چرا ضد آفتاب باعث سوزش چشم میشود

سوزش چشم یک اصطلاح کلی است که برای توصیف احساس یک فرد هنگامی که چیزی چشم یا ناحیه اطرافش را تحریک می کند استفاده می شود. سوزش چشم به احساس خشکی، خارش، درد یا شن در چشم اشاره دارد. عوامل زیادی می توانند باعث تحریک چشم شوند، از جمله آسیب، خشکی چشم و چشم صورتی. نحوه ظاهر یا احساس یک چشم تحریک شده به علت آن بستگی دارد، اما علائم اصلی شامل خشکی، خارش و درد است. گاهی اوقات می توانید چیزی را در چشمان خود احساس کنید. در این شرایط، چشم ممکن است قرمز یا متورم شود.

بیماری خشکی چشم

اشک به مرطوب و روان نگه داشتن چشم کمک می کند. اشک از غدد نزدیک چشم ترشح می شود. زمانی که کمیت یا کیفیت اشک برای مرطوب نگه داشتن چشم کافی نباشد، ممکن است دچار خشکی چشم شوید.

اشک معمولاً هنگام پلک زدن به قرنیه که قسمت جلویی چشم است پخش می شود. علاوه بر مرطوب نگه داشتن چشم، ذراتی که می تواند منجر به عفونت شود را نیز از بین می برد.

وقتی فردی از خشکی چشم رنج می‌برد، اشک‌های او چشم‌هایش را تغذیه یا روان نمی‌کنند. چشمان آنها اشک کافی تولید نمی کند یا اشک تعادل مناسبی از روغن، آب و مخاط برای تمیز کردن چشم ندارد. پزشکان این بیماری را سندرم اشک بی اثر نیز می نامند.

علائم عبارتند از:

درمان خشکی چشم

خشکی خفیف چشم را می توان با داروهای بدون نسخه مانند اشک مصنوعی درمان کرد. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به دارو داشته باشد. تغییرات سبک زندگی مانند ترک سیگار، کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش و استفاده از عینک آفتابی برای محافظت در برابر شرایط خشک نیز می تواند کمک کننده باشد.

هر زمان که فرد احساس کند باید چشم های خود را خیس کند می تواند از محلول های اشک مصنوعی استفاده کند. افراد همچنین می توانند از کمپرس گرم استفاده کنند یا پلک های خود را ماساژ دهند.

برای برخی، خشکی چشم ممکن است هرگز از بین نرود. این افراد می توانند با دارو آن را مدیریت کنند.

اگر مردم خشکی چشم را درمان نکنند، ممکن است بدتر شود و به مرور زمان به چشم آسیب برساند و حتی بینایی را مختل کند. هر کسی که فکر می‌کند این بیماری را دارد باید به چشم پزشک مراجعه کند تا در مورد گزینه‌های درمانی تصمیم‌گیری کند و از آسیب بینایی جلوگیری کند. قبل از اینکه آنها کار خود را انجام دهند، پزشک ممکن است مجاری اشک را مسدود کند تا از نشت اشک به بیرون جلوگیری کند.

صدمات چشمی

آسیب چشم یکی از شایع ترین علل سوزش چشم است. به عنوان مثال، ضربه خوردن توسط یک فرد یا شی به چشم، پاشیدن یک ماده شیمیایی در چشم، یا قرار گرفتن شن در چشم، همگی می تواند منجر به آسیب شود.

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد

مشکلات بینایی

مشکل چشمک زدن

مشکلات حرکتی چشم

چشم متورم را ببندید

تغییر ظاهر مردمک

تغییر اندازه مردمک چشم

خون در قسمت شفاف چشم

بریدگی یا پارگی روی پلک

درمان و راه حل آسیب های چشمی

اگر فردی دچار ماده شیمیایی در چشمان خود شود، باید به طور کامل با آب شستشو داده و سپس به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد.

اگر چشم شخصی بریده شده یا سوراخ شده است، باید محافظی مانند کف لیوان کاغذی روی آن قرار دهد، سپس به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد.

اگر فردی شن در چشمانش باشد، می تواند تا زمانی که بیرون بیاید پلک بزند. اگر این کار موثر نبود، شستن چشم با محلول نمکی یا آب جاری می تواند ذرات را از بین ببرد.

فردی که آسیب چشمی دارد می تواند از کمپرس سرد کوچک برای کاهش درد و التهاب استفاده کند.

صدمات چشمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین همیشه بهتر است به دنبال درمان بیماری خود باشید، حتی اگر علائم شدید به نظر نمی‌رسند. مراقبت های پزشکی اورژانسی برای آسیب های جدی چشم شامل موارد زیر است:

مواد شیمیایی در چشم

بریدگی یا سوراخ شدن چشم

آنهایی که باعث اختلال بینایی می شوند.

چشم صورتی

چشم صورتی یا ورم ملتحمه زمانی رخ می دهد که چیزی بافت های جلوی چشم را تحریک کند. علائم چشم صورتی معمولاً عبارتند از:

خارش چشم

چشم های قرمز

پلک های متورم

پاره شدن

ترشحات غلیظ و غشاهای مخاطی خشک و پوسته پوسته.

سه نوع اصلی ورم ملتحمه وجود دارد:

ملتحمه باکتریایی

ورم ملتحمه آلرژیک

ورم ملتحمه ویروسی

برای موارد چشم صورتی، درمان بسته به علت آن متفاوت است.

ورم ملتحمه ویروسی

ورم ملتحمه ویروسی بسیار مسری است و معمولاً خود به خود برطرف می شود. قرار دادن یک پارچه خنک و مرطوب روی چشمان بسته ممکن است به کاهش علائم کمک کند. قطره های چشمی بدون نسخه (OTC) به افرادی که علائم شدید دارند کمک می کند.

ملتحمه باکتریایی. ورم ملتحمه باکتریایی معمولا مسری نیست، اما گاهی اوقات افراد برای جلوگیری از عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک های موضعی دارند.

ملتحمه آلرژیک. محرک هایی مانند گرده گل، موی حیوانات، کپک یا کنه های گرد و غبار و گرد و غبار در صورت وارد شدن به چشم می توانند باعث ورم ملتحمه آلرژیک شوند. ملتحمه آلرژیک ناراحت کننده است، اما خطرناک نیست. افراد می توانند آن را با قطره های دارویی داروخانه درمان کنند، که بسیاری از آنها بدون نسخه در دسترس هستند.

بخونیدش:  چرا در شب یلدا هندوانه و انار معروف است

چشم صورتی معمولاً خود به خود یا با قطره های دارویی از بین می رود. زمانی که فرد در عرض 1-2 هفته بهبود نیافت، باید به پزشک مراجعه کند.

آلرژی

آلرژی چشم زمانی رخ می دهد که چیزی که به آن حساسیت دارید، به نام آلرژن، غشای چشم را تحریک می کند. بسیاری از چیزها می توانند باعث آلرژی چشم شوند، از جمله گرده، کنه های گرد و غبار، گرد و غبار، کپک و شوره حیوانات خانگی.

علائم معمولاً مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن در هر دو چشم ظاهر می شود. به عنوان مثال، اگر به پوست حیوانات حساسیت دارید و در معرض آن هستید، ممکن است علائم آلرژی چشمی را تجربه کنید.

درمان آلرژی چشم بر کاهش علائم تمرکز دارد. قطره های چشمی یا قرص های بدون نسخه می توانند کمک کننده باشند. با این حال، اگر علائم مداوم یا طولانی مدت باشند، پزشک ممکن است داروهای تجویزی یا واکسن های آلرژی را توصیه کند.

تحریک کننده ها

قرار گرفتن تصادفی در معرض چیزهایی مانند دود، ذرات گرد و غبار یا بخارات شیمیایی نیز می تواند باعث تحریک چشم شود. علاوه بر قرمزی یا آبریزش بعد از قرار گرفتن در معرض، چشم ها ممکن است دانه دانه نیز باشند. در بسیاری از موارد، شستشوی کامل چشم آسیب دیده با آب دمای اتاق به مدت 15 تا 20 دقیقه می تواند علائم را تسکین دهد.

قرار گرفتن در معرض برخی محرک ها ممکن است باعث آسیب دائمی چشم یا سوختگی شود. مهم است که مدت زمان قرار گرفتن چشمان خود را در معرض محرک محدود کنید و اگر علائم پس از شستشو از بین نرفت، به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اشیاء خارجی

اجسام خارجی می توانند وارد چشم شده و باعث تحریک شوند. این اشیاء می توانند بسیار کوچک مانند مژه های سرگردان یا چیزی بزرگتر مانند یک تکه شیشه باشند. برخی از آنها به چشم آسیب می زند.

اگر فکر می کنید جسم خارجی در چشم شما وجود دارد، پزشک نور کوچکی را به چشم می تاباند تا آن شی را ببیند. همچنین ممکن است به زیر پلک نگاه کنند یا از رنگ مخصوص برای بررسی سایش قرنیه استفاده کنند.

درمان شامل برداشتن جسم خارجی است. بسته به جسم موجود در چشم، پزشک ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک نیز برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.

فشار چشم دیجیتال

هنگامی که برای مدت طولانی از رایانه، تلفن یا تبلت خود استفاده می کنید، ممکن است دچار سوزش چشم شوید. این وضعیت «فشار چشم دیجیتال» یا «سندرم بینایی رایانه ای» نامیده می شود.

علاوه بر سوزش یا ناراحتی چشم، علائم فشار چشم دیجیتال می تواند شامل سردرد، خشکی چشم و درد گردن یا شانه باشد. علائم فشار دیجیتالی چشم موقتی است و با توقف استفاده از رایانه یا تلفن باید از بین برود.

انجمن بینایی سنجی آمریکا توصیه می کند هنگام استفاده از دستگاه های الکترونیکی از قانون 20-20-20 پیروی کنید. این بدان معناست که پس از هر 20 دقیقه کار، باید 20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 فوتی نگاه کنید.

عفونت و سوزش چشم

انواع عفونت های باکتریایی، ویروسی یا قارچی می توانند باعث تحریک چشم شوند. علائمی که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:

احساس مالیدن چشمان خود را دارید

ترشحات چرکی یا مخاطی

التهاب غشای اطراف چشم

پوسته پوسته شدن پلک ها یا مژه ها

درمان بستگی به علت عفونت دارد. عفونت های ویروسی معمولاً خفیف هستند و در عرض یک تا دو هفته از بین می روند. اگر عفونت باکتریایی دارید، پزشک احتمالاً قطره های چشمی آنتی بیوتیکی را تجویز می کند. عفونت های قارچی چشم را می توان با داروهای ضد قارچی به شکل قطره یا قرص درمان کرد. در موارد بسیار شدید، ممکن است نیاز به تزریق مستقیم داروهای ضد قارچ به داخل چشم باشد.

خوک فروشی

گل مژه، یک توده دردناک در لبه چشم، می تواند چشم را تحریک کند. مژه ممکن است شبیه جوش باشد و پر از چرک شود. همچنین ممکن است متوجه درد و تورم در اطراف پلک خود شوید. سوزن سوزن شدن معمولاً خود به خود برطرف می شود و کمپرس گرم اغلب می تواند کمک کننده باشد. گل مژه های پایدار را می توان با آنتی بیوتیک یا جراحی برای تخلیه چرک درمان کرد.

انسداد مجرای اشک

به طور معمول، اشک از طریق مجاری اشک به بینی شما جاری می شود و دوباره جذب می شود. اگر مجرای اشک مسدود شده باشد، از تخلیه مناسب اشک از چشم جلوگیری می کند و این امر می تواند منجر به سوزش چشم شود.

سایر علائم مسدود شدن مجاری اشک عبارتند از:

پوسته پوسته شدن پلک ها

عفونت های مکرر چشم

درد در گوشه داخلی چشم

درمان ها ممکن است شامل گشاد کردن مجاری اشک یا قرار دادن یک لوله کوچک برای تخلیه اشک باشد. در برخی موارد، ممکن است برای باز کردن راهی برای تخلیه اشک، جراحی لازم باشد.

بخونیدش:  چرا وقتی عطسه میکنم کمرم درد میگیره

سایر علل تحریک چشم

سایر بیماری هایی که می توانند باعث تحریک چشم شوند عبارتند از:

بلفاریت: این بیماری با التهاب پلک ها مشخص می شود که معمولاً به دلیل باکتری یا مشکلات تولید روغن در نزدیکی چشم است. احتمال عود آن مکرر است و درمان آن را دشوارتر می کند.

روزاسه: افراد مبتلا به بیماری مزمن پوستی ممکن است از این بیماری رنج ببرند که در آن چشم ها خشک، خارش و قرمز هستند.

گلوکوم گلوکوم با آسیب به عصب بینایی چشم مشخص می شود. افراد مبتلا به گلوکوم اغلب خشکی چشم را به عنوان یک عارضه جانبی داروهایی که چشم را تحریک می کنند، تجربه می کنند. برخی از انواع گلوکوم نیز می توانند باعث درد چشم شوند.

آرتریت روماتوئید (RA). این بیماری التهابی مزمن گاهی اوقات می تواند سایر قسمت های بدن را نیز درگیر کند. خشکی چشم یکی از شایع ترین علائم مرتبط با چشم ها با آرتریت روماتوئید است. علاوه بر این، قسمت سفید چشم (صلبیه) نیز می تواند ملتهب و دردناک شود.

تومور مغزی اگر تومور مغزی نزدیک قسمتی از مغز باشد که درگیر بینایی است، ممکن است تاری دید، دوبینی یا از دست دادن بینایی داشته باشید.

سردردهای خوشه ای. سردرد خوشه ای یک اختلال سردرد نادر است که در آن افراد درد شدید و مکرری را تجربه می کنند که می تواند از 15 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد. درد اغلب نزدیک چشم است و منجر به قرمزی و پارگی چشم و التهاب پلک می شود.

مولتیپل اسکلروزیس (MS). مشکلات بینایی می تواند از علائم اولیه ام اس باشد. علائم به دلیل التهاب و آسیب به غلاف محافظ اعصاب است. علائم چشمی مرتبط با ام اس می تواند شامل تاری دید، خاکستری شدن و کاهش دید باشد.

شایع ترین علائم سوزش چشم

علائم خاصی که ممکن است تجربه کنید به منبع تحریک چشم بستگی دارد. با این حال، شایع ترین علائم سوزش چشم عبارتند از:

تاری دید

چشم درد

قرمزی چشم

حساسیت به نور

چشم های گریان

خارش چشم در روز یا شب

درمان سوزش چشم ناشی از شرایط فوق ممکن است شامل مراقبت از چشم در منزل، قطره چشم یا اسپری بینی و درمان با کورتیکواستروئید باشد. اگر یک بیماری مزمن یا عود کننده دارید که باعث سوزش چشم می شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

حرف آخر

دلایل زیادی برای تحریک چشم وجود دارد. برخی از این علل، مانند علائم کشش دیجیتالی چشم یا آب مروارید، ممکن است خود به خود از بین بروند. برخی دیگر، مانند قرار گرفتن در معرض محرک ها یا مسدود شدن مجاری اشک، نیاز به درمان دارند.

علائم سوزش چشم ممکن است شامل درد، خشکی، خارش یا ریزش اشک باشد. بیماری خشکی چشم، آسیب چشم و چشم صورتی شایع ترین علل سوزش چشم هستند. نوع درمانی که دریافت می کنید به علت سوزش چشم بستگی دارد و می تواند از قطره چشم تا روش های جراحی متغیر باشد. اگر علائم سوزش چشم را تجربه کردید که شما را آزار می دهد، به پزشک خود مراجعه کنید.

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا

اطلاعات این مقاله فقط برای راهنمایی است. بدون مشورت با پزشک خود درمانی نکنید.

دریافت مشاوره آنلاین

ممکن است به دلایل مختلف دچار سوزش چشم شویم. سوزش چشم گاهی اوقات به دلیل خستگی، قرار گرفتن در معرض آلاینده ها و مواد حساسیت زا، یا کار بیش از حد با تلفن و لپ تاپ ایجاد می شود. اما گاهی اوقات از دلایل جدی تری مانند عفونت ناشی می شود. علت سوزش چشم نحوه درمان آن را تعیین می کند. در این مقاله به بررسی علل سوزش چشم و راه های درمان آن می پردازیم.

فهرست مطالبی که می خوانید:

علت سوزش چشم چیست؟

سوزش چشم اصطلاحی است که برای اشاره به ناراحتی و سوزش در داخل و اطراف چشم استفاده می شود. عوامل مختلفی می تواند باعث تحریک چشم در افراد شود. شایع ترین علل سوزش چشم عبارتند از:

آلرژی و سوزش چشم

آلرژی چشم زمانی رخ می دهد که یک عامل حساسیت زا یا حساسیت زا وارد چشم شود. برخی افراد به موادی مانند گرد و غبار، گرده گل، کپک، موی حیوانات و غیره حساسیت دارند.

علائم معمولا مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن در هر دو چشم ظاهر می شود. معمولاً از قطره ها یا داروهای بدون نسخه برای درمان آلرژی چشم استفاده می شود. اما اگر علائم آلرژی طولانی شد، باید با متخصص مشورت کنید.

محرک ها و سوزش چشم

قرار گرفتن در معرض مواد محرک مانند دود، بخارات شیمیایی و ذرات گرد و غبار باعث تحریک و سوزش چشم می شود. فرد ممکن است علائمی مانند قرمزی، آبریزش چشم و احساس شن در چشم را تجربه کند.

در بیشتر موارد، شستن چشم ها با آب به مدت حدود 15 تا 20 دقیقه علائم سوزش چشم را از بین می برد. توجه داشته باشید که قرار گرفتن در معرض برخی مواد محرک باعث آسیب و سوزش چشم می شود. سعی کنید قرار گرفتن در معرض مواد محرک را به حداقل برسانید و اگر علائم پس از شستن چشم ها بهبود نیافت، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

بخونیدش:  چرا کیک من بعد از پخت پفش میخوابه

جسم خارجی و سوزش چشم

نفوذ اجسام خارجی به داخل چشم باعث سوزش و سوزش چشم می شود. گاهی اوقات جسم خارجی می تواند مژه یا یک تکه شیشه باشد. ورود جسم خارجی به چشم می تواند باعث خراشیدگی و آسیب به قرنیه شود. از مالیدن چشم ها خودداری کنید. درمان شامل برداشتن جسم خارجی از چشم است و چشم پزشک معمولا یک دوره آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت چشم تجویز می کند.

خستگی

یکی از علل شایع سوزش چشم استفاده از وسایل دیجیتالی مانند تلفن همراه، کامپیوتر و لپ تاپ است. این بیماری سندرم بینایی کامپیوتری یا فشار چشم دیجیتال نامیده می شود. علاوه بر سوزش چشم، علائم فشار چشم دیجیتال شامل سردرد، خشکی چشم، درد گردن و شانه است.

علائم فشار چشم دیجیتال موقتی است و معمولاً با قطع استفاده از رایانه و تلفن همراه بهبود می یابد. انجمن بینایی سنجی آمریکا استفاده از قانون 20/20/20 را هنگام کار با ابزارهای دیجیتال توصیه می کند. این قانون بدین معناست که پس از هر 20 دقیقه کار، به مدت 20 ثانیه به شی یا منظره ای که حداقل 20 فوت (6 متر) فاصله دارد، نگاه کنید.[1]

خشکی چشم

اشک به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می کند. خشکی چشم زمانی رخ می دهد که کمیت یا کیفیت اشک برای مرطوب نگه داشتن چشم کافی نباشد. خشکی خفیف چشم را می توان با قطره های اشک مصنوعی درمان کرد. اگر خشکی چشم شدید باشد، چشم پزشک دارو تجویز می کند. همچنین، ترک سیگار، کاهش زمان استفاده از ابزارهای دیجیتال و استفاده از عینک آفتابی از خشکی و تحریک چشم جلوگیری می کند.

عفونت چشم

عفونت های قارچی، باکتریایی و ویروسی می توانند باعث سوزش و سوختگی چشم شوند. علائم عفونت چشم معمولاً با تورم اطراف چشم، احساس نیاز به مالیدن چشم، ترشح چرک و مخاط از چشم و پوسته پوسته شدن روی پلک همراه است.

درمان بستگی به علت عفونت چشم دارد، عفونت ویروسی معمولا در عرض یک تا دو هفته از بین می رود و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. عفونت باکتریایی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک دارد. اگر منبع عفونت قارچی باشد، پزشک داروهای ضد قارچی را تجویز می کند.

علائم سوزش چشم

علائم سوزش چشم بسته به علت آن کمی متفاوت است. علائم شایع سوزش چشم عبارتند از:

خارش چشم در طول روز

چشم های اشک آلود، چشم های اشک آلود

قرمزی چشم

چشم درد

حساسیت به نور

تاری دید

درمان های خانگی برای سوزش چشم

درمان سوزش چشم بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال، اگر علت تحریک چشم عفونت باکتریایی باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. برخی از درمان های خانگی که برای تسکین سوزش چشم استفاده می شوند عبارتند از:

پلک ها را با مواد شوینده ملایم بشویید و تمیز کنید

برای جلوگیری از خشکی چشم از قطره های مرطوب کننده چشم استفاده کنید

کمپرس گرم روی چشم ها بگذارید

استفاده از قطره های ضد حساسیت برای موارد آلرژی

برای اطلاعات بیشتر مقاله درمان گیاهی سوزش چشم را مطالعه کنید.

اگر سوزش چشم پس از دو یا سه روز بهبود نیافت و یا سوزش چشم شدید بود یا با علائم دیگری همراه بود، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگرچه تحریک چشم اغلب یک مشکل جدی نیست. اما در صورت وجود سوزش چشم همراه با درد، حساسیت بیش از حد به نور، ترشحات چشم، تاری دید، دوبینی، باید با چشم پزشک مشورت کنید.

چگونه از چشم محافظت کنیم؟

برخی از اقداماتی که از تحریک چشم جلوگیری می کند عبارتند از:

از لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید.

هرگز از لوازم آرایش دیگران مانند ریمل یا خط چشم استفاده نکنید.

هنگام کار با ماشین آلات سنگین از محافظ چشم استفاده کنید.

از عینک آفتابی متناسب با اندازه صورت خود استفاده کنید و چشمان خود را کاملاً بپوشانید.

چشمان خود را با اشک مصنوعی مرطوب نگه دارید.

از دود سیگار و سایر آلاینده ها اجتناب کنید.

از کولر گازی در منزل استفاده کنید.

حتما قبل از قرار دادن لنز در چشم خود آن را ضدعفونی کنید.

مصرف مواد غنی از امگا 3 و امگا 6 مانند روغن ماهی و دانه های کتان به بهبود و جلوگیری از خشکی چشم کمک می کند.[2]

هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ حتما به چشمان خود استراحت دهید (قانون 20/20/20).

توجه: در صورت احساس درد و تاری دید حتما با چشم پزشک مشورت کنید.

آخرین سخنان دکتر ساینا

شناسایی علت سوزش چشم برای تعیین روش درمان آن ضروری است. با کمی دقت می توانید از تحریک چشم ناشی از حساسیت چشم جلوگیری کنید. اگر سوزش چشم شما پس از یک یا دو روز بهبود نیافته است یا سوزش چشم شما شدید است یا با علائم دیگری مانند چشم درد، ترشح و قرمزی چشم همراه است، حتما از چشم پزشک کمک بگیرید.

در صورت نیاز به صحبت با چشم پزشک می توانید همین الان در سامانه دکتر ساینا از مشاوره آنلاین چشم بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا