چرا شمعک بخاری روشن نمی ماند

آنچه در این مقاله می خوانید:

اگرچه امروزه تنوع سیستم های گرمایشی ساختمان بسیار زیاد است، اما هنوز هم بخاری های گازی یکی از محبوب ترین گزینه ها محسوب می شوند. گرمای دلپذیر، نصب ساده و استفاده ساده از دلایل اصلی این محبوبیت است. این بخاری های گازی به گونه ای طراحی شده اند که هم به راحتی نصب می شوند و هم در صورت بروز مشکل به سرعت تعمیر می شوند.

یکی از مشکلاتی که برای بخاری های گازی به دلیل کارایی بالا پیش می آید روشن نشدن شمع بخاری است. به این معنی که پس از روشن شدن، شمع به سرعت خاموش می شود و بخاری از کار می افتد. خوشبختانه رفع این مشکل کار سختی نیست. شما فقط باید دلیل را پیدا کنید و سپس مشکل را برطرف کنید. در مقاله زیر علت این مشکل و نحوه رفع آن توضیح داده شده است. با ما بمان.

چرا بخاری گازی روشن نمی شود؟

روشن نشدن بخاری گازی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله مشکلات اتصالات بخاری و دودکش یا خرابی فندک که در مطلب زیر به توضیح برخی از مهم ترین دلایل آن می پردازیم.

1- اشکال در اتصالات و دودکش اجاق گاز

یکی از دلایل اصلی روشن نشدن بخاری گازی مشکل در سیستم اتصال و دودکش دستگاه است. به این ترتیب اگر در اثر گرد و غبار زیاد یا وجود جسم خارجی در داخل لوله گاز، اتصالات یا دودکش مسدود شود، جریان گاز به رادیاتور نمی رسد و دستگاه روشن نمی شود. همچنین ممکن است نشتی گاز در اتصالات بخاری وجود داشته باشد که مشکلی جدی است و باید در اسرع وقت توسط متخصص بررسی شود.

2- مشکل ترموکوپل یا کویل گرمایش

خرابی ترموکوپل یا کویل گرمایش یکی از مهم ترین دلایل خرابی و روشن نشدن بخاری است. ترموکوپل از دو فلز مختلف ساخته شده است که از یک طرف به هم متصل و از طرف دیگر آزاد هستند. وظیفه اصلی این قطعه تولید برق است. اگر هنگام روشن کردن بخاری و چرخاندن یا فشار دادن دکمه کنترل شمع، گاز به اتاق نرسد، ترموکوپل مشکل دارد.

3- آسیب فندک

فندک یا جرقه زن گرمای لازم برای احتراق را تولید می کند. اگر تشخیص دادید که دلیل روشن نشدن بخاری خرابی فندک و روشن نشدن آن است، ابتدا جریان گاز داخل دستگاه را تست کنید. برای انجام این کار، اتصالات بخاری را بررسی کنید و پس از چند دقیقه دوباره امتحان کنید. برای روشن کردن بخاری و روشن کردن آن نیز از کبریت استفاده کنید.

البته ممکنه فندک روشن نشه، این مربوط به تنظیمات هست. توجه داشته باشید که فندک گرم شده دارای دو پیچ تنظیم حداقل و حداکثر است که اگر این دو پیچ به درستی تنظیم نشوند فندک به خوبی کار نمی کند. برای اطمینان این پیچ ها را محکم ببندید. اگر همه این کارها را انجام داده اید و هنوز دستگاه روشن نمی شود، باید از متخصصان سرویس و تعمیر بخاری گازی کمک بگیرید.

4- انحراف نازل گاز

نازل گاز یکی از قطعات مهم بخاری گازی است و وظیفه انتقال گاز به مشعل را برای تولید گرما دارد. اگر این نازل گاز از مسیر خود منحرف شود، گاز به خوبی به مشعل نمی رسد و در نتیجه بخاری مشتعل نمی شود. اگر متوجه چنین مشکلی شدید، حتما به پیچ های نازل دسترسی داشته باشید و مطمئن شوید که به طور محکم بسته شده اند و اجازه حرکت به نازل را نمی دهند.

چرا شمع بخاری گازی روشن نمی ماند؟

یک مشکل اساسی که بسیاری از مشتریان بخاری گازی با آن مواجه هستند روشن نشدن شمع است. یعنی بخاری در ابتدا روشن و روشن می شود اما پس از مدتی کار نمی کند و خاموش می شود. علت روشن نشدن دوشاخه بخاری در بیشتر موارد به ترموکوپل یا کویل دستگاه مربوط می شود. بنابراین ابتدا این قطعات را بررسی کرده و در صورت لزوم تعویض کنید. همچنین این ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

البته ممکن است این مشکل دلایل دیگری نیز داشته باشد. اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود به خود خاموش می شود، ممکن است مشکل از تنظیم نشدن شعله شمع یا گرم نشدن ترموکوپل باشد. توجه داشته باشید که در ساختار یک رادیاتور گازی، اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمع قرار نگیرد، جریان الکتریکی تولید شده برای حفظ هسته بویین در حالت جذب کافی نیست. در این شرایط، فنر Bowin هسته را به سمت بیرون هدایت می کند. به این ترتیب وقتی مسیر گاز مسدود می شود، بخاری خاموش می شود.

بخونیدش:  چرا رسول اکرم از رساندن پیام غدیر به مردم نگران بود

اگر برای حل مشکل روشن نشدن شمع گرمایشی متوجه شدید که منشا مشکل اینجاست، باید شعله شمع را که در زیر یا بالای سر ترموکوپل قرار دارد، به حالت اولیه برگردانید. و آن را روی استاندارد قرار دهید (ترجیحا از متخصص کمک بگیرید).

چند نکته برای اینکه بفهمید چرا شمع بخاری روشن نمی ماند

بسیاری از مشکلات بخاری های گازی با نصب غیر استاندارد آن همراه است. به همین دلیل است که بهتر است هزینه نصب رادیاتور را پرداخت کنید. برای این کار حتما از یک متخصص مجرب کمک بگیرید.

برای اطمینان از اینکه اتصال دودکش اجاق گاز به درستی کار می کند، شعله کبریت را نزدیک دهانه دودکش قرار دهید. اگر شعله به سمت دودکش متمایل شد به این معنی است که دودکش باز است و قدرت خوبی دارد.

پس از نصب بخاری گازی، روی تمام اتصالات از فوم و صابون استفاده کنید و نشت یابی اولیه را انجام دهید تا خیالتان راحت شود.

توجه داشته باشید که قطر دودکش روی دیوار نباید از قطر دودکش روی اجاق گاز کمتر باشد.

اگر تمام قسمت های بخاری گازی را بررسی کرده و از جریان گاز در داخل دستگاه اطمینان حاصل کنید، اما متوجه شدید که بخاری هنوز در راه اندازی مشکل دارد، احتمالاً مشکل از دلایل کوتاه بودن و تنظیم نشدن شعله پیلوت است. . در چنین حالتی، درپوش شیر کنترل را بردارید و فیلتر را تعویض کنید.

اگر هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن شدن شمع، گاز قطع شد و شمع خاموش شد، احتمال زیادی وجود دارد که مشکل از بویین باشد. در چنین مواردی بهتر است بوئین را جایگزین کنید.

اما اگر با رها کردن دکمه جهت روشن کردن شمع در حین روشن کردن بخاری، گاز خاموش شد و شمع خاموش شد، مشکل از ترموکوپل است و باید آن را تعویض کنید.

در شرایطی که هنگام چرخاندن دستگیره حالت پیلوت روی شعله اصلی مشعل مشتعل نمی شود و گاز زیادی پخش می شود، مشکل از زیگلر و قطعات متصل به آن است و باید آنها را بررسی کنید.

ترجیحاً از شیر توپی بین سیستم لوله کشی ساختمان و بخاری گازی استفاده کنید. این دستگاه امکان قطع جریان گاز به بخاری را در هر زمان ممکن می سازد.

حرف آخر اسپارد

در این مقاله به مهم ترین دلایل روشن نشدن بخاری گازی پرداخته ایم و دلیل اصلی روشن نشدن شمع بخاری را توضیح داده ایم. به این ترتیب با رعایت نکات بالا می توانید این مشکلات را حل کنید. اما اگر می خواهید بخاری شما به صورت اصولی عیب یابی شود و تمام مشکلات آن برطرف شود، می توانید خدمات تعمیر بخاری گازی گروه اسپارد را استخدام کنید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

چرا دوشاخه بخاری روشن نمی شود؟

بیشتر اختلالاتی که به این معناست که بخاری گازی روشن نمی شود به دلیل روشن نشدن شمع بخاری است. این مشکل به ترموکوپل و بویین هم مربوط می شود. اگر ترموکوپل بخاری سالم است، احتمالاً سیم پیچ باید بررسی شود.

فندک بخاری گازی جرقه نمیزند

در بخاری گازی، جرقه زن مانند فندکی عمل می کند که گرمای لازم برای احتراق را تولید می کند. اگر خودتان روش عیب یابی بخاری گازی را می دانید، باید بدانید که مشکلات فندکی بخاری گازی به عوامل مختلفی مربوط می شود.

اولین دلیل قطع ناگهانی گاز است. در چنین شرایطی بهتر است ده دقیقه صبر کنید و دوباره تلاش کنید، این بار می توانید از کبریت برای روشن شدن بخاری استفاده کنید.

دلیل دوم جرقه نشدن فندک گاز به تنظیمات مربوط می شود. فندک گرم شده دارای دو پیچ تنظیم حداقل و حداکثر می باشد که در صورت عدم تنظیم صحیح این دو پیچ جرقه زن به درستی کار نمی کند. هنگام عیب یابی بخاری گازی روشن نشدن و تعمیر فندک، باید پیچ ​​ها را کاملا سفت کنید، گاهی اوقات نیاز به تعمیر این قطعه خواهید داشت.

دلیل خاموش شدن شمع بخاری گازی

1. خرابی ترموکوپل
ترموکوپل یکی از قطعات مهم بخاری گازی است که وظیفه آن قطع و وصل جریان گاز می باشد. اگر ترموکوپل آسیب ببیند جریان گاز قطع می شود و شمع خاموش می شود.

2. خرابی فندک گرم کن
فندک گرم کن وظیفه روشن شدن شمع را بر عهده دارد. اگر فندک آسیب ببیند، شمع روشن نمی شود.

3. گاز به شمع نمی رسد
اگر گاز به شمع نرسد روشن نمی شود. این مشکل ممکن است به دلیل مسدود شدن خطوط گاز یا اتصالات دودکش ایجاد شود.

بخونیدش:  چطور در بازی جنایت در لس آنجلس دو نفره بازی کنیم

4. شعله شمع را تنظیم نکنید
اگر شعله شمع خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد ممکن است ترموکوپل به درستی کار نکند و جریان گاز قطع شود.

5. عدم نگهداری دوره ای رادیاتور
عدم نگهداری دوره ای رادیاتور باعث از کار افتادن قطعات آن و در نهایت خاموش شدن شمع می شود.

مشکل خاموش شدن شمع بخاری گازی

رعایت یک سری نکات بسیار مهم قبل از روشن کردن بخاری گازی باعث کاهش ایرادات بخاری گازی شما می شود.

قبل از روشن کردن اجاق گاز، باید دودکش و اتصالات آن را بررسی کنید تا دودکش ها مسدود یا نشتی نداشته باشند.

1. بررسی ترموکوپل

برای بررسی ترموکوپل می توانید از مولتی متر استفاده کنید. اگر ترموکوپل آسیب دیده است، باید آن را تعویض کنید.

2. بررسی فندک بخاری

برای بررسی فندک گرم شده می توانید آن را با فندک دستی روشن کنید. اگر فندک روشن نشد، باید آن را تعویض کنید.

3. بازرسی خطوط گاز و اتصالات دودکش

برای بررسی خطوط گاز و اتصالات دودکش، می توانید آنها را از نظر آسیب یا گرفتگی بررسی کنید. اگر مشکلی وجود دارد، آن را برطرف کنید.

4. شعله شمع را تنظیم کنید

برای تنظیم شعله شمع می توانید از پیچ تنظیم استفاده کنید. شعله شمع باید بدون تماس با ترموکوپل به اندازه کافی به آن نزدیک باشد.

5. تعمیر و نگهداری دوره ای رادیاتور

برای جلوگیری از مشکلات مختلف، بهتر است رادیاتور را به صورت دوره ای سرویس کنید. تعمیر و نگهداری گرمایش توسط متخصص انجام می شود.

دلیل روشن نشدن شمع اجاق گاز

اگر متوجه شدید که بیشتر مشکلات روشن نشدن بخاری گازی یا روشن نشدن بخاری گازی مربوط به کویل و ترموکوپل است.

اگر ترموکوپل مشکلی ندارد پس حتما مشکل از بویین است.

برای رفع ایرادات مربوط به بخاری گازی یا روشن نشدن شمع آن باید این دو قسمت را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدن شمع بخاری گازی را تعمیر کنید.

اگر بخاری گازی گاهی خود به خود خاموش می شود، ممکن است علت این مشکلات در بخاری گازی تنظیم نشدن شعله شمع و گرم نشدن ترموکوپل باشد.

اما اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمع قرار نگیرد، الکتریسیته تولید شده در آنجا برای حفظ هسته بویین در حالت جذب کافی نیست.

در این حالت هسته بویین به سمت بیرون حرکت کرده و عبور گاز را مسدود می کند. اگر گاز نباشد، گرمایش خاموش می شود.

پس در صورت مواجه شدن با چنین حادثه ای باید شعله شمع را چه در زیر سر ترموکوپل و چه بالای آن به حالت اولیه برگردانید.

علت جرقه نشدن فندک بخاری گازی

احتراق نکردن بخاری گازی مانند فندکی است که گرمای لازم برای احتراق را ایجاد می کند. علت روشن نشدن فندک گازی ممکن است به دلیل قطع ناگهانی گاز باشد که نیاز به تعمیر جرقه زن بخاری گازی دارد.

در چنین شرایطی بهتر است کمی صبر کنید و دوباره روشن کنید و اگر روشن نشد می توانید با کبریت هم امتحان کنید.

دلیل دوم ممکن است مربوط به تنظیمات فندک گرمکن باشد، فندک گرمکن گازی دارای دو پیچ کم و زیاد است که می توانید آنها را تنظیم کنید.

اگر این دو پیچ را به درستی تنظیم نکرده باشید، احتراق ممکن است به درستی کار نکند، بنابراین برای رفع این مشکلات باید پیچ ​​ها را کاملا سفت کنید.

لیست قیمت بخاری گازی در بازار (24 مهر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا