چرا در ماه چند بار پریود می شویم

چرخه قاعدگی طبیعی بین 21 تا 35 روز متغیر است. با این حال، تغییرات ماهانه در چرخه قاعدگی غیرعادی و غیرمنتظره نیست. برخی از چرخه ها ممکن است کوتاهتر و برخی دیگر طولانی تر باشند. حتی ممکن است دو یا چند بار در ماه پریود شوید.

در بیشتر موارد دو بار پریود شدن در ماه به دلایل ساده ای اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست. اما اگر اغلب اتفاق می افتد، مهم است که به علائم و نشانه های خود توجه کنید و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که چرا می توانید دو بار در ماه پریود شوید.

داشتن دو قاعدگی در یک ماه برای اولین بار

زنانی که دوره های قاعدگی کوتاهی دارند ممکن است هم در آغاز و هم در پایان یک ماه پریود شوند. اما برای زنانی که سیکل‌های قاعدگی منظم و منظم دارند (معمولاً حدود 28 روز یا بیشتر)، داشتن قاعدگی دو بار در ماه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. به خاطر داشته باشید که خونریزی نامنظم که به طور مداوم رخ می دهد ممکن است دلایل خاصی داشته باشد و باید با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد، خونریزی ممکن است یکی از موارد زیر را نشان دهد:

بارداری (رحمی یا خارج از رحم): خونریزی واژینال ممکن است در دوران بارداری رخ دهد. بنابراین، اگر فکر می کنید باردار هستید، حتما با پزشک مشورت کنید.

عفونت های مقاربتی (STIs): بیماری های مقاربتی می توانند باعث خونریزی خفیف یا لکه بینی و همچنین ترشحات غیر طبیعی واژن شوند.

سقط جنین: سقط جنین اغلب با خونریزی شدید واژن همراه است. اگر خونریزی واژینال در دوران بارداری رخ داد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات هورمونی: عدم تعادل هورمونی یا مشکلات تخمک گذاری به دلیل اختلال در عملکرد تیروئید، هیپرپرولاکتینمی (تولید بیش از حد هورمون پرولاکتین) و سندرم تخمدان پلی کیستیک (تخمدان تنبل) می تواند باعث خونریزی نامنظم واژینال شود.

تغییر وزن: استرس، ورزش شدید و تغییرات وزن نیز می تواند باعث دو قاعدگی در یک ماه شود.

استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی: خونریزی بین قاعدگی در چند ماه اول مصرف قرص های ضد بارداری شایع است. اگر خونریزی طولانی شد و مکرر رخ داد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

پولیپ رحم یا آندومتر: آندومتر به رشد بیش از حد سلول ها در پوشش داخلی رحم اشاره دارد که می تواند باعث پریودهای مکرر به مدت یک ماه شود.

هر گونه تغییر در دهانه رحم: اکتروپیون دهانه رحم (پرولپس دهانه رحم)، نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (یک بیماری شایع پیش سرطانی دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی) و سرطان دهانه رحم رحم همگی می توانند باعث خونریزی بین قاعدگی شوند. .

ناهنجاری های رحم: فیبروم رحم (رشد غیر سرطانی بافت رحم)، آدنومیوز (رشد سلول ها در بافت داخلی رحم) و تغییرات در آندومتر (پوشش داخلی رحم) از عواملی هستند که می توانند منجر به پریودهای مکرر در یک ماه

تفاوت لکه بینی و قاعدگی را بدانید…

دانستن موارد زیر می تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید آیا خونریزی شما در خارج از دوره قاعدگی به دلیل پریودهای نامنظم، تخمک گذاری یا مشکلات باروری است یا خیر:

در دوره های عادی میزان خونریزی به اندازه ای است که باید هر چند ساعت یکبار نوار بهداشتی را تعویض کنید. در این حالت خون معمولاً قرمز روشن، تیره، قهوه ای یا صورتی است.

اما در صورت لکه بینی خونریزی آنقدر شدید نیست که مجبور شوید مدام نوار بهداشتی را تعویض کنید. رنگ خون معمولا قهوه ای، صورتی یا قرمز تیره است و معمولاً بیش از یک یا دو روز طول نمی کشد.

علل اصلی سیکل های قاعدگی کوتاه و پریودهای متعدد در یک ماه

اما سوال اینجاست که چه چیزی باعث پریودهای مکرر در یک ماه می شود. این وضعیت ممکن است به دلیل کوتاه شدن سیکل قاعدگی یا بیماری باشد که منجر به خونریزی واژینال می شود.

برخی از مواردی که باعث می شود در یک ماه دو بار پریود شوید عبارتند از:

1- پیش یائسگی (حوالی یائسگی): پیش یائسگی مرحله ای است که بدن زن به طور طبیعی به سمت یائسگی حرکت می کند. در این دوره، هورمون‌های بدن شروع به تغییر می‌کنند و ممکن است چندین دوره در ماه ایجاد شود. مدت زمان پیش از یائسگی در افراد مختلف متفاوت است و می تواند تا ده سال طول بکشد. چرخه‌های قاعدگی در این سال‌ها می‌تواند کوتاه‌تر یا طولانی‌تر، خفیف‌تر یا شدیدتر باشد یا حتی برای یک ماه پریود نشود. یائسگی زمانی شروع می شود که زن به مدت 12 ماه پریود نشده باشد.

بخونیدش:  چرا حضرت فاطمه با حضرت علی ازدواج کرد هفتم

2- فیبروم رحم: فیبروم رحم به معنای رشد بیش از حد بافت رحم است. اگرچه فیبروم ها معمولاً بدخیم یا سرطانی نیستند، اما می توانند باعث خونریزی شدید یا نامنظم شوند. سایر علائم فیبروم رحمی عبارتند از:

تکرر ادرار

احساس فشار یا پری در ناحیه لگن

درد پایین کمر

درد هنگام رابطه جنسی

پزشک می تواند فیبروم رحم را با انجام معاینه لگن یا سونوگرافی تشخیص دهد.

3- مشکلات تیروئید: مشکلات تیروئیدی مانند پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید می تواند باعث شود در یک ماه دو بار پریود شوید. به طور کلی، مشکلات تیروئید می تواند باعث چرخه های نامنظم شود. در کم کاری تیروئید، غده تیروئید نمی تواند هورمون تیروئید کافی تولید کند. علائم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از:

احساس سرمای مداوم

یبوست

احساس خستگی مداوم

دوره های سنگین

پوست رنگپریده

ضربان قلب آهسته

صورت پف کرده

افزایش وزن

در پرکاری تیروئید، غده تیروئید بیش از حد فعال است و هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند. علائم و نشانه های پرکاری تیروئید عبارتند از:

احساس گرمای مداوم

اسهال

تحریک پذیری

مشکل در خوابیدن

کاهش وزن

نبض سریع

اگر علائم مشکلات تیروئید را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید زیرا هر دو (پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید) قابل درمان هستند.

عوامل دیگری مانند استرس، استفاده از روش‌های کنترل بارداری، افزایش یا کاهش قابل توجه وزن و اختلالات خونریزی نیز می‌توانند باعث کوتاه شدن ناگهانی چرخه‌های قاعدگی و در نتیجه 2 دوره در یک ماه شوند.

بهترین و بدترین غذاها در طول دوره شما (با برنامه غذایی 7 روزه)

عوامل خطر و عوارض

افرادی که سابقه خانوادگی یائسگی زودرس یا فیبروم های رحمی دارند، ممکن است در طی یک ماه بیشتر مستعد پریودهای مکرر باشند. یکی از عوارض خونریزی های مکرر واژینال کم خونی است که یک مشکل شایع در زنان است و باعث کمبود آهن در بدن می شود. برخی از علائم و نشانه های کم خونی عبارتند از:

خستگی

ضعف

پوست رنگپریده

سردرد

سرگیجه

ضربان قلب نامنظم

تنگی نفس

آیا پریودهای مکرر در یک ماه نیاز به درمان دارد؟

اگر این مشکل دائمی نیست و فقط گاهی اوقات رخ می دهد، جای نگرانی نیست. با این حال، اگر هر یک از علائم زیر را دارید، توصیه می شود به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

2 دوره در یک ماه در 2 تا 3 ماه متوالی

دوره های فراوان

مشاهده لخته های خون بزرگ در طول پریود

درد در قسمت پایین شکم، به خصوص اگر در یک یا دو روز بهتر نشود

دردهای شدید قاعدگی

خونریزی خفیف یا لکه بینی بین قاعدگی ها که ممکن است با 2 دوره در ماه اشتباه گرفته شود و ماه به ماه تکرار شود.

درد هنگام رابطه جنسی

روش های درمان قاعدگی مکرر در یک ماه

درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. افرادی که دوره های قاعدگی کوتاهی دارند یا در مراحل اولیه بلوغ هستند معمولا نیازی به درمان ندارند.

پزشک ممکن است استفاده از قرص های ضد بارداری هورمونی را برای درمان پریودهای مکرر در طول یک ماه پیشنهاد دهد، زیرا استفاده از این قرص ها می تواند به تنظیم قاعدگی و رفع کم خونی ناشی از خونریزی های شدید و مکرر کمک کند. اگر در حال حاضر از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید و هنوز دو بار در ماه پریود می شوید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

برای درمان کم کاری تیروئید، پزشک ممکن است داروهای جایگزین هورمون تیروئید را تجویز کند. گزینه های درمانی زیادی برای پرکاری تیروئید وجود دارد و پزشکان بهترین گزینه را برای هر بیماری پیشنهاد می کنند.

در دوران پیش از یائسگی، پزشک ممکن است هورمون درمانی یائسگی را برای تنظیم قاعدگی تا پایان یائسگی پیشنهاد دهد.

10 تا از جدیدترین و بهترین روش ها برای کاهش درد پریود

برای درمان فیبروم های رحمی، پزشک ممکن است درمان های مختلفی از جمله دستگاه های داخل رحمی (IUD)، آمبولیزاسیون (انسداد عروق رحمی) یا جراحی را توصیه کند.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی شما نیز می تواند به کاهش استرس کمک کند، که قطعا بر چرخه قاعدگی تاثیر می گذارد. تغییرات احتمالی شامل ورزش منظم، تمرین مدیتیشن، کاهش کافئین و گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است و می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی شما کمک کند.

نتیجه

در حالی که دو قاعدگی در ماه ممکن است برای افرادی که دوره های قاعدگی کوتاهی دارند تا حدودی طبیعی باشد، اما برای افرادی که دوره های قاعدگی طولانی تری دارند عجیب و غیرعادی است.

بخونیدش:  چرا ترشی مخلوط را در ظرف فلزی نگهداری نمی کنند

پریودهای مکرر در طول یک ماه در بیشتر موارد جای نگرانی ندارد، اما اگر به طور مداوم اتفاق بیفتد، می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی باشد.

بهترین حالت خوابیدن در دوران قاعدگی + نکات مهم

از آنجایی که پریودهای مکرر در یک ماه دلایل مختلفی دارد، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند با انجام معاینات و آزمایشات مربوطه علت این عارضه را تشخیص داده و درمان مناسب را انجام دهد.

منبع 1 منبع 2

پریودها معمولاً پنج تا هفت روز طول می کشند و پریودها معمولاً بین بیست و یک تا سی و پنج روز فاصله دارند. پریود در خانم های مختلف متفاوت است و گاهی زودتر یا دیرتر از دوره قبل شروع می شود و یا گاهی بیشتر یا کمتر از دوره قبل طول می کشد. در برخی موارد شما دو بار در ماه پریود می شوید که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.

علائم دو بار در ماه

اگر خونریزی را در زمانی غیر از دوره قاعدگی خود مشاهده کردید، این نشانه قاعدگی دوم شما در عرض یک ماه است. در این صورت باید ببینید خونریزی لکه بینی است یا قاعدگی. اگر خونریزی به صورت قاعدگی است باید هر چند ساعت یکبار نوار بهداشتی را تعویض کنید. خون در این حالت قرمز روشن است. اگر خونریزی به صورت لکه ای باشد مقدار آن بسیار کم است بنابراین نیازی به استفاده از نوار بهداشتی نیست اما برای جلوگیری از کثیف شدن لباس می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. در این حالت خون قهوه ای یا قرمز تیره است.

در بیشتر موارد، زنان باردار در سه ماهه اول بارداری لکه بینی را مشاهده می کنند.

دلایل قاعدگی دو بار در ماه

معمولاً فاصله بین پریودها در بزرگسالان 21 تا 35 روز و در نوجوانان 21 تا 45 روز است. اگر سیکل قاعدگی شما کوتاهتر می شود، احتمالاً در ابتدا یا انتهای ماه پریود می شوید، بنابراین مطمئن شوید که دوره قاعدگی شما به تاخیر نمی افتد.

اگر چرخه قاعدگی شما به طور ناگهانی کوتاه شده است، به یکی از دلایل زیر است:

– پرکاری تیروئید

– شروع یائسگی

– بلوغ

– فشار

– کاهش وزن شدید یا افزایش شدید وزن

– قرص های ضد بارداری

– بیماری

– فیبروم رحم یا کیست رحم

در برخی موارد، مشکلات خاصی مانند سقط جنین با قاعدگی اشتباه گرفته می شود. خونریزی بعد از سقط جنین سنگین است، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید و خونریزی شدید دیدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

لکه بینی در دوران بارداری طبیعی است. اما هر گونه خونریزی که در دوران بارداری مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

بیماری های مقاربتی نیز باعث لکه بینی و خونریزی می شوند.

عوامل خطرناک دو قاعدگی در یک ماه:

اگر سابقه خانوادگی کیست، فیبروم یا یائسگی زودرس دارید، به احتمال زیاد دو بار در ماه پریود خواهید شد. در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

– درد لگنی که بعد از دو روز از بین نمی رود

– دوره فراوان

لکه بینی یا خونریزی بین دوره های قاعدگی که ممکن است با پریود دوم اشتباه گرفته شود.

– تکرر ادرار

– درد هنگام مقاربت

– گرفتگی عضلات قبل از قاعدگی شدیدتر از حد معمول است

– لخته های سیاه در دوران قاعدگی

– عوارض قاعدگی دو بار در ماه

تغییر در چرخه، مانند دو قاعدگی در یک ماه، نشانه مشکل یا بیماری است. در این صورت با پزشک مشورت کنید. خونریزی زیاد باعث کم خونی و کمبود آهن در خون می شود. پزشک مقدار آهن خون را بررسی می کند و آزمایش های دیگری را برای تعیین علت خونریزی غیرطبیعی انجام می دهد.

علائم کم خونی عبارتند از:

– خستگی

– سردرد

– ضعف

– سرگیجه

– تنگی نفس

– ضربان قلب نامنظم

– درمان دو قاعدگی در یک ماه

درمان این مشکل به علت آن بستگی دارد. اگر سیکل قاعدگی شما به طور طبیعی کوتاه شده است یا قاعدگی شما تازه شروع شده است، هیچ درمانی لازم نیست. اگر کم خون هستید، پزشک مکمل های آهن را تجویز می کند.

اگر پریودهای سنگین دارید، با پزشک خود در مورد قرص های ضد بارداری صحبت کنید. این قرص ها قاعدگی را تنظیم می کنند و از کم خونی ناشی از خونریزی شدید جلوگیری می کنند.

کم کاری تیروئید

اگر کم کاری تیروئید دارید به این معنی است که غده تیروئید شما کم کار است. در این حالت بدن به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. پزشک قرص های خوراکی را برای جبران کمبود هورمون های تیروئید تجویز می کند.

بخونیدش:  چرا شوگا تو ران بی تی اس نبود

– یائسگی:

اگر یائسگی شما شروع شود، پزشک هورمون درمانی یا استروژن را توصیه می کند. در این صورت قاعدگی شما منظم می شود تا زمانی که یائسگی به تدریج باعث از بین رفتن پریود شود.

– فیبروم ها و کیست ها:

اگر فیبروم یا کیست دارید، پزشک یکی از روش های درمانی زیر را توصیه می کند:

– استفاده از آی یو دی از پریودهای سنگین جلوگیری می کند، اما فیبروم را کاهش نمی دهد.

– جراحی MRI؛ این عمل در دستگاه اسکنر MRI انجام می شود و پزشک فیبروم ها و کیست ها را خارج می کند.

– عمل آمبولیزاسیون شریان رحمی؛ در این عمل جریان خون به رحم را مسدود می کنند، در این صورت فیبروم ها کوچک شده و از بین می روند.

– میومکتومی شکمی که با جراحی باز شکم انجام می شود و هیسترکتومی که طی آن رحم برداشته می شود.

هورمون آزاد کننده گنادوتروپین

از این قرص ها برای درمان فیبروم استفاده می شود. این قرص ها تولید استروژن و پروژسترون را مسدود می کنند، بنابراین به طور موقت یائسگی را تجربه می کنید. این کار از رشد فیبروم ها جلوگیری می کند و باعث از بین رفتن آنها می شود. دکتر زمانی که می خواهد شما را برای جراحی آماده کند این قرص را برای شما تجویز می کند.

– فشار:

گاهی اوقات تغییر سبک زندگی استرس را افزایش می دهد. پس سعی کنید ورزش کنید، قرص مصرف کنید و از گفتار درمانی استفاده کنید. این موارد استرس را کاهش می دهد.

آرامش برای سلامتی شما مهم است، بنابراین زمانی که استرس دارید از انجام وظایف و مسئولیت های سنگین خودداری کنید.

– افزایش یا کاهش وزن بیش از حد:

با پزشک خود در مورد دلایل احتمالی افزایش یا کاهش وزن بیش از حد صحبت کنید. به شما کمک می کند وزن خود را کنترل کنید.

– واکنش به قرص های ضد بارداری:

قرص های ضد بارداری هورمون ها را وارد بدن می کنند. برای انتخاب بهترین قرص ضد بارداری باید قرص های مختلفی را امتحان کنید و بهترین قرص سازگار با بدن خود را انتخاب کنید. چند ماه طول می کشد تا بدن با یک قرص خاص سازگار شود. بهتر است در مورد اتفاقاتی که پس از مصرف قرص جدید و نحوه واکنش بدن رخ می دهد با پزشک صحبت کنید و اطلاعات لازم را به دست آورید.

– نتیجه:

در مورد تنظیم چرخه قاعدگی و تعادل هورمونی با پزشک همکاری کنید. تغییر در طول دوره قاعدگی نشانه مشکل یا بیماری است، بنابراین در صورت مشاهده خونریزی غیر طبیعی به پزشک مراجعه کنید. چندین روش درمانی را می توان برای تنظیم قاعدگی استفاده کرد، اما درمان باعث افزایش چرخه قاعدگی می شود.

– برای ملاقات با پزشک آماده شوید:

پزشک از شما در مورد علائم شما می پرسد، بنابراین سعی کنید قبل از قرار ملاقات آماده شوید. پاسخ به سوالات به پزشک کمک می کند تا بهترین روش را برای درمان شما انتخاب کند. سوالاتی که پزشک می کند عبارتند از:

– پریودهای شما چقدر طول می کشد؟ آیا پریودهای شما طبیعی است؟

– از چه زمانی فاصله قاعدگی شما کمتر می شود؟

– خونریزی شما چقدر طول می کشد؟

– خون چه رنگی بیرون می آید؟

– خونریزی چقدر بد است؟

– آیا خون لخته شده است؟ لخته ها چقدر بزرگ هستند؟

– آیا علائم دیگری دارید؟

برای تعیین طول دوره قاعدگی، از روز اول قاعدگی بشمارید. اولین روز قاعدگی اولین روز سیکل و اولین روز قاعدگی بعدی آخرین روز سیکل است. شمارش چرخه قاعدگی به شما کمک می کند تا متوجه شوید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر و اطلاعات صحیح را در اختیار پزشک قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا