چرا زیر روکش دندان بو میدهد

در این مقاله 3 علت اصلی بوی بد دندان های روکش شده را توضیح می دهیم سپس به شما می گوییم که چگونه و با چه روش هایی این بوی بد را از بین ببرید.

3 دلیل برای داشتن بوی بد از تاج و پل

اغلب علت مشکلات لثه، پوسیدگی دندان و مشکلات مربوط به خود روکش، ممکن است با بوی بد روکش مواجه شویم. توضیحات 3 علت زیر را بخوانید و ببینید کدام یک باعث بوییدن ونیر دندان شما می شود.

1. بیماری لثه

بهداشت خوب دهان برای دندانی که با روکش یا بریج پوشانده شده است بسیار مهم است. اگر بهداشت دهان و دندان مناسب و موثر رعایت نشود، پلاک و جرم دندان یا باکتری در ناحیه اطراف دندان پوشیده شده افزایش می یابد. با افزایش جرم و باکتری ها به تدریج به لثه حمله کرده و باعث التهاب می شوند. علاوه بر این، اگر عفونت لثه وجود داشته باشد، بوی بدی به وجود می آید که تصور می شود بوی دندان روکش شده یا بوی روکش است.

👋 این ممکن است به شما کمک کند: علت بوی بد دهان + (10 راه برای درمان بوی بد دهان)

2. پوسیدگی دندان ثانویه

حتی با روکش ها، پوسیدگی دندان می تواند روی روکش تاثیر بگذارد. جالب اینجاست که حتی اگر دندان کانال ریشه و سپس روکش داشته باشد، باز هم خطر پوسیدگی وجود دارد. در واقع، پوسیدگی دندان زیر روکش یا بریج غیر معمول نیست.

عکس دندان روکش شده که پوسیدگی با فلش قرمز مشخص شده است

این مشکل معمولا در مرز بین دندان و تاج رخ می دهد. همانطور که می دانید محل تجزیه پر از باکتری های مضر است. هنگامی که این باکتری ها به زیر پوشش حمله می کنند، بوی بدی ایجاد می کنند. هرچه حفره های بیشتری وجود داشته باشد، بوی دندان روکش شده قوی تر می شود.

3. مشکلات مربوط به ونیرهای دندانی

هر یک از مشکلات زیر در مورد خود روکش ها می تواند باعث ایجاد بوی دندان یا تشدید بوی دندان از تاج شود:

طراحی معیوب

طول پوشش

شل شدن پوشش

تاج پوشیدن

بین ساختار دندان و پروتز فاصله وجود دارد

ترک خوردگی یا شکستن پوشش

برای درمان بوی بد دندان های روکش دار چه کنیم؟

برای از بین بردن بوی بد ناشی از روکش دندان، ابتدا باید علت آن را پیدا کنید. بسته به علت این بو، می توانید از درمان های دندانپزشکی و خانگی استفاده کنید.

1. درمان دندان بوی بد مینای دندان

اگر نمی دانید دندان روکش شده شما چه بویی دارد یا مطمئن نیستید که علت آن چیست، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک بسته به علت مشکل (بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا مشکل پروتز) درمان های مختلفی را در نظر می گیرد.

درمان بوی روکش ناشی از بیماری لثه

طیف گسترده ای از گزینه های درمانی برای درمان مشکلات لثه (التهاب و عفونت لثه) وجود دارد. در موارد بیماری اولیه لثه، جرم گیری دندان می تواند مشکل را حل کند. در موارد التهاب و عفونت شدید لثه، جرم گیری عمیق، درمان دارویی یا جراحی لثه نیز انجام می شود.

درمان بو گرفتن روکش دندان ناشی از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان را می توان با پر کردن دندان یا کشیدن عصب (در صورتی که مرکز دندان که پالپ نامیده می شود، عفونی شده باشد) از بین برد. بسته به میزان آسیب پوسیدگی، ممکن است لازم باشد روکش به طور کامل برداشته و جایگزین شود. در موارد بسیار شدید که درمان جواب نمی دهد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد. در این حالت بوی دندان روکش شده با برداشتن دندان از بین می رود.

درمان بد بویی روکش ناشی از مشکلاتِ خودِ روکش

مشکلاتی که در خود روکش وجود دارد، مانند طراحی معیوب، روکش‌های بلند یا شکستگی شدید، می‌تواند باعث آسیب به سایر دندان‌ها، لثه و دهان شود. در چنین حالتی، باکتری ممکن است فعال تر باشد و باعث بوییدن دندان های روکش شده شود. تعمیر پوشش معیوب یا تعویض آن می تواند بوی بد دهان پوشیده شده را به طور کامل از بین ببرد.

👋 این ممکن است به شما کمک کند: 9 درمان حرفه ای برای دندان درد شبانه (درمان های 3 روزه) را بیاموزید

درمان بوی بد ونیرهای دندان به دلایل دیگر

گاهی اوقات افراد فکر می کنند که دندان روکش شده نیازی به تمیز کردن یا مسواک زدن ندارد. حتی از نخ دندان کشیدن هم استفاده نمی کنند. اما به عنوان فردی که کانال ریشه داشته است، باید مانند هر دندان دیگری از تاج مراقبت کنید. آن را به خوبی مسواک بزنید و به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید. از این طریق لب های دندان پوشانده می شود و دندان های مجاور تمیز می شوند و هیچ بویی ایجاد نمی شود.

بخونیدش:  چرا به رشتی ها میگن کله ماهی خور

2. درمان خانگی بوی بد دندان های پوشیده شده

با رعایت اصول بهداشتی می توانید از پوسیدگی دندان های پوشیده شده و بوی ناسالم ناشی از آن جلوگیری کنید. در واقع سطح خوب بهداشت دهان و دندان عامل اصلی تاثیرگذار بر سلامت و طول عمر روکش دندان است.

استفاده از مسواک و نخ دندان

دندان های خود را روزانه مسواک بزنید، از خمیر دندان های غیر ساینده استفاده کنید و حتما از نخ دندان بین دندان های خود استفاده کنید. دندان های خود را دو بار در روز به این روش مسواک بزنید تا بوی مینای دندان برای همیشه از بین برود. اگر مشکل این است که غذا زیر روکش و دندان های مجاور گیر می کند، پس از چند هفته استفاده از نخ دندان و معمولاً دیگر بویی نخواهد داشت.

استفاده از دهانشویه و مسواک بین دندانی

شستشوی دهان با دهانشویه های حاوی فلوراید می تواند بوی ونیرهای دندان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین استفاده از مسواک بین دندانی با پاکسازی کامل فضاهای بین دندانی همراه است. اگر دندان های ناهموار دارید، حتما از مسواک بین دندانی برای درمان بوی بد دهان از دندان های پوشیده شده خود استفاده کنید.

مرطوب نگاه داشتن دهان

با مصرف غذاهای آبدار و یک رژیم غذایی متعادل به هیدراته شدن و افزایش بزاق در دهان کمک کنید. هر چه بزاق بیشتر باشد، دندان روکش شده کمتر بوی می دهد. سعی کنید رژیم غذایی خود را به خصوص در فصول گرم سال آبکی کنید و همیشه آب کافی بنوشید. حتی می توانید هر از چند گاهی دهان خود را با آب بشویید تا محیط دهان مرطوب شود.

اگر بوی بد ونیرهای دندان درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

بوی بدی که از روکش می آید ممکن است نشانه تاخیر در درمان دندان باشد. اگر بو برای مدت طولانی از بین نرود، بسته به علت مشکل، ممکن است آسیب بیشتری به لثه، دندان یا دندان مصنوعی وارد شود. برخی از عواقب احتمالی تاخیر در درمان این بوی بد عبارتند از:

افزایش عفونت های لثه می تواند منجر به تخریب بافت های نگهدارنده استخوان ها و دندان ها شود. در صورت عدم درمان ممکن است دندان ها لق شوند و احتمالاً نیاز به کشیدن دارند. در نظر بگیرید که خود عفونت ممکن است بوی دندان روکش شده را بدتر کند.

افزایش دندان درد ناشی از عفونت قسمت های مختلف دندان

پوسیدگی گسترده دندان منجر به شکستگی دندان می شود که نیاز به برداشتن دندان مصنوعی و دندان دارد.

در نهایت، عدم رسیدگی به موضوع سایدینگ منجر به حذف آن و هزینه اضافی خواهد شد.

پاسخ به سوالات رایج در مورد بوی ونیر دندان

آیا بوی بد روکش دندان همیشه ناشی از عفونت دندان زیر آن است؟

در ساده ترین حالت، این بو می تواند ناشی از مسواک نزدن یا نخ دندان کشیدن باشد، زیرا فاصله بین دندان ها، به خصوص دندان هایی که ترمیم یا تعویض شده اند، باید با نخ دندان رد شوند تا ذرات غذا بین دندان ها پاک شود. در موارد نادر، بوی بد دهان ممکن است به دلیل عفونت دندان باشد.

آیا مسواک، خمیر دندان و دهانشویه های مخصوص روکش دندان وجود دارد؟

خیر، برای تمیز کردن روکش ها می توانید از همان مسواک، خمیر دندان و دهان شویه استفاده کنید و برند خاصی در این زمینه وجود ندارد. تمیز کردن دهان و دندان با روش های معمولی بهترین راه برای جلوگیری از بوی بد ونیرهای دندانی است.

مراجع

شعبه بهاران

کلینیک دندانپزشکی بهاران: طبقه دوم صادقیه، خیابان آیت الله کاشانی، بعد از پل باکری، روبروی پارک کودک، جنب مسجد الرسول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا