چرا برای هم زدن آش از قاشق چوبی استفاده میشود

قاشق آشپزخانه یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه است. هم زدن و جابجایی مداوم غذا باعث پخت یکنواخت و یکنواخت غذا می شود و از سوختن یا خام ماندن مقداری غذا جلوگیری می کند. برای پخت و پز می توانید از قاشق های چوبی، پلاستیکی و فلزی استفاده کنید. اما بهترین گزینه استفاده از قاشق چوبی است و در این متن می خواهیم دلایل اهمیت استفاده از قاشق چوبی برای پخت و پز را برجسته کنیم.

قاشق های چوبی را می توان به عنوان ابزاری بادوام در آشپزخانه استفاده کرد و یکی از بهترین وسایل آشپزخانه به حساب می آید. غذای شما هر چه باشد، استفاده از قاشق چوبی فرآیند اختلاط غذا را آسان تر می کند. ما با کارشناسان زیادی در این زمینه مشورت کردیم و همه گفتند که قاشق چوبی بهترین گزینه برای پخت و پز است.

استفاده از قاشق چوبی به عنوان بهترین وسیله برای پخت و پز

قاشق چوبی چه ویژگی ای دارد که آن را به بهترین وسیله برای پخت و پز تبدیل می کند؟ اولین و یکی از مهم ترین نکات در مورد استفاده از قاشق های چوبی طول عمر و دوام این نوع قاشق ها می باشد. قاشق های چوبی بسیار محکم و مقاوم هستند و به همین دلیل می توانید به راحتی و بدون ترس از شکستن هر نوع غذایی با استفاده از قاشق چوبی.

قاشق های چوبی آنقدر قوی هستند که حتی می توانند غذا را به ته ظرف منتقل کنند و برخلاف قاشق های فلزی به اندازه ای نرم هستند که به کف ظرف آسیب نرسانند. از این جمله می توان به یکی از ویژگی های مهم و اساسی قاشق های چوبی پی برد.

استفاده از قاشق و چنگال چوبی به ظرف آسیبی نمی رساند. استفاده از قاشق فلزی باعث ایجاد خراش روی بدنه ظرف می شود. هر چه میزان خراشیدگی روی ظرف بیشتر باشد میزان چسبندگی مواد غذایی به ته ظرف بیشتر می شود و بنابراین شستن و تمیز کردن ظرف به کاری سخت و پر انرژی تبدیل می شود.

استفاده از قاشق های فلزی یا پلاستیکی علاوه بر خراشیدن و چسبیدن، با ایجاد یک سری واکنش های شیمیایی با غذا، سلامت افراد را به خطر می اندازد. تابه ها و تابه های تفلون حاوی ترکیبات خاصی هستند که با فلز واکنش نشان می دهند. بنابراین استفاده از قاشق فلزی باعث ورود برخی مواد شیمیایی خطرناک به غذا می شود.

یکی دیگر از ویژگی های مهم قاشق های چوبی مقاومت بالای آنها در برابر حرارت است. قاشق های فلزی رسانای گرما هستند به این معنا که توانایی عبور گرما را دارند. اگر قاشق های فلزی برای چند دقیقه در معرض حرارت قرار گیرند، داغ می شوند و استفاده از آن ها سخت می شود. از طرفی قاشق های پلاستیکی نیز در معرض حرارت زیاد ذوب می شوند. اما قاشق های چوبی هیچ کدام از این ویژگی ها را ندارند و استفاده از آنها باعث داغ شدن دست ها و سوزش و خطر آب شدن آنها نمی شود.

بهترین عملکرد و کارایی از ویژگی عالی قاشق های چوبی است

از قاشق های چوبی می توان برای پخت هر نوع غذایی استفاده کرد. به عبارت دیگر قاشق های چوبی کارآمدترین نوع قاشق برای پخت و پز هستند. قاشق های چوبی نه تنها برای هم زدن غذا، بلکه برای هم زدن سوپ یا چاشنی ها و سس هایی که به غذا اضافه می شوند، ابزاری موثر هستند. به طور کلی بهترین ابزار برای مخلوط کردن غذاهای بزرگ و سنگین قاشق های چوبی است.

اگر می خواهید در مورد ظروف چوبی آشپزخانه و فواید آن بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

استفاده از قاشق های چوبی و تداخل با برخی غذاها

امروزه قاشق های چوبی در اشکال، اندازه ها و طرح های مختلف موجود است و استفاده از آن ها جلوه زیبایی در آشپزخانه ایجاد می کند. به طور کلی قاشق های چوبی با انواع ظروف و ظروف مناسب و سازگار است و فقط توصیه می شود از قاشق های چوبی برای پخش یا مخلوط کردن سفیده تخم مرغ استفاده نکنید.

چگونه از قاشق های چوبی نگهداری کنیم؟

در صورت استفاده و نگهداری صحیح می توان از قاشق های چوبی برای مدت طولانی استفاده کرد. بهترین روش برای شستن قاشق چوبی شستن قاشق های چوبی با دست است. هرگز قاشق های چوبی را به مدت طولانی در آب غوطه ور نکنید زیرا اگر ذرات آب به بافت چوب نفوذ کند از کیفیت و کارایی قاشق چوبی کاسته می شود.

بخونیدش:  چرا نباید به مدت طولانی از هدفون استفاده کنیم

همچنین هرگز برای شستن قاشق های چوبی از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. استفاده از ماشین ظرفشویی باعث کاهش عمر و دوام قاشق های چوبی می شود. قاشق های چوبی اگرچه بسیار مستحکم و مقاوم هستند، اما وقتی در ماشین ظرفشویی قرار می گیرند، چون در معرض حرارت زیاد و مدت طولانی قرار می گیرند، به مرور زمان ترک می خورند و می ترکند.

همچنین فرآیند خشک کردن قاشق چوبی در ماشین ظرفشویی باعث کاهش عمر و دوام این دستگاه می شود. ایجاد ترک و ترک بر روی قاشق های چوبی امکان چسبیدن ذرات غذا به قاشق و در نتیجه رشد باکتری ها در سطح قاشق را افزایش می دهد. بنابراین قاشق چوبی را فقط با دست بشویید.

سخن پایانی

در بین سه نوع قاشق فلزی، چوبی و پلاستیکی، بهترین گزینه برای پخت و پز استفاده از قاشق چوبی است. این قاشق‌ها علاوه بر اینکه رسانا یا انتقال حرارت نیستند و ذوب شدن آنها را تهدید نمی‌کنند، هیچ گونه فعل و انفعال شیمیایی با غذا ایجاد نمی‌کنند و به همین دلیل امن‌ترین و سالم‌ترین گزینه در بین انواع آشپزخانه به حساب می‌آیند. قاشق ظروف

از قاشق های چوبی می توان برای انواع ظروف و انواع غذاها استفاده کرد. تنها نکته مهم نگهداری و نظافت صحیح این نوع قاشق هاست که تاثیر زیادی در طول عمر و کارایی قاشق چوبی دارد. استفاده از ماشین ظرفشویی برای شستن قاشق های چوبی باعث کوتاه شدن عمر آن ها می شود و با ایجاد شکاف های ریز در سطح چوب، امکان چسبیدن ذرات غذا و رشد باکتری ها وجود دارد.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید از چه نوع قاشقی برای پختن آشپزخانه خود استفاده می کنید؟ به نظر شما مهمترین ویژگی استفاده از قاشق چوبی برای پخت و پز چیست؟

امتیاز 3.27 از 79 رای

برای کسب امتیاز با دیگران به اشتراک بگذارید!

محصولات پیشنهادی

سوالات علوم درس چهارم درس پنجم

پرسش و پاسخ درس 5 علوم چهارم گرما و ماده

درس پنجم علوم چهارم گرما و ماده است در این مقاله سوالات درس 5 با پاسخ قرار داده شده است.

گرما و ماده:
1 – دمای طبیعی بدن انسان چند درجه سانتیگراد است؟
پاسخ: 73 درجه

2- اگر مریض هستیم و تب داریم دمای بدن ما بالای 73 درجه سانتیگراد است یا کمتر؟
پاسخ: بالای 73 درجه است.

3- چند نوع دماسنج می شناسید نام ببرید:
پاسخ: دماسنج دیجیتال، دماسنج طبی، دماسنج دیواری، دماسنج نواری و دماسنج آزمایشگاهی (الکلی)

4- برای اندازه گیری دما از چه واحدی برای اندازه گیری دما استفاده می کنند؟
پاسخ: سیلیس، سلسیوس یا فارنهایت واحدهای اندازه گیری دما هستند.

5-گرما دما را بالا می برد.

6-آیا گرما منتقل می شود؟ مثال بزنید:
پاسخ: مثال: اگر سوپ داغ را در کاسه های سرد بریزیم، کاسه ها حرارت سوپ را گرفته و داغ می شوند.

7-چرا برای هم زدن سوپ بهتر است از قاشق چوبی استفاده شود
پاسخ: چون فلز حرارت را سریعتر جذب می کند. اگر از قاشق یا ملاقه فلزی برای هم زدن سوپ داغ استفاده کنیم، حرارت سوپ داغ به قاشق فلزی منتقل می شود و دست را می سوزاند، اما حرارت با نوشیدنی به قاشق یا ملاقه منتقل نمی شود.

8- چه موادی رسانای گرما هستند؟
پاسخ: به موادی مانند فلز که اجازه عبور گرما را می دهد رسانای حرارتی می گویند.

9- به چه موادی نارسانای گرما می گویند
پاسخ: به موادی مانند چوب و پلاستیک که گرما به خوبی از آنها عبور نمی کند، نارسانای گرما می گویند.

10- چه نوع ظرفی است
پاسخ: ظرفی است که مایعات را بیشتر سرد یا گرم نگه می دارد. اگر داخل آن آب داغ یا چای بریزید بعد از چند ساعت داغ می ماند.

11- برای جلوگیری از اتلاف حرارت چه باید کرد
پاسخ: گرما از درزهای در و پنجره خارج می شود. با استفاده از مواد نارسانا مانند نوارهای ابری مخصوص می توان از اتلاف گرما در زمستان و ورود گرما به خانه در تابستان جلوگیری کرد.در هوای بسیار سرد و بسیار گرم که کولر و گرمایش کار می کند پنجره ها را باز نگذارید. . . . . . . .

موفق باشید: “فخیمی”

📕💢 بعدی” درس ششم علوم چهارم

🔖 قبلی «درس چهارم علوم چهارم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا