چرا عشق به نفرت تبدیل میشود

عشق و نفرت می توانند از جهاتی بسیار شبیه هم باشند. با وجود این شباهت، این دو مانند قطب های مخالف یک آهنربا هستند.

وقتی کسی را دوست داریم، می خواهیم برای همیشه با او بمانیم. اما وقتی از کسی متنفریم دوست داریم رنج او را ببینیم یا حداقل شکستش را ببینیم.

اگر تا به حال عاشق کسی بوده اید، به خوبی می دانید که می توانید نسبت به همان شخص احساس نفرت داشته باشید.

اما سوال اینجاست که چرا این اتفاق می افتد؟

چون او شما را دوست ندارد، او آدم بدی است:

بدیهی ترین سناریویی که احساس نفرت و عشق را برای کسی در یک دوره زمانی ایجاد می کند این است که او به شما علاقه ای ندارد.

اگر فکر می کنید فردی دوست داشتنی هستید، درک چنین موقعیتی برای شما دشوار خواهد بود. اگر هنوز اعتماد به نفس کافی ندارید، ممکن است در این شرایط با مشکل مواجه شوید. اگر در حال حاضر برای خود ارزش قائل هستید، ممکن است عدم محبت طرف مقابل را نقصی در او و شخصیت او بدانید. اگر به دلیل چنین نقص های شخصیتی احساسات منفی خود را به طرف مقابل منتقل کنید، ممکن است با احساس نفرت مواجه شوید.

عشق آزادی شخصی را از شما سلب می کند:

زمانی که عشق متقابل وجود نداشته باشد، داشتن احساسات همزمان مانند عشق و نفرت برای طرف مقابل بسیار رایج خواهد بود.

اما می توانید نسبت به فردی که دوستش دارید احساس نفرت کنید حتی اگر این عشق دو طرفه باشد و رابطه خوبی بین شما وجود داشته باشد. این یکی از شرایط متناقض است که در عشق و روابط عاشقانه دیده می شود.

عاشق شدن با کسی مستلزم محدود کردن آزادی های شخصی است که انسان ها به طور طبیعی دارند.

گاهی اوقات مجبور می شوید وقت شخصی خود را با طرف مقابل بگذرانید. این باعث می شود زمان کمتری برای خودتان باقی بماند. زمانی که با شخص دیگری در ارتباط هستید، زمانی را تجربه خواهید کرد که باید از ترجیحات و علایق شخصی خود فاصله بگیرید و نیازهای طرف مقابل را برآورده کنید.

اگر دخترم بخواهد در یک روز سه فیلم ببیند و من بخواهم یکی را ببینم، باید به آرزویش احترام بگذارم چون دوستش دارم.

گاهی اوقات می توانید به دنبال راه حل میانی نیز باشید. این باعث می شود طرف مقابل آزادی های شخصی خود را از دست ندهد.

در برخی از فرهنگ‌ها که آزادی شخصی بسیار مورد احترام است، از دست دادن این آزادی همیشه قابل قبول یا احساس خوبی نخواهد بود. اگر احساس می کنید که آزادی شخصی خود را به خاطر طرف مقابل از دست می دهید و این یک مشکل همیشگی است، ممکن است نسبت به او احساس تنفر کنید.

همچنین بخوانید: مرز بین عشق و نفرت چیست؟

عشق شما را آسیب پذیرتر می کند:

برای داشتن یک رابطه معنادار با کسی، باید بتوانید خودتان باشید و شخصیت خود را عمل کنید. این همیشه ممکن نیست.

ما همیشه نمی توانیم چهره واقعی خود را به مردم نشان دهیم، اما باید بتوانیم این کار را به راحتی در خانه انجام دهیم. باید به دیگری اجازه دهید شما را ببیند، شما را بشنود و نقاط قوت و ضعف شما را شناسایی کند. اما به این معنی است که در چنین شرایطی آسیب پذیرتر خواهید شد.

ما به افرادی آسیب‌پذیرتر از افرادی که در هر شرایطی آماده دفاع از خود هستند آسیب می‌زنیم. این بخشی از آسیب پذیری است. از آنجایی که آسیب پذیری خطر آسیب را افزایش می دهد، چنین شرایطی می تواند وحشتناک باشد. این یک تجارت پر ریسک است. پذیرش چنین ریسکی و زندگی با آن می تواند برای برخی افراد سخت باشد و در نهایت باعث ایجاد احساس تنفر نسبت به طرف مقابل شود.

افراد مختلف عیب های مختلفی دارند:

شما تنها کسی نیستید که باید به دیگران نشان دهید که واقعاً چه کسی هستید. سایر افرادی که در این رابطه هستند نیز باید چهره واقعی خود را نشان دهند و مانند خودشان رفتار کنند.

وقتی چنین موقعیتی پیش می آید، ممکن است جنبه ای از شخصیت آنها را ببینید که دوست ندارید. خب، در چنین مواقعی باید با عادات خوب، بد یا آزاردهنده افرادی که دوستشان دارید زندگی کنید. خوشبختانه اکثر افراد رفتار خوب و خوشایند بیشتری نسبت به رفتار بد دارند که باعث افزایش محبت بین افراد می شود.

بخونیدش:  چرا به مریخ سیاره سرخ می گویند

برای داشتن روحیه بد:

وقتی عشق با نفرت ترکیب می شود، شرایط و رفتارهایی مانند خلق و خوی ایجاد می شود. در روابط کاری، چنین رفتارهایی کوتاه مدت خواهد بود.

عشق باعث نفرت می شود، اما وقتی دو احساس یا خواسته در رقابت شدید باشند، این هوی و هوس بیشتر از قبل دوام می آورد. این گزینه یک سناریوی رایج در بین مردم است.

همچنین بخوانید: چگونه تنفر را از بین ببریم؟

مرز باریکی بین عشق و نفرت وجود دارد:

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله اشاره کردیم، امکان تبدیل عشق به نفرت یا بروز این دو احساس در یک بازه زمانی وجود دارد.

عشق می تواند در عرض چند دقیقه به نفرت تبدیل شود. وقتی به نحوه پردازش عشق و نفرت در مغز نگاه می کنیم، چنین موقعیتی برای ما بسیار معنادار خواهد بود.

در سال 2008، زکی و رومایا مغز افراد عاشق و افرادی که از دیگران متنفر بودند را بررسی کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که مناطق خاصی از مغز در این دو حالت فعال می شوند. یکی از این مناطق ناحیه ای از مغز است که شدت احساسات را تعیین می کند. این ناحیه تعیین نمی کند که آیا احساسات مثبت یا منفی هستند. به نظر می رسد عشق و نفرت در یک فرآیند پردازش عصبی دخالت دارند که گاهی به آن اثر برانگیختگی عاطفی می گویند.

به نظر می رسد عشق می تواند با تأثیر قوی تحریک عاطفی به نفرت تبدیل شود.

خط باریک بین این دو احساس می تواند برای برخی افراد ناخوشایند باشد. عشق شدید می تواند برای مدت طولانی و حتی تا پایان عمر ادامه یابد، اما در برخی شرایط ممکن است که چنین عشقی به نفرت تبدیل شود.

عشق یکی از دلپذیرترین احساسات دنیاست. این حس نه تنها خوشایند بلکه بسیار دردناک است به طوری که اگر این عشق و این احساس شکست بخورد تا آخر عمر در سمت چپ قفسه سینه درد خواهید داشت. در این مقاله از علیرضا نیکنام به موضوع تبدیل عشق به نفرت می پردازیم، با ما همراه باشید.

فهرست

آیا عشق می تواند به نفرت تبدیل شود؟

وقتی کسی که دوستش داریم از نظر عاطفی به ما صدمه می زند، عشق می تواند به نفرت تبدیل شود. این به خصوص زمانی اتفاق می افتد که فرد بسیار نزدیک به ما باشد. یک نوع عمل زمانی که توسط یکی از نزدیکان ما انجام می‌شود می‌تواند باعث نفرت شود، در حالی که همین نوع عمل می‌تواند باعث عصبانیت یا آزار زمانی شود که آن شخص به ما نزدیک نباشد.

چگونه عشق را به نفرت تبدیل کنیم؟

تبدیل عشق به نفرت سخت است، اما ممکن است. می توان گفت مواردی که در زیر فهرست کرده ایم می تواند به شما کمک کند عشق را به نفرت تبدیل کنید:

از مشکل آگاه باشید

تصوراتت را باور نکن

در برابر وسوسه پاسخ های خودکار مقاومت کنید.

آزادی را حس کن

شکست را بپذیر

منطقی فکر کن

به چیزهای بد فکر کن

چرا عشق به نفرت تبدیل میشود

نفرت قوی تر است یا عشق؟

عشق می تواند قدرتمندتر از نفرت باشد زیرا عشق می تواند به خشونت پایان دهد، دیگران را به انجام کارهای عاشقانه ترغیب کند، خلاقیت را برانگیزد. همچنین از آنجایی که عشق یک حس بسیار شیرین است، افراد بیشتر جذب آن می شوند. عشق آنقدر قدرتمند است که وقتی به کسی عشق می ورزی، باعث می شود به جای کارهای نفرت انگیز، کارهای خوبی انجام دهی. و آن شخص را همانطور که هست دوست بدارید تا برایتان مهم نباشد که دزد است یا قاتل، کلاهبردار یا متاهل. عشق غیر منطقی ترین احساس دنیاست.

مثلاً چیزی در ذهن دارید که شما را آزار می دهد و می خواهید در مورد آن با طرف مقابل صحبت کنید. شما بی گناه موضوع را مطرح می کنید، غافل از اینکه قرار است بر روی مین زمینی قدم بگذارید و یک واکنش زنجیره ای عاطفی شدید را آغاز کنید. در عین حال ممکن است اصلاً قصد عاشق شدن نداشته باشید و این موضوع در برنامه زندگی شما جایی نداشته باشد.

حالا اگر شخصی که دوستش داشتید به مرور زمان شما را به شدت آزار دهد، این عشق و علاقه کم کم سرد می شود و جای خود را به قوی ترین احساس دنیا که نفرت است می دهد. به طوری که بعد از مدتی عشقی که مثل یک کودک بزرگ شده تبدیل به نفرت می شود. نفرت به گونه ای است که نزدیک ترین فرد به شما از همه فاصله می گیرد.

بخونیدش:  چرا پلاستیک در تهیه کاغذ استفاده می شود

عشق و نفرت، ارتباط و جدایی به روش های غیرمنتظره ای می آیند و می روند. مانند یک آتشفشان در حال فوران یا یک طوفان تگرگ، به نظر می رسد یک بحث از هیچ جا سرچشمه می گیرد و در پی آن ویرانی به جا می گذارد.

هیچ یک از ما کنترلی بر این جزر و مد نداریم، درست مانند نیروهای طبیعت، مانند آب و هوا، روابط ما تحت تأثیر این نیروهای پنهان است.

نفرت قوی تر است یا عشق؟

عشق شکل قدرتمندی از بیان است، اما رسیدن و حفظ آن دشوار است. بنابراین عشق به همان اندازه ممکن است باعث درد و عصبانیت شما شود. به احتمال زیاد هر چه بیشتر کسی را دوست داشته باشید، آن شخص را بیشتر آزار می دهید یا صدمه می بینید. بنابراین عاشق شدن بسیار تلخ و خطرناک است. به عقیده برخی، پایان همه عاشقانه ها تلخ است.

همچنین مهم است بدانید که فکر کردن به کسی که عاشقانه دوستش دارید و آن شخص تنها فردی است که می تواند شما را در احساسات مثبت و منفی برانگیزد. این می تواند در شما احساس عشق و نفرت همزمان ایجاد کند. به طوری که با اندیشیدن به اتفاقات شیرین عشق را تجربه خواهید کرد و با اندیشیدن به اتفاقات تلخ نفرت را تجربه خواهید کرد.

چگونه کسی را که دوستش داریم نادیده بگیریم؟

این روزها بازار جاهلانه افرادی که به آنها علاقه دارید بسیار داغ است، یعنی مردم فکر می کنند هر چه کمتر به معشوق خود توجه کنند رابطه آنها بهتر می شود و طرف مقابل جذب آنها می شود. راه های نادیده گرفتن ما برای شما شریک عاطفی آورده ایم.

زیاد بی حوصله نباش

قوی بودن

بلافاصله به تماس ها و پیامک ها پاسخ ندهید

خودت زندگی کن، زندگیت را با این آدم پر نکن

صبور باش

بی ادب نباش

به شهود خود توجه کنید

از برجستگی بیش از حد و غیر معمول خودداری کنید

از به کار بردن کلمات عاشقانه زیاد خودداری کنید.

احساسات خود را کنترل کنید و از ظاهر شدن آنها در مقادیر زیاد جلوگیری کنید.

روش های ذکر شده در لیست بالا مفید هستند، اما از نظر روانی آسیب زیادی به روابط عاطفی شما وارد می کند، بنابراین از استفاده از این روش ها خودداری کنید و به آنها اطلاع دهید که هستید.

موارد مشابه

چگونه عشق اولش را فراموش کنیم؟

برای برگرداندن عشقم چه کنم؟

چگونه نفرت دیگران را از ذهن خود دور کنیم؟

آخرین کلمه

در این مقاله علیرضا نیکنام به موضوع تبدیل عشق به نفرت و … پرداخته ایم که امیدواریم این مطلب از سایت علیرضا نیکنام همانند سایر مطالب سایت مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. همچنین می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

5/5 – (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا