چرا قالی بافی از صنایع دستی عمده کشور ترکمنستان است

چرا قالی بافی یکی از صنایع اصلی ترکمنستان است

رایج ترین صنعت در استان گلستان قالی بافی است که فقط در بین زنان ترکمن رایج است. زنان و دختران ترکمن از قدیم الایام به قالی بافی اشتغال داشته اند و این هنر را نسل به نسل منتقل کرده اند و قالی بافی یکی از راه های اصلی زندگی مردم ترکمن بوده است.

در ایران بهترین قالی های ترکمن با تکنیک ایل تکه بافته می شود که مرکز اصلی آن در چهارده فرسخی شمال غربی گنبد کاووس است. ایل آتابای و خلیج ایل جعفر نیز به قالی بافی نفیس معروف هستند.

قالی و قالی ترکمن معمولاً دارای گره ترکی است که بیشتر بر روی دستگاه های افقی بافته می شود اما امروزه به دلیل غیربهداشتی بودن قالی های افقی سعی در استفاده از قالیچه های عمودی دارند. در رنگ آمیزی فرش های ترکمن اگرچه رنگ های لاکی و ارس بیشتر به چشم می خورد.

اما از رنگ های سفید، مشکی، قهوه ای، خاکستری و … نیز برای تزیین بافت استفاده می شود. در گذشته از گیاهان طبیعی برای رنگرزی پارچه ها استفاده می کردند و مانند سایر نقاط ایران از پوست انار، روناس، نیل، زردچوبه، انواع گیاهان صحرایی و چوب د بویا و به ویژه دانه قرمز که از نام یک حشره استفاده می شد، اما اکنون گاهی رنگ های شیمیایی ناپایدار جای آن ها را گرفته است.

یموت های ایرانی متخصص قالی بافی هستند و دستبافت های ارزشمندی را با ذوق و سلیقه می بافند. در میان بافته های قبیله یموت، تیره بافته های اتابه از همه مهمتر است. و بعد از آن نوبت به دستبافته های تیره جعفر بای می رسد. خانواده کوچکی از این طایفه به نام کوغلان نیز در ایران زندگی می کنند و عمدتاً به کار بافندگی می پردازند. گروهی از مردم ایل تکه که پس از انقلاب روسیه به ایران آمدند.

بهترین قالیچه های ترکمن را می بافند. قالیچه های آنها دو لا است و با گره ترکی بافته می شود. گاهی نخ ها و به ندرت تمام الیاف فرش ابریشم را انتخاب می کنند. آنها ماشین های بافندگی مرغوب خود را نمی فروشند و طبق سنت آنها را به عنوان لوازم جانبی برای دختران خود نگه می دارند.

فرش های ترکمن ایران از نظر تراکم تراکم و کوبیده تر از فرش ترکمن روسیه است. قالیچه های ترکمن بر روی دستگاه های افقی (کف) بافته می شود.

چرا قالی بافی یکی از صنایع اصلی ترکمنستان است

منبع: سایت تست باز

مشاهده بیشتر

پاسخ به این که چرا قالی بافی یکی از صنایع اصلی ترکمنستان است به تفصیل در زیر آمده است.

با مرحله معیار جدید آموزش ابتدایی و متوسطه همراه باشید.

پاسخ دادن

زیرا اهالی ترکمنستان عمدتاً به دامداری اشتغال دارند و بنابراین پشم حیوانات نخ است و نخ نیز ماده اولیه قالی بافی است.

اهمیت تکرار در یادگیری

حتما دروس را چندین بار تکرار کنید تا بهتر یاد بگیرید.

تکرار به شما کمک می کند درس ها را به خوبی حفظ کنید و یاد بگیرید.

البته حل تمرین در دروس مختلف با تکرار می تواند کمک زیادی به یادگیری کند.

منبع: سایت نوینگام (Novingam.com)

مقاله چرا قالی بافی یکی از اصلی ترین صنایع دستی ترکمنستان است ⭐️ [صحیح ترین پاسخ] اولین بار در نوین گام. ظاهر شد.

به این بررسی امتیاز دهید

بخونیدش:  چرا ستون های تخت جمشید پس از این مدت طولانی از بین نرفته اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا