چرا شست پا کج می شود

چرا استخوان شست پا کج است؟
دکتر حسین فراهینی متخصص ارتوپد معتقد است که ایجاد شست پا می تواند ناشی از مشکلات ژنتیکی، مادرزادی یا داخلی پا از جمله اختلالات ساختاری پا باشد. همچنین می تواند ناشی از پوشیدن کفش هایی با پنجه های باریک، اندازه های کوچکتر یا کفش هایی باشد که فضای کافی برای انگشتان پا ندارند. هنگامی که بیمار برای درمان مراجعه می کند، درد را می توان با استفاده از یک بالش روی برجستگی استخوانی به حداقل رساند. گاهی اوقات پزشکان برای بیمارانی که این مشکل را دارند پیشنهاد می کنند که بین انگشتان خود فاصله بین انگشتان قرار دهند. در صورت تجویز اسپیسر توسط پزشک، از این اسپیسر در فاصله انگشت اشاره و انگشت دوم بیمار استفاده می شود. این یک روند درمانی است که خیلی طول نمی کشد. اگر درمان دارویی آنطور که باید موثر نبود و بیمار همچنان با همان مشکلات مواجه بود، جراحی گزینه پیشنهادی برای بیمار است. در جراحی این انحراف استخوانی اصلاح خواهد شد. در واقع با برش استخوان سطح بیرون زده صاف می شود و البته تاندون ها نیز متعادل می شوند و اینگونه برآمدگی اصلاح می شود. بنابراین انحراف استخوان که امروزه در افراد به خصوص در زنان بسیار شایع است، اصلاح و درمان می شود.

در مورد هالوکس والگوس چه می دانید؟
انحراف شست پا که در بسیاری از افراد شایع است، به صورت برآمدگی ظاهر می شود و مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می کند. شاید ندانید که نام علمی انحراف شست پا هالوکس والگوس است. این تغییر در شست پا به دلایل مختلفی رخ می دهد. قوز شست پا ناشی از انحراف اولین استخوان متاتارس به سمت داخل و انحراف اولین مفصل انگشت شست پا به سمت خارج است. در این حالت قسمت پایینی انگشت شست پا کج می شود و در نهایت استخوانی کمی زیر انگشت شست پا بیرون می زند که به آن قوز می گویند.
چه عوارضی دارد؟
به دلیل بونیون شست پا، قرمزی مفاصل و تغییر جهت شست پا به سمت سایر انگشتان ممکن است هنگام راه رفتن ایجاد شود. از یک طرف نگرانی مشکلات زیبایی وجود دارد و از طرف دیگر با پیدایش این برآمدگی و تغییر شکل پا، فرد به تدریج در انتخاب کفش دچار مشکل می شود، به طوری که مجبور به انتخاب می شود. کفش. که برای کاهش فشار از کمر او بزرگتر هستند.

وقتی درد امنیت شما را از بین می‌برد
افرادی که از پیچ خوردگی انگشت شست پا رنج می‌برند معمولاً احساس درد می‌کنند و معمولاً زمانی که درد تحریک می‌شود به فکر درمان هستند. این درد به طور کلی پیشرونده است و می تواند سال ها ادامه یابد. این درد ممکن است در اثر فعالیت به تدریج افزایش یا افزایش یابد. بیمار ممکن است در هنگام راه رفتن درد عمیق یا شدیدی را در مفصل MTP شست پا احساس کند و این درد هنگام انجام برخی فعالیت ها بدتر می شود. این ممکن است نشانه از دست دادن غضروف داخل مفصلی باشد.

انگشتان دیگر نیز درگیر هستند.
وقتی شست به سمت انگشتان دیگر متمایل می شود، در واقع در چنین شرایطی فضای انگشت دوم و بعدی نیز باریک است. در چنین شرایطی اگر بیمار متوجه شود که علاوه بر برآمدگی پا، انگشت دومش نیز برجسته است، اصلا غیر طبیعی نیست.

چرا این اتفاق می افتد:
برآمدگی یا انحراف شست پا می تواند ارثی باشد.
تا مواردی از این عارضه در بین اعضای خانواده فرد مورد نظر وجود داشته باشد. علاوه بر این، این مشکل می تواند به طور مادرزادی رخ دهد تا حدی که حتی یک نوزاد با این وضعیت به دنیا بیاید یا در اوایل کودکی ظاهر شود. شرایط مختلف مربوط به ساختار داخلی پا مانند صافی کف پا، انعطاف پذیری بیش از حد رباط های پا، ساختار غیرطبیعی استخوان و شرایط خاص اعصاب بدن، همگی می توانند باعث این عارضه شوند که همگی ارثی هستند.

ممکن است شما هم مقصر باشید.
در بسیاری از موارد، انحراف و کج شدن انگشت شست پا به دلیل اختلالاتی غیر از مشکلات ژنتیکی است. این حالت به این معنی است که بیرون زدگی قوز پا ارتباط مستقیمی با افزایش سن، وزن و بزرگ شدن قسمت جلویی پا خواهد داشت. این مشکل می تواند ناشی از پوشیدن کفش های نامناسب و کفش های تنگ نیز باشد. بنابراین شیوع آن در زنان بیشتر است زیرا شیوع آن در زنان 9 برابر مردان است و برای بسیاری از افراد به ویژه زنان جوان می تواند مشکلات روانی اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

بخونیدش:  چطور تو واتساپ اخرین بازدید را ببینیم

آیا این بیماری پیشرفت می کند؟ اما گاهی اوقات به دلیل ادامه فعالیت های نامناسب و استفاده از کفش های مضر، وضعیت بدتر می شود. در چنین حالتی ممکن است درد افزایش یابد، برآمدگی و قوز پا بیشتر شود و فعالیت های روزانه فرد مختل شود.

چه زمانی برای درمان اقدام کنیم؟

پزشک پاهای بیمار را در حالت ایستاده معاینه می کند. البته قسمت مهم معاینه باید در حین راه رفتن بیمار انجام شود. در این معاینات پزشک می تواند شدت درد و مشکلات ناشی از این عارضه را درک کند. علاوه بر این، عادات غیرعادی راه رفتن می تواند به تعیین عوامل ایجاد انحنای انگشتان پا کمک کند. برای تشخیص سایر مشکلاتی که با این عارضه به وجود آمده است، پزشک به موقعیت انگشت شست پا نسبت به انگشتان دیگر نیز توجه می کند. پس از تمام این مراحل، می توانید تصمیم درستی برای درمان بگیرید.

منبع: مجله سیب سبز

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

کج شدن انگشت شست پا در واقع انحراف انگشت شست پا به سمت انگشتان دیگر است و مهم ترین علت این عارضه پوشیدن کفش هایی با انگشتان باریک است.

انحنای انگشت شست پا در واقع انحراف انگشت شست پا به سمت سایر انگشتان پا است. مهم ترین علت این عارضه پوشیدن کفش های پنجه باریک، کفی صاف، از دست دادن قوس ضربدری، پوشیدن کفش های پاشنه بلند، ضعف عضلات ابداکتور یا کوتاهی قوس است. عضله شست پا و ارثی.

کج شدن انگشت شست پا باعث عوارض زیادی می شود که مهمترین آنها درد، استخوان سازی، بدشکلی پا، کاهش تحرک، خستگی زودرس و آرتریت زودرس است.

خط کش یا خودکار را کنار داخل پا قرار می دهیم، پا باید موازی خط کش باشد، اما در این ناهنجاری انگشت شست با خط کش زاویه ایجاد می کند، بنابراین می توان گفت با این روش می توان انحنای شست را تشخیص داد. .

اول از همه علت را شناسایی و برطرف کنید، سپس اگر عضله ای که انگشت شست پا را کوتاه می آورد باید کشیده شود و اگر کفش علت کج شدن انگشت شست است کفش هایی با پنجه پهن یا آتل شبانه. برای درمان استفاده شود.

باز کردن و حرکت دادن انگشتان پا از ضعیف شدن ماهیچه های مرتبط و جمع شدن انگشت شست جلوگیری می کند و همچنین یک پد نسبتاً حجیم بین انگشت شست پا و کنار آن قرار داده و از جمع شدن انگشت شست به داخل جلوگیری می کند. در واقع انجام ورزش هایی مانند دویدن و پیاده روی به تقویت عضلات پا و کاهش انحنا نیز کمک می کند.

شهر برنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا