چرا به هرچی دست میزنم برق میگیره

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید نظرات و تجربیات خود را در پایان مقاله به اشتراک بگذارید چرا هر چیزی را که دست می زنم برقی می شود؟ در یک چت آنلاین با تعمیرکاران IP Help و سایر کاربران شرکت کنید.

ارسال دیدگاه

شاید تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا هر چیزی را که لمس می کنم برقی می شود؟ دلیل وجود برق در بدنه انواع لوازم خانگی چیست؟ به طور کلی همه افراد در خانه خود از انواع لوازم و وسایل برقی استفاده می کنند. بسیاری از این دستگاه ها به کمک انرژی الکتریکی کار می کنند که در برخی موارد به بدنه این دستگاه ها متصل شده و باعث برق گرفتگی مصرف کنندگان می شود که بسیار خطرناک است. مشکل برقی شدن لوازم خانگی ممکن است کاربران را شوکه کند. بنابراین مردم همیشه به دنبال اطلاعاتی در مورد علت این مشکل و راه حل هایی برای رفع آن هستند. در این مقاله از آی پی امداد با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را برای شما بیاوریم.

کاربران گرامی؛ اگر سوالی در مورد چرایی برق داشتن لوازم خانگی دارید می توانید از کارشناسان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد در قسمت پرسش و پاسخ یا نظرات همین مقاله بپرسید.

فهرست

خلاصه ای از نکات الکتریکی لوازم خانگی

اگر بدنه دستگاه های برقی شما نیز دارای جریان برق است و پس از دست زدن به این دستگاه ها دچار برق گرفتگی خفیف می شوید، لازم است در اسرع وقت علت این مشکل را بررسی کرده و راهکارهای لازم را برای رفع مشکل دنبال کنید. در ادامه به مهم ترین نکاتی که دلیل برق داشتن لوازم خانگی و نحوه تعمیر آن را توضیح می دهد اشاره کرده ایم.

علت برق داشتن بدنه لوازم خانگی

پریز برق قدیمی

خرابی پریز برق و اتصالات آن

خرابی و خطا در سیم زمین

سیم خنثی پریز برق جریان دارد

قطعات داخلی دستگاه های الکتریکی معیوب است

رطوبت بالا در محیط

رفع مشکل برق دار بودن وسایل

رطوبت بدنه لوازم خانگی را بررسی کنید

عیب یابی قطعات دستگاه و بررسی سلامت آنها

بررسی کنید که آیا در پریز برق و اتصالات آن مشکلی وجود دارد یا خیر

برقی شدن لوازم خانگی چگونه پیش می رود؟

قبل از اینکه به چرایی برق دار شدن بدنه لوازم خانگی بپردازیم، ابتدا می خواهیم این سوال را بررسی کنیم که برقی شدن دستگاه چگونه کار می کند؟ معمولاً ظاهر این مشکل به دلیل تجمع جریان و بارهای الکتریکی در لوازم خانگی است. هنگامی که بدنه انواع لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، مایکروفر، ماشین ظرفشویی و غیره را لمس می کنید. با دست خود برای لمس قطعات فلزی این وسایل ممکن است دچار برق گرفتگی شوید.

این مشکل ممکن است ناشی از ولتاژ ذخیره شده در این دستگاه ها باشد. در واقع می توان گفت وقتی بدن شما به این اجسام متصل می شود مانند یک سیم زمین شده عمل می کند و در نهایت جسم مورد نظر بار اضافی را از بدن خود به بدن شما منتقل می کند. به طور کلی وجود برق در لوازم خانگی امری متداول است که باید هر چه زودتر رفع شود.

بازگشت به 6 دلیل برای وجود برق در بدنه لوازم خانگی

چرا هر چیزی را که لمس می کنم برق می شود؟ اگر شما نیز با مشکل برق رسانی به انواع لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … مواجه شده اید، اولین قدم این است که علت این مشکل را بیابید. به طور کلی جرقه در هنگام دست زدن به لوازم خانگی می تواند بسیار خطرناک باشد و باید در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر شود. اگر به دنبال یافتن دلیل این مشکل هستید، ما به دلایل رایج این مشکل اشاره کرده ایم.

پریزهای برق قدیمی

اشکال در پریزهای برق و اتصالات آنها

خرابی سیم زمین

پریز برق صفر روشن است

ایرادات قطعات لوازم برقی

رطوبت بالا در محیط

پریزهای برق معیوب

چرا هر چیزی را که لمس می کنم برق می شود؟ اگر پریزهای برق خانه شما آسیب دیده است، بدنه لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، ماشین ظرفشویی، تلویزیون و … می تواند برق دار شود. علاوه بر این، اگر چندین دستگاه به یک سوکت متصل شوند، این وضعیت خطرناک تر خواهد بود. عیب های دیگری مانند سیم های آسیب دیده، شل شدن اتصالات دستگاه و پوسیدگی سیم های برق نیز از دیگر عوامل موثر برق گرفتگی در تماس با لوازم خانگی است. در این شرایط باید در اسرع وقت اقدامات لازم را برای رفع مشکل و تعمیر یا تعویض اتصالات معیوب انجام دهید.

بخونیدش:  چرا نباید در برابر انتقاد صحیح دیگران مقاومت کرد

پریزهای برق قدیمی

در برخی موارد، سن تمام اتصالات مربوط به پریز برق می تواند منجر به برق دار شدن بدنه لوازم خانگی شود. به طور کلی اکثر پریزها در ساختمان ها از نوع پلاگین هستند و ارت نیستند. هنگامی که جریان الکتریکی ناپایدار می شود، اتصال زمین باعث ایجاد یک مانع ایمنی می شود. این سیم می تواند جریان ناپایدار را به زمین بیاورد و نوعی اتصال ایمنی ایجاد کند. اگر اتصالات سوکت فرسوده شده اند، باید آنها را تعویض کنید.

خرابی سیم زمین

سیم زمین در انواع وسایل برقی بزرگ و کوچک کاربرد دارد. این سیم می تواند جریان های اضافی داخل لوازم خانگی را به زمین منتقل کند و از هر گونه مشکل یا برقی شدن لوازم خانگی جلوگیری کند. اگر این کابل دارای ایراد و نقص باشد، ممکن است قطعات دستگاه آسیب دیده و یا بدنه دستگاه برق گرفته باشد. در این شرایط تنها راه حل مشکل تعویض سیم زمین دستگاه است.

برق در سیم های برق صفر باشد

اگر شما هم به دنبال این هستید که بفهمید چرا هر چیزی را که لمس می‌کنم برق‌دار است، باید صفر برق را بررسی کنید. در برخی موارد ممکن است به دلایل مختلف مانند قطع برق در قسمت خنثی سیم های برق جریان داشته باشد. بنابراین، اگر با این مشکل مواجه شدید، بهتر است ابتدا پریز برق را با استفاده از فازمتر بررسی کنید. اگر قسمت خنثی هم برق دارد، حتما برای رفع مشکل از متخصص کمک بگیرید.

وسایل برقی معیوب

یکی دیگر از دلایل برق گرفتگی هنگام دست زدن به لوازم خانگی این است که برخی از قطعات تعبیه شده در انواع لوازم خانگی دچار اختلال می شود و این مشکل منجر به جهت نادرست جریان الکتریکی می شود. برخی از این موارد شامل خرابی مدار، خرابی قطعات، مشکلات سیم کشی و غیره است. بنابراین، بهتر است قبل از اتصال وسایل برقی خود به برق، اتصالات آنها را بررسی کنید.

رطوبت محیط بالا

چرا هر چیزی را که لمس می کنم برق می شود؟ اگر رطوبت محیطی که لوازم خانگی در آن نصب می شود افزایش یابد، ترکیب آن با برق ممکن است منجر به برق گرفتگی یا برق گرفتگی شود. به طور کلی یون‌هایی که در محیط‌های مورد نظر وجود دارند رسانا هستند و اگر روی سطوح قرار بگیرند باعث برق‌دار شدن لوازم خانگی می‌شوند. علاوه بر این، این مشکل می تواند به اتصالات و پریزهای برق آسیب برساند. برای رفع این مشکل بهتر است محیط مرطوب را به خوبی تهویه کنید و پنجره ها را باز بگذارید تا رطوبت از آن خارج شود.

نکاتی برای حل مشکل برقی شدن بدنه لوازم خانگی

برای اینکه بتوانید مشکل برق داشتن در لوازم خانگی خود را در اسرع وقت حل کنید، به چند نکته اشاره کرده ایم که باید رعایت کنید:

حتما بررسی کنید که آب یا رطوبت روی بدنه یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و سایر لوازم خانگی وجود نداشته باشد. زیرا وجود رطوبت می تواند باعث برق دار شدن بدنه دستگاه شود. همچنین، حتما دستگاه خود را در مکانی خشک نصب کنید تا از هرگونه خطر برق گرفتگی جلوگیری شود.

مطمئن شوید که موتور لوازم خانگی و قطعات اصلی آن سالم هستند. اگر این قطعات آسیب دیده یا تا حدی سوخته باشند، دستگاه دچار برق گرفتگی شده و ممکن است شما را در معرض خطر برق گرفتگی قرار دهد.

بررسی کنید که دوشاخه و پریز مشکلی نداشته باشند. در برخی موارد که پریز برق و اتصالات آن از کار بیفتد، بدنه دستگاه برق دار می شود. برای رفع این مشکل باید اتصالات را تعویض کنید یا از محافظ استفاده کنید.

نتیجه گیری اینکه چرا هر چیزی را که لمس می کنم برق می گیرد؟

چرا هر چیزی را که لمس می کنم برق می شود؟ به طور کلی در این مقاله از آی پی امداد هر آنچه که منجر به برقی شدن بدنه لوازم خانگی می شود را به شما گفتیم. اگر در حین کار با وسایل برقی مختلف دچار برق گرفتگی شدید، به این معنی است که دستگاه شما دچار مشکل شده و باید سریعا تعمیر شود. چون بسیار خطرناک است.

در صورت مواجه شدن با این مشکل می توانید با بررسی پریز برق، رطوبت محیط، خرابی قطعات داخلی دستگاه، سیم زمین و سایر عناصر ذکر شده مشکل دستگاه خود را برطرف کنید. توجه داشته باشید تا زمانی که نتوانستید مشکل وجود برق در بدنه لوازم خانگی خود را حل کنید، آن را به برق وصل نکنید و از دست زدن به بدنه آن خودداری کنید. تعمیرکاران متخصص IP امداد می توانند در تعمیر لوازم خانگی و رفع مشکلات آنها به شما کمک کنند.

بخونیدش:  چرا خیلی چیزها با امیکرون تغییر میکند

چرا هر چیزی را که لمس می کنم برق می شود؟ راه حل چیست ؟

چرا با دست زدن به شخص دیگری دچار برق گرفتگی می شوید؟ الکتریسیته ساکن غیر معمول نیست. گاهی اوقات دست زدن به دستگیره در، صندلی یا حتی شخص دیگری می تواند باعث برق گرفتگی خفیف ما شود، اما چرا این شوک الکتریکی را احساس می کنیم؟

بیایید این راز را کشف کنیم. شاید بارها این سوال مطرح شود که علت جرقه بدن چیست؟ در این قسمت از سلامتی نه تنها دلایل این پدیده را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، بلکه ترفندهایی برای از بین بردن این جریان برق را نیز به شما آموزش داده ایم.

علت جرقه زدن بدن چیست؟

علت اصلی جرقه های بدن

همه چیز با یک اتم شروع می شود. هر چیزی که در اطراف خود می بینید از ساختارهای خاصی از عناصر به نام اتم تشکیل شده است. آنها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و از پروتون های بار مثبت و نوترون های خنثی استفاده می کنند.

بیشتر اوقات، یک اتم خنثی می ماند، یعنی تعداد پروتون ها و الکترون ها. اما وقتی یک اتم دارای تعداد فرد پروتون و الکترون باشد، الکترون ها برانگیخته می شوند.

نوترون ها حرکت نمی کنند و بیشتر آنها منعکس می شوند. بنابراین، هنگامی که یک شخص یا یک جسم دارای الکترون بیشتری باشد، بار منفی ایجاد می کند. در نتیجه این الکترون ها به سمت الکترون های مثبت (مانند طرف مقابل) جسم یا شخص دیگری جذب می شوند و بالعکس. شوکی که گاهی احساس می کنیم نتیجه حرکت این الکترون ها با سرعت بسیار زیاد است.

آیا زمان مسئول جرقه بدن است؟

بله، بار الکتریکی اغلب در زمستان یا زمانی که هوای اطراف ما خشک است تشکیل می شود. هوا خشک می شود و الکترون ها به راحتی روی سطح پوست ما منبسط می شوند. در طول تابستان، رطوبت هوا بر الکترون های دارای بار منفی تأثیر می گذارد و ما به ندرت بار الکتریکی را احساس می کنیم.

عوامل موثر در جرقه زدن بدن

آیا این الکترون های با بار منفی برای همیشه باقی می مانند؟

الکترون ها جهش نمی کنند، به محض اینکه راهی برای خروج پیدا کنند فرار می کنند. به عنوان مثال، اگر تعداد زیادی الکترون در بدن ما وجود داشته باشد، به محض برخورد با جسمی با بار مثبت، الکترون ها به دام می افتند و ما را به دام می اندازند.

در این فرآیند، ما آنقدر بار داریم که حتی وقتی از هم جدا می شویم، ذرات هوا را خرد می کند و باعث ایجاد یک شوک ناگهانی می شود. این جرقه باعث ایجاد درد می شود زیرا داغ است و احساس می کند سوزن از روی پوست عبور می کند.

چند نکته جالب در مورد شوک الکتریکی:

رعد و برق شکل بزرگی از الکتریسیته ساکن است که هنگام فشار هوا به ابرها ایجاد می شود! الکتریسیته ساکن جریان زیادی تولید نمی کند مگر اینکه در مقیاس بزرگتر مانند رعد و برق باشد.

با مالیدن ابریشم یا یک میله شیشه ای، الکتریسیته ساکن را می توان مثبت کرد. برای جریان استاتیکی با بار منفی، خز را روی یک چوب پلاستیکی یا لاستیکی بمالید. حتی الکتریسیته ساکن با سرعت نور حرکت می کند.

چگونه جرقه های بدن، لباس، مو و محیط خود را از بین ببریم؟

شوک استاتیک نتیجه توزیع بارهای الکتریکی بین مواد مختلف است. اگرچه شوک استاتیک نسبتاً بی ضرر است، اما می تواند آزاردهنده و حتی دردناک باشد. خوشبختانه، راه‌های مختلفی برای کاهش خطر شوک ساکن وجود دارد، از جمله تغییر کمد لباس و تغییر محیط اطراف.

تعویض چوب لباسی برای از بین بردن جرقه های بدن:

کفش را عوض کن

هرگاه دو ماده با یکدیگر تماس پیدا کنند، الکتریسیته ساکن ایجاد می‌شود، معمولاً کشیدن کفش‌ها روی پارچه و سطوح دیگر می‌تواند باعث شوک الکتریکی شود. افراد هنگام راه رفتن در اطراف تمایل دارند بار ساکن ایجاد کنند، اما انواع خاصی از کفش ها می توانند خطر شوک را کاهش دهند.

لاستیک یک عایق ضخیم است. اگر کف فرش دارید یا در یک دفتر کار مبله کار می کنید، تخت های لاستیکی خطر شوک ساکن را تا حد زیادی افزایش می دهند. به جای کفش از کفش های لاستیکی استفاده کنید.

پشم همچنین رسانای خوبی است و می تواند بر روی پارچه برای ایجاد بار ساکن عمل کند، سعی کنید به جای جوراب های نخی از جوراب های پشمی استفاده کنید.

بخونیدش:  چرا اعدام در صبح زود انجام میشود

از بین بردن جریان الکتریسیته لباس با تعویض کفش

به نوع پارچه توجه کنید.

نوع لباسی که می پوشید می تواند خطر برق گرفتگی را افزایش دهد. همانطور که در بخش سلامت ذکر شد، برخی از پارچه های خاص بهتر از بقیه جریان الکتریکی را هدایت می کنند و باید از آنها اجتناب شود.

لایه بندی به طور کلی، حتی با مواد مشابه، می تواند احتمال شوک استاتیکی را افزایش دهد، زیرا مواد با بارهای الکتریکی متفاوت می توانند برای ایجاد شوک استاتیک برهمکنش کنند.

پارچه های مصنوعی مانند پلی استر جریان الکتریکی را به خوبی هدایت می کنند، محدود کردن استفاده از این وسایل در کمد شخصی شما می تواند خطر شوک ساکن را کاهش دهد.

روی آستین های ضد الکتریسیته ساکن سرمایه گذاری کنید.

برخی از شرکت‌ها مچ‌بندهایی را می‌فروشند که می‌توانید برای کاهش خطر برق گرفتگی ببندید. اگر تعویض لباس و کفش شما کارساز نیست، ممکن است این خرید هوشمندانه باشد.

مچ بندهای آنتی استاتیک از طریق فرآیندی به نام یونیزاسیون غیرفعال عمل می کنند.

الیاف رسانای موجود در دستبند از طریق رشته ها و به مچ دست شما جریان می یابد و تنش را در بدن کاهش می دهد و در نتیجه شدت ضربه های ساکن را کاهش می دهد.

حل جرقه های بدن و جلوگیری از شوک ساکن در خانه:

خانه خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

شوک های ساکن بیشتر در محیط های خشک رخ می دهد. مرطوب نگه داشتن خانه می تواند خطر شما را کاهش دهد. در حالت ایده آل، خانه شما باید بیش از 30 درصد رطوبت نسبی داشته باشد. شما می توانید رطوبت خانه خود را با خرید یک دماسنج رطوبت به صورت آنلاین یا از یک فروشگاه مواد غذایی اندازه گیری کنید.

افزایش رطوبت هوا به 40 یا 50 درصد می تواند به کاهش شوک ساکن کمک کند. شما باید این محدوده را هدف بگیرید.

از بین بردن جرقه لباس و بدن با مرطوب نگه داشتن خانه

خانه خود را برهنه کنید

استفاده از فرش در خانه به جای کفپوش های چوبی، شما را در معرض خطر شوک ساکن قرار می دهد، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش رسانایی الکتریسیته ساکن فرش خود انجام دهید.

مالیدن یک پارچه نرم روی فرش می تواند از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری کند، اما چنین روش هایی تأثیر دائمی روی آنها ندارد، سعی کنید این کار را هفته ای یک بار تکرار کنید.

همچنین می‌توانید فرش پنبه‌ای را در قسمت‌هایی از فرش قرار دهید که به طور منظم روی آن راه می‌روید، زیرا پنبه نسبت به برخی پارچه‌ها کمتر جریان الکتریکی را هدایت می‌کند و شوک ساکن ایجاد می‌کند.

از بین بردن جرقه از بدن و جلوگیری از شوک ساکن در مکان های عمومی:

قبل از بیرون رفتن پوست خود را مرطوب کنید.

پوست بسیار خشک، به خصوص دست های خشک، خطر شوک ساکن را افزایش می دهد، همیشه قبل از بیرون رفتن پوست خود را مرطوب کنید.

اگر لباس‌های کهنه یا آستر ابریشمی می‌پوشید، حتماً قبل از پوشیدن پاهای خود را مرطوب کنید.

مرطوب کننده را در کیف یا کوله پشتی خود نگه دارید تا در صورت خشک شدن پوست در محل کار یا مدرسه، پوست خود را آبرسانی کند.

هنگام خارج شدن از ماشین از برق گرفتگی خودداری کنید:

شوک استاتیک در خودروها رایج است. راه هایی برای جلوگیری از شوک در هنگام ترک خودرو وجود دارد. نشستن در خودرو به دلیل اصطکاک و حرکت مداوم ناشی از حرکت خودرو، بار الکترواستاتیکی تولید می کند. وقتی صندلی ماشین خود را ترک می کنید، مقداری از آن را با خود می برید. و هنگامی که به پایین می روید، تنش در بدن شما افزایش می یابد.

وقتی درب ماشین را لمس می کنید، ولتاژ تخلیه می شود و باعث برق گرفتگی دردناک می شود. می توانید با نگه داشتن قسمت فلزی چارچوب در هنگام خروج از صندلی خود از این امر جلوگیری کنید، این کشش به راحتی به فلز منتقل می شود.

همچنین می توانید سوئیچ خود را در ماشین قبل از لمس آن نگه دارید و اجازه دهید کشش بدون آسیب رساندن به فلز کلید شما حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا