چرا در کوهستان ها با آنکه هوا سرد است فشار هوا کم است

امتحان هماهنگ شده مطالعات اجتماعی استانی پایه نهم نوبت دوم (خرداد 97). استان آذربایجان…

هماهنگ نهم آذربایجان…

بعضی ها فکر می کنند چون قله کوه به خوشید نزدیکتر است، باید هوا گرمتر باشد، اما اینطور نیست.

وقتی از کوه ها صحبت می کنیم معمولاً هوای سرد و برفی آن ها را به یاد می آوریم. می دانیم که در کوهستان، هر چه از زمین دورتر شوید و به قله کوه نزدیکتر شوید، هوا خنک تر می شود. از طرفی همیشه شنیده ایم که هوای گرم سبک تر است و بالا می رود. هوای سرد سنگین تر است و فرو می رود. اگر چنین است، پس چرا هوای بالای کوه‌ها سردتر از دامنه‌های کوه است؟ در ادامه این مقاله مجله دلتا در مورد علت سردی هوا در بالای کوه صحبت می کنیم.

دلیل سردی هوا در بالای کوه

چرا هوای بالای کوه سردتر است؟

برای شروع، بهتر است زمین را به عنوان رادیاتوری در نظر بگیریم که ما را گرم نگه می دارد. وقتی از زمین دور می شویم، احساس سرما می کنیم. چیزی که این رادیاتور را داغ می کند نور و گرمای دریافتی از خورشید است و دانشمندان آن را تابش می نامند.

نور و گرما از خورشید به زمین می رسد و به جو زمین می رسد. جو در حفظ گرمای خورشید خیلی خوب نیست و گرما و نور را از خود عبور می دهد.

در نهایت گرمای خورشید به زمین برخورد می کند و توسط جنگل ها و اقیانوس ها جذب می شود. به عنوان مثال، در زمین های برفی، بیشتر آن به خورشید منعکس می شود.

وقتی از زمین دور می شویم، در واقع از عنصر گرمایی که ما را گرم نگه می دارد، یعنی زمین دور می شویم.

بنابراین در بالای کوه ها هوا به قدری سرد است که در عرض چند دقیقه باعث سرمازدگی می شود. این سرمازدگی عواقب خطرناکی دارد. هوای بالای کوه، اشعه های خورشید را بسیار ضعیف نگه می دارد و گرما را مستقیماً به زمین می فرستد.

مطلب پیشنهادی: مقاله موجودات عجیبی که فقط در ته اقیانوس ها دیده می شوند را بخوانید.

توسط
نسرین میرزایی

منبعکوکا

بخونیدش:  چرا در هنگام بلع لحظه ای تنفس قطع میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا