چرا رزمندگان از جزر و مد استفاده میکردند علوم هفتم

سرویس محتوای وسایل کمک آموزشی ستاره – اروندرود یکی از بزرگترین رودخانه های منطقه بین النهرین است. این رودخانه که از تلاقی سه رود بزرگ دجله، فرات و کارون تشکیل می شود در مرز ایران و عراق قرار دارد. این رودخانه که مدت ها مورد مناقشه ایران و عراق بود، نقش تعیین کننده ای در پیروزی ایران در جنگ تحمیلی عملیات والفجر داشت. در واقع عبور رزمندگان اسلام از این رودخانه بخشی از عملیات نظامی است. اما رزمندگان چگونه از پدیده جزر و مد برای عبور از اروند استفاده کردند؟

جزر و مد به کلمات ساده

جزر و مد عبارت است از بالا آمدن آب و حرکت آن به سمت ساحل ( جزر و مد) و ریزش آب (جزیره) در سطح اقیانوس ها، دریاها و حتی دریاچه ها در اثر نیروی گرانش یا جاذبه ای که از سمت ماه به آنها وارد می شود. و خورشید

بیشتر بخوانید: علت و منشا جزر و مد چیست؟

جزر و مد در آروندرود

اروندرود بیش از 700 متر عرض دارد و طول آن از دهانه خلیج فارس تا فرات پیوسته است. رودخانه‌های بزرگی مانند کارون، فرات، دجله و رودخانه‌های منشعب در مسیر به این رودخانه بزرگ می‌پیوندند و در نهایت این رودخانه به دریا متصل می‌شود و وقتی به دریا متصل می‌شود، تحت تأثیر جغرافیای ریشه و مد قرار می‌گیرد. یعنی 6 ساعت در حالت root و 6 ساعت در حالت mod وجود دارد. بین این 6 ساعت و این رفت و برگشت، تقریباً 45 دقیقه مد را کامل می کند. البته آب در زیر جریان دارد، اما سطح آب تقریباً سر به فلک می کشد و در این صورت، آب آخرین سطح ارتفاع خود را به دست می آورد و شروع به ریشه زدن می کند.

رزمندگان چگونه از پدیده جزر و مد برای عبور از اروندرود استفاده کردند؟

عبور از رودخانه بر روی کاغذ و از نظر فرماندهان جنگ جهانی غیرممکن است و همچنان یکی از معضلات ارتش های جهان است، اما در عالیات والفجر 8 نیروهای ضربت با عبور از اروند رود جهانیان را غافلگیر کردند. مثل رودخانه وحشی .

ابتدا قرارگاه کربلا و قرارگاه نوح که دو قرارگاه عملیاتی بودند مسیرهای مختلفی را با تیم اطلاعات و عملیات شناسایی کردند. پس از آن خط و حدود به یگان ها اختصاص یافت و هر واحد از نیروهای اطلاعات عملیات و انهدام خود در خطوط و محدوده خود مستقر شدند. وضعیت آب اروند که رودخانه ای وحشی با جزر و مد است و در هر 24 ساعت چهار جزر و مد وجود دارد و این جزر و مد جریان آب را تغییر می دهد. در صورت وقوع طوفان، قایق در چه ساعتی می تواند از آن عبور کند و چه زمانی قایق می تواند در این طرف ساحل یا آن طرف ساحل گیر کند؟ تمام این اطلاعات از طریق تجربه و مطالعه پیشینه اروند به دست آمده است.

پس از آن شناسایی عملی منطقه آغاز شد. یعنی یگان هایی بودند که نیروی غواصشان 10-15 بار در شب یا حدود 500-600 متر در 1000 و 1200 متر می آمدند و می رفتند.

یگان های اطلاعاتی قبل از عملیات، با احتیاط و دقت زیاد، بدون اینکه دشمن متوجه شود، چندین بار از اروند عبور کردند و با رفت و برگشت، تمامی موانع موجود در عراق را ثبت کردند.

چند سنگر دارند و در هر سنگر چه امکاناتی مانند تفنگ، تیرکمان و غیره وجود دارد. انواع موانع دست ساز از جمله: مین های مختلف، بشکه های انفجاری فوگاس، مین های پرشی ولمر و … که در زیر آب غرق می شوند. سیم خاردار رشته‌ای مانند حصیرهای بافته شده و حلقه‌های در هم تنیده روی «میله‌های خورشید» قرار می‌گیرند که مین‌های مختلفی در بین آنها وجود دارد. همچنین سنگرهای مارلو و ماگرنو، سنگرهای بتنی، سنگرهای مستحکم و اسکله هایی که در آب برای کشتی ها ساختند. همه این موارد نوعی ایمنی یا مانع بزرگ برای مدافع ایجاد می کنند.

جالب اینجاست که یگان های ذکر شده باید هنگام بازگشت مسیر تردد خود را پاک می کردند، یعنی اگر رد پا بود باید پاک می کردند تا فردا صبح که عراقی ها از خواب بیدار می شوند، احساس نکنند که نیرویی به اینجا سفر کرده است. عملیات آشکار نخواهد شد. با همین حربه بود که این کار شناسایی انجام شد و این شناسایی زمینه ساز عبور غواصان و نیروها شد.

آغاز عملیات والفجر

در شامگاه 20 بهمن 64 عملیات فجر هشت با رامز یا فاطمه الزهرا (س) آغاز شد. سیلی از غواصان به ساحل فاو سرازیر شد و آنها مجبور شدند گذرگاهی را از طریق موانع ساحل فاو باز کنند تا نیروهای بعدی که با قایق می‌آمدند به ساحل بریزند و فاو را تصرف کنند. غواصان خط شکن موفق شدند و جنگنده های ایرانی فاو را محاصره کردند.

بخونیدش:  چرا قبل از چاپ یک پرونده باید پیش نمایش

دستاوردهای عملیات والفجر هشت

در عملیات والفجر هشت نزدیک به 800 کیلومتر مربع از خاک آزاد عراق منهدم شد و تلفات و خسارات سنگینی به دشمن وارد شد.

عراق در این عملیات بیش از 50 هزار کشته، مجروح و اسیر گرفت، در میان کشته شدگان یک فرمانده لشکر و 5 فرمانده تیپ و در میان اسیر چند سرهنگ، خلبان هلیکوپتر و بالگرد و تعدادی درجه دار بودند.

در عملیات والفجر 8 در مجموع 10 تیپ کماندویی و پیاده نیروهای ویژه، 2 تیپ زرهی، 4 گردان ضدهوایی، 10 گردان جیش الشعبی و 5 گردان توپخانه دشمن منهدم شد.

در عملیات والفجر 8 شهرک راهبردی فاو به تصرف رزمندگان اسلام درآمد، بیش از 50 فروند هواپیما و بالگرد، صدها دستگاه تانک، نفربر و خودروهای نظامی، توپ های جنگی، توپ های ضدهوایی و موشک انداز منهدم شد. و ده ها دستگاه تانک و نفربر منهدم شد. 180 دستگاه خودرو، 20 قبضه سلاح صحرایی، 120 قبضه ضدهوایی، سه رادار موشکی و 34 دستگاه مهندسی از جمله تجهیزات ارتش عراق به تصرف نیروهای ایرانی درآمد.

در بیش از 75 روز نبرد طولانی که صحنه واقعی رویارویی نیروهای نظامی و ماشین جنگی حزب بعث عراق با قدرت نیروهای ایرانی بود، ایران بر کرانه‌های شمالی خور عبدالله در سال 1396 تسلط یافت. شبه جزیره و راه ورود عراق به خلیج فارس را بست.

نوشیدن یک فنجان چای و دمنوش گیاهی در روز به شما کمک می کند تا هر چقدر که می خواهید وزن خود را کاهش دهید. دمنوش های گیاهی در کنار سم زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع ترین راه برای کاهش وزن و چربی سوزی نیز هستند و در کمترین زمان به شکلی باورنکردنی خواهید رسید. برای شرکت در چالش کاهش 7 پوندی در یک ماه، همین حالا یک مشاوره رایگان دریافت کنید.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بله خیر

بر اساس رای 166 بازدید کننده

سلام
سوال↓
رزمندگان چگونه از پدیده جزر و مد برای عبور از اروند استفاده کردند؟

↓ 75757599888 ↓ 75757599988 ↓

↓ 75757599988 ing505 ing5 ،
8 در نتیجه ، در نتیجه ، تا حد قابل توجهی از صعود کاهش یافته است. صلیب

ممنون ✍؟ محمد حسین عباسپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا