چرا غضروف بینی از بین می رود

فهرست

یکی از مشکلات رایجی که متخصصان زیبایی می توانند با آن مواجه شوند، جابجایی غضروف در بینی پس از جراحی است. این سوال یکی از دلایل اصلی نگرانی بیماران از نتیجه عمل است تا جایی که گاهی نسبت به جراح پلاستیک خود بدبین می شوند. بنابراین برای پرداختن به این موارد در این مقاله ابتدا علل بیرون زدگی غضروف بینی بعد از جراحی را بیان کردیم. در ادامه مهمترین راه درمان آن که ماساژ بینی است را توضیح دادیم

علت جابجایی غضروف بینی بعد از جراحی چیست؟

به گفته اکثر پزشکان، جراحی بینی یکی از سخت ترین عمل های زیبایی در جهان است. زیرا در این جراحی بینی، پزشک با عضوی سروکار دارد که از انواع بافت ها و همچنین استخوان ها تشکیل شده است. انجام عمل به گونه ای که با وجود دستکاری این بافت ها، شکل و ساختار نهایی بینی طبیعی و زیبا باشد، کار دشواری است و نیاز به مهارت و تسلط جراح دارد.

یکی از مهم ترین بافت هایی که اصلاح و اصلاح آن نقش عمده ای در زیبایی بینی دارد، غضروف بینی است. هرگونه جابجایی و برداشتن اشتباه غضروف ها باعث ایجاد انواع خاصی از بی نظمی ها در بینی بعد از عمل می شود که گاهی ترمیم و اصلاح آن ها دشوارتر و پیچیده تر از عمل اولیه است. برای درک بهتر این مشکل، بهتر است ابتدا با آناتومی بینی و محل غضروف ها آشنا شوید.

انواع غضروف بینی

ساختار بینی انسان به گونه ای طراحی شده است که قسمت بالایی بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده و در انتها با چندین لایه پوست پوشانده شده است. در اکثر جراحی های بینی، هدف اصلی اصلاح غضروف ها و در برخی موارد، تغییر استخوان تیغه بینی است. این غضروف ها عبارتند از:

غضروف تیغه بینی

غضروف جانبی

غضروف آلار کوچک

غضروف بزرگ آلار

چرا غضروف بینی بعد از جراحی حرکت می کند؟

در جراحی، پزشک پوست، مو و زیبایی با استفاده از تکنیک های جراحی با اصلاح، تقویت، حرکت و کاهش این غضروف ها علاوه بر بهبود تنفس، سعی می کند به شکل بینی زیبایی ببخشد. نکته مهم این است که برای جلوگیری از جابجایی غضروف بینی بعد از عمل باید در جای خود باقی بماند. اما گاهی به یکی از دلایل زیر این اتفاق نمی افتد و در نهایت غضروف بینی جابجا می شود.

چرا غضروف بینی بعد از عمل جابجا می‌شوند؟

دلایل جابجایی غضروف بینی پس از رینوپلاستی

اشتباه پزشکی

مهمترین دلیل این امر باید ضعف و خطای جراح بینی باشد. از آنجایی که امروزه در دنیا انواع روش ها و روش های نوین جراحی بینی وجود دارد، اگر جراح حرفه ای و ماهر باشد، امکان بروز چنین خطاها و عوارضی تقریبا غیرممکن است.

در برخی موارد مشاهده شده است که پزشک به دلیل اصرار بیمار بر الگوی خاصی یا به دلیل تکنیک ضعیف یا عدم آگاهی، غضروف بینی زیادی را برداشته یا تغییر داده است. این امر ساختار بینی را ضعیف می کند و غضروف ها ثابت نمی شوند و نتیجه آن جابجایی غضروف است.

ماساژ غیر اصولی بینی

ماساژ درمانی یکی از راه های از بین بردن تورم بعد از جراحی است که در صورت عدم انجام صحیح آن می تواند باعث حرکت غضروف بینی بعد از جراحی شود. بنابراین توصیه می شود از ماساژ خودسرانه بینی خودداری کنید و حتما از پزشک خود در مورد روش صحیح انجام آن سوال کنید.

عدم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل

با قاطعیت می توان گفت که اکثر مشکلات و عوارض بعد از جراحی، اگر مربوط به جراح نباشد، به دلیل عدم انجام یا عدم رعایت مراقبت های توصیه شده پس از جراحی است. زیرا تا چند ماه بعد از عمل، ساختار بینی بسیار شکننده و ضعیف است. به همین دلیل، کوچکترین بی توجهی یا ضربه می تواند منجر به تغییر شکل یا مشکلات شود.

بنابراین تا زمانی که بینی استحکام و مقاومت اولیه خود را به دست نیاورد، باید مراقب بود که هیچ حادثه ای برای آن رخ ندهد. استفاده از عینک، فشار، ضربه، تصادف یا هر آسیب دیگری از جمله عناصری هستند که می توانند غضروف را حرکت دهند یا شکل بینی را بعد از عمل تغییر دهند.

تورم غضورف
جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

در اینجا نباید فراموش کرد که تورم غضروف ها را می توان با جابجایی آنها اشتباه گرفت. اما اینطور نیست. در طی اعمال جراحی به دلیل برش و دستکاری غضروف، واکنش‌های تصادفی رخ می‌دهد که طبیعی است و این تورم‌ها باعث شده است که غضروف در جای خود قرار نگیرد یا بینی پیچ خورده باشد. اما پس از کاهش تورم و مشخص شدن شکل اصلی بینی، چنین مشکلاتی وجود نخواهد داشت.

بخونیدش:  چرا گوشی هواوی با کابل به کامپیوتر وصل نمیشه

علائم جابجایی غضروف بینی بعد از جراحی

حال، چگونه می توان فهمید که غضروف بینی در جای خود قرار ندارد؟ روش های مختلفی برای تشخیص جابجایی غضروف بینی بعد از جراحی وجود دارد. مهمترین این وسایل عبارتند از:

درد هنگام لمس بینی

تغییر شکل بینی در یک ناحیه (تورفتگی، برآمدگی)

تورم بیش از حد در بخشی از بینی

اختلال تنفسی

افزایش ترشح مخاط از بینی به خصوص در هنگام استنشاق مواد حساسیت زا

گاهی خون دماغ

کبودی اطراف چشم و بینی

درمان جابجایی غضروف بینی بعد از جراحی

برای جلوگیری از این ناهنجاری، مانند سایر بی نظمی ها و عوارض بعد از جراحی بینی، باید صبر کنید تا تورم کاهش یابد و دوره نقاهت به پایان برسد. پس از این مدت، جراح ترمیمی بینی تعیین می کند که آیا جابجایی غضروف اتفاق افتاده است یا خیر.

زیرا گاهی اوقات مشاهده شده است که بیمار هنگام دست زدن به بینی احساس سفتی و برآمدگی می کند و تصور می کند که جابجایی غضروف است. اما اینطور نیست و سفتی به خصوص در نوک بینی تا مدت ها بعد از عمل طبیعی است و فقط متخصص می تواند بفهمد که مشکلی دارد یا خیر.

اما اگر متخصص گوش و حلق و بینی به این نتیجه برسد که غضروف ها مشکل دارند یا در جای خود نیستند، متاسفانه راهی جز جراحی ترمیمی وجود ندارد. زیرا در این حالت ساختار بینی دچار مشکل می شود و باید جراحی باز انجام شود تا غضروف به جای خود بازگردد و عیوب ایجاد شده ترمیم شود.

درمان جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل

ماساژ بینی و جابجایی غضروف بعد از جراحی بینی

معمولاً دو تا سه هفته پس از عمل، زمانی که بخیه های خارجی کشیده شده و گچ بینی برداشته می شود، پزشک شروع به ماساژ بینی می کند. این کار اگر به درستی انجام شود می تواند بسیار کمک کننده باشد اما اگر اشتباه انجام شود باعث حرکت غضروف بینی می شود.

فواید ماساژ بینی

بزرگترین مزیت ماساژ بینی بهبود ظاهر بینی و نتیجه عمل است. زیرا پس از برداشتن گچ، استخوان ها تمایل زیادی به حرکت دارند که می تواند غضروف های بینی را زیر رادیوس قرار دهد. بنابراین، می توان با ماساژ از آن جلوگیری کرد. همچنین ماساژ بینی یکی از بهترین راه ها برای کاهش تورم بعد از جراحی است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

جابجایی غضروف بینی بعد از جراحی یکی از مشکلاتی است که در اثر سهل انگاری جراح و یا ضربه به بینی و ماساژ نامناسب ایجاد می شود. برای بازگرداندن غضروف در جای خود، اغلب راهی جز جراحی ترمیمی وجود ندارد. اگر دچار چنین مشکلی هستید و یا به دنبال اقدامات اورژانسی پس از ضربه به بینی هستید، می توانید به صورت آنلاین با متخصص گوش و حلق و بینی صحبت کنید و از طریق سایت پذیرش 24 ساعته مشاوره دریافت کنید.

سوالات متداول در مورد حرکت غضروف بینی بعد از جراحی

آیا بیرون زدگی غضروف یا استخوان بینی بعد از جراحی طبیعی است؟

بله بسیار شایع است و بعد از چند ماه خود به خود یا با ماساژ از بین می رود.

بهترین راه برای جلوگیری از جابجایی غضروف بینی بعد از جراحی چیست؟

یک جراح با تجربه انتخاب کنید

احترام به مراقبت های بعد از عمل

از ضربه زدن به بینی خودداری کنید

ماساژ اولیه بینی

اگر بعد از جراحی بینی غضروف بیرون بزند چطور؟

بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و اگر حداقل پس از 6 ماه برطرف نشد، جراحی ترمیم را انجام دهید.

4.5/5 (2 نظر)

منبع

realself.com

چه زمانی می توانم شکل نهایی بینی خود را ببینم؟ مراحل تغییر فرم بینی بعد از جراحی چیست؟ اکثر افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند این سوالات را از پزشک خود می پرسند. پس از گذشت چند روز، هفته یا ماه، فرد ممکن است احساس کند که تغییر شکل بینی پس از عمل کامل شده و آنچه در آینه می بیند، شکل نهایی بینی است. اگرچه اکثر داوطلبان اطلاعات کافی دارند و می دانند که باید 1 تا 2 سال منتظر بمانند تا نتیجه نهایی را ببینند تا تورم به طور کامل برطرف شود، اما بعد از عمل با مراحلی از تغییرات بینی مواجه می شوند که ممکن است آنها را نگران کند. در این مقاله مراحل تغییر فرم بینی بعد از عمل به طور کامل در نظر گرفته شده است.

بخونیدش:  چرا پول از حساب کم شده ولی به مقصد نرسیده

بینیت از چه نوعی هست؟

استخوانی

گوشتی

گوشتی – استخوانی

نمیدانم

بینی بلافاصله بعد از جراحی بینی تغییر می کند

بلافاصله پس از اتمام جراحی بینی در اتاق عمل، شکل نهایی بینی تقریبا مشخص می شود. از آنجایی که هنوز تورم و کبودی ایجاد نشده است، می توان گفت که بینی در نهایت به این شکل خواهد بود. برخی از جراحان در این مرحله از بینی بیمار عکس می گیرند و بعداً به متقاضی می دهند.

تغییر شکل بینی تا یک هفته بعد از عمل

در روزهای اول پس از عمل، تورم و کبودی به حداکثر خود می رسد. به دلیل برش های ایجاد شده در بینی و شکستگی استخوان، در روزهای اول کبودی و تورم زیادی ایجاد می شود و شکل بینی به هیچ عنوان مشخص نمی شود. در اطراف بینی و زیر چشم کبودی وجود خواهد داشت. حتی ممکن است تورم در گونه ها و لب ها وجود داشته باشد. میزان تورم و کبودی برای هر فردی متفاوت است و به واکنش بدن و روند جراحی بستگی دارد. این مقدار می تواند بسیار کم تا متوسط ​​باشد و برای هفته اول کاملا طبیعی است و لازم نیست نگران آن باشید. پس از یک هفته با مراجعه به پزشک، آتل از بینی برداشته می شود، تامپون از بینی خارج می شود و در صورت لزوم بخیه ها کشیده می شود. ممکن است فردی انتظار داشته باشد که برای اولین بار بینی را به شکل دلخواه ببیند و از دیدن بینی در حالت متورم احساس نارضایتی کند. اما اگر در انتخاب جراح خود دقت کنید و به او اعتماد داشته باشید، این نگرانی بی مورد است و باید منتظر تغییر شکل بینی خود باشید. اگر بینی برآمدگی بزرگی داشته باشد، تغییر شکل بینی بعد از عمل در هفته اول قابل مشاهده است.

تغییر شکل بینی دو هفته بعد از عمل

به مدت دو هفته کبودی های اطراف بینی و زیر چشم بسیار کاهش می یابد و تورم بینی نیز کمی فروکش می کند. در این مرحله ممکن است این سوال برای فرد پیش بیاید که چرا کبودی ها کم شده اما اندازه بینی تغییر نکرده است؟ و به همین دلیل ممکن است فرد تصور اشتباهی داشته باشد که اندازه نهایی بینی با این مقدار مطابقت دارد. اما باید بدانید که تورم بینی بسیار بیشتر از کبودی ماندگار خواهد بود.

بینی یک ماه پس از جراحی بینی تغییر می کند

پس از برداشتن اسپلینت یا گچ بینی توسط پزشک، فرد باید به مدت 1-2 ماه از چسب استفاده کند. در جراحي رينوپلاستي، جراح غضروف و استخوان هاي بيني را اصلاح مي كند تا به اين قسمت ها دسترسي پيدا كند، جراح پوست بيني را برمي دارد و پس از اتمام مراحل، آن را برمي گرداند و دوباره به هم مي دوزد. در نتیجه بین پوست و استخوان و اسکلت غضروفی بینی فضایی ایجاد می شود که باعث تورم بعد از عمل می شود. با استفاده از چسب، پوست به تدریج به استخوان و غضروف می چسبد و تورم از بین می رود. باندینگ ظاهر بینی را تغییر نمی دهد، بلکه فقط به پوست کمک می کند زودتر به غضروف و استخوان بچسبد و تورم بینی را کاهش دهد. در ماه اول روند بهبودی به گونه ای است که تورم بینی کاهش می یابد. این کاهش تورم ممکن است در تمام قسمت های بینی یکسان نباشد و باعث عدم تقارن یا فرورفتگی و بیرون زدگی بینی شود. ممکن است فردی فکر کند که بینی کج است و این مشکل او را نگران می کند. این نگرانی در بیشتر موارد غیرضروری است و به مرور زمان بینی به شکل واقعی خود نزدیک می شود و با از بین رفتن تورم تمام قسمت های بینی این عیوب نیز برطرف می شود.

تغییر شکل بینی 3-4 ماه پس از عمل

پس از این مدت تغییرات اعمال شده روی بینی بیشتر محسوس می شود. از آنجایی که تورم بینی باعث می شود نوک بینی بلندتر و بازتر به نظر برسد، پس از 3-4 ماه که تورم فروکش می کند، تغییرات نوک بینی، اندازه و موقعیت آن آشکارتر می شود. در بسیاری از موارد آخرین ویزیت مورد نیاز ماه سوم ویزیت توسط پزشک است و معمولاً بعد از آن نیازی به چسباندن، ماساژ و تزریق نیست.

بینی بعد از 6 ماه جراحی تغییر می کند

در این زمان ظرافت نوک بینی و دو طرف بینی به چشم می خورد. کبودی وجود نخواهد داشت و تورم بینی تا حد زیادی از بین رفته است. روند کاهش تورم بینی نامحسوس می شود اما ادامه خواهد داشت و برای دیدن نتیجه نهایی جراحی بینی باید منتظر ماند. 6 ماه بعد از جراحی بینی، جز در موارد خاص و ضروری دیگر نیازی به مراجعه به پزشک نخواهید داشت.

بخونیدش:  چطور با نوجوانی که دوست مجازی دارد رفتار کنیم

تغییر بینی یک سال پس از جراحی

پس از این مدت تورم بینی به طور کامل از بین می رود و نتیجه نهایی بینی قابل مشاهده است. شکلی که بینی شما بعد از یک سال خواهد داشت، فرم نهایی بینی است. با توجه به توضیح مراحل تغییر فرم بینی بعد از عمل، بهتر است قبل از یک سال از قضاوت در مورد فرم بینی و ناامیدی خودداری کنید و با حوصله اجازه دهید بینی به فرم نهایی خود برسد.

در چه مواردی فرآیند تغییر فرم بینی بعد از عمل بیشتر طول می کشد؟

عواملی که روند کاهش تورم را طولانی می کنند عبارتند از:

• پوست ضخیم و چرب داشته باشید
حساس باشید و سابقه کبودی و تورم سریع داشته باشید. در حین جراحی تورم بیشتر بعد از عمل.

نکات مربوط به مراحل تغییر فرم بینی بعد از جراحی

عوارض جراحی بینی

عوارض عمومی عمل جراحی بینی

عوارض عمومی به طور کلی در همه افراد پس از جراحی بینی رخ می دهد، اما شدت آنها بسته به مهارت جراح، وضعیت فرد و میزان پیروی بیمار از دستورات پزشک می تواند متفاوت باشد.

درد

پس از جراحی زیبایی بینی، با ترمیم غضروف و بافت های استخوانی بینی، ممکن است بیمار دردی را تجربه کند که بسیار خفیف است که با مسکن های ضعیفی که نیازی به نسخه ندارند، می توان این درد را تسکین داد.

ورم

معمولا در روزهای اول بعد از جراحی، ناحیه اطراف چشم و بینی متورم می شود و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. این تورم پس از 2 هفته به طور قابل توجهی کاهش می یابد. البته باید توجه داشت که استفاده از کمپرس آب سرد می تواند در تسریع روند بهبودی بسیار موثر باشد.

کبودی

کبودی اطراف چشم اغلب بعد از جراحی دیده می شود که طبیعی است و جای نگرانی نیست. رژیم غذایی مناسب و مصرف آب میوه های طبیعی نقش موثری در کاهش آن دارد. کبودی بعد از عمل معمولا پس از چند روز از بین می رود.

ترشحات خونی

معمولاً در چند روز اول پس از جراحی ممکن است کمی ترشحات خونی و خونریزی بینی داشته باشید که جای نگرانی نیست، اما اگر خونریزی شدید شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

گرفتگی بینی

بعد از عمل ممکن است بیمار احساس گرفتگی بینی داشته باشد که نباید برای رفع آن تلاش کند زیرا ممکن است به بینی وی آسیب برساند. شستن بینی و استفاده از سرم می تواند به تسکین این احساس کمک کند.

مشکلات تنفسی

در گذشته به دلیل برداشتن بافت بینی و آسیب مخاطی، مشکلات تنفسی در بیماران بعد از عمل شایع بود. اما امروزه با استفاده از تکنیک های جدید و با اصلاح و تقویت بافت ها به جای برداشتن آنها، بروز چنین مشکلاتی به حداقل رسیده است.

عوارض خاص عمل جراحی بینی

عوارض جانبی خاص جراحی بینی به ندرت و اغلب در افراد مبتلا به بیماری زمینه ای رخ می دهد و شامل موارد زیر است:

سینوزیت

این حالت در اثر التهاب سینوس ها ایجاد می شود که باعث تغییر صدا، افزایش ترشح مخاط و کاهش جزئی حس بویایی می شود.

خونریزی

این عارضه معمولا در افرادی که مشکلات لخته شدن خون دارند و داروهای خاصی مصرف می کنند بروز می کند.

عفونت

اگر بیمار پس از جراحی بینی داروهای تجویز شده را به درستی مصرف نکند، ممکن است دچار عفونت شود و اگر با شستشو و مصرف دارو عفونت برطرف نشود، باعث ایجاد چسبندگی در بینی می شود.

واکنش به بیهوشی

اگر بیمار یک بیماری زمینه ای خاص داشته باشد یا قبل از جراحی سیگار را ترک نکند، یا اگر از داروهای بیهوشی با کیفیت بالا برای بیهوشی استفاده نشود، ممکن است عوارض زیر را تجربه کند:

– تهوع
– واکنش آلرژیک
– افزایش فشار خون و ضربان قلب

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا