چرا باید گوشی خودمان را حفظ کنیم

تلفن همراه شما چقدر امن است؟ جدا از اینکه گوشی هوشمند اندرویدی یا iOS است، از چه گزینه هایی برای محافظت از گوشی خود استفاده می کنید؟ امروزه که بیشتر اطلاعات و فایل های مهم در گوشی های ما ذخیره می شود، احتمال حملات هکرها و سرقت اطلاعات به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بنابراین بهتر است برای این سوال که چگونه امنیت گوشی در برابر هک شدن را افزایش دهیم پاسخی پیدا کنیم. در ادامه این مقاله ایساج تصمیم داریم روش های مختلف حفظ امنیت در گوشی هوشمند را برجسته کنیم.

اصول و نکاتی برای حفظ امنیت در گوشی هوشمند

گوشی هوشمند تجلی مجازی هویت ماست. وقتی گوشی هوشمند خود را به شخص دیگری می دهیم، آنها تقریباً همه چیز را در مورد ما می دانند. از برنامه های تقویم ما، تعداد مخاطبین، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، عکس های شخصی، حساب بانکی و غیره. همه اطلاعات به راحتی قابل دسترسی هستند. اگر این اطلاعات به دست شخص دیگری بیفتد، می تواند صدمات و مشکلات زیادی ایجاد کند. به همین دلیل است که حفظ امنیت در گوشی هوشمند یکی از نکاتی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

حفظ امنیت در گوشی هوشمند: 1. قفل صفحه

چه از تلفن اندرویدی یا آیفون استفاده می کنید، گوشی هوشمند خود را با اثر انگشت، فناوری تشخیص چهره، رمز عبور، پین یا الگوی قفل کنید. این روش ساده ترین اقدام امنیتی است که می تواند از دسترسی دیگران به اطلاعات شخصی شما جلوگیری کند. هنگامی که شخصی می‌دزدد یا سعی می‌کند به تلفن شما دسترسی پیدا کند، دسترسی به آن زمان می‌برد و به شما زمان زیادی می‌دهد تا اقدامات امنیتی لازم را انجام دهید. اما باید مراقب باشید زیرا انگشتان چرب می توانند به افراد کمک کنند رمز عبور شما را راحت تر پیدا کنند.

برخی از تلفن‌های هوشمند پیشرفته‌تر ویژگی‌هایی مانند باز کردن قفل اثر انگشت و تشخیص چهره را ارائه می‌دهند که بسیار مفید هستند. قفل تلفن همراه شما به راحتی و به سرعت باز می شود، اما با فاکتوری که کاملاً خود شماست! اگر تلفن همراه شما خواننده اثر انگشت ندارد، احتمالاً یک پین بهترین گزینه برای راحتی و امنیت بیشتر است.

یکی از نکات اصلی حفظ امنیت گوشی های هوشمند که اغلب نادیده گرفته می شود قفل صفحه است.

حفظ امنیت در گوشی هوشمند: 2. از قفل سیم کارت استفاده کنید

قفل کردن صفحه گوشی می تواند بسیار مفید باشد، اما مانع از برداشتن سیم کارت و استفاده از آن در گوشی دیگری نمی شود! برای جلوگیری از این اتفاق، می توانید یک پین کد به سیم کارت خود اختصاص دهید تا اگر شخصی سعی کرد آن را در گوشی دیگری فعال کند، با درخواست پین کد از او جلوگیری شود.

(پیشنهاد می کنیم مقاله بزرگترین شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی دنیا در وبلاگ ایساج را از دست ندهید.)

حفظ امنیت در گوشی هوشمند: 3. کنترل دسترسی برنامه

گزینه های مدیریت دسترسی بسیار به سیستم عامل تلفن همراه شما بستگی دارد. با این حال، می‌توانید دسترسی‌هایی را که به برنامه‌های مختلف می‌دهید انتخاب و مدیریت کنید. هر برنامه را به صورت جداگانه بررسی کنید و بررسی کنید که واقعاً چه مجوزهایی برای عملکرد صحیح یک برنامه مورد نیاز است. همچنین، ممکن است لازم باشد از نصب برنامه هایی که نیاز به دسترسی زیادی دارند اجتناب کنید. معمولا اپلیکیشن های اندرویدی نسبت به اپلیکیشن های iOS به مجوز و دسترسی بیشتری از کاربر نیاز دارند و به همین دلیل لازم است کاربران گوشی های اندرویدی از این موضوع آگاه باشند و دسترسی کاربران برنامه های نصب شده بر روی گوشی خود را کنترل کنند.

کنترل دسترسی اپلیکیشن یکی از راه های ایمن نگه داشتن گوشی هوشمند است.

حفظ امنیت در گوشی هوشمند: 4. محافظت از حساب Google و iCloud یا فضای ابری

یکی از مهمترین چیزها برای حفظ امنیت گوشی هوشمند، محافظت از حساب Google و فضای ابری است. اطلاعات زیادی در این فضاها ذخیره می شود و اگر شخصی بتواند به حساب iCloud شما وارد شود، به همه این اطلاعات دسترسی خواهد داشت. بنابراین لازم است برای هر دو اکانت گوگل و آیکلود یک رمز عبور دو مرحله ای تعیین کنید تا دچار این مشکل نشوید.

(مشترکین ایرانسل می توانند به مندرجات کد سفارش اینترنتی ایرانسل مراجعه کنند.)

همچنین کاربران آیفون باید توجه داشته باشند که Apple ID دسترسی افراد به سرویس های اپل مانند iTunes، iCloud و iMessage را کنترل می کند و به این ترتیب اگر شخصی به Apple ID شما دسترسی پیدا کند، می تواند به تمام اطلاعات شما در iPhone، iPad و کامپیوتر دسترسی داشته باشد. برای پاک کردن! اکانت گوگل همچنین کاربر را به تمامی سرویس های گوگل مانند جیمیل، نقشه گوگل، تقویم گوگل، یوتیوب و غیره وارد می کند که امکان دسترسی هکرها به اطلاعات شما را افزایش می دهد.

حفظ امنیت در گوشی های هوشمند: 5. به امنیت برنامه هایی که نصب می کنید توجه کنید

متأسفانه بدافزارهای مرتبط با گوشی های هوشمند روز به روز در حال افزایش هستند، بنابراین لازم است در هنگام دانلود برنامه به الزامات آن توجه بیشتری شود. شاید در هنگام نصب برنامه ها کمتر به مراحل نصب و خواسته های آن ها توجه کنید، اما بهتر است به دسترسی های مختلف به تلفن همراه خود توجه کنید. به خصوص اگر برنامه را خوب بلد نباشید.

بخونیدش:  چرا نباید آهنربا را نزدیک تلفن همراه کنیم

این مشکل بیشتر برای کاربران اندرویدی به چشم می خورد و تعداد اپلیکیشن هایی مانند بدافزارها، ویروس ها و نرم افزارهای دیگر که مخفیانه وارد سایر داده های تلفن همراه می شوند زیاد است. اگرچه این مشکل در اپ استور نیز وجود دارد، اما بسیار کمتر است. اپل قبل از قرار دادن آنها در اپ استور برنامه ها را بررسی می کند و در صورت نقض قوانین از پخش آنها جلوگیری می کند.

توجه به امنیت برنامه های نصب شده یکی از راه های حفاظت از امنیت اطلاعات گوشی است.

از گوشی هوشمند خود محافظت کنید: 6. از روت کردن تلفن همراه خود بپرهیزید!

یکی از کارهایی که کاربران گوشی های هوشمند انجام می دهند، روت کردن گوشی است! این باعث افزایش دسترسی کاربر به تنظیمات می شود و می توان تنظیمات مختلف را سفارشی کرد. با این حال، روت کردن گوشی عواقبی دارد که می تواند امنیت داده های شما را به خطر بیندازد.

روت کردن گوشی هوشمند نه تنها آسیب پذیری گوشی را افزایش می دهد، بلکه کاربر دیگر نمی تواند از آخرین آپدیت های سیستم عامل گوشی خود استفاده کند. با روت کردن گوشی، احتمال نصب بدافزار افزایش می‌یابد، مخصوصاً برای کاربران اندرویدی که همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، برنامه‌های موجود در دسترس آنها بیشتر مخرب و مخرب هستند.

یکی از راه های افزایش امنیت گوشی های اندروید روت نکردن گوشی است.

حفظ امنیت در گوشی های هوشمند: 7. افزایش امنیت در گوشی های هوشمند و مرورگرهای اینترنت

هنگام استفاده از مرورگر تلفن همراه خود مراقب باشید زیرا پذیرش پیام های پاپ آپ آسان است. به عنوان مثال، موافقت با ذخیره اطلاعات کاربر و رمز عبور می تواند کار شما را برای استفاده در آینده آسان کند، اما متاسفانه اگر افراد دیگری به تلفن همراه شما دسترسی داشته باشند، می توانند از این اطلاعات نیز استفاده کنند. اگر هنگام باز کردن سایت با هشدار امنیتی مواجه شدید، به آن توجه کنید و در صورت لزوم سایت را ببندید. همچنین، مطمئن شوید که هر سایت بانکداری آنلاین یا خریدی که اطلاعات خود را در آن وارد می‌کنید، روی نوار آدرس قفل داشته باشد تا مطمئن شوید سایت رمزگذاری شده است.

همیشه به URL سایت ها نگاه کنید و مطمئن شوید که یک s در انتهای کلمه http وجود دارد. این تضمین می کند که سایتی که می خواهید از آن بازدید کنید ایمن است. اگر از گوشی هوشمند خود برای امور بانکی استفاده می کنید، بهتر است این کار را از طریق یک اپلیکیشن رسمی انجام دهید و تا حد امکان از استفاده از وب سایت ها خودداری کنید.

از گوشی هوشمند خود محافظت کنید: 8. اگر از بلوتوث استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید!

بلوتوث روشی برای ارتباط بین گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دارای بلوتوث است که تا حد زیادی ایمن است، اما همچنان می‌تواند آسیب‌پذیر باشد. هنگام استفاده از بلوتوث، مراقب باشید که به چه دستگاه هایی متصل می شوید و اگر از بلوتوث استفاده نمی کنید، حتما آن را خاموش کنید تا از حملات احتمالی هکرها به گوشی هوشمند خود جلوگیری کنید.

(اگر از حامل Rightel استفاده می کنید، مقاله شارژ اضطراری Rightel مفید خواهد بود.)

ایمن سازی تلفن هوشمند خود: 9. برای هر یک از حساب های خود از یک رمز عبور منحصر به فرد استفاده کنید

یک راه راحت که بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند می توانند استفاده کنند، استفاده از یک رمز عبور برای همه حساب ها و حساب های کاربری است! اما به طور جدی از استفاده مجدد از رمزهای عبور خودداری کنید. هنگامی که هکرها و مجرمان سایبری یکی از رمزهای عبور کاربر را به دست می آورند، از آن برای باز کردن سایر حساب های کاربری نیز استفاده می کنند. بنابراین بهتر است حتی یک کلید را به هکرها ندهید! بهترین روش استفاده از مدیر رمز عبور برای ایجاد رمزهای عبور منحصر به فرد و غیرقابل حدس زدن است. مزیت مدیریت رمز عبور این است که به خاطر سپردن همه پسوردها برای شما زحمت می کشد.

اگر به دنبال محافظت از گوشی هوشمند خود هستید، به یاد داشته باشید که از رمزهای عبور مختلف استفاده کنید.

از تلفن هوشمند خود محافظت کنید: 10. از VPN در شبکه های Wi-Fi باز استفاده کنید

اغلب، استفاده از Wi-Fi باز اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال، ممکن است در یک کافی شاپ باشید و نیاز داشته باشید که برخی از تراکنش ها را به صورت آنلاین انجام دهید. بنابراین احتمالاً به وای فای محافظت نشده آنها متصل می شوید و خرید یا تراکنش های خود را انجام می دهید. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، بهتر است قبل از استفاده از Wi-Fi VPN خود را فعال کنید، این به شما امکان می دهد به صورت ناشناس آنلاین شوید، بنابراین می توانید از Wi-Fi باز استفاده کنید و به دور از چشمان کنجکاو، با خیال راحت کار خود را انجام دهید. مجرمان سایبری

بخونیدش:  چرا در شب یلدا از انار استفاده می کنیم

از تلفن هوشمند خود محافظت کنید: 11. همیشه سیستم عامل دستگاه خود را به روز نگه دارید

به روز رسانی سیستم عامل گوشی های هوشمند برای بهبود تجربه کاربر در نظر گرفته شده است. این می تواند شامل هر چیزی از عملکرد گرفته تا حفظ امنیت در گوشی هوشمند باشد. اگرچه ممکن است این به روز رسانی ها سریع باشند و کاربر از فعال سازی آن امتناع کند، اما مهم است که سیستم عامل موبایل خود را با این به روز رسانی ها به روز کنید. این به‌روزرسانی‌ها می‌توانند از دستگاه‌های Android و iOS شما در برابر تهدیدات تازه کشف شده محافظت کنند.

(آیا شما هم به موضوع افزایش شارژ باتری گوشی علاقه دارید؟ خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.)

حفظ امنیت گوشی هوشمند: 12. رمزگذاری و امنیت اطلاعات تلفن

تلفن‌های هوشمند حاوی اطلاعات زیادی هستند و اگر تلفن همراه شما گم یا دزدیده شد، ایمیل‌ها، مخاطبین، اطلاعات حساب و غیره. در خطر هستند. برای محافظت از امنیت داده های تلفن خود، باید مطمئن شوید که این داده ها رمزگذاری شده اند. داده های رمزگذاری شده به شکل غیرقابل خواندن ذخیره می شوند و بنابراین قابل درک نیستند.

اکثر گوشی های هوشمند دارای تنظیمات رمزگذاری هستند که می توانید در منوی امنیتی آن را فعال کنید. برای بررسی اینکه آیا دستگاه iOS شما رمزگذاری شده است یا خیر، می توانید به منوی تنظیمات بروید و سپس روی Touch ID & Passcode کلیک کنید. پس از آن، از شما خواسته می شود که قفل صفحه خود را وارد کنید. در نهایت، به پایین صفحه بروید، جایی که باید ببینید حفاظت از اطلاعات فعال است. این بدان معنی است که حفاظت از داده ها فعال شده است.

برای امنیت اندروید و رمزگذاری داده ها در گوشی های اندرویدی، ابتدا باید مطمئن شوید که دستگاه شما 80 درصد شارژ شده است. سپس به بخش Security دستگاه خود بروید و گزینه Encrypt SD card را انتخاب کنید. رمزگذاری داده ها به محافظت از اطلاعات شما کمک می کند و کارت حافظه رمزگذاری شده فقط در دستگاه شما قابل خواندن خواهد بود. به این ترتیب، اگر می خواهید کارت حافظه خود را در دستگاه دیگری باز کنید، ابتدا باید آن را در گوشی خود رمزگشایی کنید. فرآیند رمزگذاری یک ساعت یا بیشتر طول می کشد و نمی توانید از داده های کارت حافظه خود در طول این فرآیند استفاده کنید.

حفظ امنیت در گوشی های هوشمند: 13. فراموش نکنید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید!

با پیروی از تمام روش هایی که تاکنون برای محافظت از گوشی هوشمند خود توضیح داده ایم، می توانید راه طولانی را برای جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات خود طی کنید، اما اگر گوشی شما به سرقت رفته یا گم شود چه باید کرد؟ چه تدابیر امنیتی را می توان برای این مشکل در نظر گرفت؟ با تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات تلفن همراه خود، علاوه بر امکان بازیابی آن در دستگاه جدید، می توانید این اطلاعات را در گوشی گم شده حذف کنید. تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات در تلفن یا ابر بسیار مفید خواهد بود.

چرا امنیت تلفن همراه مهم است؟

گوشی های هوشمند یکی از پرکاربردترین وسایل الکترونیکی در زندگی روزمره ما هستند. قبلا از تلفن های همراه فقط برای برقراری تماس یا ارسال پیامک استفاده می شد، امروزه این دستگاه ها وضعیت لپ تاپ را دارند. گوشی‌های هوشمند با بسیاری از ویژگی‌ها، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های کاربردی که در زمان صرفه‌جویی می‌کنند، ضروری هستند و بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند.

با این حال، هر طور که از تلفن همراه خود استفاده می کنید، ایمن سازی تلفن هوشمند و محافظت از داده های خود ضروری است. با رعایت هر یک از موارد موجود در لیست بالا، می توانید برای محافظت از امنیت اطلاعات مفید و مهم خود در گوشی های هوشمند گام بردارید.

(ما بهترین آنتی ویروس اندروید را در آخرین وبلاگ ایساج معرفی کردیم.)

منبع

در همان ابتدا، می‌خواهیم یک سناریوی رایج برای کاربران امروزی گوشی‌های هوشمند را مرور کنیم:

“شما می خواهید با گوشی خود عکس یا فیلم بگیرید یا یک برنامه جدید نصب کنید، زمانی که ناگهان با یک پیام فضای کافی مواجه می شوید. وارد گالری گوشی خود می شوید تا فایل های اضافی را حذف کنید، اما در کمال تعجب متوجه می شوید که این کار را نمی کنید. دارای فایل های تصویری یا ویدیویی بزرگ که حافظه را پر می کند.

مشکل چیه؟

جالب اینجاست که این موضوع در ساعت های هوشمند امروزی رایج شده است. حال در این مقاله می خواهیم نگاهی به این مشکل رایج گوشی های هوشمند اندرویدی (و آیفون) بیاندازیم و سپس بهترین و ساده ترین راه حل ها را به شما نشان دهیم. پس با ما همراه باشید

دلیل پر شدن حافظه گوشی در حالی که گالری خالی است چیست؟

ابتدا می خواهیم ریشه ها را پیدا کنیم. چرا این اتفاق می افتد؟ راستش را بخواهید دلایل زیادی می تواند داشته باشد که بزرگترین آنها این است که برنامه هایی که بر روی گوشی خود نصب کرده اید به مرور زمان اطلاعات را در رم گوشی ذخیره می کنند که حافظه شما را پر می کند.

بخونیدش:  چرا ترشی مخلوط را در ظرف فلزی نگهداری نمی کنند

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از برنامه های پیام رسان مانند WhatsApp می توانند نسخه های پشتیبان هفتگی و ماهانه را در حافظه ذخیره کنند که به مرور زمان حافظه داخلی یا خارجی گوشی شما پر می شود.

(در مقاله چرا حافظه گوشی اندروید خیلی سریع پر می شود؟ موضوع پر شدن حافظه در دستگاه های اندرویدی را به تفصیل توضیح داده ایم.)

اما چگونه می توان فهمید که هر برنامه چقدر حافظه را اشغال می کند و مهمتر از همه، چگونه آنها را حذف کنید؟

راه حل 1: از سیستم عامل تلفن برای پاک کردن کش استفاده کنید

خوشبختانه گوشی های امروزی دارای قابلیتی هستند که با آن می توانید به سرعت حافظه نهان را شناسایی کرده و در صورت تمایل آنها را حذف کنید. برای مثال در گوشی های شیائومی برنامه ای به نام Cleaner وجود دارد که با وارد کردن آن می توانید با جداسازی نوع فایل مانند تصویر، ویدئو یا فایل های حجیم یا کم استفاده آن را پاک کنید. در گوشی های سامسونگ، قابلیتی به نام Device Care and Maintenance نیز همین کار را انجام می دهد.

برای گوشی های دیگر معمولا این گزینه در قسمت تنظیمات موجود است و می توانید هفته ای یکبار کش گوشی را پاک کنید تا مطمئن شوید که برای نصب برنامه های جدید یا گرفتن عکس و فیلم هرگز با پیغام پر بودن حافظه مواجه نمی شوید.

راه حل دوم: از روش دستی برای خالی کردن حافظه داخلی گوشی در تنظیمات استفاده کنید

روش دیگری وجود دارد که عموما مورد علاقه بسیاری از کاربران است و می تواند کش و حافظه غیرقابل استفاده گوشی شما را حتی بیشتر از روش قبلی پاک کند. برای انجام این روش قدم به قدم شما را راهنمایی می کنیم:

1- تنظیمات گوشی خود را باز کنید.

2- به قسمت Applications & notifications بروید.

3- برای مشاهده همه برنامه ها روی All apps ضربه بزنید.

4- در لیست، تمامی برنامه هایی که حجم بالایی دارند (نمایش عدد نشان دهنده میزان فضای اشغال شده) را انتخاب کنید.

5- روی Storage ضربه بزنید.

6- به قسمت Clear data رفته و گزینه Clear cache را انتخاب کنید.

این کار را یکی یکی روی برنامه های مختلف انجام دهید تا حافظه شما کاملا بهینه شود.

ویژگی های درون برنامه ای برای پاک کردن کش در آخرین به روز رسانی ها

در آخرین آپدیت نرم افزاری برنامه هایی مانند واتساپ و تلگرام بخشی به نام Data Usage وجود دارد که با وارد کردن آن می توانید اطلاعات اشغال شده توسط هر برنامه را به صورت جداگانه مشاهده کرده و در صورت تمایل آن را حذف کنید.

اساساً، این روش همان کاری را انجام می دهد که در بالا ذکر کردیم، با این تفاوت که برنامه ها جزئیات بیشتری را در مورد میزان حافظه اشغال شده برای هر بخش (مثلاً فایل های رسانه ای برای هر گربه) به شما نشان می دهند که در نوع خود بسیار کاربردی به نظر می رسد. .

راه حل سوم: از برنامه های خارجی برای نظارت و حذف کش استفاده کنید

در نهایت، اگر هیچ یک از روش های بالا شما را راضی نمی کند، یا اگر می خواهید از روی کنجکاوی روش های دیگری را امتحان کنید تا ببینید چه نتایجی به دست می آورید، پیشنهاد می کنیم از اپلیکیشن های خارجی استفاده کنید.

خوبی این روش این است که هر برنامه فرآیند متفاوتی را برای شستشوی حافظه کش پیاده سازی می کند که هر کدام به نوعی می توانند فضای اشغال شده حافظه شما را کاهش دهند. مزیت دیگر این است که در این برنامه‌ها معمولاً می‌توانید به‌طور خودکار زمان‌بندی و تعیین کنید در یک تاریخ خاص، گوشی را به‌طور خودکار کش گوشی بلااستفاده را پاک کنید.

رایج ترین و بهترین برنامه های خارجی برای پاک کردن کش حافظه عبارتند از:

فایل های گوگل

بهینه ساز دروید

CC Cleaner

نورتون را تمیز کنید

پاک کننده AVG

شما می توانید به راحتی و رایگان برنامه های فوق را از فروشگاه های اپلیکیشن موجود دانلود کرده و مشکل پر شدن حافظه گوشی را حتی در صورت خالی بودن گالری کاملا برطرف کنید.

نتیجه

با پیشرفت تکنولوژی، اپلیکیشن های موبایل روز به روز بهتر و سنگین تر می شوند. استفاده از این برنامه ها به مرور زمان حافظه داخلی دستگاه همراه شما را اشغال می کند. خوشبختانه با 3 روشی که در این مقاله ارائه کرده ایم، مطمئن باشید که این مشکل دیگر تکرار نخواهد شد.

در ادامه می توانید مقالات مرتبط با موضوع مقاله را مشاهده و در صورت تمایل مطالعه نمایید:

چگونه کش گوشی سامسونگ را پاک کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا