چرا تو کیکم خمیر میشه

عزم خود را جزم می کنیم و دست بکار می شویم تا یک کیک خوشمزه و عالی درست کنیم. اما بعد از کلی زحمت چیزی که عایدمون می شود یک کیک خمیر شده، بدون پف و دلسردی از پخت کیک خونگی است، دوست دارم در این پست براتون از علت خمیر شدن کیک و اینکه چیکار کنیم تا کیک خمیر نشود، بنویسم.  البته اگر امروز یک کیک خمیر شده روی دستتون مونده، چند ایده بهتون میدم که اگر کیکتون خراب شد اون رو روانه سطل آشغال نکنید و ازش استفاده های خوشمزه و عالی کنید.

چه چیزی باعث خمیر کیک می شود؟

اول از همه به صورت خیلی مختصر در مورد اینکه چرا کیک لطیف است برایتان می نویسم. در بخش بعدی هر یک از علل را به طور کامل توضیح خواهم داد. می نویسم چه کار کنیم تا کیک هایی که تهیه می کنید خمیر نگیرند. و در آخر یک کیک اسفنجی و مرطوب داشته باشید.

کیک شما لطیف و خراب می شود زیرا:

دستور کیک مشکل داره

دستورالعمل پخت کیک را رعایت نکردید.

اندازه مواد کیک رو درست اندازه نگرفتید و خیلی زیاد یا خیلی کم بود.

شما قالب مناسبی برای پخت کیک انتخاب نکرده اید.

کیک را با روش صحیح داخل قالب قرار دهید.

دمای فر را به درستی تنظیم نکرده اید.

کیک رو امتحان نکردی

برای آشنایی بیشتر با این علل خمیر کیک، حتما توضیحات زیر را به طور کامل و با دقت مطالعه کنید.

چیکار کنیم که کیک کیک نباشه؟

1- دستور کیک مشکل داره

اولین دلیل خمیری بودن کیک ممکن است این باشد که دستور پخت کیک با آن مشکل دارد. مواد در اندازه های درست درج نشده و یا مراحل و تکنیک های تهیه کیک به درستی توضیح داده نشده است.

بنابراین قبل از شروع دستور کیک را با توضیحات کامل از جای مطمئن تهیه کنید.

2- دستور پخت کیک را رعایت نکردید

نکات خاصی برای هر کیکی وجود دارد که برای داشتن یک کیک عالی باید رعایت شود. این نکات در طرز تهیه کیک ذکر شده است. مثلا:

وقت آن است که هر یک از مواد کیک را اضافه کنید

نحوه هم زدن هر یک از مواد کیک

مواد لازم کیک سرد یا داغ

برای استراحت یا عدم استراحت خمیر کیک

و…

حتما به این نکات توجه کنید و آنها را رعایت کنید.

به طور کلی، برای پخت بیشتر کیک ها، نکات کلی برای پف کردن و خوب پختن آن ها وجود دارد. برای تهیه انواع کیک حتما این مقاله را بخوانید و نکات ذکر شده در آنجا را رعایت کنید.

نکته مهم برای جلوگیری از چسبیدن کیک این است:

زرده، شکر و روغن کیک را باید با همزن متوسط ​​مخلوط کنید. اگر سرعت همزن کم یا زیاد باشد کیک خمیری می شود و زیاد پف نمی کند. برای مخلوط کردن آرد با سایر مواد کیک باید با لیسک آرد را کم کم اضافه کنید یا از همزن خیلی آرام استفاده کنید. البته توصیه می کنم حوصله داشته باشید و آرد را با مواد کیک با همزن خاموش یا با لیسک در یک جهت به آرامی مخلوط کنید تا کیک شما پف کرده و نرم شود.

3- مواد کیک رو درست اندازه نگرفتید و زیاد یا کم بود.

اندازه ها و اندازه های خاصی برای پخت هر کیک وجود دارد. حالا اگر خودسرانه این اندازه ها را تغییر دهید کیک شما خراب می شود. شما باید به اندازه ها توجه کنید.

اندازه ها اگر اندازه گیری ها را بر اساس اندازه گیری ها دنبال می کنید، نسبت ها را دقیقاً یکسان نگه دارید. اگر اندازه ها به گرم است و ترازو ندارید بهتر است کیک را درست کنید. زیرا اگر بخواهید مواد زبر را حذف کنید، در نهایت یک کیک بدون پرز، خمیری یا کاملا سفت خواهید داشت.

4- قالب مناسبی برای پخت کیک انتخاب نکرده اید.

نوع قالب برای پخت انواع کیک متفاوت است. قبلا در مورد انواع مدل ها توضیح دادم. بهتر است برای پخت کیک قالبی انتخاب کنید که نه خیلی نازک باشد که وسط کیک هنوز پخته نشده باشد و نه خیلی ضخیم باشد که کیک خوب نپزد.

معمولا قالب های استیل و نسوز بهترین قالب ها هستند و بعد از آن می توان کیک های خوبی را با قالب های آلومینیومی پخت. قالب های سیلیکونی بدترین قالب برای تهیه کیک هستند.

کیک به بهترین شکل در قالب های لوله ای پخت می شود. چون وسط کیک هم کناره ها گرم می شود. در این نوع قالب کیک سریعتر پخته و کمتر گرد می شود و سطح کیک یکنواخت تر می شود.

خواندن را فراموش نکنید: برای گنبد شدن کیک چه کنیم؟

وقتی نوبت به تابه می‌رسد، دلیل بزرگی برای نرم شدن کیک این است: شما تابه‌ای را انتخاب می‌کنید که خیلی کوچک است. در نتیجه مواد کیک خیلی غلیظ می شود، کیک دور آن پخته می شود اما وسط آن خام و نپخته می ماند.

بخونیدش:  چرا باید گوش سگ را برید

همیشه وقتی کیک را داخل قالب می ریزید. ارتفاع مواد کیک باید بین 3-4 سانتی متر باشد تا کیک خوب بپزد و مغز آن پخته شود.

5- کیک را با روش صحیح در قالب قرار دهید.

هنگام ریختن مواد کیک در قالب، مواد را به یکباره در یک محل نریزید. کاسه حاوی مواد کیک را دور قالب برگردانید و مواد را در قالب پخش کنید تا مواد کیک به طور یکنواخت پخش شود و با قاشق یا کاردک مواد کیک را به طور مساوی در تمام قالب ها پخش کنید.

6- دمای فر را درست تنظیم نکرده اید.

هر فر دارای دمای متفاوتی است. دمای فر شما ممکن است آن چیزی که تنظیم کرده اید نباشد. به عنوان مثال، شما دما را روی 180 درجه تنظیم می کنید، اما دمای واقعی فر شما بالاتر یا کمتر از 180 درجه است.

معمولا کیک معمولی با قطر خمیر 4 سانتی متر حدود 45 دقیقه زمان می برد تا در دمای 180 درجه سانتی گراد بپزد. اگر کیک شما کمتر از این زمان پخت، یعنی دمای واقعی فر بالای 180 درجه است و باید دما را روی 170 درجه تنظیم کنید تا کیک به آرامی پخته شود و مغز آن پخته شود.

اگر آماده شدن کیک شما زمان زیادی می برد، مثلاً یک ساعت و نیم، یعنی دمای فر کم است و باید آن را روی 190 قرار دهید.

دمای فر من کمتر از حد معمول است. به همین دلیل است که من همیشه دمای هر دستور غذا را 10 درجه افزایش می دهم. مثلا: برای دمای 180 درجه، قالب را روی دمای 190 درجه قرار دادم و حدود یک ساعت طول می کشد تا کیک آماده شود.

برای اینکه کیک خراب نشود و خوب بلند شود، همیشه به 3 نکته در مورد فر توجه کنید:

فر را باید 20 دقیقه قبل از قرار دادن مایه کیک در آن گرم کنید.

تا زمانی که کیک کاملا پخته نشده و بوی آن فضای خانه را پر کرده است، در فر را باز نکنید. معمولاً تا دو سوم زمان پخت کیک نباید در فر را باز کنید.

هرگز فر را بیش از حد گرم نکنید. کیک باید به آرامی در دمای متوسط ​​به مدت 45 تا 1 ساعت بپزد. افزایش دمای فر باعث سوختن کیک در اطراف و ته آن می شود. اما هنوز به وسط نرسیده است.

این نکات در مورد تهیه کیک قابلمه ای نیز صدق می کند. قابلمه باید داغ باشد و تا زمان پخت کیک درب قابلمه را باز نکنید و حرارت شعله گاز خیلی کم باشد تا کیک به آرامی بپزد.

8- پخت کیک را تست کنید

هرگز برای درست کردن کیک عجله نکنید. مهم ترین دلیل لطیف شدن کیک اینه که خیلی زود از فر خارجش می کنید بدون اینکه چک کنید درست شده یا نه!

روش بررسی اینکه کیک خوب پخته شده است به این صورت است که وسط کیک را با خلال دندان یا چاقو سوراخ می کنیم، اگر چیزی به آن نچسبید یعنی کیک آماده است، در غیر این صورت کیک هنوز پخته نشده و هنوز مقداری خمیر باقی مانده است. باقی مانده و باید در فر بماند.

با کیک ورزیده یا باد نشده چه کنیم؟

اگر کیک شما آسیب دیده است، یعنی باد نکرده است، تکه های شکسته یا لطیف آن را دور نریزید. هنوز هم می توانید کارهای زیادی با آن انجام دهید.

1- توپ های شکلاتی درست کنید.

این روش برای قسمت های پخته شده یا خرد شده کیک ایده آل است. تا جایی که می توانید کیک را با دستان خود بخورید. خرده های کیک را با چند عدد مغز خرد شده یا تکه های شکلات مخلوط کنید سپس با چند قاشق خامه شیرینی پزی مخلوط کنید. تا با هم بمانند و بتوان آنها را پایین آورد.

گلوله هایی به اندازه یک گردو درست کنید و به مدت نیم ساعت در فریزر بگذارید تا کمی جا بیفتند. توپک ها را در شکلات ذوب شده آغشته کنید سپس با شکلات های تزئینی یا پارچه نارگیلی تزئین کنید.

2- برای درست کردن دسر از خمیر کیک استفاده کنید

کیک را خرد کرده و کف سینی فر کاغذ روغنی پهن کنید. تکه های کیک را در سینی بریزید و به مدت 10-20 دقیقه در فر با دمای 180 درجه قرار دهید تا تکه های کیک خشک و برشته شوند. هر چند دقیقه یکبار آن را چک کنید تا نسوزد. وقتی کمی برشته شدند سینی را از فر خارج کنید.

وقتی این کیک های سرخ شده سرد شدند آنها را داخل نایلون ریخته و در فریزر قرار دهید.

می توانید از آنها برای درست کردن انواع دسرهایی که با کلوچه درست می شود استفاده کنید: دسرهای تابه ای خوشمزه، تیرامیسو، دسرهای شیشه ای، کیک های بستنی و…

بخونیدش:  چرا از دوستی افراطی باید پرهیز کرد

همچنین ممکن است دوست داشته باشید این مقالات را بخوانید:

4.2/5 – (130 امتیاز)

پختن کیک همیشه برای همه آسان نیست. گاهی اوقات با اشتیاق زیاد شروع به تهیه کیک می کنیم. وقتی کیک را در فر می‌گذارید، بر خلاف معمول، پف نمی‌کند و حالت خمیری و غیرقابل استفاده‌ای پیدا نمی‌کند. اما چه چیزی باعث خمیر کیک می شود؟ چرا پف کیک گاهی از هم می پاشد و طعم بدی پیدا می کند و چه روش هایی برای جلوگیری از نرم شدن کیک وجود دارد؟ در این مقاله از دپارتمان آشپزخانه مجله کوروش قصد داریم تمامی دلایل لطیف شدن کیک و همچنین راه های جلوگیری از آن را به شما بگوییم.

چه چیزی باعث خمیر کیک می شود؟

کیک شکسته همیشه باعث ناامیدی و ناراحتی می شود. وقتی همه چیز در ظاهر عالی به نظر می رسد، اما وقتی کیک پخته شد، هیچ چیز آنطور که باید باشد نیست. معمولاً دلایل مختلفی وجود دارد که کیک نرم می شود. در زیر به شایع ترین علل خمیر کیک اشاره شده است.

1- استفاده از روش تهیه اشتباه

در بسیاری از موارد، خمیر کیک ناشی از روش تهیه نادرست است. وقتی برای اولین بار از روش پخت استفاده می کنید و متوجه می شوید که کیک شما خمیری است، احتمالاً به این دلیل است که مقدار مواد لازم یا روشی که برای تهیه کیک استفاده کرده اید اشتباه است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک تولد شکلاتی مرطوب خانگی با تزیین

۲- طرز تهیه کیک را تغییر دهید

بسیاری از افرادی که کیک آنها آسیب دیده است، طرز تهیه کیک را تغییر می دهند. در واقع این افراد سعی می کنند با جایگزینی موادی که دوست دارند به جای مواد اولیه، کمی خلاقیت به خرج دهند. اما کیک را خراب می کند. به عنوان مثال، اگر به جای سس سیب و کره فقط از سس سیب استفاده کنید یا به جای شکر از شکر استفاده کنید، کیک شما بعد از پخت آنطور که باید بیرون نمی آید. به یاد داشته باشید که استفاده از دستور کیک ساده با دستور کیک کدو حلوایی متفاوت است. گاهی اوقات این مشکل می تواند ناشی از کیک کدو تنبل یا کیک میوه ای باشد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک اسفنجی کدو حلوایی

3- فر گرم نمی شود، به دلیل خمیر کیک

برای جلوگیری از چسبیدن کیک باید فر را حداقل 15 دقیقه از قبل گرم کنید. این سوال برای باد کردن کیک بسیار مهم است. وقتی کیک را در فری که هنوز به دمای لازم نرسیده می گذارید، کیک شما احتمالاً لطیف و لطیف می شود و بافت بدی پیدا می کند.

4- از اندازه گیری اشتباه استفاده کنید

یکی دیگر از دلایل خراب شدن کیک استفاده از پیمانه اندازه گیری اشتباه است. باید بدانید که پیمانه اندازه گیری مایعات با مواد خشک متفاوت است. لبه لیوان مایع دارای بریدگی است که ریختن مایعات را آسان می کند. اگر از این اندازه گیری برای مواد خشک استفاده کنید، احتمالاً نمی توانید آن را به طور کامل پر کنید. چون آرد و مواد خشک از آن خارج می شود. بهترین پیمانه برای تهیه کیک، استفاده از لیوان فرانسوی دسته دار است. اما به خاطر داشته باشید که دستور تهیه کیک به مقدار هر پیمانه بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: میز اندازه گیری آشپزخانه و شیرینی

5- عدم دقت اندازه گیری ها; یکی از دلایل خمیر کیک

در اندازه گیری مواد کیک دقت کنید. اگر در دستور نوشته شده از یک قاشق غذاخوری بیکینگ پودر استفاده کنید. این کار را با چشم انجام ندهید و سعی کنید از یک قاشق مناسب و دقیق برای این کار استفاده کنید. اطمینان از اندازه گیری دقیق مواد می تواند به جلوگیری از گلوله شدن کیک شما کمک کند.

6- باز کردن زیاد فر باعث خواب آلودگی خمیر و پف کیک می شود

باز کردن زیاد فر در زمان پخت کیک باعث می شود هوای سرد وارد فر شود و دما را پایین بیاورد. این باعث می شود کیک به درستی نپزد و وسط کیک خام و لطیف بماند. سعی کنید بعد از گذاشتن کیک در فر در را باز نکنید. گاهی اوقات علت خمیر کیک در شیشه این است که درب شیشه هوا بسته نیست. بنابراین بهتر است از یک قابلمه مناسب با بخارپز برای تهیه کیک در قابلمه استفاده کنید.

7- پوسیدگی آرد

گاهی اوقات خمیر کیک به دلیل فاسد شدن آرد ایجاد می شود. وقتی آرد را در انبار می گذارید و بعد از مدتی بوی بدی می دهد و مرطوب می شود، آن آرد گندیده است. برای تشخیص آرد گندیده باید آن را بو کنید. اگر آرد بوی بدی بدهد، پوسیده است. بهتر است آرد را در فریزر یا یخچال نگهداری کنید تا بعداً خراب شود.

بخونیدش:  چرا شماره من وارد تلگرام نمیشود

8- دوبرابر شدن دستور یکی از دلایل خمیر کیک است

اگر قصد دارید یک کیک بزرگ درست کنید، دو برابر کردن دستور غذا اصلا ایده خوبی نیست. دوبرابر کردن مواد کیک گاهی اوقات فقط با افزودن یا کم کردن یکی از مواد باعث خراب شدن کیک شما می شود. برای تهیه دو کیک یا یک کیک بزرگتر، بهتر است خمیر کیک را دو بار درست کنید.

9- مایه کیک را به شدت و سریع مخلوط کنید

پس از ترکیب همه مواد کیک، باید آن را به آرامی مخلوط کنید. هم زدن سریع و شدید خمیر کیک، بافت کیک شما را خراب کرده و رطوبت و لطافت آن را از دست می دهد. بهتر است قسمت آخر خمیر را به آرامی با لیسک مخلوط کنید.

10- سردی تخم مرغ از ور آمدن و خمیر شدن کیک جلوگیری می کند

تخم مرغی که برای درست کردن کیک استفاده می کنید باید هم دمای محیط اطراف باشد. این کار باعث می شود پس از مخلوط کردن، حجیم و براق شود. اگر قصد دارید سفیده ها را جداگانه بزنید، توجه داشته باشید که اگر فقط مقدار کمی زرده با سفیده مخلوط شود، سفیده خوب به هم نمی خورد.

11- قالب نكردن كيك به موقع

وقتی کیک برای مدت زیادی در قالب می ماند و در قالب خنک می شود، بخار داخل کیک نمی تواند به خوبی از آن خارج شود. در نتیجه ظرف عرق می‌کند و کیک شما لطیف می‌شود. در بیشتر موارد، این ممکن است دلیل به خواب رفتن پف کیک پس از پخت باشد. باید چند دقیقه صبر کنید تا کیک خنک شود. سپس کیک را از قالب خارج کنید. آن را روی توری سیمی قرار دهید تا خنک شود.

12- استفاده از میوه های خیلی رسیده کیک را لطیف می کند

برای تهیه کیک باید از میوه های تازه استفاده کنید. اضافه کردن میوه های خیلی رسیده یا بافت بسیار نرم و آبدار باعث می شود که در فر از هم جدا شوند و کیک شما تبدیل به خمیر شود. توجه داشته باشید که برای تهیه کیک هویج باید آب اضافی آن را حذف کنید یا مقدار شیر و مایعات مصرف شده در کیک را به میزان آب هویج کاهش دهید. گاهی اوقات خمیر کیک هویج توسط هویج آبکی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک گردو هویج در کافه

13- کره را در مایکروویو نرم کنید

اگر فراموش کردید اجازه دهید کره نرم شود، از قرار دادن آن در مایکروویو خودداری کنید. کره باید نیم ساعت بیرون بماند و کمی نرم شود. کره ای که در مایکروویو نرم می شود، خمیر کیک شما را خیلی آبکی می کند و به خوبی با شکر مخلوط نمی شود. این می تواند کیک را لطیف کند.

14- استفاده از قالب نادرست کیک را لطیف می کند

برای جلوگیری از چسبیدن کیک باید از قالبی استفاده کنید که نه خیلی ضخیم باشد و نه خیلی نازک. معمولا قالب های نسوز و استیل گزینه مناسب تری برای پخت کیک هستند.

نکاتی برای جلوگیری از چسبیدن کیک

برای جلوگیری از گلوله شدن کیک از یک دستور کیک قابل اعتماد استفاده کنید.

هنگام پخت کیک به تمام نکاتی که در طرز تهیه کیک ذکر شده توجه کنید.

برای اندازه گیری مواد لازم از یک پیمانه مناسب استفاده کنید.

برای جلوگیری از چسبیدن کیک از قالب مناسب استفاده کنید.

کیک را به طور مساوی در قالب پخش کنید.

دمای فر را روی دمای مناسب تنظیم کنید.

در فر را باز نکنید و زمان بگذارید تا کیک نچسبد.

بعد از گذشت زمان پخت، یک خلال دندان یا چنگال را داخل کیک فرو کنید و مطمئن شوید که کاملا پخته شده است.

با خمیر کیک چه کنیم؟

شاید از خود بپرسید که اگر کیک آسیب دید چه باید کرد؟ آیا باید آن را دور بریزیم یا می توان از آن برای تهیه دسرها و کیک های دیگر استفاده کرد؟ باید بدانید که استفاده مجدد از کیکی که ورز داده شده است بسیار آسان است. در زیر چند روش جالب برای استفاده از خمیر کیک آورده شده است.

از خمیر کیک برای درست کردن توپ های شکلاتی یا کیک پاپ استفاده کنید.

خمیر را به تیرامیسو تبدیل کنید.

از خمیر کیک برای تهیه کاپ کیک و کیک های سرد استفاده کنید.

کیک ها را در قالب پهن کنید و دوباره در فر قرار دهید تا سرخ شوند و مانند کیک سرخ شده بخورید.

نتیجه گیری نهایی

درست کردن کیک در خانه کار سختی نیست، اما گاهی اوقات رعایت نکردن نکات ساده باعث می‌شود کیک لطیف شود. اگر می دانید علت رطوبت کیک چیست و چرا کیک شما خوب پخته نشده است، به راحتی می توانید بر این مشکل غلبه کنید. یادتان باشد کیک زده شده را دور نریزید و از آن برای تهیه انواع دسر استفاده کنید.

منابع: cookinglight، bbcgoodfood

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا