چرا در اکسل عدد تایپ نمی شود

یکی از مشکلاتی که هنگام کار با نرم افزار اکسل با آن مواجه می شوید نحوه تایپ در اکسل است تا فرمت حروف و اعداد فارسی با هم قاطی نشود. در این مقاله در ادامه آموزش EXCEL با نحوه وارد کردن اطلاعات در اکسل و تایپ اکسل در گوشی آشنا می شویم. برای این منظور تمامی پارامترهای نوشتن در اکسل را به شما آموزش می دهیم و انواع داده ها را در اکسل به شما معرفی می کنیم.

اگر می خواهید کار با اکسل را بدانید و به همین دلیل به دنبال یادگیری اکسل از صفر تا صد و گرفتن دیپلم فنی و حرفه ای بین المللی هستید، به صفحه آموزش اکسل مراجعه کنید و فیلم های آموزشی رایگان را در این صفحه مشاهده کنید.

مطالبی که در این صفحه خواهید خواند:

فیلم آموزش تایپ اکسل

اگر تعجب می کنید که چرا نمی توانید در اکسل تایپ کنید، در این قسمت سعی کرده ایم فیلم آموزش تایپ اکسل را برای شما قرار دهیم تا با فرآیند تایپ اکسل بیشتر آشنا شوید. در ادامه مقاله نحوه نوشتن در اکسل را به طور کامل توضیح دادیم و شما می توانید از ادامه این مقاله برای رفع مشکلات احتمالی خود استفاده کنید.

انواع داده ها در اکسل

در اکسل می توانید انواع مختلفی از داده ها را وارد کرده و عملیات مختلفی را روی آنها انجام دهید. برخی از انواع داده ها در اکسل و ورودی هایی که می توان در نرم افزار اکسل قرار داد و استفاده کرد عبارتند از:

تاریخ و زمان

عدد

متن

عدد صحیح درست و نادرست یا بولی

انواع داده ها در اکسل می توانند اعداد، حروف، تاریخ، زمان و یادداشت باشند که در زیر نحوه نوشتن در اکسل توضیح داده شده است:

یکی از ویژگی های مهم اکسل قفل کردن سلول ها در اکسل است که به شما امکان می دهد دسترسی افراد به فایل اکسل خود را کنترل کنید. برای مشاهده آموزش کامل قفل سلول در اکسل روی لینک آبی کلیک کنید.

اعداد را در اکسل بنویسید

در این قسمت قصد داریم در مورد نوشتن اعداد در اکسل به شما بگوییم. اگر می خواهید بدانید چگونه اعداد را به ترتیب در اکسل بنویسید، با ما همراه باشید.

Excel فرض می کند که همه اعداد یکسان هستند. بنابراین نمایش اعداد به صورت مقدار، تاریخ و کمیت یا هر شکل دیگری از اعداد چندان دقیق نیست. دو روش برای نوشتن اعداد بزرگ در اکسل وجود دارد:

الف- استفاده از کلیدهای عددی بالای حروف صفحه کلید

ب- استفاده از کلیدهای سمت راست کیبورد (در صورتی که اعداد این قسمت با روشن بودن کلید Num Lock کار می کنند).

با این سهولت مراحل ورود شماره در اکسل و همچنین نوشتن مبلغ در اکسل را انجام داده اید.

در نرم افزار اکسل علاوه بر نوشتن اعداد بلند در اکسل، اعداد از 0 تا 9، علامت های مخصوص + و – و و . و $ و % و E و e را وارد کنید.

لازم به ذکر است برای وارد کردن مبلغ در اکسل، نوشتن شماره کارت در اکسل، نوشتن شماره شبا در اکسل و همچنین وارد کردن پلاک در اکسل می توانید همین مراحل را طی کنید.

اگر سوالی در رابطه با عدم درج شماره در اکسل دارید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

اگر می خواهید کار با نرم افزار اکسل را یاد بگیرید و جذب بازار کار شوید و با دریافت دیپلم فنی و حرفه ای کسب درآمد کنید، پیشنهاد می کنیم در دوره اکسل دانشکده کامپیوتر آریا تهران شرکت کنید.

داده های متنی را در اکسل وارد کنید

نوشتن فارسی در اکسل بسیار آسان است. شما می توانید هر نوع داده متنی را در سلول های اکسل وارد کنید. شما می توانید هر متنی را در سلول های اکسل به زبان فارسی یا انگلیسی تایپ کنید و به همین ترتیب با دانستن نحوه نوشتن در فایل اکسل مشکلی نخواهید داشت.

یکی از سوالاتی که در اینجا باید به آن پاسخ داده شود این است که چگونه متن زیر را در اکسل بنویسیم؟ برای نوشتن متن در اکسل زیر کافیست پس از تایپ کلمه مورد نظر در اکسل به یک خط جدید بروید و از کلیدهای ترکیبی Alt + Enter در همان سلول استفاده کنید.

اگر سوالی در مورد نوشتن زیرخط در اکسل دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.

وارد کردن تاریخ در اکسل

سوال مهم دیگری که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که چگونه داده های تاریخ را وارد سلول کنیم؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت که می توان داده های نوع تاریخ را بدون تنظیمات خاصی وارد سلول های اکسل کرد. برای این منظور، برای نوشتن تاریخ در اکسل 2013 در سلول مورد نظر، تاریخ را با فرمت yy/mm/dd یا yy-mm-dd وارد کنید. اگر تاریخ را در سلول اکسل به صورت dd-mm-yy یا dd/mm/yy وارد کنیم، قالب سلول به طور خودکار به فرمت تاریخ تبدیل می شود و فاصله ها به (/) تبدیل می شود و سال به صورت چهار رقمی نمایش داده می شود.

یکی از مهم ترین عملکردهای نرم افزار اکسل، تابع انتخاب Excel است که کاربردهای زیادی دارد. اگر می خواهید در مورد ساختار این تابع مهم و کاربردی بیشتر بدانید، حتما مقاله انتخاب تابع در اکسل را مطالعه کنید.

درج ساعت در اکسل

ما می توانیم داده های نوع زمان را بدون هیچ تنظیمات خاصی در سلول های اکسل وارد کنیم. فقط زمان را در سلول با فرمت hh:mm:ss وارد کنید.

نحوه وارد کردن داده در اکسل

برای وارد کردن اطلاعات در اکسل که شامل متن، عدد یا تاریخ و زمان و داده های بولی است، ابتدا باید سلول مورد نظر را انتخاب کنید. همانطور که می دانید اکسل صفحه گسترده ای است که از سلول های مختلف تشکیل شده است.

برای وارد کردن داده در اکسل باید روی سلول مورد نظر کلیک کرده و عبارت مورد نظر را تایپ کنید و با فشردن Enter یا Tab اطلاعات را در سلول ذخیره کنید. اگر می خواهید تاریخ و ساعت را به فارسی در اکسل وارد کنید، می توانید از فرمت تاریخ و زمان اکسل استفاده کنید. این روش ورود اطلاعات تاریخ و زمان در فیلم آموزشی زیر توضیح داده شده است.

Enter: داده ها پذیرفته می شوند و سلول پایین به طور پیش فرض فعال می شود.

Tab: داده ها پذیرفته می شوند و سلول بعدی فعال می شود.

همانطور که می دانید نرم افزار اکسل علاوه بر استفاده در کارهای حسابداری، کاربردهای متفاوت دیگری نیز دارد. اگر با کاربردهای اکسل و بازار کار آن در ایران آشنایی ندارید، مطالعه مقاله اکسل چیست را فراموش نکنید.

اگر می خواهید بدانید چگونه در اکسل فارسی تایپ کنید با ما همراه باشید.

آموزش تایپ اکسل

به راحتی می توانید متن مورد نظر خود را در سلول های اکسل تایپ کنید. نوشتن متن در اکسل به این صورت است که باید جهت تایپ راست به چپ را انتخاب کنید و اگر در اکسل انگلیسی تایپ می کنید می توانید جهت چپ به راست را انتخاب کنید.

برای تعیین معنای آموزش تایپ در اکسل ابتدا باید بر روی تب Layout کلیک کنید.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، گزینه هایی برای شما ظاهر می شود تا برگه راست به چپ را انتخاب کنید.

با این دو مرحله می توانید دلیل تایپ نکردن در اکسل را بیابید و مشکل تایپ در اکسل را برطرف کنید و برای تایپ فارسی و انگلیسی در اکسل مشکلی نخواهید داشت.

تبدیل اعداد به حروف در اکسل یکی از مواردی است که در کار حسابداری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به دنبال آموزش صفر تا صد برای تبدیل اعداد به حروف در اکسل با افزونه و بدون پلاگین هستید، مقاله تبدیل اعداد به حروف در اکسل را مطالعه کنید.

آموزش تایپ در اکسل

در آموزش تایپ فارسی در اکسل همیشه به این نکته توجه می کنیم که اگر مشکل تایپ اکسل حل نشد و همچنان در این فکر هستید که چرا نمی توانید در اکسل تایپ کنید، باید زبان ویندوز خود را تغییر دهید. برای انجام این کار، کلیدهای ترکیبی Alt + Shift را فشار دهید.

به این ترتیب می توانید به راحتی متن فارسی یا انگلیسی را در سلول های اکسل وارد کنید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با محیط نرم افزار اکسل

نکات تایپ سریع در اکسل

در این قسمت با مهم ترین نکات برای تایپ در اکسل از شما حمایت می کنیم.

یکی از نکات مهم در نوشتن حرف در اکسل این است که وقتی محیط فارسی است سلول بعدی در سمت راست و وقتی محیط انگلیسی است سلول سمت چپ است. همانطور که در جلسات آموزشی قبلی EXCEL 2013 ذکر شد. برای فارسی سازی محیط نرم افزار اکسل کافیست روی آیکون (Sheet از راست به چپ) در نوار ابزار قالب بندی کلیک کنید.

با این کار عناوین ردیف ها به سمت راست منتقل می شوند و ستون ها از سمت راست شروع می شوند.

همچنین می توانید از کلیدهای Alt + Shift برای زبان تایپ فارسی و اعداد فارسی در اکسل استفاده کنید.

یکی از نکات مهم در نحوه نوشتن در جدول اکسل و همچنین نوشتن عنوان جدول در اکسل این است که اگر می خواهید اعداد فارسی را در اکسل تایپ کنید باید فونت فارسی با B را برای آن انتخاب کنید.

بخونیدش:  چرا در طلا فروشی از عدسی استفاده میکنند

گاهی اوقات ممکن است متن طولانی را در سلول های اکسل تایپ کرده باشید و آن متن به طور کامل در سلول نمایش داده نشود. نکته مهم در مورد تایپ یک حرف در اکسل در این مورد این است که برای مشاهده متن کامل داخل هر خانه در آموزش تایپ فارسی در اکسل، اشاره کردیم که باید گزینه wrap-text را انتخاب کنید.

اگر قصد شرکت در آزمون فنی و حرفه ای اکسل و دریافت دیپلم فنی و حرفه ای بین المللی را دارید، بهتر است قبل از شرکت در آزمون با نمونه سوالات این آزمون آشنا شوید. آمادگی بیشتر برای شرکت در این آزمون را می توانید در صفحه نمونه سوالات تمرین اکسل با پاسخ رایگان بیابید.

در قسمت بعدی تعریف اعداد در اکسل، واکنش اکسل به عدد تایپ شده را برای شما گفتیم.

واکنش اکسل به عدد تایپ شده

1- اگر طول عدد از سلول کمتر باشد، تغییری در خانه ایجاد نمی شود.

2- اگر طول عدد چند کاراکتر از سلول بیشتر باشد، اندازه سلول برای درج عدد افزایش می یابد. البته در برخی موارد باید خودتان این کار را به صورت دستی انجام دهید.

3- اگر تعداد طول خانه مورد نظر زیاد باشد ظاهراً خانه های زیر را اشغال می کند اما پس از ورود یکی از موارد زیر رخ می دهد:

الف – اعداد به صورت نماد علمی نمایش داده می شوند.

ب- عدد گرد شده است.

ج- سلول با علامت # پر شده است. این زمانی اتفاق می افتد که قالب سلول عمومی نباشد. اگرچه این حالت با بزرگ کردن سلول اکسل قابل حل است، اما برای اینکه هرگز با این علامت مواجه نشوید، همیشه فرمت اعداد را روی حالت عمومی قرار دهید. برای این منظور می توانید نوع قالب شماره را در زیر منوی شماره منوی اصلی انتخاب کنید.

Hot Deal: فرمول محاسبه درصد در اکسل

توانایی اکسل در برخورد با اعداد به عنوان متن

اگر عددی مانند 6/2 وارد کنیم، پس از وارد کردن، اکسل 15 اسفند را نمایش می دهد. یعنی با این اعداد به عنوان تاریخ برخورد می کند. برای اینکه این اعداد با فرمت یکسانی نوشته شوند جلوی آنها یک آپستروف می گذاریم. یعنی نوشتن (2/6)

تبدیل داده های متنی به داده های عددی در اکسل

اگر اعدادی را که رقم اول آنها صفر است مانند (01234) تایپ کنیم، اکسل صفر را خاموش می کند زیرا صفر قبل از عدد بی معنی است یا اگر عدد مثبتی مانند +23 با آن تایپ کنیم، اکسل + را سرکوب می کند. همچنین اگر 6/2 را تایپ کنیم، سلول 6 مارس را نمایش نمی دهد، یعنی آن را به فرمت تاریخ تبدیل می کند. برای حل این مشکلات باید عدد را به متن تبدیل کنیم، برای این کار می توانیم یکی از علائم زیر را قبل از عدد بنویسیم:

‘ (Apostrophe): این علامت اجازه می دهد که عدد به همان صورت و با تراز چپ نوشته شود.

“: این علامت باعث می شود که عدد یکسان و با تراز سمت راست نوشته شود.

^: این علامت باعث می شود که عدد به همان صورت و با تراز وسط نوشته شود.

=: این علامت باعث می شود که سلول با عدد تایپ شده پر شود.

اگر هنوز پاسخ این که چرا نمی توانم در اکسل تایپ کنم را دریافت نکرده اید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تنظیمات را در اکسل بنویسید

اگر هنوز پاسخ چرایی تایپ در اکسل را دریافت نکرده اید، در این قسمت از مقاله تنظیمات نوشتن اکسل، هر آنچه را که برای تایپ در اکسل باید بدانید را به شما می گوییم تا بتوانید فارسی را حل کنید. مشکل تایپ در اکسل و تایپ هر چیزی در اکسل به راحتی.

در این قسمت به طور مختصر مشکل تایپ در اکسل را برای موارد مختلف بیان می کنیم و روش های رفع این مشکلات تایپ را ذکر می کنیم.

نمایش متن کامل در محدوده سلول اکسل

اگر یک متن طولانی را در محدوده سلول مورد نظر وارد کنید، هنگام رفتن به سلول دیگر، مطمئناً خواهید دید که تمام متن سلول برای شما نمایش داده نمی شود و قسمت هایی از آن از محدوده سلول خارج می شود. سلول .

برای حل این مشکل تایپ در اکسل، باید بر روی سلول مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Format Cells را انتخاب کنید.

تنظیمات نوشتن در اکسل

پنجره ای برای شما باز می شود، در این قسمت باید در تب Alignment در قسمت text control گزینه Wrap Text را انتخاب کنید. البته گزینه های دیگری نیز می توانند برای شما مفید باشند که در قسمت پایین به توضیح کاربرد هر عنصر می پردازیم.

گزینه Wrap Text : با انتخاب این گزینه می توانید به اندازه دلخواه متن را در سلول مورد نظر وارد کنید و مطمئن شوید که متن شما از سلول خارج نمی شود. با انتخاب این گزینه، اندازه سلول ممکن است بزرگتر از حد معمول شود که به دلیل تعداد کاراکترهای بیشتر در سلول است.

گزینه Shrink to Fit: اگر این گزینه را انتخاب کنید، همچنان می توانید هر چقدر که می خواهید در سلول اکسل تایپ کنید و مطمئن شوید که تمام متن در محدوده سلول نمایش داده می شود. تفاوت این گزینه با گزینه قبلی این است که اندازه متن به اندازه کافی کاهش می یابد تا در سلول جا شود. اگر می خواهید متن طولانی را در سلول اکسل خود وارد کنید، بهتر است این گزینه را انتخاب نکنید، زیرا گاهی برای نمایش تمام متن، باید اندازه متن را آنقدر کم کنید که خوانایی آن زیر و رو شود.

گزینه Margin Cells : با انتخاب این گزینه همچنان می توانید هر مقدار که می خواهید در سلول اکسل تایپ کنید اما اندازه سلول و فونت متن تغییر نمی کند و فقط بخشی از متن سلول نمایش داده می شود که در محدوده آن سلول، و بقیه شخصیت ها ناپدید می شوند. . با کلیک بر روی سلول مورد نظر می توانید کل متن را مشاهده کنید.

تنظیمات نوشتن در اکسل

تنظیمات نوشتن در اکسل

یک متن طولانی در اکسل بنویسید

نکته دیگری که هنگام نوشتن پارامتر در اکسل باید به آن توجه داشته باشید این است که گاهی اوقات متن بسیار طولانی را در سلول اکسل می خواهید، اما نمی خواهید ظاهر شیت شما را خراب کند و در عین حال متن خوانا باشد. در این صورت بهترین کار این است که یکی از روش های زیر را امتحان کنید.

برای نوشتن در جدول اکسل، پس از تایپ متن مورد نظر، می توانید کلیدهای ترکیبی Alt+Enter را فشار دهید تا متن شما به طور کامل در سلول قرار گیرد.

در سربرگ Home، گزینه ی بسته بندی متن را انتخاب کنید. در این صورت متن شما از سلول خارج نمی شود و به طور کامل نمایش داده می شود.

شما می توانید اندازه فونت متن خود را در این سلول کاهش دهید.

در تب Home، گزینه های Margin & center یا Margin Cell را انتخاب کنید.

تنظیمات نوشتن در اکسل

چرخش متن در اکسل

هنگام آموزش تایپ در اکسل، گاهی اوقات می خواهید متن شما در سلول اکسل چرخانده شود. در این صورت می توانید از امکانات ارائه شده توسط اکسل برای تنظیم متن در اکسل نهایت استفاده را ببرید.

برای چرخاندن متن در سلول اکسل، باید نماد ab مایل به نام Orientation را در تب Home پیدا کنید.

چرخش متن در اکسل

با انتخاب این آیکون تمامی حالت هایی که ممکن است برای چرخش متن در اکسل وجود داشته باشد به شما نمایش داده می شود و می توانید با سلیقه خود گزینه ای را انتخاب کنید. اگر موردی را انتخاب کردید و آن را دوست نداشتید، می توانید کلیدهای ctrl+z را فشار دهید تا به حالت قبلی برگردید.

خط وسط / خط راست / خط چپ متن را در اکسل تایپ کنید

برای وارد کردن فارسی و انگلیسی در سلول اکسل باید جهت ورودی را مشخص کنید تا با مشکل ورودی در اکسل مواجه نشوید. برای خط مرکزی / خط راست / خط چپ متن ورودی در اکسل، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

تب Home را باز کنید.

وارد قسمت alignment شوید.

در این بخش، گزینه هایی را مشاهده می کنید که می توانید بسته به برنامه خود، Align Right، Align Left Left یا Center Center را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید متن شما در بالای سلول تراز شود، می‌توانید گزینه Align Top را انتخاب کنید، اگر می‌خواهید در وسط سلول تراز شود، گزینه Align Middle و اگر می‌خواهید در پایین سلول تراز شود، آن را انتخاب کنید. گزینه Align Bottom

توجه: برای نوشتن متن در وسط سلول در اکسل، باید روش بالا را دنبال کنید.

آموزش وارد کردن اعداد در اکسل

تا اینجا شما را با تنظیمات نوشتن اکسل آشنا کردیم و سعی کردیم جامع ترین آموزش اکسل نویسی را در اختیار شما قرار دهیم. نوشتن اعداد در اکسل نیز نیاز به آموزش دارد و گاهی این مشکل آنقدر بزرگ می شود که ایجاد توابع و فرمول های ریاضی مشکل ساز می شود.

در این قسمت فیلمی در مورد وارد کردن اعداد در اکسل قرار داده ایم و می توانید با نکات ذکر شده مشکل وارد کردن اعداد در اکسل را حل کرده و اعداد را در سلول های اکسل به راحتی وارد کنید.

بخونیدش:  چطور با گوشی سامسونگ از صفحه عکس بگیریم

توجه، اگر می خواهید از توابع و فرمول ها در اکسل استفاده کنید، حتما این فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

نکته مهم دیگر در تنظیمات اکسل برای اعداد این است که اگر می خواهید از اعداد فارسی در اکسل استفاده کنید باید از فونت هایی با B مثلا فونت B nazanin استفاده کنید. برای نوشتن اعداد انگلیسی در اکسل باید یکی از فونت های انگلیسی را انتخاب کنید.

پر کردن خودکار اعداد در اکسل

برای این کار ابتدا یک جدول باز کنید. در این قسمت شماره خط را وارد کرده و سپس کد ملی را در مقابل آن ذخیره می کنیم.

نحوه تایپ گوشی در اکسل

علاوه بر ویندوز، نرم افزار اکسل برای اندروید و آی او اس نیز موجود است که به راحتی بر روی گوشی نصب می شود و به شما اجازه می دهد کارهای زیادی را با آن انجام دهید.

مهم ترین سوالی که ممکن است هنگام کار با نرم افزار اکسل روی گوشی پیش بیاید، نحوه تایپ اکسل در گوشی است.

باید بدانید که نوشتن متن و اعداد در سلول دسکتاپ اکسل تفاوت چندانی با گوشی ندارد و علاوه بر این، اکسل اندروید بسیار ساده تر و راحت تر از ویندوز طراحی شده است.

تایپ صوتی در اکسل

تایپ صوتی در اکسل یکی از ویژگی های دیگر اکسل است که برای استفاده از آن باید ابتدا آن را فعال کرده و سپس شروع به تایپ کنید.

ضمن اینکه تایپ صوتی در اکسل یکی از راه های کسب درآمد است که با یادگیری این مهارت می توانید در سایت های زیادی ثبت نام کرده و کسب درآمد کنید.

نوشتن نامه اداری در اکسل

از دیگر امکانات ارائه شده توسط نرم افزار اکسل، امکان نوشتن نامه اداری در اکسل است که با نرم افزار اکسس نیز امکان پذیر است. برای نوشتن نامه اداری در اکسل باید نکاتی را رعایت کنید که در قسمت نوشتن متن در اکسل به تفصیل توضیح داده ایم.

کدام گزینه باعث میشود که متن نوشته شده در سلول طوری تغییر اندازه داده شود تا در سلول جا بگیرد

ابزار Shrink to Fit اندازه متن نوشته شده در سلول را متناسب با طول سلول ها تغییر می دهد. به عبارت ساده تر، طول و عرض اندازه سلول تغییر نمی کند و فقط اندازه متن تغییر می کند.

در یک خانه چه نوع اطلاعاتی نمی‌توان وارد نمود

مغموله می توانید اطلاعاتی مانند متن، تاریخ و ساعت و اعداد را وارد کنید و فقط اطلاعات تصویر را نمی توانید وارد کنید.

کدام نوع محتوا را می توان در سلول ها وارد کرد

همانطور که می دانید تمام اطلاعاتی که در صفحه گسترده اکسل وارد می کنید در سلول ها ذخیره می شود. هر سلول حاوی انواع مختلفی از محتوا، از جمله قالب بندی متن، فرمول ها و توابع است.

چگونه اکسل را فعال کنیم

وقتی یک سند جدید اکسل را باز می کنید، می بینید که فایل شما در حالت نمایش محافظت شده نمایش داده می شود و اجازه ویرایش آن را ندارید.

در این صورت برای اینکه بتوانید ویرایش کنید باید ابتدا از منوی بالا روی گزینه Edit Mode کلیک کنید تا گزینه ویرایش برای شما ارسال شود و بتوانید فایل خود را ویرایش کنید.

چه نوع داده هایی را می توان در سلول های اکسل وارد نمود

می توانید داده هایی مانند اعداد، متن، تاریخ و غیره را وارد کنید. در سلول های اکسل اگر می خواهید نحوه نوشتن متن در اکسل را بدانید، می توانید مطالب آموزشی را که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، مطالعه کنید.

نتیجه

در این مقاله سعی کرده ایم تایپ فارسی در اکسل را به زبانی ساده به شما آموزش دهیم و هر آنچه که در مورد نوشتن پارامترها در اکسل نیاز دارید را در قالب فیلم و توضیحات متنی در اختیار شما قرار داده ایم. اگر سوالی در مورد نحوه تایپ در اکسل دارید یا دلیل تایپ نکردن در اکسل چیست می توانید در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا اساتید ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

تنظیمات نوشتن در اکسل شامل چیست؟

باید یاد بگیرید که چگونه در سلول های اکسل تایپ کنید تا تمام متن نمایش داده شود یا با کلیک بر روی سلول متن به طور کامل نمایش داده شود و یا با تراز کردن متن در سلول اکسل و حل مشکل تایپ فارسی در اکسل که به طور کامل توضیح داده شده است. در این مقاله نحوه نوشتن در اکسل.

تایپ عدد فارسی در اکسل چگونه است؟

اگر می خواهید اعداد فارسی را در سلول های اکسل تایپ کنید، ساده ترین راه این است که یک فونت با B را امتحان کنید، مثلاً فونت متن خود را روی B Nazanin قرار دهید تا بتوانید اعداد فارسی را در سلول های اکسل داشته باشید.

چرا در اکسل عدد تایپ نمی شود؟

برای پاسخ به این سوال که چرا نمی توانم در اکسل تایپ کنم باید بگوییم که ممکن است در این شرایط اعداد را درست تنظیم نکرده باشید که در این صورت هنگام تایپ با مشکلات مختلفی مواجه خواهید شد. در این مقاله تنظیمات صفر تا صد درج اعداد در اکسل توضیح داده شده است.

داده های متنی پس از ورود در کدام سمت سلول ها قرار می گیرند ؟

معمولا داده های متنی پس از ورود به سلول اکسل در سمت چپ قرار می گیرند که با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارید می توانید جهت آن را تغییر دهید. این مقاله به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه زیر متن در اکسل خط بکشید.

یکی از چالش های کار با نرم افزار اکسل تایپ اعداد در اکسل است. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه در اکسل بنویسیم تا با مشکل تایپ مواجه نشویم و نحوه تغییر تنظیمات نوشتن در اکسل برای تایپ فارسی و انگلیسی حتما مقاله تایپ در اکسل را مطالعه کنید.

اگر می خواهید از صفر تا صد شغل با نرم افزار اکسل یاد بگیرید و از مهارت های کار با این نرم افزار برای جذب بازار کار و کسب درآمد استفاده کنید، می توانید ابتدا فیلم های آموزشی رایگان اکسل را که در اکسل منتشر کرده ایم مشاهده کنید. صفحه آموزش از آن بهره ببرید و در صورت تمایل در دوره های آموزشی ما شرکت کنید و با اخذ دیپلم فنی و حرفه ای بین المللی جذب بازار کار شوید.

همچنین می توانید بدون نیاز به گذراندن دوره های حضوری برای یادگیری تمامی اصول و آمادگی برای ورود به بازار کار، سایر فیلم های آموزشی اکسل را خریداری کنید.

تنظیمات را در اکسل بنویسید

برای اینکه با تنظیمات نوشتن در اکسل آشنا شویم ابتدا باید این سوال را در نظر بگیریم که در اکسل چند نوع داده وجود دارد؟ انواع داده در اکسل که می توانید استفاده کنید عبارتند از:

عدد

متن تحت اللفظی

تاریخ و زمان

مقادیر true و false یا به عبارت دیگر مقادیر بولی

برای وارد کردن داده ها در اکسل، باید سلولی را که می خواهید اطلاعات را در آن وارد کنید، انتخاب کنید. شما باید عبارت مورد نظر خود را در این سلول تایپ کنید و با زدن دکمه Enter می توانید به سلول دیگری رفته و اطلاعات را در سلول های دیگر نیز وارد کنید.

مراقب باشید، تا زمانی که کلید enter یا دکمه تب را فشار ندهید، داده ها در برنامه اکسل ذخیره نمی شوند.

برای وارد کردن داده ها در قالب زمان یعنی فرمت زمان و تاریخ باید از فرمت زمانی مشخص شده در مقیاس استفاده کنید و همچنین می توانید از فرمت مشخص شده برای وارد کردن تاریخ و ساعت به فارسی استفاده کنید. ما آن را در ویدیو نشان دادیم.

تنظیم متن در اکسل

متن را طوری تنظیم کنید که از حاشیه سلول در اکسل خارج نشود

تعریف متن در اکسل به این صورت است که مثلاً می خواهید متنی که در یک سلول اکسل تایپ می کنید خارج از محدوده آن سلول قرار نگیرد.

برای این کار باید روی سلول مورد نظر کلیک راست کرده و از گزینه های نمایش داده شده Format Cells را انتخاب کنید.

تنظیمات نوشتن در اکسل

در این قسمت باید تب Alignment را در پنجره باز شده انتخاب کنید. در این تب با سه گزینه در قسمت کنترل متن مواجه خواهید شد، در این قسمت با توجه به اپلیکیشن خود این گزینه ها را انتخاب کنید. در ادامه تفاوت این سه گزینه را توضیح خواهیم داد.

تنظیمات نوشتن در اکسل

گزینه Wrap text

اگر این کادر را علامت بزنید، می توانید هر تعداد متنی را که می خواهید در سلول مورد نظر وارد کنید. در این صورت متن شما از محدوده سلولی مورد نظر فراتر نخواهد رفت. با انتخاب این گزینه، کادر متن به سمت پایین حرکت می کند و به اندازه ای بزرگ می شود که متن را در خود جای دهد. مزیت این گزینه این است که می توانید هر مقدار داده را در سلول وارد کنید و عیب آن افزایش اندازه سلول است.

بخونیدش:  چرا کژال از سریال نون خ حذف شد

گزینه کاهش به تناسب

اگر این گزینه را انتخاب کنید، مهم نیست که چقدر داده وارد سلول می کنید، اندازه متن به قدری کوچک می شود که بدون تغییر بقیه در سلول جا می شود. عیب این گزینه این است که گاهی اوقات اندازه متن آنقدر کوچک می شود که قابل خواندن نیست.

گزینه حاشیه سلول ها

اگر این گزینه را فعال کنید، متنی که در سلول وارد می کنید فقط در همان سلول باقی می ماند و اندازه سلول افزایش نمی یابد. در صورت وجود داده در سلول های مجاور این سلول، متن داخل سلول مورد نظر تا زمانی که در محدوده سلول های دیگر قرار گیرد نمایش داده می شود و بقیه از بین می روند. به این ترتیب وقتی روی سلول مورد نظر کلیک می کنید، محتویات آن به طور کامل نمایش داده می شود.

آموزش تنظیمات نوشتن در اکسل

در این بخش، نمونه ای را بررسی کرده ایم تا درک بهتری از گزینه Marge Cells به شما ارائه دهیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، می توانید تمام متن را در سلول سمت چپ مشاهده کنید، زیرا در سلول های مجاور محتوایی وجود ندارد، اما سلولی که عبارت “This is a test long text” کل متن را نشان نمی دهد. تا زمانی که روی آن کلیک کنید باید به دلیل وجود سلول های قلمی در اطراف آن کلیک کنید.

آموزش نحوه تنظیمات نوشتن در اکسل

اگر می خواهید اکسل شما آنقدر کوتاه نباشد که محتویات سلول نصف و نیمه نمایش داده شود، می توانید اندازه سلول ها را در ستون به طور کلی افزایش دهید یا از گزینه Wrap Text نیز استفاده کنید که باعث افزایش اندازه سلول می شود.

نوشتن متن طولانی در سلول اکسل

چالش دیگری که هنگام تایپ در اکسل و نوشتن پارامترها در اکسل با آن مواجه می شوید این است که برای مثال می خواهید متن طولانی را در سلولی در اکسل تایپ کنید که هم خوانا باشد و هم ظاهر صفحه شما را خراب نکند.

در این صورت می توانید با فشردن کلیدهای ترکیبی Alt+Enter در انتهای متن خود در سلول، متن طولانی را بدون مشکل در سلول خود قرار دهید.

راه دیگری برای انجام این کار وجود دارد، شما باید در تب Home نوار بالای اکسل گزینه wrapping را انتخاب کنید. در این صورت متن زیر قرار می گیرد و از محدوده سلول خارج نمی شود.

راه سوم برای این تنظیمات نوشتن در اکسل، باید چند سلول را انتخاب کنید و Margin & center یا Marge Cell را در تب Home نوار بالایی انتخاب کنید.

روش دیگر کاهش اندازه فونت متن خود در سلول است.

نوشتن متن طولانی در سلول اکسل

تعداد کاراکترهای سلول اکسل را در تنظیمات نوشتن در اکسل تعیین کنید

به طور پیش فرض، می توانید 32000 کاراکتر را در هر سلول اکسل 2016 وارد کنید و به طور معمول نمی توانید تعداد کاراکترهای مجاز در سلول اکسل خود را افزایش دهید.

اگر می خواهید یک متن طولانی را در یک سلول تایپ کنید و نمایش دهید تا مشکلی نداشته باشید، می توانید کلیدهای ترکیبی ctrl + shift + u را انتخاب کنید و پس از اتمام تایپ در سلول، دوباره همان را فشار دهید. کلید دکمه ها را فشار دهید تا به حالت عادی خود بازگردند.

چرخش متن در پارامترهای نوع در اکسل

اگر می خواهید متن وارد شده در سلول های اکسل خود را بچرخانید، می توانید نماد چرخش شده را به شکل ab در تب Home انتخاب کنید. نام این بخش جهت یابی است.

با انتخاب این آیکون می توانید حالت هایی را که برای چرخش متن در اکسل وجود دارد را ببینید و یکی از گزینه های نمایش داده شده را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید تنظیمات Write to Excel که اعمال کرده‌اید به حالت قبل برگردند، می‌توانید کلید ترکیبی ctrl+z را فشار دهید تا تنظیمات بازیابی شوند.

چرخش متن در تنظیمات تایپ در اکسل

خط وسط / خط راست / خط چپ متن را در اکسل تایپ کنید

می توانید داده هایی را که در یک سلول قرار می دهید به عنوان خط مرکزی، خط راست یا خط چپ تعریف کنید. شما می توانید این کار را با تعیین اینکه هر سلول باید چگونه باشد، انجام دهید، یا می توانید تنظیماتی را که تمام سلول های اکسل شما باید داشته باشند، تعیین کنید.

برای این کار باید از نوار بالا وارد تب Home شوید.

در این قسمت باید وارد قسمت alignment شوید.

در این قسمت همانطور که در تصویر می بینید می توانید تعیین کنید که متن شما باید در سمت راست یا چپ تراز باشد یا در مرکز و همچنین می توانید متن وارد شده در سلول را در قسمت It must top (بالا) تعیین کنید. Align) یا در وسط سلول (Middle Align) یا در پایین (Bottom Align).

آموزش تایپ فارسی در اکسل

برای تایپ در اکسل باید بدانید که در این سلول قصد تایپ فارسی یا انگلیسی را دارید؟ برای تایپ فارسی در اکسل باید جهت شیت خود را از راست به چپ تغییر دهید و اگر متن شما انگلیسی است باید شیت خود را از چپ به راست تغییر دهید.

Excel Fold Right / Excel Left Fold

برای تراز کردن اکسل به راست یا چپ، باید Page Setup را از تب بالای اکسل خود انتخاب کنید. در این قسمت گزینه Right-to-left sheet را برای تا زدن راست و گزینه Left-to-right sheet را برای تا زدن چپ انتخاب کنید.

آموزش تایپ فارسی در اکسل

ورودی عمودی در اکسل

گزینه دیگری برای نوشتن در اکسل این است که می توانید متنی را که تایپ می کنید در سلول های اکسل به صورت عمودی تایپ کنید.

برای تایپ عمودی در اکسل، باید تب Home را انتخاب کنید.

در قسمت Alignment بر روی آیکون چرخش کلیک کرده و از گزینه های نمایش داده شده Rotate Text Up را انتخاب کنید.

تایپ عمودی در اکسل

آموزش وارد کردن اعداد در اکسل

اگر هدف شما از تایپ در اکسل نوشتن اعداد در اکسل است، باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا اعداد شما بدون مشکل تایپ شوند.

وارد کردن اعداد در اکسل بسیار مهم است و در صورت وجود مشکل در این قسمت به راحتی نمی توانید فرمول ها و توابع را در اکسل وارد کنید و با مشکل مواجه خواهید شد.

بزرگترین مشکلی که هنگام وارد کردن اعداد در اکسل به وجود می آید، وارد کردن اعداد فارسی است، بنابراین این مشکل به یک چالش تبدیل شده است.

برای اینکه بتوانید اعداد فارسی را در اکسل تایپ کنید، باید فونت سلول مورد نظر را به یکی از فونت هایی که با B شروع می شود، مانند B nazanin انتخاب کنید.

برای وارد کردن اعداد در اکسل به زبان انگلیسی، باید دوباره همین کار را انجام دهید و یکی از فونت های انگلیسی را انتخاب کنید.

آموزش وارد کردن اعداد در اکسل

نکات تایپ در اکسل

برای نکاتی در مورد تایپ در اکسل، باید به شما بگوییم که ابتدا باید زبان ورودی خود را تعیین کنید. اگر می خواهید فارسی تایپ کنید، باید متن خود را در سمت راست و برای تایپ انگلیسی در اکسل، متن خود را به سمت چپ تراز کنید.

اگر می خواهید اعداد فارسی را در اکسل تایپ کنید، باید فونت خود را روی فونت های فارسی با B از فونت های موجود تنظیم کنید.

برای اینکه مطمئن شوید متن شما در سلول های مجاور پنهان نمی شود و می توانید تمام متن طولانی را در سلول مورد نظر ببینید، باید گزینه word wrap را انتخاب کنید.

اگر سوالی در مورد تایپ در اکسل دارید می توانید سوال خود را در قسمت نظرات تایپ کنید تا اساتید ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

فیلم آموزش تایپ در اکسل

در این قسمت برای اینکه بتوانید بهتر با تایپ در اکسل آشنا شوید فیلمی در مورد تایپ در اکسل قرار داده ایم. اگر در این مورد سوالی دارید می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

اگر می خواهید حسابدار حرفه ای شوید و وارد بازار کار شوید و با دریافت دیپلم فنی و حرفه ای بین المللی کسب درآمد کنید، به صفحه آموزش رایگان حسابداری ما مراجعه کنید و با تماشای فیلم های آموزشی رایگان مهارت های لازم را بیاموزید.

سوالات متداول

تنظیمات تایپ در اکسل به چه صورت است؟

شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید اندازه سلولی که در آن تایپ می کنید تغییر کند یا خیر. اگر می خواهید متن شما به صورت کامل نمایش داده شود باید در قسمت تنظیمات نوشتن اکسل گزینه word wrap را انتخاب کنید. گزینه های دیگری را در مقاله توضیح دادیم که در این صورت اندازه سلول تغییر نمی کند و نوع متن نمایش داده شده در سلول متفاوت خواهد بود.

برای تنظیمات نوشتن در اکسل باید چیکار کنیم؟

شما باید تراز راست/چپ/مرکز متن خود را مشخص کنید. می توانید با روش هایی که در مقاله بررسی کرده ایم جهت متن را تعیین کنید و برای تایپ فارسی نیز می توانید نوع فونت خود را روی فونت های فارسی که با B شروع می شوند تعیین کنید.

4.1/5 (52 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا