چرا بتن را آب می دهند

یکی از پدیده هایی که می تواند منجر به مشکلات گسترده در سازه شود جدا شدن اجزای بتنی است که به صورت هدررفت آب رخ می دهد. این مشکل به قدری قابل توجه و خطرناک است که روش های آزمایش و کنترل مختلفی در استانداردهای روز جهانی ارائه شده است. ریزش بتن باعث ایجاد یک لایه سست و ضعیف بر روی سطح کار می شود، از ایجاد یک اتصال قوی و یکپارچه با لایه بعدی بتن ریزی جلوگیری می کند و بهتر است با اقدامات پیشگیرانه از آن جلوگیری شود. با ما همراه باشید تا دلایل و راه حل های جلوگیری از نشت بتن را بدانید.

بتن ریزی چگونه انجام می شود؟

بتن ماده ای است که از آب، سنگدانه ها، سیمان و مواد افزودنی مختلف به نسبت اندازه گیری شده و دقیق مخلوط شده است. یکی از نشانه های مخلوط بتن مناسب یکنواختی آن است و در صورت جدایی بین مشتقات بتن نمی توان انتظار داشت که پس از عمل آوری به محصولی مرغوب و قوی تبدیل شود.

هنگامی که آب در بتن در لایه ای با ذرات سیمان روی سطح جمع می شود، به این حالت خونریزی می گویند. عرق کردن و صاف کردن بتن از دیگر نام هایی است که به این پدیده داده اند. دلیل اصلی هدر رفتن آب از بتن، تفاوت وزن مخصوص مواد تشکیل دهنده آن است. در حالی که سیمان هنوز نرم و خمیری است، سنگدانه ها به دلیل سنگینی در مخلوط بتن ته نشین می شوند و آب موجود در بتن به دلیل وزن سبک تر نسبت به سایر اجزای که چگالی بالاتری دارند، به سطح بالا می رود. این پدیده باعث ایجاد ضعف ها و مشکلاتی در بتن می شود و باید با اقدامات تعیین شده در استانداردهای جاری از آن جلوگیری کرد.

در اینجا دلایل اصلی از دست دادن آب در بتن آورده شده است:

سطح بالای سیالیت و اسلامپ بتن

استفاده از سنگدانه های بسیار بزرگ

لرزش نادرست

مشکلات ناشی از ریختن بتن

هنگامی که جداسازی در مخلوط بتن رخ می دهد. حجم زیادی از آب بتن به سطح بالا می رود و درصد آب در قسمت پایین کاهش می یابد. نسبت آب به سیمان پایین در لایه زیرین بتن را بسیار محکم و سخت می کند، در حالی که در قسمت بالایی آب موجود در ذرات سیمان لایه بسیار ضعیفی در برابر فشار و سایش ایجاد می کند. در مرحله دوم بتن ریزی مشخص می شود که آب جدا شده یک لایه ضعیف و ناپایدار بین دو قسمت سخت تر ایجاد می کند که از اتصال کامل لایه های بتنی جلوگیری می کند.

اگر بتن ریزی در یک مرحله انجام شود، آب جمع آوری شده روی سطح بتن پس از اتمام، سطح ضعیف و بی اثری را به ما می دهد که در برابر فشار، سایش و تنش حرارتی عملکرد ضعیفی دارد.

هنگام ریختن بتن در هوای گرم، سرعت تبخیر ممکن است بیشتر از سرعت جداسازی آب باشد. در این صورت سطح بتن در اثر جمع شدگی خمیر دچار ترک های بزرگ می شود. توجه داشته باشید که در هوای بسیار گرم، آب بتن حتی از قسمت های زیرین تبخیر شده و به صورت بخار بالا می رود. اگر بخار و حباب های ایجاد شده در هنگام بالا آمدن در زیر ذرات میلگرد و ماسه محبوس شود باعث افزایش میزان تخلخل ناخواسته شده و از چسبندگی کامل بتن و میلگرد جلوگیری می کند.

راه حل هایی برای جلوگیری از ریزش آب توسط آب

تا به حال می دانستیم که ریزش آب از بتن به دلیل عدم توانایی مواد جامد در حفظ آب اتفاق می افتد و مشکلات جدی در بتن ایجاد می کند. برای جلوگیری از ریزش بتن راهکارهای مختلفی مطرح شده است که در ادامه به آنها می پردازیم.

استفاده از سیمان با دانه بندی ریزتر و کیفیت بالاتر: معمولاً هنگام استفاده از سیمان با کیفیت پایین تر، خطر از بین رفتن بتن افزایش می یابد. علاوه بر این، ریز بودن ذرات سیمان فرآیند هیدراتاسیون را تسریع کرده و از ته نشین شدن ذرات بتن جلوگیری می کند.

استفاده از مواد پوزولانی و افزودنی های مناسب: همه انواع مواد پوزولانی خام یا صنعتی دارای سطح ویژه بالایی هستند که به آنها اجازه می دهد حجم زیادی از آب را در هنگام تماس حفظ کنند و میزان آبی که انتظار می رود روی سطح ظاهر شود را کاهش دهند. مخلوط بتن حاوی ذرات ریز مانند خاکستر بادی، خاکستر پوسته برنج و دوده سیلیس در صورت فرآوری و تصفیه مناسب ضمن جلوگیری از آبیاری بتن از ایجاد ترک های انقباضی نیز جلوگیری می کند.

بخونیدش:  چرا غدیر در سریال خواهران و برادران میمیرد

استفاده از نمک خوراکی: طبق برخی منابع، استفاده از نمک در آب آشامیدنی خطر آبگیری بتن را کاهش می دهد. البته توجه به این نکته ضروری است که وجود نمک می تواند باعث خوردگی آرماتورهای فولادی شود. بنابراین بهتر است از این روش فقط در عناصر بتنی بدون میلگردهای تقویت کننده یا اجزای غیرسازه ای استفاده شود.

اسلامپ کم بتن: در مخلوط بتن با اسلامپ کم، جداسازی آب از مواد جامد بسیار کمتر خواهد بود و به دلیل W/C کم، بتن قوی و باکیفیت خواهیم داشت.

استفاده از سنگدانه های ریز با دانه بندی مناسب: هر چه اندازه شن و ماسه استفاده شده در بتن کوچکتر باشد، سطح مقطع ریزدانه بیشتر بوده و آب بیشتری جذب می کند. به همین دلیل در بتن هایی که درصد ذرات ریز بیشتری دارند، افزایش آب به سطح کاهش می یابد.

استفاده از روان کننده ها: افزودنی های روان کننده و فوق روان کننده به کاهش مصرف آب بدون کاهش اسلامپ و اثربخشی مخلوط بتن کمک می کند. بنابراین در صورت استفاده از آنها بتن با مقاومت بالا بدست می آید و از مشکلات ناشی از ریزش بتن جلوگیری می شود.

برای خرید چراغ سقفی چه کنیم؟

نتیجه

آبشار در بتن همیشه مشکل ساز نیست، به خصوص در مواردی که آب اضافی بتن تبخیر می شود و با کاهش نسبت آب به سیمان، مقاومت بتن افزایش می یابد. اما بیشتر اوقات، آبی که به سطح می‌آید با ذرات ریز و سیمان آغشته می‌شود که پس از گیر کردن، لایه‌ای بسیار حساس و شکننده ایجاد می‌کند. بنابراین مراقبت بعد از ریختن بتن و جلوگیری از ریختن آب از بتن یکی از مهمترین مسائل اجرایی است که پیمانکاران باید به آن توجه کافی داشته باشند.

برای مشاوره و اطلاع از شرایط و قیمت ها می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن: 44248785-021 تلفن: 44219952-021 فکس: 43854895-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا