چرا در نقاشی باید از مداد خوب استفاده کنیم

آموزش کشیدن با مداد

مداد قلب و جوهر تمام ابزارهای طراحی است. بنابراین، برای هر هنرمندی مهم است که دوره طراحی مداد را بگذراند. با تسلط بر این ابزار پنجره سایر زمینه های خلاقیت به روی شما باز می شود
مداد یک ابزار هنری قابل حمل و اقتصادی است. این دستگاه به چند دستگاه دیگر نیاز دارد. مداد ابزاری لذت بخش برای آزمایش است. طراحی به شما می آموزد که جهان اطراف خود را آگاهانه تر ببینید. به شما برای درست دیدن آموزش می دهد و مهارت دست و مغز شما را افزایش می دهد.

مداد

مدادهای معمولی ترجیح داده می شوند زیرا کنترل آنها آسان است. درجه سختی مدادها نتیجه نسبت خاک رس به گرافیت در ترکیب آنهاست. مداد رنگی نرم حاوی خاک رس بسیار کم یا بدون خاک است. درجه سختی مداد با حرف نوشته شده در بالا مشخص می شود.

نت مدادی با H شروع می شود که حرف اول کلمه Hard در انگلیسی است. حس سخت این مداد رنگ پریده است، سپس نوبت به مدادهای B می رسد که نرم و چرب هستند. پر استفاده ترین مدادها عبارتند از: نرم 2H، H، F، HB، B، 2B، 6B سخت.

سختی هسته مداد

چندین مداد با درجه سختی متفاوت داشته باشید. با این روش می توانید بدون معطلی از هر کدام در صورت نیاز استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در ابتدای کار از مدادهای سخت برای درست کردن طراحی استفاده می شود. آنها همچنین برای کشیدن خطوط ظریف و سایه های کم رنگ استفاده می شوند.

برای کشیدن جزئیات کوچک، همیشه باید از یک مداد تیز استفاده کنید. هنگام یادگیری نقاشی با مداد، آنچه مهم است این است که خیلی زود به مدادهای نرم تغییر ندهید، در غیر این صورت جلوه های ظریفی را که ایجاد می کنید از بین خواهید برد.

از مدادهای نرم برای جزئیات تیره و سایه ها استفاده می شود. این مدادها یک اثر دانه دانه دارند، بنابراین برای جلوگیری از این امر با نوک مدادهای سفت کار کنید. برای ایجاد تضادهای قوی باید از مدادهای نرم در انتهای نقاشی استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که این تاریکی است که باعث می شود نور بدرخشد. مدیریت سایه یک طرح کسل کننده را به یک طراحی قوی و ابعادی تبدیل می کند.

قدم سایه ها

تیره تا روشن را می توان با همپوشانی خطوط و استفاده از نرمی و سختی مدادهای مختلف ایجاد کرد.

تکنیک سایه

در اینجا 5 شماره سایه ذکر شده است. این 5 نوع سایه همان چیزی است که شما و حتی افراد پیشرفته به آن نیاز دارید. این 5 نوع سایه را بارها و بارها مانند نوازندگان تمرین نت ها تمرین کنید.

زمانی که این نوع سایه ها در ذهن شما باشد، می توانید دقیق ترین سایه ها را انجام دهید. اگر بتوانید به طور خودکار نحوه استفاده از هر مداد را بفهمید، می توانید هر یک از این سایه ها را با اطمینان ایجاد کنید.

مداد تراش

برای تراشیدن مداد از یک مداد تراش معمولی استفاده کنید، این روش ترجیحی است. بسیاری از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند از تیغ‌های یک لبه برای تراشیدن مداد استفاده کنند و از آن برای تراشیدن چوب استفاده کنند تا هسته آن نیم اینچ فاصله داشته باشد. سپس مداد را با کاغذ سنباده تیز می کنند.

چگونه مداد را در دست بگیریم

نحوه در دست گرفتن مداد به اندازه کاری که با آن انجام می دهید مهم است. مداد را صاف یا افقی نگه دارید تا بتوانید به راحتی شکل کلی را بکشید.

موقعیت های اساسی دست

حالت نوشتن

در تصویر مداد در کف دست قرار گرفته است و اینجاست که می خواهید شکل کلی را بکشید. با نگه داشتن مداد تقریباً موازی با کاغذ و حرکت دادن آن به آرامی و آزادانه در حین طراحی، شکل را بکشید. دست شما به هیچ وجه نباید کاغذ را لمس کند و باید خطوط شکل را به سادگی با حرکت بازو دنبال کنید.

این حالت دست برای سایه زدن پس از تسلط بر گرفتن مداد بسیار مفید است.

مداد در دست

می‌توانید از حالت کف دست به حالت چرخشی کف دست بروید. این حالت برای ترسیم خطوط زیر و جزئیات دقیق در سایه های اولیه عالی است. این حالت همچنین برای ایجاد خطوط نازک و ضخیم ایجاد شده با چرخاندن نوک مداد در حین طراحی مفید است.

تکنیک دیگری به نام کار شفاف با همین وضعیت قابل انجام است. در حین کار، یک کاغذ تمیز زیر دست خود قرار دهید تا نقاشی شما کثیف نشود.

بخونیدش:  چرا اجساد کمی از جانداران گذشته به فسیل تبدیل شده اند

مداد در دست

این مداد که در حالت نوشتاری نگه داشته شده است، برای کارهای هچ، شیب و شفافیت استفاده می شود. از موقعیت نوشتن همیشه برای ترسیم خطوط دقیق و جزئیات بیشتر در طرح کامل استفاده می شود. سعی کنید حالت های متفاوتی داشته باشید. دریابید که کدام یک برای شما مناسب تر است.

انواع حرکات مداد

سایه روی پنکه است که می توانید مداد را با نوک بلندش در حالت صاف حرکت دهید. در این روش سایه هایی که ایجاد می کنید عمومی، صاف یا خشن هستند. برای سایه های روشن و صاف باید از یک نوک مداد استفاده کنید.
هاش با خطوط نازک کوتاه موازی یا متقاطع با نوک مداد ایجاد می شود. هنگامی که بافت مورد نیاز است، استفاده از این نوع حرکت مداد ضروری است. برای جوجه کشی باید از یک نوک تیز مداد استفاده کنید.
شفافیت با چیدن لایه های نازک سایه ایجاد می شود که از نور شروع می شود و به تاریکی منتهی می شود. این نوع سایه زمانی استفاده می شود که بخواهیم خطوط زیرین را با یک لایه شفاف بپوشانیم.

یک مداد صاف که در حالت نوشتن نگه داشته می شود و به سرعت به جلو و عقب حرکت می کند، بهترین ابزار برای ایجاد سریع یک لایه شفاف است. خطوط حرکتی با حرکت بازو به جلو و عقب و نگه داشتن مداد در کف دست ایجاد می شود. این نوع حرکت برای نشان دادن مدل یا طرح کلی استفاده می شود.

درجه تاریک-نور (مقدار)

در آموزش طراحی مداد به تیرگی و روشنی طراحی، شجاعت می گویند. یک چنگال تنظیم 9 مقدار یا 9 درجه سفید یا سیاه برای مدت طولانی شناخته شده است. یک طراحی خوب باید تعدادی از این درجه بندی های روشن تاریک را در خود داشته باشد تا به نتایج دلخواه دست یابد. طراحی و ساخت دقیق بیشتر از این درجه ها استفاده می کند.

منبع

کتاب از 0 تا 100 طراحی در 10 فصل.

نویسندگان و طراحان: جین فرانک، ویلیام اف پاول، آندره لومیس، چارلز لاسال، ویکتور آمبروز، عبدالله علیخانی.

در ادامه آموزش عملی طراحی، در این مقاله به صورت گام به گام نقاشی با مداد را در موضوعات مختلف از جمله طراحی چهره، طبیعت و … می آموزیم.

قسمت اول – فیلم های آموزشی

1- گرم کردن و آماده سازی برای طراحی با مداد

این ویدئو را دانلود کن

2- حیوانات را با مداد بکشید (اسب)

3- طراحی طبیعی

4- طراحی چشم

مطالب مرتبط: 10 درس بسیار کاربردی و مهم آموزش آبرنگ دانلود رایگان (مبتدی-پیشرفته)

5- آموزش طراحی چهره واقعی

6- آموزش طراحی چهره های خارق العاده

قسمت دوم – آموزش گام به گام طراحی چهره با مداد

توجه: در این آموزش فقط از قلم های نرم HB-B2-B6 استفاده شده است. حدود 1 تا 3 ساعت طول می کشد تا یک چهره را با مداد بکشید. حتما هر پنج دقیقه یکبار از فاصله یک و نیم متری به طرح خود نگاه کنید تا مشکلات آن را بدانید.

در این پک های فوق العاده انواع نقاشی را با بهترین اساتید ایرانی و خارجی یاد خواهید گرفت، به گونه ای که در هیچ کلاس دیگری یاد نخواهید گرفت! با هنرت بدرخش!

1- طراحی چشم

در این مرحله خطوط بیرونی پلک ها، ابروها و خطوط چین پلک بالا و پایین را با خطوط نسبتا صاف و سریع ترسیم می کنیم. برای تشخیص بهتر، می‌توانید پس از ترسیم از خط‌کش استفاده کنید تا از فواصل صحیح و شکل کلی اطمینان حاصل کنید.

2- جزئیات چشم را اضافه کنید

جزئیات نقاشی را اضافه کنید، به ضخامت پلک، فاصله بین خطوط، زاویه و فاصله هر خط به خط دیگر توجه کنید.

3- سایه چشم اضافه کنید

محل سایه های اصلی را به روشی ساده مشخص کنید. سایه ها را کمی پرتر کنید، توجه کنید که پلک بالایی از پلک پایین تیره تر است و قسمت بالای عنبیه تیره تر از سمت راست پایین تر است. سپس سایه ها را با یک پاک کن (یا با استفاده از یک دستمال کاغذی) پاک کنید و تاریکی را به نقاشی اضافه کنید.

6- تکمیل طرح چشم

در این مرحله سایه های چشم را پرتر کنید و سعی کنید حجم بیشتری به طرح سایه چشم خود اضافه کنید و دوباره با یک پاک کن یا دستمال پاک کنید.

با این برنامه ساده، تنها با گوش دادن به مدت 5 دقیقه در روز، در 80 روز به هر زبانی مانند بلبل صحبت کنید! بهترین روش روز تقویت حافظه همزمان آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

بخونیدش:  چرا وقتی فیلترشکن وصل می شود اینترنت قطع میشود

مطلب مشابه: آموزش نقاشی دیجیتال در 30 دقیقه! (گام به گام)

7- طراحی بینی

ابتدا خطوط اصلی و شکل کلی بینی که شامل سطح تحتانی بینی، کناره ها و سطح بالایی تیغه بینی با خطوط تقریباً مستقیم می باشد را می کشیم، به طول و عرض تیغه بینی توجه کنید. !

8- جزئیات روی بینی را اضافه کنید

جزئیات طرح بینی را به آن اضافه می کنیم، به شکل پل بینی، میزان انحنای خطوط و فاصله سوراخ های بینی بین آنها و پل بینی توجه کنید.

9-با قلم مشکی به بینی سایه اضافه کنید

سایه های زیر بینی و فاصله بین دو چشم را مشخص کنید همانطور که می بینید سایه تیغه بین دو چشم کمی روشن تر از گودی چشم است. نقاشی سیاه قلم ما شکل سردتر و زیباتری به خود گرفته و حجم ها تا حد زیادی مشخص شده است، به میزان دقیق سایه ها دقت کنید و بعد از انجام ساختار با پاک کن و قلم مو یا حوله پاک کنید. به سایه تاریکی زیر بینی توجه کنید. برای نورهای روی بینی می توانید از آدامس استفاده کنید.

10- طراحی بینی را کامل کنید

به انتهای طرح مداد مشکی رسیدیم، در این قسمت تاریکی را خاص تر می کنیم و کنتراست (درجه تضاد بین تیره و روشن) را افزایش می دهیم.

11- طراحی لب

ابتدا خطوط میانی که بیانگر حالت کلی لب (مثل لبخند یا ناراحتی) می باشد و سپس خط هفتی شکل بالای لب و قوس پایینی لب را که بیانگر میزان چاقی و لاغری لب است، مشخص می کنیم.

12- جزئیات را روی لب ها اضافه کنید

در این مرحله جزئیات بیشتری از لب را طراحی می کنیم، به میزان قوص و خمیدگی خطوط لب توجه کنید.

13- افزودن رژ لب

رنگ های عمومی لب را اعمال می کنیم، یکی از مهم ترین رنگ های لب، رنگ افسردگی در وسط خط لب است. به تیرگی و سایه های گوشه لب توجه کنید که نشان دهنده فرورفتگی گوشه های لب است.

14- سایه های لب را با استفاده از خودکار مشکی اضافه کنید

در این مرحله از طراحی سیاه قلم، سایه ها را از کانتور لب به سمت داخل از تیره به روشن پر می کنیم و لب بالایی را با دقت سایه می زنیم و مانند طرح.

15- تکمیل طرح لب

در این مرحله روی لب پایین کار می‌کنیم، سایه‌های کلی را اعمال می‌کنیم، سپس سایه‌های فضای بیرونی لب را با دقت کار می‌کنیم، شبیه به نقاشی سیاه قلمی که می‌خواهیم. میزان کنتراست را افزایش دهید، با زدن سایه های بالا و پایین به لب پایین حجم بیشتری بدهید، به سایه زیر لب توجه کنید که نشان دهنده فرورفتگی زیر لب است.

سپس با استفاده از مداد پاک کن بافت شکل لب را ایجاد می کنید، بافت نزدیک خط وسط لب نیز با مداد کشیده می شود. سپس بالا و پایین لب ها را به اندازه ای که در عکس می بینید روشن می کنیم که به افزایش زیبایی و حجم لب ها کمک می کند.

16- طرح گوش

در این مرحله حالت کلی گوش را با خطوط نسبتا صاف طراحی می کینم (اسکیس فرم اصلی) گوش را می توان به یک علامت سوال نیز تشبیه کرد.

17- جزئیات گوش را اضافه کنید

جزئیات طراحی گوش را اضافه می کنیم، به فاصله بین خطوط، زاویه خطوط نسبت به کادر کاغذ و میزان قوس خطوط دقت کنید.

18- سایه چشم اضافه کنید

محل سایه های اصلی را به صورت یکنواخت و ساده مشخص کنید. سایه ها را کمی پرتر کنید و به زاویه خطوط سایه (مشابه خطوط نازک) توجه کنید.

مطلب مرتبط: دانلود 10 فیلم بسیار مفید برای آموزش نقاشی به زبان ساده به بزرگسالان (گام به گام)

19- تکمیل طرح گوش

در این مرحله سایه ها را پرتر کنید، تاریکی را بیشتر کنید و دوباره با پاک کن و قلم مو پاک کنید.

توجه داشته باشید که آموزش طراحی با مداد نیازی به دوره ندارد و شما به راحتی می توانید این هنر فوق العاده را به صورت حرفه ای در کمتر از یک ماه با استفاده از بهترین پکیج خودآموزی آنلاین سیاه قلم بیاموزید زبان فارسی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا