چرا زیرک وقتی از شهر می رفت ناراحت نبود

پاسخ این سوال که چرا پادشاه باهوش از رفتن به جزیره ترسی نداشت را می توانید در کتاب هفتمین پیام های آسمانی زیر بیابید.

جواب: چون توشه ای برای زندگی به آنجا ذخیره کرده بود و قبلاً قصری بزرگ و زیبا در این جزیره آماده کرده بود و افراد زیادی در این جزیره منتظر او بودند.

مطالب پیشنهادی: پیام های آسمانی هفتم درس سوم پاسخ

در این مقاله از دپارتمان آموزشی ماگرتا به سوال مذکور پاسخ می دهیم. اگر پاسخ دیگری برای این سوال دارید در قسمت نظرات بنویسید. همچنین برای دسترسی سریعتر به پاسخ سایر سوالات خود، آن را با کلمه Magreta جستجو کنید.

مختصری در مورد حسن زیرک:

حسن زیرک در 8 دی 1300 (29/11/1921 شمسی) در منطقه قلعه سردار از توابع شهرستان بوکان به دنیا آمد. در سن پنج سالگی پدرش درگذشت و او عمر خود را در رنج سپری کرد. مدتی را در شهرهای کردستان ایران و عراق گذراند. یکی از شهرهایی که مدت زیادی در آن اقامت داشت کرمانشاه بود. همکاری او در این شهر با هنرمندان برجسته کرمانشاهی همچون مجتبی میرزاده، محمد عبدالصمدی، اکبر ایدی و بهمن پولکی منجر به خلق آثار زیبایی شده است. زمانی که در عراق بود در مسافرخانه «فهندق شمال» شاگردی می کرد. یک روز مسافری به نام جلال طالبانی (رئیس رئیس جمهور فعلی دولت عراق) که در آنجا اقامت داشت، در حالی که مشغول نظافت بود و در حال زمزمه یکی از آهنگ هایش بود، صدای حسن زیرک را شنید و او را به رادیو بغداد برد و در آنجا مشغول به کار شد. او مدتی در بخش کردی رادیو بغداد کار کرد. از سال 1337 که بخش کردی رادیو ایران در تهران افتتاح شد، همکاری خود را با این مرکز آغاز کرد. آثار ضبط شده توسط حسن زیرک در رادیو تهران اغلب با سازهای استادانی چون حسین یاحقی، حسین کسایی، جلیل شهناز، جهانگیر ملک، احمد عبادی و به سرپرستی مشیر همایون شهردار همراه بود.

حسن زیرک اگرچه به دلیل شرایط سخت زندگی از تحصیل محروم بود اما در سرودن شعر و موسیقی کردی استعداد بی نظیری داشت. این استعداد در کنار صدای منحصر به فردش باعث شد آهنگ های او در سراسر کردستان محبوبیت پیدا کند. صدای او هنوز در محله های کردنشین، در کوچه ها و خیابان ها و از خانه ها و مغازه ها شنیده می شود.

حسن زیرک با خانم مدیا زندی گوینده بخش کردی رادیو تهران ازدواج کرد که حاصل آن ازدواج دو دختر به نام های مهتاب (آرزو) و مهناز (ساکار) شد. چند آهنگ برای فرزندانش اجرا کرد.

حسن زیرک نه در ایران و نه در عراق شادی و آسایش و آزادی ندید. رفتار دولت وقت ایران با حسن فهیم مشکلات زیادی را به همراه داشت، به ویژه زمانی که دکتر شیخ عابد سراج الدینی که در آن زمان رئیس برنامه های کردی رادیو تهران بود، این کار را نکرد. به او اجازه کار داد و این کار سراج الدین چنان بر لطیف حسن تأثیر منفی گذاشت که دیگر رادیو نیست، دیگر برنگشت و با دل شکسته به بغداد پشت کرد. آنجا هم برایش دردسر درست کردند. او را گرفتند و روانه زندان کردند و در آنجا به پنکه سقفی بستند و شکنجه کردند. پس از آزادی از بغداد دوباره به تهران بازگشت و در تهران ساواک او را اسیر و شکنجه کرد. او ماجرای شکنجه خود را در نواری برای ساواک تعریف کرد که هنوز در صدایش به یادگار مانده است. وی از سال 1341 تا 1343 در کرمانشاه بود و با رادیو کرمانشاه همکاری داشت.

سال های پایانی زندگی زاریک در تلخی و شکست سپری شد و زیاد آواز نمی خواند. در شهر بوکان کافه ای افتتاح کرد و در میان مردمی که او را دوست داشت و دوستش داشتند در رنج و بیماری درگذشت و در پنجم تیرماه 1351 بر اثر عوارض بیماری صعب العلاج در بیمارستان بوکان درگذشت. در اثر بیماری بر فراز کوه نالشکینا که یکی از کوههای آن است درگذشت و در منطقه زیبا مدفون شد.

نظر دیگران بر حسن زیرک

همسر حسن زیرک که مجری بخش کردی رادیو تهران بود می نویسد:

حسن زیرک در تهران و کرمانشاه نزدیک به هزار آهنگ اجرا کرده بود و به برکت آهنگ های او بود که روزانه تقریباً دو هزار نامه نوشته می شد و حتی برای آهنگ درخواستی برای پخش در برنامه های کردی رادیو تهران پول می گذاشتند. و کرمانشاه به لطف صدای دلنشین حسن زیرک مورد توجه همگان قرار گرفت و در آن زمان برنامه «ما و شنوندگان» هر روز دو بار پخش می شد که حسن زیرک با صدای رسا و دوست داشتنی خود کیفیت و شکوفایی کردی را درآورده بود. برنامه های معروف تهران و کرمانشاه و هواداران ترانه هایش هر روز در رادیو سرازیر می شد. اما بعد از این همه سرویس، حسن زیرک n دیگر اجازه حضور در رادیو را نداشت و او را فراموش کردند، در حالی که در 7 مرداد 1341 وقتی برد رادیو کرمانشاه به 100 کیلووات رسید، صدای حسن زیرک به همه شهرها و روستاهای کردنشین رسید.

بخونیدش:  چگونه وقتی دو بسته اینترنت داریم از یکی استفاده کنیم

شهرام ناظری هنرمند موسیقی سنتی ایران درباره صدای حسن زیرک گفت:

«در مورد مرحوم حسن زیرک فقط می توانم بگویم که ایشان یک نابغه به معنای واقعی کلمه بودند، یعنی همان لحظه ای که وارد ارکستر رادیو شد و به اتاق ضبط رفت، شعر می گفت، شعر می سرود. ترانه و همزمان می خواندند که قبلاً در موسیقی اتفاق نیفتاده بود با توجه به این که نه سواد داشتند و نه سواد داشتند بلکه موسیقی و شعر الهام گرفته و حفظ بودند و واقعاً افراد و نابغه های کردی استثنایی بودند. موسیقی.”

فاروق صفی زاده بورکی از علمای معاصر درباره حسن زیرک می نویسد:

«حسن زیرک بیش از هزار و پانصد آهنگ ساخته و همه آهنگ ها و بیشتر تصنیف ها را خودش می سازد و آهنگ های این هنرمند بزرگ را از امروز بیشتر ترانه سرایان فارسی، کرد، خارجی و ترک بهره برده اند و هر آهنگی که به نظر می رسد امروز نشانه ای از ترانه های این هنرمند است که با گوش دادن به آهنگ های او می توانی زندگی را با تمام گرفتاری هایش تجربه کنی و به دردها و رنج های آن پی خواهی برد.اصولاً ترانه های حسن زیرک حاوی نشانه های زندگی هر رنجی است. کرد آریایی.

مجتبی میرزاده نوازنده ویولن و نوازنده نوازنده و تنظیم تمامی آثار حسن زیرک در ارکستر رادیو کرمانشاه در دهه 1340 در گفت و گو با راقم اینان سوتوری درباره این هنرمند فقید گفت:

حسن زیرک اگرچه سواد خواندن و نوشتن ندارد، اما اغلب هنگام خواندن اشعار خود را از روی کاف می خواند و از حفظ اشعار، آهنگ ها و مقام های کردی حافظه بسیار خوبی داشت و باید گفت که حسن زیرک هرگز این را تکرار نخواهد کرد. به این دلیل اتفاق افتاد که او ماندگارترین و زیباترین ترانه های کردی را خلق کرد و اکنون نه تنها در ایران، بلکه در میان کردهای عراق، سوئد و سایر نقاط جهان آثار، نام و یادش از اهمیت بالایی برخوردار است. مقام و منزلت

بیژن کامکار خواننده و نوازنده از علاقه زیادی به صدای مرحوم حسن زیرک خبر داده است.

«حسن زیرک یکی از چهره‌های برجسته موسیقی کردی به‌شمار می‌رود و بسیاری از آهنگ‌های کردی یا فارسی که امروزه اجرا می‌شوند الهام‌گرفته از آثار این هنرمند است و شهرت و محبوبیت حسن زیرک تنها در مرزها خلاصه نمی‌شود. ایران بلکه در کشورهای اروپایی و سراسر جهان کردشینین جهان را گسترش می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا