چرا در خواب احساس تنگی نفس می کنیم

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود در طول خواب دچار تنگی نفس و تپش قلب شویم. تنگی نفس و تپش قلب می تواند نشانه بیماری قلبی و ریوی باشد. گاهی اوقات شرایطی مانند آپنه خواب، آلرژی یا اضطراب نیز باعث آن می شود. تپش قلب در هنگام خواب ناشی از احساس نبض قوی در قفسه سینه، گردن یا سر است که خوشبختانه اغلب خطر جدی نیست. با ما بمان.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا هنگام خواب دچار تنگی نفس می شویم؟

تنگی نفس دشواری یا ناراحتی هنگام تنفس را توصیف می کند. فرد احساس شل شدن در قفسه سینه می کند و نمی تواند هوای کافی دریافت کند. تنگی نفس شایع‌ترین علامت نارسایی قلبی است، اما می‌تواند ناشی از بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، آلرژی، آپنه خواب، اضطراب، آمفیزم یا کم خونی شدید باشد. اگر دچار تنگی نفس شدید یا ناگهانی شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در ادامه، تمام علل احتمالی تنگی نفس در خواب را بررسی کرده ایم:

1) تنگی نفس به دلیل مشکلاتی در ریه ها مانند:

لخته خون

تورم و تجمع مخاط

بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)

ذات الریه

فشار خون بالا

سایر بیماری های ریوی

۲) مشکلات راه های هوایی منتهی به ریه ها که باعث تنگی نفس می شود

مجاری هوا در بینی، دهان یا گلو مسدود شده است

خفگی به دلیل گیر کردن چیزی در مجاری تنفسی

تورم در اطراف تارهای صوتی

آسم

3) تنگی نفس ناشی از مشکلات قلبی از جمله موارد زیر

درد قفسه سینه به دلیل جریان خون ضعیف در رگ های خونی قلب

حمله قلبی

نقص قلبی از بدو تولد

نارسایی قلبی

اختلال در ریتم قلب

4) سایر علل تنگی نفس

آلرژی

ارتفاعات بالا که در آن اکسیژن کمتری در هوا وجود دارد

گرد و غبار موجود در محیط

پریشانی عاطفی، مانند اضطراب

مورد وحشت

ورزش

هنگامی که نارسایی قلبی به تدریج رخ می دهد، تنگی نفس نیز به تدریج رخ می دهد که تشخیص آن را دشوار می کند. اما افرادی که نارسایی قلبی شدیدتر دارند با حداقل ورزش دچار تنگی نفس می شوند.

ارتباط آسم با تنگی نفس چگونه است؟

اپیزودهای مکرر تنگی نفس ناگهانی در شب یا در ساعات اولیه صبح یکی از علائم بارز آسم است. علائم دیگر شامل سرفه و خس خس سینه است. اگر در شب علائم مکرر آسم دارید، آسم شدیدتر و کمتر قابل کنترل است. هنگامی که حمله آسم رخ می دهد، پوشش مجاری تنفسی متورم می شود و ماهیچه های اطراف راه های هوایی منقبض می شوند و میزان هوایی که می تواند از آن عبور کند کاهش می یابد. اگر راه‌های هوایی حساس دارید، علائم آسم می‌تواند با تنفس در محیط‌هایی که حاوی مواد آلرژی‌زا مانند گرد و غبار، گرده گل، دود تنباکو یا موی حیوانات است نیز ایجاد شود.

آیا دستگاه تصفیه هوا می تواند به رفع تنگی نفس در شب کمک کند؟

اگر تنگی نفس شبانه با میزان آلرژن های موجود در هوا مرتبط باشد، استفاده از دستگاه تصفیه هوا در هنگام خواب کمک می کند. در غیر این صورت حتما با پزشک مشورت کنید. این روش هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان مبتلا به آسم معتبر است. اکثر دستگاه های تصفیه هوا مواد حساسیت زا را روی فیلترها به دام می اندازند، اما برخی از آنها دارای فناوری جدیدی هستند که می تواند آلرژن های موجود در هوا را از بین ببرد. این فناوری که اکسیداسیون الکتروشیمیایی نامیده می شود، آلاینده ها را برای تصفیه هوا تجزیه می کند. استفاده از این وسایل مفیدتر است.

تپش قلب در هنگام خواب

ضربان قلب با تعداد انقباضات (ضربان) قلب در دقیقه اندازه گیری می شود. ضربان قلب بسته به نیازهای فیزیکی بدن، از جمله نیاز به دریافت اکسیژن و دفع دی اکسید کربن، می تواند متفاوت باشد. تاکی کاردی ضربان قلب سریعی است که در حالت استراحت بیش از 100 دور در دقیقه تعریف می شود. برادی کاردی ضربان قلب پایینی است که در حالت استراحت کمتر از 60 ضربه در دقیقه تعریف می شود. در طول خواب، ضربان قلب آهسته در حدود 40 تا 50 دور در دقیقه معمول است و طبیعی تلقی می شود. هنگامی که قلب به طور منظم نمی تپد، به آن آریتمی قلبی می گویند. ناهنجاری های ضربان قلب گاهی اوقات نشان دهنده بیماری است.

چرا هنگام خواب تپش قلب را تجربه می کنیم؟

تپش قلب باعث می شود احساس کنید قلب شما خیلی سریع می زند. تپش قلب در قفسه سینه، گلو یا گردن احساس می شود. تپش قلب در خواب گاهی آزاردهنده یا ترسناک است، اما معمولاً جدی یا مضر نیست و معمولاً خود به خود از بین می رود.

بخونیدش:  چطور با گوشی سامسونگ از صفحه عکس بگیریم

1- علل تپش قلب در خواب که ارتباطی با مشکلات قلبی ندارد:

احساسات قوی مانند اضطراب، ترس یا استرس

فعالیت بدنی شدید

مصرف کافئین، نیکوتین، الکل

شرایط پزشکی از جمله بیماری تیروئید، هیپوگلیسمی، کم خونی، فشار خون پایین، تب و کم آبی بدن

تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری یا درست قبل از یائسگی. گاهی اوقات تپش قلب در دوران بارداری نشانه کم خونی است.

مصرف برخی داروها، از جمله قرص های لاغری، ضداحتقان ها، داروهای استنشاقی آسم، داروهای کم کاری تیروئید و داروهای غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین ها.

سطوح غیر طبیعی الکترولیت بدن

برخی از افراد هنگام خواب پس از وعده های غذایی پر کربوهیدرات، قند یا چربی، یا پس از خوردن غذاهای سرشار از مونوسدیم گلوتامات (MSG)، نیترات یا سدیم، تپش قلب را تجربه می کنند. برخی مکمل های گیاهی و غذایی و همچنین آلرژی های غذایی نیز باعث تپش قلب می شوند.

شایع ترین نوع تپش قلب که مربوط به قلب شما نیست زمانی رخ می دهد که شما خم می شوید زیرا فشار شکم افزایش می یابد و سپس به مری که پشت دهلیز چپ قلب شما قرار دارد منتقل می شود و باعث تپش قلب می شود.

یکی دیگر از عواملی که باید در هنگام تجربه تپش قلب در شب در نظر گرفت این است که این تپش قلب در طول روز اتفاق می‌افتد، اما به دلیل سطح صدای پایین‌تر و حواس‌پرتی کمتر در هنگام خواب، تنها در شب متوجه آن می‌شوید.

۲- تپش قلب در خواب گاهی نشانه بیماری قلبی است

بیماری های قلبی که علائم آن تپش در هنگام خواب است شامل موارد زیر است:

حمله قلبی

بیماری عروق کرونر

نارسایی قلبی

مشکلات دریچه قلب

مشکلات عضله قلب

این بیماری های قلبی علاوه بر تپش قلب، باعث سرگیجه، درد قفسه سینه و غش می شود. در صورت مشاهده این علائم، حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان تپش قلب در خواب چیست؟

اگر پزشک نتواند علت جدی برای تپش قلب در خواب پیدا کند و آن را بی خطر می داند، به شما توصیه می کند از مواردی که باعث تپش قلب می شود خودداری کنید. استراتژی ها شامل موارد زیر است:

با تمرینات تمدد اعصاب و یوگا اضطراب و استرس را کاهش دهید. موقعیت استرس زا را رها کنید و سعی کنید آرام شوید.

مصرف الکل، نیکوتین، کافئین را به حداقل برسانید.

از داروهایی که به عنوان محرک عمل می کنند اجتناب کنید. گاهی لازم است مصرف داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی را قطع کنید.

رژیم غذایی خوبی داشته باشید.

اگر تغییر شیوه زندگی کمکی نکرد، ممکن است داروهایی مانند مسدود کننده کانال کلسیم یا مسدود کننده کانال تجویز شود.

اگر علت تپش قلب شما مربوط به بیماری قلبی باشد، به متخصص قلب ارجاع داده می‌شوید که با دارو یا سایر روش‌های درمانی درمان می‌شود.

تنگی نفس پس از فعالیت بدنی یا در هنگام استرس شایع است. اما تنگی نفس در هنگام خواب نشانه یک وضعیت پزشکی جدی و خطرناک است. بسیاری از عوامل مانند بیماری ها، اضطراب و عوامل سبک زندگی باعث تنگی نفس می شوند. تنگی نفس همیشه یک اورژانس نیست، اما توصیه می شود در صورت ابتلا به آن به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق آن مشخص شود. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان امایی را با علل تنگی نفس آشنا کنیم. با ما بمان.

علل تنگی نفس در خواب

دلایل رایج تنگی نفس در خواب عبارتند از:

– ترس
– خروپف
– عفونت های تنفسی
– آپنه خواب
– بیماری انسدادی مزمن ریه

خوابیدن بلافاصله بعد از غذا نیز باعث تنگی نفس می شود. این مشکل به دلیل حرکت غذا از معده به مری و یا فشاری است که غذا به معده وارد می کند و در نتیجه به دیافراگم فشار وارد می شود و اجازه تنفس مناسب را نمی دهد. دیافراگم معده را از ریه ها جدا می کند و هنگامی که به آن فشار وارد می شود، به ریه ها نیز فشار وارد می شود. به همین دلیل توصیه می شود برای هضم آن چند ساعت بعد از غذا بنشینید و بیدار بمانید. این از تنگی نفس در هنگام خواب جلوگیری می کند.

– اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید، احتمالاً هنگام خواب دچار تنگی نفس شده اید. در واقع، اضافه وزن به ریه ها و دیافراگم نیز فشار می آورد. پوشیدن لباس های تنگ نیز همین تاثیر را دارد.

بخونیدش:  چرا با اینکه زیاد میخوابم بازم خوابم میاد

– در برخی موارد، تنگی نفس نشانه یک اورژانس است و ممکن است به دلیل حمله قلبی در هنگام خواب باشد. به همین دلیل اگر یکی از اعضای خانواده در هنگام خواب دچار مشکلات تنفسی غیرطبیعی و خس خس سینه شد، او را بیدار کرده و با اورژانس تماس بگیرید.

علائم تنگی نفس

علائم اولیه دشواری تنفس شامل تنگی نفس هنگام دراز کشیدن به پشت است. در این حالت احساس می کنید به سختی می توانید نفس عمیق بکشید یا نفس خود را بیرون دهید. در صورت بروز این علائم به دلیل بیماری های ذکر شده، علائم دیگری نیز مشاهده می شود. بنابراین باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید تا علت آن بررسی شود.

علائم قطع موقت تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب)

گاهی اوقات هنگام خواب تنفس شما به طور موقت متوقف می شود که ممکن است به دلایل زیر باشد:

– مشکل خواب
– احساس خستگی در طول روز
– خروپف در خواب
– بیدار شدن با سردرد
– بیدار شدن با گلو درد

علائم بیماری مزمن انسدادی ریه

گاهی اوقات مشکل تنفس در خواب به دلیل بیماری مزمن انسدادی ریه است که علائم زیر را دارد:

– سرفه مزمن
– تنگي نفس در حين فعاليت

اگر علاوه بر تنگی نفس، علائم زیر را نیز تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

– درد قفسه سینه
– احساس درد در بازو، گردن و شانه ها
– تب
– تنفس سریع
– ضربان قلب بالا
8 – ضربان قلب بالا
8 در حالت نشسته یا ایستاده

چه زمانی برای تنگی نفس باید کمک گرفت؟

تنگی نفس همیشه جدی نیست، اما باید با پزشک مشورت کرد. پزشک آزمایش هایی را برای تشخیص علت تنگی نفس انجام می دهد و در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. از آنجا که برخی از داروهای مورد استفاده برای کاهش درد، گرفتگی عضلات یا اضطراب نیز باعث تنگی نفس می شوند.

پزشک در حین انجام آزمایش به قلب و ریه ها توجه زیادی می کند. آزمایشات دیگری نیز ممکن است مورد نیاز باشد، از جمله:

– رادیوگرافی قفسه سینه برای بررسی قلب و ریه ها
– اکوکاردیوگرافی برای بررسی و تعیین مشکلات عملکرد قلب
– الکتروکاردیوگرافی برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب

تنگی نفس چگونه درمان می شود؟

درمان تنگی نفس به علل این عارضه بستگی دارد. به طور کلی، پزشک ممکن است یکی از درمان های زیر را برای شما در نظر بگیرد:

– در صورت ابتلا به عفونت تنفسی، پزشک آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی برای از بین بردن عفونت تجویز می کند. اما یک عفونت خفیف را می توان به تنهایی و بدون استفاده از دارو درمان کرد.

تنگی نفس ناشی از چاقی را می توان با خوابیدن به پهلو به طور موقت از بین برد. دراز کشیدن به پهلو فشار روی ریه ها را کاهش می دهد. در مورد تغذیه مناسب و ورزش برای کاهش وزن با پزشک خود صحبت کنید و برای رسیدن به وزن ایده آل خود تصمیم جدی بگیرید. کاهش وزن شما را کمتر در معرض بیماری های مرتبط با چاقی مانند تنگی نفس قرار می دهد.

– درمان انسداد ریه وجود دارد اما می توانید از قرص هایی که برای عفونت ریه استفاده می شود نیز استفاده کنید. البته قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

– اگر تنگی نفس شما به دلیل قطع موقت تنفس است، می توانید از محافظ دهان یا فشار مداوم راه هوایی استفاده کنید.

– اگر اضطراب و افسردگی باعث تنگی نفس شده باشد، درمان های مختلفی وجود دارد. گروه درمانی یا درمان فردی می تواند به شما کمک کند بهتر نفس بکشید و آرامش بیشتری داشته باشید. این درمان معمولا با داروهای ضد افسردگی ترکیب می شود.

آخرین کلمه

اکسیژن یک عنصر حیاتی برای زندگی انسان است. به طوری که انسان به سختی می تواند چندین روز بدون آب و غذا زنده بماند، اما بدون اکسیژن نمی تواند بیش از چند دقیقه زنده بماند. بنابراین تنفس شما برای اکسیژن رسانی به سلول های بدن بسیار مهم است و در صورت اختلال در تامین اکسیژن نیز اختلال ایجاد می شود و عملکرد همه اندام ها تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین در صورت بروز عفونت باید آن را جدی بگیرید و به فکر رفع هر چه سریعتر علت مشکلات تنفسی باشید.

بخونیدش:  چرا پزشکان در اتاق عمل لباس سبز می پوشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا