چرا به هزار میلیارد میگن همت

اخیراً در ایران استفاده از واژه همت رایج و پرکاربرد است.

شاید این عنوان را در گزارش های رسمی و دولتی یا در اخبار مالی و اقتصادی شنیده یا خوانده باشید. در این صورت احتمالاً این سوال را از خود پرسیده اید که هر تلاش نشان دهنده چند تومان است؟

با هدف کسب سود از خرید و فروش ارز دیجیتال، با این لینک عضو صرافی آبان‌تتر شوید و به عنوان پاداش 150,000 ارز دیجیتال شیبا (SHIB) هدیه بگیرید: عضویت فوری

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد. همچنین کاربرد و دلیل استفاده از عبارت Hammat را توضیح می دهیم.

مخفف Hammat چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟

همت مخفف تریلیون تومان است.

هر گاه ارزش پولی مورد نظر بیشتر از این مقدار باشد برای سادگی از این عنوان کوتاه استفاده می کنند. مثلا به جای پنج هزار میلیارد تومان می توان از پنج همات استفاده کرد.

در شرایط مختلف ارزش مورد نظر می تواند از هزار میلیارد تومان نیز فراتر رود. یکی از کاربردهای مهم آن بورس است.

با توجه به حجم و ارزش زیاد معاملات، در بسیاری از موارد مبلغ مورد نظر از هزار میلیارد تومان فراتر می رود و به همین دلیل به عنوان وثیقه اعلام می شود.

به عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله ارزش معاملات بورس تهران در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران 118915.797 میلیارد ریال گزارش شده است.

حرف B در انتهای این عدد نشان دهنده کلمه Billion در انگلیسی و به معنای میلیارد است. اگر بخواهیم این عدد را به طور تقریبی بیان کنیم، به راحتی می توان گفت که ارزش معاملات تقریباً برابر با 11.8 همات است.

در این صورت کار با اعداد بزرگ و استفاده روزانه از آنها آسان می شود. از سوی دیگر، اگر اعداد بسیار بزرگ به طور کامل بیان شوند، درک آنها دشوار خواهد بود و شنونده ممکن است هیچ تصوری از عدد نداشته باشد.

به خصوص اینکه مردم در زندگی روزمره از واحد ریالی استفاده نمی کنند و آن را به تومان بیان نمی کنند. بنابراین، انجام مقداری تلاش می تواند تا حد زیادی کمک کند.

در گزارش های رسمی یا اخبار مربوط به نقدینگی، تسهیلات بانکی، بودجه و … از اصطلاح همت استفاده می کنیم.

توجه داشته باشید که در واقع عنوان Hammat یک واحد پولی رسمی جدید و متفاوت نیست. همات صرفاً مخفف تریلیون تومان است و معنای و کاربرد دیگری جز آن ندارد.

همچنین در نظر داشته باشید که برای بیان هزار میلیارد ریال به اشتباه از عبارت همت استفاده نکنید.

از آنجایی که واحد پول رسمی ایران ریال است و میزان تلاش به تومان بیان می شود، احتمال خطا در این مورد وجود دارد. پس به آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید: چرا پول دیگر ارزشی ندارد؟

هزینه هر تلاش چقدر است؟

همانطور که گفته شد هر تلاش هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

با توجه به تورم طولانی و بالا در ایران، ارقام و مقادیر بزرگتر به مرور زمان مورد استفاده قرار گرفت و بنابراین استفاده از آنها دشوارتر شد.

برای کوتاه کردن این اعداد و سهولت استفاده از آنها، استفاده از کلمه همت رایج و گسترده شده است.

برای درک بهتر به جدول زیر توجه کنید:

به حروف (تومان)

به عدد (تومان)

یک میلیارد

9^10 = 1,000,000,000

ده میلیارد

10^10 = 10,000,000,000

صد میلیارد

11^10 = 100,000,000,000

هزار میلیارد

12^10 = 1,000,000,000,000

در بازار سهام علاوه بر خرید و فروش سهام:

شما می توانید در دارایی هایی مانند طلا و املاک سرمایه گذاری کنید

دریافت سود ثابت در صندوق های سرمایه گذاری بدون ریسک

برای شروع سرمایه گذاری، یک حساب رایگان در یکی از کارگزاری ها باز کنید:

برای سرمایه گذاری و تجارت موفق، به آموزش نیاز دارید. خدمات آموزشی زیر توسط کارگزاری شایسته ارائه می شود:

به گزارش جویاخبر، اولین چیزی که با نگاه کردن به ارزش بازار برای شما روشن می‌شود این نکته است که آیا داریم در مورد یک شرکت بزرگ حرف می‌زنیم یا یک شرکت کوچک؟

به عنوان مثال ارزش بازار پالایش نفت بندرعباس 67.2 میلیارد تومان است. در حالی که شامواد فقط 800 میلیارد تومان ارزش دارد. به عبارتی ارزش بازار شبندر 84 برابر شامواد است.

پس می فهمیم که شبندر یک شرکت بزرگ است و شمواد یک شرکت کوچک و نباید با آنها یکسان برخورد کرد.

گاهی ممکن است به جای «تریلیون تومان» از مخفف آن «همت» استفاده کنند. در این مورد مثلاً به جای اینکه بگوییم ارزش بازار پتروشیمی در خلیج فارس 247 میلیارد تومان است، می گوییم: «فارس 247 میلیون سرمایه دارد».

بخونیدش:  چرا در ناحیه معتدل و نیمه خشک کوهستانی امکان کشت دیم وجود دارد

کجا می توانیم ارزش بازار را ببینیم؟

کافی است اسم نماد را در گوگل سرچ کنید، به سایت TSETMC بروید و در قسمت سمت راست، عدد مقابل ارزش بازار را بخوانید. در مقابل این عدد، یک حرف B می‌بینید. این حرف مخفف billion یا میلیارد ریال است.

یعنی وقتی می نویسند 26245.2 ب یعنی ارزش بازار این شرکت 2624 میلیارد و 52 میلیون تومان می شود.

توجه داشته باشید که ارزش بازار به طور مداوم با حرکت قیمت سهام تغییر می کند. اگر قیمت سهام دو برابر شود، ارزش بازار آن نیز دو برابر خواهد شد. به همین دلیل است که حفظ تمام اعداد ممکن است کمک زیادی به شما نکند.

همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید، ارزش بازار شبندر، شامواد و فارس را بررسی کنید. خیلی بعید است که عددی که در TSETMC می بینید دقیقاً همان عددی باشد که در مقاله نوشتیم.

با این حال، اگر سهامی را خریداری کرده اید، خوب است ارزش بازار آن را بررسی کنید. و ببینید این شرکت در مقایسه با رقبای مشابه چگونه است؟

خرید سهام مانند خرید سه رشته است

سهم خریدن، شبیه به ماشین خریدن نیست. شما اگر می‌خواهید قیمت سراتو را پیدا کنید، کافی است به چند آگهی فروش خودرو زنگ بزنید و متوجه شوید کدام یک دارد ارزان می‌فروشد، کدام یک گران. چرا که می‌دانید تمام سراتو‌ها (با تقریب خوبی) شبیه به هم هستند و جز چند مورد جزئی (مثل کارکرد و رنگ‌شدگی) تفاوتی با هم ندارند.

خرید سهام مانند خرید سه طناب است. از یک طرف، همه سازهای موجود در بازار یکسان نیستند، حتی دو ساز ساخته شده توسط یک استاد می توانند قیمت های بسیار متفاوتی داشته باشند، اما ممکن است متوجه نشوید که چرا یک ساز 1 میلیون و دیگری یک میلیون قیمت دارد. 10 میلیون تومان برای پرداخت؟

همانطور که نمی توانید چند آگهی را ببینید و یک ابزار را قیمت گذاری کنید، نمی توانید با مشاهده قیمت سهام به نتیجه خاصی برسید.

به این دو قیمت نگاه کنید:

فاپنتا: 208,988 ریال
خانواده: 16,980 ریال

از این دو عدد چه اطلاعاتی می توانیم بدست آوریم؟

بله درست حدس زدید بدون اطلاعات!

اما به این دو عدد نگاه کنید:

ارزش بازار Fpenta: 1.1 هزار میلیارد تومان
ارزش بازار زن: 172 هزار میلیارد تومان

حالا ما چیز جدیدی می بینیم. شما می توانید تمام مس ملی را بدهید و صد و پنجاه شرکت مانند Fpenta بخرید.

قیمت
؟ چه قیمتی

برای هر نماد، چندین قیمت وجود دارد.

قیمت نمودار صفر: اگر سهام با این قیمت معامله می شود، یک تغییر قیمت 0.0% در نمودار قابل مشاهده است. این قیمت در واقع قیمت پایانی جلسه معاملاتی قبلی است.

قیمت افتتاحیه: در زمان پیش بازگشایی، سهام به حراج گذاشته می شود، اما هیچ معامله ای با این قیمت ها انجام نمی شود. جایی که بهترین پیشنهاد و بهترین تقاضا در ساعت 9 صبح ملاقات می کنند، قیمت باز شدن سهام است.

کمترین قیمت: این عدد نشان می دهد که ارزان ترین معامله در طول جلسه معاملاتی با چه قیمتی انجام شده است.

بالاترین قیمت: این عدد نشان دهنده قیمتی است که گران ترین معامله در آن جلسه معاملاتی انجام شده است.

آخرین قیمت معامله: قبل از بسته شدن بازار و با چه قیمتی سهام در آخرین معامله ای که امروز انجام شد خریداری شد؟

قیمت پایانی: میانگین موزون کل معاملات روز (بر اساس حجم پایه سهام) قیمت پایانی نامیده می شود. قیمت پایانی همان قیمتی است که صفر را در نمودار قیمت در جلسه معاملاتی روز بعد نشان می دهد.

سوال اینجاست که بدانیم ارزش بازار یک شرکت از چه قیمتی به دست می آید؟ فکر می کنم حدس زدن آن چندان سخت نیست. از قیمت نهایی زیرا ممکن است قیمت آخرین معامله بسیار پایین باشد و نتوانیم تمام سهام شرکت را با این قیمت بفروشیم.

توجه داشته باشید که در واقعیت این اتفاق نمی افتد. یک شرکت نمی تواند تمام سهام خود را بدون تغییر قیمت پایانی بفروشد. این رقم فقط تخمینی از ارزش کلی شرکت می دهد.

درک جامع از ارزش کسب و کار

شرکت فولاد مبارکه را تصور کنید. این شرکت در سال ۹۸ با تولید و فروش محصولات فولادی، ۱۵ همت سود کرده است. امروز ارزش بازار فولاد ۲۲۱ همت است.

شرکت فولاد کاوه در یک بخش نسبتاً مشابه 1.2 درصد سود کرد و امروز 23 درصد ارزش بازار دارد.

بخونیدش:  چرا باید قبل از هرکاری فکر کنیم

سود شرکت فولاد مبارکه 12.5 برابر کاوه است. ارزش بازار فولاد 9.5 برابر کاوه است.

هنوز برای نتیجه گیری زود است و بسیاری از عوامل دیگر را باید در نظر گرفت. اما به نظر می رسد فولاد مبارکه سودآورتر از فولاد کاوه است. این نتیجه از کجا می آید؟ از آنجا فولاد مبارکه به ازای هر ریال پرداختی سود عملیاتی بیشتری ایجاد خواهد کرد.

فولاد ایران / فولاد آمریکا

شرکت فولاد مبارکه به دلار آزاد امروز (۱۶ هزار تومان) حدود ۱۳.۷ میلیارد دلار ارزش دارد و سالانه حدود ۱.۱۳ میلیارد دلار سود خالص کسب می‌کند. با این قیمت می‌توانید شرکت Nucor را بخرید، این شرکت ۱.۳ میلیارد دلار سود خالص (عملیاتی و غیرعملیاتی) دارد.

این مقایسه هم جالب است. از یک سو می توان دریافت که سود دلاری شرکت فولاد مبارکه تفاوت چندانی با یک شرکت مشابه در آمریکا ندارد. اما از سوی دیگر، ما مراقب هستیم که با سهام فوق العاده ارزان برخورد نکنیم.

البته نمی توان گفت که فولاد مبارکه ارزان است. از کجا می دانید که قیمت سهام نوکور منصفانه است؟

ارزش بازار و ارزش منصفانه

فکر کنید که یک هوندا سیویک نو در بازار جهانی ۲۵ هزار دلار باشد. شما می‌دانید که دلار ۱۶ هزار تومان قیمت دارد. پیش خودتان می‌گویید اگر این ماشین (به دلیل تعرفه واردات) دوبرابر آمریکا قیمت داشته باشد، منصفانه است. با این فرمول، شما قیمت ۸۰۰ را برای این ماشین معقول ارزیابی می‌کنید.

شما با یک آگهی جدید هوندا تماس بگیرید و قیمت را بپرسید. به شما می گوید ماشینش را 1.2 میلیارد تومان می فروشم.

چند روز بعد زنگ می زنی و متوجه می شوی که خودرو در نهایت 1.1 میلیارد تومان فروخته شده است.

قیمت 1.1 میلیارد تومان ارزش بازار این خودرو است. قیمتی که برای شما منصفانه نیست.

برای سهام هم همینطوره قیمت سهام در بازار ضرب در تعداد سهام برابر با ارزش بازار شرکت است. این قیمت ممکن است خیلی کم، منصفانه یا خیلی گران باشد.

مراقب باشید اشتباه نکنید

شرکت‌ها یک سرمایه ثبتی دارند، یک ارزش ذاتی و یک ارزش بازار. بسیاری از افراد فکر می‌کنند ارزش بازار یعنی سرمایه شرکت، یا قیمتی که در آن شرکت ارزنده است. خیر. درست مانند مثال خرید هوندا سیویک، ارزش بازار آن قیمتی است که بازار دارد برای سهام شرکت می‌پردازد. این قیمت می‌تواند خیلی گران یا خیلی ارزان باشد.

فرض کنید می خواهید با دو نفر از دوستانتان خانه ای بخرید. ارزش این خانه 6 میلیارد است. هر نفر باید 2 میلیارد بپردازد.

خانه دیگری پیدا می کنید که شبیه این خانه است، اما به قیمت 5 میلیارد دلار فروخته می شود. اما اگر این خانه را بخرید، هیچ یک از دوستانتان شما را همراهی نمی کنند و باید پول را با هم پرداخت کنید. بنابراین هر فرد باید 2.5 میلیارد بپردازد.

ممکن است فکر کنید که قیمت هر سهم از خانه دوم گرانتر است و ارزش خرید ندارد. اما ارزش بازار به شما می گوید که حتی اگر بیشتر بپردازید، خانه ارزان تری می خرید.

در مورد سهام هم همینطور. شاید قیمت سهام یک پالایشگاه ده برابر پالایشگاه دیگر باشد. در حالی که میزان تولید دو پالایشگاه یکسان است. اما این بدان معنا نیست که پالایشگاه اول گران است. باید ارزش بازار را بررسی کنید تا ببینید کدام یک ارزان و کدام یک گران است.

منبع: تالار بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا