چرا غروب خورشید قرمز است

اشعه های خورشید در اندازه های مختلف می آیند اما با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. دانشمندان این اندازه ها را با استفاده از چیزی که طول موج نامیده می شود اندازه گیری می کنند. هر طول موج متفاوت نور و رنگ خاص خود را دارد.

تماشای رنگ های غروب و طلوع خورشید زیباست، اما چگونه اتفاق می افتد؟ وقتی بیشتر اوقات آسمان فقط آبی است؟ این همه به دلیل نور است و این نور رنگ دارد. باور کنید یا نه، نور اطراف شما ترکیبی از تمام رنگ های جهان است. اما اگر این درست است، چرا ما فقط در زمان های خاصی رنگ های خاصی را در آسمان می بینیم؟ چرا هنگام غروب آسمان آسمان قرمز است؟ با مجله دلتا همراه باشید.

یکی از سؤالات معروف در نجوم، علت رنگ آسمان در غروب خورشید است. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به حرکت زمین توجه کنیم.

زمین در فضا می رقصد

سیاره ما (زمین) با هفت سیاره دیگر حرکت می کند. همه آنها در یک حرکت دایره ای می چرخند، اما آنها همچنین در دایره های بسیار بزرگتری به دور خورشید حرکت می کنند. وقتی خورشید در استرالیا غروب می کند، به این معنی است که طرف دیگر کره زمین در مقابل خورشید قرار دارد. هنگام طلوع خورشید زمین به سمت آن می چرخد ​​و در شب دیگر رو به خورشید نیست. نور روز زمانی رخ می دهد که زمین مستقیماً رو به خورشید باشد، بنابراین پرتوهای خورشید مستقیماً به زمین منتقل می شوند.

چرا آسمان هنگام غروب خورشید قرمز است؟

این به دلیل لایه بزرگی از هوا که زمین را احاطه کرده است به نام جو اتفاق می افتد. جو زمین از بسیاری از اجرام بسیار کوچک به نام مولکول تشکیل شده است. در واقع، همه چیز از مولکول تشکیل شده است، اما هر مولکول بسیار کوچکتر از یک دانه شن است. این اجسام به قدری کوچک هستند که بدون میکروسکوپ قابل مشاهده نیستند.

چگونه جو با نور بازی می کند

هنگامی که پرتوهای خورشید به زمین می رسد، با مولکول های موجود در جو زمین برخورد می کنند. مولکول ها شروع به بازی با نور می کنند و آن را بین خود انتقال می دهند. به این فرآیند “نشت” می گویند. هر چه طول موج نور بیشتر باشد، قبل از پایان یافتن و بازگشت به فضا، می‌تواند بیشتر بین مولکول‌های جو زمین پراکنده شود. نور آبی طول موج کوتاه تری نسبت به نور قرمز یا صورتی دارد. این بدان معنی است که فقط می تواند بین مولکول ها و در فاصله کمتری از بین برود. وقتی استرالیا مستقیماً به سمت خورشید می رود (در طول روز)، فضای کمتری برای عبور نور وجود دارد. نور آبی به راحتی می تواند به سمت دیگر فرار کند و آسمان آبی را به ما بدهد.

رنگ های طلوع و غروب خورشید

وقتی استرالیا به سمت خورشید می رود. همانطور که این فاصله جوی را طی می کند، نور آبی خسته می شود و دیگر نمی تواند ادامه دهد، بنابراین بیشتر به فضا می رود. اما نور قرمز، نارنجی و زرد دارای طول موج بلندتری هستند، به این معنی که آنها می توانند پراکنده شوند و برای رسیدن به ما طولانی تر در جو حرکت کنند. به همین دلیل است که ما غروب و طلوع های زیبایی داریم.

پیشنهاد مطالعه: “رنگ واقعی خورشید چیست؟” در مجله دلتا بخوانید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ ما عاشق تماشای تمام رنگ های زیبای غروب و طلوع خورشید هستیم، اما وقتی آسمان بیشتر اوقات فقط آبی است، چگونه این اتفاق می افتد؟ این همه به دلیل نور است و این نور رنگ دارد. باور کنید یا نه، نور اطراف شما ترکیبی از تمام رنگ های جهان است. اما اگر این درست است، چرا ما فقط در زمان های خاص رنگ های خاصی را در آسمان می بینیم و نه همه آن ها؟

زمین در فضا می رقصد

سیاره ما (زمین) با هفت سیاره دیگر در فضا حرکت می کند. همه آنها در یک حرکت دایره ای در جای خود می چرخند، اما همچنین در دایره های بسیار بزرگتری به دور خورشید حرکت می کنند. مثلاً وقتی خورشید در استرالیا غروب می کند، به این معنی است که طرف زمین از خورشید دور می شود، هنگام طلوع خورشید به سمت آن می چرخیم و شب می آید که دیگر اصلاً رو به خورشید نیستیم. نور روز زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً با خورشید روبرو می‌شویم، بنابراین پرتوهای خورشید مستقیماً به ما منتقل می‌شوند.

بخونیدش:  چطور گزارشگر دریم لیگ را فارسی کنیم

اگرچه با نگاه کردن به آنها نمی توان تشخیص داد، اما پرتوهای خورشید در اندازه های مختلف هستند. دانشمندان این اندازه ها را با استفاده از چیزی که طول موج نامیده می شود اندازه گیری می کنند. هر طول موج مختلف نور رنگ منحصر به فرد خود را دارد.

بنابراین می دانیم که چرا آسمان در روز روشن و در شب تاریک است و می دانیم که پرتوهای خورشید اندازه ها یا طول موج های متفاوتی دارند، اما چگونه این رنگ ها به رنگ های زیبایی که در آسمان می بینیم تبدیل می شوند؟غروب و طلوع خورشید؟

این به دلیل لایه بزرگی از هوا که زمین را احاطه کرده است به نام جو اتفاق می افتد. جو زمین از بسیاری از اجرام بسیار کوچک به نام مولکول تشکیل شده است. در واقع، همه چیز از مولکول تشکیل شده است، اما هر مولکول بسیار کوچکتر از یک دانه شن است. این اجسام آنقدر کوچک هستند که ما نمی‌توانیم آنها را بدون میکروسکوپ ببینیم، فقط می‌توانیم آثار بزرگ‌تری را که خلق می‌کنند ببینیم.

چگونه جو با نور بازی می کند

هنگامی که پرتوهای خورشید به زمین می رسد، با مولکول های موجود در جو زمین برخورد می کنند. سپس مولکول‌ها شروع به بازی با نور می‌کنند و باعث می‌شوند که بین آنها جریان پیدا کند، فرآیندی که به آن «نشر» می‌گویند. هر چه طول موج نور بیشتر باشد، قبل از پایان یافتن و بازگشت به فضا، می‌تواند بیشتر بین مولکول‌های جو زمین پراکنده شود. نور آبی طول موج کوتاه تری نسبت به نور قرمز یا صورتی دارد. این بدان معنی است که فقط می تواند بین مولکول ها و در فاصله کمتری از بین برود. وقتی استرالیا مستقیماً به سمت خورشید می رود (در طول روز)، فضای کمتری برای عبور نور وجود دارد. نور آبی به راحتی می تواند به سمت دیگر فرار کند و آسمان آبی را به ما بدهد.

رنگ های طلوع و غروب خورشید

ما قبلاً می دانیم که زمین در جای خود می چرخد. به یاد داشته باشید که وقتی خورشید در استرالیا غروب می کند، ما در اطراف خورشید هستیم و دیگر مستقیماً با آن روبرو نیستیم، به این معنی که نور خورشید باید از قسمت ضخیم تری از جو عبور کند تا به ما برسد. این نیز هنگام طلوع خورشید اتفاق می افتد، زمانی که استرالیا به سمت خورشید می رود. همانطور که این فاصله جوی را طی می کند، نور آبی خسته می شود و دیگر نمی تواند ادامه دهد، بنابراین بیشتر به فضا می رود. اما نور قرمز، نارنجی و زرد دارای طول موج بلندتری هستند، به این معنی که آنها می توانند پراکنده شوند و برای رسیدن به ما طولانی تر در جو حرکت کنند. به همین دلیل است که ما غروب و طلوع های زیبایی داریم.

بیشتر بدانید

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا