چرا قبل از تست پاپ اسمیر نباید رابطه داشت

اگر تصمیم دارید برای اولین بار تست پاپ را به عنوان بخشی از یک معاینه سالانه انجام دهید یا یک بیماری را تشخیص دهید، احتمالاً سؤالاتی دارید. به همین منظور در این مقاله می خواهیم به سوالات متداول تست پاپ اشاره کرده و پاسخ آنها را ارائه دهیم. ما به شما توضیح می دهیم که این آزمایش برای چه کسانی ضروری است؟ چگونه برایش آماده شوید؟ چه بیماری هایی در این آزمایش مشخص می شود؟ چه زمانی باید در آزمون شرکت کنید؟ چه عوارضی بعد از این آزمایش طبیعی است؟

اگر می خواهید این تست را انجام دهید یا در مورد تست پاپ سوالی دارید، می توانید از طریق سایت پزشک خود با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید. علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

1. تست پاپ چیست؟

تست پاپ نوعی روش غربالگری است که با استفاده از یک برس کوچک سلول ها را از سطح دهانه رحم و اطراف آن جدا می کند. این بافت در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ برای هر نوع تغییر سلولی و احتمال سرطان دهانه رحم بررسی می شود. همچنین با این آزمایش می توان بیماری های دیگری مانند عفونت و التهاب را نیز تشخیص داد. متخصص زنان از تجهیزاتی استفاده می کند تا به راحتی نمونه آزمایش پاپ اسمیر را خارج کند.

2. چه کسانی به تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟

این آزمایش برای زنان فعال جنسی ضروری است. زنان بین 21 تا 29 سال باید هر سه سال یکبار این آزمایش را انجام دهند. برای زنان بالای 30 سال لازم است ویروس پاپیلومای انسانی در آزمایش بررسی شود. اگر هیچ مشکلی در نتیجه آزمایش گزارش نشد، آزمایش باید هر 5 سال یک بار تا 65 سالگی تکرار شود.

3. چه کسانی باید تست پاپ اسمیر را تکرار کنند؟

در صورت مشاهده موارد غیر طبیعی در آزمایش، تکرار آزمایش ضروری است. برای زنان زیر 25 سال، آزمایش باید 6 ماه تا یک سال پس از آزمایش تکرار شود تا نتایج غیرطبیعی بررسی شود. در زنان بالای 25 سال، علاوه بر تکرار این آزمایش، آزمایش HPV نیز ممکن است انجام شود.

4. قبل از انجام تست پاپ چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

حداقل دو روز قبل از انجام آزمایش از آمیزش جنسی یا دوش خودداری کنید. داروهای واژینال، فوم های اسپرم کش و کرم های مختلف نیز می توانند سلول های غیر طبیعی را از بین ببرند و نتیجه آزمایش را تغییر دهند. همچنین بهتر است در دوران پریود تست پاپ اسمیر انجام نشود. این آزمایش را بعد از قاعدگی به تعویق بیندازید.

5. چگونه برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شویم؟

دو روز قبل از آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید. شنا مشکلی نداره اما 24 ساعت قبل از آزمایش نباید حمام کنید. تراشیدن موهای زائد ناحیه تناسلی ضروری نیست. اما اگر تراشیدن آنها برای شما راحت تر است، مهم نیست. شما می توانید هر نوع لباسی را در روز آزمون بپوشید. فقط مراقب باشید لباس زیرتان را در نیاورید.

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر باید حداقل دو روز از رابطه جنسی خودداری کنید و لباس راحت بپوشید.

6. چگونه آزمایش پاپ انجام دهم؟

یکی از سوالات رایج در مورد تست پاپ این است که چگونه این تست را انجام دهیم. پزشک ابتدا اسپکولوم را در واژن قرار می دهد. اسپکولوم وسیله ای فلزی یا پلاستیکی است که در واژن قرار می گیرد و دیواره های واژن را جدا می کند. پس از باز کردن واژن، متخصص با کاردک یا برس کوچک مقداری از سلول ها را از این بافت خارج کرده و در ظرف مخصوص قرار می دهد.

7. تست پاپ برای چه مواردی استفاده می شود؟

این آزمایش برای تعیین هرگونه تغییر در سلول های دیواره رحم استفاده می شود. با استفاده از تست پاپ می توان احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را تشخیص داد. همچنین عفونت و التهاب نیز در این آزمایش مشخص می شود. اگر پزشک شما آزمایش HPV را تجویز کرده باشد، پس از تست پاپ، نمونه برای وجود هر نوع ویروس پاپیلومای انسانی بررسی می شود.

8. آیا باید ابزار تست پاپ را دریافت کنم؟

یک ابزار تست پاپ شامل اسپکولوم و یک برس کوچک را می توان تهیه کرد. اما لازم نیست آن را از قبل آماده کنید. پزشک این ابزار را در مطب یا کلینیک دارد و از آن برای انجام آزمایشات استفاده می کند. مطمئن شوید که پزشک اسپکولوم را از لفاف خارج کرده یا نوع فلزی آن را کاملاً استریل کرده است.

9. تست پاپ چه چیزی را نشان می دهد؟

در این آزمایش تغییرات سلولی در این ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. هر نوع تغییر سلولی در صورت عدم درمان می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. همچنین از این تست برای تشخیص عفونت و ویروس HPV استفاده می شود.

ده آیا آزمایش پاپ اسمیر با معاینه لگن یکی است؟

یکی از سوالات رایج در مورد تست پاپ این است که چه تفاوتی با معاینه لگن دارد. برخی افراد به اشتباه این دو روش را یکی می دانند. اما در معاینه لگن، یک معاینه معمولی انجام می دهد. برای تشخیص علت خونریزی، ترشحات غیرطبیعی یا هر مورد دیگری، قسمت بیرونی واژن و داخل دهانه واژن بررسی می شود. پزشک همچنین ممکن است از اسپکولوم برای معاینه دستی استفاده کند. اما در تست پاپ، هدف بررسی تغییرات سلولی است.

نقل قول از womenshealthofcentralvirginia در مورد نیاز به تست پاپ و معاینه لگن:

اگرچه این دو آزمایش یکسان نیستند، اما هر دو بخش مهمی از سلامت یک زن هستند. البته دلایل نیاز آنها متفاوت است. معاینه لگن بیشتر به سلامت واژن و لگن مربوط می شود. در حالی که تست پاپ به دنبال تغییرات غیر طبیعی سلولی است.

11. آیا پاپ اسمیر درد دارد؟

این آزمایش بدون درد است. اما برای افرادی که برای اولین بار این کار را انجام می دهند، ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. برخی از زنان گزارش کرده‌اند که احساس درد مانند یک نیشگون گرفتن کوچک است. به طور کلی آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است و برخی از زنان ممکن است کمی درد احساس کنند.

به دلیل باز شدن دیواره دهانه رحم در طول آزمایش ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید.

12. هزینه پاپ 1401 چقدر است؟

هزینه تست پاپ در سال 1401 بین 100 تا 400 هزار تومان متغیر است. این هزینه به نوع آزمایش و تعداد فاکتورهای بررسی شده بستگی دارد. اگر کسی بخواهد انواع HPV را نیز آزمایش کند، هزینه آن افزایش می یابد. در این میان هزینه ویزیت و آزمایشات پزشک را نیز فراموش نکنید. معمولا ویزیت متخصص حدود 100000 تومان و هزینه نمونه برداری با تجهیزات نیز حدود 100000 تومان می باشد.

13. آیا می توان از بی حس کننده برای کاهش درد پاپ اسمیر استفاده کرد؟

اگر نمی توانید درد نمونه برداری را تحمل کنید، می توانید از مسکن استفاده کنید. اما استفاده از روان کننده یا بی حس کننده می تواند بر نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد. یکی از راه های کاهش درد استفاده از اسپکولوم کوچکتر است.

14. چه چیزهایی باعث ناراحتی شما در آزمایش پاپ اسمیر می شود؟

اعمال فشار به دلیل ترس از درد یا ضربه قبلی می تواند درد را افزایش دهد. به همین دلیل باید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. اگر اسپکولوم شما را آزار می دهد، از پزشک خود بخواهید اندازه کوچکتر را امتحان کند.

15. آزمایش پاپ اسمیر معمولا چقدر طول می کشد؟

معمولاً این آزمایش در مطب یا کلینیک متخصص زنان انجام می شود. حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد تا نمونه از بافت رحم خارج شود. گاهی اوقات این آزمایش ممکن است زمان کمتری نیز ببرد.

16. در تست پاپ چه چیزی مشخص می شود؟

در این آزمایش تمام تغییرات سلولی در بافت دهانه رحم مشخص می شود. این تغییرات سلولی می تواند علامت هشدار دهنده سرطان دهانه رحم باشد. به همین دلیل، نتیجه آزمایش غیرطبیعی را باید جدی گرفت.

17. تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود انجام می شود؟

این آزمایش را می توان در هر زمان انجام داد. اما بهترین زمان برای انجام تست پاپ حداقل 5 روز پس از پایان قاعدگی است. در دوران قاعدگی بهتر است آزمایش انجام نشود.

18. آیا انجام تست پاپ برای باکره ها امکان پذیر است؟

این آزمایش برای دختران مجرد قابل انجام نیست. چون باید اسپکولوم را وارد دهانه رحم کنید و پرده بکارت را پاره کنید. اما گاهی به دلیل احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم، پزشک مجبور است این آزمایش را برای دختران مجرد انجام دهد. برخی افراد معتقدند که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم تنها پس از رابطه جنسی و تماس با ویروس HPV وجود دارد. اما در واقعیت اینطور نیست و گاهی این نوع سرطان بدون رابطه جنسی رخ می دهد.

بخونیدش:  چرا کژال خیال میکرد که تپه قد کشیده است

19. تست پاپ برای مردان چیست؟

تست اسمیر مقعدی برای تشخیص سرطان مقعد استفاده می شود. این تست برای خانم ها و آقایان ساخته شده است. به این ترتیب سلول ها از ناحیه مقعد جدا شده و بافت برداشته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود. تغییرات سلولی در این بافت در آزمایشگاه بررسی می شود.

20. هر چند وقت یک بار باید تست پاپ اسمیر بدهم؟

اگر بین 21 تا 29 سال سن دارید، این تست را هر سه سال یکبار انجام دهید. افراد بالای 30 سال باید علاوه بر تست پاپ تست HPV نیز انجام دهند. این آزمایش را می توان هر 5 سال یکبار تکرار کرد. پس از سن 65 سالگی، می توانید با صلاحدید پزشک انجام تست پاپ را متوقف کنید.

معمولا انجام تست پاپ اسمیر هر سه سال یک بار توصیه می‌شود.

21. آیا خونریزی بعد از آزمایش پاپ اسمیر طبیعی است؟

گاهی اوقات ممکن است فرد پس از تست پاپ، گرفتگی و خونریزی خفیف را تجربه کند. این حالت طبیعی است و خونریزی در مدت کوتاهی برطرف می شود. اما اگر خونریزی یا گرفتگی در قسمت پایین شکم شما شدید است، باید برای معاینات لازم با پزشک متخصص مشورت کنید.

22. بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر چه زمانی است؟

بهترین زمان برای انجام این آزمایش حداقل 5 روز پس از پریود است. شما همچنین می توانید این آزمایش را در طول دوره قاعدگی خود انجام دهید. اما بهتر است در دوران قاعدگی تست نزنید.

به گفته Healthline در مورد بهترین زمان برای انجام تست پاپ:

طبق گفته موسسه سرطان نیو ساوت ولز، تست پاپ بهتر است در اواسط سیکل انجام شود، یعنی حدود 9 تا 20 روز پس از اولین روز پریود.

23. اگر در حین انجام آزمایش پاپ پریود شدم چه کار کنم؟

گاهی اوقات پزشک باید این آزمایش را در طول دوره به فرد بدهد. اما انجام آزمایش در دوران قاعدگی به دلیل جریان خون زیاد می تواند منجر به نتایج کاذب شود. ممکن است به دلیل خونریزی، سلول های غیرطبیعی به وضوح در نمونه پاپ اسمیر دیده نشوند و نتیجه آزمایش منفی کاذب باشد.

24. چند روز طول می کشد تا جواب آزمایش پاپ اسمیر داده شود؟

دریافت نتیجه آزمایش بستگی به آزمایشگاه دارد. در برخی از آزمایشگاه ها، نتیجه می تواند در 3 روز آماده شود. اما در برخی آزمایشگاه های دیگر بیش از یک هفته طول می کشد.

25. چگونه نتیجه آزمایش پاپ اسمیر را بخوانم؟

یکی از رایج ترین سوالات در مورد تست پاپ این است که چگونه نتیجه را بخوانید. پاسخ تست یکی از سه حالت طبیعی، نامشخص و غیر طبیعی است. اگر در پاسخ تست کلمه Normal نوشته شده باشد به این معنی است که تست منفی است. در این مورد هیچ تغییر سلولی در دهانه رحم مشاهده نشد.

اگر در جواب تست کلمه Unclear (ASC-US) نوشته شده باشد به معنی نامشخص بودن پاسخ است. این بدان معنی است که ناهنجاری سلول های دهانه رحم ممکن است به دلیل ویروس HPV یا دلایل دیگری باشد. گاهی اوقات این تغییرات می تواند به دلیل بارداری، یائسگی یا عفونت باشد.

اگر در تست کلمه Abnormal نوشته شده باشد به معنای وجود سلول های غیر طبیعی است. البته این بدان معنا نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. این می تواند به معنای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی درجه پایین یا درجه بالا باشد.

شما می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با متخصص زنان یا متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. علاوه بر تعیین وقت حضوری، می توانید به صورت آنلاین یا تلفنی نیز با متخصصان مشورت کنید.

26. چه مدت می توان از تست پاپ اسمیر استفاده کرد؟

پزشکان معمولا این آزمایش را تا سن 65 سالگی توصیه می کنند. در صورت عدم مشاهده نتایج غیرعادی در آزمایشات، انجام آزمایش هر سه سال یکبار و گاهی هر 5 سال یکبار کافی است.

27. آیا پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

برای انجام تست HPV باید پاپ اسمیر گرفته شود. سپس نمونه برای تشخیص ویروس به آزمایشگاه فرستاده می شود. هزینه تست HPV بیشتر از تست پاپ است.

28-آیا تست پاپ خطرناک است؟

این آزمایش برای فرد خطرناک نیست. ممکن است بعد از آزمایش مقداری گرفتگی یا خونریزی داشته باشید، اما این عوارض معمولاً بسیار کوتاه مدت هستند و از بین می روند.

این آزمایش خطری ندارد و فقط کمی خونریزی ایجاد می‌کند.

29. برای انجام تست پاپ اسمیر چه شرایطی وجود دارد؟

یکی دیگر از سوالات رایج در مورد تست پاپ، شرایط انجام آن است. برای انجام این آزمایش ترجیحاً حداقل 5 روز از پریود شما گذشته باشد. برای این آزمایش می توانید موهای خود را بتراشید. اما لازم نیست. مواد مورد نیاز برای تست پاپ اسمیر نیز توسط پزشک تهیه می شود.

30. تست پاپ اسمیر را کجا نگه داریم؟

تست پاپ اسمیر پس از جمع آوری در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری می شود. پاپ اسمیر نیازی به نگهداری در فریزر یا بسته بندی یخ ندارد.

31. علت خونریزی بعد از تست پاپ چیست؟

به دلیل تراشیدن با برس مخصوص پاپ تست و حساس بودن این ناحیه احتمال کمی خونریزی وجود دارد. خونریزی خفیف کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما اگر خونریزی شما شدید شد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

32. آیا انجام تست پاپ بعد از برداشتن رحم ضروری است؟

اگر هیسترکتومی کامل انجام شده باشد و تمام رحم و دهانه رحم برداشته شده باشد، نیازی به انجام تست پاپ نیست. اما اگر هیسترکتومی جزئی باشد، آزمایش را باید طبق برنامه قبلی ادامه داد.

33. آیا افرادی که به تازگی زایمان کرده اند می توانند آزمایش پاپ انجام دهند؟

اگر به تازگی زایمان کرده اید، باید حداقل 12 هفته قبل از انجام آزمایش پاپ صبر کنید. تا 12 هفته پس از زایمان، سطح و کیفیت هورمون های اطراف دهانه رحم تغییر می کند و باعث خطا در آزمایش می شود. اما بعد از این مدت هورمون ها به حد طبیعی رسیده و می توان آزمایش را انجام داد.

12 هفته بعد از زایمان می‌توان آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد.

34. چگونه نتیجه آزمایش را بخوانیم؟

در پاسخ به تست پاپ یکی از سه کلمه نرمال، نامشخص و غیر طبیعی نوشته شده است. طبیعی بودن به این معنی است که هیچ تغییر سلولی وجود ندارد. عدم قطعیت پاسخ نشانه نامشخص بودن دلیل تغییرات است. اگر آزمایش غیرطبیعی باشد، باید آزمایشات بیشتری برای تشخیص سرطان دهانه رحم یا وجود احتمالی ویروس HPV انجام شود.

35. آیا تمام نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر نشانه سرطان رحم است؟

اگر نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد، نمی توان گفت که احتمال سرطان دهانه رحم قطعی است. زیرا ممکن است سلول های دهانه رحم به دلیل وجود ویروس HPV تغییر کرده باشد. در این شرایط، پزشک باید آزمایش HPV را تجویز کند.

36. تست پاپ اسمیر را از چه سنی باید شروع کرد؟

پزشکان به طور کلی پیشنهاد می کنند که این آزمایش از سن 21 سالگی انجام شود. از آنجایی که دختران باکره نمی توانند تست پاپ اسمیر را انجام دهند، پس از ازدواج باید آن را در برنامه خود قرار دهند.

37. تست پاپ چند ساله است؟

سوالات متداول در مورد تست پاپ این است که این تست چند بار باید انجام شود. طبق دستورالعمل انجمن سرطان آمریکا این آزمایش تا سن 65 سالگی توصیه می شود. بعد از 65 سالگی احتمال سرطان دهانه رحم بسیار کم است و نیازی به انجام آزمایش نیست.

38. آیا پاپ اسمیر به پرده بکارت آسیب می رساند؟

در پاپ اسمیر، اسپکولوم وارد واژن شده و دیواره آن را باز می کند. با این ابزار پزشک به راحتی می تواند نمونه را از دیواره دهانه رحم جدا کند. به همین دلیل شکی نیست که پرده بکارت آسیب می بیند و دختران باکره نباید این آزمایش را انجام دهند.

در این آزمایش به دلیل وارد شدن اسپکولوم در دهانه رحم به پرده بکارت آسیب وارد می‌شود.

39. آیا انجام پاپ اسمیر در دوران بارداری امکان پذیر است؟

انجام این آزمایش در دوران بارداری خطری ندارد. اما پزشکان معمولا توصیه می کنند که آزمایش پاپ اسمیر به بعد از زایمان موکول شود. معمولاً این آزمایش را می توان تا هفته 24 بارداری انجام داد. اما پس از آن به دلیل افزایش خون در دهانه رحم و حساسیت این ناحیه انجام آزمایش توصیه نمی شود.

بخونیدش:  چرا زیرک وقتی از شهر می رفت ناراحت نبود

40. من هرگز رابطه جنسی نداشته ام، آیا نیاز به تست پاپ دارم؟

از آنجایی که تست پاپ به پرده بکارت آسیب می رساند، این آزمایش را نمی توان بر روی دختران باکره انجام داد. البته احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در افراد بدون فعالیت جنسی نیز وجود دارد. اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد، این آزمایش باید انجام شود.

41. در صورت داشتن علائم، آیا نیاز به تست پاپ دارم؟

این آزمایش بخشی از چکاپ سلامت زنان محسوب می شود و باید هر سه سال یک بار انجام شود. البته باید به برخی علائم سرطان دهانه رحم نیز توجه کرد و در صورت بروز این علائم، زودتر آزمایش دهید. علائمی مانند خونریزی بین قاعدگی، خونریزی شدید در دوران قاعدگی، درد در هنگام نزدیکی، خونریزی بعد از رابطه جنسی و درد لگن از علائم سرطان دهانه رحم هستند.

42. آیا تست پاپ به تنهایی برای تشخیص زگیل تناسلی کافی است؟

تست پاپ نمی تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. اما تغییرات سلولی در آزمایش مشخص می شود. پزشک می تواند آزمایش HPV را برای یافتن علت این تغییرات تجویز کند. در افراد بالای 30 سال، برخی از پزشکان برای معاینه دهانه رحم علاوه بر تست پاپ، آزمایش HPV را توصیه می کنند.

43. اگر زگیل تناسلی دارید باید تست پاپ انجام دهید؟

زنانی که زگیل تناسلی دارند یا همسرشان زگیل تناسلی دارد باید به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. در صورت مشاهده زگیل در دهانه رحم، باید هر 3 تا 6 ماه یکبار آزمایش پاپ انجام شود.

44-آیا تست پاپ ایدز را تشخیص می دهد؟

این آزمایش می تواند علائم اولیه سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد. اما این آزمایش برای تشخیص ایدز یا سایر بیماری های مقاربتی مفید نیست. آزمایش خون برای تشخیص ایدز لازم است.

45. آیا تست پاپ برای تشخیص فیبروم رحم توصیه می شود؟

تغییرات سلولی در تست پاپ تشخیص داده می شود. فیبروم رحم در معاینه لگن قابل تشخیص است. پزشک برای تشخیص دقیق فیبروم، محل و اندازه آن سونوگرافی را توصیه می کند.

در تست پاپ اسمیر تنها تغییرات سلولی قابل بررسی است و نمی‌توان وجود فیبروم رحم را تشخیص داد.

46. ​​آیا تست پاپ بیماری های رحمی را تشخیص می دهد؟

یکی از سوالات رایج در مورد تست پاپ، تشخیص بیماری های رحمی توسط این تست است. در این آزمایش از بافت دهانه رحم نمونه برداری می شود. به همین دلیل با این روش نمی توان تغییرات سلولی و بیماری های رحمی را تشخیص داد.

47. چند نوع تست پاپ اسمیر وجود دارد؟

نتایج تست پاپ به 5 کلاس طبقه بندی می شود. کلاس 1 طبیعی است و هیچ سلول مشکوکی وجود ندارد. تغییرات جزئی در کلاس 2 وجود دارد. اما سلول های مشکوک سرطانی نیستند. تغییرات سلولی نیز در کلاس 3 دیده می شود. اما فرد مبتلا به سرطان نیست. کلاس 4 نشانه مراحل اولیه سرطان است و در معاینه میکروسکوپی تشخیص داده می شود. آخرین کلاس کلاس 5 است، سرطان در دهانه رحم رشد کرده است و می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

48. پاپ اسمیر در انگلیسی چیست؟

در زبان انگلیسی به این تست پاپ اسمیر یا تست پاپ می گویند. این آزمایش برای تشخیص تغییرات سلولی، سرطان دهانه رحم یا عفونت استفاده می شود.

49. چند روز بعد از تست پاپ می توان رابطه جنسی داشت؟

پزشکان معمولاً توصیه می کنند تا حدود 24 ساعت پس از آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید. در صورت خونریزی یا سوختگی در این ناحیه، بهتر است 2 تا 3 روز از رابطه جنسی خودداری کنید.

50. آیا تست پاپ در منزل امکان پذیر است؟

سواب های مخصوصی برای نمونه برداری از دهانه رحم وجود دارد که بدون نظارت پزشک قابل استفاده است. برخی از زنان به دلایل مختلف تمایلی به مراجعه به پزشک برای نمونه گیری ندارند. این افراد می توانند نمونه را در منزل تهیه و به آزمایشگاه ارسال کنند. البته در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک شما این روش را توصیه نکند.

51. پس از انجام پاپ اسمیر چه باید کرد؟

ممکن است چند ساعت بعد از آزمایش خونریزی داشته باشید. این عارضه طبیعی است و قابل رفع است. اما اگر خونریزی شدید است، باید به پزشک اطلاع دهید. همچنین احتمالاً تا دو روز لک خواهید داشت. بهتر است در این زمان رابطه جنسی نداشته باشید. دو تا سه روز بعد از تست پاپ اسمیر از تامپون استفاده نکنید.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

در این مقاله به سوالات رایج در مورد تست پاپ اسمیر اشاره کرده ایم. اما اگر سوال دیگری دارید و اطلاعات دقیق تری در مورد این آزمایش می خواهید، باید با متخصص زنان و زایمان یا متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. پزشک اطلاعات کافی در مورد آمادگی برای آزمایش و مراقبت های بعدی به شما می دهد. به عنوان مثال، شما نباید حداقل دو روز قبل از تست پاپ و حداقل یک روز بعد از آن رابطه جنسی داشته باشید. تجهیزات تست مانند اسپکولوم و برس مخصوص توسط پزشک ارائه می شود و نیازی به تهیه آن از قبل ندارید.

می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با بهترین متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

آزمایش پاپ اسمیر دهانه رحم را از نظر تغییرات غیرطبیعی سلولی آزمایش می کند. دهانه رحم قسمت پایینی رحم است که به واژن متصل می شود. تغییرات سلولی که در دهانه رحم رخ می دهد، اگر تشخیص داده نشود و درمان نشود، می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

چرا تست پاپ اسمیر ضروری است؟

تست پاپ می تواند جان شما را نجات دهد. این آزمایش می تواند علائم اولیه سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد. تست پاپ همچنین می تواند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص دهد. درمان این سلول های غیرطبیعی می تواند به پیشگیری از اکثر موارد سرطان دهانه رحم کمک کند. انجام تست پاپ یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام دهید.

بهترین زمان برای تست پاپ اسمیر

پزشکان توصیه می کنند که در زمان پریود آزمایش پاپ انجام ندهید. بهترین زمان برای آزمایش 10 تا 20 روز (بهترین روز، روز 15 سیکل) پس از اولین روز پریود است.

رابطه قبل از تست پاپ

طبق توصیه پزشکان دو روز قبل از انجام تست پاپ نباید رابطه جنسی داشته باشید.

روش های پاپ اسمیر

پزشک شما ممکن است در حین معاینه لگن تست پاپ انجام دهد. این تست ساده و سریع است. روی تخت دراز می کشید و پزشک وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن می کند و از آن برای مشاهده رحم استفاده می کند. سپس با استفاده از یک چوب یا برس مخصوص چندین سلول را از سطح و داخل دهانه رحم جدا می کند. سلول ها روی یک لام شیشه ای قرار می گیرند و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

آزمایش پاپ می تواند کمی ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

چگونه می توانم برای تست پاپ آماده شوم؟

موارد خاصی می تواند باعث نتایج کاذب پاپ اسمیر شود.

دو روز قبل از انجام آزمایش موارد زیر را انجام ندهید:

از تمبر استفاده کنید

کرم ها، شامپوها یا داروها واژینال

استفاده از اسپری یا پودر دئودورانت واژینال

رابطه جنسی داشته باشید

دوش

مقاله پیشنهادی: خونریزی شدید بعد از تست پاپ چقدر طبیعی است؟ !

مقاله پیشنهادی: تفسیر تست پاپ اسمیر غیر طبیعی تشخیص سرطان دهانه رحم

پاسخ تست پاپ

معمولا یک تا سه هفته بعد نتیجه تست پاپ به دست شما می رسد. بیشتر اوقات، نتایج آزمایش طبیعی است. اگر آزمایش نشان داد که چیزی اشتباه است، پزشک شما را برای برنامه ریزی آزمایشات بعدی فرا می خواند. نتایج غیرطبیعی تست پاپ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. نتایج غیرطبیعی تست پاپ همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیست.

نتیجه تست پاپ چگونه تفسیر می شود؟

پاسخ تست پاپ می تواند طبیعی یا غیر طبیعی باشد و ممکن است این سوالات مطرح شوند:

تست پاپ من “غیر طبیعی” بود. چی شد؟

نتایج غیرطبیعی تست پاپ معمولاً به معنای ابتلا به سرطان نیست. اغلب مشکلات کوچکی در دهانه رحم وجود دارد. اگر نتایج تست پاپ قطعی نباشد یا تغییر جزئی در سلول‌های دهانه رحم نشان دهد، پزشک ممکن است بلافاصله آزمایش پاپ تست را در 6 ماه یا یک سال تکرار کند یا ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام دهد.

بخونیدش:  چرا در پنجره های کلاس نباید مدت زیادی بسته بماند

برخی از سلول های غیر طبیعی سرطانی می شوند. درمان سلول‌های غیرطبیعی که خود به خود از بین نمی‌روند می‌تواند تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم را درمان کند.

اگر آزمایش تغییرات جدی تری را در سلول های دهانه رحم نشان داد، پزشک آزمایش های بیشتری را پیشنهاد می کند. نتایج این آزمایش ها به پزشک شما کمک می کند تا بهترین درمان را انتخاب کند.

نتیجه آزمایش پاپ من “مثبت کاذب” بود. معنی آن چیست؟

تست پاپ همیشه کامل نیست. نتایج منفی کاذب و مثبت کاذب ممکن است رخ دهد.

نتیجه مثبت کاذب در آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ مثبت کاذب زمانی اتفاق می‌افتد که به شما گفته شود سلول‌های دهانه رحم غیرطبیعی هستند، اما در واقع غیرطبیعی یا سرطانی نیستند. اگر پزشک به شما بگوید که نتایج پاپ شما مثبت کاذب است، مشکلی در این مورد وجود ندارد.

منفی کاذب در آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش منفی کاذب زمانی است که به شما می گویند سلول های او طبیعی هستند، اما سلول های رحم غیر طبیعی هستند. منفی کاذب تشخیص و درمان سلول های ناسالم دهانه رحم را به تاخیر می اندازد. اما انجام منظم آزمایش پاپ شانس شما را برای یافتن مشکلات افزایش می دهد. سرطان دهانه رحم معمولاً سالها طول می کشد تا ایجاد شود.

تفسیر نتایج تست پاپ

اما به طور خلاصه، پاسخ تست پاپ شامل یکی از 6 گزینه است:

1- طبیعی یا بدون تغییر

2- سلول های سنگفرشی غیر طبیعی ناچیز: (ASCUS) سلول های غیر طبیعی وجود دارند اما سرطانی نیستند. اغلب، سلول های ASCUS به دلیل عفونت HPV هستند.

3- ضایعات بافت اپیتلیال سنگفرشی داخلی این تغییرات غیر طبیعی می تواند نشانه مراحل اولیه سرطان باشد که دارای دو درجه بالا و پایین است. انواع ضایعات درجه بالا یا HSIL ها، سلول هایی هستند که احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم را دارند.

4- سلول های سنگفرشی غیر طبیعی که احتمال HSIL را رد نمی کند. تغییراتی در سلول هایی مشاهده شد که ممکن است SIL با کیفیت بالا باشند یا نباشند.

5- سلول های متورم غیرطبیعی (غده ای): سلول های غده ای غیرطبیعی – نه سلول های سنگفرشی – هستند که نشانه سرطان در قسمت فوقانی دهانه رحم هستند.

6- سرطان: در نتیجه تست پاپ سلول های سرطانی شناسایی شد.

آیا همه زنان نیاز به تست پاپ دارند؟

اکثر زنان بین 21 تا 65 سال باید تست پاپ انجام دهند. حتی اگر در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید، باید آزمایش پاپ انجام دهید. زنانی که پس از یائسگی هستند (زمانی که قاعدگی خانم ها متوقف می شود) و زیر 65 سال هنوز نیاز به آزمایش پاپ اسمیر منظم دارند. نتایج پاپ، نیازی به تست پاپ نیست. زنان 65 سال و بالاتر که سه آزمایش پاپ اسمیر طبیعی پشت سر هم انجام داده اند و در 10 سال گذشته هیچ آزمایش غیرطبیعی نداشته اند، نیازی به تست پاپ ندارند.

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر منظم نیاز ندارند؟

زنانی که به آزمایش پاپ اسمیر منظم نیاز ندارند عبارتند از:

زنان 65 سال و بالاتر که در 10 سال گذشته سه بار آزمایش پاپ طبیعی متوالی انجام داده اند و هیچ آزمایش غیرطبیعی نداشته اند، نیازی به آزمایش دیگری ندارند. هیچ رحم یا نتایج پاپ غیرطبیعی ندارید
باید قبل از قطع تست پاپ معمولی با پزشک خود صحبت کنید.

من هیسترکتومی کردم، آیا هنوز هم نیاز به تست پاپ دارم؟

این بستگی به نوع هیسترکتومی (جراحی برای برداشتن رحم) و سلامت عمومی شما دارد. زنانی که هیسترکتومی کرده اند باید از پزشک خود بپرسند که آیا نیاز به تست پاپ معمولی دارند یا خیر.

اگر به دلیل انجام هیسترکتومی برای سرطان دهانه رحم ندارید، نیازی به انجام تست پاپ ندارید.
اگر رحم خود را برداشته اید اما همچنان دهانه رحم دارید (این نوع هیسترکتومی رایج نیست)، باید تا سن 65 سالگی به طور منظم و سه آزمایش پاپ اسمیر طبیعی پشت سر هم انجام دهید.

الزامات تست پاپ چیست؟

این آزمایش به سن و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید. اکثر زنان می توانند این دستورالعمل ها را دنبال کنند:

اگر بین 21 تا 29 سال دارید، باید هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر بدهید.
اگر بین 30 تا 64 سال سن دارید، باید هر 5 سال یکبار آزمایش پاپیلوم انسانی (HPV) و هر 3 سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید.
اگر شما 65 سال یا بیشتر دارید، می توانید با پزشک خود در مورد قطع پاپ اسمیر صحبت کنید.

برخی از زنان ممکن است به آزمایشات پاپ بیشتری نیاز داشته باشند. در صورتی که
به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده از استروئیدها، سیستم ایمنی ضعیفی دارید، باید با پزشک خود در مورد امکان انجام آزمایش پاپ صحبت کنید. شما HIV مثبت هستید. زنان مبتلا به HIV، ویروسی که باعث ایدز می شود، در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر بیماری های دهانه رحم هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) توصیه می کند که همه زنان مبتلا به HIV یک آزمایش اولیه پاپ انجام دهند و 6 ماه بعد دوباره آزمایش کنند. اگر هر دو تست پاپ طبیعی باشد، زنان باید آزمایش دیگری انجام دهند.

چگونه می توانم با انجام تست پاپ اسمیر خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهم؟

شما می توانید خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را به روش های زیر کاهش دهید:

آزمایشات پاپ منظم

انجام منظم تست پاپ به پزشک کمک می کند تا سلول های غیرطبیعی را قبل از تبدیل شدن به سرطان پیدا کند. واکسن HPV (اگر 26 سال یا کمتر دارید). بیشتر موارد سرطان دهانه رحم ناشی از نوعی HPV است که از طریق سیستم تنفسی به فرد منتقل می شود. اکثر زنان هرگز نمی دانند که HPV دارند. معمولاً پنهان می ماند، در حالی که گاهی اوقات خود به خود از بین می رود و می تواند باعث تغییراتی در سلول های دهانه رحم شود.

استفاده از کاندوم

بهترین راه برای جلوگیری از عفونت های مقاربتی (STIs)، از جمله HPV، عامل اکثر سرطان های دهانه رحم، اجتناب از رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی است. اگر رابطه جنسی دارید، از کاندوم استفاده کنید. کاندوم خطر ابتلا به HPV و سایر بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد.

سوالات متداول شما در مورد تست پاپ

1. آیا تست پاپ در دوران بارداری مجاز است؟

انجام تست پاپ در 3 ماه اول بارداری بی خطر است. در دوران بارداری، دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی (روز سیکل 18-16) بهترین زمان برای انجام آزمایش پاپ اسمیر است. تست پاپ باید حداقل 8 هفته پس از زایمان انجام شود

2-آیا تست پاپ برای دختران باکره هم انجام می شود؟

خیر، پرده بکارت با ورود اسپکولوم آسیب می بیند، بنابراین این آزمایش بر روی دختران باکره انجام نمی شود.

3. آیا لکه بینی و خونریزی بعد از تست پاپ تست طبیعی است؟

آره. لکه بینی و خونریزی تا یک یا دو روز پس از تست پاپ طبیعی است و علت آن تحریک مخاط دهانه رحم است یا ممکن است ناشی از عفونت باشد، در صورت تداوم بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

4. اصطلاح نامطلوب در تست پاپ به چه معناست؟

در صورتی که در پاسخ به تست پاپ اسمیر نامطلوب نوشته شده بود. ارزیابی مجدد در 6 ماه توصیه می شود.

5. فاصله بین دو نمونه اسمیر چقدر است؟

فاصله بین جمع آوری پاپ اسمیر جدید باید بیش از 8 هفته با مجموعه قبلی باشد.

6. آیا تست پاپ دردناک است؟

خیر تست پاپ اسمیر دردناک نیست، فقط برخی از افراد ممکن است هنگام گذاشتن اسپکولوم احساس ناخوشایندی و سوزش داشته باشند که در مدت کوتاهی برطرف می شود.

7. عدم وجود سلول های اندوسرویکال در پاسخ تست پاپ به چه معناست؟

در صورتی که نتیجه اسمیر واژینال عدم وجود سلول های آندوسرویکال باشد (عدم وجود سلول های اندوسرویکال) باید آزمایش را با فواصل زمانی مناسب تکرار کنید و در صورت مشاهده این نتیجه در خانم های یائسه، نیازی به تکرار اسمیر واژینال نیست. فقط با پزشک معالج مشورت کنید .

8. التهاب در تست پاپ به چه معناست؟

التهاب به معنای التهابی است که نشان دهنده التهاب دهانه رحم است که اغلب به دلیل عفونت باکتریایی است و توصیه می شود درمان دارویی برای عفونت شروع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا