چرا زیر دنده هام درد میکنه

74770.jpeg caption

دنده ها سفت می شوند تا اندام های مختلف بالای قفسه سینه از جمله ریه ها و قلب را محصور کرده و از آن محافظت کنند. در نتیجه، درد زیر دنده های چپ یا راست می تواند نشان دهنده شرایطی از جدی تا خفیف باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با علت درد زیر دنده ها و سرایت این درد به دنده ها و کناره های کمر بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

درد زیر دنده ها چه علامتی دارد؟

قفسه دنده ها از 24 دنده در سمت راست و 12 دنده در سمت چپ تشکیل شده است. هفت جفت اول به جناغ جناغ متصل می شوند و پنج جفت باقی مانده آزاد هستند. برخی از اندام ها به طور کلی توسط دنده ها محافظت می شوند و برخی از اندام ها تا حدی زیر آنها قرار دارند.

علائم رایج درد زیر دنده ها

اگر در زیر دنده های خود احساس درد می کنید، ممکن است احساس کنید:

تب

تهوع و استفراغ

معده درد

نفخ شکم

درد قفسه سینه

دردی که با دم یا بازدم افزایش می یابد

كمر درد

تغییرات در ادرار یا مدفوع، مانند رنگ، شکل یا فرکانس

خستگی

کاهش وزن غیر قابل توضیح

تغییر رنگ پوست مانند یرقان

خارش

علائم رایج درد زیر دنده ها

همچنین تعیین محل، کیفیت و شدت درد در زیر دنده های کمر بسیار مهم است.

می تواند تیز یا کسل کننده باشد

پیوسته یا گذرا

واقع در سمت راست یا چپ

درد زیر یا بالای دنده ها

درد می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد

علائم خاص شما و ویژگی های آنها برای کمک به پزشک در تشخیص و درمان صحیح مهم است. از آنجایی که دنده ها این اندام های حیاتی را احاطه کرده اند، مهم است که همیشه علائم خود را تحت نظر داشته باشید و هرگز درد را نادیده نگیرید.

علت درد شکم زیر دنده ها

دلایل احتمالی درد زیر دنده ها به قدری متنوع است که می تواند ترسناک به نظر برسد. به خصوص که قفسه سینه شامل اندام های زیادی است و ناحیه زیر دنده ها می تواند به همان اندازه بزرگ باشد. با این حال، علت درد زیر دنده‌ها و پشت را می‌توان دسته‌بندی کرد تا تشخیص و کاهش سریع‌تر درد و علائم برای پزشک آسان‌تر شود.

اندام های سیستمیک

هر گونه آسیب یا بیماری به اندام های پشت یا نزدیک دنده ها می تواند باعث تشعشع درد در ناحیه زیر دنده ها شود. ریه ها و کلیه ها در دو طرف بدن قرار دارند و اغلب می توانند علت درد زیر دنده ها و پشت باشند.

اندام های سمت چپ شامل طحال، معده و گاهی بطن چپ قلب در این ناحیه کلی قرار دارد و می تواند باعث ایجاد درد در زیر دنده های چپ شود. بیماری یا بزرگ شدن این اندام ها ممکن است با علائمی مانند خستگی، درد قفسه سینه، تغییر مدفوع و درد شکم همراه باشد.

اندام های سمت راست: کبد و کیسه صفرا در این ناحیه قرار دارند و می توانند باعث درد در زیر دنده های راست شوند. بیماری، بزرگ شدن یا انسداد این اندام ها ممکن است با علائمی مانند خستگی، تهوع و استفراغ، تب، تغییر رنگ پوست، تغییر مدفوع و درد شکم همراه باشد.

التهاب

التهاب عمومی یا التهاب ناشی از عفونت در ریه ها می تواند منجر به درد زیر دنده ها در هر دو طرف شود. ریه ها نزدیک به انتهای قفسه سینه بسته می شوند و هر گونه تحریک در این ناحیه می تواند منجر به احساس درد در زیر دنده ها شود.

بعد از تصادف

آسیب مستقیم و شدید به دنده ها که منجر به شکستگی می شود می تواند باعث درد دنده شود. شکستگی شدید به تنهایی می‌تواند باعث درد شدید شود، اما حتی شکستگی‌های کوچک می‌تواند باعث سوراخ شدن، ترک خوردن یا تحریک سایر قسمت‌های بدن شود که منجر به درد زیر دنده‌ها و کمردرد شود.

هضم

یبوست، سوزش سر دل و سوء هاضمه همگی از اختلالات گوارشی هستند که می توانند باعث درد و نفخ در ناحیه زیر دنده ها شوند. این شرایط معمولاً خوش خیم و گذرا هستند و پس از شناسایی به راحتی قابل درمان هستند.

سوء هاضمه

سوء هاضمه که به آن درد معده یا سوء هاضمه عملکردی نیز می گویند، یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از علائم بسیار رایج است. سوزش سر دل یک بیماری جداگانه است. علل شایع سوء هاضمه یا ناراحتی در زیر دنده چپ، خوردن بیش از حد یا خیلی سریع است. غذاهای چرب یا تند، کافئین زیاد، الکل یا نوشابه های گازدار، سیگار کشیدن، اضطراب، مصرف برخی آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و مکمل های ویتامین و مواد معدنی می توانند باعث سوء هاضمه شوند. شایع ترین علائم این دنده درد سمت چپ، ناراحتی و نفخ در قسمت بالایی شکم بلافاصله بعد از غذا خوردن است.

با این حال، سوء هاضمه ای که بیش از دو هفته طول می کشد و به درمان ساده پاسخ نمی دهد، ممکن است نشان دهنده وضعیت جدی تری باشد. درد بالای شکم که به فک، گردن یا بازو می رسد ممکن است یک اورژانس پزشکی باشد.

زخم ها

زخم معده زخمی است در پوشش معده یا قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) که بعد از غذا خوردن یا خوردن غذا در سمت چپ شکم، زیر دنده ها درد ایجاد می کند. جوان. علائم اصلی آن شامل درد دنده در سمت چپ بالای شکم، خستگی، حالت تهوع، کاهش اشتها، درد متوسط ​​شکم و گرفتگی شکم (گرفتگی معده) است.

سنگ کیسه صفرا

سنگ های صفراوی رسوبات گرد و کوچکی در کیسه صفرا هستند. سنگ های صفراوی را می توان به روش های مختلفی طبقه بندی کرد. درد در قسمت بالای شکم، سمت راست، زیر دنده یکی از مواردی است که ممکن است در چنین شرایطی ایجاد شود.

گاستریت حاد

هنگامی که ماده ای با مکانیسم های محافظتی معده تداخل می کند، طیفی از مشکلات ممکن است ایجاد شود، از سوء هاضمه خفیف تا زخم های خونریزی دهنده تهدید کننده زندگی. گاستریت یا گاستریت اصطلاحی برای یکی از شایع ترین مشکلات، التهاب مخاط معده است.

بخونیدش:  چرا هیچ دختری جذب من نمیشه

عفونت کیسه صفرا

عفونت کیسه صفرا که کوله سیستیت نیز نامیده می شود، به عفونت باکتریایی کیسه صفرا با یا بدون سنگ اشاره دارد. عوامل خطر عبارتند از چاقی، رژیم غذایی پرچرب و سابقه خانوادگی سنگ کیسه صفرا. علائم آن عبارتند از تب و لرز، درد شکم در سمت راست بالای شکم که به شانه راست گسترش می یابد و گاهی با حالت تهوع و استفراغ همراه است. عفونت کیسه صفرا یک بیماری حاد است، در حالی که علائم سنگ کیسه صفرا به تدریج ظاهر می شود.

علت درد زیر دنده ها هنگام تنفس

هنگامی که پوشش ریه ها ملتهب می شود، وضعیتی به نام پلوریت ایجاد می کند که با درد شدید و تیراندازی در قفسه سینه، به ویژه هنگام تنفس مشخص می شود. جنب به دو لایه نازک تقسیم می شود. یک لایه اطراف ریه ها و لایه دیگر دیواره داخلی قفسه سینه را احاطه کرده است. تنفس باعث انبساط ریه ها می شود، لایه های ملتهب به یکدیگر ساییده می شوند و هنگام دم و بازدم باعث درد می شوند.

آیا درد زیر دنده چپ بدتر از سمت دیگر است؟

خیر، درد زیر دنده ها در هر دو طرف را باید جدی گرفت زیرا دنده ها حاوی اندام های مهمی در هر دو طرف هستند. در صورت احساس درد در زیر دنده ها، به خصوص اگر درد ادامه داشته باشد و بهبود نیابد، همیشه به پزشک مراجعه کنید. (1)

می توانید از طریق سامانه آنلاین تبینجا با متخصصین گوارش ما نوبت بگیرید.

به این بررسی امتیاز دهید

بازدید: 130,087

قفسه سینه بخش مهمی از سیستم تنفسی بدن شما است و از اندام های حیاتی مانند قلب، ریه ها، معده و کلیه ها محافظت می کند. اکثر مردم درد دنده را در مقطعی از زندگی خود تجربه کرده اند. بیماری های مختلفی مانند مشکلات گوارشی، سنگ کلیه، التهاب بافت، آسیب یا حتی حمله پانیک وجود دارد که همگی می توانند باعث درد زیر قفسه سینه شوند. مهم است که هرگز هیچ نوع درد زیر دنده ها را نادیده نگیرید. زیرا این درد می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند حمله قلبی یا سرطان باشد. گاهی اوقات درد زیر دنده راست یا چپ می تواند نشانه عفونت یا التهاب یک عضو خاص باشد. به عنوان مثال، در زیر سینه سمت چپ، طحال و بخشی از معده قرار دارد. کبد و کیسه صفرا در زیر قفسه سینه سمت راست قرار دارند. اگرچه قلب نیز در وسط قفسه سینه شما قرار دارد، مشکلات قلبی معمولا باعث درد خفیف تا شدید در زیر قفسه سینه چپ می شود. با این حال، دلایل بسیار دیگری به جز مشکلات یکی از اندام ها وجود دارد که می تواند باعث درد زیر دنده ها شود. این مقاله علل مختلف درد زیر دنده ها و کارهایی که می توانید برای خلاص شدن از علائم این درد انجام دهید را مورد بحث قرار می دهد.

درد زیر دنده ها

سوء هاضمه

سوء هاضمه یک دلیل بسیار رایج است که چرا بسیاری از افراد درد و ناراحتی را در زیر دنده های خود تجربه می کنند. برخی از علل سوء هاضمه عبارتند از تند خوری، خوردن غذاهای چرب یا تند و یا سیگار کشیدن. با این حال، می تواند ناشی از بیماری های زمینه ای مانند گاستریت، سنگ کیسه صفرا یا انسداد روده باشد. کارشناسان کلینیک مایو می گویند سوء هاضمه باعث ناراحتی و درد از زیر استخوان سینه تا ناف می شود. همچنین ممکن است در قسمت بالای شکم خود احساس سوزش و نفخ کنید. همچنین ممکن است بعد از غذا خوردن معده درد داشته باشید. برای جلوگیری از سوء هاضمه از ایجاد درد در قسمت بالای شکم و قفسه سینه، دکتر دیوید تی در WebMD پیشنهاد می کند که باید وعده های غذایی کوچکتر بخورید. وی همچنین توصیه می کند از مصرف غذاهای چرب، تند و اسیدی پرهیز کنید و کمتر الکل و نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنید. استرس همچنین می تواند باعث سوء هاضمه شود. پس سعی کنید در محیطی آرام غذا بخورید و یاد بگیرید که استرس خود را مدیریت کنید. این اقدامات می‌تواند به شما کمک کند از درد زیر دنده‌هایتان ناشی از سوء هاضمه جلوگیری کنید.

رفلاکس اسید و زخم

اگر بعد از خوردن غذا احساس سوزش در قفسه سینه خود کردید، می تواند نشانه رفلاکس اسید (سوزش سر دل) باشد. رفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به مری نشت می کند و باعث سوزش و درد در قسمت فوقانی شکم و استخوان سینه می شود. دلایلی که باعث می شود برخی افراد دچار سوزش سر دل شوند، خوردن غذاهای اسیدی، استرس، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و نوشیدن قهوه است. لطفا توجه داشته باشید که درد قفسه سینه ناشی از سوزش سر دل شدید شبیه حمله قلبی است. دکتر درر می‌گوید درد زیر دنده‌ها ناشی از رفلاکس اسید معمولاً بعد از غذا خوردن رخ می‌دهد و به شانه‌ها، گردن یا بازوها سرایت نمی‌کند. برای رهایی از درد قفسه سینه و سایر علائم رفلاکس اسید، می توانید یک چهارم فنجان شربت آلوئه ورا خالص را 30 دقیقه قبل از غذا مصرف کنید. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می تواند درد و ناراحتی ناشی از ریفلاکس اسید را کاهش دهد. یک مطالعه منتشر شده در مجله طب سنتی چینی نشان داد که آب آلوئه ورا می تواند به طور موثر علائم بیماری ریفلاکس معده (GERD یا نوع جدی تر ریفلاکس اسید) را کاهش دهد. یکی دیگر از درمان های خانگی برای سوزش سر دل، استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن علائم است. جوش شیرین سطح اسید معده را متعادل می کند و ناراحتی و درد ناشی از اسید معده را برطرف می کند. به سادگی نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کنید. مخلوط جوش شیرین را بنوشید تا احساس سوزش و درد ناشی از رفلاکس اسید را متوقف کنید.

بخونیدش:  چطور استوری در حال اپلود را حذف کنیم

بیماری التهابی روده (IBD)

کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دو بیماری هستند که به عنوان بیماری های التهابی روده طبقه بندی می شوند. بیماری کرون می تواند باعث التهاب در هر بخشی از روده شود، اما کولیت اولسراتیو محدود به روده بزرگ و راست روده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در مجله جهانی گوارش، بیماری التهابی روده می تواند ریه ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد درد در پشت دنده ها شود. پزشکان معتقدند که بیماری التهابی روده قابل درمان نیست. با این حال، درمان های خانگی بسیاری برای تسکین علائم بیماری التهابی روده که باعث درد زیر دنده ها و قفسه سینه می شود، وجود دارد. برای مثال می توانید از خواص ضد التهابی و درمانی عسل مانوکا برای کاهش ناراحتی ناشی از بیماری التهابی روده استفاده کنید. آزمایشات بالینی نشان داده است که عسل مانوکا می تواند التهاب روده بزرگ را کاهش دهد. خوردن 2 قاشق چایخوری عسل مانوکا هر روز قبل از صبحانه به تسکین علائم التهاب روده و کاهش درد و ناراحتی ناشی از آن کمک می کند.

عفونت غضروف و دنده

قفسه سینه می تواند در هنگام نفس کشیدن حرکت کند. غضروف دنده را به قفسه سینه متصل می کند و این مفاصل را مفاصل کوستوسترنال می نامند. اگر این مفاصل ملتهب شوند، هنگام حرکت، حساسیت و درد در دنده احساس خواهید کرد. عفونت غضروف و دنده ها می تواند باعث درد جناغ شود. زیرا نوعی التهاب غضروفی است که دنده را به سینه (استرنوم) متصل می کند. به گفته دکتر کاترینا فورد از Patient.info، مشخص نیست که چرا افراد دچار عفونت غضروف و دنده می شوند. یک احتمال این است که التهاب دنده ناشی از آسیب‌های فشاری مکرر یا فیبرومیالژیا باشد. اگر به دلیل عفونت غضروف و دنده در زیر دنده احساس درد کردید، باید استراحت کرده و از یک پد گرم برای تسکین درد استفاده کنید. همچنین باید از ورزش یا فعالیت هایی که ممکن است درد را بدتر کنند، خودداری کنید.

شکستگی یا آسیب دنده

هر نوع آسیب یا شکستگی دنده باعث درد خفیف تا شدید قفسه سینه بسته به میزان آسیب می شود. اگر از آسیب قفسه سینه رنج می برید، جراح ارتوپد دکتر سی بنجامین به شما توصیه می کند که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این آسیب ممکن است باعث آسیب به اندام های زیر دنده ها شده باشد. برای کمک به تسکین درد زیر دنده های خود پس از آسیب، باید تا حد امکان استراحت کنید و از کیسه یخ برای کاهش تورم و درد استفاده کنید.

سنگ کیسه صفرا

اگر زیر سمت راست دنده های خود احساس درد می کنید، ممکن است سنگ کیسه صفرا داشته باشید. کیسه صفرا صفرای مورد نیاز برای هضم را تولید می کند. با این حال، اگر کلسترول یا نمک های صفراوی بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، سنگ های کوچکی در کیسه صفرا ایجاد می شود. اگر سنگ ها مجاری صفراوی را مسدود کنند، می توانند باعث درد شدید زیر دنده ها شوند. به گفته دکتر راب هیکس در WebMD، درد می تواند 1 تا 5 ساعت طول بکشد. برای کمک به درمان درد سنگ کیسه صفرا در زیر دنده ها، آب نصف لیمو را در یک لیوان آب گرم بمالید و هر روز صبح ناشتا بنوشید تا به کاهش درد سنگ کیسه صفرا و جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک کند. روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری سرکه سیب طبیعی خام را در یک لیوان آب مخلوط کرده و برای تسکین درد بنوشید. اسید استیک موجود در سرکه در آزمایشات بالینی نشان داده است که کلسترول خون را کاهش می دهد و نوشیدن منظم سرکه سیب و آب ممکن است به جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک کند.

علل شایع و درمان درد زیر دنده ها

سنگ کلیه

یکی از اولین نشانه های سنگ کلیه درد شدید زیر دنده ها، پهلو و پشت است. به گفته کلینیک مایو، درد ممکن است سپس به پایین شکم شما سرایت کند و ممکن است حالت تهوع، استفراغ، درد و تب را تجربه کنید. پزشکان در دانشگاه مریلند می گویند که یکی از دلایل تشکیل سنگ کلیه این است که بدن کلسیم زیادی جذب می کند یا کلسیم و سایر مواد معدنی زیادی را در رژیم غذایی شما می خورد. با این حال، عواملی مانند کمبود مایعات، استرس، ورزش نکردن و فشار خون بالا می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. راه های زیادی برای درمان طبیعی سنگ کلیه وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید از مکمل های اسید چرب امگا 3 برای جلوگیری از سنگ کلیه استفاده کنید. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما دانشمندان معتقدند که امگا 3 به کاهش تشکیل کلسیم در سنگ کلیه کمک می کند. سرکه سیب طبیعی نیز یک درمان خانگی موثر برای خلاص شدن از شر سنگ کلیه و تسکین درد زیر دنده های ناشی از آن است. ثابت شده است که اسید استیک موجود در سرکه سیب سنگ کلیه را از بین می برد. 2 قاشق چایخوری سرکه سیب خام را در یک لیوان آب مخلوط کنید. و به طور مرتب در طول روز آن را بنوشید تا سنگ کلیه را حل کرده و از درد ناشی از آن خلاص شوید.

بیماری کبد

بیماری کبد می تواند باعث درد وحشتناک زیر دنده راست شود. به طور معمول، یک کبد سالم حاوی مقدار بسیار کمی چربی است. اما چاقی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، کلسترول بالا، سیگار کشیدن و مصرف الکل می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود و منجر به بیماری کبد شود. از آنجایی که مراحل اولیه بیماری کبد معمولاً بدون اینکه متوجه شویم پیشرفت می کند، مهم است که علائم اولیه بیماری کبد را بشناسیم. برای جلوگیری از درد و رنج ناشی از بیماری کبد، باید پنج عادت رایجی که به کبد آسیب می زند را کنار بگذاریم. این پنج عادت عبارتند از:

بخونیدش:  چرا به حق اولاد بیمه تعلق نمی گیرد

مصرف الکل

سوء مصرف مواد مخدر

سیگار کشیدن

چاقی و رژیم غذایی نامناسب

خواب ناکافی

برای حفظ سلامت کبدتان، می‌توانید از این محلول پاک‌کننده کبد استفاده کنید، آب نصف یک لیموترش کوچک را با ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید و روزانه آن را بنوشید تا به دفع سموم کبدتان کمک کند.

پانکراتیت

اگر لوزالمعده عفونی و ملتهب شود، می تواند باعث درد شدید در زیر سمت چپ قفسه سینه شود. با این حال، گاهی اوقات درد در وسط بدن، زیر دنده ها احساس می شود. به گفته کارشناسان Drugs.com، پانکراتیت می تواند ناشی از سنگ کیسه صفرا یا مصرف بیش از حد الکل باشد. اگر پانکراتیت حاد دارید، پزشکان معمولا شما را برای درمان به بیمارستان ارجاع می دهند. پس از درمان موفقیت آمیز پانکراتیت، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید، مانند ترک نوشیدن الکل، ترک سیگار، پیروی از رژیم غذایی کم چرب و نوشیدن مایعات بیشتر.

وحشت زدگی

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پانیک نیز درد دنده و قفسه سینه را تجربه می کنند. در واقع، مطالعات نشان می دهد که بیش از 70 درصد از افرادی که حملات پانیک را تجربه می کنند، درد قفسه سینه را تجربه می کنند. سایر علائم اختلال هراس عبارتند از ضربان قلب سریع، تعریق، تنگی نفس، سرگیجه، ترس از مردن و لرز بدون تب. وقتی یاد بگیرید که اضطراب خود را بهتر کنترل کنید و سطح استرس خود را مدیریت کنید، متوجه می شوید که اختلال پانیک قابل کنترل تر است و حملات دنده ها و درد قفسه سینه ناشی از حملات پانیک و سایر علائم کاهش می یابد.

سکته

درد زیر دنده ها در سمت چپ بدن می تواند یکی از نشانه های حمله قلبی باشد. درد معمولاً به بازوها، گردن، فک یا پشت سرایت می کند. همچنین ممکن است حالت تهوع و تنگی نفس را تجربه کنید. اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. راه های طبیعی برای جلوگیری از حملات قلبی وجود دارد. موسسه ملی قلب، ریه و خون معتقد است که کنترل دیابت، کلسترول خون و فشار خون می تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد. به عنوان مثال، در اینجا چند راه ساده برای جلوگیری از حمله قلبی وجود دارد:

از یک رژیم غذایی متعادل، سالم و مغذی لذت ببرید

سیگار کشیدن ممنوع

فعالیت بدنی داشته باشید

دور کمر کمتر از 95 سانتی متر داشته باشید

مصرف الکل را به کمتر از 30 گرم در روز محدود کنید

سرطان ریه

یکی از علائم کمتر شایع سرطان ریه، ناراحتی در یا زیر دنده ها در سمت راست است. با این حال، شایع ترین علائم سرطان ریه سرفه مداوم، تنگی نفس، سرفه خونی، کاهش اشتها و کاهش وزن است. اگر نگران هستید یا هر یک از این علائم را تجربه می کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

ذات الجنب

هر نوع عفونت دستگاه تنفسی می تواند باعث ایجاد درد در زیر دنده ها شود. یکی از این بیماری های التهابی پلوریت است که هنگام عطسه، سرفه یا حتی نفس کشیدن باعث درد زیر قفسه سینه می شود. در پلوریت باعث درد می شود زیرا فضای بین لایه های بافت (پلوریت) که قفسه سینه را از ریه ها جدا می کند پر از مایع می شود و فشار افزایش می یابد. بیماری هایی مانند عفونت های ویروسی، عفونت های باکتریایی، آرتریت روماتوئید، برخی داروها و سرطان ریه می توانند باعث پلوریت شوند. اگر درد قفسه سینه را تجربه کردید که پس از عفونت برطرف نشد، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

بیماری طحال

طحال در قسمت بالای سمت چپ شکم قرار دارد و در صورت آسیب دیدگی در زیر قفسه سینه چپ احساس درد شدیدی خواهید کرد. بزرگ شدن طحال می تواند ناشی از عفونت، سرطان و بیماری های التهابی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید باشد. علائم شایع بزرگ شدن طحال شامل ناتوانی در خوردن یک وعده غذایی بزرگ و درد زیر قفسه سینه سمت چپ است که به شانه ها می رسد. بیماری طحال یک بیماری جدی است که نیاز به مراقبت های پزشکی حرفه ای دارد.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم این مقالات را نیز مطالعه کنید:

درد در سمت راست و بالای شکم درست زیر دنده ها؛ علل و روش های درمان

درد دنده در سمت چپ یا راست؛ دلایل این درد چیست؟

کاکندریت یا عفونت غضروف دنده؛ علل، علائم و روش های درمان

[/quote]

مشخصه درد زیر دنده ها

درد دنده ممکن است در قفسه سینه، زیر یا بالای دنده ها احساس شود. از آنجایی که این درد دلایل مختلفی دارد، علائم آن نیز ممکن است متفاوت باشد. در نتیجه، درد زیر دنده ها می تواند ویژگی های زیر را داشته باشد:

تیز

حوصله سر بر

ناگهان

به آرامی

درست شد

متناوب

هنگام تنفس یا حرکت بدتر است

سایر علائمی که روی قفسه سینه تأثیر می گذارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کبودی

آلرژی

مشکل تنفسی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، درد دنده می تواند به دلایل مختلفی مرتبط باشد. در هر صورت درد ناشناخته همیشه باید توسط متخصص بررسی شود. اگر درد یا فشار قابل توجهی در قفسه سینه خود احساس می کنید و این درد تنفس را دشوار می کند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. زیرا این علائم می تواند نشان دهنده شروع حمله قلبی باشد.

منبع:

درد قفسه سینه: شش علت احتمالی

سوء هاضمه

اثربخشی و ایمنی شربت آلوئه ورا برای درمان رفلاکس معده به مری: یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده با کنترل مثبت

تظاهرات ریوی بیماری التهابی روده

سنگ کیسه صفرا

کوستوکندریت

بیماری کبد چرب غیر الکلی

تمایز سنگ کلیه انسان ناشی از ملامین و اسید اوریک توسط طیف سنجی جرمی یونیزاسیون شیمیایی فشار اتمسفر و دفع سطحی

اختلال هراس و درد قفسه سینه: مکانیسم ها، عوارض و مدیریت

طحال بزرگ شده: علل، علائم و درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا