چرا به بسیجی ها میگن ارزشی

سخنان رهبر معظم انقلاب درباره بسیج و بسیج

هر که در دل خود برای سرنوشت خود، سرنوشت این ملت و آینده ایران اسلامی ارزش قائل باشد، کسی که برای استقلال و هویت ملت خود ارزش قائل باشد، کسی که از سلطه قدرت های بیگانه متنفر باشد، کسی که برای او آینده این کشور و این ملت و آینده جهان اسلام هدف بزرگی است، کسی که دلش پر از مصائب ملت فلسطین است… کسی که می خواهد بیش از یک میلیارد مسلمان جهان تشکیل دهند. قدرت عجیبی برای هدایت بشریت به سوی کمال. و در اوج کمال بودن، فردی که این احساسات و درک ها را دارد و آماده گام برداشتن در این راه است، بسیجی است.

گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار خانواده های معزز شهدای شهر اراک در تاریخ 79/08/24

وجود بسیج باید ما را شکر کند، نشاط جوانان بسیجی ما را شکر خداست…

گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در جلسه بسیجیان 29/07/79

بسیج یعنی حضور بهترین، پرانرژی ترین و وفادارترین نیروهای ملت در عرصه هایی که کشورشان برای منافع ملی و رسیدن به اهداف عالی به آن نیاز دارد. بهترین، پاک ترین، شریف ترین و مغرورترین مردم همیشه این خصوصیات را دارند. در یک کشور، بسیج یعنی کسانی که حاضرند این پرچم افتخار را به دوش بکشند و برای آن سرمایه گذاری کنند.

بر اساس بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع بسیجیان در تاریخ 29/07/79

چرا در تبلیغات و رادیو جهانی به بسیج توهین می شود؟ آیا بسیجی که مستحق تشویق و تعظیم و تحسین است، توهین و بی احترامی است؟ چون نقش بسیج را در حفظ استقلال ملی، در حفظ غرور ملی، در حفظ مفاخر ملی، در تامین منافع ملی و بالاخره در برافراشتن پرچم اسلام و نظام جمهوری اسلامی می دانند، دشمنی جدی دارند. به بسیج اما دشمنی آنها فایده ای ندارد.

بر اساس بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع بسیجیان مورخ 29/07/79

انکار بسیج و بی احترامی به آن یا بی تدبیری است یا خیانت. تا زمانی که این کشور به امنیت نیاز دارد، تا زمانی که این کشور و این ملت به امنیت نیاز دارد. این بدان معناست که همیشه چون نیاز به امنیت وجود دارد، به نیروی بسیج، انگیزه بسیج، تشکیلات بسیج و عشق و ایمان بسیجی نیاز داریم.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمع کثیری از رزمندگان سپاه و بسیج در مشهد 10/06/78

بسیج یعنی قدرت مؤثر کشور در همه عرصه ها.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار سپاهیان و بسیجیان 77/09/02

ملت هایی که مردم در آن نقش دارند از منظر مسئولین کشور، همه جا چیزی شبیه بسیج است که به این درخشش، به این شمول، به این زیبایی، به این فداکاری منتهی می شود، من نمی بینم. هیچ جا ..

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار سپاهیان و بسیجیان 77/09/02

علت این که بسیج در کشور ما اینقدر درخشید و شکوفا شد چیست؟ ایمان عاشقانه، ایمان عمیق، ایمان توام با عواطف که یکی از ویژگی های ملت ایران است، جوشش عواطف در این ملت نیز کلید بسیاری از مشکلات است. این ایمان با این عواطف آمیخته شد و این رودخانه عظیم به این دریای پهناور تبدیل شد و مشکلات را به جایی رساند که لازم بود.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار سپاهیان و بسیجیان 77/09/02

بسیج مجموعه ای است که در آن پاک ترین، فداکارترین و پرتلاش ترین جوانان کشور گرد هم آمده اند تا به اهداف عالیه این ملت دست یابند و این کشور را به کمال و سعادت برسانند. … مجموعه ای که دشمن را می ترساند و دوستان را امیدوار می کند.

گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در گردهمایی بسیج به مناسبت هفته بسیج 76/9/5

حکیم یکی از برکات انقلاب و از شگفت انگیزترین و عجیب ترین پدیده های این انقلاب است. این از آن چیزهایی است که امام بزرگوار ما با بینش الهی خود، با درایتی که خداوند متعال به ایشان عنایت فرموده، برای کشور، ملت و انقلاب ما به یادگار گذاشت.

طبق بیانات رهبر معظم انقلاب در اجتماع بسیجیان در تاریخ 76/9/05

بسیج در واقع مظهر وحدت مقدس در بین مردم ملت است.

طبق بیانات رهبر معظم انقلاب در اجتماع بسیجیان در تاریخ 76/9/05

بسیج در واقع مظهر عشق، ایمان، وجدان، تلاش و آمادگی کامل برای سربلندی کشور و ملت است.

طبق بیانات رهبر معظم انقلاب در اجتماع بسیجیان در تاریخ 76/9/05

بسیج یک حرکت ریشه‌کن و سطحی مبتنی بر عواطف نیست، یک حرکت عقلانی، عمیق و اسلامی متناسب با نیازهای جهان اسلام و اولاً جامعه اسلامی است. قرآن کریم می فرماید:

ای پیامبر، خداوند متعال تو را هم به یاری خود و هم به یاری مؤمنان حمایت و یاری کرده است. این تعداد کثیری از مؤمنان که در آیه قرآن آمده است، بیان دیگری از آنچه امروز در جامعه ما بسیج نامیده می شود است.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار فرماندهان حوزه ها، پایگاه ها و گردان های بسیج سراسر کشور در تاریخ 74/09/08.

بزرگترین و ماندگارترین خاطره [امام عزیز و بزرگمان] همین بسیج مردمی است که در همه جا حضور دارند.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار فرماندهان و رزمندگان بسیج در تاریخ 27/08/71

این کار خدا بود که بسیج ملت ایران در سخت ترین عرصه ها که میدان جنگ است، چنان قدرتی از خود نشان دهد که متقی ترین مردم هم بپذیرند که ملت ایران توانش را دارد.

– بسیج به همه نیروهای مسلمان و حزب اللهی کشورمان اطلاق می شود، همین را ائمه فرمودند «بیست میلیون بسیجی».

طبق بیانات مقام معظم رهبری در پادگان امام حسن مجتبی (ع) 69/05/09

اگر این همه تلاش و جهاد خالصانه ای که شما رزمندگان نیروهای مسلح و حشد الشعبی در جنگ هشت ساله به نمایش گذاشتید نبود و اگر واقعاً اسلام را سفید برنگردانده بودید و امت رسول الله را سپید نمی کردید. خداوند (صلی الله علیه و آله و سلم) سرافراز است و اگر خون پاک و معطری که در راه خدا بر زمین ریخته نمی شد، نبود. قطعا امروز اثری از نظام اسلامی نبود و پرچم قرآن اینگونه برافراشته نمی شد.

پیام به خانواده شهدا و مفقودین در آستانه هفته دفاع مقدس 23/06/68

هسته اصلی دفاع از انقلاب همین میلیون ها بسیجی هستند.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در مراسم تعهد تعداد زیادی از بسیجیان نمونه 06/04/68

بسیجی یعنی قلب مؤمن، مغز متفکر، آماده برای هر حوزه ای که وظیفه فرد به آن مناطق می خواند، معنای بسیجی همین است.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در جشن بزرگ انتظار ظهور 3/9/78

بخونیدش:  چطور غرور خود را حفظ کنیم

هر جا وظیفه باشد یک بسیجی در حوزه آن وظیفه حضور دارد.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در جشن بزرگ انتظار ظهور 3/9/78

بسیج یعنی حضور آمادگی به همان اندازه که اسلام و قرآن و امام زمان(عج) و این انقلاب مقدس به آن نیاز دارند. پس پیوند بسیجیان عزیز با حضرت ولی عصر (عج) مهدی موعود پیوند ناگسستنی و همیشگی است.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در جشن بزرگ انتظار ظهور 3/9/78

بسیجی امروز هم از مملکت مراقبت می کند، برای آبادانی آن می جنگد، تا جایی که می تواند برای حفظ استقلال ملی تلاش می کند و حتی امروز هم اگر احساس کند دشمن می خواهد یک گشایش پیدا کند، چه اقتصادی و چه اقتصادی، جان می دهد. . سیاست یا چه فرهنگی – اگر در کشور نفوذ کند جلویش می ایستد و با مشت به صورتش می کوبد.

با توجه به بیانات هادی عالی در دیدار با فرماندهان حوزه … 8/9/74

امام فرمودند: «بسیج باید متشکل باشد، خودشان را بشناسند، آماده کنند و حفظ کنند.» این وظیفه بزرگ امروز شماست. بسیج را یک امر احساسی تلقی نکنید. بسیج امری منطقی، عقلی، ریشه دار و عمیق است و کسانی که در کار این حقیقت بزرگ شرکت می کنند; همه آحاد ملت، هر که بسیجی است باید به بسیجی بودن خود افتخار کند. بسیجی بودن مایه مباهات در پیشگاه خداوند است.

08/09/74

فرهنگ بسیجی فرهنگ معنویت، شجاعت، غیرت، استقلال، آزادگی و اسیر نبودن در امیال پست است.

08/09/74

هفته بسیج در واقع فرصت و بهانه ای برای زنده نگه داشتن ارزش ها و روحیه بسیجی در بین مردم ملت به ویژه در بین جوانان مشتاق و مدافعان عاشق صدوق است. …همانطور که امام و رهبر ما رحل عظیم الشعان فرمودند من هم از خدا می خواهم که در کنار بسیجیان باشد. بسیج یک افتخار و یک ارزش است. سعی کنید این روحیه بسیجی را برای کشور و انقلاب و اسلام حفظ کنید.

بر اساس بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نیروی مقاومت بسیج در تاریخ 7/09/69

– شما بسیجیان باید طوری رفتار کنید که احترام و محبت مردم را جلب کنید. شما باید نمونه اخلاق، تواضع، مهربانی و رعایت مقررات باشید. کسی که به قوانین احترام می‌گذارد بیشتر بسیج می‌شود، زیرا به نظام اهمیت بیشتری می‌دهد و قوانین برای اداره خوب نظام ضروری است.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در مراسم تعهد تعداد زیادی از بسیجیان نمونه 68/04/06

تشکر و ستایش و تمجید و تمجید خود را از جوانان مومن بسیجی سراسر کشور، آن دلهای پاک، دلهایی که از عشق به خدا، ایمان به حق، اخلاق و پاکی می تپد، تقدیم می کنم.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار نیروهای شرکت کننده در مانور گسترده قدس، 3/2/76.

به بسیجیان فعال این کشور علوی و فاطمی می گویم: امیرالمومنین (علیه السلام) را که بهترین و بهترین الگو برای بسیجیان مسلمان در سراسر جهان است، حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام) را مثال بزنید. بر او باد).

گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) در تاریخ 3/09/73

-روحیه بسیجی و دانش بسیجی باید گسترش یابد تا این مملکت بار سنگینی را که بر دوش دارد که بار هدایت الهی و سعادت بشر است به دوش بکشد. بنابراین بسیج نمی تواند تکمیل شود.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان بسیج در تاریخ 27/08/71

بیشتر بدانید:

سخنان آموزنده رهبر معظم انقلاب در مورد جوانان

سخنان رهبر انقلاب در خصوص فضیلت ماه مبارک رمضان

سخنان شیرین رهبر انقلاب درباره قرآن کریم

سخنان شیرین رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد شب قدر

حسین باستانی

بی بی سی

چهلمین سالگرد تشکیل بسیج در حالی فرا می رسد که نام این سازمان با صحنه های جدیدی از ضرب و شتم، دستگیری و یا حتی تیراندازی به تجمع کنندگان در خیابان ها همراه شده است.

اما شاید اغراق نباشد اگر بگوییم خارج از مواقعی که افکار عمومی درگیر درگیری بین بسیجیان و تظاهرکنندگان است، نام بسیج یادآور بسیاری از شهروندان حامی و مخالف در حکومت، نوعی سازوکار است. که تسهیلات دولتی را توزیع می کند. وضعیتی که با نگاهی که افکار عمومی از این نهاد در ابتدای شکل گیری آن داشت، کاملاً متفاوت به نظر می رسد.

در زمان تشکیل بسیج در آذرماه 1358، این سازمان – که در ابتدا «سازمان سراسری بسیج» نامیده می شد و زیر نظر وزارت کشور بود- اساساً به عنوان یک سازمان دفاعی در برابر بیگانگان تلقی می شد. دشمنان در آن زمان حتی رویارویی جمهوری اسلامی با مخالفان خود عمدتاً توسط کمیته ها و سپاه انجام می شد و دولت برای این امر متکی به بسیج نبود.

بسیج در بهمن 1359 تحت مسئولیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت، سپس در شهریور 1361 که ایران درگیر جنگ بود، نام آن به «یگان بسیج مصطفین» تغییر یافت و از آن پس وظیفه اصلی بسیج بود. برای مقابله با ارتش عراق بود (نام بسیج پس از جنگ به «نیروی مقاومت بسیج» و در مهر 1387 به «سازمان بسیج مصطفین» تغییر یافت).

در طول جنگ ایران و عراق، نیروهای بسیج 39.2 درصد از تلفات ایرانیان را به خود اختصاص دادند که بیش از سهم 21.7 درصدی ارتش و 19.1 درصدی سپاه بود. این در حالی است که 16.9 درصد از مجموع جان باختگان جنگ هشت ساله را دانشجویان رزمنده ای تشکیل می دهند که در قالب بسیج به جبهه رفته اند.

بیشتر بدانید:

قصه های بسیجیان در دوران جنگ

سردار سرتیپ اسکندر بیرالوند، فرمانده سابق تیپ 84 پیاده ارتش ایران، در مطلبی تکان دهنده از نیروهای بسیج در دوران جنگ که در 14 مهر 96 در روزنامه خبر منتشر شد، می گوید:

«اطلاع دادند که گردان «عشقان حسین» برای پاکسازی میدان مین در راه است، تا آن روز اسم این گردان را نشنیده بودم و نحوه کار را هم بلد نبودم، یک ساعت نگذشت، دو ماشین ریو پر از بسیجی وارد منطقه شد… از شدت گریه جوان بسیجی، همه رزمنده ها گریه می کردند، ما هنوز نمی دانستیم این بچه ها چه می کنند… کنار میدان مین در صف ایستادند. .. جوان بسیجی حدودا 20 ساله رو به برادران بسیجی کرد و گفت: فدای جنازه شما. آقا اباعبدالله… بیشتر از این معطلش نکنید. گفت یاحسین و زد به میدان مین! انفجارهای پیاپی جهنمی را در مقابل چشمان همگان به وجود آورد. صدای یاحسین بچه های بسیجی در هیاهوی انفجارها گم شد.

اگرچه بسیاری از روایت‌های مربوط به جنگ هشت ساله بسیار اغراق‌آمیز است، اما به نظر می‌رسد اعزام نیروهای بسیجی به میدان مین – که برخی فرماندهان در سال‌های اخیر سعی در تکذیب آن داشتند – یکی از اتفاقات غیرقابل انکار جنگ است.

بخونیدش:  چرا رسانه ها دست به گزینش می زنند

یکی از اسناد تکان دهنده این واقعیت، صدای ضبط شده حسن باقری از فرماندهان مشهور جنگ پس از عملیات رمضان است که اولین بار در آذرماه 1391 از شبکه یک سیما پخش شد. این فرمانده در بخشی از سخنان خود می گوید: «یک ناوشکن [میدان مین روب] آمد و گفت آقا ما یک گذرگاه کنار دستش باز کرده ایم. به فرمانده گردان می گویم آقا پاساژ [پاکسازی شده است.» مین ها] 300 متر سمت چپ، نیروهای خود را با دست چپ بیاورید، آنها را از گذرگاه میدان مین ببرید، آمد و به بچه ها گفت که کی می شود. داوطلب رفتن به میدان مین؟… من خودم در روز قیامت جوابی برای این [روش] ندارم، اگر برادران جواب دارند، خوشحال می شوند.

به هر حال، شکی نیست که در نگاه افکار عمومی، دوران «تبلیغ» احزاب بسیجی با چنین احساساتی مدت‌هاست که به پایان رسیده است.

حتی بسیجیانی که در پایان جنگ در سالهای پایانی دبیرستان بودند، اکنون حدود 50 سال سن دارند و اکثر «بسیجیان جوان» امروز حداقل یک دهه پس از جنگ به دنیا آمده اند. جذب این جوانان عموماً متکی به سازوکارهایی کاملاً متفاوت با بسیج جنگی است.

دولتمردان و رسانه ها البته در حال حاضر کم و بیش به دلایل جنگی همواره کوشیده اند سازوکار عضویت «بسیجیان که جنگ را نشناخته» معرفی کنند.

بر این اساس، از یک سو سرنوشت افرادی مانند بسیجیان کشته شده در سوریه جایگاه بسیار مهمی در تبلیغات رسمی داشت و از سوی دیگر، دولت مقابله بسیجیان با معترضان داخلی را به عنوان یک موضوع معرفی کرد. ارزشی حتی بالاتر از شرکت در جنگ هشت ساله. این در برخورد با طیف وسیعی از مبارزان بسیجی که در اعتراضات سال 2008 جنگ را «فتنه‌انگیز» می‌دانستند، دیده می‌شود.

سعید قاسمی، یکی از فرماندهان میانی جنگ، در مهرماه 1387، در سخنرانی خود در دانشگاه امام صادق(ع) ماجرای برخوردش با یکی از بسیجیان را اینگونه بیان کرد: «سینه به سینه خوردیم. پسر عمویم با هم چرخیدیم با جانباز 80 درصد یک پایش قطع شده چشم نداره گفت حاج سعید کدوم طرف هستی؟ گفتم با این گروه [بسیجیان حامی رهبری]. اینها؟ اشتباه می کنند بیا با ما… می خواهیم صدا و سیما را بگیریم… پاهایم سست شده است».

منبع تصویر: AFP

تبدیل بسیج به سازمان توزیع رانت

وضعیت بسیج در دوران جنگ هر چه که باشد، باید اذعان داشت که بخش مهمی از تاریخ بسیج در دوران جدید، حکایت سازمان‌های دولتی، ردیف‌های بودجه و احکام قانونی بسیار ضایع‌کننده است.

بر اساس ماده 201 قانون مقررات استخدامی سپاه، دولت موظف است خدماتی از قبیل اولویت در استخدام، استفاده از تسهیلات مسکن و قرض الحسنه، اولویت در اعطای تسهیلات استخدامی را بر حسب میزان و نوع خدمت به کارکنان بسیجی ارائه دهد. فعالیت.” و همکاری، صلاحیت، شایستگی و رتبه آنها. فراهم کردن تسهیلات ویژه برای دسترسی به مراکز آموزش عالی».

در این راستا طیف وسیعی از نهادها و بنیادها متعهد به ارائه تسهیلات برای کارکنان بسیجی هستند که مهمترین آنها «بنیاد تعاون بسیج» است. این بنیاد بر اساس اساسنامه خود وظیفه «ارائه خدمات به بسیجیان در ابعاد فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی، مسکن، وام دهی، مصرفی و بهداشتی» را بر عهده دارد و از این حیث وظایفی مانند «هدایت و پشتیبانی بسیجیان» را بر عهده دارد. تشکیل تعاونی ها و شرکت های سهامی، «مشاوره و حمایت از بسیجیان در اخذ مجوزها، مصوبات و اعتبارات دولتی» و «مشاوره و حمایت از بسیجیان در استفاده از تسهیلات مفاد قانونی ویژه بسیجیان و ایثارگران».

برخورد موردی با پروژه‌ها یا مؤسساتی که از بودجه عمومی برای ارائه خدمات انحصاری به بسیجیان استفاده می‌کنند، از حوصله این گزارش خارج خواهد بود. اما شاید برای درک مختصر و مفیدی از «نوع» امکاناتی که نهادهای دولتی در اختیار بسیجیان قرار می دهند، خواندن توضیحات ساده موجود در برخی سایت ها، وبلاگ ها و انجمن های بسیج مفید باشد.

به عنوان مثال متن -خلاصه- زیر که در سال های اخیر ده ها بار در رسانه های مجازی مرتبط با بسیج بازنشر شده است: «اگر قصد عضویت در بسیج را دارید با نیت خالص وارد شوید و در صورت بهره مندی با من باشید. . اشکالی ندارد، این حق مطلق شماست. خب برسیم به این [این عضویت] در بسیج که چه مزیت هایی دارد: کسری خدمت آقایان و پسران نسبت به سابقه اعضای فعال آنها که اخیراً برای حداکثر 6 ماه کسری ایجاد شده است… صدور گواهینامه 100 امتیازی برای سهمیه دانشگاه آزاد … صدور گواهی اولویت استخدامی برای شما که می توانید برای استخدام در هر اداره ای از آن استفاده کنید و بسیار موثر است. .. وام قرض الحسنه و آماده کار بسیج … خدمات فروشگاه بسیجیان … در صورت داشتن توانایی های لازم می توانید به صورت دائم یا پاره وقت در سپاه استخدام شوید.

یا اطلاعیه – رسمی تر – سازمان بسیج مهندسین استان البرز مورخ 13 دی ماه 1392 با موضوع دعوت از مهندسین بسیجی جهت تبدیل عضویت از «عادی» به «فعال» و بهره مندی از «مزایای تبدیل عضویت». “. تنها بخشی از امتیازات ذکر شده در این اطلاعیه عبارتند از: استفاده از مزایای کسری دوره خدمت نظام وظیفه عمومی… استفاده از تسهیلات بانکی، کارآفرینی، خوداشتغالی، تامین معیشت و… بهره مندی از سهمیه بسیج جهت مشارکت آزمون ورودی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی … مشارکت در پروژه های عمرانی و شهری … بهره مندی از بسته های فرهنگی سازمان شامل : کتاب ، بلیط سینما ، استخر ، مراکز فرهنگی ، تفریحی و رفاهی … اولویت در شرایط استخدام و همکاری…»

با این تاکید واضح که: «اولویت استفاده از امکانات بستگی به سابقه و مدت عضویت و میزان مشارکت در تشکیلات و شرکت در مراسم و برنامه های بسیج دارد.

برای درک بهتر مفهوم «تبدیل عضویت» در متون این نوع تبلیغات، لازم به یادآوری است که طبق قوانین استخدام سپاه، افراد هنگام ثبت نام در بسیج «بسیجی عادی» هستند، اما شرکت در فعالیت‌های عقیدتی، دوره‌های آموزشی و نظامی – از جمله حضور در میدان تیر – و ادامه همکاری «در انجام مأموریت‌های محوله» به «بسیج فعال» تبدیل می‌شود.

از طریق این فرآیند که معمولاً حداقل 6 ماه طول می کشد، بسیجیان می توانند از مجموعه بسیار گسترده تری از امکانات دولتی استفاده کنند.

بیشتر بدانید:

مطالعه موردی «سهمیه کنکور»

بسیجیان از سهمیه‌های مشخصی برای ورود به دانشگاه‌های ایران استفاده می‌کنند و مطالعه آن‌ها به عنوان یک مطالعه موردی مفید برای درک بهتر نوع امتیازات ارائه شده به بسیجیان خواهد بود.

یکی از سهمیه هایی که طی سه دهه گذشته منجر به ورود تعداد زیادی از «بسیجیان فعال» به دانشگاه ها شده است، مختص تحصیل در دانشگاه آزاد است. استفاده از این سهمیه منوط به حداقل یک سال سابقه بسیج فعال و کسب 100 امتیاز می باشد که از طرق زیر می توان هر ماه یک امتیاز برای عضویت عادی، 2.5 امتیاز برای هر ماه عضویت فعال، هر ماه دریافت کرد. برای عضویت در شورای پایگاه (مثلاً پایگاه بسیج مساجد یا ادارات) 3.5 امتیاز و برای هر ماه عضویت در حوزه شورای پایگاه 4 امتیاز» (طبق اساسنامه سپاه هر 10 تا 15 پایگاه یک حوزه).

بخونیدش:  چطور گچ اتو را از بین ببریم

برای استفاده از سهمیه فعال بسیجی در رشته های مختلف، کسب 90 و گاهی 95 درصد نمره آخرین نفر قبولی در یک رشته خاص – 95 درصد مربوط به رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی کافی خواهد بود.

خبرگزاری میزان در توضیح تاثیر این سهمیه در 26 شهریور سال گذشته گفت: برای آشنایی بی دردسر با تاثیر این سهمیه مثال زیر را می آوریم: 1393 آخرین تراز قبولی پرستاری شاهرود برای افراد عادی. سهمیه استفاده شده (سهمیه مناطق) 6725 بود که تقریباً 65000 رتبه کشوری را نشان می دهد. امروز آخرین نمره قبولی در همین دانشکده پرستاری شاهرود برای افرادی که از سهمیه بسیج فعال استفاده کرده اند 6055 یا حدود 102000 رتبه کشوری بوده است.

با وجود این، اخیرا پس از انتشار دفترچه کنکور 1397 مشخص شد که دیگر سهمیه بسیجیان فعال در این دفترچه لحاظ نشده است. چنین تصمیمی ظاهرا بر اساس مصوبه «شورای سنجش و پذیرش دانشجو» – مسئول تعیین ضوابط پذیرش در دانشگاه ها – گرفته شده است، اما با مخالفان زیادی مواجه است که سعی در لغو تعلیق سهمیه کنکور دارند. در اسرع وقت از دانشگاه آزاد

علیرغم ابهامات ایجاد شده در مورد این سهمیه خاص، ممکن است برخی از بسیجیان امکان استفاده از سهمیه های دیگر مانند سهمیه 30 درصدی «داوطلب» را داشته باشند که می توان از آن برای دسترسی به تمامی مقاطع تحصیلی و تمامی دانشگاه ها (آزاد یا دولتی) استفاده کرد. . ). استفاده خواهد شد.

25 درصد سهمیه شهدا به «همسران و فرزندان شهدا، مفقودین و آزادگان» و «جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد. 5 درصد از این سهمیه نیز متعلق به «جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان» یا «همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه» است. بر اساس دفترچه آزمون امسال، داوطلبانی که از سهمیه 25 و 5 درصدی «ایثارگری» در هر حوزه خاص استفاده می کنند، باید تنها 70 درصد از آخرین نمره قبولی در آن حوزه را کسب کرده باشند.

علاوه بر سهمیه «ایثارگران»، سهمیه ای جداگانه به «مبارزان» و سهمیه ای دیگر به «خانواده های شهدا» اختصاص می یابد که ویژه «پدران و مادران و برادران و خواهران شهدا» (همسران و فرزندان شهدا). و نه از این سهیمه ها که از بخشی از سهمیه «ایتاگران» که در بالا توضیح داده شد استفاده می کنند. در دفترچه کنکور 1398 درصد تعیین شده برای دو سهمیه آخر مشخص نیست حتی اگر مشخص باشد که پیش نیاز استفاده از سهمیه ایثارگران کسب 75 درصد آخرین قبولی در هر رشته می باشد و اینکه سهمیه خانواده شهدا به وضوح در مناطق بومی داوطلب بوده و قابل استفاده محسوب می شود.

همه اینها در حالی است که اکثر سهمیه هایی که به افراد شرکت کننده در جنگ یا اسرا و مجروحان جنگی اختصاص می یابد، 31 سال پس از پایان جنگ ایران و عراق، عملا مفهوم خود را از دست داده است. به همین دلیل واضح است که حتی نوجوانانی که در جنگ شرکت می کنند به سن 50 سالگی می رسند و بعید است که حتی اگر بخواهند در این سن در دانشگاه تحصیل کنند از سهمیه موجود استفاده نکرده باشند.

به منظور تعیین ظرفیت استفاده نشده سهمیه ورودی دانشگاه ها، در آذرماه 1371 «قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی» به تصویب مجلس رسید که به تصویب مجلس رسید. : در صورت عدم حضور افراد واجد شرایط موضوع این قانون، سهمیه آنان به سایر داوطلبان تعلق خواهد گرفت.

در اوایل بهمن 1386، عبدالرسول پورعباس، رئیس وقت سازمان سنجش که مسئول برگزاری کنکور ایران بود، اعلام کرد که سازمانش برای اختصاص ظرفیت استفاده نشده از سهمیه «ایتارگران» – که در آن زمان 40 درصد بود، تحت فشار است. – به نیروهای بسیجی. وی با بیان اینکه از این حیث «فشارهای زیادی از سوی سازمان بازرسی و قوه قضائیه به سازمان سنجش وارد می شود، گفت: تا جایی که این امر حتی به تهدید به برکناری مدیر سازمان سنجش نیز منجر شده است». “.

هیچ اطلاعات آماری خاصی مبنی بر اینکه چه میزان از سهمیه استفاده نشده «داوطلب» برای ثبت‌نام اعضای بسیج در دانشگاه‌ها در سال‌های بعد استفاده شده است، وجود ندارد.

بیشتر بدانید:

بسیج در چهل سالگی

سازمان بسیج مستضعفین تلاش می کند اعضای خود را از بین داوطلبان معتقد به نظام و رهبری جمهوری اسلامی ایران انتخاب کند و بخش زیادی از اعضای آن باید چنین اعتقادی داشته باشند.

اما همه اعضای بسیج – مثلاً در بین دانشجویان، محلات، ادارات یا اصناف – لزوماً وفادار جدی به جمهوری اسلامی نیستند و امتیازات مختلف دولتی در عضویت آنها در بسیج مؤثر بوده است. در کنار این امتیازات شناخته شده، احتمالا انگیزه های غیرمستقیم نیز در عضویت مردم در بسیج نقش دارد که در متن قوانین و مقررات موجود نمی توان آن را یافت.

به عنوان مثال، می توان تصور کرد که یکی از انگیزه های زاغه نشینان شهری برای پیوستن به بسیج، بهره مندی از سطوح بالاتر حفاظتی و امنیتی است. در واقع، بسیاری از نوجوانان و جوانانی که در چنین محله‌هایی زندگی می‌کنند یا مجبور به اطاعت از «بسیاری از مکان‌ها» می‌شوند یا مورد بدرفتاری آنها قرار می‌گیرند. اما اگر این نوجوانان و جوانان عضو بسیج باشند، توسط یک قدرت دولتی که مصونیت نسبی آنها را تضمین می کند، حمایت می شوند.

از مجموع این حقایق به نظر می رسد که بسیج در آغاز پنجمین دهه حیات خود بیش از هر چیز به سازمانی عظیم «نقاط وفاداری» تبدیل شده است که اثربخشی آن بر خلاف ایجاد آن به شدت به توان مالی دولت بستگی دارد. در مورد تداوم توزیع تسهیلات

اگر جمهوری اسلامی ایران در هر صورت موفق به ادامه روند توزیع تسهیلات ویژه بین اعضای بسیج شود، این سازمان -البته تا اطلاع ثانوی- نقش بسیار موثری در مواجهه با مخالفان و منتقدان دولت ایفا خواهد کرد. .

اما اگر دولت به دلایلی مانند قطع طولانی مدت درآمدهای نفتی خود نتواند حداقل منابع مالی را به سازمان بسیج تزریق کند، تضمین وفاداری تعداد بسیار زیادی از اعضای فعلی این سازمان است. که وابسته به پول نفت است، با ابهامات جدی مواجه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا