چرا فضانوردان در قزاقستان فرود می ایند

دو فضانورد روسی و یک فضانورد ناسا پس از گذراندن 185 روز در ایستگاه فضایی بین المللی در کپسول سایوز MS-17 امروز به زمین بازگشتند.

سرگئی ریژیکوف و سرگئی کود-سورچکوف از آژانس فضایی روسیه (کیت روبینز) و کیت روبینز از ناسا امروز پس از خروج از ایستگاه، سوار کپسول سایوز ام اس-17 شدند. چند ساعت بعد، در ساعت 12:55 به وقت شرقی (09:25 به وقت تهران)، آنها در جنوب شرقی شهر جزکازگان قزاقستان فرود آمدند.

ریژیکوف روز پنجشنبه در مراسم تغییر فرماندهی ایستگاه فضایی بین المللی گفت: ما شش ماه را در ایستگاه فضایی گذراندیم. این یک لحظه باورنکردنی و فراموش نشدنی بود و اتفاقات زیادی در طول اقامت ما رخ داد.”

پس از فرود، نیروهای بازیابی آژانس فضایی روسیه و پرسنل ناسا به سمت کپسول سایوز رفتند تا به خدمه کمک کنند تا از کپسول خارج شده و بررسی های اولیه پزشکی را انجام دهند. با بازگشت خدمه سایوز ام اس-17 به زمین، اکسپدیشن 64 رسما پایان یافت و اکسپدیشن 65 به فرماندهی شانون واکر فضانورد ناسا آغاز شد.

واکر هنگام گرفتن فرماندهی گفت: “می خواهم از همه به خاطر پنج ماه باورنکردنی که با هم گذرانده ایم تشکر کنم.” این واقعاً کار گروهی و رفاقت است که این زمان را بسیار خاص می کند.”

وی افزود: ماموریت اعزامی 64 بسیار شلوغ بود. ما انواع مختلفی از تحقیقات را انجام دادیم و پیاده‌روی‌های فضایی زیادی برای به‌روزرسانی و نگهداری ایستگاه انجام دادیم.»

واکر با فضانوردان ناسا مایکل هاپکینز، ویکتور گلاور و مارک ونده هی، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) سوئیچی نوگوچی، اولگ نویتسکی و پیوتر دوبروف که چند روز پیش به همراه ونده هی در فضاپیمای یوری گاگارین به ایستگاه رسیدند، عملیات خواهند کرد. این آزمایشگاه مداری به مدت یک هفته تا رسیدن فضانوردان ماموریت 2. خدمه عملیاتی اسپیس ایکس (Crew-2) آماده است.

فضانوردان مأموریت سایوز MS-17 پس از فرود بر روی زمین
اعتبار: ناسا

شین کیمبرو و مگان مک آرتور از ناسا به همراه فضانورد ژاپنی آکیهیکو هوشید و فضانورد ESA توماس پسکت قرار است در 22 آوریل وارد شوند. (۲ اردیبهشت) زمین را ترک کرده و روز بعد به ایستگاه برسید. سپس واکر فرماندهی ایستگاه را به هوشید سپرد تا با هاپکینز، گلاور و ناگوچی آماده بازگشت به زمین باشد.

ریژیکوف، سورچکوف و رابینز در 14 اکتبر وارد ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند و قبل از آغاز ماموریت 64 یک هفته را به عنوان مهندس پرواز در ماموریت 63 گذراندند.

آنها در طول 185 روز اقامت خود در فضا، صدها آزمایش در زمینه زیست شناسی، بیوتکنولوژی، فیزیک و علوم زمین انجام دادند. آنها همچنین بر ورود و خروج چندین ماموریت، از جمله اولین ماموریت عملیاتی Crew Dragon اسپیس ایکس، نظارت کردند که فضانوردان را برای پیوستن به خدمه Expedition 64 به ایستگاه آورد.

ریژیکوف و سورچکوف اولین راهپیمایی فضایی خود را در حالی انجام دادند که خارج از ماژول پویسک روسیه کار می کردند. این دو در خارج از ایستگاه به مدت 6 ساعت و 48 دقیقه کار کردند تا ماژول داکینگ پیرس را برای جداسازی آماده کنند و راه را برای ورود آزمایشگاه چند منظوره ناوکا در اواخر امسال باز کنند.

رابینز به همراه گلاور و نوگوچی دو پیاده روی فضایی را برای آماده سازی ایستگاه برای نصب پنل های خورشیدی کارآمدتر انجام دادند. این دو پیاده روی ۷ ساعته، مدت زمان راهپیمایی فضایی و فضایی رابینز را به ۲۶ ساعت و ۴۶ دقیقه رساند.

این دومین پرواز فضایی ریژیکوف و رابینز و اولین پرواز سورچکوف بود. رابینز اکنون 300 روز و ریژیکوف 358 روز را در فضا سپری کرده اند. این سه نفر پس از تکمیل 2960 روز در مجموع 126 میلیون کیلومتر را در مدار زمین طی کرده اند.

عکس روی جلد: فرود فضانوردان سایوز ام اس-17

اعتبار: ناسا//بیل اینگالز

منبع: فضا

به گزارش مشرق، فضاپیمای سایوز روز جمعه از ایستگاه فضایی بین المللی رها شد تا کیت رابینز فضانورد ناسا و دو فضانورد روسی پس از اقامت 6 ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی به سلامت به زمین بازگردد. «روبینز»، «سرگی ریژیکوف» و «سرگی کودسورچکوف» ساعت 11 صبح روز شنبه 17 آوریل به وقت قزاقستان در بیابان های قزاقستان بر روی فضاپیمای سایوز فرود آمدند.

لحظه خداحافظی خدمه ایستگاه فضایی بین المللی با 3 فضانورد (دانلود)

لحظه فرود فضانوردان در بیابان های قزاقستان (دانلود)

این سه فضانورد به سرعت از فضاپیما خارج شدند و اکنون تحت معاینات معمول پزشکی و بهداشتی هستند، پس از آن کیت رابینز به خانه خود در تگزاس باز خواهد گشت و فضانوردان روسی به پایگاه آموزشی خود در شهر ستاره روسیه باز خواهند گشت.

بخونیدش:  چرا در زمان هخامنشیان تجارت رونق گرفت مطالعات هفتم

این 3 فضانورد در طول ماموریت شش ماهه خود 2960 مدار زمین را طی کردند و در مجموع 78.4 میلیون مایل را پیمودند. این دومین پرواز فضایی کیت رابینز پس از سال 2016 بود، اما ریژیکوف اکنون دومین پرواز فضایی خود را با 358 روز در فضا انجام داده است، در حالی که کودسورچکوف اولین پرواز فضایی خود را به پایان رساند.

در حال حاضر دو فضانورد روسی، چهار فضانورد آمریکایی و یک فضانورد ژاپنی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال انجام ماموریت فضایی هستند. ایستگاه فضایی بین المللی یک آزمایشگاه فضایی به ارزش حدود 100 میلیارد دلار است که در آن انواع آزمایشات در فضا و در حالت بی وزنی توسط چندین کشور از جمله روسیه، ایالات متحده، ژاپن و آژانس فضایی اروپا انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا