چرا بعد از سزارین سردرد میگیریم

زمانی که بیهوشی باعث سردرد در زنان باردار می شود

دلایل مختلفی در ایجاد سردرد پس از زایمان نقش دارند. اما اغلب به دلیل تزریق ماده بی حسی است که قبل از زایمان به مادر تزریق می شود. در واقع، هنگامی که زنان باردار بی حسی نخاعی دریافت می کنند، در حین تزریق، کیسه حاوی مایع مغزی نخاعی سوراخ شده و این مایع به بیرون نشت می کند.

وقتی این مایع نشت می کند، مادر احساس سردرد می کند، اما جای نگرانی نیست. چون برای مادر خطرناک نیست. در این موارد متخصص درد درمان و کنترل سردرد مادر را با راهکارهای ساده در نظر می گیرد.

سردرد یک تا دو روز پس از بی حسی نخاعی شروع می شود، زنان باردار موضعی شدن این سردرد را در پشت سر و گردن گزارش می کنند و گاهی اوقات آن را پشت چشم احساس می کنند. به این نوع سردرد، سردرد موقعیتی می گویند.

در واقع سردرد حالتی است که بیمار هنگام نشستن یا ایستادن دچار سردرد شدید می شود و هنگام دراز کشیدن سردرد احساس نمی کند. سردرد معمولا با استراحت بهتر می شود. این نوع سردرد شدید؛ اما خوش خیم است، جای نگرانی نیست.

دلایل دیگری که منجر به سردرد بعد از سزارین می شود

همانطور که گفته شد، علت اصلی سردرد تزریق در ستون فقرات و نشت کیسه حاوی مایع مغزی نخاعی است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به سردرد بعد از سزارین شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

نوسانات فشار خون

کمبود آهن

کمبود خواب

عدم تعادل هورمونی

فشار و تنش عضلانی

یکی دیگر از عوامل نادری که می تواند منجر به سردرد بعد از سزارین شود، مسمومیت بارداری است. در این موارد مادر فشار خون بالایی دارد و در ادرار پروتئین نیز وجود دارد. این وضعیت دارای علائم زیر است:

سردردهای شدید

بینایی تغییر می کند

درد در قسمت بالای شکم

نیاز کمتری به ادرار کردن

در صورت مشاهده هر یک از علائم بلافاصله پس از زایمان، حتما برای بررسی های لازم با پزشک مشورت کنید.

درمان سردرد بعد از سزارین

سردرد یک عارضه جدی و دردناک بعد از زایمان سزارین برای برخی از مادران است. افرادی که از این بیماری رنج می برند درد شدیدی را در پشت سر و چشم احساس می کنند و گاهی اوقات درد به گردن و شانه ها نیز سرایت می کند.

درمان خانگی سردرد بعد از سزارین

چندین استراتژی در نظر گرفته شده برای درمان سردرد عبارتند از:

برای درمان درد خفیف از مسکن استفاده کنید.

پزشکان توصیه می کنند که بیماران مایعات و کافئین مصرف کنند.

استراحت در درمان سردرد بسیار موثر است.

مطالب مرتبط: دانش بخش سزارین

تزریق حجم زیاد مایعات یکی از راه حل های دیگری است که در نظر گرفته می شود، در واقع اگر سرم قبل و بعد از عمل به بیمار تزریق شود، به طور کلی از سردرد اجتناب می شود و یا سردرد خفیفی وجود خواهد داشت.

اگر راه حل قبلی موثر نبود، مرحله بعدی درمان دارویی مانند ژلوفان و استامینوفن است. همچنین به بیمار توصیه می شود از ترکیبات کافئین دار مانند قهوه استفاده کند.

درمان پزشکی

درمان نهایی، چسب خون اپیدورال است که خون را از بیمار می گیرد تا به پشت بیمار تزریق شود. در واقع این تزریق به بستن سوراخ ایجاد شده در حین تزریق بی حسی نخاعی کمک می کند و در نتیجه از نشت بیشتر مایع مغزی نخاعی جلوگیری می کند. آمار نشان می دهد که این راه حل برای اکثر افراد جواب می دهد.

اگر هیچ یک از این راه حل ها اعمال نشود، سردرد خود به خود بهتر می شود. اگر بیمار پس از استفاده از همه محلول ها بهبود نیافت، باید با متخصص بیهوشی مشورت کند.

مطالب مرتبط: بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی برای سزارین بهتر است

درمان گردن درد بعد از سزارین

برای کنترل و درمان بیماری خود باید به مواردی توجه کنید:

هنگام برداشتن کودک خود، نباید خم شوید، مراقب وضعیت بدن خود باشید.

در دوران شیردهی بدن خود را کاملا صاف نگه دارید.

دوش آب گرم بگیرید.

تمرینات ملایم را در برنامه خود بگنجانید.

استراحت کافی داشته باشید.

ماساژ بگیرید.

برای رفع اسپاسم از مسکن های تجویز شده استفاده کنید.

سردرد بعد از سزارین چقدر طول می کشد؟

معمولا سردردی که بعد از سزارین ایجاد می شود 48 ساعت طول می کشد. اگر سردرد درمان نشود، سوراخی که باعث سردرد شده است ظرف چند هفته بهبود می یابد. در واقع این عارضه ایجاد شده بعد از زایمان کاملا موقتی است و بهتر می شود.

آیا شیردهی بعد از زایمان باعث سردرد می شود؟

شیردهی ربطی به سردرد ندارد، اما گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف سردرد را در دوران شیردهی تجربه کنید:

هورمون ها می توانند در دوران شیردهی تغییر کنند و در نتیجه منجر به سردرد شوند.

ممکن است از نظر جسمی یا روحی از شیردهی خسته شده باشید که منجر به سردرد می شود.

کمبود خواب و کمبود آب بدن باعث تنش و میگرن می شود.

بخونیدش:  چطور فعل ماضی را به مضارع تبدیل کنیم

اگر در دوران شیردهی همچنان سردردهای مکرر و شدید دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

علل سرگیجه بعد از سزارین

سرگیجه پس از زایمان به دلیل خستگی، خونریزی، دراز کشیدن برای مدت طولانی رخ می دهد. بسیاری از خانم ها وقتی برای اولین بار بعد از زایمان از جای خود بلند می شوند، احساس سرگیجه می کنند.

درمان سرگیجه پس از زایمان

اگر احساس ضعف و سرگیجه دارید، دراز بکشید و تا حد امکان بی حرکت بمانید. توصیه پزشک این است که تا می توانید تحرک نداشته باشید و سرتان را به آرامی حرکت دهید. همچنین باید از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سردرد بعد از زایمان سزارین طبیعی است و در صورتی که مادر سردرد داشته باشد، حتما پزشک اقدامات و درمان های لازم را برای او در نظر می گیرد. به طور کلی، زنان باید به علائم خاصی توجه کنند و در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه کنند:

سردردی که بدتر می شود.

پس از مدت کوتاهی تشدید می شود.

سردرد با علائم دیگری مانند تب، سفتی گردن، حالت تهوع یا استفراغ و تاری دید همراه است.

سردردی که منجر به مشکلات خواب می شود.

سردرد پس از فعالیت بدنی ایجاد می شود.

در این موارد باید برای انجام معاینات لازم به پزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز از شما آزمایش گرفته شود تا درمان موثری برای شما تجویز شود.

آخرین کلمه

سردرد بعد از سزارین بسیار شایع است، در واقع شما تنها کسی نیستید که سردرد دارید. معمولاً با دارو، نوشیدن آب کافی و استراحت درمان می شود. اگر سردرد شما با چنین راه حل هایی درمان نشود، پزشک درمان های جدی تری را برای شما در نظر می گیرد.

معمولا افرادی که زایمان طبیعی و بدون درد را انتخاب می کنند، دچار عوارض پس از زایمان نمی شوند. زیرا روند زایمان به طور طبیعی و بدون هیچ گونه اقدام تهاجمی برای مادر اتفاق می افتد.

سردردهای بعد از سزارین که اغلب در اثر بی حسی نخاعی ایجاد می شود، با مسکن قابل درمان است. این مسکن ها زمانی که درد خفیف باشد به خوبی عمل می کنند. پزشکان توصیه می کنند که خانم ها برای درمان سردرد بعد از سزارین مایعات و کافئین مصرف کنند. در ادامه بیشتر در مورد راه حل های درمان سردرد بعد از سزارین صحبت خواهیم کرد.

سزارین چیست؟

اگرچه زایمان طبیعی هنوز روش ارجح برای زایمان است، اما ممکن است به دلیل شرایط یا عوارض خاص، زایمان سزارین ضروری باشد. در این جراحی برش کوچکی در شکم زن ایجاد می شود که باعث باز شدن رحم و تولد نوزاد می شود.

کل فرآیند زایمان سزارین حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد، اگرچه نوزاد معمولاً در 20 دقیقه اول جراحی به دنیا می آید. قبل از عمل با تزریق اپیدورال یا نخاعی بیهوشی به زن داده می شود. این بی حس کننده موضعی نقش مهمی در بی حسی پایین تنه ایفا می کند و به پزشکان اجازه می دهد این روش را انجام دهند.

به همین دلیل است که بسیاری از زنان پس از سزارین دچار سردرد می شوند. سردردهای پس از زایمان را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

سردردهای اولیه شامل تنش و میگرن است

سردردهای ثانویه ناشی از یک بیماری زمینه ای

در ادامه به تفصیل درباره علل و درمان سردردهای بعد از سزارین صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با داروهای فوری و درمان های خانگی

علت سردرد بعد از سزارین

همانطور که گفتیم زایمان سزارین نیاز به داروهای بیهوشی دارد که عوارضی مانند سردرد برای خانم ها بعد از زایمان ایجاد می کند. با این حال، جای نگرانی نیست. به طور کلی باید بدانید که سردرد بعد از جراحی طبیعی است. به طور معمول، سردرد پس از بی حسی نخاعی باید یک تا دو روز پس از بیهوشی رخ دهد. هر چند ظاهر این عارضه بلافاصله پس از آن مشاهده شد.

در واقع این اختلال شایع ترین عارضه بی حسی نخاعی موضعی به دلیل از دست دادن مایع مغزی نخاعی است. کم خونی و مصرف ناکافی مایعات باعث سردرد بعد از سزارین می شود. توصیه می شود خانم ها بعد از سزارین یک روز سر خود را ثابت نگه دارند و از مصرف مسکن بدون تجویز پزشک خودداری کنند.

در واقع، زایمان سزارین همیشه به نوعی بیهوشی نیاز دارد. پس از این روش، مطالعات گزارش داده اند که 22 تا 36 درصد از زنان سردرد دارند. این عوارض معمولاً نتیجه بیهوشی و استرس کلی زایمان است.

بیشتر بخوانید: سردرد در زنان هورمون، قاعدگی، بارداری، یائسگی

عوارض جانبی بیهوشی

عوارض جانبی بی حسی نخاعی می تواند شامل سردردهای بسیار دردناک باشد. این بیماری زمانی رخ می دهد که مایع مغزی نخاعی از غشای اطراف نخاع نشت می کند و فشار روی مغز را کاهش می دهد. این عوارض معمولا تا 48 ساعت پس از سزارین ایجاد می شوند. بدون درمان، فتق دیسک به طور طبیعی در عرض چند هفته بهبود می یابد.

بخونیدش:  چطور از اینترنت ذره بین استفاده کنیم

بیهوشی برای زایمان سزارین ضروری است، اما استفاده از آن می تواند منجر به فهرستی از عوارض ناخوشایند اما رایج شود. این عوارض عبارتند از:

سردرد

تهوع و استفراغ

فشار خون پایین

احساس سوزن سوزن شدن

كمر درد

علل دیگر

علاوه بر سردردهای ناشی از بیهوشی، سایر علل سردرد پس از سزارین عبارتند از:

نوسانات فشار خون

کمبود آهن

مشکلات عضلانی

کمبود خواب

عدم تعادل هورمونی

یک بیماری نادر که می تواند باعث سردرد بعد از سزارین شود، پره اکلامپسی پس از زایمان است. هنگامی که فشار خون بالا و پروتئین اضافی در ادرار پس از زایمان وجود دارد رخ می دهد. این وضعیت می تواند باعث شود:

سردردهای شدید

بینایی تغییر می کند

درد بالای شکم

کاهش نیاز به ادرار کردن

اگر بلافاصله پس از زایمان متوجه هر یک از این علائم شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید. درمان سریع برای جلوگیری از عوارض ضروری است.

پانل ها

سردرد می تواند یک عارضه بسیار ناراحت کننده و حتی ناتوان کننده پس از سزارین باشد. افراد دچار درد شدید در پشت سر و پشت چشم و همچنین درد در ناحیه گردن و شانه می شوند. سردرد معمولاً با موارد زیر قابل درمان است:

مسکن های خفیف مانند Tylenol یا Advil

مایعات

کافئین

در رختخواب بمان

اگر سردرد شما با این درمان ها بهبود نیافت، پزشک ممکن است سردردهای نخاعی را با قرار دادن اپیدورال در ستون فقرات برای تسکین درد و بازگرداندن فشار مایع مغزی نخاعی درمان کند. تا 70 درصد افراد مبتلا به سردردهای نخاعی بعد از سزارین با این روش درمان می شوند.

در ادامه این مقاله به طور جداگانه در مورد درمان سردرد بعد از سزارین صحبت خواهیم کرد.

بعد از زایمان چه نوع سردردهایی دارید؟

نوع سردرد بعد از زایمان می تواند متفاوت باشد. برخی از سردردها شایع تر از سایرین هستند. یک مطالعه گزارش داد که در گروهی متشکل از 95 زن مبتلا به سردرد پس از زایمان:

نزدیک به نیمی از آنها از میگرن یا تنش رنج می بردند

24 درصد سردردهای مرتبط با پره اکلامپسی داشتند

16 درصد سردردهای ناشی از بی حسی منطقه ای داشتند

بقیه سردردهای اولیه داشتند

سردرد تنشی

سردردهای تنشی غیر معمول نیستند. به طور کلی، این سردردها خفیف هستند. سر شما ممکن است از هر دو طرف یا به صورت نواری در اطراف جمجمه درد داشته باشد. این مشکل می تواند از 30 دقیقه تا یک هفته طول بکشد. اختلال استرس می تواند ناشی از استرس و عوامل محیطی مانند کمبود خواب یا کم آبی بدن باشد.

میگرن

میگرن یک سردرد شدید و ضربان‌دار است که اغلب در یک طرف سر ایجاد می‌شود. این سردردها همچنین می تواند شامل علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا باشد. این مشکلات می توانند ساعت ها یا حتی روزها شما را بی حرکت کنند.

طبق گزارش انجمن میگرن آمریکا، از هر 4 زن 1 نفر در دو هفته اول پس از زایمان دچار میگرن می شود. این ممکن است به دلیل کاهش هورمون هایی باشد که در روزهای بعد از زایمان اتفاق می افتد. همچنین ممکن است به دلیل مراقبت های شبانه روزی که کودک شما نیاز دارد، مستعد ابتلا به میگرن باشید.

مانند سردردهای تنشی، عوامل محیطی می توانند باعث میگرن شوند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با درمان های دارویی و خانگی

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه پس از زایمان به دلیل شرایط دیگری رخ می دهد. دو مورد از شایع ترین علل پره اکلامپسی یا بی حسی موضعی است.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یک بیماری بسیار جدی است که می تواند قبل یا بعد از زایمان رخ دهد. این زمانی است که فشار خون بالا و احتمالاً پروتئین در ادرار شما وجود دارد. این پدیده در صورت عدم درمان می تواند منجر به تشنج، کما یا مرگ شود. سردردهای ناشی از پره اکلامپسی می تواند شدید باشد و ممکن است شامل علائم زیر باشد:

او نبض دارد

با فعالیت بدنی بدتر است

در هر دو طرف سر ایجاد می شود

همچنین ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

فشار خون بالا یا پروتئین در ادرار

تغییرات بصری

درد بالای شکم

کاهش نیاز به ادرار کردن

تنگی نفس

پره اکلامپسی یک بیماری اورژانسی است. اگر مشکوک به پره اکلامپسی هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

مشت محکم

استفاده از بی حسی موضعی در هنگام زایمان عوارض جانبی بالقوه ای دارد. یکی از این موارد سردرد بعد از سوراخ کردن دورال است. در طی بی حسی موضعی برای سزارین، اپیدورال یا طناب نخاعی که عضله شما را احاطه کرده است، ممکن است به این دلیل سردرد داشته باشید. این می تواند منجر به سردردهای شدید در 72 ساعت اول پس از عمل شود، به خصوص در حالت ایستاده یا نشسته. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند:

سفتی گردن

تهوع و استفراغ

تغییرات در بینایی و شنوایی

پزشک باید درمان این بیماری را تحت نظر داشته باشد. اکثر موارد را می توان با درمان محافظه کارانه تر در عرض 24 تا 48 ساعت برطرف کرد. درمان محافظه کارانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بخونیدش:  چطور با شماره تلفن کد ملی را پیدا کنیم

آب بیشتری بنوشید

مصرف کافئین

ممکن است لازم باشد این بیماری با یک درمان تهاجمی تر مانند اپیدورال درمان شود.

بیشتر بخوانید: علت سردردهای بعد از قاعدگی، مشکلی که آسایش زنان را تهدید می کند

ترومبوز ورید مغزی

ترومبوز ورید قشر مغز یک اورژانس نادر اما جدی در دوران بارداری و بعد از زایمان است که می تواند با علائم غیر اختصاصی مختلفی ظاهر شود که سردرد شایع ترین و اغلب اولین علامت آن است. بیماران بدون نقص نورولوژیک کانونی و یافته های منطبق با پره اکلامپسی در ابتدا باید سردرد تنشی یا میگرن داشته باشند.

سردردهای غیرقابل درمان، به ویژه زمانی که با نقص عصبی کانونی همراه باشد، همیشه نیاز به تصویربرداری از مغز دارد. در دوران بارداری فعالیت فیبرینولیتیک کاهش می یابد و از طرف دیگر فاکتورهای انعقادی بیشتری تولید می شود. در نتیجه در سه ماهه آخر بارداری و به ویژه در دوران بارداری حالت فیزیولوژیکی انعقاد بیش از حد ایجاد می شود.

علاوه بر این، از دست دادن خون حاد در هنگام زایمان، استراحت طولانی مدت در بستر و تعریق پس از زایمان، و همچنین افزایش چربی خون به طور قابل توجهی خطر ترومبوآمبولی وریدی را افزایش می دهد.

جلوگیری

خودمراقبتی یک راه مهم برای پیشگیری از استرس و میگرن است. این کار را می توان به راحتی در روزهای اول پس از زایمان در حین مراقبت از نوزاد انجام داد. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از سردردهای اولیه وجود دارد:

استراحت کافی داشته باشید

سعی کنید زمانی که کودک می خوابد بخوابید و از همسرتان بخواهید در فاصله بین شیر خوردن از او مراقبت کند.

به مقدار زیاد مایعات بنوشید

یک بطری آب همراه داشته باشید و بنوشید

به طور منظم غذاهای سالم و مغذی بخورید

استرس را کاهش دهید و آرامش را حفظ کنید

برای قدم زدن

کتاب بخوان

با یک دوست صحبت کنید تا اضطراب خود را کاهش دهید

چه زمانی برای درمان سردرد بعد از سزارین باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگرچه سردرد بسیار رایج است، اما باید به علائم سردرد پس از زایمان توجه کنید. اگر این بیماری تحت شرایط زیر رخ داد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

شدید بودن

پس از مدت کوتاهی به حداکثر خود می رسد

همراه با علائم دیگری مانند تب، سفتی گردن، حالت تهوع یا استفراغ، تغییرات بینایی یا مشکلات شناختی

با گذشت زمان یا زمانی که به مکان دیگری نقل مکان می کنید تغییر دهید

بیدار شو

بعد از فعالیت بدنی رخ می دهد

پزشک علائم شما را مورد بحث قرار می دهد و معاینه انجام می دهد. ممکن است برای تشخیص سردرد ثانویه به آزمایش‌ها و روش‌های اضافی نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کودکان با روش های فوق العاده

درمان سردرد بعد از سزارین

سردردهای پس از زایمان دلایل زیادی دارند. علت هر چه باشد، سردردهای پس از زایمان باید در عرض 6 هفته پس از زایمان از بین بروند. بیشتر اوقات، سردردهای زودرس پس از زایمان، سردردهای تنشی یا میگرنی هستند که می توانید در خانه یا با کمک پزشک آن را درمان کنید.

سردردهای ثانویه جدی‌تر باید فوراً توسط پزشک معاینه شوند و ممکن است برای جلوگیری از علائم جدی‌تر به سطح بالاتری از درمان نیاز داشته باشند. درمان سردرد بعد از سزارین به نوع آن بستگی دارد:

درمان اولیه سردرد

سردردهای تنشی و میگرن را می توان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ناپروکسن و ایبوپروفن درمان کرد. اکثر این داروها، به استثنای آسپرین، در دوران شیردهی بی خطر هستند. اگر از داروهای دیگری برای این مشکل استفاده می کنید و می خواهید تعیین کنید که آیا آنها با شیردهی سازگاری دارند یا خیر، با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه همیشه باید توسط پزشک معالجه شوند و ممکن است درمان قوی تری نسبت به سردردهای اولیه داشته باشند. اگر به نوزاد خود شیر می دهید، باید در مورد خطرات درمان سردرد ثانویه با یک متخصص مشورت کنید.

آیا شیردهی باعث سردرد بعد از زایمان می شود؟

شیردهی مستقیماً به سردردهای پس از زایمان کمک نمی کند، اما ممکن است به دلایل مختلفی این مشکل را در دوران شیردهی تجربه کنید:

هورمون های شما می توانند در دوران شیردهی نوسان داشته باشند و منجر به سردرد شوند

ممکن است از نظر جسمی یا احساسی خسته شده باشید و به دلیل نیازهای شیردهی دچار سردرد شوید

کمبود خواب یا کم آبی بدن می تواند باعث تنش یا میگرن شود

اگر در دوران شیردهی سردردهای مکرر یا شدید دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید

خلاصه درمان سردرد بعد از سزارین

سردرد بعد از جراحی یا زایمان بسیار شایع است. اگر بعد از سزارین سردرد دارید، معمولاً به دلیل بیهوشی یا واکنش به استرس زایمان است. سردرد باید با استراحت، آب تمیز و مسکن های خفیف خود به خود برطرف شود. با این حال، اگر سردرد شما بسیار دردناک است و به درمان معمولی پاسخ نمی دهد، باید فوراً برای درمان های دیگر برای درمان سردرد پس از سزارین به پزشک مراجعه کنید.

منبع

healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا