چرا در سه ماه اول بارداری لکه بینی دارم

اگر در بارداری لکه بینی داشتید چه باید کرد؟!

اگر در دوران بارداری لکه بینی را تجربه کردید، ابتدا با پزشک خود تماس بگیرید. برای کنترل میزان لکه بینی در دوران بارداری یا خونریزی از نوار بهداشتی استفاده کنید. رنگ خون جمع آوری شده مهم است. به عنوان مثال، می تواند نارنجی، صورتی یا قهوه ای باشد. حجم، شدت و رنگ خونریزی را به پزشکان اطلاع دهید. برای اطمینان، می توانید تکه پارچه ای را که با آن خود را خشک کرده اید به درمانگر خود نشان دهید.

لطفا بیشتر استراحت کنید هرگز از تامپون استفاده نکنید. تا زمانی که خونریزی بند نیاید رابطه جنسی نداشته باشید.

سونوگرافی برای بررسی بیشتر سلامتی خود و جنین ضروری است.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید:

درد شدید در شکم یا پایین شکم همراه با خونریزی یا لکه بینی

خونریزی شدید، حتی اگر بدون درد باشد

وجود بافت یا لخته بزرگ در ترشحات واژن

احساس بی حالی، سرگیجه یا ضعف

تب (درجه حرارت بالای 37 درجه) (در مورد استفاده از شیاف استامینوفن 125 برای درمان تب در این مقاله بیشتر بخوانید)

لکه بینی در بارداری نشانه چیست؟

زمان لکه بینی در دوران بارداری بسیار مهم است. بسته به هفته بارداری که خونریزی دارد، علت آن متفاوت خواهد بود.

در اوایل بارداری، تغییراتی در رحم رخ می دهد. واکنش دهانه رحم به این تغییرات می تواند باعث لکه بینی شود. این واکنش دسیدوال نامیده می شود.

از سوی دیگر، تغییرات هورمونی باعث حساس شدن بافت‌های داخلی رحم می‌شود و ممکن است پس از رابطه جنسی یا فعالیت شدید، لکه بینی را تجربه کنید.

گاهی اوقات لکه بینی یا لکه بینی به دلیل عفونت رخ می دهد.

علت خونریزی در دوران بارداری

بسته به زمان لکه بینی در بارداری، علل آن متفاوت است.

علت لکه بینی در سه ماهه اول

لکه بینی در اوایل بارداری می تواند نشانه مشکلات جدی باشد. مانند تهدید به سقط جنین. در اکثر زنان مبتلا به این شرایط، در صورت نظارت، می توان خونریزی را متوقف کرد و بارداری را حفظ کرد.

خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری همراه با درد شدید یکی از علائم شایع سقط جنین است. در این شرایط معاینه ضروری است. در معاینه، دهانه رحم نسبتاً باز است. در صورت مشاهده این علائم، جلوگیری از سقط جنین دشوار است.

یکی دیگر از دلایل لکه بینی در هفته های اول بارداری، بارداری مولار است. نام دیگر آن بیماری تروفوبلاست حاملگی یا خال هیداتی فرم است. این نوع بارداری با حاملگی غیرطبیعی رخ می دهد. نتیجه ایجاد بافت های غیر طبیعی در رحم است. دو نوع بارداری مولار وجود دارد. نوع کاملی که در این وضعیت جنین داخل رحمی وجود ندارد. نوع ناقص، نوع دوم بارداری مولار است. در این شرایط علاوه بر بافت غیر طبیعی تروفوبلاست، جنین نیز وجود دارد. اما جنین سالم و کامل نیست. این نوع بارداری هرگز منجر به بارداری و زایمان طبیعی نمی شود. برای تشخیص بارداری مولار، سونوگرافی روش مناسبی است.

یکی دیگر از دلایل لکه بینی در ماه اول بارداری بارداری خارج از رحم است. البته معمولا در این حالت درد شکم نیز وجود دارد. حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به جای کاشت در رحم، در جایی خارج از رحم، مانند لوله های فالوپ، لانه گزینی می کند. در این شرایط بارداری طبیعی نیست و بدن قادر به نگه داشتن جنین در جایی غیر از رحم نیست و باید آن را خارج کرد.

یکی دیگر از علل لکه بینی در اوایل بارداری، هماتوم پشت جفت است. در این شرایط، لخته خون در پشت جفت، یعنی بین کیسه حاملگی و دیواره رحم تشکیل می شود. وجود این هماتوم با سونوگرافی مشخص می شود. وجود این لخته در بدن باعث واکنش می شود. رحم سعی می کند لخته را بشکند. به همین دلیل ممکن است لکه هایی ایجاد شود.

علت لکه بینی در سه ماهه دوم و سوم

دلایل مختلفی باعث تحریک لکه بینی در دوران بارداری و افزایش آنها می شود. مانند نارسایی دهانه رحم، زخم دهانه رحم، آمیزش جنسی یا معاینه واژینال.

علل جدی تری مانند جفت سرراهی، زایمان زودرس، پارگی رحم، جدا شدن زودرس جفت وجود دارد. لکه بینی و تکرر ادرار در دوران بارداری از عوارض شایع در سه ماهه سوم بارداری است.

لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟ (زمان لکه بینی کاشت)

لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دیواره داخلی رحم بچسبد. در این شرایط به دلیل اینکه لایه داخلی رحم تحریک شده است، در اوایل بارداری شاهد ترشحات خونی خواهید بود. این لکه بینی تقریباً در زمان احتمالی پریود شما رخ می دهد. حجم آن بسیار کمتر از خونریزی قاعدگی است. در نهایت 1-2 روز طول می کشد.

بارداری بدون لکه بینی

لکه بینی لزوما در حین کاشت رخ نمی دهد. در برخی از زنان، لکه بینی نشانه بارداری است. اما در بیشتر موارد این اتفاق نمی افتد. ربطی به سلامت بارداری نداره

چگونه از لکه بینی و خونریزی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

لکه بینی در دوران بارداری یک وضعیت قابل پیش بینی نیست. بنابراین پیشگیری از آن کار آسانی نیست.

اما اگر قبل از بارداری با برنامه ریزی و اطمینان از سلامت خود باردار شوید، احتمال خونریزی در دوران بارداری کاهش می یابد.

انواع لکه بینی در بارداری

لکه بینی در دوران بارداری بعد از رابطه جنسی

هنگام رابطه جنسی، دهانه رحم تحت تأثیر قرار می گیرد که می تواند واکنشی از رحم ایجاد کند و منجر به خونریزی شود.

اگر بعد از رابطه جنسی در دوران بارداری لکه بینی دیدید:

لطفا تا زمانی که پزشک معالج خود را تایید نکرده است از رابطه واژینال خودداری کنید.

بیشتر استراحت کن.

در صورت خونریزی شدید یا لکه بینی مکرر به پزشک خود اطلاع دهید.

لکه بینی بعد از تشکیل قلب جنین

پس از تشکیل قلب جنین، اگر لکه بینی رخ دهد، ممکن است شرایط تهدید به سقط جنین، جفت سرراهی یا هماتوم پشت جفت را نشان دهد.

با این حال، بررسی بیشتر به شما در تشخیص علت کمک می کند. هر چه زودتر تشخیص دهید، احتمال اینکه بارداری خود را نجات دهید بیشتر می شود.

علامت لکه بینی در ماه نهم بارداری چیست؟!

لکه بینی در ماه آخر بارداری ممکن است نشان دهنده شروع زایمان باشد. علاوه بر این، احتمال جدا شدن زودرس جفت وجود دارد. بنابراین، در هر صورت، برای بررسی علت و تشخیص دقیق تر، با پزشک خود تماس بگیرید.

لکه بینی در بارداری چگونه درمان می شود؟

درمان لکه بینی در دوران بارداری به 3 روش زیر انجام می شود.

به طور کلی استراحت مطلق یا نسبی برای شما تجویز می شود.

بخونیدش:  چرا باید یک سری آدم ها رو مقدس بدانیم

شیاف های مختلف یا آمپول های هورمونی (پروژسترون) می توانند این لکه بینی را متوقف یا کاهش دهند.

همچنین رابطه واژینال تا تایید پزشک ممنوع است.

از بین بردن لکه ها در دوران بارداری با شیاف پروژسترون

پروژسترون یک هورمون زنانه است که مسئول حفظ بارداری است. بنابراین، هنگامی که در دوران بارداری لکه بینی را تجربه می کنید، این هورمون به کنترل خونریزی کمک می کند.

با توجه به تجویز پزشک می توانید شیاف را یک یا دو بار در روز مصرف کنید. این دارو به صورت واژینال تجویز می شود، اما می توان آن را به صورت مقعدی نیز تجویز کرد.

درمان خانگی خونریزی در دوران بارداری

لکه بینی در دوران بارداری شرایطی نیست که بتوان آن را در خانه کنترل کرد. تنها گزینه شما این است که بیشتر استراحت کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

غذاهای مفید برای لکه بینی در بارداری بخورید.

هنگامی که در دوران بارداری لکه بینی می کنید، خون از دست می دهید. برای جلوگیری از کم خونی بهتر است منابع غذایی غنی از آهن و اسید فولیک را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مانند اسفناج، کلم بروکلی، انواع گوشت، لوبیا و…

احتمال سالم ماندن جنین با خونریزی

حدود 15 درصد از تمام بارداری های مرتبط با لکه بینی منجر به سقط جنین می شود. هر چه زودتر برای بررسی و کنترل خونریزی مراجعه کنید، احتمال سلامتی جنین بیشتر است.

برای یک زن باردار، سه ماهه اول بارداری می تواند دشوار باشد، زمانی که در این مرحله جنین بیش از همیشه آسیب پذیر است. تقریباً تمام اندام های جنین در سه ماهه اول بارداری تشکیل می شوند. بنابراین جنین فوق العاده حساس است، اگر مواد مخدر مصرف کنید، مشروبات الکلی مصرف کنید یا در معرض سموم غیرضروری یا بیش از حد یا اشعه ایکس قرار بگیرید، رشد جنین مختل شده و منجر به نقایص مادرزادی می شود. احتمال سقط جنین نیز در این مرحله بحرانی بیشتر است.میانگین زمان بین بارداری تا زایمان 266 روز است. که در مقایسه با دوره بارداری در اکثر گونه های دیگر بسیار طولانی به نظر می رسد. اما وقتی اندازه این موجود را در نظر می گیرید، تعجب می کنید که چرا بیشتر طول نکشید. درک اینکه چگونه موجودی پیچیده و بزرگ مانند انسان می تواند از یک سلول لقاح یافته متولد شود بسیار دشوار است. . هر گوشه از این فرآیند، از ایجاد ناخن های ریز گرفته تا خود مغز، آنقدر دقیق و حساب شده است که احتمال خطا بسیار نادر است و اگر حتی یک ذره انحراف وجود داشته باشد، منجر به پوشک کاذب یا ناهنجاری های مادرزادی می شود. . .

تغییرات در شما

سه ماهه اول برای شما شبیه سوار شدن روی یک رولرکوستر (قطار شادی) است. یعنی هم خوشحال هستید و هم نگران. اگر حاملگی ناخواسته باشد، ممکن است خواب از سرتان بپرد و دائم در فکر نحوه کنار آمدن با این تغییر کلان در زندگی خود باشید. احساس خستگی و کوفتگی کرده و هر زمان فرصتی پیدا کنید چرتی می زنید. با خیال راحت استراحت کنید و مطمئن باشید که این هفته ها و در نتیجه اکثر این نشانه ها به سرعت سپری خواهند شد.نخستین علامت حاملگی در اکثر زنان (عقب انداختن پریود است) اگر پریودهای شما معمولاً منظم هستند و به طور ناگهانی یک هفته عقب انداخته اید، و در عین حال در طول سیکل های قاعدگی، با شوهر خود نزدیکی کرده اید، حتما یک تست حاملگی بدهید. گاهی اوقات و با وجودی که زن، حامله شده ممکن است خونریزی شبیه پریود پیدا کند، که البته مقدار آن مختصر بوده و اصطلاحاً لکه بینی نامیده  می شود.بسیاری از زنان باردار دچار درد و (حساسیت پستان ها) می شوند. سینه های شما ممکن است به نظر پر تر از قبل بیایند و مور مور شوند. نوک پستان ها هم بی نهایت حساس می شوند. بعضی اوقات پستان ها عملاً آسیب می بینند. بسیاری از زنان حامله دچار ناخوشی بامدادی می شوند، که شدت آن از دل به هم خوردگی مختصر تا استفراغ بی وقفه متغیر است. این واقعه اغلب چند روز بعد از عقب انداختن پریود ایجاد می گردد.(خستگی در اوایل حاملگی) پدیده شایعی است. اگر هنگام روز در منزل باشید به احتمال قوی متوجه خواهید شد که نیاز مبرم به دراز کشیدن و چرت زدن دارید. و اگر بیرون از منزل کار می کنید، احتمالاً وقتی به خانه بر می گردید از فرط خستگی برای خوابیدن منتظر رفتن به تختخواب نمی شوید.(تکرر ادرار) علامت دیگری از بارداری است. علت این امر فشار ناشی از رشد رحم در لگن بر مثانه است. اما هر چه اندازه رحم شما به سمت شکم بزرگ تر می شود، این نشانه هم کم رنگ تر می گردد. ولی، در هفته های پایانی بارداری این قضیه باز تکرار می شود و بسیاری از زنان به دلیل نیاز شدید به ادرار کردن نمی توانند در طول شب راحت بخوابند.اگر پریود شما عقب افتاده و دچار برخی از این علائم و نشانه ها شده اید، خودتان در منزل یک تست حاملگی از ادرار به عمل آورید یا برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از زنان تحت مراقبت های پیش از زایمان توسط متخصص زنان و زایمان قرار می گیرند. برخی از پزشکان خانواده همچنین خدماتی را به بیماران ارایه می دهند. در برخی از اجتماعات، کارشناسان مامائی هم مراقبت های دوران بارداری و زایمان ارایه می دهند.کارشناس مامائی دست کم دارای مدرک پرستاری است که با گذراندن دروس ویژه زنان و زایمان و با موفقیت پشت سر گذاردن امتحانات مربوطه، به این مدرک تحصیلی دست یافته است. افراد ماما، همه نوع مراقبتی در زمینه بارداری های سالم و طبیعی ارایه می دهند و در غربال گری مادران برای مشکلات و بیماری های احتمالی تعایم دیده اند و در صورت وجود هر گونه مشکلی در مادر، او را به پزشک ارجاع می دهند.در اکثر ایالت ها، به ماماها اجازه تجویز دارو و ویتامین داده می شود، اما آنها مجاز به عمل سزارین یا بیهوشی مادر نیستند. اکثر ماماها در بخش زنان و زایمان بیمارستان یا زایشگاه ها مشغول به کار هستند. البته از لحاظ قانونی همه ماماها ملزم به کار در کنار پزشک یا گروهی از پزشکان شده اند تا در صورت ایجاد هر گونه مشکلی از کمک آنها استفاده کنند. 

رشد کودک

اتفاقات زیادی در سه ماهه اول برای بچه می افتد، اما هنوز در اکثر زنان جنین آن قدر کوچک است که کسی تنها با نگاه کردن نمی تواند متوجه حامله بودن فرد شود. 

باروری (بستن اسپرم)

فرآیند بارور شدن، با نفوذ تنها یک اسپرم از میان میلیون ها اسپرم که به داخل دستگاه تناسلی زن ریخته می شود، به درون تخمک آغاز می شود. آنزیم های موجود در سر اسپرم امکان نفوذ به درون کپسول سفت و سخت تخمک (زونا پلوسیدا یا منطقۀ شفاف) را فراهم می سازد.اسپرم ها با شنا کردن در خلاف جریان از ناحبه سر، اطراف تخمک تجمع پیدا می کنند. چندین اسپرم شروع به فرو بردن سر خود به داخل کپسول خارجی تخمک می کنند اما در نهایت تنها یکی از آنها موفق به این کار می شود.تخمک و اسپرم هر کدام ۲۳ کروموزوم خود را که حاوی هزاران ژن هستند به اشتراک گذاشته و به یک مجموعه تبدیل می کنند. در این ۴۶ کروموزوم ماده ژنتیکی تعیین کننده جنسیت، ویژگی های فیزیکی – مثل رنگ چشم، مو و پوست، شکل و جثه بدن، نقش و نگار صورت – خلاقیت و تا حدود زیادی قابلیت های هوشی و حتی شخصیتی وجود دارد. بعد از اینکه اسپرم خود را به مرکز تخمک رساند و اسپرم و تخمک در هم آمیختند، فرآیند باروری کامل می شود یا به عبارتی، نطفه بسته می شود.چند قلویی ناشی از باروری دو یا چند تخمک و یا باروری یک تخمک و سپس تقسیم شدن آن به دو یا چند رویان (جنین کوچک) است.    

بخونیدش:  چرا در یک اتاق تاریک نمی توانیم چیزی را ببینیم کلاس سوم

تقسیم سلولی

گام بعدی در این فرآیند، تقسیم سلولی است. در عرض ۱۲ ساعت، سلول جدی به دو سلول تقسیم شده و هر کدام از این سلول ها هم خود به دو سلول تبدیل می شوند و همین طور الی آخر هر ۱۲ ساعت یک تقسیم سلولی جدی اتفاق می افتد. به این سلول جدید اکنون سلول تخم یا زیگوت گفته می شود.سلول تخم، آرام آرام از لوله فالوپ به سمت رحم پایین می آید و ضمن حرکت به تقسیمات خود ادامه می دهد، به طوری که هنگام رسیدن به رحم کمی بزرگ تر و در هم پیچیده تر شده است. در عرض ۴ تا ۵ روز از بارور شدن تخمک، سلول تخم – که تا این لحظه یک توده ۵۰۰ سلولی شده است – به مقصد خود در رحم می رسد.لحظه ای که سلول تخم به رحم می رسد، یا آن توده سفت و توپر ابتدایی خیلی تفاوت پیدا کرده و به یک مجموعه سلولی در بر گیرنده حفره ای پر از مایع موسوم به بلاستوسیست مبذل شده است. بخشی از بلاستوسیست حاوی توده به هم فشرده ای از سلول هاست که نهایتاً رویان را ایجاد می کنند. لایه خارجی سلول ها (تروفوبلاست) هم جفت را می سازد که وظیفه اش غذا رساندن به بچه است.زمانی که همه این اتفاقات در حال روی دادن است، بخش های دیگر دستگاه تناسلی زن هم بی کار ننشسته اند. تخمدان ها همچنان به ترشح هورمون پروژسترون به داخل جریان خود ادامه می دهند که نتیجه این بالا رفتن سطح هورمونی، تشکیل یک لایه سلولی در داخل رحم است که با خون پر می شود، و محیطی بی عیب و نقص برای لانه گزینی سلول تخم به شمار می رود.در آغاز، بلاستوسیست، زیاد در عمق رحم فرو نمی رود، بلکه چند روزی به سطح رحم آویزان می ماند. سپس آنزیمی ترشح می کند که پوشش سطحی رحم را خورده و امکان فرو رفتن توده به داخل این پوشش سلولی را فراهم می کند. که در آنجا توسط حوضچه ای از خون مادر احاطه می شود. اکنون هشت روز از هنگام بسته شدن نطفه گذشته است. حدود روز دوازدهم، بلاستوسیست در منزل جدید خود کاملاً مستقر می شود.در این هنگام، دیگر شما باردار هستید، هر چند هنوز تا عقب افتادن پریود یا ظهور دیگر نشانه های حاملگی در شما زمان زیادی وجود دارد. در روز ها و هفته های نخست پس از بارور شدن، سقط یا دفع محصول حاملگی پدیده شایعی است، حتی پیش از آنکه زن متوجه حامله بودن خودش بشود. در حقیقت، به طور تخمینی ۵۰ درصد باروری ها به سقط خود به خودی می انجامد.  شکل ۷-۱۵٫ یک تخمک اخیراً بارور شده، در مراحل ابتدایی تقسیم سلولی. برخی از اسپرم ها وارد کپسول شده اند اما به داخل تخمک نفوذ نکرده اند (به فلش ها نگاه کنید). 

آموزش اعضا

هنگامی که سلول تخم به داخل رحم نقب می زند، جفت هم شروع به شکل گیری کرده است. یک هفته بعد، رد و نشان ستون فقرات پدیدار می شوند و در عرض چند روز، پنج الی هشت مهره ردیف می شوند. به علاوه چشم ها و قلب هم شروع به شکل یافتن کرده اند.در هفته سوم بعد از باروری است که دوره رویانی آغاز می شود. در همین موقع است که شما متوجه عقب افتادن پریود می شوید و چنانچه تست حاملگی بدهید به احتمال قوی مثبت خواهد شد.طی چند هفته بعدی، اعضاء مختلف بدن انسان شکل می گیرد، هر چند در ابتدا بچه انسان ظاهری شبیه به بچه های در حال تکامل سایر پستانداران دارد. سر و دستگاه گوارش هم تشکیل می شوند.در پایان هفته ششم، مغز رویان واضح تر می گردد و جوانه های اندام فوقانی و تحتانی ظاهر می شوند. سلول هایی که بعداً تبدیل به تخمدان یا بیضه می شوند نیز پدیدار گشته اند. حدود هفته هفتم، قفسه سینه و شکم کاملاً شکل یافته و ریه ها در حال تکامل هستند. اندازه رویان در این زمان کمی بیشتر از نیم اینچ (حدود cm 5/1) و وزن آن کسری از یک اونس (حدود g 10-5) است.صورت بچه و نقش و نگار آن در هفته هشتم حاملگی شکل می گیرد. انگشتان دست و پا همراه با تخمدان ها یا بیضه ها ظاهر می شوند. اگر بچه مذکر باشد، آلت مردانه اش در همین هنگام است که خودی نشان می دهد. در پایان ماه دوم حاملگی، بچه شما شباهت زیادی به انسان پیدا می کند، البته در ابعاد مینیاتوری.شکل ۸-۱۵٫ ۸ هفته پس از آبستن شدن (انعقاد نطفه)، همه اعضاء اصلی بدن بچه در حال شکل گیری و رشدند. اندازه رویان از سر تا کپل ۵/۱ اینچ (cm 3) و وزن آن کمتر از نیم اونس (g 15-10) می باشد.

مشکلات احتمالی

امروزه بچه دار شدن از هر زمان دیگری در طول تاریخ بشر، خطرات کمتری دارد. ما اکنون می­دانیم که بسیاری از مشکلات را می­توان با تغذیه خوب و مراقبت­های دقیق و منظم برطرف ساخت. با وجود این، ساخته شدن یک انسان جدید همچنان کار پیچیده­ای است و در این راه قطعا با مشکلات و عوارضی روبرو خواهیم شد. در زیر به برخی از شایع­ترین مشکلات موجود در سه ماهه اول حاملگی اشاره می­شود: 

سقط خود به خود

در کنار ناراحتی ابتدای حاملگی، بزرگ­ترین تهدید در سه ماهه نخست، انداختن بچه (سقط خود به خود) است. منظور از انداختن بچه یا سقط خود به خود، ختم حاملگی پیش از زمانی است که جنین قادر به زنده ماندن در بیرون از رحم حتی برای چند دقیقه باشد، که عموما قبل از هفته بیستم حاملگی در نظر گرفته می­شود. جنینی که پس از هفته بیستم، مرده به دنیا بیاید، اصطلاحا افکانه یا سرزا رفته نامیده می­شود.حدود ۵۰ درصد از همه تخمک­های بارور شده، خود به خود سقط می­شوند، که اکثرا پیش از آگاهی زن از باردار بودن خویش است. درصد انداختن بچه (سقط خود به خود) در زنانی که از حاملگی خود باخبرند حدود ۱۵ درصد است. سه چهارم این سقط­ها در سه ماهه اول رخ می­دهند. عوامل مرتبط با انداختن بچه عبارتند از: سن بالا، اشکال در حامله شدن و سابقه سقط خود به خود.در سه ماهه اول حاملگی، تقریبا همیشه، انداختن بچه بعد از مرگ رویان یا چنین روی می­دهد. اما چرا یک رویان در داخل رحم می­میرد؟، شایع­ترین علت انداختن بچه – به طور تخمینی ۶۰ درصد – ناهنجاری تکاملی است، که معمولا حاصل کروموزوم­های اضافی می­باشد. سایر علل احتمالی عبارتند از: عفونت، دیابت تشخیص داده نشده در مادر و نقایص رحم.زنانی که دچار سقط ناگهانی می­شوند، معمولا همه تقصیرات را به گردن خودشان می­اندازند. طبیعی است که هنگام انداختن بچه به دنبال توجیهی برای آن بگردید، اما سعی نکنید خودتان را سرزنش کنید. تقریبا هیچ گاه انداختن بچه ناشی از فشار عصبی یا صدمات نیست. 

بخونیدش:  چرا اطاعت از جانشینان امام زمان واجب است نهم

بارداری دوقلو و چند قلو

چقدر احتمال دارد، بچه­های دو قلو به دنیا بیاورید؟ در یک دختر نوجوان، بدون کمک گرفتن از روش­های بارداری، شانس دو قلویی ۱ مورد در ۱۶۷ حاملگی است. اما این میزان برای یک زن ۴۰ ساله ۱ در ۵۵ است. به علاوه، داشتن دو قلوهای خواهر، برادر (غیرهمسان) یا دوقلوهای دو تخمی (یعنی دارای تخمک و اسپرم مجزا)، ممکن است یک مسئله وراثتی هم باشد.حاملگی چندگانه زمانی رخ می­دهد که بیش از یک تخمک بارور شود، یا یک تخم پس از باروری از وسط نصف شود. از هر ۱۰ مورد دو قلو، ۷ مورد خواهر، برادر (غیرهمسان) می­باشند، یعنی محصول دو تخمک و دو اسپرم مجزا هستند. وزن یا اندازه غیرطبیعی بدن، احساس حرکات بیش از حد در شکم و تشخیص دو ضربان قلب متفاوت از مشخصات دو قلویی هستند. اگر پزشک به دو قلویی مظنون باشد، به احتمال زیاد برای شما یک سونوگرافی درخواست خواهد کرد. در صورت حاملگی چندگانه، سعی کنید زمان استراحت را افزایش دهید، کالری بیشتری دریافت کنید و ویزیت­های پیش از زایمان را پشت گوش نیاندازید. جد و جهد در انجام منظم ویزیت­های پیش از زایمان نکته بسیار حایز اهمیتی است، چون وقتی چند جنین را به طور همزمان با خود حمل می­کنید، خطر پره اکلامپسی (فشار خون بالا و ورم اندام­ها) و اکلامپسی (پره اکلامپسی به همراه تشنج)، جفت سر راهی – عارضه­ای که در آن جفت گردن رحم را می­پوشاند – و خونریزی از مبهل (یا واژن) در شما افزایش پیدا می­کند.حاملگی­های چندگانه معمولا کوتاه­ترند، یعنی به طور متوسط ۲۱ روز زودتر خاتمه می­یابند. به جز در مواردی که دلیلی برای عمل سزارین وجود دارد، زایمان دو قلوها باید به صورت طبیعی یعنی واژینال صورت گیرد و مادری که دو قلو به دنیا می­آورد در صورت تمایل می­تواند بچه­ها را با شیر خود تغذیه کند.شکل ۹-۱۵٫ دو قلوهای غیرهمسان، (دو قلوهای خواهر، برادر) که شایع­ترین نوع دو قلویی است، زمانی رخ می­دهد که دو تخمک مجزا با دو اسپرم متفاوت بارور شوند، نتیجه این واقعه بچه­هایی است که شباهت آنها به هم بیشتر از سباهت خواهر و برادرها در یک خانواده نیست.شکل ۱۰-۱۵٫ دو قلوهای همسان زمانی به وجود می­آیند که یک تخمک بارور شده، به دلایلی که هنوز مشخص نیست، از وسط نصف شده و به دو موجودی تبدیل می­شود که از لحاظ ژنتیکی کاملا شبیه یکدیگرند. اولین نشانه احتمال انداختن بچه، خونریزی واژن (مهبل)، با یا بدون دل پیچه است. تقریبا از هر پنج زن، یک نفر در طول سه ماهه اول حاملگی، مختصری خونریزی یا ترشح خون­آلود از واژن دارد، و کمتر از نیمی از آنها بچه خود را سقط می­کنند. با این حال هر گاه در طول حاملگی خونریزی واژینال پیدا کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.وقتی رویان یا جنینی می­میرد، انداختن بچه اجتناب­ناپذیر است، سقط اجتناب­ناپذیر معمولا با درد در زیر شکم یا کمر همراه است. درد ممکن است مبهم و بی امان یا واضح و متناوب باشد. خونریزی هم ممکن است شدید باشد. گاهی از مهبل تکه­هایی از بافت بیرون می­آیند که در واقع همان رویان و جفت هستند.در صورت امکان، این بافت را در ظرفی نگه داشته و به پزشک خود تحویل دهید. پزشک این تکه بافتی را مورد آزمایش قرار می­دهد تا مطمئن شود، حاملگی شما از نوع لوله­ای نبوده باشد. حاملگی لوله­ای از انواع حاملگی­های نابجا به شمار می­رود. حاملگی­های نابجا می­توانند خطرساز باشند و از این رو نیازمند توجه فوری هستند. البته سقط از هر نوعی که باشد، پزشکان به ندرت می­توانند علت مرگ جنین را با بررسی چنین بافتی تعیین کنند.گاهی اوقات، تنها بخشی از محصولات حاملگی دفع می­شوند. به چنین حالتی، سقط ناقص اطلاق می­شود و درد و خونریزی ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند. چنانچه خونریزی وجود ندارد – نه جنین دفع شده و نه جفت – اما با این حال جنین مرده باشد، به این حالت اصطلاحا سقط به جا مانده گفته می­شود. در سقط ناموفق شما احساس می­کنید حامله­اید و مشکل خاصی هم ندارید، ولی علائم و نشانه­های حاملگی در نهایت ناپدید می­شوند. چنانچه پزشک متوجه توقف رشد رحم گردد یا صدای قلب بچه را نشنود، به سقط خود به خود مظنون خواهد شد. تشخیص سقط به جا مانده، اغلب با سونوگرافی صورت می­گیرد.هیچ راهی برای پیشگیری از سقط ناقص یا به جا مانده اجتناب­ناپذیر وجود ندارد. بعد از وقوع لکه بینی، پزشک با استفاده از سونوگرافی معمولا می­تواند اجتناب­ناپذیر بودن یا نبودن سقط را تعیین کند.در صورت اجتناب­ناپذیر بودن سقط، مادر سه راه پیش رو دارد: او می­تواند منتظر بماند تا ختم حاملگی مسیر طبیعی خود را طی کند، که ممکن است چند هفته به طول انجامد؛ می­تواند تحت عمل اتساع و کورتاژ (دی – اند – سی) قرار گیرد، که در آن جفت و جنین از رحم تخلیه می­شوند، در این روش تا حدودی خطر آسیب رسیدن به رحم وجود دارد. یا به عنوان گزینه سوم می­تواند از داروی میزوپروستال (سایتوتک) استفاده کند، که باعث دفع محصول حاملگی می­گردد. اکثر پزشکان توصیه می­کنند، برای حاملگی مجدد پس از انداختن بچه، چند ماه خویشتن داری شود.شکل ۱۱-۱۵٫ حاملگی لوله­ای، که جان مادر را به طور بالقوه تهدید می­کند، زمانی روی می­دهد که تخمک بارور شده به جای رحم در لوله فالوپ لانه گزینی کند. با رشد رویان، لوله، فراتر از ظرفیت خود گشاد می­شود که نتیجه آن خونریزی و پیامدهای بالقوه خطرناک دیگر است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا