چرا در تابستان بوی زباله ها آزار دهنده است

خواندن کامل این متن تقریباً 9 دقیقه طول می کشد.

زباله حاصل انواع فعالیت های روزمره انسان است و در حال حاضر سرعت تولید زباله چندین برابر بیشتر از تجزیه آن است. در صورت عدم مدیریت صحیح پسماند، از بین رفتن منابع طبیعی، آلودگی محیط زیست، شیوع انواع بیماری ها و عفونت ها و مرگ موجودات زنده از پیامدهای تولید روزافزون زباله خواهد بود. مدیریت و کنترل پسماند تنها بر عهده دولت و شهرداری ها نیست و شهروندان عادی نیز در این زمینه نقش مهم و موثری دارند. آگاهی از مدیریت پسماند، شناخت انواع پسماند و نحوه کاهش زباله از جمله موضوعاتی است که هر شهروندی باید از آن آگاه شود. از این رو در اینجا قصد داریم به معرفی انواع زباله ها بپردازیم تا با شناخت آن ها بتوانیم در کاهش تولید، تفکیک و در نهایت دفع مناسب هر یک تلاش کنیم.

زباله ها با توجه به نوع استفاده، نحوه تولید، تاثیر آن بر محیط اطراف و استفاده پس از بازیافت به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. به طور کلی، همه زباله‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: زباله‌های خشک و زباله‌های دیگر، اما هر کدام از این‌ها تقسیم‌بندی‌های بیشتری دارند.
لازم به ذکر است که انواع مختلفی از زباله ها در محیط های مختلف تولید می شوند، پس بدیهی است که در دسته های زباله مشترک هستند: به عنوان مثال زباله های خشک هم در محیط های خانگی و هم در محیط های صنعتی یا بیمارستانی و غیره تولید می شوند. زباله های بهداشتی هم در زباله های شهری و هم در زباله های بیمارستانی گنجانده می شود. بنابراین ممکن است تعاریف زیر با هم تداخل داشته باشند. شناخت ماهیت زباله و تاثیر آن بر محیط زیست به ما کمک می کند تا آن ها را در دسته بندی مناسب طبقه بندی کرده و به درستی تفکیک کنیم.

انواع زباله:
زباله شهری
زباله مرطوب
زباله خشک
زباله خانگی
زباله های خانگی
زباله های معمولی
998 579 زباله های کشاورزی 8 زباله های خطرناک
زباله های بیمارستانی
زباله های الکترونیکی زباله های الکترونیکی
زباله های فضایی زباله های هسته ای و اتمی Waste
ضایعات ویژه

زباله های معمولی

به تمام زباله هایی اطلاق می شود که عموماً در اثر فعالیت های روزانه ساکنان شهرها، شهرک ها و فضای باز تولید می شود. مانند ضایعات خانگی و ضایعات ساختمانی و … که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

زباله های شهری/شهری

جمعیت شهرها روز به روز در حال افزایش است. این امر باعث مشکلات بسیاری شد. مانند تولید مقدار زیادی زباله، آلودگی محیط زیست و قرار گرفتن در معرض سلامت انسان و موجودات زنده. زباله های شهری بزرگ ترین گروه زباله ها هستند. این دسته از زباله ها به دو دسته کلی زباله های خشک و تر تقسیم می شوند.

از مهم ترین انواع زباله های شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زباله های مرطوب: زباله هایی که می توانند پوسیده و تجزیه شوند. اکثر آنها به دلیل سرعت بالای تجزیه توسط باکتری ها می توانند خیلی سریع به چرخه طبیعت برگردند و عمدتاً به عنوان کود (کمپوست) استفاده می شوند. ضایعات مواد غذایی یکی از این گونه ضایعات فاسد شدنی است و این قسمت عمدتاً از افزودنی های گیاهی و ضایعات حاصل از پخت غذا و مواد خوراکی به دست می آید. به همین دلیل به این نوع ضایعات ضایعات مواد غذایی یا زباله های دیگر نیز می گویند. این قسمت از زباله بسیار مهم است زیرا بیشتر زباله ها از همین نوع هستند و همچنین فسادپذیری بالایی دارند که باعث آلودگی و بیماری می شود و باید خیلی سریع دفع شوند. ضایعات مرطوب شامل پوست کندن میوه و سبزیجات، باقیمانده غذای پخته شده، روغن پخت و پز، پوست تخم مرغ، استخوان مرغ، گوشت و ماهی، تفاله چای و قهوه و غیره است.

زباله های خشک: زباله های خشک موادی هستند که پوسیده نمی شوند و تجزیه نمی شوند. از جمله زباله های خشک می توان به انواع ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف، شیشه، آهن، فلزات، آهن، چوب، خاک اره، پارچه، مقوا، انواع کاغذ و مقوا، دستمال کاغذی، مبلمان منزل و اداری، جعبه آب نبات، چیپس و کلم اشاره کرد. بسته ها ، اسفنج و ابر، انواع لامپ، سرامیک، آینه، کریستال و چینی، سی دی و کاست، ماشین حساب، لوازم جانبی کامپیوتر، تلفن و موبایل، تلویزیون و انواع لوازم برقی و …. (توجه داشته باشید که برخی از انواع زباله های خشک در دسته بندی های دیگری مانند زباله های الکترونیکی، زباله های خطرناک و یا … قرار می گیرند که در ادامه توضیح داده شده است)

پسماندهای ساختمانی: پسماندهای تولید شده در شهر و در دسته پسماندهای شهری قرار می گیرند. زباله های ناشی از تخریب ساختمان، مسکونی، تجاری، صنعتی یا سایر فعالیت های ساختمانی زباله شهری محسوب می شود.

بخونیدش:  چرا نباید آهنربا را نزدیک تلفن همراه یا کارت اعتباری قرار دارد

خاکستر: این نوع ضایعات، پسماند حاصل از احتراق زغال سنگ، چوب و سایر مواد قابل احتراق است که در صنایع خاصی، پخت و پز و گرمایش منازل استفاده می شود.

زباله خانگی

موادی که خانواده ها مصرف کرده اند و دیگر برای اعضای خانواده مفید نیستند زباله های خانگی هستند. همانطور که از نام آنها پیداست، این زباله ها حاصل استفاده خانگی است. زباله های خانگی شامل زباله های خشک، زباله های مرطوب، زباله های بهداشتی و زباله های الکترونیکی، زباله های دارویی و زباله های خطرناک (مانند زباله های تیز و تیز یا باتری و لامپ) است.درآمد افراد به فرهنگ، ویژگی های آنها، عادات غذایی و آداب و رسوم آنها بستگی دارد. با انقلاب صنعتی، علاوه بر زباله های خانگی، زباله های صنعتی نیز افزایش یافت.

زباله های بهداشتی

اقلامی مانند دستمال کاغذی آلوده، ماسک و دستکش آلوده، پوشک بچه و نوزاد، نوار بهداشتی، پانسمان و بانداژ مورد استفاده در منازل از زباله های بهداشتی محسوب می شوند.

ضایعات کشاورزی

پسماندهای حاصل از فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی از قبیل فضولات، لاشه حیوانات (دام، طیور، آبزیان)، محصولات کشاورزی پوسیده و غیرقابل استفاده جزء ضایعات کشاورزی طبقه بندی می شوند.

زباله صنعتی

پسماندهای صنعتی پسماندهای حاصل از فعالیت‌های صنعتی و معدنی، پالایشگاه‌ها، صنایع گاز، نفت و پتروشیمی، نیروگاه‌ها و غیره است که دیگر در فرآیند تولید کارایی نداشته و قابل استفاده نیست. زباله های صنعتی مانند تراشه ها، سرریزها و غیره می توانند جامد، مایع یا گاز باشند. مانند خاک و ماسه سنگ، بتن، فلزات، تراشه های چوب، مواد شیمیایی و حلال ها. برخی از این زباله ها خطرناک هستند، مانند زباله های سمی، قابل اشتعال، رادیواکتیو و واکنش پذیر. بنابراین شناسایی آنها بسیار مهم است تا سلامت انسان و محیط زیست به خطر نیفتد. پسماندهای صنعتی خطرناک می توانند به سرعت آب، خاک و هوا را آلوده کرده و به محیط زیست آسیب رسانده و سلامت انسان را به خطر بیندازند. کارخانه ها و نیروگاه های صنعتی برای فعالیت به آب زیادی نیاز دارند به همین دلیل اکثر آنها در کنار دریاها و رودخانه ها مستقر شده اند تا بتوانند آب مورد نیاز خود را به راحتی تامین کنند اما پسماند آنها نیز وارد آب ها شده و باعث آلودگی آب می شود! گاهی اوقات پسماندهای صنعتی با زباله های شهری و خانگی ترکیب می شوند و فرآیند جداسازی را با مشکل مواجه می کنند.

زباله های بیمارستانی/ زباله های عفونی

زباله های بیمارستانی یکی از مهم ترین انواع زباله ها هستند که باید به صورت بهداشتی و با رعایت اصول ایمنی دفع شوند. کلیه پسماندهای عفونی و مضر بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی، آزمایشگاه های تشخیص پزشکی و سایر مراکز مشابه را زباله های بیمارستانی می نامند. انواع مختلفی از زباله های بیمارستانی بسته به منشاء آنها وجود دارد. به عنوان مثال، زباله های بخش بیماری های عفونی یا اتاق عمل با زباله های آزمایشگاه یا بخش رادیولوژی متفاوت است. بسیاری از این زباله ها حاوی بیماری هایی هستند که به راحتی قابل انتقال هستند یا می توانند به دیگران و محیط زیست آسیب برسانند.

بر اساس یک بررسی، زباله های بخش های مختلف بیمارستان به چند گروه تقسیم می شوند که مهم ترین آنها عبارتند از:

زباله های معمولی: زباله های مربوط به مواد بسته بندی و سایر زباله های کارکنان.

زباله های پاتولوژیک: ضایعات پاتولوژیک شامل بافت ها، اندام ها، قسمت های مختلف بدن و پنبه آغشته به خون است.

مواد رادیواکتیو: زباله های رادیواکتیو شامل جامدات، مایعات و گازهای رادیواکتیو می باشد

زباله شیمیایی

زباله های عفونی یا زباله های عفونی

ضایعات دارویی

ضایعات دارویی شامل محصولات دارویی تاریخ مصرف گذشته، استفاده نشده، ریخته شده و آلوده، واکسن ها و سرم هایی است که دیگر مفید نیستند. به دلیل ماهیت شیمیایی یا بیولوژیکی این زباله ها باید با احتیاط دفع شوند. ضایعات دارویی همچنین شامل تجهیزات دور ریخته شده ای است که برای حمل و نقل داروها مانند بطری های دارویی تاریخ مصرف گذشته، شیشه ها و جعبه ها، دستکش های بسیار آلوده، ماسک ها و لوله های اتصال استفاده می شود.

زباله های خطرناک

زباله های خطرناک نیز مانند سایر انواع پسماندها دارای تعاریف متفاوتی هستند، این زباله ها شامل مواد قابل اشتعال یا سمی می باشد، بنابراین به محیط زیست آسیب جدی وارد می کند و برای سلامتی افراد بسیار مضر است و لازم است در جداسازی این زباله ها با دقت عمل کرد. سازمان بازیابی پسماندهای خطرناک: پسماندهایی که به دلیل مدیریت نامطلوب (جمع آوری، حمل و نقل، تصفیه و دفع)، باعث مرگ موجودات یا شیوع بیماری های جبران ناپذیر و بالقوه خطرناک برای انسان، موجودات زنده یا محیط زیست می شود.
تعریف سازمان جهانی بهداشت: زباله هایی که به دلیل ویژگی های فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی، جمع آوری، حمل و نقل و دفع آن نیازمند اقدامات ویژه ای برای جلوگیری از اثرات نامطلوب بر محیط زیست و سلامت انسان است. زباله های خطرناک به طور کلی به عنوان زباله های خشک طبقه بندی می شوند.

بخونیدش:  چرا در کوهستان ها با آنکه هوا سرد است فشار هوا کم است

زباله های خطرناک به طور کلی دارای یکی از ویژگی های انفجار، احتراق، خوردگی، واکنش پذیری و سمیت هستند و اغلب به عنوان زباله های رادیواکتیو، زباله های شیمیایی، زباله های قابل اشتعال، زباله های بیولوژیکی و مواد منفجره طبقه بندی می شوند. زباله های خطرناک خانگی شامل حشره کش ها و سموم مختلفی است که برای از بین بردن حشرات استفاده می شود. دماسنج ها، چراغ های فلورسنت، لوازم آرایشی، داروها، ضایعات دارویی از جمله قرص های تاریخ مصرف گذشته، زباله های تیز مانند ظروف شکسته، تیغ ها و سوزن های رنگ، محصولات بهداشتی یا ضدعفونی کننده ها یا سایر مواد شیمیایی زباله های خطرناک خانگی هستند.

انواع پسماندهای خطرناک خشک: زباله های دارویی، زباله های بیمارستانی، زباله های الکترونیکی، زباله های فضایی و زباله های اتمی و هسته ای.

ضایعات الکترونیکی

این نوع زباله یکی از خطرناک ترین زباله هایی است که در زباله های شهری یافت می شود. زباله های الکترونیکی شامل وسایل الکترونیکی استفاده شده و قطعات آنها می شود. وسایلی مانند شارژر، تلفن، تلویزیون، کامپیوتر، سی دی و غیره. که حاوی فلزات خطرناکی مانند سرب، کادمیوم و جیوه است. اگر پس از پایان عمر مفید این زباله ها را به روش صحیح بازیافت نکنیم و به همین ترتیب در طبیعت رها کنیم، آلودگی محیط زیست را به دنبال خواهد داشت. با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی در زمینه کامپیوتر و الکترونیک، عمر مفید بسیاری از این ابزارها در سراسر جهان به 2-3 سال کاهش یافته است و این تعداد در ایران احتمالا 5 سال است. به خاطر داشته باشید که تعداد تلفن های همراه بسیار بیشتر از مردم است!!

آشغال های فضایی

امروزه فناوری فضایی در همه زمینه ها فعال است حتی در زمینه تولید زباله! زباله های فضایی قسمت هایی از فضاپیماها، ماهواره ها و غیره هستند. که خواسته یا ناخواسته در فضا رها شده اند و دیگر مفید نیستند. اهمیت آنها زمانی مشخص می شود که انسان متوجه شود به دلیل تعداد زیاد این قطعات و همچنین رشد سریع ماهواره ها و فضاپیماها، احتمال برخورد آنها با ماهواره ها افزایش می یابد.

زباله های هسته ای و اتمی زباله های هسته ای

زباله های هسته ای یکی از انواع زباله هایی هستند که حجم زیادی ندارند اما بسیار خطرناک هستند. این نوع زباله ها روش های دفع بسیار ویژه ای دارند که به دلیل تابش تشعشعات خطرناک و همچنین طول عمر بسیار زیاد، دقت بالایی را می طلبد. این نوع پسماند منشأ متفاوتی دارد، از جمله مصارف پزشکی، صنایع، محصولات چرخه سوخت، بازفرآوری سلاح‌های هسته‌ای و غیره.

زباله یا زباله های خاص

کلیه زباله هایی که به دلیل حداقل یک خاصیت خطرناک مانند سمیت، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال پذیری، خوردگی یا موارد مشابه نیاز به توجه ویژه دارند. به این نوع پسماندهای پزشکی و همچنین پسماندهای عادی، صنعتی و کشاورزی که نیاز به مدیریت خاصی دارند، پسماندهای ویژه نیز گفته می شود.

تالیف: گل آرا قادتی

انجمن وارثان زمین (میراث طبیعت)

مراجع:

https://pakzi.ir/blog/garbage/

انواع زباله های خانگی را بشناسید https://legacy.jaroob.ir/

بررسی انواع زباله و ماهیت آنها https://www.zistonline.com

آشنایی با انواع پسماندهای شهری و مدیریت آنها https://legacy.jaroob.ir/

بررسی انواع زباله و ماهیت آنها https://www.bartarinha.ir/fa/news

جلوگیری از بوی بد در فصل تابستان یکی از مواردی است که در مورد آن زیاد شنیده ایم. فصل تابستان است و عرق کردن بخشی از این فصل است. اما بوی بد عرق و لکه های مرطوب روی لباس می تواند بسیار آزاردهنده و منزجر کننده باشد. وقتی عرق می کنید، باکتری های موجود در سطح پوست در آنجا ترکیب می شوند و عرق بوی بسیار بدی می دهد. تصور کنید که یک تاریخ کاری مهم دارید و تعریق باعث ایجاد احساس وحشتناکی در شما می شود! قرارت چطوره؟ پاسخ این سوال قطعا منفی است. به همین دلیل استفاده از راه حل های مناسب برای جلوگیری از بوی بد در تابستان یکی از مواردی است که همه باید بدانند. در ادامه به ارائه این راهکارها می پردازیم.

anti sweatشما می توانید جهت خرید محصولات ضد تعریق از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

هر بار که عرق می کنید دوش بگیرید!

آنچه در این صفحه میخوانید پنهان

حتما شنیده اید که می گویند هر روز حمام نکنید، زیرا ممکن است رطوبت پوست از بین برود. اما در تابستان هر زمان که عرق می کنید باید دوش بگیرید. زیرا اگر عرق روی پوست بماند بوی بدن را بسیار بد می کند. در این مدت از لوسیون بدن و مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست خشک نشود. این سوال برای حفظ سلامت و زیبایی پوست بسیار مهم است.

بخونیدش:  چرا در پنجره های کلاس نباید مدت زیادی بسته بماند

سرکه را در نواحی خاصی از بدن قرار دهید!

یکی از راه های جلوگیری از بوی بد در تابستان استفاده از مواد طبیعی است. هر بار که دوش می گیرید، سرکه را به زیر بغل و کشاله ران خود بمالید. سرکه به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل می کند که بوی بد بدن را از بین می برد و از بوییدن شما هنگام عرق کردن جلوگیری می کند.

برخی از غذاها را بیشتر بخورید و برخی را حذف کنید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از راه های جلوگیری از بوی بد در تابستان خوردن برخی مواد غذایی است. برای مثال باید در این فصل میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنید و آب مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. همچنین در این فصل باید ادویه های تند را از غذای خود حذف کنید. استفاده از پیاز خام و سیر می تواند بوی بسیار بدی ایجاد کند. نوشیدن آب، چای و آب میوه های مختلف در این دوران توصیه می شود.

اسپری خوشبو کننده بدن آقایان کاسپین ادمایربلadmiral

لباس خنک بپوش!

یکی از راه های جلوگیری از بوی بد در تابستان که باعث می شود عرق شما سخت و آزاردهنده نباشد، پوشیدن لباس های خنک است. لباس هایی که در این فصل می پوشید باید فقط از الیاف پنبه باشد. هرگز لباس پلاستیکی نپوشید. زیر این لباس ها نه تنها بوی بد شما را بدتر می کنند، بلکه به سطح پوست نیز آسیب می رسانند.

سیگار نکشید و الکل ننوشید!

سیگار نکشیدن یکی از راه های پیشگیری از بوی بد دهان در تابستان است. سیگار و الکل باعث ایجاد سموم در بدن می شود که بر بوی بدن تأثیر می گذارد. اگر می خواهید در فصل تابستان بوی خوبی داشته باشید، هرگز سیگار نکشید و الکل را کنار بگذارید.

پوست خود را برای همیشه آبرسانی کنید!

شاید هیچ چیز بهتر از هیدراته نگه داشتن پوست شما به عنوان راهی موثر برای جلوگیری از بوی بد دهان در تابستان باشد. به همین دلیل باید هر روز صبح کرم و لوسیون مرطوب کننده را به تمام بدن خود بزنید و پوست خود را مرطوب نگه دارید. این کار از تعریق بد و بوی بد بدن جلوگیری می کند.

مام رول ضد تعریق زنانه مدل Blue waterfall سینره blue

کفش هایتان را خوشبو نگه دارید!

تا اینجا در مورد جلوگیری از بوی بد در تابستان صحبت کردیم. اما باید بدانید که یکی از چیزهایی که باعث بوی بد شما می شود کفش های شما هستند. راه های زیادی برای جلوگیری از بوی بد کفش در تابستان وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از جوش شیرین در کفش است. همچنین می توانید از عطرهای کفش استفاده کنید. اگر می خواهید از محلول های طبیعی برای کنترل بوی بد کفش استفاده کنید، می توانید چای کیسه ای خشک را داخل کفش خود قرار دهید.

از اسپری های ضد تعریق استفاده کنید!

بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از بوی بد در تابستان استفاده از اسپری های ضد تعریق است. این اسپری ها برای کنترل بوی عرق و جلوگیری از بوی بد شما طراحی شده اند. همچنین می توانید از روغن های مخصوص بدن که در سرویس بهداشتی استفاده می شود و بدن را خوشبو می کند استفاده کنید.

آیا باید در تابستان عطر بزنیم؟

در تمام فصول سال باید از عطر مورد علاقه خود استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که هرگز نباید از عطر برای جلوگیری از بوی بد در تابستان استفاده کرد. اگر عرق می کنید و عطر می زنید، ترکیب این دو می تواند باعث ایجاد بوی بسیار بد و ناراحت کننده شود. بنابراین، استفاده از عطر باید بخشی از روال زیبایی شما باشد، نه راهی برای جلوگیری از بوی بد در تابستان!

اسپری های ضد تعریق و محصولات تابستانی را از کجا تهیه کنیم؟

در صورت تمایل به خرید اسپری ضد تعریق و محصولات تابستانی می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه نمایید. تمامی محصولاتی که در داروخانه آنلاین فروخته می شوند اصل و با کیفیت هستند. بنابراین به راحتی می توانید محصولات مورد نظر را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا