چرا در حال حاضر سکه های ۱ ریالی یا ۱۰ ریالی کم است

نتیجه

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در حال حاضر هفت سکه در کشور در حال فعالیت است، اما مشاهدات نشان می دهد که حدود پنج سکه از این تعداد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، به این ترتیب اکثر اتاق های فعلی به ظرفیت خود رسیده اند. آنها خیلی چیزها را از دست داده اند و وجود دارند.

واحد پول رایج در اکثر کشورهای جهان در دو نوع اسکناس و سکه استفاده می شود که در آن پول زیادی با اسکناس و پول خرد با سکه به مردم داده می شود.

اسکناس های ایران حدود 50 سال است که چندین بار تغییر کرده اند و بیشتر این تغییرات در سال های پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته است.

این در حالی است که سکه های مورد استفاده در ایران نیز چندین بار تغییر شکل داده و به شکل های جدیدتری مورد استفاده قرار می گرفتند که البته با توجه به نرخ تورم در ایران، این سکه ها از نظر ارزشی نیز تغییر کردند.

در حال حاضر هفت نوع سکه رایج در کشور وجود دارد که البته برخی از این سکه ها قدمت بیشتری دارند و در سال های دور وجود داشته اند، اما ظاهر آنها با تغییراتی همراه بوده است.

50 ریال

سکه 50 ریالی که از قدیم الایام در دسترس ایرانیان بود، در آبان 1382 تغییر شکل داد و سکه های جدیدی به این ارزش وارد بازار شد، هرچند امروزه از سکه 50 ریالی معادل پنج تومان استفاده می شود که چندان رایج نیست. زیرا تورم ایران باعث شده تا سکه های 50 ریالی ارزش خود را از دست بدهند.

100 ریال

سکه های 100 ریالی نیز در گذشته به شکل دیگری ارائه می شد، اما در کنار سکه های 50 ریالی، ظاهر این سکه ها نیز تغییر یافت. یعنی سکه 100 ریالی مصرفی امروز نیز در آبان ماه 1382 وارد بازار شد.

البته در کشور ما علاوه بر سکه های 100 ریالی، اسکناس های 100 ریالی نیز وجود دارد، اما این سکه ها و اسکناس ها به دلیل تورم زیاد رایج نیستند.

250 ریال

امروزه از این سکه ها کمتر برای انتقال پول بین ایرانیان استفاده می شود اما همچنان در مقایسه با 50 ریال و 100 ریال جایگاهی برای ارزش خود باز می کند و با اینکه کوچک است باز هم بین ایرانیان رد و بدل می شود.

آخرین قرعه کشی این سکه ها در اسفند ماه سال 1388 منتشر شد.

500 ریال

استفاده از سکه های 500 ریالی نسبت به سکه های قبلی بیشتر است. در واقع، ممکن است میزان استفاده از این سکه ها در مقایسه با سکه های با ارزش تر، ناچیز به نظر برسد، اما همچنان می توانید افرادی را مشاهده کنید که از این سکه ها در خرید خود استفاده می کنند.

بانک مرکزی در اسفند 96 سکه 500 ریالی منتشر کرد.

1000 ریال

شاید تا کمتر از 10 سال پیش استفاده از اسکناس های 100 تومانی یا 1000 ریالی بسیار بیشتر از استفاده از سکه های 1000 ریالی بود، اما امروزه این اسکناس ها بیشتر جای خود را به مشک داده اند و مردم برای استفاده از سکه های 100 ریالی بیشتر از آن استفاده می کنند. تومان. . .

این سکه ها در اسفندماه 96 توسط بانک مرکزی وارد چرخه پولی کشور شد.

2000 ریال

سکه 2000 ریالی یا 200 تومانی قبلا وجود نداشت و از آنجایی که طی دو دهه گذشته 200 تومان ارزش خود را از دست داد، بانک مرکزی تصمیم گرفت سکه های 200 تومانی را از کشور وارد چرخه پولی کند.

به این ترتیب این سکه ها نیز از خرداد 93 به همراه سایر سکه های مذکور وارد بازار شدند.

البته اسکناس 200 تومانی همچنان مورد استفاده قرار می گیرد، اما به نظر می رسد در معاملات 200 تومانی سکه بیشتر از اسکناس رایج است.

5000 ریال

این همان سکه ای است که رئیس کل بانک مرکزی درباره گرانی تولید آن به آن اشاره کرد و قیمت تمام شده سکه 500 تومانی را بیش از 800 تومان اعلام کرد.

در همین راستا همتی طرح حذف چهار صفر از پول ملی را به دولت ارائه کرد و اکنون این لایحه با فوریت در مجلس به تصویب رسیده است.

سکه 500 تومانی از مرداد 93 توسط بانک مرکزی به مردم ارائه شد و در حالی که ارزش آن 500 تومان است، هزینه تولید آن حدود 800 تومان است.

بخونیدش:  چرا وقتی یک توپ کم باد را جلوی نور خورشید قرار می دهیم باد می شود

اکنون به نظر می رسد از هفت سکه فعال ایران، تنها دو سکه آن بیشتر در بین مردم رایج است و بقیه به دلیل کاهش ارزش کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

در زیر اطلاعاتی در مورد سکه های رایج در ایران آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا