چرا متن زیر ذهنی است خدا گفت تو سیاهی جواب

به گزارش خبرگزاری، کتاب «سر سفره خدا» با موضوع آشنایی با معارف قرآن کریم در قالب پرسش و پاسخ به قلم محمدعلی محمدی تألیف شده است که به ارائه می پردازیم. به شما در مشکلات مختلف

– خدا چیست؟

قبل از اینکه در مورد خداوند که خالق همه چیز است صحبت کنیم، کمی در مورد مخلوقات الهی صحبت کنیم.

1. شما جاذبه را می شناسید و به خوبی می دانید که اگر جسمی را از بلندی رها کنیم به زمین می افتد، اما ماهیت و حقیقت جاذبه چیست؟

این سوالی است که دانشمندان نتوانسته اند پاسخ دقیقی به آن بدهند. پس از اثرات جاذبه می توانیم به وجود جاذبه اطمینان پیدا کنیم، اما نمی توانیم حقیقت آن را درک کنیم.

2. وقتی لامپ روشن می شود، می دانیم که برق در سیم وجود دارد. اما حقیقت الکتریسیته چیست؟ ما نمی توانیم ماهیت و حقیقت آن را درک کنیم. فقط با دیدن آثارش مثل روشن شدن چراغش است که می فهمد جایی برق است.

این مثالها را برای شما نوشتم تا توجه شما را به این نکته مهم جلب کنم که چون ما انسانها محدود هستیم و توانایی کمی داریم نمیتوانیم ذات خدا را بشناسیم اما اینطور نیست که از طریق مخلوقات به وجود یقین پیدا کنیم. از خدا از خلقت جهان به وجود خالق می یابیم.

از این که علم داریم می فهمیم که خداوند عالم است و به ما داده است و از قدرتی که داریم می فهمیم که خداوند قادر و قادر است.

بنابراین ما ذات خدا را درک نمی کنیم، اما به وجود خدا و داشتن صفات علم، قدرت، حیات و… یقین داریم و یقین داریم که هر کجا که هستیم او با ماست. (محمد، آیه 35). / حدید، آیه 4) او به همه اعمال ما آگاه است، (هود، 5/بقره، آیه 235) از همه [حتی پدر و مادرمان] به ما مهربانتر است و… (یوسف، آیه 64)

– دو راه شناخت خدا را توضیح دهید.

از این سؤال فهمیده می شود که شما چیزی در مورد پاسخ سؤال خود می دانید و اکنون می خواهید آنچه را که دارید تکمیل کنید.

آفرین به چنین نوجوانی، آفرین بر تو. قرآن نیز دو راه کلی برای شناخت خدا معرفی می کند که در این آیه به این دو راه اشاره شده است: سنریهم یتنا فی الآفاق و فی انفشام حتی یتبین لحم عنه الحق; به زودی آیات خود را در دنیا و در خودشان به آنها نشان خواهیم داد تا برایشان روشن شود که خداوند حق است (فاصلت، آیه 53).

آیه را با ترجمه آن دوباره بخوانید سپس در زیر بنویسید که دو راه برای شناخت خدا چیست. حالا برات توضیح میدم چی نوشتی

فکر کنم قبل از اولی نوشتی: نشانه های خدا در دنیا.

در مقابل دومی باید می نوشتی: نشانه های خدا در وجود انسان.

حال ببینیم این دو چگونه می توانند دلیل شناخت خدا باشند.

1. انسان با دیدن خورشید و آسمان و زمین به آنچه در آسمان و زمین است پی می برد که خالق این موجودات خدای بزرگ است.

از سوی دیگر، انسان با نگاه کردن به ساختار بدن خود می تواند وجود خدا را درک کند.

دستگاه های مختلف درونی و بیرونی بدن انسان که هر کدام وظایف خود را به خوبی انجام می دهند، همگی نمایانگر خداوند متعال و دانای کل هستند; از پوست بدن گرفته تا سیستم شگفت انگیز مغز و قلب و… به طوری که خود بدن انسان به اندازه یک دنیاست. برای اطلاعات بیشتر می توانید کتاب شیرین سید رضا صدر را مطالعه کنید.

– از کجا بفهمیم خدا وجود دارد؟

فرض کنید کنار خانه خودتان نشسته اید، از عمو یا یکی از اقوامتان می پرسید: چه کسی این خانه را برای ما ساخته است؟

در جواب می گوید هیچکس! خانه شما خودش را می سازد. یکی بود، زیر گنبد کبود کسی نبود، اینجا خانه ای نبود. باد شدیدی وزید و پایه های خانه کنده شد. طوفان شدیدی برخاست و آجر از کوره آجرپزی و سیمان کارخانه سیمان به اینجا پرتاب شد. باران آمد، سیمان ساخته شد، باد آجرها را انباشته کرد و – و سقف را ساختند، گچ کاری کردند و لوله کردند. در و پنجره و شیشه آن تعبیه شد و خانه به تنهایی ساخته شد.

آیا این داستان را باور می کنید؟ آیا می توان بدون ساختمان و کارگر خانه ساخت؟ آیا می توان بدون نویسنده کتاب نوشت؟ آیا می توان بدون باغبان باغ کاشت؟ کارخانه بدون مهندسی و… ساخته شود.

بخونیدش:  چرا باید نماز بخوانیم مگر خدا به نماز ما احتیاج دارد

هنگامی که چیزهای بسیار کوچک مانند خانه، کتاب، ماشین و غیره. به سازنده نیاز دارد، آیا آسمانها و زمین با این بزرگی و نظم معین نیاز به سازنده ندارند؟

آیا تا به حال به سازماندهی و دقت بدن خود فکر کرده اید؟ قلب مهربانت چقدر محتاطانه می تپد! اگر ضربان قلب شما صد برابر شود چه اتفاقی می افتد؟ آیا می دانید اگر قلب شما فقط یک بار در دقیقه بکوبد چه اتفاقی می افتد؟ آیا ممکن است چنین قلبی خالق آگاه نداشته باشد؟

یک بار دیگر به ساختار بدن خود نگاه کنید و ببینید که هر قسمت از بدن شما چقدر یکنواخت و دقیق در جای خود قرار گرفته است، چشم ها در کف پا قرار نمی گیرند، پای انسان روی سر قرار نمی گیرد، انسان چشم ها از پشت بیرون نمی زند، دست انسان به ارتفاع ده متر آفریده نشده است که هنگام راه رفتن زمین را لمس کند، اندازه لاله گوش یک و نیم متر نیست، به طوری که گوش های خود فلج شود. و … آیا این همه نشانه وجود آفریدگار است، آیا عاقل و عالم نیست؟ این آفریدگار که دانای کل، دانای کل، توانا، دوستدار و بی فایده است، کسی جز خدا نیست. این نظم و این دقتی که در ساختار بدن ما وجود دارد در دنیا هم وجود دارد.

خلاصه عالم خلقت نظم دارد. نظم جهان نشان دهنده تنظیم کننده جهان است و خداوند نظم دهنده و خالق هستی است.

خدای بزرگ و ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز از مردم خواستند تا با مطالعه کتاب خلقت به وجود خدا پی ببرند – تمام صفحات آن به ترتیب خاصی طراحی شده است، از این صفحه در بسیاری از موارد در گوشه و کنار ترتیب وجود را ذکر کرد.

و به قول سعدی:

برگ های سبز درخت در ذهن یک مراقب *** هر صفحه کتابی از دانش است

دلیلی که من برای شما نوشتم، اثبات نظم نام دارد.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم کتاب مبانی ایدئولوژی در اسلام را که حاوی پاسخ های آیت الله محمد یزدی است مطالعه کنید.

با ایجاد فرم دیجیتال در مصرف کاغذ صرفه جویی کنیم
www.digiform.ir

شما میتوانید مشابه این آزمون را برگزار کنید و نتایج را در پنل خود مشاهده کنید

مشابه این فرم ایجاد کنید

این فیلد الزامی است و باید تکمیل شود

مقدار وارد شده صحیح نیست. لطفا با دقت وارد کنید

لطفا به سوالات پاسخ دهید. شما فقط می توانید به هر سوال یک بار پاسخ دهید.

استفاده از اپلیکیشن ها و پیام رسانی، پاسخگویی به تماس ها و استفاده از کلیدهای پایینی تلفن همراه مجاز نمی باشد

زمان انجام این تست 60 دقیقه می باشد

را تایید و ادامه دهید

نام و نام خانوادگی

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

چرا متن زیر ذهنی است؟ دلیلی برای این موضوع بنویس خداوند فرمود: ((سیاهی سیاهی چون مرکبی که زیبایی از آن نوشته شده و جمالت را بنویس که اگر نباشی آب من چیزی را از دست نده. خودت را از آسمان من محروم مکن.)) (1 امتیاز)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

برای نوشتن متن در هر یک از مثال های زیر از چه روشی استفاده می شود؟ انتخاب گفتار، نوشتن، طوفان فکری. الف) آیا می توان توربین های جزر و مدی را در کنار رودخانه ها قرار داد؟ ب) در صورت عدم نظم در مدرسه چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟ (1 نمره)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

شعر زیر را بخوانید سپس پاسخ خود را در یک پاراگراف بنویسید. غنچه با دلی سنگین گفت / زندگی بستن لب خنده است / گوشه نشستن است / گل خندان گفت : / زندگی شکفتن است / با زبان سبز راز گفتن است / گفتگوی غنچه و گل درون باغ / با هم. او می آید / نظر شما چیست / کدام یک درست بود؟ / فکر کنم گل راز زندگی را فاش کرد / به هر حال گل است / گل یکی دو پیراهن بیشتر از دکمه پاره کرد. (1 نمره)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

تمثیل های زیر را بخوانید، سپس یکی را انتخاب کنید و آن را گسترش دهید. سیب های آن طرف دیوار شیرین ترین هستند. اگر صبر کنید می توانید حلوا درست کنید. هم خدا می خواهد و هم خرما. یک روستا بهتر از صد شهر ویران است (1.5 امتیاز)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

بخونیدش:  چرا انسان عجول نمی تواند تصمیم درستی بگیرد هدیه هفتم

تائیدیه

داستان زیر را بخوانید و به زبان ساده بازنویسی کنید. می گویند اردکی ستاره ای را دید که در آب می درخشید. فکر کرد ماهی است. سعی کرد آن را بگیرد و چیزی پیدا نکرد. او را ندید. او را ترک کرد روز پیش، هر بار که ماهی را می دیدی، فکر می کردی همان نور است. شما هیچ قصدی برای پیوستن نداشتید و نتیجه این آزمایش این بود که او تمام روز را گرسنه ماند.)) (1.5 امتیاز)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

موضوعی را انتخاب کنید و با استفاده از روش های طوفان فکری، در صورت نوشتن و انتخاب جملات، سوالات مناسب را در مورد آن بپرسید. سپس چند سوال از آنها انتخاب کنید و به آنها پاسخ دهید. موضوع: سوال: سوالات منتخب: متن تولیدی: (8 امتیاز)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

احترام به علائم نگارشی (3 امتیاز)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

املای واژگان (بدون غلط املایی) (3 امتیاز)

می توانید یکی از
زیر را انتخاب کنید

تائیدیه

شما قبلاً این فرم را تکمیل کرده اید و امکان تکمیل مجدد آن وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا