چرا در طلا فروشی از عدسی استفاده میکنند

سرویس محتوای آموزشی ستاره – برای اینکه متوجه استفاده از لنز شوید ابتدا باید توضیحی در مورد لنز به شما بدهیم. عدسی نوعی وسیله است که نور را هنگام عبور از خود شکست می دهد و همگرا یا واگرا می کند. لنزها معمولاً از شیشه یا سایر مواد شفاف مانند پلاستیک ساخته می شوند. عینک طبی، ذره بین و لنز دوربین و دوربین دوچشمی همگی از لنز ساخته شده اند. عدسی در ساعت سازی و طلافروشی ها کاربرد زیادی دارد. همچنین در سایر مشاغل که با ابزار و قطعات بسیار کوچک سروکار داریم، استفاده از لنز کار را آسان می کند.

پیشنهاد ستاره:

اکنون به استفاده از شیشه در دو حرفه ساعت سازی و فروش طلا می پردازیم:

استفاده از عدسی در ساعت سازی

ساعت سازی و تعمیر ساعت کاری حساس و دقیق است. مانند ساعت های مچی، قطعات بسیار کوچک هستند. برای این منظور در ساعت سازی به دلیل پردازش قطعات کوچک، از عدسی برای دیدن بهتر این قطعات استفاده می شود.

دلیل استفاده از عدس در طلافروشی ها

طلا فروشان برای انجام بهتر کار خود باید از ذره بین برای ایجاد طرحی زیبا استفاده کنند. زیرا مانند ساعت سازان با قطعات ظریف و طرح های کوچک روی طلا مواجه می شوند. همچنین در طلا فروشی یکی از کاربردهای عدسی تشخیص اصل یا تقلبی طلا و تعیین میزان طلا و … می باشد.

در ساعت سازی و فروش طلا از چه نوع عدسی استفاده می شود؟

معمولاً از عدسی محدب (همگرا) در ساعت سازی و طلاسازی برای بزرگنمایی اجسام استفاده می شود. اگر جسم بین نقطه کانونی و مرکز انحنای عدسی همگرا شود، تصویر واقعی معکوس و بزرگتر می شود و در سمت مخالف جسم و دور از مرکز انحنا تشکیل می شود. بنابراین از این نوع عدسی در ساعت سازی و طلاسازی استفاده می شود.

ویژگی ها و مزایای لنز چیست؟

لنزها مانند آینه ها دارای تصاویر واقعی و مجازی هستند. این تصاویر از پرتوهای همگرا و واگرا منعکس شده ایجاد می شوند. برخلاف آینه ها، انتقال نور نیز در لنزها نقش دارد و تصاویر می توانند در پشت و جلوی عدسی شکل بگیرند. عدسی‌هایی که قسمت‌های جانبی ضخیم‌تری دارند، اشعه‌های موازی را همگرا می‌کنند و عدسی‌های محدب نامیده می‌شوند که فاصله کانونی مثبتی دارند و بر خلاف آینه‌ها، دو نقطه کانونی در فضای جلو و عقب عدسی دارند. عدسی هایی که ضخامت قسمت محوری آنها کمتر از ضخامت قسمت جانبی است، پرتوهای موازی را از هم جدا می کنند و فاصله کانونی منفی دارند و به آنها عدسی مقعر می گویند که در فضای جسم و تصویر نیز دو نقطه کانونی دارند.

عدسی ها به دو دسته همگرا (محدب) و واگرا (مقعر) تقسیم می شوند. یک لنز ساده از یک عنصر نوری تشکیل شده است. یک لنز مرکب از مجموعه ای از عدسی ها تشکیل شده است که یک محور مشترک دارند. مزیت یک لنز مرکب نسبت به یک لنز ساده این است که بسیاری از انکسارهای نوری را می توان در آنجا اصلاح کرد، در حالی که این امر با یک لنز ساده امکان پذیر نیست. استفاده از عدسی به امواج نور محدود نمی شود، هر وسیله ای که امواج الکترومغناطیسی دیگر را از طریق آن بشکند، عدسی نیز نامیده می شود.

چه کاربردهای دیگری از عدس را می شناسید؟ نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان ستاره در انتهای این صفحه در بخش “ارسال نظر” به اشتراک بگذارید.

در افسردگی، غم و اندوه به لایه های عمیق زندگی نفوذ می کند و در احساسات و رفتار شما اختلال ایجاد می کند. اگر احساس افسردگی می کنید حتما با کمک روانشناس ریشه مشکل را پیدا کنید و راه حلی برای آن پیدا کنید. برای تماس با متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بله خیر

بر اساس رای 207 بازدید کننده

عدسی یکی از ابزارهایی است که اگر نور به آن بتابد، با عبور از عدسی و همگرا شدن (محدب یا محدب، یعنی پرتوهای نور نزدیک به هم) یا واگرا (مقعر یا توخالی، یعنی پرتوهای نور از یکدیگر دور هستند). اگر عدسی شما به دلیل انکسار واگرای نور محدب است، وقتی به یک جسم نگاه می کنید، بزرگتر از حالت عادی آن را خواهید دید. داشتن عدسی همگرا به این دلیل است که شکست نور باعث نزدیک شدن پرتوهای نور می شود، بنابراین شما جسم یا جسم را کوچکتر خواهید دید، درست مانند عدسی همگرا، میزان کاهش بستگی به شرایط و ابعاد عدسی دارد. بسیاری از ما از دوران کودکی با لنزهای واگرا کار می کردیم و شاید نمی دانستیم که ذره بین هایی که با آنها بازی می کنیم در واقع لنزهای واگرا هستند که باعث می شوند همه چیز را بزرگتر ببینیم. البته از آنجایی که لنزها از مواد شفاف مانند شیشه و پلاستیک ساخته شده اند، کیفیت جنس آن ها بسیار متفاوت است و ممکن است ذره بین های دوران کودکی ما جسم را به وضوح نمایش نداده باشند.

بخونیدش:  چرا اقیانوس آرام و اطلس ترکیب نمی شوند

حالا فرض کنید قصد دارید یک ساعت بسازید. اگر حتی یک بار به اجزای موتور ساعت نگاه کرده باشید، متوجه اجزای بسیار کوچکی شده اید که به طرز عجیبی با یکدیگر کار می کنند. ساعت سازان برای اینکه بتوانند اجزای ساعت را به خوبی ببینند و در جای مناسب قرار دهند، از لنز واگرا یا ذره بین استفاده می کنند و با بزرگنمایی قسمت های کوچک ساعت، قطعات ساعت را بررسی می کنند. می توانید به یک ساعت ساز یا تعمیرگاه ساعت مراجعه کنید و از آنها بخواهید که قطعات یک ساعت را به شما نشان دهند. در این زمان لنز ضد مه را در دست می گیرد تا بتوانید به وضوح و به راحتی قسمت های کوچک ساعت را ببینید و در صورت تمایل از ساعت ساز در مورد لنز و بزرگنمایی آن سوال کنید.

استفاده از عدسی در طلاسازی کاملاً مشابه استفاده از عدسی در ساعت سازی است. طلاهایی که در طرح های خاص، پیچیده و شیک ساخته می شوند، اگر در ساخت و اتصال قطعات ظریف آن ها به یکدیگر، حتی اندکی اشتباه شود، دیگر جذابیت و ظرافت خود را نخواهند داشت. به همین دلیل طلافروشان برای دقت در کار خود از عدسی نیز برای بزرگنمایی استفاده می کنند و کار خود را به درستی انجام می دهند. از طرفی بسیاری از طلافروشی ها طلای مستعمل را از مشتریان خود خریداری می کنند. اگر مشتری به او طلای تقلبی بدهد چه اتفاقی می افتد؟ ! اینجاست که طلافروشان هنگام خرید طلا از لنزهای مناسبی که در طلافروشی خود دارند استفاده می کنند تا اصل یا تقلبی بودن طلا را تشخیص دهند و حتی ارزش طلا را بدانند.

سایر کاربردهای عدس

عینک های اصلاحی، ذره بین و لنز دوربین ها و دوربین های دوچشمی همگی از لنز ساخته شده اند. یک لنز ساده از یک عنصر نوری تشکیل شده است. یک لنز مرکب از مجموعه ای از عدسی ها تشکیل شده است که یک محور مشترک دارند. مزیت یک لنز مرکب نسبت به یک لنز ساده این است که بسیاری از انحرافات نوری را می توان در آن رفع کرد، در حالی که این امر با یک لنز ساده امکان پذیر نیست. استفاده از لنز به امواج نور محدود نمی شود، هر وسیله ای که امواج الکترومغناطیسی دیگر را از طریق آن بشکند، عدسی نیز نامیده می شود، به عنوان مثال یک لنز پارافین برای امواج مایکروویو وجود دارد.

در دهه های اخیر از مواد مختلفی در ساخت عدسی ها استفاده شده است و تنوع این مواد همچنان در حال گسترش است. عدسی های عینک به طور کلی به شیشه و پلاستیک تقسیم می شوند.

لنزهای شیشه ای

ماده ای که به طور سنتی برای عدسی های عینک استفاده می شد شیشه بود. شیشه مقاوم در برابر خش است و به راحتی تحت تأثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرد. مشکل اصلی لنزهای شیشه ای وزن زیاد و استحکام کم آنهاست. یکی از پرکاربردترین صفحه نمایش های شیشه ای کراون گلس می باشد. نوع دیگری از لنزها، عدسی‌های شیشه‌ای با ضریب شکست بالا (شیشه فشرده) هستند که ضخامت لنز را در عینک‌هایی با قدرت بالا کاهش می‌دهند.

لنزهای پلاستیکی

وزن لنزهای پلاستیکی نصف لنزهای شیشه ای است، اما این لنزها قابل خش هستند و بهتر است با پوشش ضد خش استفاده شوند. عدسی های پلاستیکی به راحتی تبخیر نمی شوند و مواد چسبنده (مثلاً براده های آهن حاصل از جوشکاری) در لنز سوراخ ایجاد نمی کنند، در حالی که عدسی های شیشه ای این مشکل را دارند. لنزهای پلاستیکی CR-39 از دیرباز رایج ترین نوع لنزهای پلاستیکی بوده اند. عدسی های پلاستیکی با ضریب شکست بالا – در عیوب انکساری با توان های بالا – به کاهش وزن لنز کمک می کنند.

لنزهای پلی کربنات

پلی کربنات ماده ای انعطاف پذیر است که نیاز به پوشش ضد خش دارد و در انواع مختلف موجود است. Trivex ماده ای بسیار سخت است که ابتدا در صنایع نظامی و در شیشه خودروهای جنگی برای ایجاد حداکثر مقاومت در برابر ضربه استفاده شد سپس وارد صنعت نوری شد. نوع NXT به دلیل استحکام بسیار خوبی که داشت ابتدا در ساخت شیشه های ضد گلوله استفاده شد، سپس در شیشه های کلاه ایمنی موتورسیکلت، شیشه هواپیما، خودروهای نظامی، اسپرت و عینک آفتابی استفاده شد.

لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک در نور، تاریکی و سپس تاریکی محو می شوند. عدسی‌های فتوکرومیک از میلیون‌ها کریستال نقره هالید تشکیل شده‌اند که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش به یون‌های نقره تجزیه می‌شوند و میزان نور عبوری را کاهش می‌دهند و رنگ عدسی را تیره می‌کنند. نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش دوباره محو می‌شوند و برمی‌گردند. به حالت عادی استفاده از این لنزها در هوای بسیار سرد توصیه نمی شود زیرا سرما میزان نور عبوری از این لنزها را به صفر می رساند.

بخونیدش:  چرا قالی بافی از صنایع دستی عمده کشور ترکمنستان است

لنزهای مرتبط با پیرچشمی

با افزایش سن و 40 سالگی، قدرت چشم برای دیدن واضح اشیا در تمام فواصل به تدریج کاهش می یابد و فرد برای دیدن اجسام در فاصله نزدیک به اصلاح عیوب انکساری نیاز دارد، همانطور که این فرد می تواند اجسام را در فاصله دور ببیند. با استفاده از عینک، او به دو عینک نیاز دارد. برای جلوگیری از داشتن دو لنز، لنزهای دو کانونی، سه کانونی و پیشرونده در دسترس هستند. لنزهای اداری برای محل کار طراحی شده اند و دید نزدیک و متوسط ​​را ارائه می دهند. پوشش ضد انعکاس بر میزان عبور و بازتاب نور از سطح عدسی عینک تأثیر می گذارد و باعث افزایش نور ارسالی به چشم و کاهش نور منعکس شده توسط سطح عدسی می شود و این خاصیت منجر به افزایش می شود. در راحتی و بهبود قابل توجهی در بینایی فرد. . پوشش ضد انعکاس می تواند تک لایه یا چند لایه باشد. اثربخشی این پوشش ها به تعداد لایه ها بستگی ندارد، بلکه به نوع ماده انتخابی (از نظر ضریب شکست، ضخامت و چسبندگی به لایه قبلی) در لایه بستگی دارد. آنتی رفلکس در رنگ های مختلف دیده می شود، اما رنگ ها روی بینایی تاثیری ندارند و فقط انتخاب خود فرد دخیل است.

مزایای لنزهای ضد انعکاس

پوشش ضد انعکاس دید بهتری را فراهم می کند. میزان نور عبوری به چشم را افزایش می دهد و جزئیات را روشن تر و واضح تر نشان می دهد.

به دلیل انعکاس اضافی از سطح لنزهای بدون پوشش ضد انعکاس، دیدن چشم این افراد در پشت لنز مشکل است، اما پوشش ضد انعکاس با حذف انعکاس های اضافی، دیدن چشمان فرد را آسان می کند، اما از طرف دیگر، به دلیل افزایش دید لنز، لنز تمیز و لک نشده است.

یکی دیگر از مزایای این پوشش، سرکوب تصاویر هاله ای به خصوص هنگام رانندگی در شب است که در اثر انعکاس اضافی از سطح لنز ایجاد می شود.

پوشش ضد انعکاس باعث کاهش اعوجاج تصویر در لنزهای با قدرت بالا و کاهش یا حذف هاله های رنگی در لبه های لنز می شود.

به منظور کاهش انعکاس از پشت عینک آفتابی و از بین بردن اثر آینه ای این لنزها، پوشش ضد انعکاس مفید است.

پوشش ضد انعکاس با لنزهای فتوکرومیک در افزایش عبور نور در شرایط روشن و تاریک موثر است.

پوشش ضد انعکاس لنزهای ضخیم را نازک تر می کند، بنابراین توصیه می شود از آنها در لنزهای با قدرت بالا استفاده کنید.

بیایید در موج باز بخوانیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا