چرا زنبورعسل بعد نیش زدن می میرد

در یک کلام، به طور کلی، خیر. اگرچه برخی از زنبورها بدون شک خواهند مرد، برخی دیگر نمی میرند. جالب اینجاست که برخی از گونه های زنبور عسل حتی قادر به نیش زدن نیستند.

آلیسون ری، کاندیدای دکترای علوم زیستی در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: حدود 20000 گونه زنبور در جهان وجود دارد. اما همه گاز نمی گیرند.”

اما زنبورهای نیش دار چطور؟ چه چیزی به برخی اجازه می دهد پس از رها کردن سلاح دفاعی خود زنده بمانند و چه چیزی باعث می شود دیگران از بین بروند؟

زنبورهای عسل (که به گفته ناگر حدود 10 گونه از آنها وجود دارد) در اثر نیش زدن توسط سایر حشرات یا عنکبوت ها نمی میرند و این حمله تنها در صورتی اتفاق می افتد که زنبور فکر کند کندو مورد حمله قرار گرفته است. نیش معمولاً می تواند اسکلت بیرونی نسبتاً نازک حشره را سوراخ کند و بدون آسیب آن را جدا کند.

ری می گوید: «زمانی که زنبوری بعد از نیش زدن یک فرد شروع به پرواز می کند، نیش باقی می ماند و اندام های روده کشیده و از هم جدا می شوند و عملاً زنبور را تخلیه می کند. نیگر می گوید: “بنابراین زنبوری که اکنون سوراخی در شکم خود دارد، می تواند چند ساعت پس از نیش زدن زنده بماند، اما در نهایت تسلیم از دست دادن مایعات و نارسایی اندام های داخلی می شود.”

نیجر قبلاً تحقیقاتی انجام داده است تا تأیید کند که زنبورهای عسل پس از نیش زدن یک هدف شبیه انسان قادر به زنده ماندن نیستند.

او گفت: “من بیش از 200 زنبور را که هدف را نیش زده بودند برچسب زدم. صبح روز بعد، من حتی یک زنبور زنده را ندیدم.”

با این حال، زنبورهای دیگر می توانند پس از نیش زدن انسان زنده بمانند، زیرا نیش های آنها با زنبورهای عسل متفاوت است. ری خاطرنشان می کند: «بعضی از زنبورها نیش نرمی دارند، بنابراین می توانند چندین بار بدون کشتن نیش بزنند.

منبع: اتنا

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، نیش پشه با خارش و درد همراه است اما کوتاه مدت است. نیش زنبور چطور؟ کسانی که این تجربه ناگوار را تجربه کرده اند می دانند که چقدر دردناک است.

اخیراً ویدئویی از نمای نزدیک در فضای مجازی منتشر شده است که دقیقاً نشان می دهد که چرا نیش زنبور اینقدر درد دارد. این ویدیو که نحوه عملکرد نیش زنبور را نشان می دهد بینندگان زیادی را به همراه دارد که می گویند نیش زنبور بسیار پیچیده تر از چیزی است که تا به حال تصور می کردند.

هنگامی که زنبورها نیش می زنند، ماده شیمیایی به نام ملیتین را در بدن قربانی آزاد می کنند. این ماده بلافاصله گیرنده های درد را تحریک می کند و باعث ایجاد احساس سوزش می شود.

چون نیش مانند شمشیر دندانه دار است، زنبور شکم خود را می کند و نیش را در محل مورد نظر رها می کند. زنبور کمی پس از نیش زدن می میرد.

در این ویدئو آمده است: زمانی که زنبور نیش خود را برمی دارد و روی پوست شما قرار می دهد، ماهیچه های نیش به حفاری ادامه می دهند و مدت ها پس از از بین رفتن زهر آن را بیرون می دهند.

هر چه گزش بیشتر در پوست بماند، سم بیشتری ترشح می شود و تا یک دقیقه به حمله سمی خود ادامه می دهد.

این ویدئو نشان می دهد که نیش از نزدیک چگونه به نظر می رسد و مایع پمپ شده به بدن قربانی را نشان می دهد. در ادامه ویدیو گفته می شود: مرکب از سه قسمت تشکیل شده است. یک میله تثبیت کننده در وسط و دو تیغه مته خاردار.

همانطور که تیغه ها به جلو و عقب حرکت می کنند، سم از کیسه آن خارج و به داخل زخم پمپ می شود. این کار تا زمانی ادامه می یابد که کیسه سم کاملا خالی شود.

اگرچه نیش زنبور به خصوص در فصل تابستان خطرناک است، اما معمولاً برای تسکین درد فقط به یک درمان خانگی نیاز است.

نیش زنبور بسته به اینکه چه کسی و کجا نیش زده است می تواند واکنش های مختلفی ایجاد کند. از درد و ناراحتی موقت تا یک واکنش آلرژیک شدید.

داشتن یک نوع واکنش به این معنا نیست که همیشه در هر بار گاز گرفتن واکنش یکسانی داشته باشید و همچنین واکنش بعدی لزوما شدیدتر خواهد بود.

بخونیدش:  چرا در زمان هخامنشیان تجارت رونق گرفت مطالعات هفتم

علائم نیش زنبور عسل اغلب جزئی است و شامل موارد زیر است:

درد فوری و شدید همراه با سوزش در محل گزش

تاول قرمز در ناحیه گزش

تورم خفیف در اطراف ناحیه گزش

در بیشتر موارد، تورم و درد در عرض چند ساعت از بین می رود.

تا زمانی که به زهر زنبور عسل حساسیت نداشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما به نیش با ارسال مایعات از طریق آن برای خارج کردن ملیتین واکنش نشان می دهد. درد را می توان با کمپرس سرد یا آنتی هیستامین ها تسکین داد.

کاربران توییتر از پیچیدگی نیش زنبور تعجب کردند.

یکی از کاربران نوشت: هدف خدا برای من شگفت انگیز است.

کاربر دیگری نوشت: این خیلی پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کردم.

کاربر زیر نوشت: چقدر جذاب! این برای من تعجب می کند که چگونه مهندس زندگی ما این همه را ممکن کرده است.

کاربر زیر نظر داد: مهندسی زیستی در بهترین حالت خود! این توضیح می دهد که چرا نیش درد دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا