هر زمان که می‌خواهید ساقه‌های میخک را جدا کنید، بالای یکی از گره‌ها را ببرید تا آب و مواد مغذی بهتر جذب شود. اگر میخک را به درستی نگهداری کنید، بین 7 تا 14 روز ماندگاری دارد.

گل داودی

گل های داوودی رنگ ها و شکل های مختلفی دارند. برخی از آن ها به قدری عجیب و غریب هستند و رنگ های غیر معمولی دارند که با دیدن آن ها همه شگفت زده خواهند شد.

اگر گلبرگ‌های گل داوودی شروع به ریزش کرد، شاخ و برگ‌های اضافه را جدا کنید.

اگر گل های داوودی پژمرده شدند یا شروع به ریزش کردند، شاخ و برگ های اضافی را بردارید. معمولاً برگها زودتر از ساقه و خود گل از بین می روند و به گل آسیب می رسانند. با حذف ساقه های اضافی می توانید میزان آب جذب شده توسط گل را افزایش داده و عمر آن را افزایش دهید. گل داودی معمولا بین 7 تا 12 روز دوام می آورد.

نرگس

نرگس ها در آب های کم عمق بیشتر عمر می کنند، بنابراین هر 2 یا 3 روز یکبار ساقه ها را ببرید و گلدان را با آب کافی پر کنید تا چند اینچ آخر ساقه را بپوشاند. با بریدن ساقه نرگس شیره ای از آن خارج می شود که عمر گل های دیگر را کوتاه می کند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گل های دیگر، پس از بریدن انتهای ساقه نرگس، آن ها را به مدت 12 ساعت در گلدانی جداگانه قرار دهید، سپس در گلدان اصلی در کنار گل های دیگر برگردانید.

اگر به گل نرگس علاقه دارید، می توانید کل گل را بخرید. پیازهای نرگس کاشته شده در زمین تقریباً در هر گل فروشی موجود است. می توانید چند گلدان پر کنید و در تمام بهار از نرگس لذت ببرید. اگر از پیازها به خوبی مراقبت کنید، سال آینده گل می دهد.

گل مروارید

شما می توانید همان دستورالعمل های کلی را برای مراقبت از گل های مروارید رعایت کنید، اما به خاطر داشته باشید که این گل ها همیشه تشنه هستند، بنابراین باید همیشه از سطح آب گلدان آگاه باشید. اطمینان حاصل کنید که گلدان همیشه پر از آب تمیز است و هیچ کثیفی در آن وجود ندارد.

ارکیده دندروبیوم

برای نگهداری از ارکیده دندروبیوم مانند گل های مروارید می توانید دستورالعمل های کلی ذکر شده در ابتدای مقاله را دنبال کنید. این گل مانند گل میخک به گاز اتیلن حساس است و در صورت قرار گرفتن در معرض آن طول عمر آن کوتاه خواهد بود. بنابراین، هرگز ظرف میوه، سبزیجات و گل های فاسد شدنی را نزدیک گلدان ارکیده قرار ندهید.

فریزیا

فریزیا را طبق دستورالعمل های کلی نگهداری کنید، فقط به گل های بالغ آن توجه کنید. این گل دمای اتاق و آب هم دمای محیط را دوست دارد و بهتر است در معرض آب خیلی سرد یا در معرض باد هواکش ها و کولرها قرار نگیرد. گلها روی گره های ساقه ظاهر می شوند و یکی پس از دیگری به ترتیب از بزرگترین به کوچکترین گل می دهند. وقتی یکی از گل ها کاملا باز شد و شروع به پژمرده شدن کرد باید از ساقه جدا شود تا ظاهر گل زیبا بماند و گل های دیگر آسیب نبینند.

ژربرا

ساقه‌های ژربرا خیلی سریع توسط باکتری‌ها مسدود می‌شوند که طول عمر آن را کوتاه می‌کند. آب آنها را هر روز عوض کنید، گلدان را خوب بشویید و هر 1 یا 2 روز یک بار غذای گل را در آب بریزید. ژربرا علاوه بر باکتری به گاز اتیلن نیز حساس است، پس به خاطر داشته باشید که اطراف گلدان را به خوبی تمیز کنید و ظروف میوه و سبزیجات را نزدیک آن قرار ندهید.

سنبل

از سنبل به همین صورت کلی مراقبت کنید فقط به ساقه ها توجه کنید. وقتی ساقه های سنبل بریده می شوند، شیره ای تولید می کنند که طول عمر گل های دیگر را کوتاه می کند. بنابراین پس از بریدن ساقه ها، آنها را به مدت 12 ساعت در یک قابلمه جداگانه قرار دهید تا تمیز شوند، سپس دوباره در گلدان اصلی قرار دهید.

سنبل مانند نرگس در گلدان هایی با پیاز و ریشه موجود است. پس اگر عاشق سنبل هستید، چند شیشه پر بخرید و از سنبل های تازه و تازه لذت ببرید. اگر از پیازش خوب مراقبت کنید، سال آینده گل می دهد.

ادریسی

گل های ادریس دارای ساقه های چوبی هستند و باید در آب های عمیق قرار داده شوند. اگر گلی کم رنگ شد، آن را از دسته گل جدا کنید، ساقه را با زاویه تند برش دهید و حدود 1 ساعت در آب گرم قرار دهید. گل تازه می شود و می توانید آن را در گلدان اصلی قرار دهید. بهتر است گلدان را همیشه پر از آب شیرین نگه دارید. اگر می خواهید ادریسی ها را خشک کنید، آنها را به صورت وارونه در جای گرم آویزان کنید تا خشک شوند. این گل پس از خشک شدن پژمرده می شود اما حدود 9 ماه تا یک سال ماندگاری دارد.

عنبیه

معمولا گل زنبق را به صورت جوانه های بسته یا تازه باز شده می خریم اما به محض ورود به خانه همه جوانه ها باز می شوند و 2-3 روز بعد کاملا رسیده می شوند. گل های این گل به رنگ آبی است و در کنار گل های بهاری دیگر مانند گل لاله و زنبق ظاهری بسیار زیبا ایجاد می کنند. طول عمر این گل بسیار کوتاه است، بنابراین برای افزایش طول عمر آن حتما گلدان را تمیز، پر از آب شیرین و عاری از آلودگی باکتریایی نگه دارید. اگر از گل زنبق به خوبی مراقبت کنید 3-5 روز ماندگاری دارد.

خواندن

گرده زنبق به راحتی لباس و مبلمان را لکه دار می کند، بنابراین بهتر است قبل از قرار دادن گل های بسته در گلدان، پرچم ها را با دقت جدا کنید و انتهای گل های بسته را با پارچه ای نرم تمیز کنید. روش مراقبت از زنبق همان روش کلی است که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم. باید بدانید که سوسن نیز به سرعت می میرد، بنابراین باید با احتیاط رفتار کرد. هنگامی که گل های جدید باز می شوند، گل های قدیمی و پژمرده را حذف کنید تا عمر گل طولانی شود.

بخونیدش:  چرا ما باید مثل آینه رفتار کنیم سه جمله بنویسید

لیزیانتوس

لیسیانتوس گل ها و جوانه های زرد زیبایی دارد و اگر به درستی از آن مراقبت شود بین 7 تا 10 روز دوام می آورد. علاوه بر این، با نگهداری مناسب، تقریباً تمام جوانه های آن باز می شود و شما یک دسته گل زیبا خواهید داشت. البته ممکن است جوانه های خیلی کوچک هرگز باز نشوند اما در کنار گل های ریز و درشت زیبایی خاصی دارند. برای مراقبت از این گل از همان دستورالعمل های کلی استفاده کنید.

گل صد تومانی

دستورالعمل های مراقبت کلی را برای خنپ وید دنبال کنید. این گلدان را در مکانی خنک و روشن قرار دهید. معمولا گل صد تومانی زمانی که هنوز جوانه است فروخته می شود و در خانه کاملا باز است.

اگر به خوبی از گل چنگال مراقبت نکنید، گل‌های باز به راحتی می‌شکنند یا له می‌شوند، بنابراین فضای کافی برای گل‌ها ایجاد کنید تا هنگام باز شدن جوانه‌ها، هیچ یک از آن‌ها فشرده نشود. در صورت لزوم، شاخه ها را حرکت دهید تا فضای کافی آزاد شود. با مراقبت مناسب، عمر یک گل علف هرز حدود 7 روز است.

رنگ صورتی

روش نگهداری از گل رز مانند دستورالعمل های کلی است. هنگام قرار دادن گل رز در گلدان دقت کنید که فقط ساقه آن در آب باشد و برگ ها یا کاسبرگ ها زیر آب نروند. رزهای ساقه بلند بیشتر از رزهای ساقه کوتاه عمر می کنند.

اگر گل های رز پژمرده شوند، می توانید آنها را از مرگ نجات دهید. حدود 3 سانتی متر از پایین ساقه برش دهید و سپس گل را به طور کامل در سینک یا وان پر از آب فرو کنید. بگذارید 20 تا 60 دقیقه زیر آب بمانند تا کاملاً سرحال شوند.

گل های رز در محیط های خنک ماندگاری بیشتری دارند، اما اگر هنوز جوانه هستند، می توانید آنها را به طور موقت در یک محیط گرم با دمای حدود 26 درجه سانتیگراد قرار دهید تا جوانه ها باز شوند، سپس شیشه را به جای خنک منتقل کنید.

آخرین کلمه

بهار فصل شکوفه ها و شکوفه هاست، فصلی سرشار از طراوت و نو شدن. با سبز شدن زمین و درختان، ما نیز دوست داریم خانه را پر از گل کنیم. گل های تازه چیده شده بسیار زیبا هستند، اما اگر به درستی از آنها مراقبت نشود، عمر کوتاهی خواهند داشت. در این مقاله نحوه نگهداری از گل های تازه را به شما آموزش دادیم. اگر نکته ای برای نگهداری از گل ها و افزایش طول عمر آنها دارید در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

منبع: Teleflora

گیاه یا گل مورد علاقه تان چند وقتی است با وجود تمام مراقبت هایی که از آن کرده‌اید در حال پژمرده شدن و خشک شدن است؟ همیشه قبل از اینکه به دنبال درمان و احیای گل پژمرده باشید، باید علت پژمرده شدن گیاه خود را کشف کنید و بعد آن را درمان کنید. در اینجا ابتدا با علت پژمرده شدن گل و گیاه و بعد به راه های احیای گل در حال خشک شدن اشاره می کنم.

خواندن این مقاله برای مراقبت بهتر از گیاهانتان نیز مفید است.

همیشه قبل از خرید گیاه شرایط خانه و آپارتمان خود و محل قرار دادن گلدان را بسنجید. اگر آپارتمانی با نور ضعیف دارید، گیاهی تهیه کنید که به نور کمی نیاز دارد. همچنین اگر قصد دارید گیاه را در بالکن و زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید، گلی بخرید که نور شدید را تحمل کند.

علت پژمرده شدن گل ها و گیاهان چیست؟

دلیل پژمردگی گل یا گیاه شما ممکن است به دلیل رعایت نکردن یکی از عوامل زیر باشد:

1- آیا به اندازه کافی گیاه خود را آبیاری می کنید؟

قبل از هر چیز در هنگام خرید گیاه حتماً در مورد میزان آبیاری آن بپرسید و به آن زیاد آبیاری نکنید. برای مثال انواع کاکادوها نسبت به سایر گیاهان به آب و خاک مرطوب کمتری نیاز دارند.

همانقدر که کمبود آب می تواند گیاه را از بین ببرد، آبیاری زیاد نیز می تواند منجر به مرگ گیاه شود.

یکی از بهترین کارهایی که برای آبیاری گیاهان باید انجام دهید این است که گلدان را کاملا خالی کنید. قبلا در مقاله ای جداگانه در مورد فواید زهکشی و راه های آبکشی گلدان نوشته ام که خواندن آن خالی از لطف نیست.

در صورت آبیاری بیش از حد گیاه، سوراخ کردن کف یا اطراف گلدان به تخلیه آب اضافی گلدان کمک می کند. در نتیجه از پوسیدگی و خشک شدن ریشه های گلدان جلوگیری می شود.

اگر برگ های گیاه زرد باشد، قارچ و سبزیجات روی خاک گلدان رشد کنند و خاک گلدان خیس باشد، نشان می دهد که در حال آبیاری بیش از حد گلدان هستید.

و اگر برگ های گیاه زرد شد و بیفتد یا ساقه و برگ های آن پژمرده شد، اگر کمی انگشت خود را در خاک گلدان فرو کنید، رطوبت احساس نمی شود. در این صورت علت اصلی پژمرده شدن گیاه شما کمبود آب است.

برای آب  دادن کافی و صحیح به گلدان دو روش زیر را بکار بگیرید:

1- حدود یک سوم تا یک چهارم اندازه گلدانی که برای آبیاری گیاه نیاز دارید. هرگز تمام آب را یکباره داخل تابه نریزید. آب را کم کم به گلدان اضافه کنید و آب را در تمام سطح خاک گلدان پخش کنید.

2- روش دوم آبیاری گلدان تا جایی است که آب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج می شود یعنی خاک گلدان کاملا خیس است اما در این روش فراموش نکنید که آب را روی آن پخش کنید. سطح گلدان را کم کم تا زمانی که خاک زمان جذب آب را پیدا کند.

توجه: همیشه به گیاهان خود آب ولرم بدهید، آب سرد یا خیلی گرم به ریشه گیاه آسیب می رساند.

در سفر یکی از راه های ذکر شده در پست را برای آبیاری گیاهان در سفر انتخاب کنید تا گیاهان شما دچار کم آبی نشوند.

2- مقدار زیاد یا کم نور خورشید که به گیاه شما می رسد را تعیین کنید:

اکثر گیاهان داخلی که پشت پنجره هستند و نور خورشید را دریافت می کنند، نور کافی دریافت می کنند. این به معنای نه زیاد و نه کم است، زیرا شیشه شدت نور خورشید را کاهش می دهد.

گیاهان داخل خانه را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد، مثلاً در بالکن جنوبی، البته گیاهانی که به نور کمی نیاز دارند باید از پنجره دور باشند.

نشانه کم نور شدن گیاه این است که برگ هایش در حال ریزش و رنگ پریدگی برگ ها از حد معمول است.

اگر گیاه شما نور دریافت نمی کند، می توانید از نور مصنوعی با استفاده از لامپ های فلورسنت به مدت 12 تا 16 ساعت در روز استفاده کنید. اما همچنین توجه داشته باشید که هیچ لامپی نمی تواند طیف کامل نور مورد نیاز گیاه را تامین کند. اما بهتر از نداشتن نور است.

3- چه زمانی به گیاهان خود کود دهیم:

گیاهان به خصوص گیاهان گلدانی به دلیل اینکه خاک محدودی دارند به کود نیاز دارند. اگر گیاه به خوبی رشد نکند نشان دهنده این است که مواد مغذی خاک کم است و باید به خاک گلدان کود اضافه کنید. اما کود زیاد نیز باعث سیاه شدن برگ های گیاه می شود.

بخونیدش:  چرا وقتی فیلترشکن وصل می شود اینترنت قطع میشود

هر یک یا دو سال یکبار باید خاک را عوض کرد. حتی اگر به گلدان کود بدهید، خاک باید عوض شود.

به گیاهان خود مواد مغذی بدهید. یکی از کارهای ساده ای که می توانید انجام دهید این است که پوسته های تخم مرغ را در ظرفی بریزید و برای 3 عدد پوسته تخم مرغ، یک فنجان آب به ظرف اضافه کنید. پوسته تخم مرغ را یک شب تا صبح در آب بگذارید، سپس از این آب برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید.

جو یکی دیگر از مواد مغذی گیاهی است. یک تا دو قاشق غذاخوری جو آسیاب شده را روی خاک گلدان بپاشید.

خاک گلدان معمولاً با مواد مغذی زیادی مخلوط می شود، بنابراین اگر خاک گلدان را تازه عوض کرده باشید، گیاه برای مدت طولانی نیازی به کود نخواهد داشت. مگر اینکه علائم نیاز به کود را در گیاه خود مشاهده کنید، مانند:

گیاه را رشد ندهید؛

برش ورق های کوچکتر از قبل؛

برگ های جدید کم رنگ با رگه های سبز؛

برای کوددهی گیاه بهتر است از کودهای جامد استفاده شود. کود جامد نسبت به کود مایع کمتر باعث سوختن ریشه می شود. برای کود دهی گیاه همیشه دستورالعمل روی بسته کود را بخوانید و هرگز کود بیشتری اضافه نکنید. حتی کمی کمتر از مقدار مشخص شده کود اضافه کنید.

4- آیا گلدان برای گیاه خیلی کوچک است یا خیر؟

یک سوم گیاه باید زیر زمین و دو سوم بیرون باشد. در واقع گلدان باید ریشه را کاملاً بپوشاند و در اطراف ساقه حدود 5 سانتی متر خاک باشد تا بتواند مواد و آب کافی داشته باشد و به ریشه برساند.

اگر اندازه گلدان کوچک باشد، گیاه رشد نمی کند.

اگر ریشه ها به ته گلدان رسیده اند و از سوراخ های زهکشی قابل مشاهده هستند، زمان تعویض و افزایش سایز گلدان فرا رسیده است.

بهترین زمان برای تعویض گلدان نیمه دوم اسفند یا اوایل پاییز است که هنوز هوا خیلی سرد نشده است.

برای انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان داخلی مطالعه این مقاله را فراموش نکنید، این به شما در انتخاب بهترین گلدان کمک می کند.

5- گیاه را از گرد و غبار پاک کنید.

گرد و غبار منافذ برگ ها را می پوشاند و از رسیدن نور و اکسیژن کافی به گیاه جلوگیری می کند. بنابراین هر از چند گاهی برگ های گیاه را با جریان آب گرم تمیز کنید.

6- هوای اطراف گیاه باید مرطوب باشد.

بیشتر گیاهان سرپوشیده گیاهانی هستند که در مناطق گرمسیری و مرطوب رشد می کنند. بنابراین باید در محیط مرطوب نگهداری شوند. برای مرطوب نگه داشتن گلدان، ظرفی را پر از سنگریزه کنید و داخل آن آب بریزید و این ظرف را در کنار گلدان های خود قرار دهید. سنگریزه ها آب را جذب می کنند و آب را کم کم تبخیر می کنند و محیط اطراف گلدان را مرطوب نگه می دارند.

یکی دیگر از راه های حفظ رطوبت گلدان این است که روزانه با آبپاش کمی آب روی برگ ها بپاشید.

7- تغییرات دمایی اطراف گیاه را مدیریت کنید.

یکی از نکات مهم دیگری که برای گیاه در نظر نمی گیریم و به همین دلیل نمی دانیم مشکل از کجاست در احیای گل پژمرده این است که: گیاه در زمستان که هوا بسیار زیاد می شود، تغییرات دمایی زیادی را تجربه نکند. سرد است، گیاه به جایی نمی رسد آن را از خانه که گرمتر است دور نگه دارید و سعی کنید در تابستان گیاه را در معرض گرمای زیاد قرار ندهید.

البته اکثر گیاهان تغییر چندانی در محل زندگی خود دوست ندارند و با تغییر مکان می توانند خشک شوند. بنابراین گیاه را در مکانی قرار دهید که در تابستان و زمستان تغییرات دمایی زیادی را تجربه نکند.

8- گل ها و گیاهان خود را از حشرات و آفات در امان نگه دارید.

تغییر در شکل و رنگ برگ، سوراخ و سوراخ در سطح برگ، چین خوردگی یا پیچ خوردگی برگ، سفید شدن برگ و رشد غیرعادی برگ همگی می توانند از علائم آفت باشند.

یکی از راه حل های از بین بردن آفات گیاهی، اسپری محلول رقیق آب و صابون روی برگ ها و ساقه های گیاه است.

9- هنگام تعویض گلدان از ضربه زدن به گیاه خودداری کنید:

یکی از مراحل احیای گل پژمرده این است که اگر گلدان کوچک است باید آن را عوض کنید. اما هنگام تعویض گلدان ممکن است گیاه شوکه شود که باعث خشک شدن گیاه می شود. به منظور به حداقل رساندن ضربه به گیاه هنگام تعویض گلدان به نکات زیر توجه کنید:

1- مواظب ریشه های گیاه باشید، از تکان دادن زیاد، هل دادن، بیرون کشیدن و بریدن آنها خودداری کنید. خالی کردن خاک اطراف ریشه ضروری نیست.

۲- قبل از انتقال گیاه، برگ های خشک شده را جدا کرده و یک سوم گیاه را هرس کنید.

3- پس از انتقال به گلدان جدید به گیاه آب کافی بدهید و از زهکشی گلدان مطمئن شوید تا آب زیادی در گلدان نباشد و گلدان را پوسیده نکند.

4- پس از جابجایی گلدان مقداری آب قند رقیق به گلدان بدهید تا از ضربه زدن به گیاه جلوگیری شود.

5- ریشه هنگام جابجایی باید خیس باشد، قبل از تعویض گلدان باید توجه داشت که خاک گیاه خیس نباشد فقط مقدار بسیار کمی خیس شود. اگر گیاه تازه آبیاری شده است، گلدان را عوض نکنید. زیرا خاک مرطوب خاک را از ریشه جدا نمی کند و به گل آسیب می رساند.

برای احیای گل پژمرده چه باید کرد؟

برای احیای یک گل پژمرده، اولین کاری که باید انجام دهید این است که شاخه ها و برگ های زرد و خشک شده را از گیاه جدا کرده و هرس کنید. پس از خواندن نکات بالا، می توانید علت پژمرده شدن گیاه خود را بهتر درک کنید، سپس برای احیای گل پژمرده، یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام دهید که برای گیاه خود رعایت نکرده اید و باعث پژمردگی آن می شود. پژمرده شده اند:

1- اگر گیاه کم آبی است به آن آب کافی بدهید.

2- اگر گیاه خود را بیش از حد آبیاری کرده اید، گلدان را به مکانی بسیار آفتابی منتقل کنید تا خاک گلدان به سرعت خشک شود.

3- اگر گلدان زهکشی ندارد حتما آن را خالی کنید.

4- برگ های خشک شده را از گیاه جدا کرده و کمی هرس کنید.

5- اگر مدت زیادی است که خاک عوض نشده است، خاک را عوض کنید. یا اگر کمتر از یک سال از تعویض خاک گلدان گذشته است به گلدان کود بدهید.

6- از نور کافی گیاهتان مطمئن شوید.

7- برگ های گیاه را از گرد و غبار و حشرات پاک کنید.

8- دما و رطوبت محیط را اندازه گیری کنید. گیاه نباید در جای خشک و خیلی گرم یا خیلی سرد باشد.

9- اگر گلدان برای گیاه خیلی کوچک است، برای تعویض گلدان، گلدان را با نوک تعویض کنید.

خوشحال میشم اگه ترفندهای دیگه ای برای احیای گل پژمرده میدونید برای کمک به همه دوستانی که این پیام رو میخونن بنویسید.

ممکن است دوست داشته باشید این مقالات را نیز بخوانید:

4.3/5 – (33 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا