چرا فونت پاورپوینت تغییر نمی کند

فرض کنید ساعت ها را صرف ایجاد اسلایدهای ارائه خود کرده اید. شما به همه چیز فکر کرده اید و برای ارائه حرفه ای آماده هستید. اما در زمان ارائه متوجه می شوید که فونت متن شما همان فونتی نیست که قبلا انتخاب کرده بودید. یا حتی بدتر از آن، فونت به آن زبان پاسخ نمی دهد و حروف با هم مخلوط می شوند. این اتفاق می افتد که اگر ندانید چگونه مشکل تغییر فونت در پاورپوینت را برطرف کنید، به یک تجربه واقعی تبدیل می شود. با ما همراه باشید تا 3 راه برای جلوگیری از این تجربه را مشاهده کنید.

در این مقاله می خوانید

دلیل تغییر فونت در پاورپوینت

رایج ترین دلیل تغییر فونت در پاورپوینت معمولا این است که فونتی که برای این متون انتخاب کرده اید در سیستم مقصد وجود ندارد. بنابراین، این مشکل اغلب زمانی رخ می دهد که مثلاً شما پاورپوینت خود را در سیستم خود ایجاد کرده اید، اما قرار است ارائه را در دانشگاه خود یا سیستم یکی از دوستان خود اجرا کنید.

اگر فونت مورد نظر در سیستم دوم نباشد، پاورپوینت فونت متن را به حالت پیش فرض تبدیل می کند. در این صورت و در بهترین حالت نوشته شما فونتی مانند Arial خواهد داشت. اما گاهی اوقات اوضاع بدتر می شود و حروف به صورت مربع در کنار هم نمایش داده می شوند یا با هم مخلوط می شوند.

رفع مشکل تغییر فونت در پاورپوینت

اکنون که می دانیم چرا فونت پاورپوینت تغییر می کند، برای جلوگیری از این اتفاق چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ در ادامه 3 روش را با هم بررسی می کنیم.

1/ از فونت های پیش فرض استفاده کنید

برخی از فونت ها فونت های استانداردی هستند که به طور پیش فرض تقریبا در همه سیستم ها وجود دارند. مانند:

آریال

تایمز نیو رومن

کالیبری

اگر از این فونت‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که فونت‌ها با سیستمی که رندر می‌کنید تداخلی ایجاد نمی‌کنند. اما صبر کن! استفاده از فونت های پیش فرض غیرحرفه ای است. در واقع اگر این ارائه برای شما مهم است و قرار است یک ارائه حرفه ای داشته باشید، نباید از فونت های پیش فرض استفاده کنید. در عوض، باید فونت دیگری را انتخاب کنید که با موضوع بحث مطابقت داشته باشد.

مثلا برای موضوعات جدی و رسمی فونت های BNazanin، Iran Sans و BYekan فونت های مناسبی هستند. اما اگر موضوع شما چندان رسمی نیست، می توانید فونت های جالب تری مانند AChamran را انتخاب کنید.

2/ فونت را در سیستم نصب کنید

اگر انتخاب کردید که از فونت های پیش فرض استفاده نکنید، فرض کنید فونت مورد نظر در سیستم مورد نظر موجود نیست. بنابراین باید آماده باشید که فونت خود را قبل از رندر روی این سیستم نصب کنید.

نصب فونت بر روی سیستم برای حل مشکل تغییر فونت در پاورپوینت بسیار مفید است. ابتدا باید فایل ttf. فونت را داشته باشید. بنابراین از قبل این فایل را در درایو فلش یا هارد دیسک خود داشته باشید. می توانید این فایل را دانلود کنید یا از فونت های سیستم خود حذف کنید.

برای نصب فونت به Control Panel > Fonts بروید.

سپس فایل ttf مورد نظر را کپی کرده و بین فونت های این پوشه قرار دهید. با این کار این فونت به سیستم فعلی اضافه می شود.

حالا اگر پاورپوینت از قبل باز است، یک بار آن را ببندید و دوباره باز کنید. خواهید دید که فونت هایی که نصب کرده اید فعال شده و متن به درستی نمایش داده می شود.

3/ جاسازی فونت در فایل پاورپوینت

بله، پاورپوینت این قابلیت را دارد که فونت را در خود فایل جاسازی کند. در این صورت حتی اگر فونت مورد نظر در سیستم نباشد، فونتی که در فایل خود قرار داده اید به درستی اجرا می شود.

البته یک نکته را در نظر بگیرید. قرار دادن فونت در پاورپوینت آن را بزرگتر و کندتر می کند. بنابراین، همیشه نمی توان از این روش برای رفع مشکل تغییر فونت در پاورپوینت استفاده کرد. به خصوص اگر سیستمی که می خواهید فایل را روی آن اجرا کنید خودش کند و قدیمی است، پیشنهاد می کنیم روش های دیگری را امتحان کنید.

اما چگونه می توان فونت را در فایل پاورپوینت جاسازی کرد؟ ابتدا بر روی منوی File کلیک کنید و سپس گزینه Options را انتخاب کنید که در زیر گزینه های دیگر قرار دارد.

بخونیدش:  چرا قزوین به بچه بازی معروف است

با این کار پنجره Powerpoint Options باز می شود. از منوی سمت چپ این پنجره، برگه «ذخیره» را انتخاب کنید. در بخش “حفظ وفاداری هنگام اشتراک گذاری این ارائه”، گزینه “Embed fonts in file” را علامت بزنید.

همچنین، از بین دو حالت موجود، حالت پایینی را انتخاب کنید که می گوید «ادغام همه کاراکترها». با انتخاب این حالت، تمام کاراکترها (حتی آنهایی که در اسلایدهای شما نیستند) برای فونت انتخاب شده ذخیره می شوند. با این انتخاب اگر بعدا تصمیم گرفتید مثلا جمله ای را تغییر دهید مشکلی نخواهید داشت.

4/ تبدیل متن به تصویر

به جای داشتن متن در ارائه خود، می توانید تصاویر متن را روی اسلایدها قرار دهید. در این حالت نیازی به نصب فونت نیست. البته اگر متن خود را متحرک کرده باشید، طبیعتا نمی توانید از این روش استفاده کنید.

برای اینکه تصویری از متن خود داشته باشید، می توانید از تابع خود پاورپوینت استفاده کنید. ابتدا متن کامل خود را بنویسید. سپس وقتی در اسلاید مورد نظر خود قرار گرفتید، روی منوی File کلیک کرده و Save As را انتخاب کنید. پس از انتخاب مکانی که می خواهید تصویر را ذخیره کنید، در پنجره باز شده و در قسمت فرمت ها JPEG را انتخاب کنید.

اکنون می توانید تصاویر را با متن های خود جایگزین کنید.

در پایان

هر یک از روش های فوق به تنهایی می تواند کلید حل مشکل تغییر فونت در پاورپوینت باشد. اگر در اجرای هر یک از این روش ها مشکلی دارید، می توانید در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید.

در نهایت اگر می خواهید نکات یک هنرجوی حرفه ای در ارائه را بدانید و به پاورپوینت برای انجام ارائه های مختلف مسلط شوید، پیشنهاد می کنیم در دوره آموزشی “آموزش پاورپوینت” شرکت کنید.

ممکن است با مشکل زیر مواجه شده باشید: زمانی که فایل پاورپوینت خود را بر روی رایانه دیگری اجرا می‌کنید، با فونت‌های اشتباه مواجه شده‌اید. این مشکل معمولاً ناشی از فونت هایی است که شما نیازی به نصب آنها در رایانه جدید ندارید. در این مقاله Enzelweb می خواهیم راه های رفع مشکل تغییر فونت و گیج کننده در پاورپوینت را در نسخه های مختلف آن مرور کنیم.

رفع مشکل اختلاط فونت فارسی و انگلیسی در فایل پاورپوینت.

چگونه فونت های ارائه پاورپوینت را در حال تغییر مداوم اصلاح کنیم

گیج شدن فونت ها در هنگام ارائه فایل پاورپوینت می تواند شما را بسیار آزار دهد. قبلاً در مورد روش های رفع مشکل فونت فارسی در ویندوز 10 و همچنین نحوه رفع مشکل فونت فارسی و تبدیل حروف فارسی به علامت سؤال در Notepad صحبت کرده ایم. اکنون، در این مقاله Enzel Web، می‌خواهیم نحوه جلوگیری از خراب شدن فایل پاورپوینت در حین انتقال به رایانه دیگر را مورد بحث قرار دهیم.

رفع مشکل تغییر فونت پاورپوینت با استفاده از فونت های رایج

استفاده از فونت های رایج مانند Arial، Times New Roman، Courier و یا در میان فونت های فارسی، فونت هایی مانند B Nazanin، B Lotus و سایر فونت های مشابه ممکن است ساده ترین راه حل این مشکل باشد. زیرا معمولا این فونت ها در تمامی سیستم های کامپیوتری استفاده می شوند. با این روش می توانیم پاورپوینت را بدون تغییر فونت در سیستم های دیگر ذخیره کنیم.

با نصب فونت در سیستم جدید از به هم ریختگی فونت جلوگیری کنید

این روش برای حل مشکل اختلاط فونت های فارسی و انگلیسی می تواند زمان بر و آزار دهنده باشد. زیرا در این حالت، هر بار که از سیستم های جدید برای ارائه فایل پاورپوینت خود استفاده می کنید، باید فونت های مورد نیاز را نصب کنید. اما این روش می تواند یکی از راه های حل مشکل تغییر فونت پاورپوینت باشد. بنابراین، ما به نحوه نصب فونت در ویندوز ادامه خواهیم داد:

ابتدا به کنترل پنل ویندوز بروید و روی گزینه Appearance and Streamlining کلیک کنید. حال گزینه Fonts را انتخاب کنید. با این کار یک پنجره جدید شامل تمام فونت های نصب شده روی سیستم باز می شود.

حالا فقط فونتی را که می خواهید به راحتی نصب کنید در این پنجره بکشید تا به راحتی نصب شود.

برای آموزش تنظیم فونت در ورد نیز می توانید به مقاله تغییر و تنظیم فونت پیش فرض ورد در انزل وب مراجعه کنید.

برای حل مشکل به هم ریختگی فونت پاورپوینت، فونت را در فایل ارائه جاسازی کنید

یکی از بهترین راه ها برای رفع مشکل فونت های فارسی و انگلیسی در پاورپوینت مک و ویندوز این است که فونت های مورد نیاز خود را در فایل پاورپوینت جاسازی کنید. این کار از طریق خود پاورپوینت امکان پذیر است. بنابراین، هنگامی که فایل ارائه خود را در یک سیستم جدید که فونت های استفاده شده در آن فایل را ندارد امتحان می کنید، با کلمات اشتباه و معکوس در پاورپوینت مشکلی نخواهید داشت. اما این روش دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

بخونیدش:  چرا کژال خیال میکرد که تپه قد کشیده است

اندازه فایل ارائه افزایش خواهد یافت.

ذخیره آن نیز زمان بیشتری می برد.

باز کردن و استفاده از فایل بیشتر طول می کشد.

در ادامه با نحوه جاسازی فونت در فایل های پاورپوینت در نسخه های مختلف پاورپوینت آشنا می شویم.

جاسازی فونت ها در پاورپوینت 2003

1- از منوی File گزینه Save As را انتخاب کنید.

2- در اینجا در منوی Tools گزینه Save Options را انتخاب کرده و سپس Embed True Type Fonts را فعال کنید.

3- در اینجا بهتر است حالت پیش فرض (Embed all characters (بهتر برای ویرایش توسط دیگران) حفظ شود، یعنی جاسازی فونت هایی با قابلیت ایجاد تغییرات در آنها.

جاسازی فونت ها در پاورپوینت 2007

1- روی دکمه Office کلیک کنید.

2- گزینه Word Options را کلیک کنید.

3- گزینه Save را انتخاب کنید.

4- گزینه Embed fonts in file را فعال کرده و یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

فقط کاراکترهای مورد استفاده در گزینه ارائه را جاسازی کنید تا فونت های استفاده شده را بدون امکان تغییر آنها جاسازی کنید.

گزینه Embed all characters برای جاسازی فونت ها با قابلیت ویرایش و تغییر آنها (ترجیحا این گزینه را انتخاب کنید)

تعبیه فونت در پاورپوینت 2010، 2013، 2016 و…

1- بسته به نسخه ای که دارید، روی منوی File یا PowerPoint کلیک کنید و سپس گزینه Options را انتخاب کنید.

2- در اینجا روی Save کلیک کنید.

3- در پایین لیست Options در پنل سمت راست گزینه Embed fonts in file را فعال کنید.

4- یکی از گزینه های Embed only the characters used in the presentation یا Embed all the characters را انتخاب کنید.

5- روی OK کلیک کنید.

در پایان اگر در نرم افزار فتوشاپ با مشکل فونت مواجه شدید می توانید به مقاله 4 راه حل مشکل نوشتن برعکس و تایپ فارسی فونت فارسی در فتوشاپ مراجعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله روش هایی را برای رفع مشکل فونت های اشتباه در پاورپوینت معرفی کرده ایم. اگر از روش های دیگری برای رفع این مشکل پاورپوینت استفاده می کنید، می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا