چرا من دیر به دیر پریود میشم

علت پریود نشدن و دیررس پریود چیست؟ هر خانمی که پریودش عقب افتاده ناخودآگاه فکر می کند که من باردار هستم؟ اما بارداری تنها دلیل تاخیر در قاعدگی یا پریود نیست، در اینجا به چند دلیل رایج که می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد، اشاره می کنیم.

همه زنان می دانند که نزدیک شدن پریود خود را احساس می کنند. با نزدیک شدن به دوره قاعدگی، ممکن است هوس های غذایی عجیب، نوسانات خلقی یا گرفتگی در رحم و شکم خود را تجربه کنید. پیش بینی دوره کار سختی نیست. اما در برخی از خانم ها پریود منظم نیست که باعث مشکلات و نگرانی های زیادی می شود. با ماگرتا همراه باشید.

فواصل دقیق یک دوره منظم چقدر است؟

یک دوره منظم از دوره بعدی 21 تا 35 روز است (این فاصله از روز اول پریود این ماه تا اولین روز پریود ماه بعد محاسبه می شود) و معمولاً بین 2 تا 8 روز طول می کشد. علاوه بر این، شدت هر دوره برای هر فرد متفاوت است، اما فراموش نکنید که نوار بهداشتی یا تامپون را هر 1 تا 2 ساعت یکبار عوض کنید.

هنگامی که در این ریتم تغییری ایجاد می شود، به طوری که پریودها با فاصله کوتاه تری رخ می دهد، طول دوره افزایش می یابد، خونریزی شدیدتر می شود، یا فرد به طور کلی دوره ای را از دست می دهد. دوره نامنظم در نظر گرفته می شود.

دلایل اصلی تاخیر در قاعدگی چیست؟

بیایید با عواملی که باعث تاخیر در قاعدگی می شوند شروع کنیم، نباید شما را نگران کند. با این حال مراقب باشید که آنها را در آینده تکرار نکنید.

تغییر برنامه زندگی
تغییر برنامه زندگی می تواند ساعت بیولوژیکی شما را مختل کند. به عنوان مثال، اگر شب را به روز و روز را به شب تغییر داده اید، احتمالاً پریود شما به تاخیر افتاده است.

تغییر در درمان بیماری
شاید داروی جدیدی مصرف کرده اید و دلیل آن تاخیر در قاعدگی است حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

استرس
استرس می تواند بر همه چیز در زندگی تأثیر بگذارد، حتی قاعدگی. اغلب ما آنقدر استرس داریم که بدن ما مقدار زیادی هورمون (GNRH) را از دست می دهد. می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید و آرامش را در زندگی روزمره خود بیابید. استرس را جایگزین کنید.

بیماری
بیماری ناگهانی می تواند باعث به تعویق افتادن پریود شود، این معمولا موقتی است، اگر فکر می کنید تاخیر در پریود به دلیل بیماری اتان است، حتما با پزشک خود در مورد بازگشت پریود خود صحبت کنید.

اضافه وزن
حمل وزن زیاد می تواند هورمون های شما را مختل کند و باعث توقف پریود شود. می توانید وزن کم کنید یا عادت ماهانه منظم داشته باشید.

لاغری بیش از حد
اگر بدن شما چربی کافی نداشته باشد، پریودهای منظمی نخواهید داشت، حتی می تواند آنها را متوقف کند، با افزایش وزن می توانید به منظم بودن دوره های خود کمک کنید.

خطای محاسبات
سیکل قاعدگی در زنان متفاوت است وقتی می گوییم قاعدگی 28 روزه است به این معنا نیست که همه خانم ها اینطور هستند. اگر سیکل قاعدگی نامنظم دارید اما می دانید چه زمانی تخمک گذاری می کنید، قاعدگی شما 2 هفته پس از تخمک گذاری خواهد بود.

عدم تعادل هورمون قاعدگی
یکی از دلایل اصلی تاخیر در قاعدگی، تغییر هورمون ها است و از آنجایی که چرخه قاعدگی ارتباط مستقیمی با هورمون ها دارد، این مشکل این چرخه را مختل کرده و مانع از کامل شدن پریود می شود. در این مواقع به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایش هورمونی تغییرات شما مشخص شود و این تعادل با داروهای مناسب بازیابی شود.

مصرف برخی داروها
مصرف برخی داروها باعث قاعدگی نامنظم می شود. بنابراین، در مورد عوارض جانبی داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، شیمی درمانی و آسم می توانند قاعدگی را به تاخیر بیندازند.

غده تیروئید
یکی از علائم دیررس پریود یا قاعدگی نامنظم را می توان مشکل غده تیروئید دانست که نیاز به آزمایش در این زمینه دارد.

مصرف قرص های ضد بارداری
مصرف منظم این قرص ها باعث تغییراتی در هورمون های بدن می شود و چرخه منظم آن به طور کامل برقرار نمی شود. در این زمان حتما با پزشک خود مشورت کنید.

یائسگی
یائسگی زمانی است که دیگر تخمک گذاری در بدن شما انجام نمی شود. یائسگی می تواند به طور طبیعی رخ دهد یا با جراحی و برداشتن رحم شروع شود.

بخونیدش:  چرا مختار در قیام توابین یاری نکرد

بارداری
در نهایت تاخیر پریود می تواند به دلیل بارداری باشد، یک آزمایش ساده می تواند به شما کمک کند که بدانید باردار هستید یا نه! اما اگر آزمایش را انجام داده اید و جواب آزمایش منفی است، بهتر است یک هفته دیگر صبر کنید و دوباره آزمایش دهید، اگر باز هم آزمایش منفی بود، بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

ورزش شدید
زنانی که شروع به ورزش شدید می کنند، گاهی اوقات پریودهایشان به تاخیر می افتد و از دست دادن مقدار زیادی انرژی منجر به تاخیر در پریود می شود.

تنبلی تخمدان
تاخیر در پریود دلایل مختلفی دارد. یکی از علل تاخیر یا قطع قاعدگی مربوط به تخمدان پلی کیستیک است. یعنی تنبلی تخمدان دارند. این مورد در اصطلاح پزشکی سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS نامیده می شود که یکی از شایع ترین علل تاخیر قاعدگی یا حتی توقف قاعدگی برای چندین ماه متوالی است.

روش های درمان تاخیر در قاعدگی

1- ریشه گلابی خاردار: جوشانده ریشه گلابی و مصرف آن قبل از خواب با شیر در درمان تاخیر در قاعدگی موثر است، برای تکمیل روند درمان این روش را به مدت 3 ماه متوالی دنبال کنید تا اثر آن را ببینید.

2- زنجبیل: یکی از بهترین راه های درمان تاخیر پریود در طب سنتی استفاده از زنجبیل پودر شده است. زنجبیل به عنوان یک محرک عمل می کند و بی نظمی چرخه قاعدگی را تنظیم می کند. برای استفاده از آن زنجبیل را به چای خود اضافه کنید یا آن را در آب بجوشانید و بنوشید، توصیه می شود روزی 3 بار مصرف شود تا پریود منظم شوید.

3- مصرف انار، انگور و انبه: برخی از میوه ها برای درمان تاخیر در قاعدگی مفید است که از آن جمله می توان به انبه، انگور و انار اشاره کرد، آب انگور را روزانه بنوشید اما از آن سوء استفاده نکنید. کمبود آهن و تنظیم چرخه قاعدگی

4- رازیانه: 15 گرم دانه رازیانه را در یک لیتر آب جوش قرار دهید تا دم بکشد، با هر وعده غذایی یک لیوان از محلول به دست آمده را بنوشید.

5- برگ گزنه: شش مثقال برگ گزنه یا 4 مثقال برگ گزنه را در دو لیوان آب بریزید و روی آتش بگذارید تا بجوشد، محلول را از صافی رد کنید و روزی دو بار از این نوشیدنی بنوشید.

6- سبزیجات: از سبزیجات مناسب برای درمان تاخیر قاعدگی در طب سنتی می توان به هویج و خیار تلخ و تربچه اشاره کرد، از خیار و هویج در سالاد خود استفاده کنید و همچنین خیار را 3 بار در آب بجوشانید. روز و محلول را بنوشید. انجام دادن.

۷- نخود با کنجد: برای درمان تاخیر در قاعدگی نخود را با مقداری کنجد بجوشانید و محلول حاصل را بنوشید.

8- بومادران: یکی از مناسب ترین روش ها برای درمان دیررس قاعدگی در طب سنتی استفاده از گیاه دارویی بومادران است. بومادران هورمون های بدن را در خانم ها متعادل می کند و تاخیر در قاعدگی را درمان می کند. چای بومادران 3 تا 4 بار در روز مصرف می شود. روزانه بخورید.

9- عرقیات مناسب برای درمان تاخیر قاعدگی: یکی از راه های درمان تاخیر قاعدگی در طب سنتی نوشیدن عرقیات گیاهی، نوشیدن 3-1 لیوان بومادران و بهارنارنج، گل ختمی و بادرنجبویه یا بابونه است.

10- گل مرزه: دو مثقال گل مرزه را خوب بکوبید و با سرکه و نمک بخورید.

11- جعفری: می توانید از جعفری تازه یا خشک استفاده کنید، آن را در آب در حال جوش قرار دهید و 20 تا 30 دقیقه بجوشانید سپس بخورید.

12- انجیر: پنج عدد انجیر را در یک لیوان آب جوش بریزید و پس از مدتی از آبکش رد کنید و نوشیدنی را روزانه بنوشید.

13- زعفران: پنج گرم زعفران را خوب بکوبید و در یک لیتر آب بریزید و بگذارید دم بکشد و یک لیوان از این محلول را در سه وعده صبح، ظهر و عصر میل کنید.

14- سرکه سیب: سرکه سیب سطح قند و انسولین بدن را کنترل می کند، قبل از هر وعده غذایی 1/2 قاشق غذاخوری سرکه را با آب میل کنید.

15- آب دوغ با تربچه: مقداری دانه تربچه را پودر کرده و دو قاشق غذاخوری را در یک لیوان آب دوغ بریزید، این محلول را روزانه حداکثر تا سه ماه مصرف کنید.

آیا باید نگران پریودهای عقب افتاده خود باشم؟

بله، اگر قاعدگی شما بیش از 35 روز تاخیر داشته باشد یا خونریزی شدیدتر از حد طبیعی داشته باشید، چیزی وجود دارد که نیاز به درمان دارد.

اگر قاعدگی شما 1 تا 2 هفته پس از موعد زایمان به تعویق بیفتد، این کاملا طبیعی است. و با داروهای خانگی فوق به راحتی قابل درمان است.

بخونیدش:  چرا وقتی یک توپ کم باد را جلوی نور خورشید قرار می دهیم باد می شود

حرف آخر
رعایت بهداشت فردی و استفاده از مولتی ویتامین و قرص آهن می تواند به تنظیم پریود شما کمک کند. اگر در طول عروسی پریود شما بیش از یک هفته به تاخیر افتاد، بهتر است از طریق یکی از انواع تست های بارداری از وضعیت خود مطلع شوید.

آیا می دانید قاعدگی شما منظم است؟ در مورد راه های پیشبرد دوره چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید چرا چرخه قاعدگی شما اغلب نامنظم می شود؟ چه چیزی باعث دیر پریود ماهانه شما می شود؟

پریود یا قاعدگی در دختران و زنان چرخه ای است که از بلوغ تا یائسگی ادامه دارد و نقش مهمی در تولید مثل و سلامت زنان دارد. قاعدگی نشان دهنده سلامت زنان و توانایی باردار شدن است، گاهی اوقات ممکن است این چرخه به هم بخورد و نظم سیکل قاعدگی به هم بخورد یا به تاخیر بیفتد. گاهی اوقات اختلال در این چرخه منجر به اختلال در عملکرد فرد می شود.

لازم به ذکر است که هر خانمی باید در مورد علائم و نشانه های اختلالات قاعدگی که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد، اطلاعات کافی داشته باشد. اگر اختلالات سیکل قاعدگی شدید شود، حتی می تواند منجر به ناباروری شود، بنابراین توجه بیشتری لازم است.

سیکل قاعدگی از روز اول پریود دختر تا اولین روز قاعدگی بعدی است و متوسط ​​دوره قاعدگی حدود 28 روز است. اما حواستان باشد که اگر این سیکل قاعدگی ۲۱ روزه شود یا تا ۳۵ روز طول بکشد! جای نگرانی نیست و طبیعی است. دوره قاعدگی اکثر افراد 5 روز است، اما گاهی اوقات می تواند 3-7 روز باشد.

اگر قاعدگی در روز خاصی در هر ماه اتفاق نیفتد جای نگرانی نیست زیرا گاهی اوقات نظم سیکل قاعدگی به هم می خورد. چرخه قاعدگی نامنظم تا 7 روز طبیعی است، اما بیش از 7 روز نشانه تاخیر پریود شماست.

علل مختلف تاخیر در پریودهای ماهانه

اغلب خانم ها گاهی اوقات واقعاً ناراحت می شوند زیرا پریودشان دیر می شود، اما این جای نگرانی نیست. زیرا دلایل مختلفی برای دیر پریود شدن آنها وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان

تخمدان پلی کیستیک یکی از دلایل دیررس قاعدگی است که به آن تنبلی تخمدان نیز می گویند. این به این دلیل است که کیست تخمدان باعث مشکلاتی در تخمک گذاری می شود و به همین دلیل گاهی اوقات باعث تاخیر در پریود می شود. حتی می تواند قاعدگی را برای چندین ماه متوالی، به عنوان مثال تقریباً 3 ماه به تاخیر بیاندازد.

زنانی که بچه دار می شوند

در دوران بارداری به دلیل ترشح برخی هورمون ها، قاعدگی متوقف می شود. قبل از اینکه قاعدگی در دوران بارداری متوقف شود، زنان ابتدا کاهش خونریزی یا تاخیر در قاعدگی را تجربه می کنند و سپس قاعدگی آنها متوقف می شود.

مصرف برخی داروها می تواند قاعدگی را متوقف کند

استفاده از برخی داروها بر هورمون های مهم قاعدگی مانند پروژسترون یا استروژن تأثیر می گذارد. پس می توان گفت قبل از مصرف هر دارویی از پزشک خود در مورد عوارض آن سوال کنید. از جمله داروهایی که قاعدگی را به تعویق می اندازند می توان به داروهای شیمی درمانی و داروهای ضد افسردگی اشاره کرد.

زنانی که در میانسالی یائسگی را تجربه می کنند

در سن 47 تا 55 سالگی، اکثر زنان یائسه می شوند، اما حدود 2 تا 8 سال قبل از آن، یائسگی را تجربه می کنند. در دوران پیش از یائسگی، به دلیل کاهش هورمون استروژن، تغییراتی در چرخه قاعدگی ایجاد می شود.
گاهی اوقات سیکل قاعدگی او ممکن است کوتاهتر یا طولانی تر باشد، یا خونریزی او ممکن است بیشتر یا کمتر باشد، معمولاً سیکل قاعدگی او پریودهای نامنظم یا دیررس دارد.

حتما بخوانید: راه های تاخیر در پریود

قرص هایی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود

برخی از خانم ها به دلیل استفاده از قرص های ضدبارداری، در طول دوره قاعدگی خونریزی های خفیف یا شدید دارند. برخی از این قرص ها به دلیل اثراتی که روی بدن دارند قاعدگی را به تاخیر می اندازند.
بدن خانم ها به چند ماه زمان نیاز دارد تا به قرص های ضد بارداری عادت کند. به همین دلیل در پریود آنها اختلال ایجاد می شود و گاهی دیر پریود می شوند.

بیشتر بخوانید: رابطه زگیل تناسلی و تاخیر در پریود

زنانی که مشکلات تیروئیدی دارند

بخونیدش:  چطور تدریس خصوصی را شروع کنم نی نی سایت

یکی دیگر از نشانه های تاخیر در قاعدگی و به هم خوردن نظم آن، غده تیروئید در زنان است. بنابراین خانم ها باید آزمایش بدهند تا مشخص شود تیروئید دارند یا خیر؟ در همه موارد بالا یا پایین بودن هورمون های تیروئید در خون باعث اختلال در قاعدگی و دیررس شدن قاعدگی می شود.

فعالیت های ورزشی قاعدگی را مختل می کند

گاهی اوقات خانم ها با ورزش مقداری از این چربی را از دست می دهند که باعث تاخیر در قاعدگی می شود. گاهی اوقات رژیم های لاغری منجر به کاهش چربی نیز می شود که به آن بی اشتهایی عصبی می گویند که می تواند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد یا به تاخیر بیاندازد.

افرادی که استرس زیادی دارند

یکی از بزرگترین دلایل دیررس قاعدگی استرس است، هورمون استرس به نام کورتیزول در هنگام استرس افزایش می‌یابد و تأثیر زیادی بر هورمون‌های استروژن و پروژسترون دارد که در قاعدگی نقش دارند.

حتما بخوانید: راه جلو انداختن قاعدگی

زنانی که الکل مصرف می کنند

همانطور که می دانید الکل بر روی کبد افراد تاثیر مستقیم دارد و همچنین کبد در تنظیم هورمون های قاعدگی نقش دارد. بنابراین اگر کبد فرد آسیب ببیند، دوره های او نیز نامنظم می شود و فرد دچار بی نظمی در الگوهای ماهانه یا دیررس پریود می شود.

وقتی برنامه زندگی یک فرد تغییر می کند

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی برنامه زندگی فرد تغییر کند، مثلاً در هنگام مسافرت، یا تغییر محل زندگی یا تغییر ساعت کار در طول شبانه روز، نظم بدن او نیز به هم می خورد. سیکل قاعدگی مختل شود

سن افراد نیز می تواند در پریود آنها اختلال ایجاد کند

دخترانی که به تازگی به بلوغ رسیده اند و عادت ماهانه دارند پریودهای نامنظمی دارند. اکثر دختران بعد از 1-1.5 سال پریودهای منظمی دارند و ممکن است تا چند سال منظم نباشد. در حال حاضر به دلیل پریودهای نامنظم، دختران تا زمانی که سیکل قاعدگی آنها منظم نباشد، نمی توانند باردار شوند.

حتما بخوانید: صفر تا صد بلوغ جنسی و جسمی

دیر پریود شدن نشانه چیست؟

با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گرفت که دیر پریود شدن نشانه خوبی نیست و در صورت مواجه شدن با این وضعیت باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید تا علت آن مشخص شود و اقداماتی برای اصلاح آن انجام شود. زیرا دیررس شدن پریود نشانه آن است که نوشیدن الکل، استرس زیاد، افزایش یا کاهش وزن، تیروئید، مصرف مواد مخدر و موارد دیگر بر بدن شما تأثیر منفی می گذارد و باید مراقب این ناحیه باشید.

البته دیررس هر قاعدگی لزوماً نشانه نزدیک شدن به یائسگی، بارداری، سندرم تیروئید پلی کیستیک و موارد دیگر نیست و گاهی اوقات فرد تنها یک بار در چند ماه یک بار این مشکل را تجربه می کند. اما برای اطمینان بیشتر، باید با پزشک مشورت کنید.

دیر شدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است

برای برخی از خانم ها این سوال مطرح شده است که تاخیر در پریود چند روز طبیعی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که وقتی بیش از یک ماه از دوره های قبلی یا سیکل های قاعدگی شما گذشته باشد یا بیش از 6 هفته بدون خونریزی گذشته باشد، جای نگرانی دارد و نیاز به بررسی و مراقبت دارد. راه دیگر برای تشخیص دیررس قاعدگی این است که قاعدگی او بیش از 7 روز پس از روزی که باید شروع می شد شروع شود. اما اگر قاعدگی شما 3 یا 4 روز به تاخیر بیفتد، معمولا مشکلی وجود ندارد و برای خیلی ها پیش می آید.

در ادامه بخوانید: سکس در زمان پریود

سوالات متداول

1- ✔️ چرا برخی از بانوان دیر پریود می شوند ؟

✔️ پریودهای دیررس می تواند علائم مختلفی از جمله حاملگی یا اختلال در سیکل قاعدگی داشته باشد که در متن مقاله با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است.

2- ✔️ از علل دیر پریود شدن بانوان چه می دانید ؟

✔️ ممکن است برخی به دلیل تنبلی تخمدان، بارداری، مصرف مواد مخدر و … هر ماه پریودشان دیر شود که البته عوامل دیگری نیز در متن مقاله با جزئیات بیشتر بیان و توضیح داده شده است.

3- ✔️ آیا سن افراد نیز می تواند در قاعدگی آن ها تاثیرگذار باشد ؟

✔️ ممکن است برخی به اشتباه فکر کنند که سن تاثیری در قاعدگی ندارد. اما اینطور نیست، سن نیز می تواند در قاعدگی تاثیر داشته باشد که در متن مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا