چرا در لاستیک خودرو از رشته های فولادی استفاده می شود

لینک را کپی کنید

طول عمر

این پارامتر که به صورت عدد نمایش داده می شود، تحت شرایط کنترل شده در جاده های آزمایشی دولتی به دست آمده است. هر چه این عدد بیشتر باشد، احتمال عمر طولانی تر آج بیشتر می شود. از آنجایی که هیچ کس نمی تواند طول عمر دقیق لاستیک ها را در شرایط مختلف رانندگی پیش بینی کند، این پارامتر تخمینی از طول عمر مورد انتظار را ارائه می دهد.

لینک را کپی کنید

چسبنده

درجه چسبندگی لاستیک به صورت AA، A، B یا C نمایش داده می شود. این پارامتر بر اساس توانایی توقف خودرو بر روی سطوح لغزنده بتنی و آسفالت آزمایش و اندازه گیری شد. در این تست با اندازه گیری فاصله ترمز از زمانی که روی پدال ترمز می گذارید تا توقف کامل خودرو، پارامتر مورد بحث برای لاستیک ها مشخص می شود.

لینک را کپی کنید

درجه حرارت

طبقه بندی لاستیک ها بر اساس کیفیت عملکرد در اتلاف و جذب گرما بر اساس حروف A، B و C انجام می شود. این رتبه زمانی داده می شود که تایر به مقدار استاندارد باد شده باشد، اما وزن و سرعت اضافی در آن لحاظ نمی شود. این رتبه بندی سرعت و بار زیاد به وضوح می تواند باعث افزایش دما و کاهش عمر لاستیک شود و در برخی موارد حتی باعث ترکیدن لاستیک شود.

لینک را کپی کنید

لاستیک های تمام فصل با قابلیت حرکت در گل و لای و برف

اگر لاستیک دارای علامت MS، M+S یا M&S باشد، به این معنی است که طبق دستورالعمل سازنده لاستیک، تایر قادر به رانندگی در برف و گل است. برای دریافت این علامت، لاستیک ها باید دارای ویژگی های زیر باشند:

1. حداقل یک طرف پله باید دارای شیارهای متعددی باشد که شرایط زیر را داشته باشد:

شیارها باید حداقل 1.2 اینچ امتداد داشته باشند

عرض شیارها باید حداقل 1.16 اینچ باشد

زاویه شیارها باید بین 35 تا 90 درجه باشد

2. حداقل 25 درصد سطح آج باید از شیارهایی تشکیل شده باشد که با سطح تماس نداشته باشند.

به طور خلاصه شرایط فوق بیان می کند که لاستیک های تمام فصول مناسب برای شرایط گل و لای و برف باید دارای شیارهای نسبتاً بزرگی باشند که از لبه آج ها شروع شده و تا وسط لاستیک امتداد می یابد، ضمناً این شیارها باید حداقل 25 درصد را شامل شود. از سطح لاستیک. وجود شیارها باعث مسدود شدن برف در این فضاها می شود و بنابراین چسبندگی لازم برای حرکت در چنین شرایطی فراهم می شود.

لینک را کپی کنید

هیدروپلنینگ

در ساخت لاستیک از مواد شیمیایی، طبیعی و معدنی مختلفی استفاده می شود که هر کدام نقش خاصی در عملکرد تایر و همچنین در فرآیند تولید آن دارند.

در ساخت لاستیک از مواد شیمیایی، طبیعی و معدنی مختلفی استفاده می شود که هر کدام در عملکرد لاستیک و همچنین در فرآیند تولید آن نقش ویژه ای دارند و به سه دسته تقسیم می شوند:
• لاستیک طبیعی
• لاستیک. مصنوعی
• Reclaim Rubber
لاستیک طبیعی از شیره درخت خاصی که در مناطق گرمسیری و کشورهایی مانند مالزی و تایلند رشد می کند، تهیه می شود.
یکی از معروف ترین برندهای لاستیک طبیعی لاستیک استاندارد مالزی یا SMR است.
لاستیک مصنوعی نیز از مشتقات نفت و محصول کارخانه های پتروشیمی است. از انواع لاستیک مصنوعی می توان به لاستیک بوتادین (BR) و لاستیک استایرن بوتادین (SBR) اشاره کرد. به عنوان مثال لاستیک طبیعی دارای مقاومت حرارتی بالا و چسبندگی عالی است و به همین دلیل بیشتر در اجزای داخلی تایر مانند لایه ها استفاده می شود. ساختار لاستیک به گونه ای است که بین مولکول های آن فضاهای خالی وجود دارد و دوده در این فضاها قرار می گیرد. گاهی علاوه بر کربن بلک از پرکننده هایی غیر از کربن بلک مانند کربنات کلسیم یا کائولن نیز استفاده می شود. جنس نخ ها نایلون، ابریشم مصنوعی یا پلی استر است. به مجموع لایه های پنبه ای استفاده شده در تایر منجد یا لاشه می گویند. وظیفه لایه های پنبه ای مقاومت در برابر فشار باد از داخل لاستیک و بار از بیرون است و به نام یقه از سیم های فولادی استفاده می شود. این مفتول ها ضمن داشتن روکش مسی یا برنزی با مخلوط لاستیکی نیز پوشانده می شوند و پس از چندین دور پیچاندن مجموعه ای از سیم های طوق دار مربع یا ذوزنقه ای را تشکیل می دهند. قطر و ضخامت خاص

بخونیدش:  چطور دایره را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم

محافظ ها:
اکسیژن و ازن موجود در هوا می توانند باعث تخریب و فرسایش اجزای لاستیک شوند. برای مقابله با اثرات مضر این عوامل، از مواد شیمیایی خاصی مانند اکسیدان ها، واکس ها و آنتی اوزون ها در ترکیب لاستیک استفاده می شود.

سایر عوامل شیمیایی:
به منظور تولید و فرآوری بهتر و آسان تر ترکیب لاستیک، در مراحل چرخه و فرآیند تولید از مواد دیگری مانند روغن ها، شتاب دهنده ها، گوگرد (به عنوان سخت کننده) و . .
توجه: میزان استفاده از هر یک از اجزای فوق به نوع و ساخت لاستیک، شرایط جاده، شرایط آب و هوایی و عوامل مختلف دیگر بستگی دارد. به عنوان مثال، درصد وزنی هر جزء از لاستیک رادیال:
لاستیک طبیعی و مصنوعی است. . . . 42-46%
موضوع. . . . . . . . . . . . . . .. 5-3%
دوده. . . . . . . . . . . .. . 22-26%
موضوع. . . . . . . . . . . . . . . 11-15%
سایر مواد شیمیایی. . . . . . . 12-15٪

چرا لاستیک ماشین سیاه است؟

سیاهی آنها به دلیل تلاش سازنده برای افزایش طول عمر محصولات خودرویی خود است و عمر مفید آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

این رنگ حاصل ترکیبی از مواد شیمیایی تثبیت کننده است که در حین تولید با پلیمر تایر مخلوط می شود. ابرکربن سیاه رنگ این ماده شیمیایی «کربن بلک» نام دارد و برای محافظت از لاستیک شما در برابر اشعه ماوراء بنفش و آسیب لایه اوزون به آن اضافه می شود و به طور ناگهانی عمر و دوام لاستیک را افزایش می دهد.

کربن بلک توانایی مقاومت در برابر اثر خورنده و تخریب پیشرونده ازن را دارد و اشعه ماوراء بنفش را برای تبدیل آنها به گرما جذب می کند. با افزودن ازن به مولکول ها و ترکیبات شیمیایی که یکپارچگی کلی لاستیک را تضعیف می کند، انبساط و انقباض لاستیک آسیب کمتری خواهد داشت و خطر کمتری را به همراه خواهد داشت و در نتیجه عمر طولانی تر و طولانی تری خواهد داشت.

اشعه ماوراء بنفش و ازن یکی از بزرگترین عوامل تخریب تایر هستند.

لاستیک ها بدون این مواد افزودنی بسیار سریعتر محو و فرسوده می شوند. متأسفانه این جاذب های شیمیایی به مرور زمان می سوزند و کارایی خود را از دست می دهند. آنها برای تبدیل اشعه ماوراء بنفش به گرما و جذب ازن استفاده می شوند. وقتی کربن سیاه توانایی عملکرد خود را از دست می دهد، خاکستری می شود. این یکی از دلایل اصلی فرسودگی و سفید شدن تایرهای مشکی خودرو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا