چرا بند ناف دور گردن جنین میپیچه

پژوهش

دوران بارداری زمانی است که بیشتر آن به نگرانی مادر در مورد سلامت جنین اختصاص دارد. آیا کودک سالم است یا خیر؟ آیا رشد خوبی دارد؟ آیا جنین وزن مناسبی دارد و… تمام این نکات ذهن بسیاری از مادران را در این دوران به خود مشغول خواهد کرد. یکی از دغدغه های رایج در این دوران پیچاندن بند ناف به دور گردن جنین است که بسیاری از مادران آن را برای جنین بسیار خطرناک می دانند. در این مقاله به این می پردازیم که منظور از بند ناف دهانه رحم چیست و پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین چه علائمی دارد؟

چه چیزی بند ناف را دور گردن جنین می‌پیچد؟

بند ناف طبیعی و سالم با یک بافت نرم و ژلاتینی به نام “ژله وارتون” پوشیده شده است که از رگ های خونی در برابر فشار محافظت می کند. این ماده از گره خوردن بند ناف بدون توجه به جهت و تعداد پیچش ها جلوگیری می کند. به دام افتادن بند ناف زمانی رخ می دهد که بند ناف به دور تمام بدن جنین بپیچد. با این حال، هنگامی که بند ناف در دوران بارداری یا زایمان به دور گردن پیچیده می شود، به این گره، درهم تنیدگی بند ناف گفته می شود. اما مواقعی وجود دارد که پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین می تواند به عارضه تبدیل شود. وقتی بند ناف قبل از تولد به دور گردن جنین می‌پیچد، جریان خون، اکسیژن‌رسانی و تغذیه مادر به جنین را مختل می‌کند و به ندرت باعث آسیب جدی یا عوارض زایمان مانند خفگی و فلج مغزی می‌شود.

فرکانس بسته شدن بند ناف دور گردن جنین چقدر است؟

از نظر پزشکی ثابت شده است که بستن بند ناف دور گردن بسیار رایج است و در یک سوم جنین ها اتفاق می افتد. نوزادانی که در این شرایط به دنیا می آیند کاملا سالم هستند، مگر اینکه عارضه جدی در بند ناف وجود داشته باشد. حتی پس از دیدن تصاویر سونوگرافی، اکثر پزشکان نمی توانند تشخیص دهند که جنین دارای عارضه پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین است.

علائم پیچیدن بند ناف به دور گردن چیست؟

هیچ علامت یا علامت ثابت شده ای در بدن مادر باردار وجود ندارد که نشان دهنده وجود طناب گردن باشد. برخی از علائم بالقوه عبارتند از:

کاهش حرکت جنین – اگر به نظر می رسد جنین بعد از هفته 37 بارداری کمتر حرکت می کند، ممکن است یک علامت هشدار دهنده باشد که بند ناف دور گردن جنین پیچیده شده است.

ضربان قلب غیر طبیعی – در طول زایمان، نظارت جنین وجود طناب گردنی را با ضربان قلب غیر طبیعی تشخیص می دهد.

سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که آیا جنین از هیپوکسی یا مشکلات تنفسی ناشی از پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین رنج می برد. با این حال، پزشک قادر به تخمین خطر برای سلامت جنین نیست.

چگونه تشخیص داده می شود؟

سونوگرافی مخصوص زنان وجود بند ناف دهانه رحم را تشخیص می دهد. تصویر سونوگرافی می تواند به پزشک نشان دهد که چند بار بند ناف دور گردن جنین پیچیده شده است. پزشکان به تصاویر مختلفی از گردن جنین نگاه می کنند تا بند ناف اطراف گردن جنین را تشخیص دهند. اگر بند ناف به دور سه چهارم گردن جنین پیچیده شود به آن درهم تنیدگی بند ناف می گویند. اگر بند ناف فقط تا نیمه دور گردن پیچیده شده باشد، این نشانه پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین محسوب می شود. با استفاده از سونوگرافی داپلر رنگی می توان پیچ خوردگی بند ناف دور گردن جنین را با دقت 97-83 درصد تشخیص داد. سونوگرافی بند ناف پیچیده شده به دور گردن جنین تنها تصویری از وجود بند ناف در اطراف گردن به دست می دهد، اما هیچ مداخله ای امکان پذیر نیست.

چگونه از پیچیده شدن بند ناف دور گردن جلوگیری کنیم؟

تا زمانی که جنین در داخل رحم مادر حرکت می کند، هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین وجود ندارد. بند ناف در دوران بارداری چندین بار پیچ خورده و باز می شود. تنها در موارد نادری که بند ناف چندین بار زخم می شود، به عنوان “حادثه بند ناف” در نظر گرفته می شود.

به یاد داشته باشید که این عارضه به ندرت خطرناک است، زیرا معمولاً در مراحل اولیه ترشحات جنین هنگام زایمان، ماما یا پزشک وجود یا عدم وجود بند ناف را در اطراف گردن جنین بررسی می کند و اگر مشخص شود بند ناف به دور گردن جنین پیچیده شده است، به سرعت گردن جنین را از اطراف سر آزاد می کنند. در صورت عدم امکان رها کردن آن از بالای سر جنین، ماما دو طرف ناحیه مورد نظر را گیره و بند ناف را قطع می کند تا از آسیب بند ناف دهانه رحم در هنگام زایمان جلوگیری شود.

بخونیدش:  چرا بعد از سه ماه هنوز باردار نشدم

بیشتر بدانید:

چرا بند ناف دور گردن جنین می پیچد؟

چگونه مواد مغذی از جفت به جنین منتقل می شود؟

علت تک بند ناف شریانی چیست و چه خطراتی دارد؟

منبع: پدر و مادر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا